logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

juurikas, noun

Word analysis
juurikaskuoriainen

juurikaskuoriainen

juurikas

Noun, Singular Nominative

+ kuoriainen

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juurikas

juurikkaat

Par

-ta

juurikasta

juurikkaita / juurikkahia

Gen

-n

juurikkaan

juurikkaitten / juurikkaiden / juurikkahien / juurikkahitten

Ill

mihin

juurikkaaseen

juurikkaisiin / juurikkaihin / juurikkahisin

Ine

-ssa

juurikkaassa

juurikkahissa / juurikkaissa

Ela

-sta

juurikkaasta

juurikkahista / juurikkaista

All

-lle

juurikkaalle

juurikkahille / juurikkaille

Ade

-lla

juurikkaalla

juurikkahilla / juurikkailla

Abl

-lta

juurikkaalta

juurikkahilta / juurikkailta

Tra

-ksi

juurikkaaksi

juurikkahiksi / juurikkaiksi

Ess

-na

juurikkaana

juurikkahina / juurikkaina

Abe

-tta

juurikkaatta

juurikkahitta / juurikkaitta

Com

-ne

-

juurikkahine / juurikkaine

Ins

-in

-

juurikkahin / juurikkain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juurikas

juurikkaat

Par

-ta

juurikasta

juurikkaita / juurikkahia

Gen

-n

juurikkaan

juurikkaitten / juurikkaiden / juurikkahien / juurikkahitten

Ill

mihin

juurikkaaseen

juurikkaisiin / juurikkaihin / juurikkahisin

Ine

-ssa

juurikkaassa

juurikkahissa / juurikkaissa

Ela

-sta

juurikkaasta

juurikkahista / juurikkaista

All

-lle

juurikkaalle

juurikkahille / juurikkaille

Ade

-lla

juurikkaalla

juurikkahilla / juurikkailla

Abl

-lta

juurikkaalta

juurikkahilta / juurikkailta

Tra

-ksi

juurikkaaksi

juurikkahiksi / juurikkaiksi

Ess

-na

juurikkaana

juurikkahina / juurikkaina

Abe

-tta

juurikkaatta

juurikkahitta / juurikkaitta

Com

-ne

-

juurikkahine / juurikkaine

Ins

-in

-

juurikkahin / juurikkain

beet punajuuri, juurikas
Show more arrow right
EuroParl2021; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 123456; 10065-132513-14; 3683245-4159812; tmClass; Eurlex2019; OpenSubtitles; oj4 Juurikass-ja ruokosokeri, jähmeä. Beet sugar and cane sugar, solid. Juurikas on terveellinen ja monipuolinen ruokans-aine. The root vegetable is a healthy and versatile food ingredient. Punajuurikas, myös Cheltenhamns-juurikas. Beetroot including Cheltenham beet. Juurikas on terveellinen ja ravinteikas vihanneksen lähde. The root vegetable is a healthy and nutritious source of vegetables. Juurikas voidaan lisätä keittoon antamaan sille lisämakua. Root vegetables can be added to soup to give it extra flavor. Käsitellyt juurikkaat. Processed beets. Juurikas ruotimangoldi. Chards / beet leaves. Juurikkaista sipuliin ja perunaan. From roots to onions and potatoes. (Juurikas) sokeri; [sakkaroosi]. ( Beet ) sugar; [sucrose]. Juurikkailla rehujuurikkaita. Beets means forage beets. Show more arrow right

Wiktionary

beet (Beta vulgaris) Any plant in the genus Beta. beet, beetroot (edible root of these plants) Show more arrow right (Beta vulgaris): ruokajuurikas Show more arrow right juurikasankeroinenjuurikasharajuurikaskirppajuurikaskirvajuurikaskuoriainenjuurikaskärpänenjuurikasleikejuurikasleikkurijuurikassokerijuurikastalikkokeltajuurikaslehtijuurikaspunajuurikasraitajuurikasrantajuurikasrehujuurikasrehusokerijuurikasruokajuurikassokerijuurikasvalkojuurikas Show more arrow right juuri (“root”) +‎ -kas Show more arrow right

Wikipedia

peltojuurikas
(Beta vulgaris ssp. vulgaris) rehujuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. alba) sokerijuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. altissima) lehtimangoldi (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. cicla) punajuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. conditiva) valkojuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. conditiva) keltajuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. lutea) ruotimangoldi
(Beta vulgaris var. flavescens) [1]
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juurikkaani

juurikkaani

juurikkaasi

juurikkaasi

juurikkaansa

juurikkaansa

Par

-ta

juurikastani

juurikkaitani / juurikkahiani

juurikastasi

juurikkaitasi / juurikkahiasi

juurikastansa / juurikastaan

juurikkaitansa / juurikkaitaan / juurikkahiansa / juurikkahiaan

Gen

-n

juurikkaani

juurikkaitteni / juurikkaideni / juurikkahieni / juurikkahitteni

juurikkaasi

juurikkaittesi / juurikkaidesi / juurikkahiesi / juurikkahittesi

juurikkaansa

juurikkaittensa / juurikkaidensa / juurikkahiensa / juurikkahittensa

Ill

mihin

juurikkaaseeni

juurikkaisiini / juurikkaihini / juurikkahisini

juurikkaaseesi

juurikkaisiisi / juurikkaihisi / juurikkahisisi

juurikkaaseensa

juurikkaisiinsa / juurikkaihinsa / juurikkahisinsa

Ine

-ssa

juurikkaassani

juurikkahissani / juurikkaissani

juurikkaassasi

juurikkahissasi / juurikkaissasi

juurikkaassansa / juurikkaassaan

juurikkahissansa / juurikkahissaan / juurikkaissansa / juurikkaissaan

Ela

-sta

juurikkaastani

juurikkahistani / juurikkaistani

juurikkaastasi

juurikkahistasi / juurikkaistasi

juurikkaastansa / juurikkaastaan

juurikkahistansa / juurikkahistaan / juurikkaistansa / juurikkaistaan

All

-lle

juurikkaalleni

juurikkahilleni / juurikkailleni

juurikkaallesi

juurikkahillesi / juurikkaillesi

juurikkaallensa / juurikkaalleen

juurikkahillensa / juurikkahillean / juurikkaillensa / juurikkaillean

Ade

-lla

juurikkaallani

juurikkahillani / juurikkaillani

juurikkaallasi

juurikkahillasi / juurikkaillasi

juurikkaallansa / juurikkaallaan

juurikkahillansa / juurikkahillaan / juurikkaillansa / juurikkaillaan

Abl

-lta

juurikkaaltani

juurikkahiltani / juurikkailtani

juurikkaaltasi

juurikkahiltasi / juurikkailtasi

juurikkaaltansa / juurikkaaltaan

juurikkahiltansa / juurikkahiltaan / juurikkailtansa / juurikkailtaan

Tra

-ksi

juurikkaakseni

juurikkahikseni / juurikkaikseni

juurikkaaksesi

juurikkahiksesi / juurikkaiksesi

juurikkaaksensa / juurikkaakseen

juurikkahikseen / juurikkahiksensa / juurikkaikseen / juurikkaiksensa

Ess

-na

juurikkaanani

juurikkahinani / juurikkainani

juurikkaanasi

juurikkahinasi / juurikkainasi

juurikkaanansa / juurikkaanaan

juurikkahinansa / juurikkahinaan / juurikkainansa / juurikkainaan

Abe

-tta

juurikkaattani

juurikkahittani / juurikkaittani

juurikkaattasi

juurikkahittasi / juurikkaittasi

juurikkaattansa / juurikkaattaan

juurikkahittansa / juurikkahittaan / juurikkaittansa / juurikkaittaan

Com

-ne

-

juurikkahineni / juurikkaineni

-

juurikkahinesi / juurikkainesi

-

juurikkahineen / juurikkahinensa / juurikkaineen / juurikkainensa

Singular

Plural

Nom

-

juurikkaani

juurikkaasi

juurikkaansa

juurikkaani

juurikkaasi

juurikkaansa

Par

-ta

juurikastani

juurikastasi

juurikastansa / juurikastaan

juurikkaitani / juurikkahiani

juurikkaitasi / juurikkahiasi

juurikkaitansa / juurikkaitaan / juurikkahiansa / juurikkahiaan

Gen

-n

juurikkaani

juurikkaasi

juurikkaansa

juurikkaitteni / juurikkaideni / juurikkahieni / juurikkahitteni

juurikkaittesi / juurikkaidesi / juurikkahiesi / juurikkahittesi

juurikkaittensa / juurikkaidensa / juurikkahiensa / juurikkahittensa

Ill

mihin

juurikkaaseeni

juurikkaaseesi

juurikkaaseensa

juurikkaisiini / juurikkaihini / juurikkahisini

juurikkaisiisi / juurikkaihisi / juurikkahisisi

juurikkaisiinsa / juurikkaihinsa / juurikkahisinsa

Ine

-ssa

juurikkaassani

juurikkaassasi

juurikkaassansa / juurikkaassaan

juurikkahissani / juurikkaissani

juurikkahissasi / juurikkaissasi

juurikkahissansa / juurikkahissaan / juurikkaissansa / juurikkaissaan

Ela

-sta

juurikkaastani

juurikkaastasi

juurikkaastansa / juurikkaastaan

juurikkahistani / juurikkaistani

juurikkahistasi / juurikkaistasi

juurikkahistansa / juurikkahistaan / juurikkaistansa / juurikkaistaan

All

-lle

juurikkaalleni

juurikkaallesi

juurikkaallensa / juurikkaalleen

juurikkahilleni / juurikkailleni

juurikkahillesi / juurikkaillesi

juurikkahillensa / juurikkahillean / juurikkaillensa / juurikkaillean

Ade

-lla

juurikkaallani

juurikkaallasi

juurikkaallansa / juurikkaallaan

juurikkahillani / juurikkaillani

juurikkahillasi / juurikkaillasi

juurikkahillansa / juurikkahillaan / juurikkaillansa / juurikkaillaan

Abl

-lta

juurikkaaltani

juurikkaaltasi

juurikkaaltansa / juurikkaaltaan

juurikkahiltani / juurikkailtani

juurikkahiltasi / juurikkailtasi

juurikkahiltansa / juurikkahiltaan / juurikkailtansa / juurikkailtaan

Tra

-ksi

juurikkaakseni

juurikkaaksesi

juurikkaaksensa / juurikkaakseen

juurikkahikseni / juurikkaikseni

juurikkahiksesi / juurikkaiksesi

juurikkahikseen / juurikkahiksensa / juurikkaikseen / juurikkaiksensa

Ess

-na

juurikkaanani

juurikkaanasi

juurikkaanansa / juurikkaanaan

juurikkahinani / juurikkainani

juurikkahinasi / juurikkainasi

juurikkahinansa / juurikkahinaan / juurikkainansa / juurikkainaan

Abe

-tta

juurikkaattani

juurikkaattasi

juurikkaattansa / juurikkaattaan

juurikkahittani / juurikkaittani

juurikkahittasi / juurikkaittasi

juurikkahittansa / juurikkahittaan / juurikkaittansa / juurikkaittaan

Com

-ne

-

-

-

juurikkahineni / juurikkaineni

juurikkahinesi / juurikkainesi

juurikkahineen / juurikkahinensa / juurikkaineen / juurikkainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juurikkaamme

juurikkaamme

juurikkaanne

juurikkaanne

juurikkaansa

juurikkaansa

Par

-ta

juurikastamme

juurikkaitamme / juurikkahiamme

juurikastanne

juurikkaitanne / juurikkahianne

juurikastansa / juurikastaan

juurikkaitansa / juurikkaitaan / juurikkahiansa / juurikkahiaan

Gen

-n

juurikkaamme

juurikkaittemme / juurikkaidemme / juurikkahiemme / juurikkahittemme

juurikkaanne

juurikkaittenne / juurikkaidenne / juurikkahienne / juurikkahittenne

juurikkaansa

juurikkaittensa / juurikkaidensa / juurikkahiensa / juurikkahittensa

Ill

mihin

juurikkaaseemme

juurikkaisiimme / juurikkaihimme / juurikkahisimme

juurikkaaseenne

juurikkaisiinne / juurikkaihinne / juurikkahisinne

juurikkaaseensa

juurikkaisiinsa / juurikkaihinsa / juurikkahisinsa

Ine

-ssa

juurikkaassamme

juurikkahissamme / juurikkaissamme

juurikkaassanne

juurikkahissanne / juurikkaissanne

juurikkaassansa / juurikkaassaan

juurikkahissansa / juurikkahissaan / juurikkaissansa / juurikkaissaan

Ela

-sta

juurikkaastamme

juurikkahistamme / juurikkaistamme

juurikkaastanne

juurikkahistanne / juurikkaistanne

juurikkaastansa / juurikkaastaan

juurikkahistansa / juurikkahistaan / juurikkaistansa / juurikkaistaan

All

-lle

juurikkaallemme

juurikkahillemme / juurikkaillemme

juurikkaallenne

juurikkahillenne / juurikkaillenne

juurikkaallensa / juurikkaalleen

juurikkahillensa / juurikkahillean / juurikkaillensa / juurikkaillean

Ade

-lla

juurikkaallamme

juurikkahillamme / juurikkaillamme

juurikkaallanne

juurikkahillanne / juurikkaillanne

juurikkaallansa / juurikkaallaan

juurikkahillansa / juurikkahillaan / juurikkaillansa / juurikkaillaan

Abl

-lta

juurikkaaltamme

juurikkahiltamme / juurikkailtamme

juurikkaaltanne

juurikkahiltanne / juurikkailtanne

juurikkaaltansa / juurikkaaltaan

juurikkahiltansa / juurikkahiltaan / juurikkailtansa / juurikkailtaan

Tra

-ksi

juurikkaaksemme

juurikkahiksemme / juurikkaiksemme

juurikkaaksenne

juurikkahiksenne / juurikkaiksenne

juurikkaaksensa / juurikkaakseen

juurikkahikseen / juurikkahiksensa / juurikkaikseen / juurikkaiksensa

Ess

-na

juurikkaanamme

juurikkahinamme / juurikkainamme

juurikkaananne

juurikkahinanne / juurikkainanne

juurikkaanansa / juurikkaanaan

juurikkahinansa / juurikkahinaan / juurikkainansa / juurikkainaan

Abe

-tta

juurikkaattamme

juurikkahittamme / juurikkaittamme

juurikkaattanne

juurikkahittanne / juurikkaittanne

juurikkaattansa / juurikkaattaan

juurikkahittansa / juurikkahittaan / juurikkaittansa / juurikkaittaan

Com

-ne

-

juurikkahinemme / juurikkainemme

-

juurikkahinenne / juurikkainenne

-

juurikkahineen / juurikkahinensa / juurikkaineen / juurikkainensa

Singular

Plural

Nom

-

juurikkaamme

juurikkaanne

juurikkaansa

juurikkaamme

juurikkaanne

juurikkaansa

Par

-ta

juurikastamme

juurikastanne

juurikastansa / juurikastaan

juurikkaitamme / juurikkahiamme

juurikkaitanne / juurikkahianne

juurikkaitansa / juurikkaitaan / juurikkahiansa / juurikkahiaan

Gen

-n

juurikkaamme

juurikkaanne

juurikkaansa

juurikkaittemme / juurikkaidemme / juurikkahiemme / juurikkahittemme

juurikkaittenne / juurikkaidenne / juurikkahienne / juurikkahittenne

juurikkaittensa / juurikkaidensa / juurikkahiensa / juurikkahittensa

Ill

mihin

juurikkaaseemme

juurikkaaseenne

juurikkaaseensa

juurikkaisiimme / juurikkaihimme / juurikkahisimme

juurikkaisiinne / juurikkaihinne / juurikkahisinne

juurikkaisiinsa / juurikkaihinsa / juurikkahisinsa

Ine

-ssa

juurikkaassamme

juurikkaassanne

juurikkaassansa / juurikkaassaan

juurikkahissamme / juurikkaissamme

juurikkahissanne / juurikkaissanne

juurikkahissansa / juurikkahissaan / juurikkaissansa / juurikkaissaan

Ela

-sta

juurikkaastamme

juurikkaastanne

juurikkaastansa / juurikkaastaan

juurikkahistamme / juurikkaistamme

juurikkahistanne / juurikkaistanne

juurikkahistansa / juurikkahistaan / juurikkaistansa / juurikkaistaan

All

-lle

juurikkaallemme

juurikkaallenne

juurikkaallensa / juurikkaalleen

juurikkahillemme / juurikkaillemme

juurikkahillenne / juurikkaillenne

juurikkahillensa / juurikkahillean / juurikkaillensa / juurikkaillean

Ade

-lla

juurikkaallamme

juurikkaallanne

juurikkaallansa / juurikkaallaan

juurikkahillamme / juurikkaillamme

juurikkahillanne / juurikkaillanne

juurikkahillansa / juurikkahillaan / juurikkaillansa / juurikkaillaan

Abl

-lta

juurikkaaltamme

juurikkaaltanne

juurikkaaltansa / juurikkaaltaan

juurikkahiltamme / juurikkailtamme

juurikkahiltanne / juurikkailtanne

juurikkahiltansa / juurikkahiltaan / juurikkailtansa / juurikkailtaan

Tra

-ksi

juurikkaaksemme

juurikkaaksenne

juurikkaaksensa / juurikkaakseen

juurikkahiksemme / juurikkaiksemme

juurikkahiksenne / juurikkaiksenne

juurikkahikseen / juurikkahiksensa / juurikkaikseen / juurikkaiksensa

Ess

-na

juurikkaanamme

juurikkaananne

juurikkaanansa / juurikkaanaan

juurikkahinamme / juurikkainamme

juurikkahinanne / juurikkainanne

juurikkahinansa / juurikkahinaan / juurikkainansa / juurikkainaan

Abe

-tta

juurikkaattamme

juurikkaattanne

juurikkaattansa / juurikkaattaan

juurikkahittamme / juurikkaittamme

juurikkahittanne / juurikkaittanne

juurikkahittansa / juurikkahittaan / juurikkaittansa / juurikkaittaan

Com

-ne

-

-

-

juurikkahinemme / juurikkainemme

juurikkahinenne / juurikkainenne

juurikkahineen / juurikkahinensa / juurikkaineen / juurikkainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuoriainen

kuoriaiset

Par

-ta

kuoriaista

kuoriaisia

Gen

-n

kuoriaisen

kuoriaisien / kuoriaisten

Ill

mihin

kuoriaiseen

kuoriaisiin

Ine

-ssa

kuoriaisessa

kuoriaisissa

Ela

-sta

kuoriaisesta

kuoriaisista

All

-lle

kuoriaiselle

kuoriaisille

Ade

-lla

kuoriaisella

kuoriaisilla

Abl

-lta

kuoriaiselta

kuoriaisilta

Tra

-ksi

kuoriaiseksi

kuoriaisiksi

Ess

-na

kuoriaisena

kuoriaisina

Abe

-tta

kuoriaisetta

kuoriaisitta

Com

-ne

-

kuoriaisine

Ins

-in

-

kuoriaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuoriainen

kuoriaiset

Par

-ta

kuoriaista

kuoriaisia

Gen

-n

kuoriaisen

kuoriaisien / kuoriaisten

Ill

mihin

kuoriaiseen

kuoriaisiin

Ine

-ssa

kuoriaisessa

kuoriaisissa

Ela

-sta

kuoriaisesta

kuoriaisista

All

-lle

kuoriaiselle

kuoriaisille

Ade

-lla

kuoriaisella

kuoriaisilla

Abl

-lta

kuoriaiselta

kuoriaisilta

Tra

-ksi

kuoriaiseksi

kuoriaisiksi

Ess

-na

kuoriaisena

kuoriaisina

Abe

-tta

kuoriaisetta

kuoriaisitta

Com

-ne

-

kuoriaisine

Ins

-in

-

kuoriaisin

beetle kovakuoriainen, kuoriainen, juntta, käsijuntta, survin
beetle is
a beetle
bug
beetle on
Show more arrow right
OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2 Kuoriainen on pieni hyönteinen. The beetle is a small insect. Kuoriainen kaivaa reikiä puuhun. The beetle digs holes in the wood. Entä kuoriaisesi? What about your beetle? Moni kuoriainen syö kasvien lehtiä. Many beetles eat leaves of plants. Murskaa kuoriaisia. " Smash the beetles. Kautta kuoriaisten! Bless my bark! Vaadin toisen kuoriaisen. I demand another beetle, all right? Onko kuoriaisilla korvat? Do hellbugs have ears? Kuka välittää kuoriaisista? Who gives a dusty fuck about a bunch of beetles? Näitkö muuta kuin kuoriaisia? Thinking out loud. Show more arrow right

Wiktionary

beetle kovakuoriainen (cooking) croustade krustadi Show more arrow right kuori (“shell, crust”) +‎ -iainen, in the first meaning short for kovakuoriainen (“beetle”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuoriaiseni

kuoriaiseni

kuoriaisesi

kuoriaisesi

kuoriaisensa

kuoriaisensa

Par

-ta

kuoriaistani

kuoriaisiani

kuoriaistasi

kuoriaisiasi

kuoriaistansa / kuoriaistaan

kuoriaisiansa / kuoriaisiaan

Gen

-n

kuoriaiseni

kuoriaisieni / kuoriaisteni

kuoriaisesi

kuoriaisiesi / kuoriaistesi

kuoriaisensa

kuoriaisiensa / kuoriaistensa

Ill

mihin

kuoriaiseeni

kuoriaisiini

kuoriaiseesi

kuoriaisiisi

kuoriaiseensa

kuoriaisiinsa

Ine

-ssa

kuoriaisessani

kuoriaisissani

kuoriaisessasi

kuoriaisissasi

kuoriaisessansa / kuoriaisessaan

kuoriaisissansa / kuoriaisissaan

Ela

-sta

kuoriaisestani

kuoriaisistani

kuoriaisestasi

kuoriaisistasi

kuoriaisestansa / kuoriaisestaan

kuoriaisistansa / kuoriaisistaan

All

-lle

kuoriaiselleni

kuoriaisilleni

kuoriaisellesi

kuoriaisillesi

kuoriaisellensa / kuoriaiselleen

kuoriaisillensa / kuoriaisillean

Ade

-lla

kuoriaisellani

kuoriaisillani

kuoriaisellasi

kuoriaisillasi

kuoriaisellansa / kuoriaisellaan

kuoriaisillansa / kuoriaisillaan

Abl

-lta

kuoriaiseltani

kuoriaisiltani

kuoriaiseltasi

kuoriaisiltasi

kuoriaiseltansa / kuoriaiseltaan

kuoriaisiltansa / kuoriaisiltaan

Tra

-ksi

kuoriaisekseni

kuoriaisikseni

kuoriaiseksesi

kuoriaisiksesi

kuoriaiseksensa / kuoriaisekseen

kuoriaisiksensa / kuoriaisikseen

Ess

-na

kuoriaisenani

kuoriaisinani

kuoriaisenasi

kuoriaisinasi

kuoriaisenansa / kuoriaisenaan

kuoriaisinansa / kuoriaisinaan

Abe

-tta

kuoriaisettani

kuoriaisittani

kuoriaisettasi

kuoriaisittasi

kuoriaisettansa / kuoriaisettaan

kuoriaisittansa / kuoriaisittaan

Com

-ne

-

kuoriaisineni

-

kuoriaisinesi

-

kuoriaisinensa / kuoriaisineen

Singular

Plural

Nom

-

kuoriaiseni

kuoriaisesi

kuoriaisensa

kuoriaiseni

kuoriaisesi

kuoriaisensa

Par

-ta

kuoriaistani

kuoriaistasi

kuoriaistansa / kuoriaistaan

kuoriaisiani

kuoriaisiasi

kuoriaisiansa / kuoriaisiaan

Gen

-n

kuoriaiseni

kuoriaisesi

kuoriaisensa

kuoriaisieni / kuoriaisteni

kuoriaisiesi / kuoriaistesi

kuoriaisiensa / kuoriaistensa

Ill

mihin

kuoriaiseeni

kuoriaiseesi

kuoriaiseensa

kuoriaisiini

kuoriaisiisi

kuoriaisiinsa

Ine

-ssa

kuoriaisessani

kuoriaisessasi

kuoriaisessansa / kuoriaisessaan

kuoriaisissani

kuoriaisissasi

kuoriaisissansa / kuoriaisissaan

Ela

-sta

kuoriaisestani

kuoriaisestasi

kuoriaisestansa / kuoriaisestaan

kuoriaisistani

kuoriaisistasi

kuoriaisistansa / kuoriaisistaan

All

-lle

kuoriaiselleni

kuoriaisellesi

kuoriaisellensa / kuoriaiselleen

kuoriaisilleni

kuoriaisillesi

kuoriaisillensa / kuoriaisillean

Ade

-lla

kuoriaisellani

kuoriaisellasi

kuoriaisellansa / kuoriaisellaan

kuoriaisillani

kuoriaisillasi

kuoriaisillansa / kuoriaisillaan

Abl

-lta

kuoriaiseltani

kuoriaiseltasi

kuoriaiseltansa / kuoriaiseltaan

kuoriaisiltani

kuoriaisiltasi

kuoriaisiltansa / kuoriaisiltaan

Tra

-ksi

kuoriaisekseni

kuoriaiseksesi

kuoriaiseksensa / kuoriaisekseen

kuoriaisikseni

kuoriaisiksesi

kuoriaisiksensa / kuoriaisikseen

Ess

-na

kuoriaisenani

kuoriaisenasi

kuoriaisenansa / kuoriaisenaan

kuoriaisinani

kuoriaisinasi

kuoriaisinansa / kuoriaisinaan

Abe

-tta

kuoriaisettani

kuoriaisettasi

kuoriaisettansa / kuoriaisettaan

kuoriaisittani

kuoriaisittasi

kuoriaisittansa / kuoriaisittaan

Com

-ne

-

-

-

kuoriaisineni

kuoriaisinesi

kuoriaisinensa / kuoriaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuoriaisemme

kuoriaisemme

kuoriaisenne

kuoriaisenne

kuoriaisensa

kuoriaisensa

Par

-ta

kuoriaistamme

kuoriaisiamme

kuoriaistanne

kuoriaisianne

kuoriaistansa / kuoriaistaan

kuoriaisiansa / kuoriaisiaan

Gen

-n

kuoriaisemme

kuoriaisiemme / kuoriaistemme

kuoriaisenne

kuoriaisienne / kuoriaistenne

kuoriaisensa

kuoriaisiensa / kuoriaistensa

Ill

mihin

kuoriaiseemme

kuoriaisiimme

kuoriaiseenne

kuoriaisiinne

kuoriaiseensa

kuoriaisiinsa

Ine

-ssa

kuoriaisessamme

kuoriaisissamme

kuoriaisessanne

kuoriaisissanne

kuoriaisessansa / kuoriaisessaan

kuoriaisissansa / kuoriaisissaan

Ela

-sta

kuoriaisestamme

kuoriaisistamme

kuoriaisestanne

kuoriaisistanne

kuoriaisestansa / kuoriaisestaan

kuoriaisistansa / kuoriaisistaan

All

-lle

kuoriaisellemme

kuoriaisillemme

kuoriaisellenne

kuoriaisillenne

kuoriaisellensa / kuoriaiselleen

kuoriaisillensa / kuoriaisillean

Ade

-lla

kuoriaisellamme

kuoriaisillamme

kuoriaisellanne

kuoriaisillanne

kuoriaisellansa / kuoriaisellaan

kuoriaisillansa / kuoriaisillaan

Abl

-lta

kuoriaiseltamme

kuoriaisiltamme

kuoriaiseltanne

kuoriaisiltanne

kuoriaiseltansa / kuoriaiseltaan

kuoriaisiltansa / kuoriaisiltaan

Tra

-ksi

kuoriaiseksemme

kuoriaisiksemme

kuoriaiseksenne

kuoriaisiksenne

kuoriaiseksensa / kuoriaisekseen

kuoriaisiksensa / kuoriaisikseen

Ess

-na

kuoriaisenamme

kuoriaisinamme

kuoriaisenanne

kuoriaisinanne

kuoriaisenansa / kuoriaisenaan

kuoriaisinansa / kuoriaisinaan

Abe

-tta

kuoriaisettamme

kuoriaisittamme

kuoriaisettanne

kuoriaisittanne

kuoriaisettansa / kuoriaisettaan

kuoriaisittansa / kuoriaisittaan

Com

-ne

-

kuoriaisinemme

-

kuoriaisinenne

-

kuoriaisinensa / kuoriaisineen

Singular

Plural

Nom

-

kuoriaisemme

kuoriaisenne

kuoriaisensa

kuoriaisemme

kuoriaisenne

kuoriaisensa

Par

-ta

kuoriaistamme

kuoriaistanne

kuoriaistansa / kuoriaistaan

kuoriaisiamme

kuoriaisianne

kuoriaisiansa / kuoriaisiaan

Gen

-n

kuoriaisemme

kuoriaisenne

kuoriaisensa

kuoriaisiemme / kuoriaistemme

kuoriaisienne / kuoriaistenne

kuoriaisiensa / kuoriaistensa

Ill

mihin

kuoriaiseemme

kuoriaiseenne

kuoriaiseensa

kuoriaisiimme

kuoriaisiinne

kuoriaisiinsa

Ine

-ssa

kuoriaisessamme

kuoriaisessanne

kuoriaisessansa / kuoriaisessaan

kuoriaisissamme

kuoriaisissanne

kuoriaisissansa / kuoriaisissaan

Ela

-sta

kuoriaisestamme

kuoriaisestanne

kuoriaisestansa / kuoriaisestaan

kuoriaisistamme

kuoriaisistanne

kuoriaisistansa / kuoriaisistaan

All

-lle

kuoriaisellemme

kuoriaisellenne

kuoriaisellensa / kuoriaiselleen

kuoriaisillemme

kuoriaisillenne

kuoriaisillensa / kuoriaisillean

Ade

-lla

kuoriaisellamme

kuoriaisellanne

kuoriaisellansa / kuoriaisellaan

kuoriaisillamme

kuoriaisillanne

kuoriaisillansa / kuoriaisillaan

Abl

-lta

kuoriaiseltamme

kuoriaiseltanne

kuoriaiseltansa / kuoriaiseltaan

kuoriaisiltamme

kuoriaisiltanne

kuoriaisiltansa / kuoriaisiltaan

Tra

-ksi

kuoriaiseksemme

kuoriaiseksenne

kuoriaiseksensa / kuoriaisekseen

kuoriaisiksemme

kuoriaisiksenne

kuoriaisiksensa / kuoriaisikseen

Ess

-na

kuoriaisenamme

kuoriaisenanne

kuoriaisenansa / kuoriaisenaan

kuoriaisinamme

kuoriaisinanne

kuoriaisinansa / kuoriaisinaan

Abe

-tta

kuoriaisettamme

kuoriaisettanne

kuoriaisettansa / kuoriaisettaan

kuoriaisittamme

kuoriaisittanne

kuoriaisittansa / kuoriaisittaan

Com

-ne

-

-

-

kuoriaisinemme

kuoriaisinenne

kuoriaisinensa / kuoriaisineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept