logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kui, noun

Word analysis
kuivakokoonpanot

kuivakokoonpanot

kui

Noun, Singular Nominative

+ vako

Noun, Singular Nominative

+ koko

Noun, Singular Genitive

+ pano

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kui

kuit

Par

-ta

kuita / kuitä

kuita / kuitä

Gen

-n

kuin

kuitten / kuiden

Ill

mihin

kuihin

kuihin

Ine

-ssa

kuissa / kuissä

kuissa / kuissä

Ela

-sta

kuista / kuistä

kuista / kuistä

All

-lle

kuille

kuille

Ade

-lla

kuilla / kuillä

kuilla / kuillä

Abl

-lta

kuilta / kuiltä

kuilta / kuiltä

Tra

-ksi

kuiksi

kuiksi

Ess

-na

kuina / kuinä

kuina / kuinä

Abe

-tta

kuitta / kuittä

kuitta / kuittä

Com

-ne

-

kuine

Ins

-in

-

kuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kui

kuit

Par

-ta

kuita / kuitä

kuita / kuitä

Gen

-n

kuin

kuitten / kuiden

Ill

mihin

kuihin

kuihin

Ine

-ssa

kuissa / kuissä

kuissa / kuissä

Ela

-sta

kuista / kuistä

kuista / kuistä

All

-lle

kuille

kuille

Ade

-lla

kuilla / kuillä

kuilla / kuillä

Abl

-lta

kuilta / kuiltä

kuilta / kuiltä

Tra

-ksi

kuiksi

kuiksi

Ess

-na

kuina / kuinä

kuina / kuinä

Abe

-tta

kuitta / kuittä

kuitta / kuittä

Com

-ne

-

kuine

Ins

-in

-

kuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

kui
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2; DGT Translation Memory; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles Hei, kuIta. Bye, baby. Hän lukee kuinsa voi. She reads as she can. Kiitos, kuIta. Thank you, darling.- Hello, Daddy. Loppu ja kuittaan. Over and out. He kuittaan asian. They will handle the matter. Kui osoittautuu erittäin ohut. kui turns out to be very thin. En kuittaan velkaa. I don't pay debt. Tuo kangas nimeltä kui on ujous. That fabric called kui is shyness. Mennään uimaan kuistanne! Let's go swimming in your well! Hei sitten, kuIta. Okay, sweetheart. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) how (colloquial) why Fin:Joo muistan... kui?Eng:Yeah I remember... why? Show more arrow right (how) kuinka, miten(why) miksi Show more arrow right From kuinka, ultimately from Proto-Finnic ku. Show more arrow right

Wikipedia

Kui language (India) Kui (କୁଇ)(also Kandh, Khondi, Khond, Khondo, Kanda, Kodu (Kōdu), Kodulu, Kuinga (Kūinga), Kuy) is a South-Eastern Dravidian language spoken by the Kandhas. It is mostly spoken in Odisha, and written in the Odia script. With 941,988 registered native speakers, it figures at rank 29 in the 1991 Indian census. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuini

kuini

kuisi

kuisi

kuinsa / kuinsä

kuinsa / kuinsä

Par

-ta

kuitani / kuitäni

kuitani / kuitäni

kuitasi / kuitäsi

kuitasi / kuitäsi

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

Gen

-n

kuini

kuitteni / kuideni

kuisi

kuittesi / kuidesi

kuinsa / kuinsä

kuittensa / kuittensä / kuidensa / kuidensä

Ill

mihin

kuihini

kuihini

kuihisi

kuihisi

kuihinsa / kuihinsä

kuihinsa / kuihinsä

Ine

-ssa

kuissani / kuissäni

kuissani / kuissäni

kuissasi / kuissäsi

kuissasi / kuissäsi

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

Ela

-sta

kuistani / kuistäni

kuistani / kuistäni

kuistasi / kuistäsi

kuistasi / kuistäsi

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

All

-lle

kuilleni

kuilleni

kuillesi

kuillesi

kuilleen / kuillensa / kuillensä

kuillensa / kuillensä / kuillean / kuilleän

Ade

-lla

kuillani / kuilläni

kuillani / kuilläni

kuillasi / kuilläsi

kuillasi / kuilläsi

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

Abl

-lta

kuiltani / kuiltäni

kuiltani / kuiltäni

kuiltasi / kuiltäsi

kuiltasi / kuiltäsi

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

Tra

-ksi

kuikseni

kuikseni

kuiksesi

kuiksesi

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

Ess

-na

kuinani / kuinäni

kuinani / kuinäni

kuinasi / kuinäsi

kuinasi / kuinäsi

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

Abe

-tta

kuittani / kuittäni

kuittani / kuittäni

kuittasi / kuittäsi

kuittasi / kuittäsi

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

Com

-ne

-

kuineni

-

kuinesi

-

kuineen / kuinensa / kuinensä

Singular

Plural

Nom

-

kuini

kuisi

kuinsa / kuinsä

kuini

kuisi

kuinsa / kuinsä

Par

-ta

kuitani / kuitäni

kuitasi / kuitäsi

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

kuitani / kuitäni

kuitasi / kuitäsi

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

Gen

-n

kuini

kuisi

kuinsa / kuinsä

kuitteni / kuideni

kuittesi / kuidesi

kuittensa / kuittensä / kuidensa / kuidensä

Ill

mihin

kuihini

kuihisi

kuihinsa / kuihinsä

kuihini

kuihisi

kuihinsa / kuihinsä

Ine

-ssa

kuissani / kuissäni

kuissasi / kuissäsi

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

kuissani / kuissäni

kuissasi / kuissäsi

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

Ela

-sta

kuistani / kuistäni

kuistasi / kuistäsi

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

kuistani / kuistäni

kuistasi / kuistäsi

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

All

-lle

kuilleni

kuillesi

kuilleen / kuillensa / kuillensä

kuilleni

kuillesi

kuillensa / kuillensä / kuillean / kuilleän

Ade

-lla

kuillani / kuilläni

kuillasi / kuilläsi

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

kuillani / kuilläni

kuillasi / kuilläsi

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

Abl

-lta

kuiltani / kuiltäni

kuiltasi / kuiltäsi

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

kuiltani / kuiltäni

kuiltasi / kuiltäsi

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

Tra

-ksi

kuikseni

kuiksesi

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

kuikseni

kuiksesi

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

Ess

-na

kuinani / kuinäni

kuinasi / kuinäsi

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

kuinani / kuinäni

kuinasi / kuinäsi

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

Abe

-tta

kuittani / kuittäni

kuittasi / kuittäsi

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

kuittani / kuittäni

kuittasi / kuittäsi

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

Com

-ne

-

-

-

kuineni

kuinesi

kuineen / kuinensa / kuinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuimme

kuimme

kuinne

kuinne

kuinsa / kuinsä

kuinsa / kuinsä

Par

-ta

kuitamme / kuitämme

kuitamme / kuitämme

kuitanne / kuitänne

kuitanne / kuitänne

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

Gen

-n

kuimme

kuittemme / kuidemme

kuinne

kuittenne / kuidenne

kuinsa / kuinsä

kuittensa / kuittensä / kuidensa / kuidensä

Ill

mihin

kuihimme

kuihimme

kuihinne

kuihinne

kuihinsa / kuihinsä

kuihinsa / kuihinsä

Ine

-ssa

kuissamme / kuissämme

kuissamme / kuissämme

kuissanne / kuissänne

kuissanne / kuissänne

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

Ela

-sta

kuistamme / kuistämme

kuistamme / kuistämme

kuistanne / kuistänne

kuistanne / kuistänne

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

All

-lle

kuillemme

kuillemme

kuillenne

kuillenne

kuilleen / kuillensa / kuillensä

kuillensa / kuillensä / kuillean / kuilleän

Ade

-lla

kuillamme / kuillämme

kuillamme / kuillämme

kuillanne / kuillänne

kuillanne / kuillänne

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

Abl

-lta

kuiltamme / kuiltämme

kuiltamme / kuiltämme

kuiltanne / kuiltänne

kuiltanne / kuiltänne

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

Tra

-ksi

kuiksemme

kuiksemme

kuiksenne

kuiksenne

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

Ess

-na

kuinamme / kuinämme

kuinamme / kuinämme

kuinanne / kuinänne

kuinanne / kuinänne

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

Abe

-tta

kuittamme / kuittämme

kuittamme / kuittämme

kuittanne / kuittänne

kuittanne / kuittänne

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

Com

-ne

-

kuinemme

-

kuinenne

-

kuineen / kuinensa / kuinensä

Singular

Plural

Nom

-

kuimme

kuinne

kuinsa / kuinsä

kuimme

kuinne

kuinsa / kuinsä

Par

-ta

kuitamme / kuitämme

kuitanne / kuitänne

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

kuitamme / kuitämme

kuitanne / kuitänne

kuitansa / kuitaan / kuitänsä / kuitään

Gen

-n

kuimme

kuinne

kuinsa / kuinsä

kuittemme / kuidemme

kuittenne / kuidenne

kuittensa / kuittensä / kuidensa / kuidensä

Ill

mihin

kuihimme

kuihinne

kuihinsa / kuihinsä

kuihimme

kuihinne

kuihinsa / kuihinsä

Ine

-ssa

kuissamme / kuissämme

kuissanne / kuissänne

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

kuissamme / kuissämme

kuissanne / kuissänne

kuissansa / kuissaan / kuissänsä / kuissään

Ela

-sta

kuistamme / kuistämme

kuistanne / kuistänne

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

kuistamme / kuistämme

kuistanne / kuistänne

kuistansa / kuistaan / kuistänsä / kuistään

All

-lle

kuillemme

kuillenne

kuilleen / kuillensa / kuillensä

kuillemme

kuillenne

kuillensa / kuillensä / kuillean / kuilleän

Ade

-lla

kuillamme / kuillämme

kuillanne / kuillänne

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

kuillamme / kuillämme

kuillanne / kuillänne

kuillansa / kuillaan / kuillänsä / kuillään

Abl

-lta

kuiltamme / kuiltämme

kuiltanne / kuiltänne

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

kuiltamme / kuiltämme

kuiltanne / kuiltänne

kuiltansa / kuiltaan / kuiltänsä / kuiltään

Tra

-ksi

kuiksemme

kuiksenne

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

kuiksemme

kuiksenne

kuikseen / kuiksensa / kuiksensä

Ess

-na

kuinamme / kuinämme

kuinanne / kuinänne

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

kuinamme / kuinämme

kuinanne / kuinänne

kuinansa / kuinaan / kuinänsä / kuinään

Abe

-tta

kuittamme / kuittämme

kuittanne / kuittänne

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

kuittamme / kuittämme

kuittanne / kuittänne

kuittansa / kuittaan / kuittänsä / kuittään

Com

-ne

-

-

-

kuinemme

kuinenne

kuineen / kuinensa / kuinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vako

vaot / va’ot

Par

-ta

vakoa

vakoja

Gen

-n

vaon / va’on

vakojen

Ill

mihin

vakoon

vakoihin

Ine

-ssa

vaossa / va’ossa

vaoissa / va’oissa

Ela

-sta

vaosta / va’osta

vaoista / va’oista

All

-lle

vaolle / va’olle

vaoille / va’oille

Ade

-lla

vaolla / va’olla

vaoilla / va’oilla

Abl

-lta

vaolta / va’olta

vaoilta / va’oilta

Tra

-ksi

vaoksi / va’oksi

vaoiksi / va’oiksi

Ess

-na

vakona

vakoina

Abe

-tta

vaotta / va’otta

vaoitta / va’oitta

Com

-ne

-

vakoine

Ins

-in

-

vaoin / va’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vako

vaot / va’ot

Par

-ta

vakoa

vakoja

Gen

-n

vaon / va’on

vakojen

Ill

mihin

vakoon

vakoihin

Ine

-ssa

vaossa / va’ossa

vaoissa / va’oissa

Ela

-sta

vaosta / va’osta

vaoista / va’oista

All

-lle

vaolle / va’olle

vaoille / va’oille

Ade

-lla

vaolla / va’olla

vaoilla / va’oilla

Abl

-lta

vaolta / va’olta

vaoilta / va’oilta

Tra

-ksi

vaoksi / va’oksi

vaoiksi / va’oiksi

Ess

-na

vakona

vakoina

Abe

-tta

vaotta / va’otta

vaoitta / va’oitta

Com

-ne

-

vakoine

Ins

-in

-

vaoin / va’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

furrow vako, uurre, juonne, ryppy, kuurna
Show more arrow right
Europarl; Tanzil; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Vako on perustettava. A spy must be established. Pyyntö viedä kiinteistön vako vireillä. Request to take the property's moles in progress. Ja trikoista näkyy vako. Her leotard with that camel toe. Pitää vain löytää se vako. All you have to do is find the crease right around here. Suoraan vakoon. Right in the crack. Vako ilmestyi yhtäkkiä nurkan takaa. The spy appeared suddenly from around the corner. Vaoksesi hän etsi avainta. He searched for the key for you. Vaoksesi hän haki avainta. He sought the key for you. Vako seurasi salaa epäiltyä koko päivän. The mole secretly followed the suspect all day. Vaoksesi hän löysi avaimen. He found the key for you. Show more arrow right

Wiktionary

furrow (trench cut in the soil) cleft Show more arrow right From Proto-Finnic vako (compare Estonian vagu), borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Latvian vaga (“furrow”)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakoni

vakoni

vakosi

vakosi

vakonsa

vakonsa

Par

-ta

vakoani

vakojani

vakoasi

vakojasi

vakoansa / vakoaan

vakojansa / vakojaan

Gen

-n

vakoni

vakojeni

vakosi

vakojesi

vakonsa

vakojensa

Ill

mihin

vakooni

vakoihini

vakoosi

vakoihisi

vakoonsa

vakoihinsa

Ine

-ssa

vaossani / va’ossani

vaoissani / va’oissani

vaossasi / va’ossasi

vaoissasi / va’oissasi

vaossansa / vaossaan / va’ossansa / va’ossaan

vaoissansa / vaoissaan / va’oissansa / va’oissaan

Ela

-sta

vaostani / va’ostani

vaoistani / va’oistani

vaostasi / va’ostasi

vaoistasi / va’oistasi

vaostansa / vaostaan / va’ostansa / va’ostaan

vaoistansa / vaoistaan / va’oistansa / va’oistaan

All

-lle

vaolleni / va’olleni

vaoilleni / va’oilleni

vaollesi / va’ollesi

vaoillesi / va’oillesi

vaolleen / vaollensa / va’olleen / va’ollensa

vaoillensa / vaoillean / va’oillensa / va’oillean

Ade

-lla

vaollani / va’ollani

vaoillani / va’oillani

vaollasi / va’ollasi

vaoillasi / va’oillasi

vaollansa / vaollaan / va’ollansa / va’ollaan

vaoillansa / vaoillaan / va’oillansa / va’oillaan

Abl

-lta

vaoltani / va’oltani

vaoiltani / va’oiltani

vaoltasi / va’oltasi

vaoiltasi / va’oiltasi

vaoltansa / vaoltaan / va’oltansa / va’oltaan

vaoiltansa / vaoiltaan / va’oiltansa / va’oiltaan

Tra

-ksi

vaokseni / va’okseni

vaoikseni / va’oikseni

vaoksesi / va’oksesi

vaoiksesi / va’oiksesi

vaokseen / vaoksensa / va’okseen / va’oksensa

vaoikseen / vaoiksensa / va’oikseen / va’oiksensa

Ess

-na

vakonani

vakoinani

vakonasi

vakoinasi

vakonansa / vakonaan

vakoinansa / vakoinaan

Abe

-tta

vaottani / va’ottani

vaoittani / va’oittani

vaottasi / va’ottasi

vaoittasi / va’oittasi

vaottansa / vaottaan / va’ottansa / va’ottaan

vaoittansa / vaoittaan / va’oittansa / va’oittaan

Com

-ne

-

vakoineni

-

vakoinesi

-

vakoinensa / vakoineen

Singular

Plural

Nom

-

vakoni

vakosi

vakonsa

vakoni

vakosi

vakonsa

Par

-ta

vakoani

vakoasi

vakoansa / vakoaan

vakojani

vakojasi

vakojansa / vakojaan

Gen

-n

vakoni

vakosi

vakonsa

vakojeni

vakojesi

vakojensa

Ill

mihin

vakooni

vakoosi

vakoonsa

vakoihini

vakoihisi

vakoihinsa

Ine

-ssa

vaossani / va’ossani

vaossasi / va’ossasi

vaossansa / vaossaan / va’ossansa / va’ossaan

vaoissani / va’oissani

vaoissasi / va’oissasi

vaoissansa / vaoissaan / va’oissansa / va’oissaan

Ela

-sta

vaostani / va’ostani

vaostasi / va’ostasi

vaostansa / vaostaan / va’ostansa / va’ostaan

vaoistani / va’oistani

vaoistasi / va’oistasi

vaoistansa / vaoistaan / va’oistansa / va’oistaan

All

-lle

vaolleni / va’olleni

vaollesi / va’ollesi

vaolleen / vaollensa / va’olleen / va’ollensa

vaoilleni / va’oilleni

vaoillesi / va’oillesi

vaoillensa / vaoillean / va’oillensa / va’oillean

Ade

-lla

vaollani / va’ollani

vaollasi / va’ollasi

vaollansa / vaollaan / va’ollansa / va’ollaan

vaoillani / va’oillani

vaoillasi / va’oillasi

vaoillansa / vaoillaan / va’oillansa / va’oillaan

Abl

-lta

vaoltani / va’oltani

vaoltasi / va’oltasi

vaoltansa / vaoltaan / va’oltansa / va’oltaan

vaoiltani / va’oiltani

vaoiltasi / va’oiltasi

vaoiltansa / vaoiltaan / va’oiltansa / va’oiltaan

Tra

-ksi

vaokseni / va’okseni

vaoksesi / va’oksesi

vaokseen / vaoksensa / va’okseen / va’oksensa

vaoikseni / va’oikseni

vaoiksesi / va’oiksesi

vaoikseen / vaoiksensa / va’oikseen / va’oiksensa

Ess

-na

vakonani

vakonasi

vakonansa / vakonaan

vakoinani

vakoinasi

vakoinansa / vakoinaan

Abe

-tta

vaottani / va’ottani

vaottasi / va’ottasi

vaottansa / vaottaan / va’ottansa / va’ottaan

vaoittani / va’oittani

vaoittasi / va’oittasi

vaoittansa / vaoittaan / va’oittansa / va’oittaan

Com

-ne

-

-

-

vakoineni

vakoinesi

vakoinensa / vakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakomme

vakomme

vakonne

vakonne

vakonsa

vakonsa

Par

-ta

vakoamme

vakojamme

vakoanne

vakojanne

vakoansa / vakoaan

vakojansa / vakojaan

Gen

-n

vakomme

vakojemme

vakonne

vakojenne

vakonsa

vakojensa

Ill

mihin

vakoomme

vakoihimme

vakoonne

vakoihinne

vakoonsa

vakoihinsa

Ine

-ssa

vaossamme / va’ossamme

vaoissamme / va’oissamme

vaossanne / va’ossanne

vaoissanne / va’oissanne

vaossansa / vaossaan / va’ossansa / va’ossaan

vaoissansa / vaoissaan / va’oissansa / va’oissaan

Ela

-sta

vaostamme / va’ostamme

vaoistamme / va’oistamme

vaostanne / va’ostanne

vaoistanne / va’oistanne

vaostansa / vaostaan / va’ostansa / va’ostaan

vaoistansa / vaoistaan / va’oistansa / va’oistaan

All

-lle

vaollemme / va’ollemme

vaoillemme / va’oillemme

vaollenne / va’ollenne

vaoillenne / va’oillenne

vaolleen / vaollensa / va’olleen / va’ollensa

vaoillensa / vaoillean / va’oillensa / va’oillean

Ade

-lla

vaollamme / va’ollamme

vaoillamme / va’oillamme

vaollanne / va’ollanne

vaoillanne / va’oillanne

vaollansa / vaollaan / va’ollansa / va’ollaan

vaoillansa / vaoillaan / va’oillansa / va’oillaan

Abl

-lta

vaoltamme / va’oltamme

vaoiltamme / va’oiltamme

vaoltanne / va’oltanne

vaoiltanne / va’oiltanne

vaoltansa / vaoltaan / va’oltansa / va’oltaan

vaoiltansa / vaoiltaan / va’oiltansa / va’oiltaan

Tra

-ksi

vaoksemme / va’oksemme

vaoiksemme / va’oiksemme

vaoksenne / va’oksenne

vaoiksenne / va’oiksenne

vaokseen / vaoksensa / va’okseen / va’oksensa

vaoikseen / vaoiksensa / va’oikseen / va’oiksensa

Ess

-na

vakonamme

vakoinamme

vakonanne

vakoinanne

vakonansa / vakonaan

vakoinansa / vakoinaan

Abe

-tta

vaottamme / va’ottamme

vaoittamme / va’oittamme

vaottanne / va’ottanne

vaoittanne / va’oittanne

vaottansa / vaottaan / va’ottansa / va’ottaan

vaoittansa / vaoittaan / va’oittansa / va’oittaan

Com

-ne

-

vakoinemme

-

vakoinenne

-

vakoinensa / vakoineen

Singular

Plural

Nom

-

vakomme

vakonne

vakonsa

vakomme

vakonne

vakonsa

Par

-ta

vakoamme

vakoanne

vakoansa / vakoaan

vakojamme

vakojanne

vakojansa / vakojaan

Gen

-n

vakomme

vakonne

vakonsa

vakojemme

vakojenne

vakojensa

Ill

mihin

vakoomme

vakoonne

vakoonsa

vakoihimme

vakoihinne

vakoihinsa

Ine

-ssa

vaossamme / va’ossamme

vaossanne / va’ossanne

vaossansa / vaossaan / va’ossansa / va’ossaan

vaoissamme / va’oissamme

vaoissanne / va’oissanne

vaoissansa / vaoissaan / va’oissansa / va’oissaan

Ela

-sta

vaostamme / va’ostamme

vaostanne / va’ostanne

vaostansa / vaostaan / va’ostansa / va’ostaan

vaoistamme / va’oistamme

vaoistanne / va’oistanne

vaoistansa / vaoistaan / va’oistansa / va’oistaan

All

-lle

vaollemme / va’ollemme

vaollenne / va’ollenne

vaolleen / vaollensa / va’olleen / va’ollensa

vaoillemme / va’oillemme

vaoillenne / va’oillenne

vaoillensa / vaoillean / va’oillensa / va’oillean

Ade

-lla

vaollamme / va’ollamme

vaollanne / va’ollanne

vaollansa / vaollaan / va’ollansa / va’ollaan

vaoillamme / va’oillamme

vaoillanne / va’oillanne

vaoillansa / vaoillaan / va’oillansa / va’oillaan

Abl

-lta

vaoltamme / va’oltamme

vaoltanne / va’oltanne

vaoltansa / vaoltaan / va’oltansa / va’oltaan

vaoiltamme / va’oiltamme

vaoiltanne / va’oiltanne

vaoiltansa / vaoiltaan / va’oiltansa / va’oiltaan

Tra

-ksi

vaoksemme / va’oksemme

vaoksenne / va’oksenne

vaokseen / vaoksensa / va’okseen / va’oksensa

vaoiksemme / va’oiksemme

vaoiksenne / va’oiksenne

vaoikseen / vaoiksensa / va’oikseen / va’oiksensa

Ess

-na

vakonamme

vakonanne

vakonansa / vakonaan

vakoinamme

vakoinanne

vakoinansa / vakoinaan

Abe

-tta

vaottamme / va’ottamme

vaottanne / va’ottanne

vaottansa / vaottaan / va’ottansa / va’ottaan

vaoittamme / va’oittamme

vaoittanne / va’oittanne

vaoittansa / vaoittaan / va’oittansa / va’oittaan

Com

-ne

-

-

-

vakoinemme

vakoinenne

vakoinensa / vakoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

size koko, suuruus, liima, numero, liisteri
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
bulk pääosa, massa, koko, määrä, lasti, suurin osa jstk
whole koko, kokonainen, eheä, täydellinen, ehjä, ehyt
entire koko, kokonainen, täydellinen, ehjä, täysilukuinen
full koko, täynnä, täysi, täydellinen, täysimääräinen, kokonainen
total kokonais-, koko, täydellinen, totaalinen
all kaikki, koko, ainoa, täysi, ainoastaan
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence id: 3670027; OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba; OPUS - Finnish-English Corpus, sentence 23456. He ovat koissa. They're in a moth! Pituus on puolet kokoa. Length is half of the whole. Joukkue koolle. All right guys huddle up. En kuitenkaan tiedä koosta. I don't know about its size. Kokonaismäärä on 100 euroa. The total amount is 100 euros. Koollako se on rajoitettu? Is it restricted by size? Minkä koollako ne tulivat? In what size did they come? Saanko sen koollako? Can I have it in that size? Kokonaispisteet olivat korkeat. The total points were high. He voisivat mennä koilla. Well, we're probably still close enough to send them back in a moth. Show more arrow right

Wiktionary

heap size Fin:Mikä sinun kokosi on?Eng:What is your size? Show more arrow right Adjectives kokoinen Show more arrow right From Proto-Finnic koko. Cognate to Estonian kogu. Compare also Eastern Mari кугу (kugu, “big”) Show more arrow right

Wikipedia

vaatteiden koot
kenkien koot, kengännumerot paperiarkkien koot Koko teatteri
helsinkiläinen teatteri KOKO
työ- ja elinkeinoministeriön koordinoima alueellinen koheesio- ja kilpailukykyohjelma Koko
(1971–2018), viittomakieltä oppinut naarasgorilla Koko Taylor
(1928–2009), yhdysvaltalainen blueslaulaja Kōko Tsurumi (s. 1992), japanilainen telinevoimistelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokoni

kokosi

kokosi

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokojani

kokoasi

kokojasi

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokojeni

kokosi

kokojesi

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoihini

kokoosi

kokoihisi

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

kooissani / ko’oissani

koossasi / ko’ossasi

kooissasi / ko’oissasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

kooistani / ko’oistani

koostasi / ko’ostasi

kooistasi / ko’oistasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

kooilleni / ko’oilleni

koollesi / ko’ollesi

kooillesi / ko’oillesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

kooillani / ko’oillani

koollasi / ko’ollasi

kooillasi / ko’oillasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooiltani / ko’oiltani

kooltasi / ko’oltasi

kooiltasi / ko’oiltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooikseni / ko’oikseni

kooksesi / ko’oksesi

kooiksesi / ko’oiksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokoinani

kokonasi

kokoinasi

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

kooittani / ko’oittani

koottasi / ko’ottasi

kooittasi / ko’oittasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoineni

-

kokoinesi

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokosi

kokonsa

kokoni

kokosi

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokoasi

kokoansa / kokoaan

kokojani

kokojasi

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokosi

kokonsa

kokojeni

kokojesi

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoosi

kokoonsa

kokoihini

kokoihisi

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

koossasi / ko’ossasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissani / ko’oissani

kooissasi / ko’oissasi

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

koostasi / ko’ostasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistani / ko’oistani

kooistasi / ko’oistasi

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

koollesi / ko’ollesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooilleni / ko’oilleni

kooillesi / ko’oillesi

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

koollasi / ko’ollasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillani / ko’oillani

kooillasi / ko’oillasi

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooltasi / ko’oltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltani / ko’oiltani

kooiltasi / ko’oiltasi

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooksesi / ko’oksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseni / ko’oikseni

kooiksesi / ko’oiksesi

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokonasi

kokonansa / kokonaan

kokoinani

kokoinasi

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

koottasi / ko’ottasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittani / ko’oittani

kooittasi / ko’oittasi

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoineni

kokoinesi

kokoinensa / kokoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokomme

kokonne

kokonne

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokojamme

kokoanne

kokojanne

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokojemme

kokonne

kokojenne

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoihimme

kokoonne

kokoihinne

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

kooissamme / ko’oissamme

koossanne / ko’ossanne

kooissanne / ko’oissanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

kooistamme / ko’oistamme

koostanne / ko’ostanne

kooistanne / ko’oistanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

kooillemme / ko’oillemme

koollenne / ko’ollenne

kooillenne / ko’oillenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

kooillamme / ko’oillamme

koollanne / ko’ollanne

kooillanne / ko’oillanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooiltamme / ko’oiltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooiltanne / ko’oiltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooiksemme / ko’oiksemme

kooksenne / ko’oksenne

kooiksenne / ko’oiksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokoinamme

kokonanne

kokoinanne

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

kooittamme / ko’oittamme

koottanne / ko’ottanne

kooittanne / ko’oittanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoinemme

-

kokoinenne

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokonne

kokonsa

kokomme

kokonne

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokoanne

kokoansa / kokoaan

kokojamme

kokojanne

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokonne

kokonsa

kokojemme

kokojenne

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoonne

kokoonsa

kokoihimme

kokoihinne

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

koossanne / ko’ossanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissamme / ko’oissamme

kooissanne / ko’oissanne

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

koostanne / ko’ostanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistamme / ko’oistamme

kooistanne / ko’oistanne

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

koollenne / ko’ollenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillemme / ko’oillemme

kooillenne / ko’oillenne

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

koollanne / ko’ollanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillamme / ko’oillamme

kooillanne / ko’oillanne

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltamme / ko’oiltamme

kooiltanne / ko’oiltanne

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooksenne / ko’oksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooiksemme / ko’oiksemme

kooiksenne / ko’oiksenne

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokonanne

kokonansa / kokonaan

kokoinamme

kokoinanne

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

koottanne / ko’ottanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittamme / ko’oittamme

kooittanne / ko’oittanne

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoinemme

kokoinenne

kokoinensa / kokoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pano

panot

Par

-ta

panoa

panoja

Gen

-n

panon

panojen

Ill

mihin

panoon

panoihin

Ine

-ssa

panossa

panoissa

Ela

-sta

panosta

panoista

All

-lle

panolle

panoille

Ade

-lla

panolla

panoilla

Abl

-lta

panolta

panoilta

Tra

-ksi

panoksi

panoiksi

Ess

-na

panona

panoina

Abe

-tta

panotta

panoitta

Com

-ne

-

panoine

Ins

-in

-

panoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pano

panot

Par

-ta

panoa

panoja

Gen

-n

panon

panojen

Ill

mihin

panoon

panoihin

Ine

-ssa

panossa

panoissa

Ela

-sta

panosta

panoista

All

-lle

panolle

panoille

Ade

-lla

panolla

panoilla

Abl

-lta

panolta

panoilta

Tra

-ksi

panoksi

panoiksi

Ess

-na

panona

panoina

Abe

-tta

panotta

panoitta

Com

-ne

-

panoine

Ins

-in

-

panoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

deposit talletus, käsiraha, vakuus, takuumaksu, pantti, pano
screw ruuvi, potkuri, kierrin, paperitötterö, palkka, pano
Show more arrow right
OPUS - Sentence ID: Europarl v7; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - Phrase ID: 345439; opensubtitles2; Tatoeba - Sentence ID: 7223294; Tatoeba - Sentence ID: 1462212 Pano oli täysin odottamaton. The strike was completely unexpected. Huomenta, pano. Good Morning, Shag. Pano oli intohimoinen ja villi. The intercourse was passionate and wild. Sopikaa panosta etukäteen. Agree on the contribution in advance. Hän oli kuulemma hyvä pano. Told me she was sweet, too. Se on ainoa iso pano tilille. There's no other transaction for that amount in her account. Olinko minä merkityksetön pano? Was I just a pointless screw? Onko järkevää tehdä pano osakkeisiin juuri nyt? Is it wise to make an investment in stocks right now? Älä luovu panosta matkan varrella! Do not give up on investing along the way! Tiedän kyllä, että olet hyvä pano. It isn't like I don't know that you're a great fuck. Show more arrow right

Wiktionary

deposit (of money into a bank account) putting, setup, making (later two are only used in special cases) (vulgar) a lay, a fuck, a session of sexual intercourse Fin:Se muija oli hyvä pano.Eng:That chick was a good lay. Show more arrow right panomies (“fucker, a man who has a lot of luck getting laid”)tervahaudan pano (“setup of a tar pile”)oluen pano (“brewing of beer”)toimeksipano (“execution of a given task”)alullepano (“active initiation of a process”) Show more arrow right panna (“to put”) +‎ -o Show more arrow right

Wikipedia

talletus pankkitilille
P:ano
yhtye Brittiläisessä Kolumbiassa Pano Akil
alue Sindhissä, Pakistanissa Panajot Pano
albanialainen jalkapalloilija Yhdyntä
puhekielinen ilmaus
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

panoni

panoni

panosi

panosi

panonsa

panonsa

Par

-ta

panoani

panojani

panoasi

panojasi

panoansa / panoaan

panojansa / panojaan

Gen

-n

panoni

panojeni

panosi

panojesi

panonsa

panojensa

Ill

mihin

panooni

panoihini

panoosi

panoihisi

panoonsa

panoihinsa

Ine

-ssa

panossani

panoissani

panossasi

panoissasi

panossansa / panossaan

panoissansa / panoissaan

Ela

-sta

panostani

panoistani

panostasi

panoistasi

panostansa / panostaan

panoistansa / panoistaan

All

-lle

panolleni

panoilleni

panollesi

panoillesi

panollensa / panolleen

panoillensa / panoillean

Ade

-lla

panollani

panoillani

panollasi

panoillasi

panollansa / panollaan

panoillansa / panoillaan

Abl

-lta

panoltani

panoiltani

panoltasi

panoiltasi

panoltansa / panoltaan

panoiltansa / panoiltaan

Tra

-ksi

panokseni

panoikseni

panoksesi

panoiksesi

panoksensa / panokseen

panoiksensa / panoikseen

Ess

-na

panonani

panoinani

panonasi

panoinasi

panonansa / panonaan

panoinansa / panoinaan

Abe

-tta

panottani

panoittani

panottasi

panoittasi

panottansa / panottaan

panoittansa / panoittaan

Com

-ne

-

panoineni

-

panoinesi

-

panoinensa / panoineen

Singular

Plural

Nom

-

panoni

panosi

panonsa

panoni

panosi

panonsa

Par

-ta

panoani

panoasi

panoansa / panoaan

panojani

panojasi

panojansa / panojaan

Gen

-n

panoni

panosi

panonsa

panojeni

panojesi

panojensa

Ill

mihin

panooni

panoosi

panoonsa

panoihini

panoihisi

panoihinsa

Ine

-ssa

panossani

panossasi

panossansa / panossaan

panoissani

panoissasi

panoissansa / panoissaan

Ela

-sta

panostani

panostasi

panostansa / panostaan

panoistani

panoistasi

panoistansa / panoistaan

All

-lle

panolleni

panollesi

panollensa / panolleen

panoilleni

panoillesi

panoillensa / panoillean

Ade

-lla

panollani

panollasi

panollansa / panollaan

panoillani

panoillasi

panoillansa / panoillaan

Abl

-lta

panoltani

panoltasi

panoltansa / panoltaan

panoiltani

panoiltasi

panoiltansa / panoiltaan

Tra

-ksi

panokseni

panoksesi

panoksensa / panokseen

panoikseni

panoiksesi

panoiksensa / panoikseen

Ess

-na

panonani

panonasi

panonansa / panonaan

panoinani

panoinasi

panoinansa / panoinaan

Abe

-tta

panottani

panottasi

panottansa / panottaan

panoittani

panoittasi

panoittansa / panoittaan

Com

-ne

-

-

-

panoineni

panoinesi

panoinensa / panoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

panomme

panomme

panonne

panonne

panonsa

panonsa

Par

-ta

panoamme

panojamme

panoanne

panojanne

panoansa / panoaan

panojansa / panojaan

Gen

-n

panomme

panojemme

panonne

panojenne

panonsa

panojensa

Ill

mihin

panoomme

panoihimme

panoonne

panoihinne

panoonsa

panoihinsa

Ine

-ssa

panossamme

panoissamme

panossanne

panoissanne

panossansa / panossaan

panoissansa / panoissaan

Ela

-sta

panostamme

panoistamme

panostanne

panoistanne

panostansa / panostaan

panoistansa / panoistaan

All

-lle

panollemme

panoillemme

panollenne

panoillenne

panollensa / panolleen

panoillensa / panoillean

Ade

-lla

panollamme

panoillamme

panollanne

panoillanne

panollansa / panollaan

panoillansa / panoillaan

Abl

-lta

panoltamme

panoiltamme

panoltanne

panoiltanne

panoltansa / panoltaan

panoiltansa / panoiltaan

Tra

-ksi

panoksemme

panoiksemme

panoksenne

panoiksenne

panoksensa / panokseen

panoiksensa / panoikseen

Ess

-na

panonamme

panoinamme

panonanne

panoinanne

panonansa / panonaan

panoinansa / panoinaan

Abe

-tta

panottamme

panoittamme

panottanne

panoittanne

panottansa / panottaan

panoittansa / panoittaan

Com

-ne

-

panoinemme

-

panoinenne

-

panoinensa / panoineen

Singular

Plural

Nom

-

panomme

panonne

panonsa

panomme

panonne

panonsa

Par

-ta

panoamme

panoanne

panoansa / panoaan

panojamme

panojanne

panojansa / panojaan

Gen

-n

panomme

panonne

panonsa

panojemme

panojenne

panojensa

Ill

mihin

panoomme

panoonne

panoonsa

panoihimme

panoihinne

panoihinsa

Ine

-ssa

panossamme

panossanne

panossansa / panossaan

panoissamme

panoissanne

panoissansa / panoissaan

Ela

-sta

panostamme

panostanne

panostansa / panostaan

panoistamme

panoistanne

panoistansa / panoistaan

All

-lle

panollemme

panollenne

panollensa / panolleen

panoillemme

panoillenne

panoillensa / panoillean

Ade

-lla

panollamme

panollanne

panollansa / panollaan

panoillamme

panoillanne

panoillansa / panoillaan

Abl

-lta

panoltamme

panoltanne

panoltansa / panoltaan

panoiltamme

panoiltanne

panoiltansa / panoiltaan

Tra

-ksi

panoksemme

panoksenne

panoksensa / panokseen

panoiksemme

panoiksenne

panoiksensa / panoikseen

Ess

-na

panonamme

panonanne

panonansa / panonaan

panoinamme

panoinanne

panoinansa / panoinaan

Abe

-tta

panottamme

panottanne

panottansa / panottaan

panoittamme

panoittanne

panoittansa / panoittaan

Com

-ne

-

-

-

panoinemme

panoinenne

panoinensa / panoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept