logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lammas, noun

Word analysis
lammasjuhlat

lammasjuhlat

lammas

Noun, Singular Nominative

+ juhlat

Noun, Plural Nominative

lammas

Noun, Singular Nominative

+ juhla

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammas

lampaat

Par

-ta

lammasta

lampaita / lampahia

Gen

-n

lampaan

lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten

Ill

mihin

lampaaseen

lampaisiin / lampaihin / lampahisin

Ine

-ssa

lampaassa

lampahissa / lampaissa

Ela

-sta

lampaasta

lampahista / lampaista

All

-lle

lampaalle

lampahille / lampaille

Ade

-lla

lampaalla

lampahilla / lampailla

Abl

-lta

lampaalta

lampahilta / lampailta

Tra

-ksi

lampaaksi

lampahiksi / lampaiksi

Ess

-na

lampaana

lampahina / lampaina

Abe

-tta

lampaatta

lampahitta / lampaitta

Com

-ne

-

lampahine / lampaine

Ins

-in

-

lampahin / lampain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammas

lampaat

Par

-ta

lammasta

lampaita / lampahia

Gen

-n

lampaan

lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten

Ill

mihin

lampaaseen

lampaisiin / lampaihin / lampahisin

Ine

-ssa

lampaassa

lampahissa / lampaissa

Ela

-sta

lampaasta

lampahista / lampaista

All

-lle

lampaalle

lampahille / lampaille

Ade

-lla

lampaalla

lampahilla / lampailla

Abl

-lta

lampaalta

lampahilta / lampailta

Tra

-ksi

lampaaksi

lampahiksi / lampaiksi

Ess

-na

lampaana

lampahina / lampaina

Abe

-tta

lampaatta

lampahitta / lampaitta

Com

-ne

-

lampahine / lampaine

Ins

-in

-

lampahin / lampain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sheep lammas
lamb karitsa, lammas, lampaanliha, vuona, lapsonen, lapsukainen
mutton lampaanliha, lammas
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS; WikiMatrix; Europarl parallel corpus; LDS; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence number 4567.; EuroParl2021 Lammas syö ruohoa. The sheep is eating grass. Lammas laitumella. The sheep is in the pasture. Lammas on valkoinen. The sheep is white. Lammas on maatilalla. The sheep is on the farm. Lammas lampaana, susi sutena. The sheep as a lamb, the wolf as a wolf. Lammas on maatalouden tärkeä tuotantoeläin. The sheep is an important livestock animal in agriculture. Jos lammas eksyy pois laumasta. Because there is danger when sheep go wrong:. Lampaan suolta. Sheep's intestine. Ostin lammasta kaupasta. I bought some lamb from the store. 4) Lampaat ja vuohet. (4) Sheep and goats. Show more arrow right

Wiktionary

sheep (woolly ruminant of the genus Ovis; either used generically or referring more specifically to a female mature one) - mutton (meat as food) lampaanliha (figuratively) sheep, lamb (timid, shy person who is easily led by others) - (Internet slang) an employed person, a non-NEET, a normie - Show more arrow right dallinlammasemälammaskarakullammaskultalammaslammasaitauslammaskaalilammaskarsinalammaskatraslammaslaidunlammaslaumalammaslihalammasmainenlammasnahkalammasnavettalammaspaimenlammaspaistilammasrotulammassuojalammastalouslammastarhalammasturkkilampaanhoitolampaankarelampaankyljyslampaankääpälampaanlapalampaanlihalampaannahkalampaanpaistilampaanpitolampaanpäälampaanreisilampaansaparolampaansatulalampaantaljalampaanvillalampaanviululampaanvuonalampaanvuotamerinolammasmusta lammasmustalammaspääsiäislammassavulammasuhrilammas Show more arrow right From Proto-Finnic lambas, borrowed from Proto-Germanic lambaz. Show more arrow right

Wikipedia

Sheep Sheep (Ovis aries) are quadrupedal, ruminant mammals typically kept as livestock. Like all ruminants, sheep are members of the order Artiodactyla, the even-toed ungulates. Although the name sheep applies to many species in the genus Ovis, in everyday usage it almost always refers to Ovis aries. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lampaani

lampaani

lampaasi

lampaasi

lampaansa

lampaansa

Par

-ta

lammastani

lampaitani / lampahiani

lammastasi

lampaitasi / lampahiasi

lammastansa / lammastaan

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaani

lampaitteni / lampaideni / lampahieni / lampahitteni

lampaasi

lampaittesi / lampaidesi / lampahiesi / lampahittesi

lampaansa

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseeni

lampaisiini / lampaihini / lampahisini

lampaaseesi

lampaisiisi / lampaihisi / lampahisisi

lampaaseensa

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassani

lampahissani / lampaissani

lampaassasi

lampahissasi / lampaissasi

lampaassansa / lampaassaan

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastani

lampahistani / lampaistani

lampaastasi

lampahistasi / lampaistasi

lampaastansa / lampaastaan

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaalleni

lampahilleni / lampailleni

lampaallesi

lampahillesi / lampaillesi

lampaallensa / lampaalleen

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallani

lampahillani / lampaillani

lampaallasi

lampahillasi / lampaillasi

lampaallansa / lampaallaan

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltani

lampahiltani / lampailtani

lampaaltasi

lampahiltasi / lampailtasi

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaakseni

lampahikseni / lampaikseni

lampaaksesi

lampahiksesi / lampaiksesi

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanani

lampahinani / lampainani

lampaanasi

lampahinasi / lampainasi

lampaanansa / lampaanaan

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattani

lampahittani / lampaittani

lampaattasi

lampahittasi / lampaittasi

lampaattansa / lampaattaan

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

lampahineni / lampaineni

-

lampahinesi / lampainesi

-

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Singular

Plural

Nom

-

lampaani

lampaasi

lampaansa

lampaani

lampaasi

lampaansa

Par

-ta

lammastani

lammastasi

lammastansa / lammastaan

lampaitani / lampahiani

lampaitasi / lampahiasi

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaani

lampaasi

lampaansa

lampaitteni / lampaideni / lampahieni / lampahitteni

lampaittesi / lampaidesi / lampahiesi / lampahittesi

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseeni

lampaaseesi

lampaaseensa

lampaisiini / lampaihini / lampahisini

lampaisiisi / lampaihisi / lampahisisi

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassani

lampaassasi

lampaassansa / lampaassaan

lampahissani / lampaissani

lampahissasi / lampaissasi

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastani

lampaastasi

lampaastansa / lampaastaan

lampahistani / lampaistani

lampahistasi / lampaistasi

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaalleni

lampaallesi

lampaallensa / lampaalleen

lampahilleni / lampailleni

lampahillesi / lampaillesi

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallani

lampaallasi

lampaallansa / lampaallaan

lampahillani / lampaillani

lampahillasi / lampaillasi

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltani

lampaaltasi

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltani / lampailtani

lampahiltasi / lampailtasi

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaakseni

lampaaksesi

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseni / lampaikseni

lampahiksesi / lampaiksesi

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanani

lampaanasi

lampaanansa / lampaanaan

lampahinani / lampainani

lampahinasi / lampainasi

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattani

lampaattasi

lampaattansa / lampaattaan

lampahittani / lampaittani

lampahittasi / lampaittasi

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

-

-

lampahineni / lampaineni

lampahinesi / lampainesi

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lampaamme

lampaamme

lampaanne

lampaanne

lampaansa

lampaansa

Par

-ta

lammastamme

lampaitamme / lampahiamme

lammastanne

lampaitanne / lampahianne

lammastansa / lammastaan

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaamme

lampaittemme / lampaidemme / lampahiemme / lampahittemme

lampaanne

lampaittenne / lampaidenne / lampahienne / lampahittenne

lampaansa

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseemme

lampaisiimme / lampaihimme / lampahisimme

lampaaseenne

lampaisiinne / lampaihinne / lampahisinne

lampaaseensa

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassamme

lampahissamme / lampaissamme

lampaassanne

lampahissanne / lampaissanne

lampaassansa / lampaassaan

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastamme

lampahistamme / lampaistamme

lampaastanne

lampahistanne / lampaistanne

lampaastansa / lampaastaan

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaallemme

lampahillemme / lampaillemme

lampaallenne

lampahillenne / lampaillenne

lampaallensa / lampaalleen

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallamme

lampahillamme / lampaillamme

lampaallanne

lampahillanne / lampaillanne

lampaallansa / lampaallaan

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltamme

lampahiltamme / lampailtamme

lampaaltanne

lampahiltanne / lampailtanne

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaaksemme

lampahiksemme / lampaiksemme

lampaaksenne

lampahiksenne / lampaiksenne

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanamme

lampahinamme / lampainamme

lampaananne

lampahinanne / lampainanne

lampaanansa / lampaanaan

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattamme

lampahittamme / lampaittamme

lampaattanne

lampahittanne / lampaittanne

lampaattansa / lampaattaan

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

lampahinemme / lampainemme

-

lampahinenne / lampainenne

-

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Singular

Plural

Nom

-

lampaamme

lampaanne

lampaansa

lampaamme

lampaanne

lampaansa

Par

-ta

lammastamme

lammastanne

lammastansa / lammastaan

lampaitamme / lampahiamme

lampaitanne / lampahianne

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaamme

lampaanne

lampaansa

lampaittemme / lampaidemme / lampahiemme / lampahittemme

lampaittenne / lampaidenne / lampahienne / lampahittenne

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseemme

lampaaseenne

lampaaseensa

lampaisiimme / lampaihimme / lampahisimme

lampaisiinne / lampaihinne / lampahisinne

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassamme

lampaassanne

lampaassansa / lampaassaan

lampahissamme / lampaissamme

lampahissanne / lampaissanne

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastamme

lampaastanne

lampaastansa / lampaastaan

lampahistamme / lampaistamme

lampahistanne / lampaistanne

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaallemme

lampaallenne

lampaallensa / lampaalleen

lampahillemme / lampaillemme

lampahillenne / lampaillenne

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallamme

lampaallanne

lampaallansa / lampaallaan

lampahillamme / lampaillamme

lampahillanne / lampaillanne

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltamme

lampaaltanne

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltamme / lampailtamme

lampahiltanne / lampailtanne

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaaksemme

lampaaksenne

lampaaksensa / lampaakseen

lampahiksemme / lampaiksemme

lampahiksenne / lampaiksenne

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanamme

lampaananne

lampaanansa / lampaanaan

lampahinamme / lampainamme

lampahinanne / lampainanne

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattamme

lampaattanne

lampaattansa / lampaattaan

lampahittamme / lampaittamme

lampahittanne / lampaittanne

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

-

-

lampahinemme / lampainemme

lampahinenne / lampainenne

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

juhlat

Par

-ta

-

juhlia

Gen

-n

-

juhlien

Ill

mihin

-

juhliin

Ine

-ssa

-

juhlissa

Ela

-sta

-

juhlista

All

-lle

-

juhlille

Ade

-lla

-

juhlilla

Abl

-lta

-

juhlilta

Tra

-ksi

-

juhliksi

Ess

-na

-

juhlina

Abe

-tta

-

juhlitta

Com

-ne

-

juhline

Ins

-in

-

juhlin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

juhlat

Par

-ta

-

juhlia

Gen

-n

-

juhlien

Ill

mihin

-

juhliin

Ine

-ssa

-

juhlissa

Ela

-sta

-

juhlista

All

-lle

-

juhlille

Ade

-lla

-

juhlilla

Abl

-lta

-

juhlilta

Tra

-ksi

-

juhliksi

Ess

-na

-

juhlina

Abe

-tta

-

juhlitta

Com

-ne

-

juhline

Ins

-in

-

juhlin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

party osapuoli, puolue, ryhmä, asianosainen, juhlat, seurue
festivities juhlat, juhlallisuudet
festival festivaali, juhla, juhlat, juhlapäivä
blowout rengasrikko, mässäily, juhlat, kumin puhkeaminen, sulakkeen palaminen, syömingit
do do, juhlat, kemut, petosyritys, petos, huijaus
revelries juhlinta, juhlat, juomingit
Show more arrow right

Wiktionary

Nominative plural form of juhla. Show more arrow right

Wikipedia

Party A party is a gathering of people who have been invited by a host for the purposes of socializing, conversation, recreation, or as part of a festival or other commemoration or celebration of a special occasion. A party will typically feature food and beverages, and often music and dancing or other forms of entertainment. In many Western countries, parties for teens and adults are associated with drinking alcohol such as beer, wine, or distilled spirits. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

juhliani

-

juhliasi

-

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

-

juhlieni

-

juhliesi

-

juhliensa

Ill

mihin

-

juhliini

-

juhliisi

-

juhliinsa

Ine

-ssa

-

juhlissani

-

juhlissasi

-

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

-

juhlistani

-

juhlistasi

-

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

-

juhlilleni

-

juhlillesi

-

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

-

juhlillani

-

juhlillasi

-

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

-

juhliltani

-

juhliltasi

-

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

-

juhlikseni

-

juhliksesi

-

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

-

juhlinani

-

juhlinasi

-

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

-

juhlittani

-

juhlittasi

-

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

juhlineni

-

juhlinesi

-

juhlinensa / juhlineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

juhliani

juhliasi

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

-

-

-

juhlieni

juhliesi

juhliensa

Ill

mihin

-

-

-

juhliini

juhliisi

juhliinsa

Ine

-ssa

-

-

-

juhlissani

juhlissasi

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

-

-

-

juhlistani

juhlistasi

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

-

-

-

juhlilleni

juhlillesi

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

-

-

-

juhlillani

juhlillasi

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

-

-

-

juhliltani

juhliltasi

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

-

-

-

juhlikseni

juhliksesi

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

-

-

-

juhlinani

juhlinasi

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

-

-

-

juhlittani

juhlittasi

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

-

-

juhlineni

juhlinesi

juhlinensa / juhlineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

juhliamme

-

juhlianne

-

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

-

juhliemme

-

juhlienne

-

juhliensa

Ill

mihin

-

juhliimme

-

juhliinne

-

juhliinsa

Ine

-ssa

-

juhlissamme

-

juhlissanne

-

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

-

juhlistamme

-

juhlistanne

-

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

-

juhlillemme

-

juhlillenne

-

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

-

juhlillamme

-

juhlillanne

-

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

-

juhliltamme

-

juhliltanne

-

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

-

juhliksemme

-

juhliksenne

-

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

-

juhlinamme

-

juhlinanne

-

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

-

juhlittamme

-

juhlittanne

-

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

juhlinemme

-

juhlinenne

-

juhlinensa / juhlineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

juhliamme

juhlianne

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

-

-

-

juhliemme

juhlienne

juhliensa

Ill

mihin

-

-

-

juhliimme

juhliinne

juhliinsa

Ine

-ssa

-

-

-

juhlissamme

juhlissanne

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

-

-

-

juhlistamme

juhlistanne

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

-

-

-

juhlillemme

juhlillenne

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

-

-

-

juhlillamme

juhlillanne

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

-

-

-

juhliltamme

juhliltanne

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

-

-

-

juhliksemme

juhliksenne

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

-

-

-

juhlinamme

juhlinanne

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

-

-

-

juhlittamme

juhlittanne

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

-

-

juhlinemme

juhlinenne

juhlinensa / juhlineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juhla

juhlat

Par

-ta

juhlaa

juhlia

Gen

-n

juhlan

juhlien

Ill

mihin

juhlaan

juhliin

Ine

-ssa

juhlassa

juhlissa

Ela

-sta

juhlasta

juhlista

All

-lle

juhlalle

juhlille

Ade

-lla

juhlalla

juhlilla

Abl

-lta

juhlalta

juhlilta

Tra

-ksi

juhlaksi

juhliksi

Ess

-na

juhlana

juhlina

Abe

-tta

juhlatta

juhlitta

Com

-ne

-

juhline

Ins

-in

-

juhlin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juhla

juhlat

Par

-ta

juhlaa

juhlia

Gen

-n

juhlan

juhlien

Ill

mihin

juhlaan

juhliin

Ine

-ssa

juhlassa

juhlissa

Ela

-sta

juhlasta

juhlista

All

-lle

juhlalle

juhlille

Ade

-lla

juhlalla

juhlilla

Abl

-lta

juhlalta

juhlilta

Tra

-ksi

juhlaksi

juhliksi

Ess

-na

juhlana

juhlina

Abe

-tta

juhlatta

juhlitta

Com

-ne

-

juhline

Ins

-in

-

juhlin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

celebration juhla, ylistys, juhliminen, juhlallisuudet
feast juhla, pidot, syömingit, kalaasi, juhla-ateria
festival festivaali, juhla, juhlat, juhlapäivä
jubilee riemujuhla, juhlavuosi, juhla, vuotisjuhla
function toiminto, toimi, toiminta, funktio, tehtävä, juhla
gala gaala, juhla, kilpailut
fete juhla, ulkoilmajuhla
reunion jälleennäkeminen, jälleentapaaminen, kokous, juhla
festive
Show more arrow right
TildeMODEL, sentence ID: 300; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba - Finnish-English, file: tatoeba.fi, line: 11234509; Europarl Parallel Corpus; jw2019; tatoeba Onnea juhlille! Congratulations for the party! Juhlista lähtien. Ever since the party. Otin paljon kuvia juhlista. I took a lot of pictures of the parties. Juhla pidetään lauantaina. The celebration is held on Saturday. Juhlapäivä on perinteinen juhla Suomessa. A holiday is a traditional celebration in Finland. Hyvät juhlat. Good party. Hurjat juhlat. “Wild Parties ”. Tule juhliini. Ooh, you should come to my party. Syytä juhlaan. We should celebrate. Mitä tykkäsit juhlista? How did you like the party? Show more arrow right

Wiktionary

(often in plural) party, celebration (social gathering of usually invited guests for entertainment, fun and socializing) Fin:Pidän suuret juhlat 21-vuotispäivänäni.Eng:I'm throwing a huge party for my 21st birthday. (often in plural) feast (very large meal, often of ceremonial nature) Fin:Pidimme juhlat sadonkorjuun kunniaksi.Eng:We had a feast to celebrate the harvest. feast (religious anniversary) Fin:seitsemäntenä päivänä vietettäköön juhlaa Herran kunniaksi (2. Moos 13:6)Eng:the seventh day shall be a feast to the Lord (Exodus xiii. 6)Fin:Ja hänen vanhempansa matkustivat joka vuosi Jerusalemiin pääsiäisjuhlille (Luuk 2:41)Eng:Now his parents went to Jerusalem every year at the feast of the passover. (Luke ii. 41) celebration (act, process of showing appreciation, gratitude and/or remembrance, notably as a social event) (in the plural) festival, fest (event or community gathering which centers on some theme) Fin:Savonlinnan oopperajuhlatEng:the Savonlinna opera festival ceremony, occasion, function fiesta jubilee carnival Show more arrow right bailutbileetgaalahipatillallinenkalaasikekkeritkemutkestitkutsutpippalotpirskeetseremoniavastaanotto Show more arrow right The word can used in either plural or singular, but there are slight differences in the nuances. The singular form juhla is often used when the party is considered bigger, more public or taking place in a more spacious venue. On the other hand, the plural form juhlat has a nuance that the party is private or taking place in a smaller venue. Rehtori kiitti juhlassa koko koulua menneestä vuodesta. (singular)The principal thanked the whole school for the past year at the ceremony.Minun juhlissani oli 30 (= kolmekymmentä) vierasta. (plural)I had 30 guests at my party. Show more arrow right juhlallinenjuhlallisestijuhlallisuusjuhlavajuhlavastijuhlavuusjuhliajuhlistaakiinteä juhlaliikkuva juhlaLinnan juhlat Show more arrow right avajaisjuhlaelokuvajuhlaglögijuhlahääjuhlailtajuhlajuhla-asujuhla-asuinenjuhla-ateriajuhlaesitelmäjuhlahetkijuhlahumujuhlahuoneistojuhlaillallinenjuhlajulkaisujuhlajumalanpalvelusjuhlakalujuhlakenkäjuhlakirjajuhlakonserttijuhlakulkuejuhlakuntojuhlaliputettujuhlaliputusjuhlaluentojuhlamekkojuhlamenotjuhlamerkkijuhlamielijuhlamielinenjuhlanumerojuhlanäytäntöjuhlapaikkajuhlapalvelujuhlapostimerkkijuhlapuhejuhlapukujuhlapukuinenjuhlapyhäjuhlapäiväjuhlapäivällinenjuhlarahajuhlasaattojuhlasalijuhlatilaisuusjuhlatoimikuntajuhlatunnelmajuhlatuulijuhlavaatejuhlavalaistujuhlavalaistusjuhlavalmistelutjuhlavierasjuhlaviikkojuhlavuosijuhlaväkijuhlayleisökansanjuhlakruunajaisjuhlamitalijuhlamuistojuhlamusiikkijuhlaolutjuhlaoopperajuhlapikkujoulujuhlapukujuhlapääjuhlasyntymäpäiväjuhlavoitonjuhlavuosijuhlavuotisjuhla Show more arrow right From Proto-Finnic juhla (compare dialectal Estonian juhlad), borrowed from Proto-Germanic jehwlą. Show more arrow right

Wikipedia

Party A party is a gathering of people who have been invited by a host for the purposes of socializing, conversation, recreation, or as part of a festival or other commemoration or celebration of a special occasion. A party will typically feature food and beverages, and often music and dancing or other forms of entertainment. In many Western countries, parties for teens and adults are associated with drinking alcohol such as beer, wine, or distilled spirits. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juhlani

juhlani

juhlasi

juhlasi

juhlansa

juhlansa

Par

-ta

juhlaani

juhliani

juhlaasi

juhliasi

juhlaansa

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

juhlani

juhlieni

juhlasi

juhliesi

juhlansa

juhliensa

Ill

mihin

juhlaani

juhliini

juhlaasi

juhliisi

juhlaansa

juhliinsa

Ine

-ssa

juhlassani

juhlissani

juhlassasi

juhlissasi

juhlassansa / juhlassaan

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

juhlastani

juhlistani

juhlastasi

juhlistasi

juhlastansa / juhlastaan

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

juhlalleni

juhlilleni

juhlallesi

juhlillesi

juhlallensa / juhlalleen

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

juhlallani

juhlillani

juhlallasi

juhlillasi

juhlallansa / juhlallaan

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

juhlaltani

juhliltani

juhlaltasi

juhliltasi

juhlaltansa / juhlaltaan

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

juhlakseni

juhlikseni

juhlaksesi

juhliksesi

juhlaksensa / juhlakseen

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

juhlanani

juhlinani

juhlanasi

juhlinasi

juhlanansa / juhlanaan

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

juhlattani

juhlittani

juhlattasi

juhlittasi

juhlattansa / juhlattaan

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

juhlineni

-

juhlinesi

-

juhlinensa / juhlineen

Singular

Plural

Nom

-

juhlani

juhlasi

juhlansa

juhlani

juhlasi

juhlansa

Par

-ta

juhlaani

juhlaasi

juhlaansa

juhliani

juhliasi

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

juhlani

juhlasi

juhlansa

juhlieni

juhliesi

juhliensa

Ill

mihin

juhlaani

juhlaasi

juhlaansa

juhliini

juhliisi

juhliinsa

Ine

-ssa

juhlassani

juhlassasi

juhlassansa / juhlassaan

juhlissani

juhlissasi

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

juhlastani

juhlastasi

juhlastansa / juhlastaan

juhlistani

juhlistasi

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

juhlalleni

juhlallesi

juhlallensa / juhlalleen

juhlilleni

juhlillesi

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

juhlallani

juhlallasi

juhlallansa / juhlallaan

juhlillani

juhlillasi

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

juhlaltani

juhlaltasi

juhlaltansa / juhlaltaan

juhliltani

juhliltasi

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

juhlakseni

juhlaksesi

juhlaksensa / juhlakseen

juhlikseni

juhliksesi

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

juhlanani

juhlanasi

juhlanansa / juhlanaan

juhlinani

juhlinasi

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

juhlattani

juhlattasi

juhlattansa / juhlattaan

juhlittani

juhlittasi

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

-

-

juhlineni

juhlinesi

juhlinensa / juhlineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juhlamme

juhlamme

juhlanne

juhlanne

juhlansa

juhlansa

Par

-ta

juhlaamme

juhliamme

juhlaanne

juhlianne

juhlaansa

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

juhlamme

juhliemme

juhlanne

juhlienne

juhlansa

juhliensa

Ill

mihin

juhlaamme

juhliimme

juhlaanne

juhliinne

juhlaansa

juhliinsa

Ine

-ssa

juhlassamme

juhlissamme

juhlassanne

juhlissanne

juhlassansa / juhlassaan

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

juhlastamme

juhlistamme

juhlastanne

juhlistanne

juhlastansa / juhlastaan

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

juhlallemme

juhlillemme

juhlallenne

juhlillenne

juhlallensa / juhlalleen

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

juhlallamme

juhlillamme

juhlallanne

juhlillanne

juhlallansa / juhlallaan

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

juhlaltamme

juhliltamme

juhlaltanne

juhliltanne

juhlaltansa / juhlaltaan

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

juhlaksemme

juhliksemme

juhlaksenne

juhliksenne

juhlaksensa / juhlakseen

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

juhlanamme

juhlinamme

juhlananne

juhlinanne

juhlanansa / juhlanaan

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

juhlattamme

juhlittamme

juhlattanne

juhlittanne

juhlattansa / juhlattaan

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

juhlinemme

-

juhlinenne

-

juhlinensa / juhlineen

Singular

Plural

Nom

-

juhlamme

juhlanne

juhlansa

juhlamme

juhlanne

juhlansa

Par

-ta

juhlaamme

juhlaanne

juhlaansa

juhliamme

juhlianne

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

juhlamme

juhlanne

juhlansa

juhliemme

juhlienne

juhliensa

Ill

mihin

juhlaamme

juhlaanne

juhlaansa

juhliimme

juhliinne

juhliinsa

Ine

-ssa

juhlassamme

juhlassanne

juhlassansa / juhlassaan

juhlissamme

juhlissanne

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

juhlastamme

juhlastanne

juhlastansa / juhlastaan

juhlistamme

juhlistanne

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

juhlallemme

juhlallenne

juhlallensa / juhlalleen

juhlillemme

juhlillenne

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

juhlallamme

juhlallanne

juhlallansa / juhlallaan

juhlillamme

juhlillanne

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

juhlaltamme

juhlaltanne

juhlaltansa / juhlaltaan

juhliltamme

juhliltanne

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

juhlaksemme

juhlaksenne

juhlaksensa / juhlakseen

juhliksemme

juhliksenne

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

juhlanamme

juhlananne

juhlanansa / juhlanaan

juhlinamme

juhlinanne

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

juhlattamme

juhlattanne

juhlattansa / juhlattaan

juhlittamme

juhlittanne

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

-

-

juhlinemme

juhlinenne

juhlinensa / juhlineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept