logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

invalidihissi, noun

Word analysis
invalidihissi

invalidihissi

invalidihissi

Noun, Singular Nominative

invalidi

Noun, Singular Nominative

+ hissi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

invalidihissi

invalidihissit

Par

-ta

invalidihissiä

invalidihissejä

Gen

-n

invalidihissin

invalidihissien

Ill

mihin

invalidihissiin

invalidihisseihin

Ine

-ssa

invalidihississä

invalidihisseissä

Ela

-sta

invalidihissistä

invalidihisseistä

All

-lle

invalidihissille

invalidihisseille

Ade

-lla

invalidihissillä

invalidihisseillä

Abl

-lta

invalidihissiltä

invalidihisseiltä

Tra

-ksi

invalidihissiksi

invalidihisseiksi

Ess

-na

invalidihissinä

invalidihisseinä

Abe

-tta

invalidihissittä

invalidihisseittä

Com

-ne

-

invalidihisseine

Ins

-in

-

invalidihissein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

invalidihissi

invalidihissit

Par

-ta

invalidihissiä

invalidihissejä

Gen

-n

invalidihissin

invalidihissien

Ill

mihin

invalidihissiin

invalidihisseihin

Ine

-ssa

invalidihississä

invalidihisseissä

Ela

-sta

invalidihissistä

invalidihisseistä

All

-lle

invalidihissille

invalidihisseille

Ade

-lla

invalidihissillä

invalidihisseillä

Abl

-lta

invalidihissiltä

invalidihisseiltä

Tra

-ksi

invalidihissiksi

invalidihisseiksi

Ess

-na

invalidihissinä

invalidihisseinä

Abe

-tta

invalidihissittä

invalidihisseittä

Com

-ne

-

invalidihisseine

Ins

-in

-

invalidihissein

invalid
invalidihissi
Show more arrow right
tmClass; ParaCrawl Corpus Invalidihissit, invalidien kävelytuet. Invalid lifts, invalid walkers. Tenalji von Fersenissä hintaan sisältyy etukäteen myyntipalvelusta tilattava invalidihissi (ainoastaan henkilökuljetukseen). In Tenaille von Fersen, the price includes the staircase lift for the physically disabled, which must be ordered from the sales service in advance (only for the transport of persons). Ilmapatjat potilaiden siirtämiseen, liikkumiseen tarkoitetut kotihoitotuotteet, erityisesti invalidihissit. Air mattress for moving patients, home care mobility products, particularly, invalid lifts. Invalidihissit, pyörätuolien nostolaitteet, luiskat liikuntaesteisille, pyörätuoliluiskat, edellä mainittujen tavaroiden osat. Lifts for the disabled, wheelchair lifts, ramps for the disabled, wheelchair ramps, parts for the aforesaid goods. Sähkökäyttöiset kädessä pidettävät potilaiden ja invalidien nostons-, siirtons-ja kuljetuslaitteiden jans-välineiden ohjaimet, invalidihissit, kylvetyksessä käytettävät potilaiden ja invalidien nostolaitteet ja nostimet, potilaiden ja invalidien siirrettävät huonekalut, istuimet, WCns-istuimet, sängyt, selkätuet, jalkatuet ja pääntuet sekä kaikkien edellä mainittujen tavaroiden osat ja tarvikkeet. Electrically operated hand-held controllers for apparatus and equipment for lifting, handling and transporting patients and invalids, invalid lifts, bath lifts and bath hoists for patients and invalids, movable furniture, seats, toilet seats, beds, backrests, footrests and headrests for patients and invalids, and parts and fittings for all the aforesaid goods. Seuraavien vähittäismyyntipalvelut: leikkauspöydät, invalidihissit, lämpöhuovat, lääketieteellisiin tarkoituksiin, hoitopöydät potilaita varten, kalusteet, jotka on valmistettu erityisesti kirurgiseen käyttöön, kalusteet, jotka on valmistettu erityisesti hammaslääketieteelliseen käyttöön, synnytystuolit, hammaslääkärituolit, potilaan asemointityökalut, ulkokalusteet ja ulkokäyttöön tarkoitetut kalusteet. Retailing of tables for surgery, invalid hoists, electric blankets for medical use, patient treatment tables, furniture adapted for surgical use, furniture adapted for dental use, birthing chairs, dentists' chairs, tools for positioning patients, outdoor furniture and furniture adapted for outdoor use. Show more arrow right

Wiktionary

invalid elevator, invalid lift Show more arrow right invalidi +‎ hissi Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

invalidihissini

invalidihissini

invalidihissisi

invalidihissisi

invalidihissinsä

invalidihissinsä

Par

-ta

invalidihissiäni

invalidihissejäni

invalidihissiäsi

invalidihissejäsi

invalidihissiänsä / invalidihissiään

invalidihissejänsä / invalidihissejään

Gen

-n

invalidihissini

invalidihissieni

invalidihissisi

invalidihissiesi

invalidihissinsä

invalidihissiensä

Ill

mihin

invalidihissiini

invalidihisseihini

invalidihissiisi

invalidihisseihisi

invalidihissiinsä

invalidihisseihinsä

Ine

-ssa

invalidihississäni

invalidihisseissäni

invalidihississäsi

invalidihisseissäsi

invalidihississänsä / invalidihississään

invalidihisseissänsä / invalidihisseissään

Ela

-sta

invalidihissistäni

invalidihisseistäni

invalidihissistäsi

invalidihisseistäsi

invalidihissistänsä / invalidihissistään

invalidihisseistänsä / invalidihisseistään

All

-lle

invalidihissilleni

invalidihisseilleni

invalidihissillesi

invalidihisseillesi

invalidihissillensä / invalidihissilleen

invalidihisseillensä / invalidihisseilleän

Ade

-lla

invalidihissilläni

invalidihisseilläni

invalidihissilläsi

invalidihisseilläsi

invalidihissillänsä / invalidihissillään

invalidihisseillänsä / invalidihisseillään

Abl

-lta

invalidihissiltäni

invalidihisseiltäni

invalidihissiltäsi

invalidihisseiltäsi

invalidihissiltänsä / invalidihissiltään

invalidihisseiltänsä / invalidihisseiltään

Tra

-ksi

invalidihissikseni

invalidihisseikseni

invalidihissiksesi

invalidihisseiksesi

invalidihissiksensä / invalidihissikseen

invalidihisseiksensä / invalidihisseikseen

Ess

-na

invalidihissinäni

invalidihisseinäni

invalidihissinäsi

invalidihisseinäsi

invalidihissinänsä / invalidihissinään

invalidihisseinänsä / invalidihisseinään

Abe

-tta

invalidihissittäni

invalidihisseittäni

invalidihissittäsi

invalidihisseittäsi

invalidihissittänsä / invalidihissittään

invalidihisseittänsä / invalidihisseittään

Com

-ne

-

invalidihisseineni

-

invalidihisseinesi

-

invalidihisseinensä / invalidihisseineen

Singular

Plural

Nom

-

invalidihissini

invalidihissisi

invalidihissinsä

invalidihissini

invalidihissisi

invalidihissinsä

Par

-ta

invalidihissiäni

invalidihissiäsi

invalidihissiänsä / invalidihissiään

invalidihissejäni

invalidihissejäsi

invalidihissejänsä / invalidihissejään

Gen

-n

invalidihissini

invalidihissisi

invalidihissinsä

invalidihissieni

invalidihissiesi

invalidihissiensä

Ill

mihin

invalidihissiini

invalidihissiisi

invalidihissiinsä

invalidihisseihini

invalidihisseihisi

invalidihisseihinsä

Ine

-ssa

invalidihississäni

invalidihississäsi

invalidihississänsä / invalidihississään

invalidihisseissäni

invalidihisseissäsi

invalidihisseissänsä / invalidihisseissään

Ela

-sta

invalidihissistäni

invalidihissistäsi

invalidihissistänsä / invalidihissistään

invalidihisseistäni

invalidihisseistäsi

invalidihisseistänsä / invalidihisseistään

All

-lle

invalidihissilleni

invalidihissillesi

invalidihissillensä / invalidihissilleen

invalidihisseilleni

invalidihisseillesi

invalidihisseillensä / invalidihisseilleän

Ade

-lla

invalidihissilläni

invalidihissilläsi

invalidihissillänsä / invalidihissillään

invalidihisseilläni

invalidihisseilläsi

invalidihisseillänsä / invalidihisseillään

Abl

-lta

invalidihissiltäni

invalidihissiltäsi

invalidihissiltänsä / invalidihissiltään

invalidihisseiltäni

invalidihisseiltäsi

invalidihisseiltänsä / invalidihisseiltään

Tra

-ksi

invalidihissikseni

invalidihissiksesi

invalidihissiksensä / invalidihissikseen

invalidihisseikseni

invalidihisseiksesi

invalidihisseiksensä / invalidihisseikseen

Ess

-na

invalidihissinäni

invalidihissinäsi

invalidihissinänsä / invalidihissinään

invalidihisseinäni

invalidihisseinäsi

invalidihisseinänsä / invalidihisseinään

Abe

-tta

invalidihissittäni

invalidihissittäsi

invalidihissittänsä / invalidihissittään

invalidihisseittäni

invalidihisseittäsi

invalidihisseittänsä / invalidihisseittään

Com

-ne

-

-

-

invalidihisseineni

invalidihisseinesi

invalidihisseinensä / invalidihisseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

invalidihissimme

invalidihissimme

invalidihissinne

invalidihissinne

invalidihissinsä

invalidihissinsä

Par

-ta

invalidihissiämme

invalidihissejämme

invalidihissiänne

invalidihissejänne

invalidihissiänsä / invalidihissiään

invalidihissejänsä / invalidihissejään

Gen

-n

invalidihissimme

invalidihissiemme

invalidihissinne

invalidihissienne

invalidihissinsä

invalidihissiensä

Ill

mihin

invalidihissiimme

invalidihisseihimme

invalidihissiinne

invalidihisseihinne

invalidihissiinsä

invalidihisseihinsä

Ine

-ssa

invalidihississämme

invalidihisseissämme

invalidihississänne

invalidihisseissänne

invalidihississänsä / invalidihississään

invalidihisseissänsä / invalidihisseissään

Ela

-sta

invalidihissistämme

invalidihisseistämme

invalidihissistänne

invalidihisseistänne

invalidihissistänsä / invalidihissistään

invalidihisseistänsä / invalidihisseistään

All

-lle

invalidihissillemme

invalidihisseillemme

invalidihissillenne

invalidihisseillenne

invalidihissillensä / invalidihissilleen

invalidihisseillensä / invalidihisseilleän

Ade

-lla

invalidihissillämme

invalidihisseillämme

invalidihissillänne

invalidihisseillänne

invalidihissillänsä / invalidihissillään

invalidihisseillänsä / invalidihisseillään

Abl

-lta

invalidihissiltämme

invalidihisseiltämme

invalidihissiltänne

invalidihisseiltänne

invalidihissiltänsä / invalidihissiltään

invalidihisseiltänsä / invalidihisseiltään

Tra

-ksi

invalidihissiksemme

invalidihisseiksemme

invalidihissiksenne

invalidihisseiksenne

invalidihissiksensä / invalidihissikseen

invalidihisseiksensä / invalidihisseikseen

Ess

-na

invalidihissinämme

invalidihisseinämme

invalidihissinänne

invalidihisseinänne

invalidihissinänsä / invalidihissinään

invalidihisseinänsä / invalidihisseinään

Abe

-tta

invalidihissittämme

invalidihisseittämme

invalidihissittänne

invalidihisseittänne

invalidihissittänsä / invalidihissittään

invalidihisseittänsä / invalidihisseittään

Com

-ne

-

invalidihisseinemme

-

invalidihisseinenne

-

invalidihisseinensä / invalidihisseineen

Singular

Plural

Nom

-

invalidihissimme

invalidihissinne

invalidihissinsä

invalidihissimme

invalidihissinne

invalidihissinsä

Par

-ta

invalidihissiämme

invalidihissiänne

invalidihissiänsä / invalidihissiään

invalidihissejämme

invalidihissejänne

invalidihissejänsä / invalidihissejään

Gen

-n

invalidihissimme

invalidihissinne

invalidihissinsä

invalidihissiemme

invalidihissienne

invalidihissiensä

Ill

mihin

invalidihissiimme

invalidihissiinne

invalidihissiinsä

invalidihisseihimme

invalidihisseihinne

invalidihisseihinsä

Ine

-ssa

invalidihississämme

invalidihississänne

invalidihississänsä / invalidihississään

invalidihisseissämme

invalidihisseissänne

invalidihisseissänsä / invalidihisseissään

Ela

-sta

invalidihissistämme

invalidihissistänne

invalidihissistänsä / invalidihissistään

invalidihisseistämme

invalidihisseistänne

invalidihisseistänsä / invalidihisseistään

All

-lle

invalidihissillemme

invalidihissillenne

invalidihissillensä / invalidihissilleen

invalidihisseillemme

invalidihisseillenne

invalidihisseillensä / invalidihisseilleän

Ade

-lla

invalidihissillämme

invalidihissillänne

invalidihissillänsä / invalidihissillään

invalidihisseillämme

invalidihisseillänne

invalidihisseillänsä / invalidihisseillään

Abl

-lta

invalidihissiltämme

invalidihissiltänne

invalidihissiltänsä / invalidihissiltään

invalidihisseiltämme

invalidihisseiltänne

invalidihisseiltänsä / invalidihisseiltään

Tra

-ksi

invalidihissiksemme

invalidihissiksenne

invalidihissiksensä / invalidihissikseen

invalidihisseiksemme

invalidihisseiksenne

invalidihisseiksensä / invalidihisseikseen

Ess

-na

invalidihissinämme

invalidihissinänne

invalidihissinänsä / invalidihissinään

invalidihisseinämme

invalidihisseinänne

invalidihisseinänsä / invalidihisseinään

Abe

-tta

invalidihissittämme

invalidihissittänne

invalidihissittänsä / invalidihissittään

invalidihisseittämme

invalidihisseittänne

invalidihisseittänsä / invalidihisseittään

Com

-ne

-

-

-

invalidihisseinemme

invalidihisseinenne

invalidihisseinensä / invalidihisseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

invalidi

invalidit

Par

-ta

invalidia

invalideja

Gen

-n

invalidin

invalidien

Ill

mihin

invalidiin

invalideihin

Ine

-ssa

invalidissa

invalideissa

Ela

-sta

invalidista

invalideista

All

-lle

invalidille

invalideille

Ade

-lla

invalidilla

invalideilla

Abl

-lta

invalidilta

invalideilta

Tra

-ksi

invalidiksi

invalideiksi

Ess

-na

invalidina

invalideina

Abe

-tta

invaliditta

invalideitta

Com

-ne

-

invalideine

Ins

-in

-

invalidein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

invalidi

invalidit

Par

-ta

invalidia

invalideja

Gen

-n

invalidin

invalidien

Ill

mihin

invalidiin

invalideihin

Ine

-ssa

invalidissa

invalideissa

Ela

-sta

invalidista

invalideista

All

-lle

invalidille

invalideille

Ade

-lla

invalidilla

invalideilla

Abl

-lta

invalidilta

invalideilta

Tra

-ksi

invalidiksi

invalideiksi

Ess

-na

invalidina

invalideina

Abe

-tta

invaliditta

invalideitta

Com

-ne

-

invalideine

Ins

-in

-

invalidein

invalid pätemätön, mitätön, invalidi, vammainen, sairas, raihnas, raihnas henkilö
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles Invalidi asuu vanhainkodissa. The disabled person lives in a nursing home. Invalidi käytti pyörätuolia liikkumiseen. The invalid used a wheelchair for mobility. Hevosen vetämässä rullatuolissa istui invalidi. The handicapped person sat in a horse-drawn wheelchair. En tiennyt, että olette invalidi. I did not know that you are handicapped. Invalidi ei saanut apua noustessaan portaita ylös. The invalid did not receive help in climbing the stairs. Invalidi sai vammaisalennusta linjans-autosta junalippuun. The disabled person received a discount from the bus ticket to the train ticket. Invalidi osallistui esteettömän kaupungin suunnittelutyöryhmään. The disabled person participated in the planning group for an accessible city. Richard on loppuikänsä invalidi ja käyttää pyörätuolia. Richard is paralyzed for life and in a wheelchair. Hänen vaimonsa on invalidi ja heillä on kaksivuotias lapsi. Um, he also has a wife who's confined to a wheelchair and a two-year-old child. Invalidia avustettiin ylittämään katua. The disabled person was assisted in crossing the street. Show more arrow right

Wiktionary

A person with a disability or a handicap. Show more arrow right invalidisoida invalidisoiva invaliditeetti Show more arrow right < French invalide < English invalid Show more arrow right

Wikipedia

Disability A disability is a societal imposition on people who have impairments, making it more difficult for people to do certain activities or interact with the world around them. Due to cognitive, developmental, intellectual, mental, physical, and/or sensory differences, disabled people are “unnecessarily isolated and excluded from full participation in society.” As a result of impairments, people with disabilities can experience disablement from birth, or may be labeled as disabled during their lifetime. The United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities defines disability as:. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

invalidini

invalidini

invalidisi

invalidisi

invalidinsa

invalidinsa

Par

-ta

invalidiani

invalidejani

invalidiasi

invalidejasi

invalidiansa / invalidiaan

invalidejansa / invalidejaan

Gen

-n

invalidini

invalidieni

invalidisi

invalidiesi

invalidinsa

invalidiensa

Ill

mihin

invalidiini

invalideihini

invalidiisi

invalideihisi

invalidiinsa

invalideihinsa

Ine

-ssa

invalidissani

invalideissani

invalidissasi

invalideissasi

invalidissansa / invalidissaan

invalideissansa / invalideissaan

Ela

-sta

invalidistani

invalideistani

invalidistasi

invalideistasi

invalidistansa / invalidistaan

invalideistansa / invalideistaan

All

-lle

invalidilleni

invalideilleni

invalidillesi

invalideillesi

invalidillensa / invalidilleen

invalideillensa / invalideillean

Ade

-lla

invalidillani

invalideillani

invalidillasi

invalideillasi

invalidillansa / invalidillaan

invalideillansa / invalideillaan

Abl

-lta

invalidiltani

invalideiltani

invalidiltasi

invalideiltasi

invalidiltansa / invalidiltaan

invalideiltansa / invalideiltaan

Tra

-ksi

invalidikseni

invalideikseni

invalidiksesi

invalideiksesi

invalidiksensa / invalidikseen

invalideiksensa / invalideikseen

Ess

-na

invalidinani

invalideinani

invalidinasi

invalideinasi

invalidinansa / invalidinaan

invalideinansa / invalideinaan

Abe

-tta

invalidittani

invalideittani

invalidittasi

invalideittasi

invalidittansa / invalidittaan

invalideittansa / invalideittaan

Com

-ne

-

invalideineni

-

invalideinesi

-

invalideinensa / invalideineen

Singular

Plural

Nom

-

invalidini

invalidisi

invalidinsa

invalidini

invalidisi

invalidinsa

Par

-ta

invalidiani

invalidiasi

invalidiansa / invalidiaan

invalidejani

invalidejasi

invalidejansa / invalidejaan

Gen

-n

invalidini

invalidisi

invalidinsa

invalidieni

invalidiesi

invalidiensa

Ill

mihin

invalidiini

invalidiisi

invalidiinsa

invalideihini

invalideihisi

invalideihinsa

Ine

-ssa

invalidissani

invalidissasi

invalidissansa / invalidissaan

invalideissani

invalideissasi

invalideissansa / invalideissaan

Ela

-sta

invalidistani

invalidistasi

invalidistansa / invalidistaan

invalideistani

invalideistasi

invalideistansa / invalideistaan

All

-lle

invalidilleni

invalidillesi

invalidillensa / invalidilleen

invalideilleni

invalideillesi

invalideillensa / invalideillean

Ade

-lla

invalidillani

invalidillasi

invalidillansa / invalidillaan

invalideillani

invalideillasi

invalideillansa / invalideillaan

Abl

-lta

invalidiltani

invalidiltasi

invalidiltansa / invalidiltaan

invalideiltani

invalideiltasi

invalideiltansa / invalideiltaan

Tra

-ksi

invalidikseni

invalidiksesi

invalidiksensa / invalidikseen

invalideikseni

invalideiksesi

invalideiksensa / invalideikseen

Ess

-na

invalidinani

invalidinasi

invalidinansa / invalidinaan

invalideinani

invalideinasi

invalideinansa / invalideinaan

Abe

-tta

invalidittani

invalidittasi

invalidittansa / invalidittaan

invalideittani

invalideittasi

invalideittansa / invalideittaan

Com

-ne

-

-

-

invalideineni

invalideinesi

invalideinensa / invalideineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

invalidimme

invalidimme

invalidinne

invalidinne

invalidinsa

invalidinsa

Par

-ta

invalidiamme

invalidejamme

invalidianne

invalidejanne

invalidiansa / invalidiaan

invalidejansa / invalidejaan

Gen

-n

invalidimme

invalidiemme

invalidinne

invalidienne

invalidinsa

invalidiensa

Ill

mihin

invalidiimme

invalideihimme

invalidiinne

invalideihinne

invalidiinsa

invalideihinsa

Ine

-ssa

invalidissamme

invalideissamme

invalidissanne

invalideissanne

invalidissansa / invalidissaan

invalideissansa / invalideissaan

Ela

-sta

invalidistamme

invalideistamme

invalidistanne

invalideistanne

invalidistansa / invalidistaan

invalideistansa / invalideistaan

All

-lle

invalidillemme

invalideillemme

invalidillenne

invalideillenne

invalidillensa / invalidilleen

invalideillensa / invalideillean

Ade

-lla

invalidillamme

invalideillamme

invalidillanne

invalideillanne

invalidillansa / invalidillaan

invalideillansa / invalideillaan

Abl

-lta

invalidiltamme

invalideiltamme

invalidiltanne

invalideiltanne

invalidiltansa / invalidiltaan

invalideiltansa / invalideiltaan

Tra

-ksi

invalidiksemme

invalideiksemme

invalidiksenne

invalideiksenne

invalidiksensa / invalidikseen

invalideiksensa / invalideikseen

Ess

-na

invalidinamme

invalideinamme

invalidinanne

invalideinanne

invalidinansa / invalidinaan

invalideinansa / invalideinaan

Abe

-tta

invalidittamme

invalideittamme

invalidittanne

invalideittanne

invalidittansa / invalidittaan

invalideittansa / invalideittaan

Com

-ne

-

invalideinemme

-

invalideinenne

-

invalideinensa / invalideineen

Singular

Plural

Nom

-

invalidimme

invalidinne

invalidinsa

invalidimme

invalidinne

invalidinsa

Par

-ta

invalidiamme

invalidianne

invalidiansa / invalidiaan

invalidejamme

invalidejanne

invalidejansa / invalidejaan

Gen

-n

invalidimme

invalidinne

invalidinsa

invalidiemme

invalidienne

invalidiensa

Ill

mihin

invalidiimme

invalidiinne

invalidiinsa

invalideihimme

invalideihinne

invalideihinsa

Ine

-ssa

invalidissamme

invalidissanne

invalidissansa / invalidissaan

invalideissamme

invalideissanne

invalideissansa / invalideissaan

Ela

-sta

invalidistamme

invalidistanne

invalidistansa / invalidistaan

invalideistamme

invalideistanne

invalideistansa / invalideistaan

All

-lle

invalidillemme

invalidillenne

invalidillensa / invalidilleen

invalideillemme

invalideillenne

invalideillensa / invalideillean

Ade

-lla

invalidillamme

invalidillanne

invalidillansa / invalidillaan

invalideillamme

invalideillanne

invalideillansa / invalideillaan

Abl

-lta

invalidiltamme

invalidiltanne

invalidiltansa / invalidiltaan

invalideiltamme

invalideiltanne

invalideiltansa / invalideiltaan

Tra

-ksi

invalidiksemme

invalidiksenne

invalidiksensa / invalidikseen

invalideiksemme

invalideiksenne

invalideiksensa / invalideikseen

Ess

-na

invalidinamme

invalidinanne

invalidinansa / invalidinaan

invalideinamme

invalideinanne

invalideinansa / invalideinaan

Abe

-tta

invalidittamme

invalidittanne

invalidittansa / invalidittaan

invalideittamme

invalideittanne

invalideittansa / invalideittaan

Com

-ne

-

-

-

invalideinemme

invalideinenne

invalideinensa / invalideineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hissi

hissit

Par

-ta

hissiä

hissejä

Gen

-n

hissin

hissien

Ill

mihin

hissiin

hisseihin

Ine

-ssa

hississä

hisseissä

Ela

-sta

hissistä

hisseistä

All

-lle

hissille

hisseille

Ade

-lla

hissillä

hisseillä

Abl

-lta

hissiltä

hisseiltä

Tra

-ksi

hissiksi

hisseiksi

Ess

-na

hissinä

hisseinä

Abe

-tta

hissittä

hisseittä

Com

-ne

-

hisseine

Ins

-in

-

hissein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hissi

hissit

Par

-ta

hissiä

hissejä

Gen

-n

hissin

hissien

Ill

mihin

hissiin

hisseihin

Ine

-ssa

hississä

hisseissä

Ela

-sta

hissistä

hisseistä

All

-lle

hissille

hisseille

Ade

-lla

hissillä

hisseillä

Abl

-lta

hissiltä

hisseiltä

Tra

-ksi

hissiksi

hisseiksi

Ess

-na

hissinä

hisseinä

Abe

-tta

hissittä

hisseittä

Com

-ne

-

hisseine

Ins

-in

-

hissein

Elevator hissi, elevaattori, nostolaite, korkeusperäsin
lift hissi, nosto, nostolaite, nostovoima, kyyti, kohottaminen
Elevator
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Sentence Collection; JW300 Parallel Corpus; opensubtitles2 Samoin hissi. Yeah, and an elevator. Tehdään hissi. We'll do the Elevator. Missä hissi on? Do you know where the lift is? Onko tämä hissi? Is this the elevator? Onneksi hissi saatiin korjattua nopeasti. Fortunately, the elevator was repaired quickly. Siis hissejä. Elevators, that is. Kysyin vastaanotosta, missä hissi sijaitsee. I asked at the reception where the lift is located. Hissi oli hidas, mutta pääsimme lopulta perille. The lift was slow, but we eventually arrived. Nopeasti hissiin! Quick, the elevator! En kestä hissejä. I can't stand elevators. Show more arrow right

Wiktionary

elevator, lift (idiomatic) elevator as metaphor for mental capabilities, as in the English expression "one's elevator doesn't go all the way to the top" Fin:Luulen, että hänellä ei mene hissi ylös asti.Eng:I think that his elevator doesn't go all the way to the top. Show more arrow right ankkurihissihenkilöhissiherrahissihiihtohissihissikoneistohissikorihissikorttihissikuiluhissivalaisininvalidihissikalahissikapulahissinäköalahissipaternosterhissiporrashissisompahissitavarahissituolihissi Show more arrow right Borrowed from Swedish hiss, ultimately from Middle Low German hissen of uncertain origin. Show more arrow right

Wikipedia

Elevator An elevator (North American English) or lift (Commonwealth English) is a type of cable-assisted, roller-track assisted, or hydraulic cylinder-assisted machine that vertically transports people or freight between floors, levels, or decks of a building, vessel, or other structure. They are typically powered by electric motors that drive traction cables and counterweight systems such as a hoist, although some pump hydraulic fluid to raise a cylindrical piston like a jack. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hissini

hissini

hissisi

hissisi

hissinsä

hissinsä

Par

-ta

hissiäni

hissejäni

hissiäsi

hissejäsi

hissiänsä / hissiään

hissejänsä / hissejään

Gen

-n

hissini

hissieni

hissisi

hissiesi

hissinsä

hissiensä

Ill

mihin

hissiini

hisseihini

hissiisi

hisseihisi

hissiinsä

hisseihinsä

Ine

-ssa

hississäni

hisseissäni

hississäsi

hisseissäsi

hississänsä / hississään

hisseissänsä / hisseissään

Ela

-sta

hissistäni

hisseistäni

hissistäsi

hisseistäsi

hissistänsä / hissistään

hisseistänsä / hisseistään

All

-lle

hissilleni

hisseilleni

hissillesi

hisseillesi

hissillensä / hissilleen

hisseillensä / hisseilleän

Ade

-lla

hissilläni

hisseilläni

hissilläsi

hisseilläsi

hissillänsä / hissillään

hisseillänsä / hisseillään

Abl

-lta

hissiltäni

hisseiltäni

hissiltäsi

hisseiltäsi

hissiltänsä / hissiltään

hisseiltänsä / hisseiltään

Tra

-ksi

hissikseni

hisseikseni

hissiksesi

hisseiksesi

hissiksensä / hissikseen

hisseiksensä / hisseikseen

Ess

-na

hissinäni

hisseinäni

hissinäsi

hisseinäsi

hissinänsä / hissinään

hisseinänsä / hisseinään

Abe

-tta

hissittäni

hisseittäni

hissittäsi

hisseittäsi

hissittänsä / hissittään

hisseittänsä / hisseittään

Com

-ne

-

hisseineni

-

hisseinesi

-

hisseinensä / hisseineen

Singular

Plural

Nom

-

hissini

hissisi

hissinsä

hissini

hissisi

hissinsä

Par

-ta

hissiäni

hissiäsi

hissiänsä / hissiään

hissejäni

hissejäsi

hissejänsä / hissejään

Gen

-n

hissini

hissisi

hissinsä

hissieni

hissiesi

hissiensä

Ill

mihin

hissiini

hissiisi

hissiinsä

hisseihini

hisseihisi

hisseihinsä

Ine

-ssa

hississäni

hississäsi

hississänsä / hississään

hisseissäni

hisseissäsi

hisseissänsä / hisseissään

Ela

-sta

hissistäni

hissistäsi

hissistänsä / hissistään

hisseistäni

hisseistäsi

hisseistänsä / hisseistään

All

-lle

hissilleni

hissillesi

hissillensä / hissilleen

hisseilleni

hisseillesi

hisseillensä / hisseilleän

Ade

-lla

hissilläni

hissilläsi

hissillänsä / hissillään

hisseilläni

hisseilläsi

hisseillänsä / hisseillään

Abl

-lta

hissiltäni

hissiltäsi

hissiltänsä / hissiltään

hisseiltäni

hisseiltäsi

hisseiltänsä / hisseiltään

Tra

-ksi

hissikseni

hissiksesi

hissiksensä / hissikseen

hisseikseni

hisseiksesi

hisseiksensä / hisseikseen

Ess

-na

hissinäni

hissinäsi

hissinänsä / hissinään

hisseinäni

hisseinäsi

hisseinänsä / hisseinään

Abe

-tta

hissittäni

hissittäsi

hissittänsä / hissittään

hisseittäni

hisseittäsi

hisseittänsä / hisseittään

Com

-ne

-

-

-

hisseineni

hisseinesi

hisseinensä / hisseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hissimme

hissimme

hissinne

hissinne

hissinsä

hissinsä

Par

-ta

hissiämme

hissejämme

hissiänne

hissejänne

hissiänsä / hissiään

hissejänsä / hissejään

Gen

-n

hissimme

hissiemme

hissinne

hissienne

hissinsä

hissiensä

Ill

mihin

hissiimme

hisseihimme

hissiinne

hisseihinne

hissiinsä

hisseihinsä

Ine

-ssa

hississämme

hisseissämme

hississänne

hisseissänne

hississänsä / hississään

hisseissänsä / hisseissään

Ela

-sta

hissistämme

hisseistämme

hissistänne

hisseistänne

hissistänsä / hissistään

hisseistänsä / hisseistään

All

-lle

hissillemme

hisseillemme

hissillenne

hisseillenne

hissillensä / hissilleen

hisseillensä / hisseilleän

Ade

-lla

hissillämme

hisseillämme

hissillänne

hisseillänne

hissillänsä / hissillään

hisseillänsä / hisseillään

Abl

-lta

hissiltämme

hisseiltämme

hissiltänne

hisseiltänne

hissiltänsä / hissiltään

hisseiltänsä / hisseiltään

Tra

-ksi

hissiksemme

hisseiksemme

hissiksenne

hisseiksenne

hissiksensä / hissikseen

hisseiksensä / hisseikseen

Ess

-na

hissinämme

hisseinämme

hissinänne

hisseinänne

hissinänsä / hissinään

hisseinänsä / hisseinään

Abe

-tta

hissittämme

hisseittämme

hissittänne

hisseittänne

hissittänsä / hissittään

hisseittänsä / hisseittään

Com

-ne

-

hisseinemme

-

hisseinenne

-

hisseinensä / hisseineen

Singular

Plural

Nom

-

hissimme

hissinne

hissinsä

hissimme

hissinne

hissinsä

Par

-ta

hissiämme

hissiänne

hissiänsä / hissiään

hissejämme

hissejänne

hissejänsä / hissejään

Gen

-n

hissimme

hissinne

hissinsä

hissiemme

hissienne

hissiensä

Ill

mihin

hissiimme

hissiinne

hissiinsä

hisseihimme

hisseihinne

hisseihinsä

Ine

-ssa

hississämme

hississänne

hississänsä / hississään

hisseissämme

hisseissänne

hisseissänsä / hisseissään

Ela

-sta

hissistämme

hissistänne

hissistänsä / hissistään

hisseistämme

hisseistänne

hisseistänsä / hisseistään

All

-lle

hissillemme

hissillenne

hissillensä / hissilleen

hisseillemme

hisseillenne

hisseillensä / hisseilleän

Ade

-lla

hissillämme

hissillänne

hissillänsä / hissillään

hisseillämme

hisseillänne

hisseillänsä / hisseillään

Abl

-lta

hissiltämme

hissiltänne

hissiltänsä / hissiltään

hisseiltämme

hisseiltänne

hisseiltänsä / hisseiltään

Tra

-ksi

hissiksemme

hissiksenne

hissiksensä / hissikseen

hisseiksemme

hisseiksenne

hisseiksensä / hisseikseen

Ess

-na

hissinämme

hissinänne

hissinänsä / hissinään

hisseinämme

hisseinänne

hisseinänsä / hisseinään

Abe

-tta

hissittämme

hissittänne

hissittänsä / hissittään

hisseittämme

hisseittänne

hisseittänsä / hisseittään

Com

-ne

-

-

-

hisseinemme

hisseinenne

hisseinensä / hisseineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept