johtuisikohan |
Verb, Active voice Conditional 3rd singular, |
|
Verb, Active voice Conditional Con negative form of verb, |
||
| to be due to | johtua, aiheutua jstk, olla jnk syytä, olla jnk ansiota |
| to result | johtua, olla jnk seurauksena, olla jnk tuloksena |
| to be caused by | johtua |
| to derive | johtaa, saada, johtua, olla peräisin jstk, polveutua |
| to ensue | seurata, aiheutua, johtua, seurata jälkeenpäin |
| to be down to | johtua, riippua jstk |
| to be owing to | johtua, olla jnk ansiota |
| to spring from | johtua |
| to issue | antaa, laskea liikkeeseen, julkaista, jakaa, tulla, johtua |
| to proceed from | johtua, olla lähtöisin jstk, tulla jstk |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
johdunkohan |
|
ii |
johdutkohan |
|
iii |
johtuukohan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
johdummekohan / johdutaankohan |
|
ii |
johduttekohan |
|
iii |
johtuvatkohan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
johduinkohan |
|
ii |
johduitkohan |
|
iii |
johtuikohan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
johduimmekohan / johduttiinkohan |
|
ii |
johduittekohan |
|
iii |
johtuivatkohan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen johtunutkohan |
en ole johtunutkohan |
ii |
olet johtunutkohan |
et ole johtunutkohan |
iii |
on johtunutkohan |
ei ole johtunutkohan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme johtuneetkohan |
emme ole johtuneetkohan |
ii |
olette johtuneetkohan |
ette ole johtuneetkohan |
iii |
ovat johtuneetkohan |
eivät ole johtuneetkohan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin johtunutkohan |
en ollut johtunutkohan |
ii |
olit johtunutkohan |
et ollut johtunutkohan |
iii |
oli johtunutkohan |
ei ollut johtunutkohan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme johtuneetkohan |
emme olleet johtuneetkohan |
ii |
olitte johtuneetkohan |
ette olleet johtuneetkohan |
iii |
olivat johtuneetkohan |
eivät olleet johtuneetkohan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
johtuisinkohan |
|
ii |
johtuisitkohan |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
johtuisimmekohan |
|
ii |
johtuisittekohan |
|
iii |
johtuisivatkohan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin johtunutkohan |
en olisi johtunutkohan |
ii |
olisit johtunutkohan |
et olisi johtunutkohan |
iii |
olisi johtunutkohan |
ei olisi johtunutkohan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme johtuneetkohan |
emme olisi johtuneetkohan |
ii |
olisitte johtuneetkohan |
ette olisi johtuneetkohan |
iii |
olisivat johtuneetkohan |
eivät olisi johtuneetkohan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
johtunenkohan |
en johtunekohan |
ii |
johtunetkohan |
et johtunekohan |
iii |
johtuneekohan |
ei johtunekohan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
johtunemmekohan |
emme johtunekohan |
ii |
johtunettekohan |
ette johtunekohan |
iii |
johtunevatkohan |
eivät johtunekohan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen johtunutkohan |
en liene johtunutkohan |
ii |
lienet johtunutkohan |
et liene johtunutkohan |
iii |
lienee johtunutkohan |
ei liene johtunutkohan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme johtuneetkohan |
emme liene johtuneetkohan |
ii |
lienette johtuneetkohan |
ette liene johtuneetkohan |
iii |
lienevät johtuneetkohan |
eivät liene johtuneetkohan |
Singular
i |
- |
ii |
johdu |
iii |
johtukoon |
Plural
i |
johtukaamme |
ii |
johtukaa |
iii |
johtukoot |
Nom |
- |
johtuakohan |
Tra |
-ksi |
johtuaksensakohan / johtuakseenkohan |
Ine |
-ssa |
johtuessakohan |
Ins |
-in |
johtuenkohan |
Ine |
-ssa |
johduttaessakohan (passive) |
Ill |
mihin |
johtumaankohan |
Ine |
-ssa |
johtumassakohan |
Ela |
-sta |
johtumastakohan |
Ade |
-lla |
johtumallakohan |
Abe |
-tta |
johtumattakohan |
Ins |
-in |
johtumankohan |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
johtuminenkohan |
Par |
-ta |
johtumistakohan |
johtumaisillaankohan / johtumaisillansakohan |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
johdutaankohan |
ei johdutakohan |
Imperfect |
johduttiinkohan |
ei johduttukohan |
Potential |
johduttaneenkohan |
ei johduttanekohan |
Conditional |
johduttaisiinkohan |
ei johduttaisikohan |
Imperative Present |
johduttakoonkohan |
älköön johduttakokohan |
Imperative Perfect |
olkoon johduttukohan |
älköön johduttukohan |
Positive
Negative
Present
johdutaankohan
ei johdutakohan
Imperfect
johduttiinkohan
ei johduttukohan
Potential
johduttaneenkohan
ei johduttanekohan
Conditional
johduttaisiinkohan
ei johduttaisikohan
Imperative Present
johduttakoonkohan
älköön johduttakokohan
Imperative Perfect
olkoon johduttukohan
älköön johduttukohan
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
johtuvakohan |
johduttavakohan |
2nd |
johtunutkohan |
johduttukohan |
3rd |
johtumakohan |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net