logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

koodaus, noun

Word analysis
koodausmuotoa

koodausmuotoa

koodaus

Noun, Singular Nominative

+ muoto

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koodaus

koodaukset

Par

-ta

koodausta

koodauksia

Gen

-n

koodauksen

koodauksien / koodausten

Ill

mihin

koodaukseen

koodauksiin

Ine

-ssa

koodauksessa

koodauksissa

Ela

-sta

koodauksesta

koodauksista

All

-lle

koodaukselle

koodauksille

Ade

-lla

koodauksella

koodauksilla

Abl

-lta

koodaukselta

koodauksilta

Tra

-ksi

koodaukseksi

koodauksiksi

Ess

-na

koodauksena

koodauksina

Abe

-tta

koodauksetta

koodauksitta

Com

-ne

-

koodauksine

Ins

-in

-

koodauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koodaus

koodaukset

Par

-ta

koodausta

koodauksia

Gen

-n

koodauksen

koodauksien / koodausten

Ill

mihin

koodaukseen

koodauksiin

Ine

-ssa

koodauksessa

koodauksissa

Ela

-sta

koodauksesta

koodauksista

All

-lle

koodaukselle

koodauksille

Ade

-lla

koodauksella

koodauksilla

Abl

-lta

koodaukselta

koodauksilta

Tra

-ksi

koodaukseksi

koodauksiksi

Ess

-na

koodauksena

koodauksina

Abe

-tta

koodauksetta

koodauksitta

Com

-ne

-

koodauksine

Ins

-in

-

koodauksin

coding
Show more arrow right
Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; ** Europarl parallel corpus, file: europarl-v7.fi-en.en, line: 3467; KDE40.1; support.google; Tilde-model; OPUS Parallel Corpus Koodaus on tärkeä osa tietotekniikan opintoja. Coding is an important part of studying computer science. Tiesitkö, että koodaus voi olla luovaa ja hauskaa? Did you know that coding can be creative and fun? Koodaus edellyttää tarkkuutta ja pitkäjänteisyyttä. Programming requires precision and perseverance. Koodaus on mielenkiintoinen ja monipuolinen harrastus. Coding is an interesting and versatile hobby. Hion vähän koodausta. Well, how long have you been figuring? Haluan oppia koodausta. I want to learn coding. Ei löydä koodausta:. Cannot find encoding : %. Koodausta ei tarvita. No coding required. Tulevaisuudessa koodaus tulee olemaan välttämätöntä lähes kaikilla aloilla. In the future, coding will be essential in almost every field. Ohjaan työryhmäämme koodauksessa. I lead our team in coding. Show more arrow right

Wiktionary

coding, encoding (the act of encoding) Show more arrow right koodata (“to encode”) +‎ -us Show more arrow right

Wikipedia

algoritmi
koodaus ja dekoodausjärjestelmä
ohjelmointi
puhekielessä
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koodaukseni

koodaukseni

koodauksesi

koodauksesi

koodauksensa

koodauksensa

Par

-ta

koodaustani

koodauksiani

koodaustasi

koodauksiasi

koodaustansa / koodaustaan

koodauksiansa / koodauksiaan

Gen

-n

koodaukseni

koodauksieni / koodausteni

koodauksesi

koodauksiesi / koodaustesi

koodauksensa

koodauksiensa / koodaustensa

Ill

mihin

koodaukseeni

koodauksiini

koodaukseesi

koodauksiisi

koodaukseensa

koodauksiinsa

Ine

-ssa

koodauksessani

koodauksissani

koodauksessasi

koodauksissasi

koodauksessansa / koodauksessaan

koodauksissansa / koodauksissaan

Ela

-sta

koodauksestani

koodauksistani

koodauksestasi

koodauksistasi

koodauksestansa / koodauksestaan

koodauksistansa / koodauksistaan

All

-lle

koodaukselleni

koodauksilleni

koodauksellesi

koodauksillesi

koodauksellensa / koodaukselleen

koodauksillensa / koodauksillean

Ade

-lla

koodauksellani

koodauksillani

koodauksellasi

koodauksillasi

koodauksellansa / koodauksellaan

koodauksillansa / koodauksillaan

Abl

-lta

koodaukseltani

koodauksiltani

koodaukseltasi

koodauksiltasi

koodaukseltansa / koodaukseltaan

koodauksiltansa / koodauksiltaan

Tra

-ksi

koodauksekseni

koodauksikseni

koodaukseksesi

koodauksiksesi

koodaukseksensa / koodauksekseen

koodauksiksensa / koodauksikseen

Ess

-na

koodauksenani

koodauksinani

koodauksenasi

koodauksinasi

koodauksenansa / koodauksenaan

koodauksinansa / koodauksinaan

Abe

-tta

koodauksettani

koodauksittani

koodauksettasi

koodauksittasi

koodauksettansa / koodauksettaan

koodauksittansa / koodauksittaan

Com

-ne

-

koodauksineni

-

koodauksinesi

-

koodauksinensa / koodauksineen

Singular

Plural

Nom

-

koodaukseni

koodauksesi

koodauksensa

koodaukseni

koodauksesi

koodauksensa

Par

-ta

koodaustani

koodaustasi

koodaustansa / koodaustaan

koodauksiani

koodauksiasi

koodauksiansa / koodauksiaan

Gen

-n

koodaukseni

koodauksesi

koodauksensa

koodauksieni / koodausteni

koodauksiesi / koodaustesi

koodauksiensa / koodaustensa

Ill

mihin

koodaukseeni

koodaukseesi

koodaukseensa

koodauksiini

koodauksiisi

koodauksiinsa

Ine

-ssa

koodauksessani

koodauksessasi

koodauksessansa / koodauksessaan

koodauksissani

koodauksissasi

koodauksissansa / koodauksissaan

Ela

-sta

koodauksestani

koodauksestasi

koodauksestansa / koodauksestaan

koodauksistani

koodauksistasi

koodauksistansa / koodauksistaan

All

-lle

koodaukselleni

koodauksellesi

koodauksellensa / koodaukselleen

koodauksilleni

koodauksillesi

koodauksillensa / koodauksillean

Ade

-lla

koodauksellani

koodauksellasi

koodauksellansa / koodauksellaan

koodauksillani

koodauksillasi

koodauksillansa / koodauksillaan

Abl

-lta

koodaukseltani

koodaukseltasi

koodaukseltansa / koodaukseltaan

koodauksiltani

koodauksiltasi

koodauksiltansa / koodauksiltaan

Tra

-ksi

koodauksekseni

koodaukseksesi

koodaukseksensa / koodauksekseen

koodauksikseni

koodauksiksesi

koodauksiksensa / koodauksikseen

Ess

-na

koodauksenani

koodauksenasi

koodauksenansa / koodauksenaan

koodauksinani

koodauksinasi

koodauksinansa / koodauksinaan

Abe

-tta

koodauksettani

koodauksettasi

koodauksettansa / koodauksettaan

koodauksittani

koodauksittasi

koodauksittansa / koodauksittaan

Com

-ne

-

-

-

koodauksineni

koodauksinesi

koodauksinensa / koodauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koodauksemme

koodauksemme

koodauksenne

koodauksenne

koodauksensa

koodauksensa

Par

-ta

koodaustamme

koodauksiamme

koodaustanne

koodauksianne

koodaustansa / koodaustaan

koodauksiansa / koodauksiaan

Gen

-n

koodauksemme

koodauksiemme / koodaustemme

koodauksenne

koodauksienne / koodaustenne

koodauksensa

koodauksiensa / koodaustensa

Ill

mihin

koodaukseemme

koodauksiimme

koodaukseenne

koodauksiinne

koodaukseensa

koodauksiinsa

Ine

-ssa

koodauksessamme

koodauksissamme

koodauksessanne

koodauksissanne

koodauksessansa / koodauksessaan

koodauksissansa / koodauksissaan

Ela

-sta

koodauksestamme

koodauksistamme

koodauksestanne

koodauksistanne

koodauksestansa / koodauksestaan

koodauksistansa / koodauksistaan

All

-lle

koodauksellemme

koodauksillemme

koodauksellenne

koodauksillenne

koodauksellensa / koodaukselleen

koodauksillensa / koodauksillean

Ade

-lla

koodauksellamme

koodauksillamme

koodauksellanne

koodauksillanne

koodauksellansa / koodauksellaan

koodauksillansa / koodauksillaan

Abl

-lta

koodaukseltamme

koodauksiltamme

koodaukseltanne

koodauksiltanne

koodaukseltansa / koodaukseltaan

koodauksiltansa / koodauksiltaan

Tra

-ksi

koodaukseksemme

koodauksiksemme

koodaukseksenne

koodauksiksenne

koodaukseksensa / koodauksekseen

koodauksiksensa / koodauksikseen

Ess

-na

koodauksenamme

koodauksinamme

koodauksenanne

koodauksinanne

koodauksenansa / koodauksenaan

koodauksinansa / koodauksinaan

Abe

-tta

koodauksettamme

koodauksittamme

koodauksettanne

koodauksittanne

koodauksettansa / koodauksettaan

koodauksittansa / koodauksittaan

Com

-ne

-

koodauksinemme

-

koodauksinenne

-

koodauksinensa / koodauksineen

Singular

Plural

Nom

-

koodauksemme

koodauksenne

koodauksensa

koodauksemme

koodauksenne

koodauksensa

Par

-ta

koodaustamme

koodaustanne

koodaustansa / koodaustaan

koodauksiamme

koodauksianne

koodauksiansa / koodauksiaan

Gen

-n

koodauksemme

koodauksenne

koodauksensa

koodauksiemme / koodaustemme

koodauksienne / koodaustenne

koodauksiensa / koodaustensa

Ill

mihin

koodaukseemme

koodaukseenne

koodaukseensa

koodauksiimme

koodauksiinne

koodauksiinsa

Ine

-ssa

koodauksessamme

koodauksessanne

koodauksessansa / koodauksessaan

koodauksissamme

koodauksissanne

koodauksissansa / koodauksissaan

Ela

-sta

koodauksestamme

koodauksestanne

koodauksestansa / koodauksestaan

koodauksistamme

koodauksistanne

koodauksistansa / koodauksistaan

All

-lle

koodauksellemme

koodauksellenne

koodauksellensa / koodaukselleen

koodauksillemme

koodauksillenne

koodauksillensa / koodauksillean

Ade

-lla

koodauksellamme

koodauksellanne

koodauksellansa / koodauksellaan

koodauksillamme

koodauksillanne

koodauksillansa / koodauksillaan

Abl

-lta

koodaukseltamme

koodaukseltanne

koodaukseltansa / koodaukseltaan

koodauksiltamme

koodauksiltanne

koodauksiltansa / koodauksiltaan

Tra

-ksi

koodaukseksemme

koodaukseksenne

koodaukseksensa / koodauksekseen

koodauksiksemme

koodauksiksenne

koodauksiksensa / koodauksikseen

Ess

-na

koodauksenamme

koodauksenanne

koodauksenansa / koodauksenaan

koodauksinamme

koodauksinanne

koodauksinansa / koodauksinaan

Abe

-tta

koodauksettamme

koodauksettanne

koodauksettansa / koodauksettaan

koodauksittamme

koodauksittanne

koodauksittansa / koodauksittaan

Com

-ne

-

-

-

koodauksinemme

koodauksinenne

koodauksinensa / koodauksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

form muoto, lomake, kunto, hahmo, muodollisuus, muodollisuudet
shape muoto, hahmo, kunto, muotti, hyytelö
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
contour muoto, korkeuskäyrä
aspect näkökohta, puoli, näkökanta, muoto, ulkonäkö, asema
configuration kokoonpano, rakenne, muoto
figure kuvio, kuva, hahmo, figuuri, numero, muoto
conformation rakenne, muoto
Show more arrow right
oj4; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3475.; europarl-v7.fi-en.en, line: 1040796; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; fin-eng/tatoeba.eng-fin.fin, sentence: 6168623; EuroParl2021 Merkinnän muoto. Format of the label. Ei millään muotoa. Not by any means. Muoto on tärkeä osa taiteen ilmaisua. Shape is an important part of artistic expression. Muodolla on väliä. The shape matters. Valitse haluamasi kuvan muotoa. Choose the format of the image you want. Muodolla hän ei pärjää. With this shape she won't make it. Muotoon ryhmity. Form square! Mitat ja muoto. Dimensions and shape; Hän piirtää tämän muodolla. He draws this with its shape. Näiden profiilien muoto on seuraavanlainen:. They have the following shape :. Show more arrow right

Wiktionary

shape form format Show more arrow right Adjectives muodokasmuodollinenmuodoton Nouns muodostelmamuodostuma Verbs muodostaamuotoillamuotoutua Show more arrow right From Proto-Finnic mooto, borrowed from Proto-Germanic mōtą. Doublet with muotti. Show more arrow right

Wikipedia

hahmo
tai ilmiasu algebrallinen muoto
eli homogeeninen polynomi taivutusmuoto
Sulkeiset
substantiaalinen muoto
filosofiassa Muoto
lehti Oliver Muoto
amerikkalainen liikemies tasokuvio
(ympyrä tai kaksiulotteinen monikulmio) muoto taiteessa
viittaa teoksen fyysiseen olemukseen ja sen hahmon elementteihin muoto
(f.) tieteellisessä luokittelussa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotoni

muotosi

muotosi

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotojani

muotoasi

muotojasi

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotojeni

muotosi

muotojesi

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoihini

muotoosi

muotoihisi

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodoissani

muodossasi

muodoissasi

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodoistani

muodostasi

muodoistasi

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodoilleni

muodollesi

muodoillesi

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodoillani

muodollasi

muodoillasi

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoiltani

muodoltasi

muodoiltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoikseni

muodoksesi

muodoiksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotoinani

muotonasi

muotoinasi

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodoittani

muodottasi

muodoittasi

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoineni

-

muotoinesi

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotosi

muotonsa

muotoni

muotosi

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotoasi

muotoansa / muotoaan

muotojani

muotojasi

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotosi

muotonsa

muotojeni

muotojesi

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoosi

muotoonsa

muotoihini

muotoihisi

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodossasi

muodossansa / muodossaan

muodoissani

muodoissasi

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodostasi

muodostansa / muodostaan

muodoistani

muodoistasi

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodollesi

muodollensa / muodolleen

muodoilleni

muodoillesi

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodollasi

muodollansa / muodollaan

muodoillani

muodoillasi

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltani

muodoiltasi

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoikseni

muodoiksesi

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotonasi

muotonansa / muotonaan

muotoinani

muotoinasi

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodottasi

muodottansa / muodottaan

muodoittani

muodoittasi

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoineni

muotoinesi

muotoinensa / muotoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotomme

muotonne

muotonne

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotojamme

muotoanne

muotojanne

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotojemme

muotonne

muotojenne

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoihimme

muotoonne

muotoihinne

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodoissamme

muodossanne

muodoissanne

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodoistamme

muodostanne

muodoistanne

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodoillemme

muodollenne

muodoillenne

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodoillamme

muodollanne

muodoillanne

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoiltamme

muodoltanne

muodoiltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoiksemme

muodoksenne

muodoiksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotoinamme

muotonanne

muotoinanne

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodoittamme

muodottanne

muodoittanne

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoinemme

-

muotoinenne

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotonne

muotonsa

muotomme

muotonne

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotoanne

muotoansa / muotoaan

muotojamme

muotojanne

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotonne

muotonsa

muotojemme

muotojenne

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoonne

muotoonsa

muotoihimme

muotoihinne

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodossanne

muodossansa / muodossaan

muodoissamme

muodoissanne

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodostanne

muodostansa / muodostaan

muodoistamme

muodoistanne

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodollenne

muodollensa / muodolleen

muodoillemme

muodoillenne

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodollanne

muodollansa / muodollaan

muodoillamme

muodoillanne

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltamme

muodoiltanne

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksemme

muodoiksenne

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotonanne

muotonansa / muotonaan

muotoinamme

muotoinanne

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodottanne

muodottansa / muodottaan

muodoittamme

muodoittanne

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoinemme

muotoinenne

muotoinensa / muotoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept