koodausmuotoa |
Noun, Singular Nominative |
|
+ muoto |
Noun, Singular Partitive |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
koodaus |
koodaukset |
Par |
-ta |
koodausta |
koodauksia |
Gen |
-n |
koodauksen |
koodauksien / koodausten |
Ill |
mihin |
koodaukseen |
koodauksiin |
Ine |
-ssa |
koodauksessa |
koodauksissa |
Ela |
-sta |
koodauksesta |
koodauksista |
All |
-lle |
koodaukselle |
koodauksille |
Ade |
-lla |
koodauksella |
koodauksilla |
Abl |
-lta |
koodaukselta |
koodauksilta |
Tra |
-ksi |
koodaukseksi |
koodauksiksi |
Ess |
-na |
koodauksena |
koodauksina |
Abe |
-tta |
koodauksetta |
koodauksitta |
Com |
-ne |
- |
koodauksine |
Ins |
-in |
- |
koodauksin |
Singular
Plural
Nom
-
koodaus
koodaukset
Par
-ta
koodausta
koodauksia
Gen
-n
koodauksen
koodauksien / koodausten
Ill
mihin
koodaukseen
koodauksiin
Ine
-ssa
koodauksessa
koodauksissa
Ela
-sta
koodauksesta
koodauksista
All
-lle
koodaukselle
koodauksille
Ade
-lla
koodauksella
koodauksilla
Abl
-lta
koodaukselta
koodauksilta
Tra
-ksi
koodaukseksi
koodauksiksi
Ess
-na
koodauksena
koodauksina
Abe
-tta
koodauksetta
koodauksitta
Com
-ne
-
koodauksine
Ins
-in
-
koodauksin
| coding |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koodaukse |
koodaukse |
koodaukse |
koodaukse |
koodaukse |
koodaukse |
Par |
-ta |
koodausta |
koodauksia |
koodausta |
koodauksia |
koodausta |
koodauksia |
Gen |
-n |
koodaukse |
koodauksie |
koodaukse |
koodauksie |
koodaukse |
koodauksie |
Ill |
mihin |
koodauksee |
koodauksii |
koodauksee |
koodauksii |
koodauksee |
koodauksii |
Ine |
-ssa |
koodauksessa |
koodauksissa |
koodauksessa |
koodauksissa |
koodauksessa |
koodauksissa |
Ela |
-sta |
koodauksesta |
koodauksista |
koodauksesta |
koodauksista |
koodauksesta |
koodauksista |
All |
-lle |
koodaukselle |
koodauksille |
koodaukselle |
koodauksille |
koodaukselle |
koodauksille |
Ade |
-lla |
koodauksella |
koodauksilla |
koodauksella |
koodauksilla |
koodauksella |
koodauksilla |
Abl |
-lta |
koodaukselta |
koodauksilta |
koodaukselta |
koodauksilta |
koodaukselta |
koodauksilta |
Tra |
-ksi |
koodauksekse |
koodauksikse |
koodauksekse |
koodauksikse |
koodauksekse |
koodauksikse |
Ess |
-na |
koodauksena |
koodauksina |
koodauksena |
koodauksina |
koodauksena |
koodauksina |
Abe |
-tta |
koodauksetta |
koodauksitta |
koodauksetta |
koodauksitta |
koodauksetta |
koodauksitta |
Com |
-ne |
- |
koodauksine |
- |
koodauksine |
- |
koodauksine |
Singular
Plural
Nom
-
koodaukse
koodaukse
koodaukse
koodaukse
koodaukse
koodaukse
Par
-ta
koodausta
koodausta
koodausta
koodauksia
koodauksia
koodauksia
Gen
-n
koodaukse
koodaukse
koodaukse
koodauksie
koodauksie
koodauksie
Ill
mihin
koodauksee
koodauksee
koodauksee
koodauksii
koodauksii
koodauksii
Ine
-ssa
koodauksessa
koodauksessa
koodauksessa
koodauksissa
koodauksissa
koodauksissa
Ela
-sta
koodauksesta
koodauksesta
koodauksesta
koodauksista
koodauksista
koodauksista
All
-lle
koodaukselle
koodaukselle
koodaukselle
koodauksille
koodauksille
koodauksille
Ade
-lla
koodauksella
koodauksella
koodauksella
koodauksilla
koodauksilla
koodauksilla
Abl
-lta
koodaukselta
koodaukselta
koodaukselta
koodauksilta
koodauksilta
koodauksilta
Tra
-ksi
koodauksekse
koodauksekse
koodauksekse
koodauksikse
koodauksikse
koodauksikse
Ess
-na
koodauksena
koodauksena
koodauksena
koodauksina
koodauksina
koodauksina
Abe
-tta
koodauksetta
koodauksetta
koodauksetta
koodauksitta
koodauksitta
koodauksitta
Com
-ne
-
-
-
koodauksine
koodauksine
koodauksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koodaukse |
koodaukse |
koodaukse |
koodaukse |
koodaukse |
koodaukse |
Par |
-ta |
koodausta |
koodauksia |
koodausta |
koodauksia |
koodausta |
koodauksia |
Gen |
-n |
koodaukse |
koodauksie |
koodaukse |
koodauksie |
koodaukse |
koodauksie |
Ill |
mihin |
koodauksee |
koodauksii |
koodauksee |
koodauksii |
koodauksee |
koodauksii |
Ine |
-ssa |
koodauksessa |
koodauksissa |
koodauksessa |
koodauksissa |
koodauksessa |
koodauksissa |
Ela |
-sta |
koodauksesta |
koodauksista |
koodauksesta |
koodauksista |
koodauksesta |
koodauksista |
All |
-lle |
koodaukselle |
koodauksille |
koodaukselle |
koodauksille |
koodaukselle |
koodauksille |
Ade |
-lla |
koodauksella |
koodauksilla |
koodauksella |
koodauksilla |
koodauksella |
koodauksilla |
Abl |
-lta |
koodaukselta |
koodauksilta |
koodaukselta |
koodauksilta |
koodaukselta |
koodauksilta |
Tra |
-ksi |
koodauksekse |
koodauksikse |
koodauksekse |
koodauksikse |
koodauksekse |
koodauksikse |
Ess |
-na |
koodauksena |
koodauksina |
koodauksena |
koodauksina |
koodauksena |
koodauksina |
Abe |
-tta |
koodauksetta |
koodauksitta |
koodauksetta |
koodauksitta |
koodauksetta |
koodauksitta |
Com |
-ne |
- |
koodauksine |
- |
koodauksine |
- |
koodauksine |
Singular
Plural
Nom
-
koodaukse
koodaukse
koodaukse
koodaukse
koodaukse
koodaukse
Par
-ta
koodausta
koodausta
koodausta
koodauksia
koodauksia
koodauksia
Gen
-n
koodaukse
koodaukse
koodaukse
koodauksie
koodauksie
koodauksie
Ill
mihin
koodauksee
koodauksee
koodauksee
koodauksii
koodauksii
koodauksii
Ine
-ssa
koodauksessa
koodauksessa
koodauksessa
koodauksissa
koodauksissa
koodauksissa
Ela
-sta
koodauksesta
koodauksesta
koodauksesta
koodauksista
koodauksista
koodauksista
All
-lle
koodaukselle
koodaukselle
koodaukselle
koodauksille
koodauksille
koodauksille
Ade
-lla
koodauksella
koodauksella
koodauksella
koodauksilla
koodauksilla
koodauksilla
Abl
-lta
koodaukselta
koodaukselta
koodaukselta
koodauksilta
koodauksilta
koodauksilta
Tra
-ksi
koodauksekse
koodauksekse
koodauksekse
koodauksikse
koodauksikse
koodauksikse
Ess
-na
koodauksena
koodauksena
koodauksena
koodauksina
koodauksina
koodauksina
Abe
-tta
koodauksetta
koodauksetta
koodauksetta
koodauksitta
koodauksitta
koodauksitta
Com
-ne
-
-
-
koodauksine
koodauksine
koodauksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
muoto |
muodot |
Par |
-ta |
muotoa |
muotoja |
Gen |
-n |
muodon |
muotojen |
Ill |
mihin |
muotoon |
muotoihin |
Ine |
-ssa |
muodossa |
muodoissa |
Ela |
-sta |
muodosta |
muodoista |
All |
-lle |
muodolle |
muodoille |
Ade |
-lla |
muodolla |
muodoilla |
Abl |
-lta |
muodolta |
muodoilta |
Tra |
-ksi |
muodoksi |
muodoiksi |
Ess |
-na |
muotona |
muotoina |
Abe |
-tta |
muodotta |
muodoitta |
Com |
-ne |
- |
muotoine |
Ins |
-in |
- |
muodoin |
Singular
Plural
Nom
-
muoto
muodot
Par
-ta
muotoa
muotoja
Gen
-n
muodon
muotojen
Ill
mihin
muotoon
muotoihin
Ine
-ssa
muodossa
muodoissa
Ela
-sta
muodosta
muodoista
All
-lle
muodolle
muodoille
Ade
-lla
muodolla
muodoilla
Abl
-lta
muodolta
muodoilta
Tra
-ksi
muodoksi
muodoiksi
Ess
-na
muotona
muotoina
Abe
-tta
muodotta
muodoitta
Com
-ne
-
muotoine
Ins
-in
-
muodoin
| form | muoto, lomake, kunto, hahmo, muodollisuus, muodollisuudet |
| shape | muoto, hahmo, kunto, muotti, hyytelö |
| format | muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne |
| contour | muoto, korkeuskäyrä |
| aspect | näkökohta, puoli, näkökanta, muoto, ulkonäkö, asema |
| configuration | kokoonpano, rakenne, muoto |
| figure | kuvio, kuva, hahmo, figuuri, numero, muoto |
| conformation | rakenne, muoto |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muoto |
muoto |
muoto |
muoto |
muoto |
muoto |
Par |
-ta |
muotoa |
muotoja |
muotoa |
muotoja |
muotoa |
muotoja |
Gen |
-n |
muoto |
muotoje |
muoto |
muotoje |
muoto |
muotoje |
Ill |
mihin |
muotoo |
muotoihi |
muotoo |
muotoihi |
muotoo |
muotoihi |
Ine |
-ssa |
muodossa |
muodoissa |
muodossa |
muodoissa |
muodossa |
muodoissa |
Ela |
-sta |
muodosta |
muodoista |
muodosta |
muodoista |
muodosta |
muodoista |
All |
-lle |
muodolle |
muodoille |
muodolle |
muodoille |
muodolle |
muodoille |
Ade |
-lla |
muodolla |
muodoilla |
muodolla |
muodoilla |
muodolla |
muodoilla |
Abl |
-lta |
muodolta |
muodoilta |
muodolta |
muodoilta |
muodolta |
muodoilta |
Tra |
-ksi |
muodokse |
muodoikse |
muodokse |
muodoikse |
muodokse |
muodoikse |
Ess |
-na |
muotona |
muotoina |
muotona |
muotoina |
muotona |
muotoina |
Abe |
-tta |
muodotta |
muodoitta |
muodotta |
muodoitta |
muodotta |
muodoitta |
Com |
-ne |
- |
muotoine |
- |
muotoine |
- |
muotoine |
Singular
Plural
Nom
-
muoto
muoto
muoto
muoto
muoto
muoto
Par
-ta
muotoa
muotoa
muotoa
muotoja
muotoja
muotoja
Gen
-n
muoto
muoto
muoto
muotoje
muotoje
muotoje
Ill
mihin
muotoo
muotoo
muotoo
muotoihi
muotoihi
muotoihi
Ine
-ssa
muodossa
muodossa
muodossa
muodoissa
muodoissa
muodoissa
Ela
-sta
muodosta
muodosta
muodosta
muodoista
muodoista
muodoista
All
-lle
muodolle
muodolle
muodolle
muodoille
muodoille
muodoille
Ade
-lla
muodolla
muodolla
muodolla
muodoilla
muodoilla
muodoilla
Abl
-lta
muodolta
muodolta
muodolta
muodoilta
muodoilta
muodoilta
Tra
-ksi
muodokse
muodokse
muodokse
muodoikse
muodoikse
muodoikse
Ess
-na
muotona
muotona
muotona
muotoina
muotoina
muotoina
Abe
-tta
muodotta
muodotta
muodotta
muodoitta
muodoitta
muodoitta
Com
-ne
-
-
-
muotoine
muotoine
muotoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
muoto |
muoto |
muoto |
muoto |
muoto |
muoto |
Par |
-ta |
muotoa |
muotoja |
muotoa |
muotoja |
muotoa |
muotoja |
Gen |
-n |
muoto |
muotoje |
muoto |
muotoje |
muoto |
muotoje |
Ill |
mihin |
muotoo |
muotoihi |
muotoo |
muotoihi |
muotoo |
muotoihi |
Ine |
-ssa |
muodossa |
muodoissa |
muodossa |
muodoissa |
muodossa |
muodoissa |
Ela |
-sta |
muodosta |
muodoista |
muodosta |
muodoista |
muodosta |
muodoista |
All |
-lle |
muodolle |
muodoille |
muodolle |
muodoille |
muodolle |
muodoille |
Ade |
-lla |
muodolla |
muodoilla |
muodolla |
muodoilla |
muodolla |
muodoilla |
Abl |
-lta |
muodolta |
muodoilta |
muodolta |
muodoilta |
muodolta |
muodoilta |
Tra |
-ksi |
muodokse |
muodoikse |
muodokse |
muodoikse |
muodokse |
muodoikse |
Ess |
-na |
muotona |
muotoina |
muotona |
muotoina |
muotona |
muotoina |
Abe |
-tta |
muodotta |
muodoitta |
muodotta |
muodoitta |
muodotta |
muodoitta |
Com |
-ne |
- |
muotoine |
- |
muotoine |
- |
muotoine |
Singular
Plural
Nom
-
muoto
muoto
muoto
muoto
muoto
muoto
Par
-ta
muotoa
muotoa
muotoa
muotoja
muotoja
muotoja
Gen
-n
muoto
muoto
muoto
muotoje
muotoje
muotoje
Ill
mihin
muotoo
muotoo
muotoo
muotoihi
muotoihi
muotoihi
Ine
-ssa
muodossa
muodossa
muodossa
muodoissa
muodoissa
muodoissa
Ela
-sta
muodosta
muodosta
muodosta
muodoista
muodoista
muodoista
All
-lle
muodolle
muodolle
muodolle
muodoille
muodoille
muodoille
Ade
-lla
muodolla
muodolla
muodolla
muodoilla
muodoilla
muodoilla
Abl
-lta
muodolta
muodolta
muodolta
muodoilta
muodoilta
muodoilta
Tra
-ksi
muodokse
muodokse
muodokse
muodoikse
muodoikse
muodoikse
Ess
-na
muotona
muotona
muotona
muotoina
muotoina
muotoina
Abe
-tta
muodotta
muodotta
muodotta
muodoitta
muodoitta
muodoitta
Com
-ne
-
-
-
muotoine
muotoine
muotoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net