logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

juurikas, noun

Word analysis
juurikashara

juurikashara

juurikas

Noun, Singular Nominative

+ hara

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juurikas

juurikkaat

Par

-ta

juurikasta

juurikkaita / juurikkahia

Gen

-n

juurikkaan

juurikkaitten / juurikkaiden / juurikkahien / juurikkahitten

Ill

mihin

juurikkaaseen

juurikkaisiin / juurikkaihin / juurikkahisin

Ine

-ssa

juurikkaassa

juurikkahissa / juurikkaissa

Ela

-sta

juurikkaasta

juurikkahista / juurikkaista

All

-lle

juurikkaalle

juurikkahille / juurikkaille

Ade

-lla

juurikkaalla

juurikkahilla / juurikkailla

Abl

-lta

juurikkaalta

juurikkahilta / juurikkailta

Tra

-ksi

juurikkaaksi

juurikkahiksi / juurikkaiksi

Ess

-na

juurikkaana

juurikkahina / juurikkaina

Abe

-tta

juurikkaatta

juurikkahitta / juurikkaitta

Com

-ne

-

juurikkahine / juurikkaine

Ins

-in

-

juurikkahin / juurikkain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juurikas

juurikkaat

Par

-ta

juurikasta

juurikkaita / juurikkahia

Gen

-n

juurikkaan

juurikkaitten / juurikkaiden / juurikkahien / juurikkahitten

Ill

mihin

juurikkaaseen

juurikkaisiin / juurikkaihin / juurikkahisin

Ine

-ssa

juurikkaassa

juurikkahissa / juurikkaissa

Ela

-sta

juurikkaasta

juurikkahista / juurikkaista

All

-lle

juurikkaalle

juurikkahille / juurikkaille

Ade

-lla

juurikkaalla

juurikkahilla / juurikkailla

Abl

-lta

juurikkaalta

juurikkahilta / juurikkailta

Tra

-ksi

juurikkaaksi

juurikkahiksi / juurikkaiksi

Ess

-na

juurikkaana

juurikkahina / juurikkaina

Abe

-tta

juurikkaatta

juurikkahitta / juurikkaitta

Com

-ne

-

juurikkahine / juurikkaine

Ins

-in

-

juurikkahin / juurikkain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

beet punajuuri, juurikas
Show more arrow right
EuroParl2021; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 123456; 10065-132513-14; 3683245-4159812; Eurlex2019; OpenSubtitles; Tatoeba Juurikass-ja ruokosokeri, jähmeä. Beet sugar and cane sugar, solid. Juurikas on terveellinen ja monipuolinen ruokans-aine. The root vegetable is a healthy and versatile food ingredient. Punajuurikas, myös Cheltenhamns-juurikas. Beetroot including Cheltenham beet. Juurikas on terveellinen ja ravinteikas vihanneksen lähde. The root vegetable is a healthy and nutritious source of vegetables. Juurikas voidaan lisätä keittoon antamaan sille lisämakua. Root vegetables can be added to soup to give it extra flavor. Juurikas ruotimangoldi. Chards / beet leaves. Juurikkaista sipuliin ja perunaan. From roots to onions and potatoes. (Juurikas) sokeri; [sakkaroosi]. ( Beet ) sugar; [sucrose]. Punajuurikas, mukaan lukien Cheltenhamns-juurikas. Beetroot, including Cheltenham beet. Onko juurikkaista valoa, josta kaikki tulee? Is there light from roots from which everything comes? Show more arrow right

Wiktionary

beet (Beta vulgaris) Any plant in the genus Beta. beet, beetroot (edible root of these plants) Show more arrow right (Beta vulgaris): ruokajuurikas Show more arrow right juurikasankeroinenjuurikasharajuurikaskirppajuurikaskirvajuurikaskuoriainenjuurikaskärpänenjuurikasleikejuurikasleikkurijuurikassokerijuurikastalikkokeltajuurikaslehtijuurikaspunajuurikasraitajuurikasrantajuurikasrehujuurikasrehusokerijuurikasruokajuurikassokerijuurikasvalkojuurikas Show more arrow right juuri (“root”) +‎ -kas Show more arrow right

Wikipedia

peltojuurikas
(Beta vulgaris ssp. vulgaris) rehujuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. alba) sokerijuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. altissima) lehtimangoldi (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. cicla) punajuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. conditiva) valkojuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. conditiva) keltajuurikas (Beta vulgaris ssp. vulgaris var. lutea) ruotimangoldi
(Beta vulgaris var. flavescens) [1]
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juurikkaani

juurikkaani

juurikkaasi

juurikkaasi

juurikkaansa

juurikkaansa

Par

-ta

juurikastani

juurikkaitani / juurikkahiani

juurikastasi

juurikkaitasi / juurikkahiasi

juurikastansa / juurikastaan

juurikkaitansa / juurikkaitaan / juurikkahiansa / juurikkahiaan

Gen

-n

juurikkaani

juurikkaitteni / juurikkaideni / juurikkahieni / juurikkahitteni

juurikkaasi

juurikkaittesi / juurikkaidesi / juurikkahiesi / juurikkahittesi

juurikkaansa

juurikkaittensa / juurikkaidensa / juurikkahiensa / juurikkahittensa

Ill

mihin

juurikkaaseeni

juurikkaisiini / juurikkaihini / juurikkahisini

juurikkaaseesi

juurikkaisiisi / juurikkaihisi / juurikkahisisi

juurikkaaseensa

juurikkaisiinsa / juurikkaihinsa / juurikkahisinsa

Ine

-ssa

juurikkaassani

juurikkahissani / juurikkaissani

juurikkaassasi

juurikkahissasi / juurikkaissasi

juurikkaassansa / juurikkaassaan

juurikkahissansa / juurikkahissaan / juurikkaissansa / juurikkaissaan

Ela

-sta

juurikkaastani

juurikkahistani / juurikkaistani

juurikkaastasi

juurikkahistasi / juurikkaistasi

juurikkaastansa / juurikkaastaan

juurikkahistansa / juurikkahistaan / juurikkaistansa / juurikkaistaan

All

-lle

juurikkaalleni

juurikkahilleni / juurikkailleni

juurikkaallesi

juurikkahillesi / juurikkaillesi

juurikkaallensa / juurikkaalleen

juurikkahillensa / juurikkahillean / juurikkaillensa / juurikkaillean

Ade

-lla

juurikkaallani

juurikkahillani / juurikkaillani

juurikkaallasi

juurikkahillasi / juurikkaillasi

juurikkaallansa / juurikkaallaan

juurikkahillansa / juurikkahillaan / juurikkaillansa / juurikkaillaan

Abl

-lta

juurikkaaltani

juurikkahiltani / juurikkailtani

juurikkaaltasi

juurikkahiltasi / juurikkailtasi

juurikkaaltansa / juurikkaaltaan

juurikkahiltansa / juurikkahiltaan / juurikkailtansa / juurikkailtaan

Tra

-ksi

juurikkaakseni

juurikkahikseni / juurikkaikseni

juurikkaaksesi

juurikkahiksesi / juurikkaiksesi

juurikkaaksensa / juurikkaakseen

juurikkahikseen / juurikkahiksensa / juurikkaikseen / juurikkaiksensa

Ess

-na

juurikkaanani

juurikkahinani / juurikkainani

juurikkaanasi

juurikkahinasi / juurikkainasi

juurikkaanansa / juurikkaanaan

juurikkahinansa / juurikkahinaan / juurikkainansa / juurikkainaan

Abe

-tta

juurikkaattani

juurikkahittani / juurikkaittani

juurikkaattasi

juurikkahittasi / juurikkaittasi

juurikkaattansa / juurikkaattaan

juurikkahittansa / juurikkahittaan / juurikkaittansa / juurikkaittaan

Com

-ne

-

juurikkahineni / juurikkaineni

-

juurikkahinesi / juurikkainesi

-

juurikkahineen / juurikkahinensa / juurikkaineen / juurikkainensa

Singular

Plural

Nom

-

juurikkaani

juurikkaasi

juurikkaansa

juurikkaani

juurikkaasi

juurikkaansa

Par

-ta

juurikastani

juurikastasi

juurikastansa / juurikastaan

juurikkaitani / juurikkahiani

juurikkaitasi / juurikkahiasi

juurikkaitansa / juurikkaitaan / juurikkahiansa / juurikkahiaan

Gen

-n

juurikkaani

juurikkaasi

juurikkaansa

juurikkaitteni / juurikkaideni / juurikkahieni / juurikkahitteni

juurikkaittesi / juurikkaidesi / juurikkahiesi / juurikkahittesi

juurikkaittensa / juurikkaidensa / juurikkahiensa / juurikkahittensa

Ill

mihin

juurikkaaseeni

juurikkaaseesi

juurikkaaseensa

juurikkaisiini / juurikkaihini / juurikkahisini

juurikkaisiisi / juurikkaihisi / juurikkahisisi

juurikkaisiinsa / juurikkaihinsa / juurikkahisinsa

Ine

-ssa

juurikkaassani

juurikkaassasi

juurikkaassansa / juurikkaassaan

juurikkahissani / juurikkaissani

juurikkahissasi / juurikkaissasi

juurikkahissansa / juurikkahissaan / juurikkaissansa / juurikkaissaan

Ela

-sta

juurikkaastani

juurikkaastasi

juurikkaastansa / juurikkaastaan

juurikkahistani / juurikkaistani

juurikkahistasi / juurikkaistasi

juurikkahistansa / juurikkahistaan / juurikkaistansa / juurikkaistaan

All

-lle

juurikkaalleni

juurikkaallesi

juurikkaallensa / juurikkaalleen

juurikkahilleni / juurikkailleni

juurikkahillesi / juurikkaillesi

juurikkahillensa / juurikkahillean / juurikkaillensa / juurikkaillean

Ade

-lla

juurikkaallani

juurikkaallasi

juurikkaallansa / juurikkaallaan

juurikkahillani / juurikkaillani

juurikkahillasi / juurikkaillasi

juurikkahillansa / juurikkahillaan / juurikkaillansa / juurikkaillaan

Abl

-lta

juurikkaaltani

juurikkaaltasi

juurikkaaltansa / juurikkaaltaan

juurikkahiltani / juurikkailtani

juurikkahiltasi / juurikkailtasi

juurikkahiltansa / juurikkahiltaan / juurikkailtansa / juurikkailtaan

Tra

-ksi

juurikkaakseni

juurikkaaksesi

juurikkaaksensa / juurikkaakseen

juurikkahikseni / juurikkaikseni

juurikkahiksesi / juurikkaiksesi

juurikkahikseen / juurikkahiksensa / juurikkaikseen / juurikkaiksensa

Ess

-na

juurikkaanani

juurikkaanasi

juurikkaanansa / juurikkaanaan

juurikkahinani / juurikkainani

juurikkahinasi / juurikkainasi

juurikkahinansa / juurikkahinaan / juurikkainansa / juurikkainaan

Abe

-tta

juurikkaattani

juurikkaattasi

juurikkaattansa / juurikkaattaan

juurikkahittani / juurikkaittani

juurikkahittasi / juurikkaittasi

juurikkahittansa / juurikkahittaan / juurikkaittansa / juurikkaittaan

Com

-ne

-

-

-

juurikkahineni / juurikkaineni

juurikkahinesi / juurikkainesi

juurikkahineen / juurikkahinensa / juurikkaineen / juurikkainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juurikkaamme

juurikkaamme

juurikkaanne

juurikkaanne

juurikkaansa

juurikkaansa

Par

-ta

juurikastamme

juurikkaitamme / juurikkahiamme

juurikastanne

juurikkaitanne / juurikkahianne

juurikastansa / juurikastaan

juurikkaitansa / juurikkaitaan / juurikkahiansa / juurikkahiaan

Gen

-n

juurikkaamme

juurikkaittemme / juurikkaidemme / juurikkahiemme / juurikkahittemme

juurikkaanne

juurikkaittenne / juurikkaidenne / juurikkahienne / juurikkahittenne

juurikkaansa

juurikkaittensa / juurikkaidensa / juurikkahiensa / juurikkahittensa

Ill

mihin

juurikkaaseemme

juurikkaisiimme / juurikkaihimme / juurikkahisimme

juurikkaaseenne

juurikkaisiinne / juurikkaihinne / juurikkahisinne

juurikkaaseensa

juurikkaisiinsa / juurikkaihinsa / juurikkahisinsa

Ine

-ssa

juurikkaassamme

juurikkahissamme / juurikkaissamme

juurikkaassanne

juurikkahissanne / juurikkaissanne

juurikkaassansa / juurikkaassaan

juurikkahissansa / juurikkahissaan / juurikkaissansa / juurikkaissaan

Ela

-sta

juurikkaastamme

juurikkahistamme / juurikkaistamme

juurikkaastanne

juurikkahistanne / juurikkaistanne

juurikkaastansa / juurikkaastaan

juurikkahistansa / juurikkahistaan / juurikkaistansa / juurikkaistaan

All

-lle

juurikkaallemme

juurikkahillemme / juurikkaillemme

juurikkaallenne

juurikkahillenne / juurikkaillenne

juurikkaallensa / juurikkaalleen

juurikkahillensa / juurikkahillean / juurikkaillensa / juurikkaillean

Ade

-lla

juurikkaallamme

juurikkahillamme / juurikkaillamme

juurikkaallanne

juurikkahillanne / juurikkaillanne

juurikkaallansa / juurikkaallaan

juurikkahillansa / juurikkahillaan / juurikkaillansa / juurikkaillaan

Abl

-lta

juurikkaaltamme

juurikkahiltamme / juurikkailtamme

juurikkaaltanne

juurikkahiltanne / juurikkailtanne

juurikkaaltansa / juurikkaaltaan

juurikkahiltansa / juurikkahiltaan / juurikkailtansa / juurikkailtaan

Tra

-ksi

juurikkaaksemme

juurikkahiksemme / juurikkaiksemme

juurikkaaksenne

juurikkahiksenne / juurikkaiksenne

juurikkaaksensa / juurikkaakseen

juurikkahikseen / juurikkahiksensa / juurikkaikseen / juurikkaiksensa

Ess

-na

juurikkaanamme

juurikkahinamme / juurikkainamme

juurikkaananne

juurikkahinanne / juurikkainanne

juurikkaanansa / juurikkaanaan

juurikkahinansa / juurikkahinaan / juurikkainansa / juurikkainaan

Abe

-tta

juurikkaattamme

juurikkahittamme / juurikkaittamme

juurikkaattanne

juurikkahittanne / juurikkaittanne

juurikkaattansa / juurikkaattaan

juurikkahittansa / juurikkahittaan / juurikkaittansa / juurikkaittaan

Com

-ne

-

juurikkahinemme / juurikkainemme

-

juurikkahinenne / juurikkainenne

-

juurikkahineen / juurikkahinensa / juurikkaineen / juurikkainensa

Singular

Plural

Nom

-

juurikkaamme

juurikkaanne

juurikkaansa

juurikkaamme

juurikkaanne

juurikkaansa

Par

-ta

juurikastamme

juurikastanne

juurikastansa / juurikastaan

juurikkaitamme / juurikkahiamme

juurikkaitanne / juurikkahianne

juurikkaitansa / juurikkaitaan / juurikkahiansa / juurikkahiaan

Gen

-n

juurikkaamme

juurikkaanne

juurikkaansa

juurikkaittemme / juurikkaidemme / juurikkahiemme / juurikkahittemme

juurikkaittenne / juurikkaidenne / juurikkahienne / juurikkahittenne

juurikkaittensa / juurikkaidensa / juurikkahiensa / juurikkahittensa

Ill

mihin

juurikkaaseemme

juurikkaaseenne

juurikkaaseensa

juurikkaisiimme / juurikkaihimme / juurikkahisimme

juurikkaisiinne / juurikkaihinne / juurikkahisinne

juurikkaisiinsa / juurikkaihinsa / juurikkahisinsa

Ine

-ssa

juurikkaassamme

juurikkaassanne

juurikkaassansa / juurikkaassaan

juurikkahissamme / juurikkaissamme

juurikkahissanne / juurikkaissanne

juurikkahissansa / juurikkahissaan / juurikkaissansa / juurikkaissaan

Ela

-sta

juurikkaastamme

juurikkaastanne

juurikkaastansa / juurikkaastaan

juurikkahistamme / juurikkaistamme

juurikkahistanne / juurikkaistanne

juurikkahistansa / juurikkahistaan / juurikkaistansa / juurikkaistaan

All

-lle

juurikkaallemme

juurikkaallenne

juurikkaallensa / juurikkaalleen

juurikkahillemme / juurikkaillemme

juurikkahillenne / juurikkaillenne

juurikkahillensa / juurikkahillean / juurikkaillensa / juurikkaillean

Ade

-lla

juurikkaallamme

juurikkaallanne

juurikkaallansa / juurikkaallaan

juurikkahillamme / juurikkaillamme

juurikkahillanne / juurikkaillanne

juurikkahillansa / juurikkahillaan / juurikkaillansa / juurikkaillaan

Abl

-lta

juurikkaaltamme

juurikkaaltanne

juurikkaaltansa / juurikkaaltaan

juurikkahiltamme / juurikkailtamme

juurikkahiltanne / juurikkailtanne

juurikkahiltansa / juurikkahiltaan / juurikkailtansa / juurikkailtaan

Tra

-ksi

juurikkaaksemme

juurikkaaksenne

juurikkaaksensa / juurikkaakseen

juurikkahiksemme / juurikkaiksemme

juurikkahiksenne / juurikkaiksenne

juurikkahikseen / juurikkahiksensa / juurikkaikseen / juurikkaiksensa

Ess

-na

juurikkaanamme

juurikkaananne

juurikkaanansa / juurikkaanaan

juurikkahinamme / juurikkainamme

juurikkahinanne / juurikkainanne

juurikkahinansa / juurikkahinaan / juurikkainansa / juurikkainaan

Abe

-tta

juurikkaattamme

juurikkaattanne

juurikkaattansa / juurikkaattaan

juurikkahittamme / juurikkaittamme

juurikkahittanne / juurikkaittanne

juurikkahittansa / juurikkahittaan / juurikkaittansa / juurikkaittaan

Com

-ne

-

-

-

juurikkahinemme / juurikkainemme

juurikkahinenne / juurikkainenne

juurikkahineen / juurikkahinensa / juurikkaineen / juurikkainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hara

harat

Par

-ta

haraa

haroja

Gen

-n

haran

harojen

Ill

mihin

haraan

haroihin

Ine

-ssa

harassa

haroissa

Ela

-sta

harasta

haroista

All

-lle

haralle

haroille

Ade

-lla

haralla

haroilla

Abl

-lta

haralta

haroilta

Tra

-ksi

haraksi

haroiksi

Ess

-na

harana

haroina

Abe

-tta

haratta

haroitta

Com

-ne

-

haroine

Ins

-in

-

haroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hara

harat

Par

-ta

haraa

haroja

Gen

-n

haran

harojen

Ill

mihin

haraan

haroihin

Ine

-ssa

harassa

haroissa

Ela

-sta

harasta

haroista

All

-lle

haralle

haroille

Ade

-lla

haralla

haroilla

Abl

-lta

haralta

haroilta

Tra

-ksi

haraksi

haroiksi

Ess

-na

harana

haroina

Abe

-tta

haratta

haroitta

Com

-ne

-

haroine

Ins

-in

-

haroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

cultivator hara, viljelijä
rake harava, kaltevuus, hara, kola, elostelija, kaltevuuskulma
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 102219.; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; opensubtitles2 Hara on kädetön työkalu. Hara is a tool without hands. Hara on tärkeä työkalu puutarhassa. The garden rake is an important tool in the garden. Harakoita, kyyhkyjä. Magpies. Pigeons. Tämä hara on rikki ja se pitäisi korjata. This rake is broken and it should be fixed. Hara on tarpeellinen puutarhanhoitoväline. The rake is a necessary gardening tool. Opetus menisi harakoille. It would ruin the lesson. Sanomasi menee harakoille. There goes your narrative. Täällä lämmitetään harakoille. All the heat is going to waste. Sähköt koko korttelin harakoille! Are you trying to refrigerate the whole neighborhood? Ai todisteiden haravointia? Like a grid search for evidence? Show more arrow right

Wiktionary

harrow Show more arrow right From Proto-Finnic hara, from Proto-Finno-Permic šara. Related to Estonian haru, Karelian hara, Veps aro, and more distantly to Northern Sami suorri and Eastern Mari шор- (šor-) in шорбондо (šorbondo). Show more arrow right

Wikipedia

Hara
kylä Noarootsin kunnassa Viron luoteisosassa Hara
taajama Hagforsin kunnassa Ruotsissa hara
torpedomonneihin kuuluva kalalaji hara
lyhytpiikkinen harava juurikashara
maataloustyökalu hara
japanilainen budokäsite Ayumi Hara
(s. 1979), japanilainen jalkapalloilija Erkki Hara (1914–1997), suomalainen kokoomuksen kansanedustaja Goo Hara (1991–2019), eteläkorealainen laulaja ja näyttelijä Hiromi Hara (s. 1958), japanilainen jalkapalloilija Hiroshi Hara (s. 1936), japanilainen arkkitehti Marika Hara (s. 1986), suomalainen pyörä- ja hiihtosuunnistaja Masafumi Hara (s. 1943), japanilainen jalkapalloilija Matti Hara (s. 1936), suomalainen radiotoimittaja Natsuko Hara (s. 1989), japanilainen jalkapalloilija Natsumi Hara (s. 1988), japanilainen jalkapalloilija Setsuko Hara (1920–2015), japanilainen näyttelijä Taichi Hara (s. 1999), japanilainen jalkapalloilija Tameichi Hara (1900–1980), japanilainen upseeri Tatsunori Hara (s. 1988), japanilainen baseballpelaaja Teruki Hara (s. 1998), japanilainen jalkapalloilija Ville Hara (s. 1974), suomalainen arkkitehti Yumiko Hara (s. 1982), japanilainen kestävyysjuoksija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harani

harani

harasi

harasi

haransa

haransa

Par

-ta

haraani

harojani

haraasi

harojasi

haraansa / haraaan

harojansa / harojaan

Gen

-n

harani

harojeni

harasi

harojesi

haransa

harojensa

Ill

mihin

haraani

haroihini

haraasi

haroihisi

haraansa

haroihinsa

Ine

-ssa

harassani

haroissani

harassasi

haroissasi

harassansa / harassaan

haroissansa / haroissaan

Ela

-sta

harastani

haroistani

harastasi

haroistasi

harastansa / harastaan

haroistansa / haroistaan

All

-lle

haralleni

haroilleni

harallesi

haroillesi

harallensa / haralleen

haroillensa / haroillean

Ade

-lla

harallani

haroillani

harallasi

haroillasi

harallansa / harallaan

haroillansa / haroillaan

Abl

-lta

haraltani

haroiltani

haraltasi

haroiltasi

haraltansa / haraltaan

haroiltansa / haroiltaan

Tra

-ksi

harakseni

haroikseni

haraksesi

haroiksesi

haraksensa / harakseen

haroiksensa / haroikseen

Ess

-na

haranani

haroinani

haranasi

haroinasi

haranansa / haranaan

haroinansa / haroinaan

Abe

-tta

harattani

haroittani

harattasi

haroittasi

harattansa / harattaan

haroittansa / haroittaan

Com

-ne

-

haroineni

-

haroinesi

-

haroinensa / haroineen

Singular

Plural

Nom

-

harani

harasi

haransa

harani

harasi

haransa

Par

-ta

haraani

haraasi

haraansa / haraaan

harojani

harojasi

harojansa / harojaan

Gen

-n

harani

harasi

haransa

harojeni

harojesi

harojensa

Ill

mihin

haraani

haraasi

haraansa

haroihini

haroihisi

haroihinsa

Ine

-ssa

harassani

harassasi

harassansa / harassaan

haroissani

haroissasi

haroissansa / haroissaan

Ela

-sta

harastani

harastasi

harastansa / harastaan

haroistani

haroistasi

haroistansa / haroistaan

All

-lle

haralleni

harallesi

harallensa / haralleen

haroilleni

haroillesi

haroillensa / haroillean

Ade

-lla

harallani

harallasi

harallansa / harallaan

haroillani

haroillasi

haroillansa / haroillaan

Abl

-lta

haraltani

haraltasi

haraltansa / haraltaan

haroiltani

haroiltasi

haroiltansa / haroiltaan

Tra

-ksi

harakseni

haraksesi

haraksensa / harakseen

haroikseni

haroiksesi

haroiksensa / haroikseen

Ess

-na

haranani

haranasi

haranansa / haranaan

haroinani

haroinasi

haroinansa / haroinaan

Abe

-tta

harattani

harattasi

harattansa / harattaan

haroittani

haroittasi

haroittansa / haroittaan

Com

-ne

-

-

-

haroineni

haroinesi

haroinensa / haroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haramme

haramme

haranne

haranne

haransa

haransa

Par

-ta

haraamme

harojamme

haraanne

harojanne

haraansa / haraaan

harojansa / harojaan

Gen

-n

haramme

harojemme

haranne

harojenne

haransa

harojensa

Ill

mihin

haraamme

haroihimme

haraanne

haroihinne

haraansa

haroihinsa

Ine

-ssa

harassamme

haroissamme

harassanne

haroissanne

harassansa / harassaan

haroissansa / haroissaan

Ela

-sta

harastamme

haroistamme

harastanne

haroistanne

harastansa / harastaan

haroistansa / haroistaan

All

-lle

harallemme

haroillemme

harallenne

haroillenne

harallensa / haralleen

haroillensa / haroillean

Ade

-lla

harallamme

haroillamme

harallanne

haroillanne

harallansa / harallaan

haroillansa / haroillaan

Abl

-lta

haraltamme

haroiltamme

haraltanne

haroiltanne

haraltansa / haraltaan

haroiltansa / haroiltaan

Tra

-ksi

haraksemme

haroiksemme

haraksenne

haroiksenne

haraksensa / harakseen

haroiksensa / haroikseen

Ess

-na

haranamme

haroinamme

harananne

haroinanne

haranansa / haranaan

haroinansa / haroinaan

Abe

-tta

harattamme

haroittamme

harattanne

haroittanne

harattansa / harattaan

haroittansa / haroittaan

Com

-ne

-

haroinemme

-

haroinenne

-

haroinensa / haroineen

Singular

Plural

Nom

-

haramme

haranne

haransa

haramme

haranne

haransa

Par

-ta

haraamme

haraanne

haraansa / haraaan

harojamme

harojanne

harojansa / harojaan

Gen

-n

haramme

haranne

haransa

harojemme

harojenne

harojensa

Ill

mihin

haraamme

haraanne

haraansa

haroihimme

haroihinne

haroihinsa

Ine

-ssa

harassamme

harassanne

harassansa / harassaan

haroissamme

haroissanne

haroissansa / haroissaan

Ela

-sta

harastamme

harastanne

harastansa / harastaan

haroistamme

haroistanne

haroistansa / haroistaan

All

-lle

harallemme

harallenne

harallensa / haralleen

haroillemme

haroillenne

haroillensa / haroillean

Ade

-lla

harallamme

harallanne

harallansa / harallaan

haroillamme

haroillanne

haroillansa / haroillaan

Abl

-lta

haraltamme

haraltanne

haraltansa / haraltaan

haroiltamme

haroiltanne

haroiltansa / haroiltaan

Tra

-ksi

haraksemme

haraksenne

haraksensa / harakseen

haroiksemme

haroiksenne

haroiksensa / haroikseen

Ess

-na

haranamme

harananne

haranansa / haranaan

haroinamme

haroinanne

haroinansa / haroinaan

Abe

-tta

harattamme

harattanne

harattansa / harattaan

haroittamme

haroittanne

haroittansa / haroittaan

Com

-ne

-

-

-

haroinemme

haroinenne

haroinensa / haroineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept