logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

juniori, Ni

Word analysis
juniorisänkyinä

juniorisänkyinä

juniori

Ni, Singular Nominative

+ sänky

Noun, Plural Essive

juniori

Noun, Singular Nominative

+ sänky

Noun, Plural Essive

junior

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Singular Genitive

+ kyy

Noun, Plural Essive

Report an issue

Wiktionary

(colloquial) junior Show more arrow right
junior
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sänky

sängyt

Par

-ta

sänkyä

sänkyjä

Gen

-n

sängyn

sänkyjen

Ill

mihin

sänkyyn

sänkyihin

Ine

-ssa

sängyssä

sängyissä

Ela

-sta

sängystä

sängyistä

All

-lle

sängylle

sängyille

Ade

-lla

sängyllä

sängyillä

Abl

-lta

sängyltä

sängyiltä

Tra

-ksi

sängyksi

sängyiksi

Ess

-na

sänkynä

sänkyinä

Abe

-tta

sängyttä

sängyittä

Com

-ne

-

sänkyine

Ins

-in

-

sängyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sänky

sängyt

Par

-ta

sänkyä

sänkyjä

Gen

-n

sängyn

sänkyjen

Ill

mihin

sänkyyn

sänkyihin

Ine

-ssa

sängyssä

sängyissä

Ela

-sta

sängystä

sängyistä

All

-lle

sängylle

sängyille

Ade

-lla

sängyllä

sängyillä

Abl

-lta

sängyltä

sängyiltä

Tra

-ksi

sängyksi

sängyiksi

Ess

-na

sänkynä

sänkyinä

Abe

-tta

sängyttä

sängyittä

Com

-ne

-

sänkyine

Ins

-in

-

sängyin

bed vuode, sänky, kerros, peti, alusta, pohja
pit kuoppa, kaivanto, kaivos, monttu, kivi, sänky
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Sänky oli pehmoinen ja mukava. The bed was soft and comfortable. Petasin sänkysi. I got your bed made up. Sanoitteko"sänky"? Did you say "bed"? Se on valheiden sänky. It's a bed of lies. Sängyn alle. Under the bed. Jää sänkyyn. Stay in bed. Sänky nostaa minut ilmaan! ( shrieks ) The bed is lifting me! Sänky oli pehmeä ja mukava. The bed was soft and comfortable. Sänky on lähes käyttämätön. Do you want to hear the song? Kenen sängyn? Wait, whose bed? Show more arrow right

Wiktionary

bed, bedstead vuode, peti (colloquial), punkka (colloquial) (euphemistic) sex, especially in the expressions mennä sänkyyn, olla sängyssä, which both have the sense to have sex in addition to the literal sense, compare go to bed with. - Show more arrow right Borrowed from Swedish säng, from Old Swedish siang, from Old Norse sæing (“bed”). Compare Karelian šänky. Show more arrow right

Wikipedia

Bed A bed is a piece of furniture which is used as a place to sleep, relax, or engage in sexual activities. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sänkyni

sänkyni

sänkysi

sänkysi

sänkynsä

sänkynsä

Par

-ta

sänkyäni

sänkyjäni

sänkyäsi

sänkyjäsi

sänkyänsä / sänkyään

sänkyjänsä / sänkyjään

Gen

-n

sänkyni

sänkyjeni

sänkysi

sänkyjesi

sänkynsä

sänkyjensä

Ill

mihin

sänkyyni

sänkyihini

sänkyysi

sänkyihisi

sänkyynsä

sänkyihinsä

Ine

-ssa

sängyssäni

sängyissäni

sängyssäsi

sängyissäsi

sängyssänsä / sängyssään

sängyissänsä / sängyissään

Ela

-sta

sängystäni

sängyistäni

sängystäsi

sängyistäsi

sängystänsä / sängystään

sängyistänsä / sängyistään

All

-lle

sängylleni

sängyilleni

sängyllesi

sängyillesi

sängyllensä / sängylleen

sängyillensä / sängyilleän

Ade

-lla

sängylläni

sängyilläni

sängylläsi

sängyilläsi

sängyllänsä / sängyllään

sängyillänsä / sängyillään

Abl

-lta

sängyltäni

sängyiltäni

sängyltäsi

sängyiltäsi

sängyltänsä / sängyltään

sängyiltänsä / sängyiltään

Tra

-ksi

sängykseni

sängyikseni

sängyksesi

sängyiksesi

sängyksensä / sängykseen

sängyiksensä / sängyikseen

Ess

-na

sänkynäni

sänkyinäni

sänkynäsi

sänkyinäsi

sänkynänsä / sänkynään

sänkyinänsä / sänkyinään

Abe

-tta

sängyttäni

sängyittäni

sängyttäsi

sängyittäsi

sängyttänsä / sängyttään

sängyittänsä / sängyittään

Com

-ne

-

sänkyineni

-

sänkyinesi

-

sänkyinensä / sänkyineen

Singular

Plural

Nom

-

sänkyni

sänkysi

sänkynsä

sänkyni

sänkysi

sänkynsä

Par

-ta

sänkyäni

sänkyäsi

sänkyänsä / sänkyään

sänkyjäni

sänkyjäsi

sänkyjänsä / sänkyjään

Gen

-n

sänkyni

sänkysi

sänkynsä

sänkyjeni

sänkyjesi

sänkyjensä

Ill

mihin

sänkyyni

sänkyysi

sänkyynsä

sänkyihini

sänkyihisi

sänkyihinsä

Ine

-ssa

sängyssäni

sängyssäsi

sängyssänsä / sängyssään

sängyissäni

sängyissäsi

sängyissänsä / sängyissään

Ela

-sta

sängystäni

sängystäsi

sängystänsä / sängystään

sängyistäni

sängyistäsi

sängyistänsä / sängyistään

All

-lle

sängylleni

sängyllesi

sängyllensä / sängylleen

sängyilleni

sängyillesi

sängyillensä / sängyilleän

Ade

-lla

sängylläni

sängylläsi

sängyllänsä / sängyllään

sängyilläni

sängyilläsi

sängyillänsä / sängyillään

Abl

-lta

sängyltäni

sängyltäsi

sängyltänsä / sängyltään

sängyiltäni

sängyiltäsi

sängyiltänsä / sängyiltään

Tra

-ksi

sängykseni

sängyksesi

sängyksensä / sängykseen

sängyikseni

sängyiksesi

sängyiksensä / sängyikseen

Ess

-na

sänkynäni

sänkynäsi

sänkynänsä / sänkynään

sänkyinäni

sänkyinäsi

sänkyinänsä / sänkyinään

Abe

-tta

sängyttäni

sängyttäsi

sängyttänsä / sängyttään

sängyittäni

sängyittäsi

sängyittänsä / sängyittään

Com

-ne

-

-

-

sänkyineni

sänkyinesi

sänkyinensä / sänkyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sänkymme

sänkymme

sänkynne

sänkynne

sänkynsä

sänkynsä

Par

-ta

sänkyämme

sänkyjämme

sänkyänne

sänkyjänne

sänkyänsä / sänkyään

sänkyjänsä / sänkyjään

Gen

-n

sänkymme

sänkyjemme

sänkynne

sänkyjenne

sänkynsä

sänkyjensä

Ill

mihin

sänkyymme

sänkyihimme

sänkyynne

sänkyihinne

sänkyynsä

sänkyihinsä

Ine

-ssa

sängyssämme

sängyissämme

sängyssänne

sängyissänne

sängyssänsä / sängyssään

sängyissänsä / sängyissään

Ela

-sta

sängystämme

sängyistämme

sängystänne

sängyistänne

sängystänsä / sängystään

sängyistänsä / sängyistään

All

-lle

sängyllemme

sängyillemme

sängyllenne

sängyillenne

sängyllensä / sängylleen

sängyillensä / sängyilleän

Ade

-lla

sängyllämme

sängyillämme

sängyllänne

sängyillänne

sängyllänsä / sängyllään

sängyillänsä / sängyillään

Abl

-lta

sängyltämme

sängyiltämme

sängyltänne

sängyiltänne

sängyltänsä / sängyltään

sängyiltänsä / sängyiltään

Tra

-ksi

sängyksemme

sängyiksemme

sängyksenne

sängyiksenne

sängyksensä / sängykseen

sängyiksensä / sängyikseen

Ess

-na

sänkynämme

sänkyinämme

sänkynänne

sänkyinänne

sänkynänsä / sänkynään

sänkyinänsä / sänkyinään

Abe

-tta

sängyttämme

sängyittämme

sängyttänne

sängyittänne

sängyttänsä / sängyttään

sängyittänsä / sängyittään

Com

-ne

-

sänkyinemme

-

sänkyinenne

-

sänkyinensä / sänkyineen

Singular

Plural

Nom

-

sänkymme

sänkynne

sänkynsä

sänkymme

sänkynne

sänkynsä

Par

-ta

sänkyämme

sänkyänne

sänkyänsä / sänkyään

sänkyjämme

sänkyjänne

sänkyjänsä / sänkyjään

Gen

-n

sänkymme

sänkynne

sänkynsä

sänkyjemme

sänkyjenne

sänkyjensä

Ill

mihin

sänkyymme

sänkyynne

sänkyynsä

sänkyihimme

sänkyihinne

sänkyihinsä

Ine

-ssa

sängyssämme

sängyssänne

sängyssänsä / sängyssään

sängyissämme

sängyissänne

sängyissänsä / sängyissään

Ela

-sta

sängystämme

sängystänne

sängystänsä / sängystään

sängyistämme

sängyistänne

sängyistänsä / sängyistään

All

-lle

sängyllemme

sängyllenne

sängyllensä / sängylleen

sängyillemme

sängyillenne

sängyillensä / sängyilleän

Ade

-lla

sängyllämme

sängyllänne

sängyllänsä / sängyllään

sängyillämme

sängyillänne

sängyillänsä / sängyillään

Abl

-lta

sängyltämme

sängyltänne

sängyltänsä / sängyltään

sängyiltämme

sängyiltänne

sängyiltänsä / sängyiltään

Tra

-ksi

sängyksemme

sängyksenne

sängyksensä / sängykseen

sängyiksemme

sängyiksenne

sängyiksensä / sängyikseen

Ess

-na

sänkynämme

sänkynänne

sänkynänsä / sänkynään

sänkyinämme

sänkyinänne

sänkyinänsä / sänkyinään

Abe

-tta

sängyttämme

sängyttänne

sängyttänsä / sängyttään

sängyittämme

sängyittänne

sängyittänsä / sängyittään

Com

-ne

-

-

-

sänkyinemme

sänkyinenne

sänkyinensä / sänkyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juniori

juniorit

Par

-ta

junioria

junioreita / junioreja

Gen

-n

juniorin

junioreitten / junioreiden / juniorien

Ill

mihin

junioriin

junioreihin

Ine

-ssa

juniorissa

junioreissa

Ela

-sta

juniorista

junioreista

All

-lle

juniorille

junioreille

Ade

-lla

juniorilla

junioreilla

Abl

-lta

juniorilta

junioreilta

Tra

-ksi

junioriksi

junioreiksi

Ess

-na

juniorina

junioreina

Abe

-tta

junioritta

junioreitta

Com

-ne

-

junioreine

Ins

-in

-

juniorein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juniori

juniorit

Par

-ta

junioria

junioreita / junioreja

Gen

-n

juniorin

junioreitten / junioreiden / juniorien

Ill

mihin

junioriin

junioreihin

Ine

-ssa

juniorissa

junioreissa

Ela

-sta

juniorista

junioreista

All

-lle

juniorille

junioreille

Ade

-lla

juniorilla

junioreilla

Abl

-lta

juniorilta

junioreilta

Tra

-ksi

junioriksi

junioreiksi

Ess

-na

juniorina

junioreina

Abe

-tta

junioritta

junioreitta

Com

-ne

-

junioreine

Ins

-in

-

juniorein

junior
Show more arrow right
Tatoeba parallel Finnish-English corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Olen juniorin serkku. I am junior's cousin. Juniori voitti kultamitalin koripallossa. The junior won a gold medal in basketball. Juniori sai urheilustipendin yliopistolta. The junior received a sports scholarship from the university. Juniori voitti kilpailun ensimmäisen sijan. The junior won the first place in the competition. Juniori, käskin sinua lopettaa. Junior, I said knock it off. Vaihdoin pottaa työkseni, juniori. I used to change bedpans for a living, junior. Tervetuloa kunnon peliin, juniori! Welcome to the bigs, junior! Juniori osallistui ensimmäiseen tenniskilpailuunsa. The junior participated in his first tennis competition. Juniori pelaajat harjoittelevat kovaa tulevaa turnausta varten. Junior players are practicing hard for the upcoming tournament. Äiti hakee juniorin tennistunnille. The mother is taking the junior to his tennis lesson. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) junior Show more arrow right

Wikipedia

C More Juniori C More Juniori (formerly Subtv Juniori, Sub Juniori, MTV3 Juniori and MTV Juniori) is a Finnish television channel targeting children owned and operated by MTV Oy. The channel is part of the C More channels package and broadcasts programs and movies aimed at children. The channel's transmission time is from morning until 8 p.m. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juniorini

juniorini

juniorisi

juniorisi

juniorinsa

juniorinsa

Par

-ta

junioriani

junioreitani / juniorejani

junioriasi

junioreitasi / juniorejasi

junioriansa / junioriaan

junioreitansa / junioreitaan / juniorejansa / juniorejaan

Gen

-n

juniorini

junioreitteni / junioreideni / juniorieni

juniorisi

junioreittesi / junioreidesi / junioriesi

juniorinsa

junioreittensa / junioreidensa / junioriensa

Ill

mihin

junioriini

junioreihini

junioriisi

junioreihisi

junioriinsa

junioreihinsa

Ine

-ssa

juniorissani

junioreissani

juniorissasi

junioreissasi

juniorissansa / juniorissaan

junioreissansa / junioreissaan

Ela

-sta

junioristani

junioreistani

junioristasi

junioreistasi

junioristansa / junioristaan

junioreistansa / junioreistaan

All

-lle

juniorilleni

junioreilleni

juniorillesi

junioreillesi

juniorillensa / juniorilleen

junioreillensa / junioreillean

Ade

-lla

juniorillani

junioreillani

juniorillasi

junioreillasi

juniorillansa / juniorillaan

junioreillansa / junioreillaan

Abl

-lta

junioriltani

junioreiltani

junioriltasi

junioreiltasi

junioriltansa / junioriltaan

junioreiltansa / junioreiltaan

Tra

-ksi

juniorikseni

junioreikseni

junioriksesi

junioreiksesi

junioriksensa / juniorikseen

junioreiksensa / junioreikseen

Ess

-na

juniorinani

junioreinani

juniorinasi

junioreinasi

juniorinansa / juniorinaan

junioreinansa / junioreinaan

Abe

-tta

juniorittani

junioreittani

juniorittasi

junioreittasi

juniorittansa / juniorittaan

junioreittansa / junioreittaan

Com

-ne

-

junioreineni

-

junioreinesi

-

junioreinensa / junioreineen

Singular

Plural

Nom

-

juniorini

juniorisi

juniorinsa

juniorini

juniorisi

juniorinsa

Par

-ta

junioriani

junioriasi

junioriansa / junioriaan

junioreitani / juniorejani

junioreitasi / juniorejasi

junioreitansa / junioreitaan / juniorejansa / juniorejaan

Gen

-n

juniorini

juniorisi

juniorinsa

junioreitteni / junioreideni / juniorieni

junioreittesi / junioreidesi / junioriesi

junioreittensa / junioreidensa / junioriensa

Ill

mihin

junioriini

junioriisi

junioriinsa

junioreihini

junioreihisi

junioreihinsa

Ine

-ssa

juniorissani

juniorissasi

juniorissansa / juniorissaan

junioreissani

junioreissasi

junioreissansa / junioreissaan

Ela

-sta

junioristani

junioristasi

junioristansa / junioristaan

junioreistani

junioreistasi

junioreistansa / junioreistaan

All

-lle

juniorilleni

juniorillesi

juniorillensa / juniorilleen

junioreilleni

junioreillesi

junioreillensa / junioreillean

Ade

-lla

juniorillani

juniorillasi

juniorillansa / juniorillaan

junioreillani

junioreillasi

junioreillansa / junioreillaan

Abl

-lta

junioriltani

junioriltasi

junioriltansa / junioriltaan

junioreiltani

junioreiltasi

junioreiltansa / junioreiltaan

Tra

-ksi

juniorikseni

junioriksesi

junioriksensa / juniorikseen

junioreikseni

junioreiksesi

junioreiksensa / junioreikseen

Ess

-na

juniorinani

juniorinasi

juniorinansa / juniorinaan

junioreinani

junioreinasi

junioreinansa / junioreinaan

Abe

-tta

juniorittani

juniorittasi

juniorittansa / juniorittaan

junioreittani

junioreittasi

junioreittansa / junioreittaan

Com

-ne

-

-

-

junioreineni

junioreinesi

junioreinensa / junioreineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juniorimme

juniorimme

juniorinne

juniorinne

juniorinsa

juniorinsa

Par

-ta

junioriamme

junioreitamme / juniorejamme

juniorianne

junioreitanne / juniorejanne

junioriansa / junioriaan

junioreitansa / junioreitaan / juniorejansa / juniorejaan

Gen

-n

juniorimme

junioreittemme / junioreidemme / junioriemme

juniorinne

junioreittenne / junioreidenne / juniorienne

juniorinsa

junioreittensa / junioreidensa / junioriensa

Ill

mihin

junioriimme

junioreihimme

junioriinne

junioreihinne

junioriinsa

junioreihinsa

Ine

-ssa

juniorissamme

junioreissamme

juniorissanne

junioreissanne

juniorissansa / juniorissaan

junioreissansa / junioreissaan

Ela

-sta

junioristamme

junioreistamme

junioristanne

junioreistanne

junioristansa / junioristaan

junioreistansa / junioreistaan

All

-lle

juniorillemme

junioreillemme

juniorillenne

junioreillenne

juniorillensa / juniorilleen

junioreillensa / junioreillean

Ade

-lla

juniorillamme

junioreillamme

juniorillanne

junioreillanne

juniorillansa / juniorillaan

junioreillansa / junioreillaan

Abl

-lta

junioriltamme

junioreiltamme

junioriltanne

junioreiltanne

junioriltansa / junioriltaan

junioreiltansa / junioreiltaan

Tra

-ksi

junioriksemme

junioreiksemme

junioriksenne

junioreiksenne

junioriksensa / juniorikseen

junioreiksensa / junioreikseen

Ess

-na

juniorinamme

junioreinamme

juniorinanne

junioreinanne

juniorinansa / juniorinaan

junioreinansa / junioreinaan

Abe

-tta

juniorittamme

junioreittamme

juniorittanne

junioreittanne

juniorittansa / juniorittaan

junioreittansa / junioreittaan

Com

-ne

-

junioreinemme

-

junioreinenne

-

junioreinensa / junioreineen

Singular

Plural

Nom

-

juniorimme

juniorinne

juniorinsa

juniorimme

juniorinne

juniorinsa

Par

-ta

junioriamme

juniorianne

junioriansa / junioriaan

junioreitamme / juniorejamme

junioreitanne / juniorejanne

junioreitansa / junioreitaan / juniorejansa / juniorejaan

Gen

-n

juniorimme

juniorinne

juniorinsa

junioreittemme / junioreidemme / junioriemme

junioreittenne / junioreidenne / juniorienne

junioreittensa / junioreidensa / junioriensa

Ill

mihin

junioriimme

junioriinne

junioriinsa

junioreihimme

junioreihinne

junioreihinsa

Ine

-ssa

juniorissamme

juniorissanne

juniorissansa / juniorissaan

junioreissamme

junioreissanne

junioreissansa / junioreissaan

Ela

-sta

junioristamme

junioristanne

junioristansa / junioristaan

junioreistamme

junioreistanne

junioreistansa / junioreistaan

All

-lle

juniorillemme

juniorillenne

juniorillensa / juniorilleen

junioreillemme

junioreillenne

junioreillensa / junioreillean

Ade

-lla

juniorillamme

juniorillanne

juniorillansa / juniorillaan

junioreillamme

junioreillanne

junioreillansa / junioreillaan

Abl

-lta

junioriltamme

junioriltanne

junioriltansa / junioriltaan

junioreiltamme

junioreiltanne

junioreiltansa / junioreiltaan

Tra

-ksi

junioriksemme

junioriksenne

junioriksensa / juniorikseen

junioreiksemme

junioreiksenne

junioreiksensa / junioreikseen

Ess

-na

juniorinamme

juniorinanne

juniorinansa / juniorinaan

junioreinamme

junioreinanne

junioreinansa / junioreinaan

Abe

-tta

juniorittamme

juniorittanne

juniorittansa / juniorittaan

junioreittamme

junioreittanne

junioreittansa / junioreittaan

Com

-ne

-

-

-

junioreinemme

junioreinenne

junioreinensa / junioreineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

junior

juniorit

Par

-ta

junioria

junioreja

Gen

-n

juniorin

juniorien

Ill

mihin

junioriin

junioreihin

Ine

-ssa

juniorissa

junioreissa

Ela

-sta

juniorista

junioreista

All

-lle

juniorille

junioreille

Ade

-lla

juniorilla

junioreilla

Abl

-lta

juniorilta

junioreilta

Tra

-ksi

junioriksi

junioreiksi

Ess

-na

juniorina

junioreina

Abe

-tta

junioritta

junioreitta

Com

-ne

-

junioreine

Ins

-in

-

juniorein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

junior

juniorit

Par

-ta

junioria

junioreja

Gen

-n

juniorin

juniorien

Ill

mihin

junioriin

junioreihin

Ine

-ssa

juniorissa

junioreissa

Ela

-sta

juniorista

junioreista

All

-lle

juniorille

junioreille

Ade

-lla

juniorilla

junioreilla

Abl

-lta

juniorilta

junioreilta

Tra

-ksi

junioriksi

junioreiksi

Ess

-na

juniorina

junioreina

Abe

-tta

junioritta

junioreitta

Com

-ne

-

junioreine

Ins

-in

-

juniorein

junior
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS, Sentence ID: Opensubtitles_v1_fi-en.tmx.xml_1156946; Tatoeba, Sentence ID: 3339976; Tatoeba, Sentence ID: 5907718 Junior Mints. Junior mints. Junior, ota tämä. Junior, take this for me. Junior se ei ole. Well, we know it's not Junior. Tule tänne, Junior. Over here, Junior. Noustaanpa ylös, Junior. Up and at'em, Junior, let's go. Jimmy Junior sanoi ehkä. Jimmy Jr. gave me a maybe. Se on juniorin vastuulla. It is the junior's responsibility. Junior, mene takaisin autoon. Junior, get in the car. Juniorin etu on aina ensisijainen. The junior's best interest is always paramount. Juniorin on oltava paikalla huomenna. The junior must be present tomorrow. Show more arrow right

Wikipedia

Junior
yhdysvaltalainen elokuva vuodelta 1994 Junior
Röyksoppin musiikkialbumi vuodelta 2009 Junior
Kaki Kingin musiikkialbumi vuodelta 2010 Corporación Popular Deportiva Junior
kolumbialainen jalkapalloseura Alfa Romeo Junior Z
urheiluautomalli Nissan Junior
lava-automalli. Leovegildo Lins da Gama Júnior
(s. 1954), brasilialainen jalkapalloilija Jenílson Ângelo de Souza
(s. 1973), brasilialainen jalkapalloilija Carlos de Jésus Junior
(s. 1977), brasilialainen jalkapalloilija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juniorini

juniorini

juniorisi

juniorisi

juniorinsa

juniorinsa

Par

-ta

junioriani

juniorejani

junioriasi

juniorejasi

junioriansa / junioriaan

juniorejansa / juniorejaan

Gen

-n

juniorini

juniorieni

juniorisi

junioriesi

juniorinsa

junioriensa

Ill

mihin

junioriini

junioreihini

junioriisi

junioreihisi

junioriinsa

junioreihinsa

Ine

-ssa

juniorissani

junioreissani

juniorissasi

junioreissasi

juniorissansa / juniorissaan

junioreissansa / junioreissaan

Ela

-sta

junioristani

junioreistani

junioristasi

junioreistasi

junioristansa / junioristaan

junioreistansa / junioreistaan

All

-lle

juniorilleni

junioreilleni

juniorillesi

junioreillesi

juniorillensa / juniorilleen

junioreillensa / junioreillean

Ade

-lla

juniorillani

junioreillani

juniorillasi

junioreillasi

juniorillansa / juniorillaan

junioreillansa / junioreillaan

Abl

-lta

junioriltani

junioreiltani

junioriltasi

junioreiltasi

junioriltansa / junioriltaan

junioreiltansa / junioreiltaan

Tra

-ksi

juniorikseni

junioreikseni

junioriksesi

junioreiksesi

junioriksensa / juniorikseen

junioreiksensa / junioreikseen

Ess

-na

juniorinani

junioreinani

juniorinasi

junioreinasi

juniorinansa / juniorinaan

junioreinansa / junioreinaan

Abe

-tta

juniorittani

junioreittani

juniorittasi

junioreittasi

juniorittansa / juniorittaan

junioreittansa / junioreittaan

Com

-ne

-

junioreineni

-

junioreinesi

-

junioreinensa / junioreineen

Singular

Plural

Nom

-

juniorini

juniorisi

juniorinsa

juniorini

juniorisi

juniorinsa

Par

-ta

junioriani

junioriasi

junioriansa / junioriaan

juniorejani

juniorejasi

juniorejansa / juniorejaan

Gen

-n

juniorini

juniorisi

juniorinsa

juniorieni

junioriesi

junioriensa

Ill

mihin

junioriini

junioriisi

junioriinsa

junioreihini

junioreihisi

junioreihinsa

Ine

-ssa

juniorissani

juniorissasi

juniorissansa / juniorissaan

junioreissani

junioreissasi

junioreissansa / junioreissaan

Ela

-sta

junioristani

junioristasi

junioristansa / junioristaan

junioreistani

junioreistasi

junioreistansa / junioreistaan

All

-lle

juniorilleni

juniorillesi

juniorillensa / juniorilleen

junioreilleni

junioreillesi

junioreillensa / junioreillean

Ade

-lla

juniorillani

juniorillasi

juniorillansa / juniorillaan

junioreillani

junioreillasi

junioreillansa / junioreillaan

Abl

-lta

junioriltani

junioriltasi

junioriltansa / junioriltaan

junioreiltani

junioreiltasi

junioreiltansa / junioreiltaan

Tra

-ksi

juniorikseni

junioriksesi

junioriksensa / juniorikseen

junioreikseni

junioreiksesi

junioreiksensa / junioreikseen

Ess

-na

juniorinani

juniorinasi

juniorinansa / juniorinaan

junioreinani

junioreinasi

junioreinansa / junioreinaan

Abe

-tta

juniorittani

juniorittasi

juniorittansa / juniorittaan

junioreittani

junioreittasi

junioreittansa / junioreittaan

Com

-ne

-

-

-

junioreineni

junioreinesi

junioreinensa / junioreineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juniorimme

juniorimme

juniorinne

juniorinne

juniorinsa

juniorinsa

Par

-ta

junioriamme

juniorejamme

juniorianne

juniorejanne

junioriansa / junioriaan

juniorejansa / juniorejaan

Gen

-n

juniorimme

junioriemme

juniorinne

juniorienne

juniorinsa

junioriensa

Ill

mihin

junioriimme

junioreihimme

junioriinne

junioreihinne

junioriinsa

junioreihinsa

Ine

-ssa

juniorissamme

junioreissamme

juniorissanne

junioreissanne

juniorissansa / juniorissaan

junioreissansa / junioreissaan

Ela

-sta

junioristamme

junioreistamme

junioristanne

junioreistanne

junioristansa / junioristaan

junioreistansa / junioreistaan

All

-lle

juniorillemme

junioreillemme

juniorillenne

junioreillenne

juniorillensa / juniorilleen

junioreillensa / junioreillean

Ade

-lla

juniorillamme

junioreillamme

juniorillanne

junioreillanne

juniorillansa / juniorillaan

junioreillansa / junioreillaan

Abl

-lta

junioriltamme

junioreiltamme

junioriltanne

junioreiltanne

junioriltansa / junioriltaan

junioreiltansa / junioreiltaan

Tra

-ksi

junioriksemme

junioreiksemme

junioriksenne

junioreiksenne

junioriksensa / juniorikseen

junioreiksensa / junioreikseen

Ess

-na

juniorinamme

junioreinamme

juniorinanne

junioreinanne

juniorinansa / juniorinaan

junioreinansa / junioreinaan

Abe

-tta

juniorittamme

junioreittamme

juniorittanne

junioreittanne

juniorittansa / juniorittaan

junioreittansa / junioreittaan

Com

-ne

-

junioreinemme

-

junioreinenne

-

junioreinensa / junioreineen

Singular

Plural

Nom

-

juniorimme

juniorinne

juniorinsa

juniorimme

juniorinne

juniorinsa

Par

-ta

junioriamme

juniorianne

junioriansa / junioriaan

juniorejamme

juniorejanne

juniorejansa / juniorejaan

Gen

-n

juniorimme

juniorinne

juniorinsa

junioriemme

juniorienne

junioriensa

Ill

mihin

junioriimme

junioriinne

junioriinsa

junioreihimme

junioreihinne

junioreihinsa

Ine

-ssa

juniorissamme

juniorissanne

juniorissansa / juniorissaan

junioreissamme

junioreissanne

junioreissansa / junioreissaan

Ela

-sta

junioristamme

junioristanne

junioristansa / junioristaan

junioreistamme

junioreistanne

junioreistansa / junioreistaan

All

-lle

juniorillemme

juniorillenne

juniorillensa / juniorilleen

junioreillemme

junioreillenne

junioreillensa / junioreillean

Ade

-lla

juniorillamme

juniorillanne

juniorillansa / juniorillaan

junioreillamme

junioreillanne

junioreillansa / junioreillaan

Abl

-lta

junioriltamme

junioriltanne

junioriltansa / junioriltaan

junioreiltamme

junioreiltanne

junioreiltansa / junioreiltaan

Tra

-ksi

junioriksemme

junioriksenne

junioriksensa / juniorikseen

junioreiksemme

junioreiksenne

junioreiksensa / junioreikseen

Ess

-na

juniorinamme

juniorinanne

juniorinansa / juniorinaan

junioreinamme

junioreinanne

junioreinansa / junioreinaan

Abe

-tta

juniorittamme

juniorittanne

juniorittansa / juniorittaan

junioreittamme

junioreittanne

junioreittansa / junioreittaan

Com

-ne

-

-

-

junioreinemme

junioreinenne

junioreinensa / junioreineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyy

kyyt

Par

-ta

kyytä

kyitä

Gen

-n

kyyn

kyitten / kyiden

Ill

mihin

kyyhyn

kyihin

Ine

-ssa

kyyssä

kyissä

Ela

-sta

kyystä

kyistä

All

-lle

kyylle

kyille

Ade

-lla

kyyllä

kyillä

Abl

-lta

kyyltä

kyiltä

Tra

-ksi

kyyksi

kyiksi

Ess

-na

kyynä

kyinä

Abe

-tta

kyyttä

kyittä

Com

-ne

-

kyine

Ins

-in

-

kyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyy

kyyt

Par

-ta

kyytä

kyitä

Gen

-n

kyyn

kyitten / kyiden

Ill

mihin

kyyhyn

kyihin

Ine

-ssa

kyyssä

kyissä

Ela

-sta

kyystä

kyistä

All

-lle

kyylle

kyille

Ade

-lla

kyyllä

kyillä

Abl

-lta

kyyltä

kyiltä

Tra

-ksi

kyyksi

kyiksi

Ess

-na

kyynä

kyinä

Abe

-tta

kyyttä

kyittä

Com

-ne

-

kyine

Ins

-in

-

kyin

viper kyykäärme, kyy
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3 Kyy pisti miestä sormeen. The viper bit the man on the finger. Kyy on pieni ja nopea käärme. An adder is a small and fast snake. Oletko sinä Kyy? You made it. Siuta on purru kyy. You've been bitten by a viper. Kyy 2, täällä Kyy 1. Viper-Two, Viper-Two, this is Viper-One, over. Onko se kyy myrkyllinen? Uh, is this Viper poisonous? Kaikki järjestyy. Kyy:. Everything will work out fine. Mihin pyritte, Musta Kyy? What are you on about, Blackadder? Saatte katua tätä, Musta Kyy. You'll regret this, Blackadder. Etsimme kyytä. The snake we're looking for is the adder. Show more arrow right

Wiktionary

common European viper (Vipera berus, the only natural species of viper in Finland) viper (Viperidae) Show more arrow right kyykäärme Show more arrow right aspiskyy kyykäärme kyynpisto kyypakkaus Show more arrow right From Proto-Finnic küü (compare Estonian küü), from Proto-Uralic küje (compare Hungarian kígyó). Show more arrow right

Wikipedia

Adder The adder, Vipera berus is a venomous viper that can be found throughout most of Western Europe and all the way to East Asia. It is the only venomous snake in the British Isles. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kyyni

kyyni

kyysi

kyysi

kyynsä

kyynsä

Par

-ta

kyytäni

kyitäni

kyytäsi

kyitäsi

kyytänsä / kyytään

kyitänsä / kyitään

Gen

-n

kyyni

kyitteni / kyideni

kyysi

kyittesi / kyidesi

kyynsä

kyittensä / kyidensä

Ill

mihin

kyyhyni

kyihini

kyyhysi

kyihisi

kyyhynsä

kyihinsä

Ine

-ssa

kyyssäni

kyissäni

kyyssäsi

kyissäsi

kyyssänsä / kyyssään

kyissänsä / kyissään

Ela

-sta

kyystäni

kyistäni

kyystäsi

kyistäsi

kyystänsä / kyystään

kyistänsä / kyistään

All

-lle

kyylleni

kyilleni

kyyllesi

kyillesi

kyyllensä / kyylleen

kyillensä / kyilleän

Ade

-lla

kyylläni

kyilläni

kyylläsi

kyilläsi

kyyllänsä / kyyllään

kyillänsä / kyillään

Abl

-lta

kyyltäni

kyiltäni

kyyltäsi

kyiltäsi

kyyltänsä / kyyltään

kyiltänsä / kyiltään

Tra

-ksi

kyykseni

kyikseni

kyyksesi

kyiksesi

kyyksensä / kyykseen

kyiksensä / kyikseen

Ess

-na

kyynäni

kyinäni

kyynäsi

kyinäsi

kyynänsä / kyynään

kyinänsä / kyinään

Abe

-tta

kyyttäni

kyittäni

kyyttäsi

kyittäsi

kyyttänsä / kyyttään

kyittänsä / kyittään

Com

-ne

-

kyineni

-

kyinesi

-

kyinensä / kyineen

Singular

Plural

Nom

-

kyyni

kyysi

kyynsä

kyyni

kyysi

kyynsä

Par

-ta

kyytäni

kyytäsi

kyytänsä / kyytään

kyitäni

kyitäsi

kyitänsä / kyitään

Gen

-n

kyyni

kyysi

kyynsä

kyitteni / kyideni

kyittesi / kyidesi

kyittensä / kyidensä

Ill

mihin

kyyhyni

kyyhysi

kyyhynsä

kyihini

kyihisi

kyihinsä

Ine

-ssa

kyyssäni

kyyssäsi

kyyssänsä / kyyssään

kyissäni

kyissäsi

kyissänsä / kyissään

Ela

-sta

kyystäni

kyystäsi

kyystänsä / kyystään

kyistäni

kyistäsi

kyistänsä / kyistään

All

-lle

kyylleni

kyyllesi

kyyllensä / kyylleen

kyilleni

kyillesi

kyillensä / kyilleän

Ade

-lla

kyylläni

kyylläsi

kyyllänsä / kyyllään

kyilläni

kyilläsi

kyillänsä / kyillään

Abl

-lta

kyyltäni

kyyltäsi

kyyltänsä / kyyltään

kyiltäni

kyiltäsi

kyiltänsä / kyiltään

Tra

-ksi

kyykseni

kyyksesi

kyyksensä / kyykseen

kyikseni

kyiksesi

kyiksensä / kyikseen

Ess

-na

kyynäni

kyynäsi

kyynänsä / kyynään

kyinäni

kyinäsi

kyinänsä / kyinään

Abe

-tta

kyyttäni

kyyttäsi

kyyttänsä / kyyttään

kyittäni

kyittäsi

kyittänsä / kyittään

Com

-ne

-

-

-

kyineni

kyinesi

kyinensä / kyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kyymme

kyymme

kyynne

kyynne

kyynsä

kyynsä

Par

-ta

kyytämme

kyitämme

kyytänne

kyitänne

kyytänsä / kyytään

kyitänsä / kyitään

Gen

-n

kyymme

kyittemme / kyidemme

kyynne

kyittenne / kyidenne

kyynsä

kyittensä / kyidensä

Ill

mihin

kyyhymme

kyihimme

kyyhynne

kyihinne

kyyhynsä

kyihinsä

Ine

-ssa

kyyssämme

kyissämme

kyyssänne

kyissänne

kyyssänsä / kyyssään

kyissänsä / kyissään

Ela

-sta

kyystämme

kyistämme

kyystänne

kyistänne

kyystänsä / kyystään

kyistänsä / kyistään

All

-lle

kyyllemme

kyillemme

kyyllenne

kyillenne

kyyllensä / kyylleen

kyillensä / kyilleän

Ade

-lla

kyyllämme

kyillämme

kyyllänne

kyillänne

kyyllänsä / kyyllään

kyillänsä / kyillään

Abl

-lta

kyyltämme

kyiltämme

kyyltänne

kyiltänne

kyyltänsä / kyyltään

kyiltänsä / kyiltään

Tra

-ksi

kyyksemme

kyiksemme

kyyksenne

kyiksenne

kyyksensä / kyykseen

kyiksensä / kyikseen

Ess

-na

kyynämme

kyinämme

kyynänne

kyinänne

kyynänsä / kyynään

kyinänsä / kyinään

Abe

-tta

kyyttämme

kyittämme

kyyttänne

kyittänne

kyyttänsä / kyyttään

kyittänsä / kyittään

Com

-ne

-

kyinemme

-

kyinenne

-

kyinensä / kyineen

Singular

Plural

Nom

-

kyymme

kyynne

kyynsä

kyymme

kyynne

kyynsä

Par

-ta

kyytämme

kyytänne

kyytänsä / kyytään

kyitämme

kyitänne

kyitänsä / kyitään

Gen

-n

kyymme

kyynne

kyynsä

kyittemme / kyidemme

kyittenne / kyidenne

kyittensä / kyidensä

Ill

mihin

kyyhymme

kyyhynne

kyyhynsä

kyihimme

kyihinne

kyihinsä

Ine

-ssa

kyyssämme

kyyssänne

kyyssänsä / kyyssään

kyissämme

kyissänne

kyissänsä / kyissään

Ela

-sta

kyystämme

kyystänne

kyystänsä / kyystään

kyistämme

kyistänne

kyistänsä / kyistään

All

-lle

kyyllemme

kyyllenne

kyyllensä / kyylleen

kyillemme

kyillenne

kyillensä / kyilleän

Ade

-lla

kyyllämme

kyyllänne

kyyllänsä / kyyllään

kyillämme

kyillänne

kyillänsä / kyillään

Abl

-lta

kyyltämme

kyyltänne

kyyltänsä / kyyltään

kyiltämme

kyiltänne

kyiltänsä / kyiltään

Tra

-ksi

kyyksemme

kyyksenne

kyyksensä / kyykseen

kyiksemme

kyiksenne

kyiksensä / kyikseen

Ess

-na

kyynämme

kyynänne

kyynänsä / kyynään

kyinämme

kyinänne

kyinänsä / kyinään

Abe

-tta

kyyttämme

kyyttänne

kyyttänsä / kyyttään

kyittämme

kyittänne

kyittänsä / kyittään

Com

-ne

-

-

-

kyinemme

kyinenne

kyinensä / kyineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept