Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kehu kehua   V Act Imprt Sg2
kehua   V Act Imprt Prs ConNeg Sg2
kehua   V Act Ind Prs ConNeg
kehu   N Sg Nom

kehua, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i kehun en kehu
ii kehut et kehu
iii kehuu ei kehu
Plural
i kehumme / kehutaan emme kehu / ei kehuta
ii kehutte ette kehu
iii kehuvat eivät kehu

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i kehuin en kehunut
ii kehuit et kehunut
iii kehui ei kehunut
Plural
i kehuimme / kehuttiin emme kehuneet / ei kehuttu
ii kehuitte ette kehuneet
iii kehuivat eivät kehuneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen kehunut en ole kehunut
ii olet kehunut et ole kehunut
iii on kehunut ei ole kehunut
Plural
i olemme kehuneet emme ole kehuneet
ii olette kehuneet ette ole kehuneet
iii ovat kehuneet eivät ole kehuneet
Wiktionary
(transitive + partitive) to praise, tout

     Fin: Kuinka kehun naista kauniiksi?
     Eng: How should I praise a woman's beauty?
     Fin: Hän kehui minua artikkelistani.
     Eng: He praised me for my article.
Derived terms:
nouns
kehu
adjectives
kehuttava
verbs
frequentative kehuskella
momentane kehaista
Etymology:
Uncertain, possibly from kehä.
Source: Wiktionary

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin kehunut en ollut kehunut
ii olit kehunut et ollut kehunut
iii oli kehunut ei ollut kehunut
Plural
i olimme kehuneet emme olleet kehuneet
ii olitte kehuneet ette olleet kehuneet
iii olivat kehuneet eivät olleet kehuneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i kehuisin en kehuisi
ii kehuisit et kehuisi
iii kehuisi ei kehuisi
Plural
i kehuisimme emme kehuisi
ii kehuisitte ette kehuisi
iii kehuisivat eivät kehuisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i kehunen en kehune
ii kehunet et kehune
iii kehunee ei kehune
Plural
i kehunemme emme kehune
ii kehunette ette kehune
iii kehunevat eivät kehune

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin kehunut en olisi kehunut
ii olisit kehunut et olisi kehunut
iii olisi kehunut ei olisi kehunut
Plural
i olisimme kehuneet emme olisi kehuneet
ii olisitte kehuneet ette olisi kehuneet
iii olisivat kehuneet eivät olisi kehuneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen kehunut en liene kehunut
ii lienet kehunut et liene kehunut
iii lienee kehunut ei liene kehunut
Plural
i lienemme kehuneet emme liene kehuneet
ii lienette kehuneet ette liene kehuneet
iii lienevät kehuneet eivät liene kehuneet

Imperative

Singular
i -
ii kehu
iii kehukoon
Plural
i kehukaamme
ii kehukaa
iii kehukoot

Infinitive I

Nom - kehua
Tra -ksi kehuaksensa / kehuakseen

Infinitive II

Ine -ssa kehuessa
Ins -in kehuen
Ine -ssa kehuttaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - kehuminen
Par -ta kehumista

Infinitive III

Ill mihin kehumaan
Ine -ssa kehumassa
Ela -sta kehumasta
Ade -lla kehumalla
Abe -tta kehumatta
Ins -in kehuman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

kehumaisillaan / kehumaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present kehutaan ei kehuta
Imperfect kehuttiin ei kehuttu
Potential kehuttaneen ei kehuttane
Conditional kehuttaisiin ei kehuttaisi
Imperative Present kehuttakoon älköön kehuttako
Imperative Perfect olkoon kehuttu älköön olko kehuttu

Participle

ActivePassive
1st kehuva kehuttava
2nd kehunut kehuttu
3rd kehuma -

kehu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kehu kehut
Par -ta kehua kehuja
Gen -n kehun kehujen
Ill mihin kehuun kehuihin
Ine -ssa kehussa kehuissa
Ela -sta kehusta kehuista
All -lle kehulle kehuille
Ade -lla kehulla kehuilla
Abl -lta kehulta kehuilta
Tra -ksi kehuksi kehuiksi
Ess -na kehuna kehuina
Abe -tta kehutta kehuitta
Com -ne - kehuine
Ins -in - kehuin

Translations & synonyms

praise
boast about
with praise
praise him
congratulation

Wiktionary
praise, commendation (favorable representation in words)

Derived terms:
itsekehu
Etymology:
kehua (“to praise”) +‎ -u
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kehuni kehuni kehusi kehusi kehunsa kehunsa
Par -ta kehuani kehujani kehuasi kehujasi kehuansa / kehuaan kehujansa / kehujaan
Gen -n kehuni kehujeni kehusi kehujesi kehunsa kehujensa
Ill mihin kehuuni kehuihini kehuusi kehuihisi kehuunsa kehuihinsa
Ine -ssa kehussani kehuissani kehussasi kehuissasi kehussansa / kehussaan kehuissansa / kehuissaan
Ela -sta kehustani kehuistani kehustasi kehuistasi kehustansa / kehustaan kehuistansa / kehuistaan
All -lle kehulleni kehuilleni kehullesi kehuillesi kehulleen / kehullensa kehuillensa / kehuillean
Ade -lla kehullani kehuillani kehullasi kehuillasi kehullansa / kehullaan kehuillansa / kehuillaan
Abl -lta kehultani kehuiltani kehultasi kehuiltasi kehultansa / kehultaan kehuiltansa / kehuiltaan
Tra -ksi kehukseni kehuikseni kehuksesi kehuiksesi kehukseen / kehuksensa kehuikseen / kehuiksensa
Ess -na kehunani kehuinani kehunasi kehuinasi kehunansa / kehunaan kehuinansa / kehuinaan
Abe -tta kehuttani kehuittani kehuttasi kehuittasi kehuttansa / kehuttaan kehuittansa / kehuittaan
Com -ne - kehuineni - kehuinesi - kehuineen / kehuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kehumme kehumme kehunne kehunne kehunsa kehunsa
Par -ta kehuamme kehujamme kehuanne kehujanne kehuansa / kehuaan kehujansa / kehujaan
Gen -n kehumme kehujemme kehunne kehujenne kehunsa kehujensa
Ill mihin kehuumme kehuihimme kehuunne kehuihinne kehuunsa kehuihinsa
Ine -ssa kehussamme kehuissamme kehussanne kehuissanne kehussansa / kehussaan kehuissansa / kehuissaan
Ela -sta kehustamme kehuistamme kehustanne kehuistanne kehustansa / kehustaan kehuistansa / kehuistaan
All -lle kehullemme kehuillemme kehullenne kehuillenne kehulleen / kehullensa kehuillensa / kehuillean
Ade -lla kehullamme kehuillamme kehullanne kehuillanne kehullansa / kehullaan kehuillansa / kehuillaan
Abl -lta kehultamme kehuiltamme kehultanne kehuiltanne kehultansa / kehultaan kehuiltansa / kehuiltaan
Tra -ksi kehuksemme kehuiksemme kehuksenne kehuiksenne kehukseen / kehuksensa kehuikseen / kehuiksensa
Ess -na kehunamme kehuinamme kehunanne kehuinanne kehunansa / kehunaan kehuinansa / kehuinaan
Abe -tta kehuttamme kehuittamme kehuttanne kehuittanne kehuttansa / kehuttaan kehuittansa / kehuittaan
Com -ne - kehuinemme - kehuinenne - kehuineen / kehuinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept