logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kuppatauti, noun

Word analysis
kuppatautibakteereita

kuppatautibakteereita

kuppatauti

Noun, Singular Nominative

+ bakteeri

Noun, Plural Partitive

kuppa

Noun, Singular Nominative

+ tauti

Noun, Singular Nominative

+ bakteeri

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuppatauti

kuppataudit

Par

-ta

kuppatautia

kuppatauteja

Gen

-n

kuppataudin

kuppatautien

Ill

mihin

kuppatautiin

kuppatauteihin

Ine

-ssa

kuppataudissa

kuppataudeissa

Ela

-sta

kuppataudista

kuppataudeista

All

-lle

kuppataudille

kuppataudeille

Ade

-lla

kuppataudilla

kuppataudeilla

Abl

-lta

kuppataudilta

kuppataudeilta

Tra

-ksi

kuppataudiksi

kuppataudeiksi

Ess

-na

kuppatautina

kuppatauteina

Abe

-tta

kuppatauditta

kuppataudeitta

Com

-ne

-

kuppatauteine

Ins

-in

-

kuppataudein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuppatauti

kuppataudit

Par

-ta

kuppatautia

kuppatauteja

Gen

-n

kuppataudin

kuppatautien

Ill

mihin

kuppatautiin

kuppatauteihin

Ine

-ssa

kuppataudissa

kuppataudeissa

Ela

-sta

kuppataudista

kuppataudeista

All

-lle

kuppataudille

kuppataudeille

Ade

-lla

kuppataudilla

kuppataudeilla

Abl

-lta

kuppataudilta

kuppataudeilta

Tra

-ksi

kuppataudiksi

kuppataudeiksi

Ess

-na

kuppatautina

kuppatauteina

Abe

-tta

kuppatauditta

kuppataudeitta

Com

-ne

-

kuppatauteine

Ins

-in

-

kuppataudein

cup
kuppatauti
Show more arrow right
jw2019 Mitä eräs amerikkalainen asiantuntija sanoi v. 1960 tarttuvan kuppataudin leviämisestä? What did a United States Federal expert say in 1960 regarding the increase of infectious syphilis? 19 On sanottu, ettämillään muulla sairaudella ei ole niin julmaa vaikutusta jälkeläisiin kuin kuppataudilla”. 19 It is said that “no disease has such a murderous influence upon the offspring as syphilis.”. Jonkin aikaa näytti siltä, että nykyaikainen lääketiede oli saanut malarian, tuberkuloosin ja kuppataudin siivotuksi pois maailmasta. For a time it seemed that modern medicine had thoroughly cleaned out malaria, TB (tuberculosis), and syphilis. Ei ole tarpeen kuvailla sitä vahinkoa, joka voi ihmiselle ja hänen perheelleen aiheutua, mikäli hän saa kuppataudin saastuttamaa verta. There is no need to describe here the damage that can come to a person receiving syphilis -infected blood, as well as the harm to his or her family. KUPPATAUDIN aiheuttajana on Treponema pallidumns-niminen spirokeetta, korkkiruuvin muotoinen bakteeri, ja tauti tarttuu useimmiten sukupuolielinten kautta. SYPHILIS is caused by Treponema pallidum, a corkscrew-shaped spirochete, and is usually contracted through the sex organs. 18 Syfiliksen eli kuppataudin kolmannen asteen ilmauksilla, mitkä vaikuttavat aivoihin, silmiin, maksaan ja niin edelleen, on mitä suurin merkitys ihmisruumiille. 18 Third-degree manifestations of syphilis, affecting the brain, the eyes, the liver, and so forth, have the greatest significance for the human body. Hänen käsiensä hilseilevä iho, jalkojensa tulehtumat ja suurentunut maksansa ja pernansa olivat kaikki selviä todisteita sen puolesta, että hän oli sikiöasteella saanut äidiltään kuppataudin. The peeling skin of her hands, the sores on her feet, the enlarged liver and spleen, all gave clear evidence that she had contracted syphilis while in her mother's womb. Veriryhmän määritystä ei tarvita (arvokas ominaisuus hätätapauksissa), eikä tiedetä, että olisi vaaraa tarttuvan taudin, kuten esimerkiksi maksatulehduksen, malarian ja kuppataudin, siirtämisestä. No typing is needed (valuable in emergencies), and there is no known risk of transmitting infectious disease, such as hepatitis, malaria and syphilis. 22 Eräs amerikkalainen asiantuntija sanoi huhtikuun 5. päivänä 1960, että tarttuvassa kuppataudissa oli Yhdysvalloissa tapahtunut vuoden 1959 lopulla vuoden 1958 samaan aikaan verraten 42 prosentin kasvu. 22 On April 5, 1960, a United States Federal expert said that cases of infectious syphilis in the country had showed an increase of 42 percent in the last half of 1959 over the like period of 1958. Avioliiton yhteydessä The Encyclopedia Americana (Amerikkalainen tietosanakirja) sanoo: Mutta erityisesti avioliiton yhteydessä kuppataudin tuhot ovat yhteiskunnallisena vitsauksena mitä kiintoisimpia ja tärkeimpiä... In connection with marriage, The Encyclopedia Americana says: “It is especially, however, in its relation with marriage that the ravages of syphilis as a social plague are of the highest interest and importance. . .. Show more arrow right

Wiktionary

syphilis Show more arrow right kuppasyfilis Show more arrow right kuppatautinen Show more arrow right kuppa +‎ tauti Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuppatautini

kuppatautini

kuppatautisi

kuppatautisi

kuppatautinsa

kuppatautinsa

Par

-ta

kuppatautiani

kuppatautejani

kuppatautiasi

kuppatautejasi

kuppatautiansa / kuppatautiaan

kuppatautejansa / kuppatautejaan

Gen

-n

kuppatautini

kuppatautieni

kuppatautisi

kuppatautiesi

kuppatautinsa

kuppatautiensa

Ill

mihin

kuppatautiini

kuppatauteihini

kuppatautiisi

kuppatauteihisi

kuppatautiinsa

kuppatauteihinsa

Ine

-ssa

kuppataudissani

kuppataudeissani

kuppataudissasi

kuppataudeissasi

kuppataudissansa / kuppataudissaan

kuppataudeissansa / kuppataudeissaan

Ela

-sta

kuppataudistani

kuppataudeistani

kuppataudistasi

kuppataudeistasi

kuppataudistansa / kuppataudistaan

kuppataudeistansa / kuppataudeistaan

All

-lle

kuppataudilleni

kuppataudeilleni

kuppataudillesi

kuppataudeillesi

kuppataudillensa / kuppataudilleen

kuppataudeillensa / kuppataudeillean

Ade

-lla

kuppataudillani

kuppataudeillani

kuppataudillasi

kuppataudeillasi

kuppataudillansa / kuppataudillaan

kuppataudeillansa / kuppataudeillaan

Abl

-lta

kuppataudiltani

kuppataudeiltani

kuppataudiltasi

kuppataudeiltasi

kuppataudiltansa / kuppataudiltaan

kuppataudeiltansa / kuppataudeiltaan

Tra

-ksi

kuppataudikseni

kuppataudeikseni

kuppataudiksesi

kuppataudeiksesi

kuppataudiksensa / kuppataudikseen

kuppataudeiksensa / kuppataudeikseen

Ess

-na

kuppatautinani

kuppatauteinani

kuppatautinasi

kuppatauteinasi

kuppatautinansa / kuppatautinaan

kuppatauteinansa / kuppatauteinaan

Abe

-tta

kuppataudittani

kuppataudeittani

kuppataudittasi

kuppataudeittasi

kuppataudittansa / kuppataudittaan

kuppataudeittansa / kuppataudeittaan

Com

-ne

-

kuppatauteineni

-

kuppatauteinesi

-

kuppatauteinensa / kuppatauteineen

Singular

Plural

Nom

-

kuppatautini

kuppatautisi

kuppatautinsa

kuppatautini

kuppatautisi

kuppatautinsa

Par

-ta

kuppatautiani

kuppatautiasi

kuppatautiansa / kuppatautiaan

kuppatautejani

kuppatautejasi

kuppatautejansa / kuppatautejaan

Gen

-n

kuppatautini

kuppatautisi

kuppatautinsa

kuppatautieni

kuppatautiesi

kuppatautiensa

Ill

mihin

kuppatautiini

kuppatautiisi

kuppatautiinsa

kuppatauteihini

kuppatauteihisi

kuppatauteihinsa

Ine

-ssa

kuppataudissani

kuppataudissasi

kuppataudissansa / kuppataudissaan

kuppataudeissani

kuppataudeissasi

kuppataudeissansa / kuppataudeissaan

Ela

-sta

kuppataudistani

kuppataudistasi

kuppataudistansa / kuppataudistaan

kuppataudeistani

kuppataudeistasi

kuppataudeistansa / kuppataudeistaan

All

-lle

kuppataudilleni

kuppataudillesi

kuppataudillensa / kuppataudilleen

kuppataudeilleni

kuppataudeillesi

kuppataudeillensa / kuppataudeillean

Ade

-lla

kuppataudillani

kuppataudillasi

kuppataudillansa / kuppataudillaan

kuppataudeillani

kuppataudeillasi

kuppataudeillansa / kuppataudeillaan

Abl

-lta

kuppataudiltani

kuppataudiltasi

kuppataudiltansa / kuppataudiltaan

kuppataudeiltani

kuppataudeiltasi

kuppataudeiltansa / kuppataudeiltaan

Tra

-ksi

kuppataudikseni

kuppataudiksesi

kuppataudiksensa / kuppataudikseen

kuppataudeikseni

kuppataudeiksesi

kuppataudeiksensa / kuppataudeikseen

Ess

-na

kuppatautinani

kuppatautinasi

kuppatautinansa / kuppatautinaan

kuppatauteinani

kuppatauteinasi

kuppatauteinansa / kuppatauteinaan

Abe

-tta

kuppataudittani

kuppataudittasi

kuppataudittansa / kuppataudittaan

kuppataudeittani

kuppataudeittasi

kuppataudeittansa / kuppataudeittaan

Com

-ne

-

-

-

kuppatauteineni

kuppatauteinesi

kuppatauteinensa / kuppatauteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuppatautimme

kuppatautimme

kuppatautinne

kuppatautinne

kuppatautinsa

kuppatautinsa

Par

-ta

kuppatautiamme

kuppatautejamme

kuppatautianne

kuppatautejanne

kuppatautiansa / kuppatautiaan

kuppatautejansa / kuppatautejaan

Gen

-n

kuppatautimme

kuppatautiemme

kuppatautinne

kuppatautienne

kuppatautinsa

kuppatautiensa

Ill

mihin

kuppatautiimme

kuppatauteihimme

kuppatautiinne

kuppatauteihinne

kuppatautiinsa

kuppatauteihinsa

Ine

-ssa

kuppataudissamme

kuppataudeissamme

kuppataudissanne

kuppataudeissanne

kuppataudissansa / kuppataudissaan

kuppataudeissansa / kuppataudeissaan

Ela

-sta

kuppataudistamme

kuppataudeistamme

kuppataudistanne

kuppataudeistanne

kuppataudistansa / kuppataudistaan

kuppataudeistansa / kuppataudeistaan

All

-lle

kuppataudillemme

kuppataudeillemme

kuppataudillenne

kuppataudeillenne

kuppataudillensa / kuppataudilleen

kuppataudeillensa / kuppataudeillean

Ade

-lla

kuppataudillamme

kuppataudeillamme

kuppataudillanne

kuppataudeillanne

kuppataudillansa / kuppataudillaan

kuppataudeillansa / kuppataudeillaan

Abl

-lta

kuppataudiltamme

kuppataudeiltamme

kuppataudiltanne

kuppataudeiltanne

kuppataudiltansa / kuppataudiltaan

kuppataudeiltansa / kuppataudeiltaan

Tra

-ksi

kuppataudiksemme

kuppataudeiksemme

kuppataudiksenne

kuppataudeiksenne

kuppataudiksensa / kuppataudikseen

kuppataudeiksensa / kuppataudeikseen

Ess

-na

kuppatautinamme

kuppatauteinamme

kuppatautinanne

kuppatauteinanne

kuppatautinansa / kuppatautinaan

kuppatauteinansa / kuppatauteinaan

Abe

-tta

kuppataudittamme

kuppataudeittamme

kuppataudittanne

kuppataudeittanne

kuppataudittansa / kuppataudittaan

kuppataudeittansa / kuppataudeittaan

Com

-ne

-

kuppatauteinemme

-

kuppatauteinenne

-

kuppatauteinensa / kuppatauteineen

Singular

Plural

Nom

-

kuppatautimme

kuppatautinne

kuppatautinsa

kuppatautimme

kuppatautinne

kuppatautinsa

Par

-ta

kuppatautiamme

kuppatautianne

kuppatautiansa / kuppatautiaan

kuppatautejamme

kuppatautejanne

kuppatautejansa / kuppatautejaan

Gen

-n

kuppatautimme

kuppatautinne

kuppatautinsa

kuppatautiemme

kuppatautienne

kuppatautiensa

Ill

mihin

kuppatautiimme

kuppatautiinne

kuppatautiinsa

kuppatauteihimme

kuppatauteihinne

kuppatauteihinsa

Ine

-ssa

kuppataudissamme

kuppataudissanne

kuppataudissansa / kuppataudissaan

kuppataudeissamme

kuppataudeissanne

kuppataudeissansa / kuppataudeissaan

Ela

-sta

kuppataudistamme

kuppataudistanne

kuppataudistansa / kuppataudistaan

kuppataudeistamme

kuppataudeistanne

kuppataudeistansa / kuppataudeistaan

All

-lle

kuppataudillemme

kuppataudillenne

kuppataudillensa / kuppataudilleen

kuppataudeillemme

kuppataudeillenne

kuppataudeillensa / kuppataudeillean

Ade

-lla

kuppataudillamme

kuppataudillanne

kuppataudillansa / kuppataudillaan

kuppataudeillamme

kuppataudeillanne

kuppataudeillansa / kuppataudeillaan

Abl

-lta

kuppataudiltamme

kuppataudiltanne

kuppataudiltansa / kuppataudiltaan

kuppataudeiltamme

kuppataudeiltanne

kuppataudeiltansa / kuppataudeiltaan

Tra

-ksi

kuppataudiksemme

kuppataudiksenne

kuppataudiksensa / kuppataudikseen

kuppataudeiksemme

kuppataudeiksenne

kuppataudeiksensa / kuppataudeikseen

Ess

-na

kuppatautinamme

kuppatautinanne

kuppatautinansa / kuppatautinaan

kuppatauteinamme

kuppatauteinanne

kuppatauteinansa / kuppatauteinaan

Abe

-tta

kuppataudittamme

kuppataudittanne

kuppataudittansa / kuppataudittaan

kuppataudeittamme

kuppataudeittanne

kuppataudeittansa / kuppataudeittaan

Com

-ne

-

-

-

kuppatauteinemme

kuppatauteinenne

kuppatauteinensa / kuppatauteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bakteeri

bakteerit

Par

-ta

bakteeria

bakteereita / bakteereja

Gen

-n

bakteerin

bakteereitten / bakteereiden / bakteerien

Ill

mihin

bakteeriin

bakteereihin

Ine

-ssa

bakteerissa

bakteereissa

Ela

-sta

bakteerista

bakteereista

All

-lle

bakteerille

bakteereille

Ade

-lla

bakteerilla

bakteereilla

Abl

-lta

bakteerilta

bakteereilta

Tra

-ksi

bakteeriksi

bakteereiksi

Ess

-na

bakteerina

bakteereina

Abe

-tta

bakteeritta

bakteereitta

Com

-ne

-

bakteereine

Ins

-in

-

bakteerein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bakteeri

bakteerit

Par

-ta

bakteeria

bakteereita / bakteereja

Gen

-n

bakteerin

bakteereitten / bakteereiden / bakteerien

Ill

mihin

bakteeriin

bakteereihin

Ine

-ssa

bakteerissa

bakteereissa

Ela

-sta

bakteerista

bakteereista

All

-lle

bakteerille

bakteereille

Ade

-lla

bakteerilla

bakteereilla

Abl

-lta

bakteerilta

bakteereilta

Tra

-ksi

bakteeriksi

bakteereiksi

Ess

-na

bakteerina

bakteereina

Abe

-tta

bakteeritta

bakteereitta

Com

-ne

-

bakteereine

Ins

-in

-

bakteerein

bacterial
germ alkio, itu, siemen, bakteeri, taudinaiheuttaja, alku
bacteria
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; jw2019 Bakteeri on yksisoluinen eliö. Bacteria is a single-celled organism. Bakteeri on mikroskooppinen eliö. Bacteria is a microscopic organism. Lihansyöjä bakteeri. Flesh eating bacteria. Olisiko bakteeris-infektio? It' s probably a toxin, and we need to find it before it kills her. Bakteeri pitoisista vesistä. Parasite infected, diseased water. Bakteeri käyttää ravinnokseen sokeria ja happea. The bacteria use sugar and oxygen as their food source. Bakteeri leviää keuhkoista sydämeen. Bacteria gets into the lungs, spreads to the heart. Bakteeri ei ehkä ole hengissä. It may not be alive. Mikä bakteerin flagelli on? What is the bacterial flagellum? Siinä bakteerit lisääntyvät. That's where the bacteria breed. Show more arrow right

Wiktionary

bacterium jakosieni (archaic), hitiö (dated) Show more arrow right From New Latin bactērium, from Ancient Greek βακτήριον (baktḗrion). Show more arrow right

Wikipedia

Bacteria Bacteria (/bækˈtɪəriə/ (listen); common noun bacteria, singular bacterium) are a type of biological cell. They constitute a large domain of prokaryotic microorganisms. Typically a few micrometres in length, bacteria have a number of shapes, ranging from spheres to rods and spirals. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

bakteerini

bakteerini

bakteerisi

bakteerisi

bakteerinsa

bakteerinsa

Par

-ta

bakteeriani

bakteereitani / bakteerejani

bakteeriasi

bakteereitasi / bakteerejasi

bakteeriansa / bakteeriaan

bakteereitansa / bakteereitaan / bakteerejansa / bakteerejaan

Gen

-n

bakteerini

bakteereitteni / bakteereideni / bakteerieni

bakteerisi

bakteereittesi / bakteereidesi / bakteeriesi

bakteerinsa

bakteereittensa / bakteereidensa / bakteeriensa

Ill

mihin

bakteeriini

bakteereihini

bakteeriisi

bakteereihisi

bakteeriinsa

bakteereihinsa

Ine

-ssa

bakteerissani

bakteereissani

bakteerissasi

bakteereissasi

bakteerissansa / bakteerissaan

bakteereissansa / bakteereissaan

Ela

-sta

bakteeristani

bakteereistani

bakteeristasi

bakteereistasi

bakteeristansa / bakteeristaan

bakteereistansa / bakteereistaan

All

-lle

bakteerilleni

bakteereilleni

bakteerillesi

bakteereillesi

bakteerillensa / bakteerilleen

bakteereillensa / bakteereillean

Ade

-lla

bakteerillani

bakteereillani

bakteerillasi

bakteereillasi

bakteerillansa / bakteerillaan

bakteereillansa / bakteereillaan

Abl

-lta

bakteeriltani

bakteereiltani

bakteeriltasi

bakteereiltasi

bakteeriltansa / bakteeriltaan

bakteereiltansa / bakteereiltaan

Tra

-ksi

bakteerikseni

bakteereikseni

bakteeriksesi

bakteereiksesi

bakteeriksensa / bakteerikseen

bakteereiksensa / bakteereikseen

Ess

-na

bakteerinani

bakteereinani

bakteerinasi

bakteereinasi

bakteerinansa / bakteerinaan

bakteereinansa / bakteereinaan

Abe

-tta

bakteerittani

bakteereittani

bakteerittasi

bakteereittasi

bakteerittansa / bakteerittaan

bakteereittansa / bakteereittaan

Com

-ne

-

bakteereineni

-

bakteereinesi

-

bakteereinensa / bakteereineen

Singular

Plural

Nom

-

bakteerini

bakteerisi

bakteerinsa

bakteerini

bakteerisi

bakteerinsa

Par

-ta

bakteeriani

bakteeriasi

bakteeriansa / bakteeriaan

bakteereitani / bakteerejani

bakteereitasi / bakteerejasi

bakteereitansa / bakteereitaan / bakteerejansa / bakteerejaan

Gen

-n

bakteerini

bakteerisi

bakteerinsa

bakteereitteni / bakteereideni / bakteerieni

bakteereittesi / bakteereidesi / bakteeriesi

bakteereittensa / bakteereidensa / bakteeriensa

Ill

mihin

bakteeriini

bakteeriisi

bakteeriinsa

bakteereihini

bakteereihisi

bakteereihinsa

Ine

-ssa

bakteerissani

bakteerissasi

bakteerissansa / bakteerissaan

bakteereissani

bakteereissasi

bakteereissansa / bakteereissaan

Ela

-sta

bakteeristani

bakteeristasi

bakteeristansa / bakteeristaan

bakteereistani

bakteereistasi

bakteereistansa / bakteereistaan

All

-lle

bakteerilleni

bakteerillesi

bakteerillensa / bakteerilleen

bakteereilleni

bakteereillesi

bakteereillensa / bakteereillean

Ade

-lla

bakteerillani

bakteerillasi

bakteerillansa / bakteerillaan

bakteereillani

bakteereillasi

bakteereillansa / bakteereillaan

Abl

-lta

bakteeriltani

bakteeriltasi

bakteeriltansa / bakteeriltaan

bakteereiltani

bakteereiltasi

bakteereiltansa / bakteereiltaan

Tra

-ksi

bakteerikseni

bakteeriksesi

bakteeriksensa / bakteerikseen

bakteereikseni

bakteereiksesi

bakteereiksensa / bakteereikseen

Ess

-na

bakteerinani

bakteerinasi

bakteerinansa / bakteerinaan

bakteereinani

bakteereinasi

bakteereinansa / bakteereinaan

Abe

-tta

bakteerittani

bakteerittasi

bakteerittansa / bakteerittaan

bakteereittani

bakteereittasi

bakteereittansa / bakteereittaan

Com

-ne

-

-

-

bakteereineni

bakteereinesi

bakteereinensa / bakteereineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

bakteerimme

bakteerimme

bakteerinne

bakteerinne

bakteerinsa

bakteerinsa

Par

-ta

bakteeriamme

bakteereitamme / bakteerejamme

bakteerianne

bakteereitanne / bakteerejanne

bakteeriansa / bakteeriaan

bakteereitansa / bakteereitaan / bakteerejansa / bakteerejaan

Gen

-n

bakteerimme

bakteereittemme / bakteereidemme / bakteeriemme

bakteerinne

bakteereittenne / bakteereidenne / bakteerienne

bakteerinsa

bakteereittensa / bakteereidensa / bakteeriensa

Ill

mihin

bakteeriimme

bakteereihimme

bakteeriinne

bakteereihinne

bakteeriinsa

bakteereihinsa

Ine

-ssa

bakteerissamme

bakteereissamme

bakteerissanne

bakteereissanne

bakteerissansa / bakteerissaan

bakteereissansa / bakteereissaan

Ela

-sta

bakteeristamme

bakteereistamme

bakteeristanne

bakteereistanne

bakteeristansa / bakteeristaan

bakteereistansa / bakteereistaan

All

-lle

bakteerillemme

bakteereillemme

bakteerillenne

bakteereillenne

bakteerillensa / bakteerilleen

bakteereillensa / bakteereillean

Ade

-lla

bakteerillamme

bakteereillamme

bakteerillanne

bakteereillanne

bakteerillansa / bakteerillaan

bakteereillansa / bakteereillaan

Abl

-lta

bakteeriltamme

bakteereiltamme

bakteeriltanne

bakteereiltanne

bakteeriltansa / bakteeriltaan

bakteereiltansa / bakteereiltaan

Tra

-ksi

bakteeriksemme

bakteereiksemme

bakteeriksenne

bakteereiksenne

bakteeriksensa / bakteerikseen

bakteereiksensa / bakteereikseen

Ess

-na

bakteerinamme

bakteereinamme

bakteerinanne

bakteereinanne

bakteerinansa / bakteerinaan

bakteereinansa / bakteereinaan

Abe

-tta

bakteerittamme

bakteereittamme

bakteerittanne

bakteereittanne

bakteerittansa / bakteerittaan

bakteereittansa / bakteereittaan

Com

-ne

-

bakteereinemme

-

bakteereinenne

-

bakteereinensa / bakteereineen

Singular

Plural

Nom

-

bakteerimme

bakteerinne

bakteerinsa

bakteerimme

bakteerinne

bakteerinsa

Par

-ta

bakteeriamme

bakteerianne

bakteeriansa / bakteeriaan

bakteereitamme / bakteerejamme

bakteereitanne / bakteerejanne

bakteereitansa / bakteereitaan / bakteerejansa / bakteerejaan

Gen

-n

bakteerimme

bakteerinne

bakteerinsa

bakteereittemme / bakteereidemme / bakteeriemme

bakteereittenne / bakteereidenne / bakteerienne

bakteereittensa / bakteereidensa / bakteeriensa

Ill

mihin

bakteeriimme

bakteeriinne

bakteeriinsa

bakteereihimme

bakteereihinne

bakteereihinsa

Ine

-ssa

bakteerissamme

bakteerissanne

bakteerissansa / bakteerissaan

bakteereissamme

bakteereissanne

bakteereissansa / bakteereissaan

Ela

-sta

bakteeristamme

bakteeristanne

bakteeristansa / bakteeristaan

bakteereistamme

bakteereistanne

bakteereistansa / bakteereistaan

All

-lle

bakteerillemme

bakteerillenne

bakteerillensa / bakteerilleen

bakteereillemme

bakteereillenne

bakteereillensa / bakteereillean

Ade

-lla

bakteerillamme

bakteerillanne

bakteerillansa / bakteerillaan

bakteereillamme

bakteereillanne

bakteereillansa / bakteereillaan

Abl

-lta

bakteeriltamme

bakteeriltanne

bakteeriltansa / bakteeriltaan

bakteereiltamme

bakteereiltanne

bakteereiltansa / bakteereiltaan

Tra

-ksi

bakteeriksemme

bakteeriksenne

bakteeriksensa / bakteerikseen

bakteereiksemme

bakteereiksenne

bakteereiksensa / bakteereikseen

Ess

-na

bakteerinamme

bakteerinanne

bakteerinansa / bakteerinaan

bakteereinamme

bakteereinanne

bakteereinansa / bakteereinaan

Abe

-tta

bakteerittamme

bakteerittanne

bakteerittansa / bakteerittaan

bakteereittamme

bakteereittanne

bakteereittansa / bakteereittaan

Com

-ne

-

-

-

bakteereinemme

bakteereinenne

bakteereinensa / bakteereineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuppa

kupat

Par

-ta

kuppaa

kuppia

Gen

-n

kupan

kuppien

Ill

mihin

kuppaan

kuppiin

Ine

-ssa

kupassa

kupissa

Ela

-sta

kupasta

kupista

All

-lle

kupalle

kupille

Ade

-lla

kupalla

kupilla

Abl

-lta

kupalta

kupilta

Tra

-ksi

kupaksi

kupiksi

Ess

-na

kuppana

kuppina

Abe

-tta

kupatta

kupitta

Com

-ne

-

kuppine

Ins

-in

-

kupin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuppa

kupat

Par

-ta

kuppaa

kuppia

Gen

-n

kupan

kuppien

Ill

mihin

kuppaan

kuppiin

Ine

-ssa

kupassa

kupissa

Ela

-sta

kupasta

kupista

All

-lle

kupalle

kupille

Ade

-lla

kupalla

kupilla

Abl

-lta

kupalta

kupilta

Tra

-ksi

kupaksi

kupiksi

Ess

-na

kuppana

kuppina

Abe

-tta

kupatta

kupitta

Com

-ne

-

kuppine

Ins

-in

-

kupin

syphilis kuppa, syfilis
pox rokko, kuppa
Show more arrow right
opensubtitles2; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Korpora Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Ilman kuppaa. Without syphilis. Kupissasi on kahvia. In your cup there is coffee. Kuppa voidaan todeta verikokeella. Syphilis can be diagnosed with a blood test. Hän sairastaa kuppaa. He has syphilis. Kuppa on hoidettavissa antibiooteilla. Syphilis is treatable with antibiotics. Kamu, sinulla on kuppa. You've got syphilis. Ette saa kuppia. You'll never get the Cup. Ravistan kuppia. I will shake the cup. Kuppa on sinua tärkeämpi. I love syphilis more than you. Housella ei ole kuppaa. House doesn't have syphilis. Show more arrow right

Wiktionary

syphilis Show more arrow right kuppatautisyfilis Show more arrow right

Wikipedia

Syphilis Syphilis is a sexually transmitted infection caused by the bacterium Treponema pallidum subspecies pallidum. The signs and symptoms of syphilis vary depending in which of the four stages it presents (primary, secondary, latent, and tertiary). The primary stage classically presents with a single chancre (a firm, painless, non-itchy skin ulceration usually between 1 cm and 2 cm in diameter) though there may be multiple sores. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuppani

kuppani

kuppasi

kuppasi

kuppansa

kuppansa

Par

-ta

kuppaani

kuppiani

kuppaasi

kuppiasi

kuppaansa

kuppiansa / kuppiaan

Gen

-n

kuppani

kuppieni

kuppasi

kuppiesi

kuppansa

kuppiensa

Ill

mihin

kuppaani

kuppiini

kuppaasi

kuppiisi

kuppaansa

kuppiinsa

Ine

-ssa

kupassani

kupissani

kupassasi

kupissasi

kupassansa / kupassaan

kupissansa / kupissaan

Ela

-sta

kupastani

kupistani

kupastasi

kupistasi

kupastansa / kupastaan

kupistansa / kupistaan

All

-lle

kupalleni

kupilleni

kupallesi

kupillesi

kupallensa / kupalleen

kupillensa / kupillean

Ade

-lla

kupallani

kupillani

kupallasi

kupillasi

kupallansa / kupallaan

kupillansa / kupillaan

Abl

-lta

kupaltani

kupiltani

kupaltasi

kupiltasi

kupaltansa / kupaltaan

kupiltansa / kupiltaan

Tra

-ksi

kupakseni

kupikseni

kupaksesi

kupiksesi

kupaksensa / kupakseen

kupiksensa / kupikseen

Ess

-na

kuppanani

kuppinani

kuppanasi

kuppinasi

kuppanansa / kuppanaan

kuppinansa / kuppinaan

Abe

-tta

kupattani

kupittani

kupattasi

kupittasi

kupattansa / kupattaan

kupittansa / kupittaan

Com

-ne

-

kuppineni

-

kuppinesi

-

kuppinensa / kuppineen

Singular

Plural

Nom

-

kuppani

kuppasi

kuppansa

kuppani

kuppasi

kuppansa

Par

-ta

kuppaani

kuppaasi

kuppaansa

kuppiani

kuppiasi

kuppiansa / kuppiaan

Gen

-n

kuppani

kuppasi

kuppansa

kuppieni

kuppiesi

kuppiensa

Ill

mihin

kuppaani

kuppaasi

kuppaansa

kuppiini

kuppiisi

kuppiinsa

Ine

-ssa

kupassani

kupassasi

kupassansa / kupassaan

kupissani

kupissasi

kupissansa / kupissaan

Ela

-sta

kupastani

kupastasi

kupastansa / kupastaan

kupistani

kupistasi

kupistansa / kupistaan

All

-lle

kupalleni

kupallesi

kupallensa / kupalleen

kupilleni

kupillesi

kupillensa / kupillean

Ade

-lla

kupallani

kupallasi

kupallansa / kupallaan

kupillani

kupillasi

kupillansa / kupillaan

Abl

-lta

kupaltani

kupaltasi

kupaltansa / kupaltaan

kupiltani

kupiltasi

kupiltansa / kupiltaan

Tra

-ksi

kupakseni

kupaksesi

kupaksensa / kupakseen

kupikseni

kupiksesi

kupiksensa / kupikseen

Ess

-na

kuppanani

kuppanasi

kuppanansa / kuppanaan

kuppinani

kuppinasi

kuppinansa / kuppinaan

Abe

-tta

kupattani

kupattasi

kupattansa / kupattaan

kupittani

kupittasi

kupittansa / kupittaan

Com

-ne

-

-

-

kuppineni

kuppinesi

kuppinensa / kuppineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuppamme

kuppamme

kuppanne

kuppanne

kuppansa

kuppansa

Par

-ta

kuppaamme

kuppiamme

kuppaanne

kuppianne

kuppaansa

kuppiansa / kuppiaan

Gen

-n

kuppamme

kuppiemme

kuppanne

kuppienne

kuppansa

kuppiensa

Ill

mihin

kuppaamme

kuppiimme

kuppaanne

kuppiinne

kuppaansa

kuppiinsa

Ine

-ssa

kupassamme

kupissamme

kupassanne

kupissanne

kupassansa / kupassaan

kupissansa / kupissaan

Ela

-sta

kupastamme

kupistamme

kupastanne

kupistanne

kupastansa / kupastaan

kupistansa / kupistaan

All

-lle

kupallemme

kupillemme

kupallenne

kupillenne

kupallensa / kupalleen

kupillensa / kupillean

Ade

-lla

kupallamme

kupillamme

kupallanne

kupillanne

kupallansa / kupallaan

kupillansa / kupillaan

Abl

-lta

kupaltamme

kupiltamme

kupaltanne

kupiltanne

kupaltansa / kupaltaan

kupiltansa / kupiltaan

Tra

-ksi

kupaksemme

kupiksemme

kupaksenne

kupiksenne

kupaksensa / kupakseen

kupiksensa / kupikseen

Ess

-na

kuppanamme

kuppinamme

kuppananne

kuppinanne

kuppanansa / kuppanaan

kuppinansa / kuppinaan

Abe

-tta

kupattamme

kupittamme

kupattanne

kupittanne

kupattansa / kupattaan

kupittansa / kupittaan

Com

-ne

-

kuppinemme

-

kuppinenne

-

kuppinensa / kuppineen

Singular

Plural

Nom

-

kuppamme

kuppanne

kuppansa

kuppamme

kuppanne

kuppansa

Par

-ta

kuppaamme

kuppaanne

kuppaansa

kuppiamme

kuppianne

kuppiansa / kuppiaan

Gen

-n

kuppamme

kuppanne

kuppansa

kuppiemme

kuppienne

kuppiensa

Ill

mihin

kuppaamme

kuppaanne

kuppaansa

kuppiimme

kuppiinne

kuppiinsa

Ine

-ssa

kupassamme

kupassanne

kupassansa / kupassaan

kupissamme

kupissanne

kupissansa / kupissaan

Ela

-sta

kupastamme

kupastanne

kupastansa / kupastaan

kupistamme

kupistanne

kupistansa / kupistaan

All

-lle

kupallemme

kupallenne

kupallensa / kupalleen

kupillemme

kupillenne

kupillensa / kupillean

Ade

-lla

kupallamme

kupallanne

kupallansa / kupallaan

kupillamme

kupillanne

kupillansa / kupillaan

Abl

-lta

kupaltamme

kupaltanne

kupaltansa / kupaltaan

kupiltamme

kupiltanne

kupiltansa / kupiltaan

Tra

-ksi

kupaksemme

kupaksenne

kupaksensa / kupakseen

kupiksemme

kupiksenne

kupiksensa / kupikseen

Ess

-na

kuppanamme

kuppananne

kuppanansa / kuppanaan

kuppinamme

kuppinanne

kuppinansa / kuppinaan

Abe

-tta

kupattamme

kupattanne

kupattansa / kupattaan

kupittamme

kupittanne

kupittansa / kupittaan

Com

-ne

-

-

-

kuppinemme

kuppinenne

kuppinensa / kuppineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tauti

taudit

Par

-ta

tautia

tauteja

Gen

-n

taudin

tautien

Ill

mihin

tautiin

tauteihin

Ine

-ssa

taudissa

taudeissa

Ela

-sta

taudista

taudeista

All

-lle

taudille

taudeille

Ade

-lla

taudilla

taudeilla

Abl

-lta

taudilta

taudeilta

Tra

-ksi

taudiksi

taudeiksi

Ess

-na

tautina

tauteina

Abe

-tta

tauditta

taudeitta

Com

-ne

-

tauteine

Ins

-in

-

taudein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tauti

taudit

Par

-ta

tautia

tauteja

Gen

-n

taudin

tautien

Ill

mihin

tautiin

tauteihin

Ine

-ssa

taudissa

taudeissa

Ela

-sta

taudista

taudeista

All

-lle

taudille

taudeille

Ade

-lla

taudilla

taudeilla

Abl

-lta

taudilta

taudeilta

Tra

-ksi

taudiksi

taudeiksi

Ess

-na

tautina

tauteina

Abe

-tta

tauditta

taudeitta

Com

-ne

-

tauteine

Ins

-in

-

taudein

disease tauti, sairaus
malady sairaus, tauti
affection tunteet, rakkaus, mieltymys, sairaus, tauti, mielenliikutus
lurgy pöpö, tauti
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-1100; EMEA0.3; not-set; jw2019; opensubtitles2 Tarttuva tauti. Communicable disease. Kawasakin tauti. It's Kawasaki's disease. Tauti on vaarallinen ja tarttuva. The disease is dangerous and contagious. Parkinsonin tauti. Parkinson s disease. Bluetonguens-tauti. Bluetongue. Jonkinlainen tauti? Some kind of disease? Se on leviävä tauti. It's a spreading disease. Hullun lehmän tauti. “Mad Cow Disease ”. MSns-tauti, kasvohalvaus. Multiple sclerosis, facial palsy. Chloella oli eräs tauti. Clark, Chloe she... she used to have this medical condition. Show more arrow right

Wiktionary

disease Show more arrow right Adjectives tautinentauditon Show more arrow right ammattitautiasetonitautibakteeritautielefanttitautieläintautifinnitautihankinnaistautihermotautihilsetystautihärmätautiihotautiinfektiotautijakomielitautijohtajantautijälkitautikaatumatautikalansuomutautikansantautikaristetautikasvitautikeltatautikeuhkotautikoronaaritautikorvatautikotieläintautikulkutautikuolemantautikuppatautikurkkutautikuumetautilaikkutautilakastumistautilastentautilavantautilegioonalaistautiloistautilorvitautiluulotautimahatautimammuttitautimielitautimiestentautimunuaiskivitautimunuaistautimuumiotautinaistentautinenätautiniveltautinorsutautinäivetystautiParkinsonin tautipenikkatautiperustautipesäkekovettumatautipuhallustautipunatautipuutostautiraivotautireumatautiriisitautirokkotautiruttotautiräkätautisappikivitautiseerumitautiseksitautisepelvaltimotautisienitautisikotautisilmänpainetautisilmätautisisätauditsokeritautisorkkatautisubstantiivitautisukeltajantautisukupuolitautisuolinkaistautisuolistotautisuutautisydäntautisyyhytautisyöpätautisädesienitautitanssitautitartuntatautitaudinaiheuttajataudinkantajataudinkuvataudinlevittäjätaudinmuototaudinmääritystautiluokitustautimuototautioppitautipesäketautitapaustautivuodetupakkatautityvitautiunitautivaltimonkovettumistautivarastotautivatsatautiverenpainetautiverenvuototautiverisuonitautiveritautivesitystautivilustumistautivilutautivirustautivuoristotauti Show more arrow right From Proto-Finnic tauti, borrowed from Proto-Norse (dauđi) (cf. Proto-Germanic dauþuz). Cognates include Estonian taud (“a pestilence or infectious disease”), Icelandic dauði (“death”) and Swedish död (“death”). Show more arrow right

Wikipedia

Disease A disease is a particular abnormal condition that negatively affects the structure or function of all or part of an organism, and that is not due to any immediate external injury. Diseases are often known to be medical conditions that are associated with specific signs and symptoms. A disease may be caused by external factors such as pathogens or by internal dysfunctions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tautini

tautini

tautisi

tautisi

tautinsa

tautinsa

Par

-ta

tautiani

tautejani

tautiasi

tautejasi

tautiansa / tautiaan

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautini

tautieni

tautisi

tautiesi

tautinsa

tautiensa

Ill

mihin

tautiini

tauteihini

tautiisi

tauteihisi

tautiinsa

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissani

taudeissani

taudissasi

taudeissasi

taudissansa / taudissaan

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistani

taudeistani

taudistasi

taudeistasi

taudistansa / taudistaan

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudilleni

taudeilleni

taudillesi

taudeillesi

taudillensa / taudilleen

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillani

taudeillani

taudillasi

taudeillasi

taudillansa / taudillaan

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltani

taudeiltani

taudiltasi

taudeiltasi

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudikseni

taudeikseni

taudiksesi

taudeiksesi

taudiksensa / taudikseen

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinani

tauteinani

tautinasi

tauteinasi

tautinansa / tautinaan

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittani

taudeittani

taudittasi

taudeittasi

taudittansa / taudittaan

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

tauteineni

-

tauteinesi

-

tauteinensa / tauteineen

Singular

Plural

Nom

-

tautini

tautisi

tautinsa

tautini

tautisi

tautinsa

Par

-ta

tautiani

tautiasi

tautiansa / tautiaan

tautejani

tautejasi

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautini

tautisi

tautinsa

tautieni

tautiesi

tautiensa

Ill

mihin

tautiini

tautiisi

tautiinsa

tauteihini

tauteihisi

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissani

taudissasi

taudissansa / taudissaan

taudeissani

taudeissasi

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistani

taudistasi

taudistansa / taudistaan

taudeistani

taudeistasi

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudilleni

taudillesi

taudillensa / taudilleen

taudeilleni

taudeillesi

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillani

taudillasi

taudillansa / taudillaan

taudeillani

taudeillasi

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltani

taudiltasi

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltani

taudeiltasi

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudikseni

taudiksesi

taudiksensa / taudikseen

taudeikseni

taudeiksesi

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinani

tautinasi

tautinansa / tautinaan

tauteinani

tauteinasi

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittani

taudittasi

taudittansa / taudittaan

taudeittani

taudeittasi

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

-

-

tauteineni

tauteinesi

tauteinensa / tauteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tautimme

tautimme

tautinne

tautinne

tautinsa

tautinsa

Par

-ta

tautiamme

tautejamme

tautianne

tautejanne

tautiansa / tautiaan

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautimme

tautiemme

tautinne

tautienne

tautinsa

tautiensa

Ill

mihin

tautiimme

tauteihimme

tautiinne

tauteihinne

tautiinsa

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissamme

taudeissamme

taudissanne

taudeissanne

taudissansa / taudissaan

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistamme

taudeistamme

taudistanne

taudeistanne

taudistansa / taudistaan

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudillemme

taudeillemme

taudillenne

taudeillenne

taudillensa / taudilleen

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillamme

taudeillamme

taudillanne

taudeillanne

taudillansa / taudillaan

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltamme

taudeiltamme

taudiltanne

taudeiltanne

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudiksemme

taudeiksemme

taudiksenne

taudeiksenne

taudiksensa / taudikseen

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinamme

tauteinamme

tautinanne

tauteinanne

tautinansa / tautinaan

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittamme

taudeittamme

taudittanne

taudeittanne

taudittansa / taudittaan

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

tauteinemme

-

tauteinenne

-

tauteinensa / tauteineen

Singular

Plural

Nom

-

tautimme

tautinne

tautinsa

tautimme

tautinne

tautinsa

Par

-ta

tautiamme

tautianne

tautiansa / tautiaan

tautejamme

tautejanne

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautimme

tautinne

tautinsa

tautiemme

tautienne

tautiensa

Ill

mihin

tautiimme

tautiinne

tautiinsa

tauteihimme

tauteihinne

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissamme

taudissanne

taudissansa / taudissaan

taudeissamme

taudeissanne

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistamme

taudistanne

taudistansa / taudistaan

taudeistamme

taudeistanne

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudillemme

taudillenne

taudillensa / taudilleen

taudeillemme

taudeillenne

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillamme

taudillanne

taudillansa / taudillaan

taudeillamme

taudeillanne

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltamme

taudiltanne

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltamme

taudeiltanne

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudiksemme

taudiksenne

taudiksensa / taudikseen

taudeiksemme

taudeiksenne

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinamme

tautinanne

tautinansa / tautinaan

tauteinamme

tauteinanne

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittamme

taudittanne

taudittansa / taudittaan

taudeittamme

taudeittanne

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

-

-

tauteinemme

tauteinenne

tauteinensa / tauteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept