invalidihissi |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ hissi |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
invalidihissit |
|
Par |
-ta |
invalidihissiä |
invalidihissejä |
Gen |
-n |
invalidihissin |
invalidihissien |
Ill |
mihin |
invalidihissiin |
invalidihisseihin |
Ine |
-ssa |
invalidihississä |
invalidihisseissä |
Ela |
-sta |
invalidihissistä |
invalidihisseistä |
All |
-lle |
invalidihissille |
invalidihisseille |
Ade |
-lla |
invalidihissillä |
invalidihisseillä |
Abl |
-lta |
invalidihissiltä |
invalidihisseiltä |
Tra |
-ksi |
invalidihissiksi |
invalidihisseiksi |
Ess |
-na |
invalidihissinä |
invalidihisseinä |
Abe |
-tta |
invalidihissittä |
invalidihisseittä |
Com |
-ne |
- |
invalidihisseine |
Ins |
-in |
- |
invalidihissein |
Singular
Plural
Nom
-
invalidihissit
Par
-ta
invalidihissiä
invalidihissejä
Gen
-n
invalidihissin
invalidihissien
Ill
mihin
invalidihissiin
invalidihisseihin
Ine
-ssa
invalidihississä
invalidihisseissä
Ela
-sta
invalidihissistä
invalidihisseistä
All
-lle
invalidihissille
invalidihisseille
Ade
-lla
invalidihissillä
invalidihisseillä
Abl
-lta
invalidihissiltä
invalidihisseiltä
Tra
-ksi
invalidihissiksi
invalidihisseiksi
Ess
-na
invalidihissinä
invalidihisseinä
Abe
-tta
invalidihissittä
invalidihisseittä
Com
-ne
-
invalidihisseine
Ins
-in
-
invalidihissein
| invalid | |
| invalidihissi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
invalidihissi |
invalidihissi |
invalidihissi |
invalidihissi |
invalidihissi |
invalidihissi |
Par |
-ta |
invalidihissiä |
invalidihissejä |
invalidihissiä |
invalidihissejä |
invalidihissiä |
invalidihissejä |
Gen |
-n |
invalidihissi |
invalidihissie |
invalidihissi |
invalidihissie |
invalidihissi |
invalidihissie |
Ill |
mihin |
invalidihissii |
invalidihisseihi |
invalidihissii |
invalidihisseihi |
invalidihissii |
invalidihisseihi |
Ine |
-ssa |
invalidihississä |
invalidihisseissä |
invalidihississä |
invalidihisseissä |
invalidihississä |
invalidihisseissä |
Ela |
-sta |
invalidihissistä |
invalidihisseistä |
invalidihissistä |
invalidihisseistä |
invalidihissistä |
invalidihisseistä |
All |
-lle |
invalidihissille |
invalidihisseille |
invalidihissille |
invalidihisseille |
invalidihissille |
invalidihisseille |
Ade |
-lla |
invalidihissillä |
invalidihisseillä |
invalidihissillä |
invalidihisseillä |
invalidihissillä |
invalidihisseillä |
Abl |
-lta |
invalidihissiltä |
invalidihisseiltä |
invalidihissiltä |
invalidihisseiltä |
invalidihissiltä |
invalidihisseiltä |
Tra |
-ksi |
invalidihissikse |
invalidihisseikse |
invalidihissikse |
invalidihisseikse |
invalidihissikse |
invalidihisseikse |
Ess |
-na |
invalidihissinä |
invalidihisseinä |
invalidihissinä |
invalidihisseinä |
invalidihissinä |
invalidihisseinä |
Abe |
-tta |
invalidihissittä |
invalidihisseittä |
invalidihissittä |
invalidihisseittä |
invalidihissittä |
invalidihisseittä |
Com |
-ne |
- |
invalidihisseine |
- |
invalidihisseine |
- |
invalidihisseine |
Singular
Plural
Nom
-
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
Par
-ta
invalidihissiä
invalidihissiä
invalidihissiä
invalidihissejä
invalidihissejä
invalidihissejä
Gen
-n
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissie
invalidihissie
invalidihissie
Ill
mihin
invalidihissii
invalidihissii
invalidihissii
invalidihisseihi
invalidihisseihi
invalidihisseihi
Ine
-ssa
invalidihississä
invalidihississä
invalidihississä
invalidihisseissä
invalidihisseissä
invalidihisseissä
Ela
-sta
invalidihissistä
invalidihissistä
invalidihissistä
invalidihisseistä
invalidihisseistä
invalidihisseistä
All
-lle
invalidihissille
invalidihissille
invalidihissille
invalidihisseille
invalidihisseille
invalidihisseille
Ade
-lla
invalidihissillä
invalidihissillä
invalidihissillä
invalidihisseillä
invalidihisseillä
invalidihisseillä
Abl
-lta
invalidihissiltä
invalidihissiltä
invalidihissiltä
invalidihisseiltä
invalidihisseiltä
invalidihisseiltä
Tra
-ksi
invalidihissikse
invalidihissikse
invalidihissikse
invalidihisseikse
invalidihisseikse
invalidihisseikse
Ess
-na
invalidihissinä
invalidihissinä
invalidihissinä
invalidihisseinä
invalidihisseinä
invalidihisseinä
Abe
-tta
invalidihissittä
invalidihissittä
invalidihissittä
invalidihisseittä
invalidihisseittä
invalidihisseittä
Com
-ne
-
-
-
invalidihisseine
invalidihisseine
invalidihisseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
invalidihissi |
invalidihissi |
invalidihissi |
invalidihissi |
invalidihissi |
invalidihissi |
Par |
-ta |
invalidihissiä |
invalidihissejä |
invalidihissiä |
invalidihissejä |
invalidihissiä |
invalidihissejä |
Gen |
-n |
invalidihissi |
invalidihissie |
invalidihissi |
invalidihissie |
invalidihissi |
invalidihissie |
Ill |
mihin |
invalidihissii |
invalidihisseihi |
invalidihissii |
invalidihisseihi |
invalidihissii |
invalidihisseihi |
Ine |
-ssa |
invalidihississä |
invalidihisseissä |
invalidihississä |
invalidihisseissä |
invalidihississä |
invalidihisseissä |
Ela |
-sta |
invalidihissistä |
invalidihisseistä |
invalidihissistä |
invalidihisseistä |
invalidihissistä |
invalidihisseistä |
All |
-lle |
invalidihissille |
invalidihisseille |
invalidihissille |
invalidihisseille |
invalidihissille |
invalidihisseille |
Ade |
-lla |
invalidihissillä |
invalidihisseillä |
invalidihissillä |
invalidihisseillä |
invalidihissillä |
invalidihisseillä |
Abl |
-lta |
invalidihissiltä |
invalidihisseiltä |
invalidihissiltä |
invalidihisseiltä |
invalidihissiltä |
invalidihisseiltä |
Tra |
-ksi |
invalidihissikse |
invalidihisseikse |
invalidihissikse |
invalidihisseikse |
invalidihissikse |
invalidihisseikse |
Ess |
-na |
invalidihissinä |
invalidihisseinä |
invalidihissinä |
invalidihisseinä |
invalidihissinä |
invalidihisseinä |
Abe |
-tta |
invalidihissittä |
invalidihisseittä |
invalidihissittä |
invalidihisseittä |
invalidihissittä |
invalidihisseittä |
Com |
-ne |
- |
invalidihisseine |
- |
invalidihisseine |
- |
invalidihisseine |
Singular
Plural
Nom
-
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
Par
-ta
invalidihissiä
invalidihissiä
invalidihissiä
invalidihissejä
invalidihissejä
invalidihissejä
Gen
-n
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissi
invalidihissie
invalidihissie
invalidihissie
Ill
mihin
invalidihissii
invalidihissii
invalidihissii
invalidihisseihi
invalidihisseihi
invalidihisseihi
Ine
-ssa
invalidihississä
invalidihississä
invalidihississä
invalidihisseissä
invalidihisseissä
invalidihisseissä
Ela
-sta
invalidihissistä
invalidihissistä
invalidihissistä
invalidihisseistä
invalidihisseistä
invalidihisseistä
All
-lle
invalidihissille
invalidihissille
invalidihissille
invalidihisseille
invalidihisseille
invalidihisseille
Ade
-lla
invalidihissillä
invalidihissillä
invalidihissillä
invalidihisseillä
invalidihisseillä
invalidihisseillä
Abl
-lta
invalidihissiltä
invalidihissiltä
invalidihissiltä
invalidihisseiltä
invalidihisseiltä
invalidihisseiltä
Tra
-ksi
invalidihissikse
invalidihissikse
invalidihissikse
invalidihisseikse
invalidihisseikse
invalidihisseikse
Ess
-na
invalidihissinä
invalidihissinä
invalidihissinä
invalidihisseinä
invalidihisseinä
invalidihisseinä
Abe
-tta
invalidihissittä
invalidihissittä
invalidihissittä
invalidihisseittä
invalidihisseittä
invalidihisseittä
Com
-ne
-
-
-
invalidihisseine
invalidihisseine
invalidihisseine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
invalidi |
invalidit |
Par |
-ta |
invalidia |
invalideja |
Gen |
-n |
invalidin |
invalidien |
Ill |
mihin |
invalidiin |
invalideihin |
Ine |
-ssa |
invalidissa |
invalideissa |
Ela |
-sta |
invalidista |
invalideista |
All |
-lle |
invalidille |
invalideille |
Ade |
-lla |
invalidilla |
invalideilla |
Abl |
-lta |
invalidilta |
invalideilta |
Tra |
-ksi |
invalidiksi |
invalideiksi |
Ess |
-na |
invalidina |
invalideina |
Abe |
-tta |
invaliditta |
invalideitta |
Com |
-ne |
- |
invalideine |
Ins |
-in |
- |
invalidein |
Singular
Plural
Nom
-
invalidi
invalidit
Par
-ta
invalidia
invalideja
Gen
-n
invalidin
invalidien
Ill
mihin
invalidiin
invalideihin
Ine
-ssa
invalidissa
invalideissa
Ela
-sta
invalidista
invalideista
All
-lle
invalidille
invalideille
Ade
-lla
invalidilla
invalideilla
Abl
-lta
invalidilta
invalideilta
Tra
-ksi
invalidiksi
invalideiksi
Ess
-na
invalidina
invalideina
Abe
-tta
invaliditta
invalideitta
Com
-ne
-
invalideine
Ins
-in
-
invalidein
| invalid | pätemätön, mitätön, invalidi, vammainen, sairas, raihnas, raihnas henkilö |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
invalidi |
invalidi |
invalidi |
invalidi |
invalidi |
invalidi |
Par |
-ta |
invalidia |
invalideja |
invalidia |
invalideja |
invalidia |
invalideja |
Gen |
-n |
invalidi |
invalidie |
invalidi |
invalidie |
invalidi |
invalidie |
Ill |
mihin |
invalidii |
invalideihi |
invalidii |
invalideihi |
invalidii |
invalideihi |
Ine |
-ssa |
invalidissa |
invalideissa |
invalidissa |
invalideissa |
invalidissa |
invalideissa |
Ela |
-sta |
invalidista |
invalideista |
invalidista |
invalideista |
invalidista |
invalideista |
All |
-lle |
invalidille |
invalideille |
invalidille |
invalideille |
invalidille |
invalideille |
Ade |
-lla |
invalidilla |
invalideilla |
invalidilla |
invalideilla |
invalidilla |
invalideilla |
Abl |
-lta |
invalidilta |
invalideilta |
invalidilta |
invalideilta |
invalidilta |
invalideilta |
Tra |
-ksi |
invalidikse |
invalideikse |
invalidikse |
invalideikse |
invalidikse |
invalideikse |
Ess |
-na |
invalidina |
invalideina |
invalidina |
invalideina |
invalidina |
invalideina |
Abe |
-tta |
invaliditta |
invalideitta |
invaliditta |
invalideitta |
invaliditta |
invalideitta |
Com |
-ne |
- |
invalideine |
- |
invalideine |
- |
invalideine |
Singular
Plural
Nom
-
invalidi
invalidi
invalidi
invalidi
invalidi
invalidi
Par
-ta
invalidia
invalidia
invalidia
invalideja
invalideja
invalideja
Gen
-n
invalidi
invalidi
invalidi
invalidie
invalidie
invalidie
Ill
mihin
invalidii
invalidii
invalidii
invalideihi
invalideihi
invalideihi
Ine
-ssa
invalidissa
invalidissa
invalidissa
invalideissa
invalideissa
invalideissa
Ela
-sta
invalidista
invalidista
invalidista
invalideista
invalideista
invalideista
All
-lle
invalidille
invalidille
invalidille
invalideille
invalideille
invalideille
Ade
-lla
invalidilla
invalidilla
invalidilla
invalideilla
invalideilla
invalideilla
Abl
-lta
invalidilta
invalidilta
invalidilta
invalideilta
invalideilta
invalideilta
Tra
-ksi
invalidikse
invalidikse
invalidikse
invalideikse
invalideikse
invalideikse
Ess
-na
invalidina
invalidina
invalidina
invalideina
invalideina
invalideina
Abe
-tta
invaliditta
invaliditta
invaliditta
invalideitta
invalideitta
invalideitta
Com
-ne
-
-
-
invalideine
invalideine
invalideine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
invalidi |
invalidi |
invalidi |
invalidi |
invalidi |
invalidi |
Par |
-ta |
invalidia |
invalideja |
invalidia |
invalideja |
invalidia |
invalideja |
Gen |
-n |
invalidi |
invalidie |
invalidi |
invalidie |
invalidi |
invalidie |
Ill |
mihin |
invalidii |
invalideihi |
invalidii |
invalideihi |
invalidii |
invalideihi |
Ine |
-ssa |
invalidissa |
invalideissa |
invalidissa |
invalideissa |
invalidissa |
invalideissa |
Ela |
-sta |
invalidista |
invalideista |
invalidista |
invalideista |
invalidista |
invalideista |
All |
-lle |
invalidille |
invalideille |
invalidille |
invalideille |
invalidille |
invalideille |
Ade |
-lla |
invalidilla |
invalideilla |
invalidilla |
invalideilla |
invalidilla |
invalideilla |
Abl |
-lta |
invalidilta |
invalideilta |
invalidilta |
invalideilta |
invalidilta |
invalideilta |
Tra |
-ksi |
invalidikse |
invalideikse |
invalidikse |
invalideikse |
invalidikse |
invalideikse |
Ess |
-na |
invalidina |
invalideina |
invalidina |
invalideina |
invalidina |
invalideina |
Abe |
-tta |
invaliditta |
invalideitta |
invaliditta |
invalideitta |
invaliditta |
invalideitta |
Com |
-ne |
- |
invalideine |
- |
invalideine |
- |
invalideine |
Singular
Plural
Nom
-
invalidi
invalidi
invalidi
invalidi
invalidi
invalidi
Par
-ta
invalidia
invalidia
invalidia
invalideja
invalideja
invalideja
Gen
-n
invalidi
invalidi
invalidi
invalidie
invalidie
invalidie
Ill
mihin
invalidii
invalidii
invalidii
invalideihi
invalideihi
invalideihi
Ine
-ssa
invalidissa
invalidissa
invalidissa
invalideissa
invalideissa
invalideissa
Ela
-sta
invalidista
invalidista
invalidista
invalideista
invalideista
invalideista
All
-lle
invalidille
invalidille
invalidille
invalideille
invalideille
invalideille
Ade
-lla
invalidilla
invalidilla
invalidilla
invalideilla
invalideilla
invalideilla
Abl
-lta
invalidilta
invalidilta
invalidilta
invalideilta
invalideilta
invalideilta
Tra
-ksi
invalidikse
invalidikse
invalidikse
invalideikse
invalideikse
invalideikse
Ess
-na
invalidina
invalidina
invalidina
invalideina
invalideina
invalideina
Abe
-tta
invaliditta
invaliditta
invaliditta
invalideitta
invalideitta
invalideitta
Com
-ne
-
-
-
invalideine
invalideine
invalideine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hissi |
hissit |
Par |
-ta |
hissiä |
hissejä |
Gen |
-n |
hissin |
hissien |
Ill |
mihin |
hissiin |
hisseihin |
Ine |
-ssa |
hississä |
hisseissä |
Ela |
-sta |
hissistä |
hisseistä |
All |
-lle |
hissille |
hisseille |
Ade |
-lla |
hissillä |
hisseillä |
Abl |
-lta |
hissiltä |
hisseiltä |
Tra |
-ksi |
hissiksi |
hisseiksi |
Ess |
-na |
hissinä |
hisseinä |
Abe |
-tta |
hissittä |
hisseittä |
Com |
-ne |
- |
hisseine |
Ins |
-in |
- |
hissein |
Singular
Plural
Nom
-
hissi
hissit
Par
-ta
hissiä
hissejä
Gen
-n
hissin
hissien
Ill
mihin
hissiin
hisseihin
Ine
-ssa
hississä
hisseissä
Ela
-sta
hissistä
hisseistä
All
-lle
hissille
hisseille
Ade
-lla
hissillä
hisseillä
Abl
-lta
hissiltä
hisseiltä
Tra
-ksi
hissiksi
hisseiksi
Ess
-na
hissinä
hisseinä
Abe
-tta
hissittä
hisseittä
Com
-ne
-
hisseine
Ins
-in
-
hissein
| Elevator | hissi, elevaattori, nostolaite, korkeusperäsin |
| lift | hissi, nosto, nostolaite, nostovoima, kyyti, kohottaminen |
| Elevator |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hissi |
hissi |
hissi |
hissi |
hissi |
hissi |
Par |
-ta |
hissiä |
hissejä |
hissiä |
hissejä |
hissiä |
hissejä |
Gen |
-n |
hissi |
hissie |
hissi |
hissie |
hissi |
hissie |
Ill |
mihin |
hissii |
hisseihi |
hissii |
hisseihi |
hissii |
hisseihi |
Ine |
-ssa |
hississä |
hisseissä |
hississä |
hisseissä |
hississä |
hisseissä |
Ela |
-sta |
hissistä |
hisseistä |
hissistä |
hisseistä |
hissistä |
hisseistä |
All |
-lle |
hissille |
hisseille |
hissille |
hisseille |
hissille |
hisseille |
Ade |
-lla |
hissillä |
hisseillä |
hissillä |
hisseillä |
hissillä |
hisseillä |
Abl |
-lta |
hissiltä |
hisseiltä |
hissiltä |
hisseiltä |
hissiltä |
hisseiltä |
Tra |
-ksi |
hissikse |
hisseikse |
hissikse |
hisseikse |
hissikse |
hisseikse |
Ess |
-na |
hissinä |
hisseinä |
hissinä |
hisseinä |
hissinä |
hisseinä |
Abe |
-tta |
hissittä |
hisseittä |
hissittä |
hisseittä |
hissittä |
hisseittä |
Com |
-ne |
- |
hisseine |
- |
hisseine |
- |
hisseine |
Singular
Plural
Nom
-
hissi
hissi
hissi
hissi
hissi
hissi
Par
-ta
hissiä
hissiä
hissiä
hissejä
hissejä
hissejä
Gen
-n
hissi
hissi
hissi
hissie
hissie
hissie
Ill
mihin
hissii
hissii
hissii
hisseihi
hisseihi
hisseihi
Ine
-ssa
hississä
hississä
hississä
hisseissä
hisseissä
hisseissä
Ela
-sta
hissistä
hissistä
hissistä
hisseistä
hisseistä
hisseistä
All
-lle
hissille
hissille
hissille
hisseille
hisseille
hisseille
Ade
-lla
hissillä
hissillä
hissillä
hisseillä
hisseillä
hisseillä
Abl
-lta
hissiltä
hissiltä
hissiltä
hisseiltä
hisseiltä
hisseiltä
Tra
-ksi
hissikse
hissikse
hissikse
hisseikse
hisseikse
hisseikse
Ess
-na
hissinä
hissinä
hissinä
hisseinä
hisseinä
hisseinä
Abe
-tta
hissittä
hissittä
hissittä
hisseittä
hisseittä
hisseittä
Com
-ne
-
-
-
hisseine
hisseine
hisseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hissi |
hissi |
hissi |
hissi |
hissi |
hissi |
Par |
-ta |
hissiä |
hissejä |
hissiä |
hissejä |
hissiä |
hissejä |
Gen |
-n |
hissi |
hissie |
hissi |
hissie |
hissi |
hissie |
Ill |
mihin |
hissii |
hisseihi |
hissii |
hisseihi |
hissii |
hisseihi |
Ine |
-ssa |
hississä |
hisseissä |
hississä |
hisseissä |
hississä |
hisseissä |
Ela |
-sta |
hissistä |
hisseistä |
hissistä |
hisseistä |
hissistä |
hisseistä |
All |
-lle |
hissille |
hisseille |
hissille |
hisseille |
hissille |
hisseille |
Ade |
-lla |
hissillä |
hisseillä |
hissillä |
hisseillä |
hissillä |
hisseillä |
Abl |
-lta |
hissiltä |
hisseiltä |
hissiltä |
hisseiltä |
hissiltä |
hisseiltä |
Tra |
-ksi |
hissikse |
hisseikse |
hissikse |
hisseikse |
hissikse |
hisseikse |
Ess |
-na |
hissinä |
hisseinä |
hissinä |
hisseinä |
hissinä |
hisseinä |
Abe |
-tta |
hissittä |
hisseittä |
hissittä |
hisseittä |
hissittä |
hisseittä |
Com |
-ne |
- |
hisseine |
- |
hisseine |
- |
hisseine |
Singular
Plural
Nom
-
hissi
hissi
hissi
hissi
hissi
hissi
Par
-ta
hissiä
hissiä
hissiä
hissejä
hissejä
hissejä
Gen
-n
hissi
hissi
hissi
hissie
hissie
hissie
Ill
mihin
hissii
hissii
hissii
hisseihi
hisseihi
hisseihi
Ine
-ssa
hississä
hississä
hississä
hisseissä
hisseissä
hisseissä
Ela
-sta
hissistä
hissistä
hissistä
hisseistä
hisseistä
hisseistä
All
-lle
hissille
hissille
hissille
hisseille
hisseille
hisseille
Ade
-lla
hissillä
hissillä
hissillä
hisseillä
hisseillä
hisseillä
Abl
-lta
hissiltä
hissiltä
hissiltä
hisseiltä
hisseiltä
hisseiltä
Tra
-ksi
hissikse
hissikse
hissikse
hisseikse
hisseikse
hisseikse
Ess
-na
hissinä
hissinä
hissinä
hisseinä
hisseinä
hisseinä
Abe
-tta
hissittä
hissittä
hissittä
hisseittä
hisseittä
hisseittä
Com
-ne
-
-
-
hisseine
hisseine
hisseine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net