kuulevia |
Adjective, Plural Partitive |
|
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Partitive |
||
| hearer | |
| to hear | kuulla, kuunnella, kuulustella, saada tietää, saada kuulla |
| to receive | saada, vastaanottaa, ottaa vastaan, ottaa, kokea, kuulla |
| to get | saada, päästä, hankkia, tulla, hakea, kuulla |
| to catch | syttyä, pyytää, ottaa kiinni, saada, kiinnittää, kuulla |
| to read | lukea, kuulua, tulkita, ymmärtää, osoittaa, kuulla |
| Hearing | |
| hears | |
| heareth | |
| a hearing |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuuleva |
kuulevat |
Par |
-ta |
kuulevaa / kuulevata |
|
Gen |
-n |
kuulevan |
kuulevien |
Ill |
mihin |
kuulevaan |
kuuleviin |
Ine |
-ssa |
kuulevassa |
kuulevissa |
Ela |
-sta |
kuulevasta |
kuulevista |
All |
-lle |
kuulevalle |
kuuleville |
Ade |
-lla |
kuulevalla |
kuulevilla |
Abl |
-lta |
kuulevalta |
kuulevilta |
Tra |
-ksi |
kuulevaksi |
kuuleviksi |
Ess |
-na |
kuulevana |
kuulevina |
Abe |
-tta |
kuulevatta |
kuulevitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
kuulevin |
Singular
Plural
Nom
-
kuuleva
kuulevat
Par
-ta
kuulevaa / kuulevata
Gen
-n
kuulevan
kuulevien
Ill
mihin
kuulevaan
kuuleviin
Ine
-ssa
kuulevassa
kuulevissa
Ela
-sta
kuulevasta
kuulevista
All
-lle
kuulevalle
kuuleville
Ade
-lla
kuulevalla
kuulevilla
Abl
-lta
kuulevalta
kuulevilta
Tra
-ksi
kuulevaksi
kuuleviksi
Ess
-na
kuulevana
kuulevina
Abe
-tta
kuulevatta
kuulevitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
kuulevin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuulevempi / kuulevampi |
kuulevemmat / kuulevammat |
Par |
-ta |
kuulevempaa / kuulevampaa |
kuulevempia / kuulevampia |
Gen |
-n |
kuulevemman / kuulevamman |
kuulevempien / kuulevampien |
Ill |
mihin |
kuulevempiin / kuulevampiin |
kuulevempiin / kuulevampiin |
Ine |
-ssa |
kuulevemmassa / kuulevammassa |
kuulevemmissa / kuulevammissa |
Ela |
-sta |
kuulevemmasta / kuulevammasta |
kuulevemmista / kuulevammista |
All |
-lle |
kuulevemmalle / kuulevammalle |
kuulevemmille / kuulevammille |
Ade |
-lla |
kuulevemmalla / kuulevammalla |
kuulevemmilla / kuulevammilla |
Abl |
-lta |
kuulevemmalta / kuulevammalta |
kuulevemmilta / kuulevammilta |
Tra |
-ksi |
kuulevemmaksi / kuulevammaksi |
kuulevemmiksi / kuulevammiksi |
Ess |
-na |
kuulevempana / kuulevampana |
kuulevempina / kuulevampina |
Abe |
-tta |
kuulevemmatta / kuulevammatta |
kuulevemmitta / kuulevammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
kuulevemmin / kuulevammin |
Singular
Plural
Nom
-
kuulevempi / kuulevampi
kuulevemmat / kuulevammat
Par
-ta
kuulevempaa / kuulevampaa
kuulevempia / kuulevampia
Gen
-n
kuulevemman / kuulevamman
kuulevempien / kuulevampien
Ill
mihin
kuulevempiin / kuulevampiin
kuulevempiin / kuulevampiin
Ine
-ssa
kuulevemmassa / kuulevammassa
kuulevemmissa / kuulevammissa
Ela
-sta
kuulevemmasta / kuulevammasta
kuulevemmista / kuulevammista
All
-lle
kuulevemmalle / kuulevammalle
kuulevemmille / kuulevammille
Ade
-lla
kuulevemmalla / kuulevammalla
kuulevemmilla / kuulevammilla
Abl
-lta
kuulevemmalta / kuulevammalta
kuulevemmilta / kuulevammilta
Tra
-ksi
kuulevemmaksi / kuulevammaksi
kuulevemmiksi / kuulevammiksi
Ess
-na
kuulevempana / kuulevampana
kuulevempina / kuulevampina
Abe
-tta
kuulevemmatta / kuulevammatta
kuulevemmitta / kuulevammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
kuulevemmin / kuulevammin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuulevin |
kuulevimmat |
Par |
-ta |
kuulevinta |
kuulevimpia |
Gen |
-n |
kuulevimman |
kuulevinten / kuulevimpien |
Ill |
mihin |
kuulevimpaan |
kuulevimpiin |
Ine |
-ssa |
kuulevimmassa |
kuulevimmissa |
Ela |
-sta |
kuulevimmasta |
kuulevimmista |
All |
-lle |
kuulevimmalle |
kuulevimmille |
Ade |
-lla |
kuulevimmalla |
kuulevimmilla |
Abl |
-lta |
kuulevimmalta |
kuulevimmilta |
Tra |
-ksi |
kuulevimmaksi |
kuulevimmiksi |
Ess |
-na |
kuulevimpana |
kuulevimpina |
Abe |
-tta |
kuulevimmatta |
kuulevimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
kuulevimmin |
Singular
Plural
Nom
-
kuulevin
kuulevimmat
Par
-ta
kuulevinta
kuulevimpia
Gen
-n
kuulevimman
kuulevinten / kuulevimpien
Ill
mihin
kuulevimpaan
kuulevimpiin
Ine
-ssa
kuulevimmassa
kuulevimmissa
Ela
-sta
kuulevimmasta
kuulevimmista
All
-lle
kuulevimmalle
kuulevimmille
Ade
-lla
kuulevimmalla
kuulevimmilla
Abl
-lta
kuulevimmalta
kuulevimmilta
Tra
-ksi
kuulevimmaksi
kuulevimmiksi
Ess
-na
kuulevimpana
kuulevimpina
Abe
-tta
kuulevimmatta
kuulevimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
kuulevimmin
| to hear | kuulla, kuunnella, saada kuulla, saada tietää, kuulustella |
| to receive | saada, vastaanottaa, ottaa vastaan, ottaa, kokea, kuulla |
| to get | saada, päästä, hankkia, tulla, hakea, kuulla |
| to catch | syttyä, pyytää, saada, ottaa kiinni, kiinnittää, kuulla |
| to read | lukea, kuulua, tulkita, ymmärtää, osoittaa, kuulla |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuulen |
|
ii |
kuulet |
|
iii |
kuulee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuulemme / kuullaan |
|
ii |
kuulette |
|
iii |
kuulevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuulin |
|
ii |
kuulit |
|
iii |
kuuli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuulimme / kuultiin |
|
ii |
kuulitte |
|
iii |
kuulivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kuullut |
en ole kuullut |
ii |
olet kuullut |
et ole kuullut |
iii |
on kuullut |
ei ole kuullut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kuulleet |
emme ole kuulleet |
ii |
olette kuulleet |
ette ole kuulleet |
iii |
ovat kuulleet |
eivät ole kuulleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kuullut |
en ollut kuullut |
ii |
olit kuullut |
et ollut kuullut |
iii |
oli kuullut |
ei ollut kuullut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kuulleet |
emme olleet kuulleet |
ii |
olitte kuulleet |
ette olleet kuulleet |
iii |
olivat kuulleet |
eivät olleet kuulleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuulisin |
|
ii |
kuulisit |
|
iii |
kuulisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuulisimme |
|
ii |
kuulisitte |
|
iii |
kuulisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kuullut |
en olisi kuullut |
ii |
olisit kuullut |
et olisi kuullut |
iii |
olisi kuullut |
ei olisi kuullut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kuulleet |
emme olisi kuulleet |
ii |
olisitte kuulleet |
ette olisi kuulleet |
iii |
olisivat kuulleet |
eivät olisi kuulleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuullen |
en kuulle |
ii |
kuullet |
et kuulle |
iii |
kuullee |
ei kuulle |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kuullemme |
emme kuulle |
ii |
kuullette |
ette kuulle |
iii |
kuullevat |
eivät kuulle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kuullut |
en liene kuullut |
ii |
lienet kuullut |
et liene kuullut |
iii |
lienee kuullut |
ei liene kuullut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kuulleet |
emme liene kuulleet |
ii |
lienette kuulleet |
ette liene kuulleet |
iii |
lienevät kuulleet |
eivät liene kuulleet |
Singular
i |
- |
ii |
kuule |
iii |
kuulkoon |
Plural
i |
kuulkaamme |
ii |
kuulkaa |
iii |
kuulkoot |
Nom |
- |
kuulla |
Tra |
-ksi |
kuullaksensa / kuullakseen |
Ine |
-ssa |
kuullessa |
Ins |
-in |
kuullen |
Ine |
-ssa |
kuultaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kuulemaan |
Ine |
-ssa |
kuulemassa |
Ela |
-sta |
kuulemasta |
Ade |
-lla |
kuulemalla |
Abe |
-tta |
kuulematta |
Ins |
-in |
kuuleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kuuleminen |
Par |
-ta |
kuulemista |
kuulemaisillaan / kuulemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kuullaan |
ei kuulla |
Imperfect |
kuultiin |
ei kuultu |
Potential |
kuultaneen |
ei kuultane |
Conditional |
kuultaisiin |
ei kuultaisi |
Imperative Present |
kuultakoon |
älköön kuultako |
Imperative Perfect |
olkoon kuultu |
älköön kuultu |
Positive
Negative
Present
kuullaan
ei kuulla
Imperfect
kuultiin
ei kuultu
Potential
kuultaneen
ei kuultane
Conditional
kuultaisiin
ei kuultaisi
Imperative Present
kuultakoon
älköön kuultako
Imperative Perfect
olkoon kuultu
älköön kuultu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kuuleva |
kuultava |
2nd |
kuullut |
kuultu |
3rd |
kuulema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net