logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kauhistava, adjective

Word analysis
kauhistavan

kauhistavan

kauhistava

Adjective, Singular Genitive

kauhistaa

Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

horrifying
horrid
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS; jw2019; Literature; Tatoeba Parallel Corpus; Tilde Model for Finnish-English Tilanne on ollut kauhistavan kaoottinen ja vaarallinen. The situation has been horribly chaotic and dangerous. Jännitys kiristyy kauhistavan nopeasti tässä elokuvassa. The tension builds up frighteningly quickly in this movie. Eikö se olisi kauhistavaa? Would that not be terrifying? Häntä kohtasi kauhistava näky. A terrifying sight awaited him. Tuo nimi, tuo kysymys herätti kauhistavan epäluulon sielussani. At this name and question a terrible doubt came in my mind. 7 Se on kauhistava ja pelottava. + 7 Frightful and fear-inspiring it is. Mutta tässä se pettää itsensä ja joutuu kokemaan kauhistavan yllätyksen. But in this she fools herself and opens herself to a shocking surprise. Nämä kokemukset olivat kauhistavan traumaattisia minulle. These experiences were terrifyingly traumatic for me. Tämän kauhistavan huvituksen vaikutus kansaan oli moraalisesti rappeuttava. The effect of this frightful entertainment upon the people was morally degrading. Emme halua kokea uudestaan kauhistavan pitkää ja vaikeaa matkaa. We don't want to experience again the dreadfully long and difficult journey. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

kauhistava

kauhistavat

Par

-ta

kauhistavaa

kauhistavia

Gen

-n

kauhistavan

kauhistavien

Ill

mihin

kauhistavaan

kauhistaviin

Ine

-ssa

kauhistavassa

kauhistavissa

Ela

-sta

kauhistavasta

kauhistavista

All

-lle

kauhistavalle

kauhistaville

Ade

-lla

kauhistavalla

kauhistavilla

Abl

-lta

kauhistavalta

kauhistavilta

Tra

-ksi

kauhistavaksi

kauhistaviksi

Ess

-na

kauhistavana

kauhistavina

Abe

-tta

kauhistavatta

kauhistavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kauhistavin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

kauhistava

kauhistavat

Par

-ta

kauhistavaa

kauhistavia

Gen

-n

kauhistavan

kauhistavien

Ill

mihin

kauhistavaan

kauhistaviin

Ine

-ssa

kauhistavassa

kauhistavissa

Ela

-sta

kauhistavasta

kauhistavista

All

-lle

kauhistavalle

kauhistaville

Ade

-lla

kauhistavalla

kauhistavilla

Abl

-lta

kauhistavalta

kauhistavilta

Tra

-ksi

kauhistavaksi

kauhistaviksi

Ess

-na

kauhistavana

kauhistavina

Abe

-tta

kauhistavatta

kauhistavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kauhistavin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

kauhistavampi / kauhistavempi

kauhistavammat / kauhistavemmat

Par

-ta

kauhistavampaa / kauhistavempaa

kauhistavampia / kauhistavempia

Gen

-n

kauhistavamman / kauhistavemman

kauhistavampien / kauhistavempien

Ill

mihin

kauhistavampiin / kauhistavempiin

kauhistavampiin / kauhistavempiin

Ine

-ssa

kauhistavammassa / kauhistavemmassa

kauhistavammissa / kauhistavemmissa

Ela

-sta

kauhistavammasta / kauhistavemmasta

kauhistavammista / kauhistavemmista

All

-lle

kauhistavammalle / kauhistavemmalle

kauhistavammille / kauhistavemmille

Ade

-lla

kauhistavammalla / kauhistavemmalla

kauhistavammilla / kauhistavemmilla

Abl

-lta

kauhistavammalta / kauhistavemmalta

kauhistavammilta / kauhistavemmilta

Tra

-ksi

kauhistavammaksi / kauhistavemmaksi

kauhistavammiksi / kauhistavemmiksi

Ess

-na

kauhistavampana / kauhistavempana

kauhistavampina / kauhistavempina

Abe

-tta

kauhistavammatta / kauhistavemmatta

kauhistavammitta / kauhistavemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kauhistavammin / kauhistavemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

kauhistavampi / kauhistavempi

kauhistavammat / kauhistavemmat

Par

-ta

kauhistavampaa / kauhistavempaa

kauhistavampia / kauhistavempia

Gen

-n

kauhistavamman / kauhistavemman

kauhistavampien / kauhistavempien

Ill

mihin

kauhistavampiin / kauhistavempiin

kauhistavampiin / kauhistavempiin

Ine

-ssa

kauhistavammassa / kauhistavemmassa

kauhistavammissa / kauhistavemmissa

Ela

-sta

kauhistavammasta / kauhistavemmasta

kauhistavammista / kauhistavemmista

All

-lle

kauhistavammalle / kauhistavemmalle

kauhistavammille / kauhistavemmille

Ade

-lla

kauhistavammalla / kauhistavemmalla

kauhistavammilla / kauhistavemmilla

Abl

-lta

kauhistavammalta / kauhistavemmalta

kauhistavammilta / kauhistavemmilta

Tra

-ksi

kauhistavammaksi / kauhistavemmaksi

kauhistavammiksi / kauhistavemmiksi

Ess

-na

kauhistavampana / kauhistavempana

kauhistavampina / kauhistavempina

Abe

-tta

kauhistavammatta / kauhistavemmatta

kauhistavammitta / kauhistavemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kauhistavammin / kauhistavemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

kauhistavin

kauhistavimmat

Par

-ta

kauhistavinta

kauhistavimpia

Gen

-n

kauhistavimman

kauhistavinten / kauhistavimpien

Ill

mihin

kauhistavimpaan

kauhistavimpiin

Ine

-ssa

kauhistavimmassa

kauhistavimmissa

Ela

-sta

kauhistavimmasta

kauhistavimmista

All

-lle

kauhistavimmalle

kauhistavimmille

Ade

-lla

kauhistavimmalla

kauhistavimmilla

Abl

-lta

kauhistavimmalta

kauhistavimmilta

Tra

-ksi

kauhistavimmaksi

kauhistavimmiksi

Ess

-na

kauhistavimpana

kauhistavimpina

Abe

-tta

kauhistavimmatta

kauhistavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kauhistavimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

kauhistavin

kauhistavimmat

Par

-ta

kauhistavinta

kauhistavimpia

Gen

-n

kauhistavimman

kauhistavinten / kauhistavimpien

Ill

mihin

kauhistavimpaan

kauhistavimpiin

Ine

-ssa

kauhistavimmassa

kauhistavimmissa

Ela

-sta

kauhistavimmasta

kauhistavimmista

All

-lle

kauhistavimmalle

kauhistavimmille

Ade

-lla

kauhistavimmalla

kauhistavimmilla

Abl

-lta

kauhistavimmalta

kauhistavimmilta

Tra

-ksi

kauhistavimmaksi

kauhistavimmiksi

Ess

-na

kauhistavimpana

kauhistavimpina

Abe

-tta

kauhistavimmatta

kauhistavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kauhistavimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) To horrify. Show more arrow right kauhistuttaa Show more arrow right kauhea +‎ -istaa Show more arrow right
terrify
abominating
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS; Literature; GlobalVoices; OpenSubtitles2018.v3 Kauhistavan moni lapsi pelkää pimeää. Many children are afraid of the dark. Kauhistavan kuuma päivä saa minut haluamaan uimans-altaalle. The horrifically hot day makes me want to go to the swimming pool. Meitä kauhistavan monet ihmiset joutuivat odottamaan apua pitkään. There were horrifically many people who had to wait a long time for help. Syöpään sairastuminen on kauhistavan yleistä nykyään. Cancer is tragically common nowadays. Kauhistavan moni nuori kärsii mielenterveysongelmista. Alarmingly many young people suffer from mental health issues. Kauhistavan pitkä matka oli sen arvoinen kun lopulta pääsimme perille. The horrifically long journey was worth it when we finally arrived. Sen seuraukset olivat kauhistavat. The consequences were terrible. Kauhistavan kuulu jouluvirsi saa minut aina tuntemaan oloni rauhalliseksi. The horrifically beautiful Christmas hymn always makes me feel calm. On olemassa kauhistavan paljon asioita, joita haluaisin vielä kokea elämässäni. There are horrifically many things that I would still like to experience in my life. Jokin heitä voisi niin kauhistaa. ♪ Any shock they should try to stem ♪. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kauhistan

en kauhista

ii

kauhistat

et kauhista

iii

kauhistaa

ei kauhista

Plural

Positive

Negative

i

kauhistamme / kauhistetaan

emme kauhista / ei kauhisteta

ii

kauhistatte

ette kauhista

iii

kauhistavat

eivät kauhista

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kauhistin

en kauhistanut

ii

kauhistit

et kauhistanut

iii

kauhisti

ei kauhistanut

Plural

Positive

Negative

i

kauhistimme / kauhistettiin

emme kauhistaneet / ei kauhistettu

ii

kauhistitte

ette kauhistaneet

iii

kauhistivat

eivät kauhistaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kauhistanut

en ole kauhistanut

ii

olet kauhistanut

et ole kauhistanut

iii

on kauhistanut

ei ole kauhistanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme kauhistaneet

emme ole kauhistaneet

ii

olette kauhistaneet

ette ole kauhistaneet

iii

ovat kauhistaneet

eivät ole kauhistaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kauhistanut

en ollut kauhistanut

ii

olit kauhistanut

et ollut kauhistanut

iii

oli kauhistanut

ei ollut kauhistanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme kauhistaneet

emme olleet kauhistaneet

ii

olitte kauhistaneet

ette olleet kauhistaneet

iii

olivat kauhistaneet

eivät olleet kauhistaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kauhistaisin

en kauhistaisi

ii

kauhistaisit

et kauhistaisi

iii

kauhistaisi

ei kauhistaisi

Plural

Positive

Negative

i

kauhistaisimme

emme kauhistaisi

ii

kauhistaisitte

ette kauhistaisi

iii

kauhistaisivat

eivät kauhistaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kauhistanut

en olisi kauhistanut

ii

olisit kauhistanut

et olisi kauhistanut

iii

olisi kauhistanut

ei olisi kauhistanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kauhistaneet

emme olisi kauhistaneet

ii

olisitte kauhistaneet

ette olisi kauhistaneet

iii

olisivat kauhistaneet

eivät olisi kauhistaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kauhistanen

en kauhistane

ii

kauhistanet

et kauhistane

iii

kauhistanee

ei kauhistane

Plural

Positive

Negative

i

kauhistanemme

emme kauhistane

ii

kauhistanette

ette kauhistane

iii

kauhistanevat

eivät kauhistane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kauhistanut

en liene kauhistanut

ii

lienet kauhistanut

et liene kauhistanut

iii

lienee kauhistanut

ei liene kauhistanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kauhistaneet

emme liene kauhistaneet

ii

lienette kauhistaneet

ette liene kauhistaneet

iii

lienevät kauhistaneet

eivät liene kauhistaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

kauhista

iii

kauhistakoon

Plural

i

kauhistakaamme

ii

kauhistakaa

iii

kauhistakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kauhistaa

Tra

-ksi

kauhistaaksensa / kauhistaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kauhistaessa

Ins

-in

kauhistaen

Ine

-ssa

kauhistettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kauhistamaan

Ine

-ssa

kauhistamassa

Ela

-sta

kauhistamasta

Ade

-lla

kauhistamalla

Abe

-tta

kauhistamatta

Ins

-in

kauhistaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kauhistaminen

Par

-ta

kauhistamista

Infinitive V

kauhistamaisillaan / kauhistamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kauhistetaan

ei kauhisteta

Imperfect

kauhistettiin

ei kauhistettu

Potential

kauhistettaneen

ei kauhistettane

Conditional

kauhistettaisiin

ei kauhistettaisi

Imperative Present

kauhistettakoon

älköön kauhistettako

Imperative Perfect

olkoon kauhistettu

älköön kauhistettu

Positive

Negative

Present

kauhistetaan

ei kauhisteta

Imperfect

kauhistettiin

ei kauhistettu

Potential

kauhistettaneen

ei kauhistettane

Conditional

kauhistettaisiin

ei kauhistettaisi

Imperative Present

kauhistettakoon

älköön kauhistettako

Imperative Perfect

olkoon kauhistettu

älköön kauhistettu

Participle

Active

Passive

1st

kauhistava

kauhistettava

2nd

kauhistanut

kauhistettu

3rd

kauhistama

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept