logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kaviaari, noun

Word analysis
kaviaarialkupalan

kaviaarialkupalan

kaviaari

Noun, Singular Nominative

+ alku

Noun, Singular Nominative

+ pala

Noun, Singular Genitive

kaviaari

Noun, Singular Nominative

+ alkupala

Noun, Singular Genitive

kavi

Noun, Singular Nominative

+ aari

Noun, Singular Nominative

+ alku

Noun, Singular Nominative

+ pala

Noun, Singular Genitive

kavi

Noun, Singular Nominative

+ aari

Noun, Singular Nominative

+ alkupala

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaviaari

kaviaarit

Par

-ta

kaviaaria

kaviaareja

Gen

-n

kaviaarin

kaviaarien

Ill

mihin

kaviaariin

kaviaareihin

Ine

-ssa

kaviaarissa

kaviaareissa

Ela

-sta

kaviaarista

kaviaareista

All

-lle

kaviaarille

kaviaareille

Ade

-lla

kaviaarilla

kaviaareilla

Abl

-lta

kaviaarilta

kaviaareilta

Tra

-ksi

kaviaariksi

kaviaareiksi

Ess

-na

kaviaarina

kaviaareina

Abe

-tta

kaviaaritta

kaviaareitta

Com

-ne

-

kaviaareine

Ins

-in

-

kaviaarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaviaari

kaviaarit

Par

-ta

kaviaaria

kaviaareja

Gen

-n

kaviaarin

kaviaarien

Ill

mihin

kaviaariin

kaviaareihin

Ine

-ssa

kaviaarissa

kaviaareissa

Ela

-sta

kaviaarista

kaviaareista

All

-lle

kaviaarille

kaviaareille

Ade

-lla

kaviaarilla

kaviaareilla

Abl

-lta

kaviaarilta

kaviaareilta

Tra

-ksi

kaviaariksi

kaviaareiksi

Ess

-na

kaviaarina

kaviaareina

Abe

-tta

kaviaaritta

kaviaareitta

Com

-ne

-

kaviaareine

Ins

-in

-

kaviaarein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

caviar kaviaari, mäti
caviare kaviaari
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; tmClass; OpenSubtitles2018.v3 Kaviaari on ylellinen herkku. Caviar is a luxurious delicacy. Liha, kaviaari. Meat, caviar. Ja kaviaaria? And caviar? Jimmy, tuo kaviaari. Jimmy, why don't you bring the caviar? Peeno Noir, kaviaari. ♪ Pinot Noir, caviar ♪. Kaviaari ja pistaasit. Caviar and pistachios. Kaviaari ja kalanmäti. Caviar and fish roe. Kaviaari, Perunalastut. Caviar, Potato crisps. "Kaviaari"ei ole venäjää. "Caviar" is not a Russian word. Saitko kaviaaria? So, did you get caviar? Show more arrow right

Wiktionary

caviar. Show more arrow right

Wikipedia

Caviar Caviar (also known as caviare; from Persian: خاویار‎, romanized: khâvyâr, lit. 'egg-bearing') is a food consisting of salt-cured roe of the family Acipenseridae. Caviar is considered a delicacy and is eaten as a garnish or a spread. Traditionally, the term caviar refers only to roe from wild sturgeon in the Caspian Sea and Black Sea (Beluga, Ossetra and Sevruga caviars). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaviaarini

kaviaarini

kaviaarisi

kaviaarisi

kaviaarinsa

kaviaarinsa

Par

-ta

kaviaariani

kaviaarejani

kaviaariasi

kaviaarejasi

kaviaariansa / kaviaariaan

kaviaarejansa / kaviaarejaan

Gen

-n

kaviaarini

kaviaarieni

kaviaarisi

kaviaariesi

kaviaarinsa

kaviaariensa

Ill

mihin

kaviaariini

kaviaareihini

kaviaariisi

kaviaareihisi

kaviaariinsa

kaviaareihinsa

Ine

-ssa

kaviaarissani

kaviaareissani

kaviaarissasi

kaviaareissasi

kaviaarissansa / kaviaarissaan

kaviaareissansa / kaviaareissaan

Ela

-sta

kaviaaristani

kaviaareistani

kaviaaristasi

kaviaareistasi

kaviaaristansa / kaviaaristaan

kaviaareistansa / kaviaareistaan

All

-lle

kaviaarilleni

kaviaareilleni

kaviaarillesi

kaviaareillesi

kaviaarillensa / kaviaarilleen

kaviaareillensa / kaviaareillean

Ade

-lla

kaviaarillani

kaviaareillani

kaviaarillasi

kaviaareillasi

kaviaarillansa / kaviaarillaan

kaviaareillansa / kaviaareillaan

Abl

-lta

kaviaariltani

kaviaareiltani

kaviaariltasi

kaviaareiltasi

kaviaariltansa / kaviaariltaan

kaviaareiltansa / kaviaareiltaan

Tra

-ksi

kaviaarikseni

kaviaareikseni

kaviaariksesi

kaviaareiksesi

kaviaariksensa / kaviaarikseen

kaviaareiksensa / kaviaareikseen

Ess

-na

kaviaarinani

kaviaareinani

kaviaarinasi

kaviaareinasi

kaviaarinansa / kaviaarinaan

kaviaareinansa / kaviaareinaan

Abe

-tta

kaviaarittani

kaviaareittani

kaviaarittasi

kaviaareittasi

kaviaarittansa / kaviaarittaan

kaviaareittansa / kaviaareittaan

Com

-ne

-

kaviaareineni

-

kaviaareinesi

-

kaviaareinensa / kaviaareineen

Singular

Plural

Nom

-

kaviaarini

kaviaarisi

kaviaarinsa

kaviaarini

kaviaarisi

kaviaarinsa

Par

-ta

kaviaariani

kaviaariasi

kaviaariansa / kaviaariaan

kaviaarejani

kaviaarejasi

kaviaarejansa / kaviaarejaan

Gen

-n

kaviaarini

kaviaarisi

kaviaarinsa

kaviaarieni

kaviaariesi

kaviaariensa

Ill

mihin

kaviaariini

kaviaariisi

kaviaariinsa

kaviaareihini

kaviaareihisi

kaviaareihinsa

Ine

-ssa

kaviaarissani

kaviaarissasi

kaviaarissansa / kaviaarissaan

kaviaareissani

kaviaareissasi

kaviaareissansa / kaviaareissaan

Ela

-sta

kaviaaristani

kaviaaristasi

kaviaaristansa / kaviaaristaan

kaviaareistani

kaviaareistasi

kaviaareistansa / kaviaareistaan

All

-lle

kaviaarilleni

kaviaarillesi

kaviaarillensa / kaviaarilleen

kaviaareilleni

kaviaareillesi

kaviaareillensa / kaviaareillean

Ade

-lla

kaviaarillani

kaviaarillasi

kaviaarillansa / kaviaarillaan

kaviaareillani

kaviaareillasi

kaviaareillansa / kaviaareillaan

Abl

-lta

kaviaariltani

kaviaariltasi

kaviaariltansa / kaviaariltaan

kaviaareiltani

kaviaareiltasi

kaviaareiltansa / kaviaareiltaan

Tra

-ksi

kaviaarikseni

kaviaariksesi

kaviaariksensa / kaviaarikseen

kaviaareikseni

kaviaareiksesi

kaviaareiksensa / kaviaareikseen

Ess

-na

kaviaarinani

kaviaarinasi

kaviaarinansa / kaviaarinaan

kaviaareinani

kaviaareinasi

kaviaareinansa / kaviaareinaan

Abe

-tta

kaviaarittani

kaviaarittasi

kaviaarittansa / kaviaarittaan

kaviaareittani

kaviaareittasi

kaviaareittansa / kaviaareittaan

Com

-ne

-

-

-

kaviaareineni

kaviaareinesi

kaviaareinensa / kaviaareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaviaarimme

kaviaarimme

kaviaarinne

kaviaarinne

kaviaarinsa

kaviaarinsa

Par

-ta

kaviaariamme

kaviaarejamme

kaviaarianne

kaviaarejanne

kaviaariansa / kaviaariaan

kaviaarejansa / kaviaarejaan

Gen

-n

kaviaarimme

kaviaariemme

kaviaarinne

kaviaarienne

kaviaarinsa

kaviaariensa

Ill

mihin

kaviaariimme

kaviaareihimme

kaviaariinne

kaviaareihinne

kaviaariinsa

kaviaareihinsa

Ine

-ssa

kaviaarissamme

kaviaareissamme

kaviaarissanne

kaviaareissanne

kaviaarissansa / kaviaarissaan

kaviaareissansa / kaviaareissaan

Ela

-sta

kaviaaristamme

kaviaareistamme

kaviaaristanne

kaviaareistanne

kaviaaristansa / kaviaaristaan

kaviaareistansa / kaviaareistaan

All

-lle

kaviaarillemme

kaviaareillemme

kaviaarillenne

kaviaareillenne

kaviaarillensa / kaviaarilleen

kaviaareillensa / kaviaareillean

Ade

-lla

kaviaarillamme

kaviaareillamme

kaviaarillanne

kaviaareillanne

kaviaarillansa / kaviaarillaan

kaviaareillansa / kaviaareillaan

Abl

-lta

kaviaariltamme

kaviaareiltamme

kaviaariltanne

kaviaareiltanne

kaviaariltansa / kaviaariltaan

kaviaareiltansa / kaviaareiltaan

Tra

-ksi

kaviaariksemme

kaviaareiksemme

kaviaariksenne

kaviaareiksenne

kaviaariksensa / kaviaarikseen

kaviaareiksensa / kaviaareikseen

Ess

-na

kaviaarinamme

kaviaareinamme

kaviaarinanne

kaviaareinanne

kaviaarinansa / kaviaarinaan

kaviaareinansa / kaviaareinaan

Abe

-tta

kaviaarittamme

kaviaareittamme

kaviaarittanne

kaviaareittanne

kaviaarittansa / kaviaarittaan

kaviaareittansa / kaviaareittaan

Com

-ne

-

kaviaareinemme

-

kaviaareinenne

-

kaviaareinensa / kaviaareineen

Singular

Plural

Nom

-

kaviaarimme

kaviaarinne

kaviaarinsa

kaviaarimme

kaviaarinne

kaviaarinsa

Par

-ta

kaviaariamme

kaviaarianne

kaviaariansa / kaviaariaan

kaviaarejamme

kaviaarejanne

kaviaarejansa / kaviaarejaan

Gen

-n

kaviaarimme

kaviaarinne

kaviaarinsa

kaviaariemme

kaviaarienne

kaviaariensa

Ill

mihin

kaviaariimme

kaviaariinne

kaviaariinsa

kaviaareihimme

kaviaareihinne

kaviaareihinsa

Ine

-ssa

kaviaarissamme

kaviaarissanne

kaviaarissansa / kaviaarissaan

kaviaareissamme

kaviaareissanne

kaviaareissansa / kaviaareissaan

Ela

-sta

kaviaaristamme

kaviaaristanne

kaviaaristansa / kaviaaristaan

kaviaareistamme

kaviaareistanne

kaviaareistansa / kaviaareistaan

All

-lle

kaviaarillemme

kaviaarillenne

kaviaarillensa / kaviaarilleen

kaviaareillemme

kaviaareillenne

kaviaareillensa / kaviaareillean

Ade

-lla

kaviaarillamme

kaviaarillanne

kaviaarillansa / kaviaarillaan

kaviaareillamme

kaviaareillanne

kaviaareillansa / kaviaareillaan

Abl

-lta

kaviaariltamme

kaviaariltanne

kaviaariltansa / kaviaariltaan

kaviaareiltamme

kaviaareiltanne

kaviaareiltansa / kaviaareiltaan

Tra

-ksi

kaviaariksemme

kaviaariksenne

kaviaariksensa / kaviaarikseen

kaviaareiksemme

kaviaareiksenne

kaviaareiksensa / kaviaareikseen

Ess

-na

kaviaarinamme

kaviaarinanne

kaviaarinansa / kaviaarinaan

kaviaareinamme

kaviaareinanne

kaviaareinansa / kaviaareinaan

Abe

-tta

kaviaarittamme

kaviaarittanne

kaviaarittansa / kaviaarittaan

kaviaareittamme

kaviaareittanne

kaviaareittansa / kaviaareittaan

Com

-ne

-

-

-

kaviaareinemme

kaviaareinenne

kaviaareinensa / kaviaareineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

alku

alut

Par

-ta

alkua

alkuja

Gen

-n

alun

alkujen

Ill

mihin

alkuun

alkuihin

Ine

-ssa

alussa

aluissa

Ela

-sta

alusta

aluista

All

-lle

alulle

aluille

Ade

-lla

alulla

aluilla

Abl

-lta

alulta

aluilta

Tra

-ksi

aluksi

aluiksi

Ess

-na

alkuna

alkuina

Abe

-tta

alutta

aluitta

Com

-ne

-

alkuine

Ins

-in

-

aluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

alku

alut

Par

-ta

alkua

alkuja

Gen

-n

alun

alkujen

Ill

mihin

alkuun

alkuihin

Ine

-ssa

alussa

aluissa

Ela

-sta

alusta

aluista

All

-lle

alulle

aluille

Ade

-lla

alulla

aluilla

Abl

-lta

alulta

aluilta

Tra

-ksi

aluksi

aluiksi

Ess

-na

alkuna

alkuina

Abe

-tta

alutta

aluitta

Com

-ne

-

alkuine

Ins

-in

-

aluin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

beginning alku, alkuaste
start alku, aloitus, lähtö, etumatka, säpsähdys, vavahdus
initial
origin alkuperä, lähtöpaikka, synty, alku, tausta, alkusyy
opening aukko, avaus, avajaiset, aukeama, aloitus, alku
onset puhkeaminen, alku
inception alku
kickoff alku, alkulaukaus, käynnistys, aloituspotku
outset alku
prelude alkusoitto, preludi, alku, johdanto
birth syntymä, synty, synnytys, alku, syntyperä
commencement alku, promootio
genesis synty, alku
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, alku
preface esipuhe, johdanto, esinäytös, alku
embryo alkio, sikiö, alku, itu, tuleva
germ alkio, itu, siemen, bakteeri, taudinaiheuttaja, alku
mother äiti, emä, emo, alku, juuri, maammo
starting
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl8; Tatoeba; OpenSubtitles V2018 Hän puhuu alustansa. He talks about his beginnings. En tiennyt alustansa. I didn't know about her background. He esittävät alustansa. They present their origin. Hän on alustansa peräisin. He is from his starting point. Kysymme ihmisiltä alustansa. We ask people about their origins. Alkupääomaa tuhlattavanasi. You have seed money to waste. Se on huono alku. It is a bad start. Alustaan oli kolme taiteilijaa. There were three artists from the foundation. Miten alku sujui uudessa työpaikassa? How did the start go at the new job? Alku häämatkaamme sujui todella hyvin. The start of our honeymoon went really well. Show more arrow right

Wiktionary

start, beginning, inception, incipience (in compounds) first, prime, primeval, primordial Fin:elämän alkumuodotEng:primeval forms of life Show more arrow right alkuaan-alkuinenalkuisinalkujaanalkuunalkuunkaan Show more arrow right alkuaikaalkuainealkuastealkuasukasalkucocktailalkudrinkkialkueliöalkueläinalkueräalkuhärkäalkuihminenalkuiltaalkujaksoalkujuomaalkujuurialkukankeusalkukantainenalkukarsintaalkukehtoalkukesäalkukevätalkukielialkukilpailualkukirjainalkukirkkoalkukohtaalkukoktailialkukotialkukoulutusalkukristillinenalkukuualkukuukausialkukuvaalkukymmenalkulausealkulimaalkulintualkuliturgiaalkulukualkulähdealkumatkaalkumerkkialkuminuuttialkumuotoalkuopetusalkuopinnotalkuosaalkupalaalkupalkkaalkuperustaalkuperustealkuperäalkupistealkupotkualkupuolialkupääalkuruokaalkuräjähdysalkusanatalkuseurakuntaalkusivualkusointualkusoittoalkusukulaisuusalkusyksyalkusyntyalkusysäysalkusyyalkutahtialkutaipalealkutaivalalkutalvialkutekijäalkutekstialkuteosalkutiivistelmäalkutilannealkutuotantoalkutyöttömyysalkuunlähtöalkuunpanijaalkuunpanoalkuunpääsyalkuvaihealkuvaikeudetalkuvalmistelualkuvauhtialkuviikkoalkuvoimaalkuvuosialkuväestöalkuyömiehenalkupalonalkutaiteilijanalkuviiksenalku Show more arrow right From the verb alkaa (“to begin”) +‎ -u. Show more arrow right

Wikipedia

Forssan Alku
forssalainen urheiluseura Kellokosken Alku
Tuusulassa toimiva urheiluseura 3037 Alku
asteroidi Brunbergin
Alku-makeinen Alku
neuvostoliittolainen elokuva vuodelta 1970 Alku
Andrzej Szczypiorskin romaani vuodelta 1994 Alku
(Origin), Dan Brownin romaani vuodelta 2017 Antero Alku
(s. 1955), diplomi-insinööri, kaupunkiliikenteen vaikuttaja ja tietokirjailija Paavo Alku, suomalainen puhekommunikaatiotekniikan professori
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alkuni

alkuni

alkusi

alkusi

alkunsa

alkunsa

Par

-ta

alkuani

alkujani

alkuasi

alkujasi

alkuansa / alkuaan

alkujansa / alkujaan

Gen

-n

alkuni

alkujeni

alkusi

alkujesi

alkunsa

alkujensa

Ill

mihin

alkuuni

alkuihini

alkuusi

alkuihisi

alkuunsa

alkuihinsa

Ine

-ssa

alussani

aluissani

alussasi

aluissasi

alussansa / alussaan

aluissansa / aluissaan

Ela

-sta

alustani

aluistani

alustasi

aluistasi

alustansa / alustaan

aluistansa / aluistaan

All

-lle

alulleni

aluilleni

alullesi

aluillesi

alullensa / alulleen

aluillensa / aluillean

Ade

-lla

alullani

aluillani

alullasi

aluillasi

alullansa / alullaan

aluillansa / aluillaan

Abl

-lta

alultani

aluiltani

alultasi

aluiltasi

alultansa / alultaan

aluiltansa / aluiltaan

Tra

-ksi

alukseni

aluikseni

aluksesi

aluiksesi

aluksensa / alukseen

aluiksensa / aluikseen

Ess

-na

alkunani

alkuinani

alkunasi

alkuinasi

alkunansa / alkunaan

alkuinansa / alkuinaan

Abe

-tta

aluttani

aluittani

aluttasi

aluittasi

aluttansa / aluttaan

aluittansa / aluittaan

Com

-ne

-

alkuineni

-

alkuinesi

-

alkuinensa / alkuineen

Singular

Plural

Nom

-

alkuni

alkusi

alkunsa

alkuni

alkusi

alkunsa

Par

-ta

alkuani

alkuasi

alkuansa / alkuaan

alkujani

alkujasi

alkujansa / alkujaan

Gen

-n

alkuni

alkusi

alkunsa

alkujeni

alkujesi

alkujensa

Ill

mihin

alkuuni

alkuusi

alkuunsa

alkuihini

alkuihisi

alkuihinsa

Ine

-ssa

alussani

alussasi

alussansa / alussaan

aluissani

aluissasi

aluissansa / aluissaan

Ela

-sta

alustani

alustasi

alustansa / alustaan

aluistani

aluistasi

aluistansa / aluistaan

All

-lle

alulleni

alullesi

alullensa / alulleen

aluilleni

aluillesi

aluillensa / aluillean

Ade

-lla

alullani

alullasi

alullansa / alullaan

aluillani

aluillasi

aluillansa / aluillaan

Abl

-lta

alultani

alultasi

alultansa / alultaan

aluiltani

aluiltasi

aluiltansa / aluiltaan

Tra

-ksi

alukseni

aluksesi

aluksensa / alukseen

aluikseni

aluiksesi

aluiksensa / aluikseen

Ess

-na

alkunani

alkunasi

alkunansa / alkunaan

alkuinani

alkuinasi

alkuinansa / alkuinaan

Abe

-tta

aluttani

aluttasi

aluttansa / aluttaan

aluittani

aluittasi

aluittansa / aluittaan

Com

-ne

-

-

-

alkuineni

alkuinesi

alkuinensa / alkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alkumme

alkumme

alkunne

alkunne

alkunsa

alkunsa

Par

-ta

alkuamme

alkujamme

alkuanne

alkujanne

alkuansa / alkuaan

alkujansa / alkujaan

Gen

-n

alkumme

alkujemme

alkunne

alkujenne

alkunsa

alkujensa

Ill

mihin

alkuumme

alkuihimme

alkuunne

alkuihinne

alkuunsa

alkuihinsa

Ine

-ssa

alussamme

aluissamme

alussanne

aluissanne

alussansa / alussaan

aluissansa / aluissaan

Ela

-sta

alustamme

aluistamme

alustanne

aluistanne

alustansa / alustaan

aluistansa / aluistaan

All

-lle

alullemme

aluillemme

alullenne

aluillenne

alullensa / alulleen

aluillensa / aluillean

Ade

-lla

alullamme

aluillamme

alullanne

aluillanne

alullansa / alullaan

aluillansa / aluillaan

Abl

-lta

alultamme

aluiltamme

alultanne

aluiltanne

alultansa / alultaan

aluiltansa / aluiltaan

Tra

-ksi

aluksemme

aluiksemme

aluksenne

aluiksenne

aluksensa / alukseen

aluiksensa / aluikseen

Ess

-na

alkunamme

alkuinamme

alkunanne

alkuinanne

alkunansa / alkunaan

alkuinansa / alkuinaan

Abe

-tta

aluttamme

aluittamme

aluttanne

aluittanne

aluttansa / aluttaan

aluittansa / aluittaan

Com

-ne

-

alkuinemme

-

alkuinenne

-

alkuinensa / alkuineen

Singular

Plural

Nom

-

alkumme

alkunne

alkunsa

alkumme

alkunne

alkunsa

Par

-ta

alkuamme

alkuanne

alkuansa / alkuaan

alkujamme

alkujanne

alkujansa / alkujaan

Gen

-n

alkumme

alkunne

alkunsa

alkujemme

alkujenne

alkujensa

Ill

mihin

alkuumme

alkuunne

alkuunsa

alkuihimme

alkuihinne

alkuihinsa

Ine

-ssa

alussamme

alussanne

alussansa / alussaan

aluissamme

aluissanne

aluissansa / aluissaan

Ela

-sta

alustamme

alustanne

alustansa / alustaan

aluistamme

aluistanne

aluistansa / aluistaan

All

-lle

alullemme

alullenne

alullensa / alulleen

aluillemme

aluillenne

aluillensa / aluillean

Ade

-lla

alullamme

alullanne

alullansa / alullaan

aluillamme

aluillanne

aluillansa / aluillaan

Abl

-lta

alultamme

alultanne

alultansa / alultaan

aluiltamme

aluiltanne

aluiltansa / aluiltaan

Tra

-ksi

aluksemme

aluksenne

aluksensa / alukseen

aluiksemme

aluiksenne

aluiksensa / aluikseen

Ess

-na

alkunamme

alkunanne

alkunansa / alkunaan

alkuinamme

alkuinanne

alkuinansa / alkuinaan

Abe

-tta

aluttamme

aluttanne

aluttansa / aluttaan

aluittamme

aluittanne

aluittansa / aluittaan

Com

-ne

-

-

-

alkuinemme

alkuinenne

alkuinensa / alkuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pala

palat

Par

-ta

palaa

paloja

Gen

-n

palan

palojen

Ill

mihin

palaan

paloihin

Ine

-ssa

palassa

paloissa

Ela

-sta

palasta

paloista

All

-lle

palalle

paloille

Ade

-lla

palalla

paloilla

Abl

-lta

palalta

paloilta

Tra

-ksi

palaksi

paloiksi

Ess

-na

palana

paloina

Abe

-tta

palatta

paloitta

Com

-ne

-

paloine

Ins

-in

-

paloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pala

palat

Par

-ta

palaa

paloja

Gen

-n

palan

palojen

Ill

mihin

palaan

paloihin

Ine

-ssa

palassa

paloissa

Ela

-sta

palasta

paloista

All

-lle

palalle

paloille

Ade

-lla

palalla

paloilla

Abl

-lta

palalta

paloilta

Tra

-ksi

palaksi

paloiksi

Ess

-na

palana

paloina

Abe

-tta

palatta

paloitta

Com

-ne

-

paloine

Ins

-in

-

paloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

piece pala, kappale, osa, työ, palanen, teos
chip siru, pelimerkki, lastu, pala, sirpale, pelimarkka
bit bitti, terä, pala, hetki, kuolaimet, vähän aikaa
slice viipale, siivu, pala, osa, osuus, palanen
fragment katkelma, kappale, palanen, pala, sirpale
cut leikkaus, viilto, pala, haava, vähennys, leikkuu
section jakso, osa, osasto, kappale, osuus, pala
length pituus, kesto, kestoaika, pätkä, matka, pala
brick tiili, tiiliskivi, pala, rakennuspalikka, pakkaus, kunnon kaveri
cake kakku, leipä, leivos, pala, levy, pyörykkä
slab laatta, levy, siivu, pala, laaka
scrap romu, jätteet, pala, palanen, nahina, nujakka
tablet tabletti, taulu, pala, laatta
wodge läjä, pala
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Helsinki University Finnish-English Parallel Corpus; Tatoeba, sentence 3204526.; OPUS European Union Translation Memory; Europarl Parallel Corpus, sentence 18785.; OpenSubtitles2018, sentence 241533.; OpenSubtitles2018.v3; JRC-Acquis; Tatoeba; Tanzil Pala taivaasta putosi maahan. A piece of the sky fell to the ground. Pala suklaata sulaa kielellä. A piece of chocolate melts on the tongue. Palani sattuu. My piece hurts. Pala korppua jäi kiinni kurkkuun. A crumb of bread got stuck in the throat. Palani on suuri. My piece is big. En syönyt palani. I didn't eat my piece. Punainen valo ei pala. There we go. Ota toinen palani. Take another piece of mine. Emme voi odottaa pala lonkat takaisin. We can't wait to get our hips back. Riko palani kahtia. Break the piece in half. Show more arrow right

Wiktionary

piece, bit Fin:pala palaltaEng:piece by piece, piecemeal lump, chunk block tablet, bar Show more arrow right aamupalailtapalapalanpainikepalapelivälipala Show more arrow right From Proto-Finnic pala, from Proto-Uralic pala. Cognates include Veps pala, Estonian pala, and Hungarian fal. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Pala Parish Pala Parish (Estonian: Pala vald) is a former rural municipality in eastern Estonia. It was a part of Jõgeva County. The municipality had a population of 1,363 (as of 1 January 2004) and covered an area of 156.71 km². Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palani

palani

palasi

palasi

palansa

palansa

Par

-ta

palaani

palojani

palaasi

palojasi

palaansa / palaaan

palojansa / palojaan

Gen

-n

palani

palojeni

palasi

palojesi

palansa

palojensa

Ill

mihin

palaani

paloihini

palaasi

paloihisi

palaansa

paloihinsa

Ine

-ssa

palassani

paloissani

palassasi

paloissasi

palassansa / palassaan

paloissansa / paloissaan

Ela

-sta

palastani

paloistani

palastasi

paloistasi

palastansa / palastaan

paloistansa / paloistaan

All

-lle

palalleni

paloilleni

palallesi

paloillesi

palallensa / palalleen

paloillensa / paloillean

Ade

-lla

palallani

paloillani

palallasi

paloillasi

palallansa / palallaan

paloillansa / paloillaan

Abl

-lta

palaltani

paloiltani

palaltasi

paloiltasi

palaltansa / palaltaan

paloiltansa / paloiltaan

Tra

-ksi

palakseni

paloikseni

palaksesi

paloiksesi

palaksensa / palakseen

paloiksensa / paloikseen

Ess

-na

palanani

paloinani

palanasi

paloinasi

palanansa / palanaan

paloinansa / paloinaan

Abe

-tta

palattani

paloittani

palattasi

paloittasi

palattansa / palattaan

paloittansa / paloittaan

Com

-ne

-

paloineni

-

paloinesi

-

paloinensa / paloineen

Singular

Plural

Nom

-

palani

palasi

palansa

palani

palasi

palansa

Par

-ta

palaani

palaasi

palaansa / palaaan

palojani

palojasi

palojansa / palojaan

Gen

-n

palani

palasi

palansa

palojeni

palojesi

palojensa

Ill

mihin

palaani

palaasi

palaansa

paloihini

paloihisi

paloihinsa

Ine

-ssa

palassani

palassasi

palassansa / palassaan

paloissani

paloissasi

paloissansa / paloissaan

Ela

-sta

palastani

palastasi

palastansa / palastaan

paloistani

paloistasi

paloistansa / paloistaan

All

-lle

palalleni

palallesi

palallensa / palalleen

paloilleni

paloillesi

paloillensa / paloillean

Ade

-lla

palallani

palallasi

palallansa / palallaan

paloillani

paloillasi

paloillansa / paloillaan

Abl

-lta

palaltani

palaltasi

palaltansa / palaltaan

paloiltani

paloiltasi

paloiltansa / paloiltaan

Tra

-ksi

palakseni

palaksesi

palaksensa / palakseen

paloikseni

paloiksesi

paloiksensa / paloikseen

Ess

-na

palanani

palanasi

palanansa / palanaan

paloinani

paloinasi

paloinansa / paloinaan

Abe

-tta

palattani

palattasi

palattansa / palattaan

paloittani

paloittasi

paloittansa / paloittaan

Com

-ne

-

-

-

paloineni

paloinesi

paloinensa / paloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palamme

palamme

palanne

palanne

palansa

palansa

Par

-ta

palaamme

palojamme

palaanne

palojanne

palaansa / palaaan

palojansa / palojaan

Gen

-n

palamme

palojemme

palanne

palojenne

palansa

palojensa

Ill

mihin

palaamme

paloihimme

palaanne

paloihinne

palaansa

paloihinsa

Ine

-ssa

palassamme

paloissamme

palassanne

paloissanne

palassansa / palassaan

paloissansa / paloissaan

Ela

-sta

palastamme

paloistamme

palastanne

paloistanne

palastansa / palastaan

paloistansa / paloistaan

All

-lle

palallemme

paloillemme

palallenne

paloillenne

palallensa / palalleen

paloillensa / paloillean

Ade

-lla

palallamme

paloillamme

palallanne

paloillanne

palallansa / palallaan

paloillansa / paloillaan

Abl

-lta

palaltamme

paloiltamme

palaltanne

paloiltanne

palaltansa / palaltaan

paloiltansa / paloiltaan

Tra

-ksi

palaksemme

paloiksemme

palaksenne

paloiksenne

palaksensa / palakseen

paloiksensa / paloikseen

Ess

-na

palanamme

paloinamme

palananne

paloinanne

palanansa / palanaan

paloinansa / paloinaan

Abe

-tta

palattamme

paloittamme

palattanne

paloittanne

palattansa / palattaan

paloittansa / paloittaan

Com

-ne

-

paloinemme

-

paloinenne

-

paloinensa / paloineen

Singular

Plural

Nom

-

palamme

palanne

palansa

palamme

palanne

palansa

Par

-ta

palaamme

palaanne

palaansa / palaaan

palojamme

palojanne

palojansa / palojaan

Gen

-n

palamme

palanne

palansa

palojemme

palojenne

palojensa

Ill

mihin

palaamme

palaanne

palaansa

paloihimme

paloihinne

paloihinsa

Ine

-ssa

palassamme

palassanne

palassansa / palassaan

paloissamme

paloissanne

paloissansa / paloissaan

Ela

-sta

palastamme

palastanne

palastansa / palastaan

paloistamme

paloistanne

paloistansa / paloistaan

All

-lle

palallemme

palallenne

palallensa / palalleen

paloillemme

paloillenne

paloillensa / paloillean

Ade

-lla

palallamme

palallanne

palallansa / palallaan

paloillamme

paloillanne

paloillansa / paloillaan

Abl

-lta

palaltamme

palaltanne

palaltansa / palaltaan

paloiltamme

paloiltanne

paloiltansa / paloiltaan

Tra

-ksi

palaksemme

palaksenne

palaksensa / palakseen

paloiksemme

paloiksenne

paloiksensa / paloikseen

Ess

-na

palanamme

palananne

palanansa / palanaan

paloinamme

paloinanne

paloinansa / paloinaan

Abe

-tta

palattamme

palattanne

palattansa / palattaan

paloittamme

paloittanne

paloittansa / paloittaan

Com

-ne

-

-

-

paloinemme

paloinenne

paloinensa / paloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

alkupala

alkupalat

Par

-ta

alkupalaa

alkupaloja

Gen

-n

alkupalan

alkupalojen

Ill

mihin

alkupalaan

alkupaloihin

Ine

-ssa

alkupalassa

alkupaloissa

Ela

-sta

alkupalasta

alkupaloista

All

-lle

alkupalalle

alkupaloille

Ade

-lla

alkupalalla

alkupaloilla

Abl

-lta

alkupalalta

alkupaloilta

Tra

-ksi

alkupalaksi

alkupaloiksi

Ess

-na

alkupalana

alkupaloina

Abe

-tta

alkupalatta

alkupaloitta

Com

-ne

-

alkupaloine

Ins

-in

-

alkupaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

alkupala

alkupalat

Par

-ta

alkupalaa

alkupaloja

Gen

-n

alkupalan

alkupalojen

Ill

mihin

alkupalaan

alkupaloihin

Ine

-ssa

alkupalassa

alkupaloissa

Ela

-sta

alkupalasta

alkupaloista

All

-lle

alkupalalle

alkupaloille

Ade

-lla

alkupalalla

alkupaloilla

Abl

-lta

alkupalalta

alkupaloilta

Tra

-ksi

alkupalaksi

alkupaloiksi

Ess

-na

alkupalana

alkupaloina

Abe

-tta

alkupalatta

alkupaloitta

Com

-ne

-

alkupaloine

Ins

-in

-

alkupaloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

appetizer alkuruoat, alkupala, aperitiivi, ruokahalun kiihoke, ruokaryyppy, pikkupurtavat
starter käynnistin, käynnistysmoottori, alkuruoka, alkupala, lähettäjä, lähtijä
hors d'oeuvre alkupala
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; opensubtitles2 Se on vasta alkupala. And that's for starters. A niin kuin alkupala! 'Cause this A "stands for" appetizer "! Ei alkupaloja. No snacking, Charlie. Se on meidän alkupala. This is our appetizer. Alkupala oli herkullinen juustolautanen. The appetizer was a delicious cheese platter. Mikä olisi paras alkupala tälle viinille? What would be the best starter for this wine? Alkupalojen aika. All right, time for the starter' s gun. Haen alkupalat. I'll get the hors d'oeuvres. Ne ovat alkupaloja. They're appetizers. Puhutaan alkupaloista. Okay, let's talk appetizers. Show more arrow right

Wiktionary

An appetizer, starter, hors d'oeuvre (small, light first course) Show more arrow right eturuoka Show more arrow right alku (“beginning”) +‎ pala (“bite”) Show more arrow right

Wikipedia

Appetite stimulant An orexigenic, or appetite stimulant, is a drug, hormone, or compound that increases appetite and may induce hyperphagia. This can be a medication or a naturally occurring neuropeptide hormone, such as ghrelin, orexin or neuropeptide Y, which increases hunger and therefore enhances food consumption. Usually appetite enhancement is considered an undesirable side effect of certain drugs as it leads to unwanted weight gain, but sometimes it can be beneficial and a drug may be prescribed solely for this purpose, especially when the patient is suffering from severe appetite loss or muscle wasting due to cystic fibrosis, anorexia, old age, cancer or AIDS. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alkupalani

alkupalani

alkupalasi

alkupalasi

alkupalansa

alkupalansa

Par

-ta

alkupalaani

alkupalojani

alkupalaasi

alkupalojasi

alkupalaansa / alkupalaaan

alkupalojansa / alkupalojaan

Gen

-n

alkupalani

alkupalojeni

alkupalasi

alkupalojesi

alkupalansa

alkupalojensa

Ill

mihin

alkupalaani

alkupaloihini

alkupalaasi

alkupaloihisi

alkupalaansa

alkupaloihinsa

Ine

-ssa

alkupalassani

alkupaloissani

alkupalassasi

alkupaloissasi

alkupalassansa / alkupalassaan

alkupaloissansa / alkupaloissaan

Ela

-sta

alkupalastani

alkupaloistani

alkupalastasi

alkupaloistasi

alkupalastansa / alkupalastaan

alkupaloistansa / alkupaloistaan

All

-lle

alkupalalleni

alkupaloilleni

alkupalallesi

alkupaloillesi

alkupalallensa / alkupalalleen

alkupaloillensa / alkupaloillean

Ade

-lla

alkupalallani

alkupaloillani

alkupalallasi

alkupaloillasi

alkupalallansa / alkupalallaan

alkupaloillansa / alkupaloillaan

Abl

-lta

alkupalaltani

alkupaloiltani

alkupalaltasi

alkupaloiltasi

alkupalaltansa / alkupalaltaan

alkupaloiltansa / alkupaloiltaan

Tra

-ksi

alkupalakseni

alkupaloikseni

alkupalaksesi

alkupaloiksesi

alkupalaksensa / alkupalakseen

alkupaloiksensa / alkupaloikseen

Ess

-na

alkupalanani

alkupaloinani

alkupalanasi

alkupaloinasi

alkupalanansa / alkupalanaan

alkupaloinansa / alkupaloinaan

Abe

-tta

alkupalattani

alkupaloittani

alkupalattasi

alkupaloittasi

alkupalattansa / alkupalattaan

alkupaloittansa / alkupaloittaan

Com

-ne

-

alkupaloineni

-

alkupaloinesi

-

alkupaloinensa / alkupaloineen

Singular

Plural

Nom

-

alkupalani

alkupalasi

alkupalansa

alkupalani

alkupalasi

alkupalansa

Par

-ta

alkupalaani

alkupalaasi

alkupalaansa / alkupalaaan

alkupalojani

alkupalojasi

alkupalojansa / alkupalojaan

Gen

-n

alkupalani

alkupalasi

alkupalansa

alkupalojeni

alkupalojesi

alkupalojensa

Ill

mihin

alkupalaani

alkupalaasi

alkupalaansa

alkupaloihini

alkupaloihisi

alkupaloihinsa

Ine

-ssa

alkupalassani

alkupalassasi

alkupalassansa / alkupalassaan

alkupaloissani

alkupaloissasi

alkupaloissansa / alkupaloissaan

Ela

-sta

alkupalastani

alkupalastasi

alkupalastansa / alkupalastaan

alkupaloistani

alkupaloistasi

alkupaloistansa / alkupaloistaan

All

-lle

alkupalalleni

alkupalallesi

alkupalallensa / alkupalalleen

alkupaloilleni

alkupaloillesi

alkupaloillensa / alkupaloillean

Ade

-lla

alkupalallani

alkupalallasi

alkupalallansa / alkupalallaan

alkupaloillani

alkupaloillasi

alkupaloillansa / alkupaloillaan

Abl

-lta

alkupalaltani

alkupalaltasi

alkupalaltansa / alkupalaltaan

alkupaloiltani

alkupaloiltasi

alkupaloiltansa / alkupaloiltaan

Tra

-ksi

alkupalakseni

alkupalaksesi

alkupalaksensa / alkupalakseen

alkupaloikseni

alkupaloiksesi

alkupaloiksensa / alkupaloikseen

Ess

-na

alkupalanani

alkupalanasi

alkupalanansa / alkupalanaan

alkupaloinani

alkupaloinasi

alkupaloinansa / alkupaloinaan

Abe

-tta

alkupalattani

alkupalattasi

alkupalattansa / alkupalattaan

alkupaloittani

alkupaloittasi

alkupaloittansa / alkupaloittaan

Com

-ne

-

-

-

alkupaloineni

alkupaloinesi

alkupaloinensa / alkupaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alkupalamme

alkupalamme

alkupalanne

alkupalanne

alkupalansa

alkupalansa

Par

-ta

alkupalaamme

alkupalojamme

alkupalaanne

alkupalojanne

alkupalaansa / alkupalaaan

alkupalojansa / alkupalojaan

Gen

-n

alkupalamme

alkupalojemme

alkupalanne

alkupalojenne

alkupalansa

alkupalojensa

Ill

mihin

alkupalaamme

alkupaloihimme

alkupalaanne

alkupaloihinne

alkupalaansa

alkupaloihinsa

Ine

-ssa

alkupalassamme

alkupaloissamme

alkupalassanne

alkupaloissanne

alkupalassansa / alkupalassaan

alkupaloissansa / alkupaloissaan

Ela

-sta

alkupalastamme

alkupaloistamme

alkupalastanne

alkupaloistanne

alkupalastansa / alkupalastaan

alkupaloistansa / alkupaloistaan

All

-lle

alkupalallemme

alkupaloillemme

alkupalallenne

alkupaloillenne

alkupalallensa / alkupalalleen

alkupaloillensa / alkupaloillean

Ade

-lla

alkupalallamme

alkupaloillamme

alkupalallanne

alkupaloillanne

alkupalallansa / alkupalallaan

alkupaloillansa / alkupaloillaan

Abl

-lta

alkupalaltamme

alkupaloiltamme

alkupalaltanne

alkupaloiltanne

alkupalaltansa / alkupalaltaan

alkupaloiltansa / alkupaloiltaan

Tra

-ksi

alkupalaksemme

alkupaloiksemme

alkupalaksenne

alkupaloiksenne

alkupalaksensa / alkupalakseen

alkupaloiksensa / alkupaloikseen

Ess

-na

alkupalanamme

alkupaloinamme

alkupalananne

alkupaloinanne

alkupalanansa / alkupalanaan

alkupaloinansa / alkupaloinaan

Abe

-tta

alkupalattamme

alkupaloittamme

alkupalattanne

alkupaloittanne

alkupalattansa / alkupalattaan

alkupaloittansa / alkupaloittaan

Com

-ne

-

alkupaloinemme

-

alkupaloinenne

-

alkupaloinensa / alkupaloineen

Singular

Plural

Nom

-

alkupalamme

alkupalanne

alkupalansa

alkupalamme

alkupalanne

alkupalansa

Par

-ta

alkupalaamme

alkupalaanne

alkupalaansa / alkupalaaan

alkupalojamme

alkupalojanne

alkupalojansa / alkupalojaan

Gen

-n

alkupalamme

alkupalanne

alkupalansa

alkupalojemme

alkupalojenne

alkupalojensa

Ill

mihin

alkupalaamme

alkupalaanne

alkupalaansa

alkupaloihimme

alkupaloihinne

alkupaloihinsa

Ine

-ssa

alkupalassamme

alkupalassanne

alkupalassansa / alkupalassaan

alkupaloissamme

alkupaloissanne

alkupaloissansa / alkupaloissaan

Ela

-sta

alkupalastamme

alkupalastanne

alkupalastansa / alkupalastaan

alkupaloistamme

alkupaloistanne

alkupaloistansa / alkupaloistaan

All

-lle

alkupalallemme

alkupalallenne

alkupalallensa / alkupalalleen

alkupaloillemme

alkupaloillenne

alkupaloillensa / alkupaloillean

Ade

-lla

alkupalallamme

alkupalallanne

alkupalallansa / alkupalallaan

alkupaloillamme

alkupaloillanne

alkupaloillansa / alkupaloillaan

Abl

-lta

alkupalaltamme

alkupalaltanne

alkupalaltansa / alkupalaltaan

alkupaloiltamme

alkupaloiltanne

alkupaloiltansa / alkupaloiltaan

Tra

-ksi

alkupalaksemme

alkupalaksenne

alkupalaksensa / alkupalakseen

alkupaloiksemme

alkupaloiksenne

alkupaloiksensa / alkupaloikseen

Ess

-na

alkupalanamme

alkupalananne

alkupalanansa / alkupalanaan

alkupaloinamme

alkupaloinanne

alkupaloinansa / alkupaloinaan

Abe

-tta

alkupalattamme

alkupalattanne

alkupalattansa / alkupalattaan

alkupaloittamme

alkupaloittanne

alkupaloittansa / alkupaloittaan

Com

-ne

-

-

-

alkupaloinemme

alkupaloinenne

alkupaloinensa / alkupaloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kavi

kavit

Par

-ta

kavia

kaveja

Gen

-n

kavin

kavien

Ill

mihin

kaviin

kaveihin

Ine

-ssa

kavissa

kaveissa

Ela

-sta

kavista

kaveista

All

-lle

kaville

kaveille

Ade

-lla

kavilla

kaveilla

Abl

-lta

kavilta

kaveilta

Tra

-ksi

kaviksi

kaveiksi

Ess

-na

kavina

kaveina

Abe

-tta

kavitta

kaveitta

Com

-ne

-

kaveine

Ins

-in

-

kavein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kavi

kavit

Par

-ta

kavia

kaveja

Gen

-n

kavin

kavien

Ill

mihin

kaviin

kaveihin

Ine

-ssa

kavissa

kaveissa

Ela

-sta

kavista

kaveista

All

-lle

kaville

kaveille

Ade

-lla

kavilla

kaveilla

Abl

-lta

kavilta

kaveilta

Tra

-ksi

kaviksi

kaveiksi

Ess

-na

kavina

kaveina

Abe

-tta

kavitta

kaveitta

Com

-ne

-

kaveine

Ins

-in

-

kavein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

kavi
to pitch into osallistua jhk, käydä jnk kimppuun, käydä käsiksi
Kawi
It turned
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Finnish-English-Parallel - Tatoeba_treeparse_v2018/fi-en.tok.en, sentence 2588667; ParaCrawl Corpus; Europarl Kaviko han tata kouIua? Kavi. Was he here, sir? Kavi muuten toipuu asiasta mielestäni nopeasti. Hoof otherwise recovers quickly from the matter in my opinion. Kavi taistelee paremmin kännissä. Kavi fights better when he's drunk. KAVIns-arkistosarja: Eraserhead (1977). KAVI archive series: Eraserhead (1977). KAVI Cinemare: Mulholland drive (2001). Savon Kinot - KAVI /Cinemare: Mulholland drive. Risto Jarvans-seura ja KAVIs-Vapaa pääsy. Risto Jarva Association and KAVI – Free entrance. Helsinki Cine Aasia ja KAVI yhteistyössä. Helsinki Cine Aasia and KAVI in cooperation. Kavejas-oli 20 kappaletta. Horse hooves were 20 in total. Kansallinen audiovisuaalinen instituutti KAVI. National audiovisual institute. Kavimme aamulla puistoilemassa. In the morning we headed to the park. Show more arrow right

Wikipedia

Kansallinen audiovisuaalinen instituutti
Kava Lihoslavlin piiri
karjalaksi Kavi, kylä ja maalaiskunta Venäjällä
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kavini

kavini

kavisi

kavisi

kavinsa

kavinsa

Par

-ta

kaviani

kavejani

kaviasi

kavejasi

kaviansa / kaviaan

kavejansa / kavejaan

Gen

-n

kavini

kavieni

kavisi

kaviesi

kavinsa

kaviensa

Ill

mihin

kaviini

kaveihini

kaviisi

kaveihisi

kaviinsa

kaveihinsa

Ine

-ssa

kavissani

kaveissani

kavissasi

kaveissasi

kavissansa / kavissaan

kaveissansa / kaveissaan

Ela

-sta

kavistani

kaveistani

kavistasi

kaveistasi

kavistansa / kavistaan

kaveistansa / kaveistaan

All

-lle

kavilleni

kaveilleni

kavillesi

kaveillesi

kavillensa / kavilleen

kaveillensa / kaveillean

Ade

-lla

kavillani

kaveillani

kavillasi

kaveillasi

kavillansa / kavillaan

kaveillansa / kaveillaan

Abl

-lta

kaviltani

kaveiltani

kaviltasi

kaveiltasi

kaviltansa / kaviltaan

kaveiltansa / kaveiltaan

Tra

-ksi

kavikseni

kaveikseni

kaviksesi

kaveiksesi

kaviksensa / kavikseen

kaveiksensa / kaveikseen

Ess

-na

kavinani

kaveinani

kavinasi

kaveinasi

kavinansa / kavinaan

kaveinansa / kaveinaan

Abe

-tta

kavittani

kaveittani

kavittasi

kaveittasi

kavittansa / kavittaan

kaveittansa / kaveittaan

Com

-ne

-

kaveineni

-

kaveinesi

-

kaveinensa / kaveineen

Singular

Plural

Nom

-

kavini

kavisi

kavinsa

kavini

kavisi

kavinsa

Par

-ta

kaviani

kaviasi

kaviansa / kaviaan

kavejani

kavejasi

kavejansa / kavejaan

Gen

-n

kavini

kavisi

kavinsa

kavieni

kaviesi

kaviensa

Ill

mihin

kaviini

kaviisi

kaviinsa

kaveihini

kaveihisi

kaveihinsa

Ine

-ssa

kavissani

kavissasi

kavissansa / kavissaan

kaveissani

kaveissasi

kaveissansa / kaveissaan

Ela

-sta

kavistani

kavistasi

kavistansa / kavistaan

kaveistani

kaveistasi

kaveistansa / kaveistaan

All

-lle

kavilleni

kavillesi

kavillensa / kavilleen

kaveilleni

kaveillesi

kaveillensa / kaveillean

Ade

-lla

kavillani

kavillasi

kavillansa / kavillaan

kaveillani

kaveillasi

kaveillansa / kaveillaan

Abl

-lta

kaviltani

kaviltasi

kaviltansa / kaviltaan

kaveiltani

kaveiltasi

kaveiltansa / kaveiltaan

Tra

-ksi

kavikseni

kaviksesi

kaviksensa / kavikseen

kaveikseni

kaveiksesi

kaveiksensa / kaveikseen

Ess

-na

kavinani

kavinasi

kavinansa / kavinaan

kaveinani

kaveinasi

kaveinansa / kaveinaan

Abe

-tta

kavittani

kavittasi

kavittansa / kavittaan

kaveittani

kaveittasi

kaveittansa / kaveittaan

Com

-ne

-

-

-

kaveineni

kaveinesi

kaveinensa / kaveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kavimme

kavimme

kavinne

kavinne

kavinsa

kavinsa

Par

-ta

kaviamme

kavejamme

kavianne

kavejanne

kaviansa / kaviaan

kavejansa / kavejaan

Gen

-n

kavimme

kaviemme

kavinne

kavienne

kavinsa

kaviensa

Ill

mihin

kaviimme

kaveihimme

kaviinne

kaveihinne

kaviinsa

kaveihinsa

Ine

-ssa

kavissamme

kaveissamme

kavissanne

kaveissanne

kavissansa / kavissaan

kaveissansa / kaveissaan

Ela

-sta

kavistamme

kaveistamme

kavistanne

kaveistanne

kavistansa / kavistaan

kaveistansa / kaveistaan

All

-lle

kavillemme

kaveillemme

kavillenne

kaveillenne

kavillensa / kavilleen

kaveillensa / kaveillean

Ade

-lla

kavillamme

kaveillamme

kavillanne

kaveillanne

kavillansa / kavillaan

kaveillansa / kaveillaan

Abl

-lta

kaviltamme

kaveiltamme

kaviltanne

kaveiltanne

kaviltansa / kaviltaan

kaveiltansa / kaveiltaan

Tra

-ksi

kaviksemme

kaveiksemme

kaviksenne

kaveiksenne

kaviksensa / kavikseen

kaveiksensa / kaveikseen

Ess

-na

kavinamme

kaveinamme

kavinanne

kaveinanne

kavinansa / kavinaan

kaveinansa / kaveinaan

Abe

-tta

kavittamme

kaveittamme

kavittanne

kaveittanne

kavittansa / kavittaan

kaveittansa / kaveittaan

Com

-ne

-

kaveinemme

-

kaveinenne

-

kaveinensa / kaveineen

Singular

Plural

Nom

-

kavimme

kavinne

kavinsa

kavimme

kavinne

kavinsa

Par

-ta

kaviamme

kavianne

kaviansa / kaviaan

kavejamme

kavejanne

kavejansa / kavejaan

Gen

-n

kavimme

kavinne

kavinsa

kaviemme

kavienne

kaviensa

Ill

mihin

kaviimme

kaviinne

kaviinsa

kaveihimme

kaveihinne

kaveihinsa

Ine

-ssa

kavissamme

kavissanne

kavissansa / kavissaan

kaveissamme

kaveissanne

kaveissansa / kaveissaan

Ela

-sta

kavistamme

kavistanne

kavistansa / kavistaan

kaveistamme

kaveistanne

kaveistansa / kaveistaan

All

-lle

kavillemme

kavillenne

kavillensa / kavilleen

kaveillemme

kaveillenne

kaveillensa / kaveillean

Ade

-lla

kavillamme

kavillanne

kavillansa / kavillaan

kaveillamme

kaveillanne

kaveillansa / kaveillaan

Abl

-lta

kaviltamme

kaviltanne

kaviltansa / kaviltaan

kaveiltamme

kaveiltanne

kaveiltansa / kaveiltaan

Tra

-ksi

kaviksemme

kaviksenne

kaviksensa / kavikseen

kaveiksemme

kaveiksenne

kaveiksensa / kaveikseen

Ess

-na

kavinamme

kavinanne

kavinansa / kavinaan

kaveinamme

kaveinanne

kaveinansa / kaveinaan

Abe

-tta

kavittamme

kavittanne

kavittansa / kavittaan

kaveittamme

kaveittanne

kaveittansa / kaveittaan

Com

-ne

-

-

-

kaveinemme

kaveinenne

kaveinensa / kaveineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aari

aarit

Par

-ta

aaria

aareja

Gen

-n

aarin

aarien

Ill

mihin

aariin

aareihin

Ine

-ssa

aarissa

aareissa

Ela

-sta

aarista

aareista

All

-lle

aarille

aareille

Ade

-lla

aarilla

aareilla

Abl

-lta

aarilta

aareilta

Tra

-ksi

aariksi

aareiksi

Ess

-na

aarina

aareina

Abe

-tta

aaritta

aareitta

Com

-ne

-

aareine

Ins

-in

-

aarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aari

aarit

Par

-ta

aaria

aareja

Gen

-n

aarin

aarien

Ill

mihin

aariin

aareihin

Ine

-ssa

aarissa

aareissa

Ela

-sta

aarista

aareista

All

-lle

aarille

aareille

Ade

-lla

aarilla

aareilla

Abl

-lta

aarilta

aareilta

Tra

-ksi

aariksi

aareiksi

Ess

-na

aarina

aareina

Abe

-tta

aaritta

aareitta

Com

-ne

-

aareine

Ins

-in

-

aarein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

are aari
extreme
end
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus v9, sentence 53327; Common Crawl FIEN 2018, sentence 101543; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles FIEN 2018, sentence 28544; Tatoeba FIEN 2021, sentence 44053; OPUS 2021, sentence 38709; OpenSubtitles; ParaCrawl Corpus Aari laskeutui hiljaa veden pinnalle. The plane gently landed on the surface of the water. Aari soi kauniisti kesäyön hiljaisuudessa. The breeze played beautifully in the silence of the summer night. Paljon aareja! That's a lot of acres! Aari oli rikkonut ikkunan ja päässyt sisälle. The thief had broken the window and entered inside. Aari voihki tuskaisesti loukkaantuneena maassa. The athlete groaned in pain, injured on the ground. Aari oli hävinnyt ja he joutuivat hakemaan apua. The map was lost, and they had to seek help. Kappaleessa lauletaan aaria. The song features an aria. 30 aaria rikasta maata. Soils are rich there... Solisti laulaa aaria kauniisti. The soloist sings the aria beautifully. Maan pintans-ala (aari)s-2 Kylpyhuone. Surface of the ground ( ares ) +/- 2 Bathroom. Show more arrow right

Wiktionary

100 square metres, are Show more arrow right From Swedish ar, from French are, from Latin area. In official use since 1868, though first attested in Albin Stjerncreutz: Suomalainen Meri-sanakirja ("Finnish Naval Dictionary", 1863). Probably borrowed from Aari [Term?]. Show more arrow right

Wikipedia

Hectare A hectare is a unit of measurement of area. It is equal to 10,000 square metres, or a square with sides of 100 by 100 metres. 100 hectares is 1 square kilometre. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aarini

aarini

aarisi

aarisi

aarinsa

aarinsa

Par

-ta

aariani

aarejani

aariasi

aarejasi

aariansa / aariaan

aarejansa / aarejaan

Gen

-n

aarini

aarieni

aarisi

aariesi

aarinsa

aariensa

Ill

mihin

aariini

aareihini

aariisi

aareihisi

aariinsa

aareihinsa

Ine

-ssa

aarissani

aareissani

aarissasi

aareissasi

aarissansa / aarissaan

aareissansa / aareissaan

Ela

-sta

aaristani

aareistani

aaristasi

aareistasi

aaristansa / aaristaan

aareistansa / aareistaan

All

-lle

aarilleni

aareilleni

aarillesi

aareillesi

aarillensa / aarilleen

aareillensa / aareillean

Ade

-lla

aarillani

aareillani

aarillasi

aareillasi

aarillansa / aarillaan

aareillansa / aareillaan

Abl

-lta

aariltani

aareiltani

aariltasi

aareiltasi

aariltansa / aariltaan

aareiltansa / aareiltaan

Tra

-ksi

aarikseni

aareikseni

aariksesi

aareiksesi

aariksensa / aarikseen

aareiksensa / aareikseen

Ess

-na

aarinani

aareinani

aarinasi

aareinasi

aarinansa / aarinaan

aareinansa / aareinaan

Abe

-tta

aarittani

aareittani

aarittasi

aareittasi

aarittansa / aarittaan

aareittansa / aareittaan

Com

-ne

-

aareineni

-

aareinesi

-

aareinensa / aareineen

Singular

Plural

Nom

-

aarini

aarisi

aarinsa

aarini

aarisi

aarinsa

Par

-ta

aariani

aariasi

aariansa / aariaan

aarejani

aarejasi

aarejansa / aarejaan

Gen

-n

aarini

aarisi

aarinsa

aarieni

aariesi

aariensa

Ill

mihin

aariini

aariisi

aariinsa

aareihini

aareihisi

aareihinsa

Ine

-ssa

aarissani

aarissasi

aarissansa / aarissaan

aareissani

aareissasi

aareissansa / aareissaan

Ela

-sta

aaristani

aaristasi

aaristansa / aaristaan

aareistani

aareistasi

aareistansa / aareistaan

All

-lle

aarilleni

aarillesi

aarillensa / aarilleen

aareilleni

aareillesi

aareillensa / aareillean

Ade

-lla

aarillani

aarillasi

aarillansa / aarillaan

aareillani

aareillasi

aareillansa / aareillaan

Abl

-lta

aariltani

aariltasi

aariltansa / aariltaan

aareiltani

aareiltasi

aareiltansa / aareiltaan

Tra

-ksi

aarikseni

aariksesi

aariksensa / aarikseen

aareikseni

aareiksesi

aareiksensa / aareikseen

Ess

-na

aarinani

aarinasi

aarinansa / aarinaan

aareinani

aareinasi

aareinansa / aareinaan

Abe

-tta

aarittani

aarittasi

aarittansa / aarittaan

aareittani

aareittasi

aareittansa / aareittaan

Com

-ne

-

-

-

aareineni

aareinesi

aareinensa / aareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aarimme

aarimme

aarinne

aarinne

aarinsa

aarinsa

Par

-ta

aariamme

aarejamme

aarianne

aarejanne

aariansa / aariaan

aarejansa / aarejaan

Gen

-n

aarimme

aariemme

aarinne

aarienne

aarinsa

aariensa

Ill

mihin

aariimme

aareihimme

aariinne

aareihinne

aariinsa

aareihinsa

Ine

-ssa

aarissamme

aareissamme

aarissanne

aareissanne

aarissansa / aarissaan

aareissansa / aareissaan

Ela

-sta

aaristamme

aareistamme

aaristanne

aareistanne

aaristansa / aaristaan

aareistansa / aareistaan

All

-lle

aarillemme

aareillemme

aarillenne

aareillenne

aarillensa / aarilleen

aareillensa / aareillean

Ade

-lla

aarillamme

aareillamme

aarillanne

aareillanne

aarillansa / aarillaan

aareillansa / aareillaan

Abl

-lta

aariltamme

aareiltamme

aariltanne

aareiltanne

aariltansa / aariltaan

aareiltansa / aareiltaan

Tra

-ksi

aariksemme

aareiksemme

aariksenne

aareiksenne

aariksensa / aarikseen

aareiksensa / aareikseen

Ess

-na

aarinamme

aareinamme

aarinanne

aareinanne

aarinansa / aarinaan

aareinansa / aareinaan

Abe

-tta

aarittamme

aareittamme

aarittanne

aareittanne

aarittansa / aarittaan

aareittansa / aareittaan

Com

-ne

-

aareinemme

-

aareinenne

-

aareinensa / aareineen

Singular

Plural

Nom

-

aarimme

aarinne

aarinsa

aarimme

aarinne

aarinsa

Par

-ta

aariamme

aarianne

aariansa / aariaan

aarejamme

aarejanne

aarejansa / aarejaan

Gen

-n

aarimme

aarinne

aarinsa

aariemme

aarienne

aariensa

Ill

mihin

aariimme

aariinne

aariinsa

aareihimme

aareihinne

aareihinsa

Ine

-ssa

aarissamme

aarissanne

aarissansa / aarissaan

aareissamme

aareissanne

aareissansa / aareissaan

Ela

-sta

aaristamme

aaristanne

aaristansa / aaristaan

aareistamme

aareistanne

aareistansa / aareistaan

All

-lle

aarillemme

aarillenne

aarillensa / aarilleen

aareillemme

aareillenne

aareillensa / aareillean

Ade

-lla

aarillamme

aarillanne

aarillansa / aarillaan

aareillamme

aareillanne

aareillansa / aareillaan

Abl

-lta

aariltamme

aariltanne

aariltansa / aariltaan

aareiltamme

aareiltanne

aareiltansa / aareiltaan

Tra

-ksi

aariksemme

aariksenne

aariksensa / aarikseen

aareiksemme

aareiksenne

aareiksensa / aareikseen

Ess

-na

aarinamme

aarinanne

aarinansa / aarinaan

aareinamme

aareinanne

aareinansa / aareinaan

Abe

-tta

aarittamme

aarittanne

aarittansa / aarittaan

aareittamme

aareittanne

aareittansa / aareittaan

Com

-ne

-

-

-

aareinemme

aareinenne

aareinensa / aareineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept