kehaista |
Verb, First infinitive |
| to praise | kehua, ylistää, kiittää, kiitellä, kehaista |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehaisen |
|
ii |
kehaiset |
|
iii |
kehaisee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehaisemme / kehaistaan |
|
ii |
kehaisette |
|
iii |
kehaisevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehaisin |
|
ii |
kehaisit |
|
iii |
kehaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehaisimme / kehaistiin |
|
ii |
kehaisitte |
|
iii |
kehaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kehaissut |
en ole kehaissut |
ii |
olet kehaissut |
et ole kehaissut |
iii |
on kehaissut |
ei ole kehaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kehaisseet |
emme ole kehaisseet |
ii |
olette kehaisseet |
ette ole kehaisseet |
iii |
ovat kehaisseet |
eivät ole kehaisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kehaissut |
en ollut kehaissut |
ii |
olit kehaissut |
et ollut kehaissut |
iii |
oli kehaissut |
ei ollut kehaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kehaisseet |
emme olleet kehaisseet |
ii |
olitte kehaisseet |
ette olleet kehaisseet |
iii |
olivat kehaisseet |
eivät olleet kehaisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehaisisin |
|
ii |
kehaisisit |
|
iii |
kehaisisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehaisisimme |
|
ii |
kehaisisitte |
|
iii |
kehaisisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kehaissut |
en olisi kehaissut |
ii |
olisit kehaissut |
et olisi kehaissut |
iii |
olisi kehaissut |
ei olisi kehaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kehaisseet |
emme olisi kehaisseet |
ii |
olisitte kehaisseet |
ette olisi kehaisseet |
iii |
olisivat kehaisseet |
eivät olisi kehaisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehaissen |
en kehaisse |
ii |
kehaisset |
et kehaisse |
iii |
kehaissee |
ei kehaisse |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehaissemme |
emme kehaisse |
ii |
kehaissette |
ette kehaisse |
iii |
kehaissevat |
eivät kehaisse |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kehaissut |
en liene kehaissut |
ii |
lienet kehaissut |
et liene kehaissut |
iii |
lienee kehaissut |
ei liene kehaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kehaisseet |
emme liene kehaisseet |
ii |
lienette kehaisseet |
ette liene kehaisseet |
iii |
lienevät kehaisseet |
eivät liene kehaisseet |
Singular
i |
- |
ii |
kehaise |
iii |
kehaiskoon |
Plural
i |
kehaiskaamme |
ii |
kehaiskaa |
iii |
kehaiskoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
kehaistaksensa / kehaistakseen |
Ine |
-ssa |
kehaistessa |
Ins |
-in |
kehaisten |
Ine |
-ssa |
kehaistaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kehaisemaan |
Ine |
-ssa |
kehaisemassa |
Ela |
-sta |
kehaisemasta |
Ade |
-lla |
kehaisemalla |
Abe |
-tta |
kehaisematta |
Ins |
-in |
kehaiseman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kehaiseminen |
Par |
-ta |
kehaisemista |
kehaisemaisillaan / kehaisemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kehaistaan |
ei |
Imperfect |
kehaistiin |
ei kehaistu |
Potential |
kehaistaneen |
ei kehaistane |
Conditional |
kehaistaisiin |
ei kehaistaisi |
Imperative Present |
kehaistakoon |
älköön kehaistako |
Imperative Perfect |
olkoon kehaistu |
älköön kehaistu |
Positive
Negative
Present
kehaistaan
ei
Imperfect
kehaistiin
ei kehaistu
Potential
kehaistaneen
ei kehaistane
Conditional
kehaistaisiin
ei kehaistaisi
Imperative Present
kehaistakoon
älköön kehaistako
Imperative Perfect
olkoon kehaistu
älköön kehaistu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kehaiseva |
kehaistava |
2nd |
kehaissut |
kehaistu |
3rd |
kehaisema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net