logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ilmaisin, noun

Word analysis
ilmaisimesta

ilmaisimesta

ilmaisin

Noun, Singular Elative

ilma

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Nominative

+ mesta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisin

ilmaisimet

Par

-ta

ilmaisintä / ilmaisinta

ilmaisimiä / ilmaisimia

Gen

-n

ilmaisimen

ilmaisinten / ilmaisimien

Ill

mihin

ilmaisimeen

ilmaisimiin

Ine

-ssa

ilmaisimessä / ilmaisimessa

ilmaisimissä / ilmaisimissa

Ela

-sta

ilmaisimestä / ilmaisimesta

ilmaisimistä / ilmaisimista

All

-lle

ilmaisimelle

ilmaisimille

Ade

-lla

ilmaisimellä / ilmaisimella

ilmaisimillä / ilmaisimilla

Abl

-lta

ilmaisimeltä / ilmaisimelta

ilmaisimiltä / ilmaisimilta

Tra

-ksi

ilmaisimeksi

ilmaisimiksi

Ess

-na

ilmaisimenä / ilmaisimena

ilmaisiminä / ilmaisimina

Abe

-tta

ilmaisimettä / ilmaisimetta

ilmaisimittä / ilmaisimitta

Com

-ne

-

ilmaisimine

Ins

-in

-

ilmaisimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisin

ilmaisimet

Par

-ta

ilmaisintä / ilmaisinta

ilmaisimiä / ilmaisimia

Gen

-n

ilmaisimen

ilmaisinten / ilmaisimien

Ill

mihin

ilmaisimeen

ilmaisimiin

Ine

-ssa

ilmaisimessä / ilmaisimessa

ilmaisimissä / ilmaisimissa

Ela

-sta

ilmaisimestä / ilmaisimesta

ilmaisimistä / ilmaisimista

All

-lle

ilmaisimelle

ilmaisimille

Ade

-lla

ilmaisimellä / ilmaisimella

ilmaisimillä / ilmaisimilla

Abl

-lta

ilmaisimeltä / ilmaisimelta

ilmaisimiltä / ilmaisimilta

Tra

-ksi

ilmaisimeksi

ilmaisimiksi

Ess

-na

ilmaisimenä / ilmaisimena

ilmaisiminä / ilmaisimina

Abe

-tta

ilmaisimettä / ilmaisimetta

ilmaisimittä / ilmaisimitta

Com

-ne

-

ilmaisimine

Ins

-in

-

ilmaisimin

detector ilmaisin
Show more arrow right
Tatoeba; tmClass; Europarl; OpenSubtitles; EuroParl2021; Eurlex2018q4 En voi löytää ilmaisinta. I can't find the indicator. Kaapelien ilmaisimet. Cable detectors. Ystävällinen ilmaisin opasti meidät perille. The friendly indicator guided us to the destination. Muuttujan arvo tallennetaan ilmaisinta käyttäen. The value of the variable is stored using the indicator. Hankin uuden ilmaisinta autolleni. I bought a new indicator for my car. Ilmaisinta saa käyttää vain asiantunteva henkilö. The sensor may only be used by a qualified person. Tämä ilmaisinta toimii paremmin kuin vanha malli. This sensor works better than the old model. Enimmäislattiapintans-ala ilmaisinta kohden. Maximum floor area per detector. Vedenkorkeuden ilmaisimet. Water level detectors. Ilmaisimet (tietoliikennelaitteisiin). Warning lights ( for telecommunications apparatus). Show more arrow right

Wiktionary

detector, sensor (device that detects) anturi, havaitsin, detektori (radio) demodulator, decoder - indicator (something that indicates) - Show more arrow right ilmaista +‎ -in Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimeni

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintäni / ilmaisintani

ilmaisimiäni / ilmaisimiani

ilmaisintäsi / ilmaisintasi

ilmaisimiäsi / ilmaisimiasi

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimeni

ilmaisinteni / ilmaisimieni

ilmaisimesi

ilmaisintesi / ilmaisimiesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeeni

ilmaisimiini

ilmaisimeesi

ilmaisimiisi

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessäni / ilmaisimessani

ilmaisimissäni / ilmaisimissani

ilmaisimessäsi / ilmaisimessasi

ilmaisimissäsi / ilmaisimissasi

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestäni / ilmaisimestani

ilmaisimistäni / ilmaisimistani

ilmaisimestäsi / ilmaisimestasi

ilmaisimistäsi / ilmaisimistasi

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimelleni

ilmaisimilleni

ilmaisimellesi

ilmaisimillesi

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimelläni / ilmaisimellani

ilmaisimilläni / ilmaisimillani

ilmaisimelläsi / ilmaisimellasi

ilmaisimilläsi / ilmaisimillasi

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltäni / ilmaisimeltani

ilmaisimiltäni / ilmaisimiltani

ilmaisimeltäsi / ilmaisimeltasi

ilmaisimiltäsi / ilmaisimiltasi

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimekseni

ilmaisimikseni

ilmaisimeksesi

ilmaisimiksesi

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenäni / ilmaisimenani

ilmaisiminäni / ilmaisiminani

ilmaisimenäsi / ilmaisimenasi

ilmaisiminäsi / ilmaisiminasi

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettäni / ilmaisimettani

ilmaisimittäni / ilmaisimittani

ilmaisimettäsi / ilmaisimettasi

ilmaisimittäsi / ilmaisimittasi

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

ilmaisimineni

-

ilmaisiminesi

-

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintäni / ilmaisintani

ilmaisintäsi / ilmaisintasi

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiäni / ilmaisimiani

ilmaisimiäsi / ilmaisimiasi

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisinteni / ilmaisimieni

ilmaisintesi / ilmaisimiesi

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeeni

ilmaisimeesi

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiini

ilmaisimiisi

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessäni / ilmaisimessani

ilmaisimessäsi / ilmaisimessasi

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissäni / ilmaisimissani

ilmaisimissäsi / ilmaisimissasi

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestäni / ilmaisimestani

ilmaisimestäsi / ilmaisimestasi

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistäni / ilmaisimistani

ilmaisimistäsi / ilmaisimistasi

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimelleni

ilmaisimellesi

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimilleni

ilmaisimillesi

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimelläni / ilmaisimellani

ilmaisimelläsi / ilmaisimellasi

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimilläni / ilmaisimillani

ilmaisimilläsi / ilmaisimillasi

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltäni / ilmaisimeltani

ilmaisimeltäsi / ilmaisimeltasi

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltäni / ilmaisimiltani

ilmaisimiltäsi / ilmaisimiltasi

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimekseni

ilmaisimeksesi

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimikseni

ilmaisimiksesi

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenäni / ilmaisimenani

ilmaisimenäsi / ilmaisimenasi

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminäni / ilmaisiminani

ilmaisiminäsi / ilmaisiminasi

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettäni / ilmaisimettani

ilmaisimettäsi / ilmaisimettasi

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittäni / ilmaisimittani

ilmaisimittäsi / ilmaisimittasi

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmaisimineni

ilmaisiminesi

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimemme

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintämme / ilmaisintamme

ilmaisimiämme / ilmaisimiamme

ilmaisintänne / ilmaisintanne

ilmaisimiänne / ilmaisimianne

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimemme

ilmaisintemme / ilmaisimiemme

ilmaisimenne

ilmaisintenne / ilmaisimienne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeemme

ilmaisimiimme

ilmaisimeenne

ilmaisimiinne

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessämme / ilmaisimessamme

ilmaisimissämme / ilmaisimissamme

ilmaisimessänne / ilmaisimessanne

ilmaisimissänne / ilmaisimissanne

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestämme / ilmaisimestamme

ilmaisimistämme / ilmaisimistamme

ilmaisimestänne / ilmaisimestanne

ilmaisimistänne / ilmaisimistanne

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimellemme

ilmaisimillemme

ilmaisimellenne

ilmaisimillenne

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimellämme / ilmaisimellamme

ilmaisimillämme / ilmaisimillamme

ilmaisimellänne / ilmaisimellanne

ilmaisimillänne / ilmaisimillanne

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltämme / ilmaisimeltamme

ilmaisimiltämme / ilmaisimiltamme

ilmaisimeltänne / ilmaisimeltanne

ilmaisimiltänne / ilmaisimiltanne

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimeksemme

ilmaisimiksemme

ilmaisimeksenne

ilmaisimiksenne

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenämme / ilmaisimenamme

ilmaisiminämme / ilmaisiminamme

ilmaisimenänne / ilmaisimenanne

ilmaisiminänne / ilmaisiminanne

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettämme / ilmaisimettamme

ilmaisimittämme / ilmaisimittamme

ilmaisimettänne / ilmaisimettanne

ilmaisimittänne / ilmaisimittanne

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

ilmaisiminemme

-

ilmaisiminenne

-

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintämme / ilmaisintamme

ilmaisintänne / ilmaisintanne

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiämme / ilmaisimiamme

ilmaisimiänne / ilmaisimianne

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisintemme / ilmaisimiemme

ilmaisintenne / ilmaisimienne

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeemme

ilmaisimeenne

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiimme

ilmaisimiinne

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessämme / ilmaisimessamme

ilmaisimessänne / ilmaisimessanne

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissämme / ilmaisimissamme

ilmaisimissänne / ilmaisimissanne

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestämme / ilmaisimestamme

ilmaisimestänne / ilmaisimestanne

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistämme / ilmaisimistamme

ilmaisimistänne / ilmaisimistanne

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimellemme

ilmaisimellenne

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimillemme

ilmaisimillenne

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimellämme / ilmaisimellamme

ilmaisimellänne / ilmaisimellanne

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimillämme / ilmaisimillamme

ilmaisimillänne / ilmaisimillanne

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltämme / ilmaisimeltamme

ilmaisimeltänne / ilmaisimeltanne

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltämme / ilmaisimiltamme

ilmaisimiltänne / ilmaisimiltanne

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimeksemme

ilmaisimeksenne

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimiksemme

ilmaisimiksenne

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenämme / ilmaisimenamme

ilmaisimenänne / ilmaisimenanne

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminämme / ilmaisiminamme

ilmaisiminänne / ilmaisiminanne

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettämme / ilmaisimettamme

ilmaisimettänne / ilmaisimettanne

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittämme / ilmaisimittamme

ilmaisimittänne / ilmaisimittanne

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmaisiminemme

ilmaisiminenne

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilma

ilmat

Par

-ta

ilmaa

ilmoja

Gen

-n

ilman

ilmojen

Ill

mihin

ilmaan

ilmoihin

Ine

-ssa

ilmassa

ilmoissa

Ela

-sta

ilmasta

ilmoista

All

-lle

ilmalle

ilmoille

Ade

-lla

ilmalla

ilmoilla

Abl

-lta

ilmalta

ilmoilta

Tra

-ksi

ilmaksi

ilmoiksi

Ess

-na

ilmana

ilmoina

Abe

-tta

ilmatta

ilmoitta

Com

-ne

-

ilmoine

Ins

-in

-

ilmoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilma

ilmat

Par

-ta

ilmaa

ilmoja

Gen

-n

ilman

ilmojen

Ill

mihin

ilmaan

ilmoihin

Ine

-ssa

ilmassa

ilmoissa

Ela

-sta

ilmasta

ilmoista

All

-lle

ilmalle

ilmoille

Ade

-lla

ilmalla

ilmoilla

Abl

-lta

ilmalta

ilmoilta

Tra

-ksi

ilmaksi

ilmoiksi

Ess

-na

ilmana

ilmoina

Abe

-tta

ilmatta

ilmoitta

Com

-ne

-

ilmoine

Ins

-in

-

ilmoin

air ilma, tuulahdus, ilme, leima, tuulenhenki, henki
weather sää, ilma, säätila
wind tuuli, ilmavaivat, ilma, viima, ilmavirta, henki
aerial
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; SETimes; OPUS 100; OpenSubtitles Parallel Corpus, movie: The Beach, sentence 78299.; tmClass; Europarl Parallel Corpus Ilma oli kylmä ja kostea. The weather was cold and damp. En pidä tästä ilmasta. I don't like this weather. Ilma oli tyyni ja aurinkoinen. The weather was calm and sunny. Ilmoinammeko on huono ilma lenkkeilyyn. It is bad weather for jogging today ilmoinammeko. Puhummeko ilmoistammeko? Are we talking about our climate? En voi elää ilmankaan vettä. I can't live without water. Ilma oli raikas ja puhdas meren rannalla. The air was fresh and clean by the sea. Ilmans-aseet, Ilmapistoolit. Air guns, air pistols (air guns). Ilmapistoolit [ilmans-aseet]. Air pistols [ air guns]. Ilmoissa on paljon pölyä. There is a lot of dust in the air. Show more arrow right

Wiktionary

air weather sääFin:Millainen ilma tänään on?Eng:How is the weather today? Show more arrow right IlmailmainenilmaistaIlmariIlmarinenilmastoilmavailmiIlmiilmiöIlmoilmoitseilmoittaapahan ilman lintu Show more arrow right ahtoilmahengitysilmahuokosilmahuoneilmailma-alusilmaannousuilma-aseilma-aukkoilmaherruusilmahoitoilmahuokonenilmahyökkäysilmahälytysilmaiskuilmajarruilmajohtoilmajoukkoilmajousiilmajousitusilmajuoppoilmajuuriilmajäähdytinilmajäähdytteinenilmajäähdytysilmakaapeliilmakartoitusilmakehäilmakerrosilmakiharrinilmakirjeilmakivääriilmakuivailmakuivatusilmakuivausilmakuljetusilmakuoppailmakuplailmakuvailmakuvakartoitusilmakuvakarttailmakuvatailmakuvausilmakylpyilmakäytäväilmalaivailmalastailmalentoilmaliikenneilmalämmitysilmamaaliilmamassailmanalailmanhenkiilmankansiilmankostutinilmankostutusilmanohjainilmanpaineilmanpainekäyräilmanpitäväilmanpoistoilmanpuhallinilmanpuhdistinilmanraikasteilmansaasteilmansuodatinilmansuojeluilmansuuntailmanvaihtoilmanvaihtojärjestelmäilmanvaihtokanavailmanvastusilmaonteloilmapalloilmapalloillailmapatjailmapatsasilmaperspektiiviilmapiiriilmapistooliilmapistooliammuntailmapumppuilmapuntariilmapuolustusilmapurjehdusilmaputkiilmapyörreilmarakoilmaratailmarengasilmarintailmarosvoilmarosvousilmasiltailmasipuliilmasodankäyntiilmasotailmasulkuilmasuojailmasuojeluilmataisteluilmatankkausilmataskuilmateitseilmatiedeilmatiehytilmatieteellinenilmatieteilijäilmatiiviistiilmatiivisilmatilailmatoimintailmatorjuntailmatorjunta-aseilmatorjuntajoukotilmatorjuntaohjusilmatorjuntapatteriilmatorjuntapatteristoilmatorjuntatuliilmatorjuntatykistöilmatorjuntatykkiilmatorviilmatyhjiöilmatyynyilmatyynyalusilmatähystysilmatäytteinenilmavaarailmavaivatilmavalokuvailmavalokuvausilmavalvontailmavasarailmaverhoilmaversoilmavirtailmavirtausilmavoimatilmavoittoilmaväyläilmaäänijumalanilmajäähdytysilmakalailmakeskuslämmitysilmakevätilmakiertoilmauunikoiranilmakuumailmapallokuumailmapuhallinkylmäilmapuhallinlämminilmakuivaamolämminilmakuivurilämminilmapuhallinmaailmameri-ilmamyrskyilmapahanilmanlintupaineilmapaineilmahengityslaitepaineilmajarrupaineilmakäyttöinenpaineilmalaitepaineilmanaulainpaineilmaporapaineilmasäiliöpakkasilmapoistoilmapolaari-ilmapoutailmapuhallusilmapyryilmapääilmansuuntaraitisilmaraitisilmasuodatinraitisilmaventtiilirajuilmasadeilmasatumaailmasuojailmasyysilmatuloilmaukkosenilmaukkosilmaukonilmaulkoilmaulkoilmaelämäulkoilmaihminenulkoilmajuhlaulkoilmakahvilaulkoilmakonserttiulkoilmaravintolaulkoilmassaulkoilmateatterivuoristoilmaväli-ilmansuuntayläilmayöilma Show more arrow right From Proto-Finnic ilma (“air, sky, weather”), from Proto-Uralic ilma (“sky, weather, god”). Show more arrow right

Wikipedia

typpeä
78,084 % happea
20,946 % argonia
0,934 % hiilidioksidia
0,040 % neonia
0,001818 % heliumia
0,000524 % metaania
0,0001745 % kryptonia
0,000114 % vetyä
0,000055 % hPa
) 1,293 kg/m3[1] hPa
) 1,204 kg/m3 hPa
) IUPAC standardin mukaisessa NTP
-tilassa (lämpötila 0 °C, paine 1 000 hPa) 1,2754 kg/m3
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmani

ilmani

ilmasi

ilmasi

ilmansa

ilmansa

Par

-ta

ilmaani

ilmojani

ilmaasi

ilmojasi

ilmaansa / ilmaaan

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmani

ilmojeni

ilmasi

ilmojesi

ilmansa

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaani

ilmoihini

ilmaasi

ilmoihisi

ilmaansa

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassani

ilmoissani

ilmassasi

ilmoissasi

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastani

ilmoistani

ilmastasi

ilmoistasi

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmalleni

ilmoilleni

ilmallesi

ilmoillesi

ilmallensa / ilmalleen

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallani

ilmoillani

ilmallasi

ilmoillasi

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltani

ilmoiltani

ilmaltasi

ilmoiltasi

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmakseni

ilmoikseni

ilmaksesi

ilmoiksesi

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanani

ilmoinani

ilmanasi

ilmoinasi

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattani

ilmoittani

ilmattasi

ilmoittasi

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

ilmoineni

-

ilmoinesi

-

ilmoinensa / ilmoineen

Singular

Plural

Nom

-

ilmani

ilmasi

ilmansa

ilmani

ilmasi

ilmansa

Par

-ta

ilmaani

ilmaasi

ilmaansa / ilmaaan

ilmojani

ilmojasi

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmani

ilmasi

ilmansa

ilmojeni

ilmojesi

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaani

ilmaasi

ilmaansa

ilmoihini

ilmoihisi

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassani

ilmassasi

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissani

ilmoissasi

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastani

ilmastasi

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistani

ilmoistasi

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmalleni

ilmallesi

ilmallensa / ilmalleen

ilmoilleni

ilmoillesi

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallani

ilmallasi

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillani

ilmoillasi

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltani

ilmaltasi

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltani

ilmoiltasi

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmakseni

ilmaksesi

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoikseni

ilmoiksesi

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanani

ilmanasi

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinani

ilmoinasi

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattani

ilmattasi

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittani

ilmoittasi

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmoineni

ilmoinesi

ilmoinensa / ilmoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmamme

ilmamme

ilmanne

ilmanne

ilmansa

ilmansa

Par

-ta

ilmaamme

ilmojamme

ilmaanne

ilmojanne

ilmaansa / ilmaaan

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmamme

ilmojemme

ilmanne

ilmojenne

ilmansa

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaamme

ilmoihimme

ilmaanne

ilmoihinne

ilmaansa

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassamme

ilmoissamme

ilmassanne

ilmoissanne

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastamme

ilmoistamme

ilmastanne

ilmoistanne

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmallemme

ilmoillemme

ilmallenne

ilmoillenne

ilmallensa / ilmalleen

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallamme

ilmoillamme

ilmallanne

ilmoillanne

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltamme

ilmoiltamme

ilmaltanne

ilmoiltanne

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmaksemme

ilmoiksemme

ilmaksenne

ilmoiksenne

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanamme

ilmoinamme

ilmananne

ilmoinanne

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattamme

ilmoittamme

ilmattanne

ilmoittanne

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

ilmoinemme

-

ilmoinenne

-

ilmoinensa / ilmoineen

Singular

Plural

Nom

-

ilmamme

ilmanne

ilmansa

ilmamme

ilmanne

ilmansa

Par

-ta

ilmaamme

ilmaanne

ilmaansa / ilmaaan

ilmojamme

ilmojanne

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmamme

ilmanne

ilmansa

ilmojemme

ilmojenne

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaamme

ilmaanne

ilmaansa

ilmoihimme

ilmoihinne

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassamme

ilmassanne

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissamme

ilmoissanne

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastamme

ilmastanne

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistamme

ilmoistanne

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmallemme

ilmallenne

ilmallensa / ilmalleen

ilmoillemme

ilmoillenne

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallamme

ilmallanne

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillamme

ilmoillanne

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltamme

ilmaltanne

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltamme

ilmoiltanne

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmaksemme

ilmaksenne

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoiksemme

ilmoiksenne

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanamme

ilmananne

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinamme

ilmoinanne

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattamme

ilmattanne

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittamme

ilmoittanne

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmoinemme

ilmoinenne

ilmoinensa / ilmoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mesta

mestat

Par

-ta

mestaa

mestoja

Gen

-n

mestan

mestojen

Ill

mihin

mestaan

mestoihin

Ine

-ssa

mestassa

mestoissa

Ela

-sta

mestasta

mestoista

All

-lle

mestalle

mestoille

Ade

-lla

mestalla

mestoilla

Abl

-lta

mestalta

mestoilta

Tra

-ksi

mestaksi

mestoiksi

Ess

-na

mestana

mestoina

Abe

-tta

mestatta

mestoitta

Com

-ne

-

mestoine

Ins

-in

-

mestoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mesta

mestat

Par

-ta

mestaa

mestoja

Gen

-n

mestan

mestojen

Ill

mihin

mestaan

mestoihin

Ine

-ssa

mestassa

mestoissa

Ela

-sta

mestasta

mestoista

All

-lle

mestalle

mestoille

Ade

-lla

mestalla

mestoilla

Abl

-lta

mestalta

mestoilta

Tra

-ksi

mestaksi

mestoiksi

Ess

-na

mestana

mestoina

Abe

-tta

mestatta

mestoitta

Com

-ne

-

mestoine

Ins

-in

-

mestoin

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, mesta
joint liitos, nivel, sauma, liitoskohta, jatkos, mesta
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; JW300; EMILIA; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Ei meiän mesta. Not our place. Mesta on täällä. The place is here. Se on mun mesta. It's my spot. Mesta on suljettu. The venue is closed. Tää on paras mesta. This is the best location. Mesta oli täynnä ihmisiä. The mesta was full of people. Kiva mesta. Nice place. Hieno mesta, Bob! Well, it' s beautiful place, Bob! Tunnen mestan. Let him. Te pyörititte tätä mestaa. Y'all ran this place. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial, Helsinki slang) A place (location) Show more arrow right Borrowed from Russian ме́сто (mésto), from Old East Slavic мѣсто (město), from Proto-Slavic město. Show more arrow right

Wikipedia

Mesta
eli Néstos, joki Bulgariassa ja Kreikassa Mesta
feodaalinen järjestö keskiajan Kastiliassa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mestani

mestani

mestasi

mestasi

mestansa

mestansa

Par

-ta

mestaani

mestojani

mestaasi

mestojasi

mestaansa / mestaaan

mestojansa / mestojaan

Gen

-n

mestani

mestojeni

mestasi

mestojesi

mestansa

mestojensa

Ill

mihin

mestaani

mestoihini

mestaasi

mestoihisi

mestaansa

mestoihinsa

Ine

-ssa

mestassani

mestoissani

mestassasi

mestoissasi

mestassansa / mestassaan

mestoissansa / mestoissaan

Ela

-sta

mestastani

mestoistani

mestastasi

mestoistasi

mestastansa / mestastaan

mestoistansa / mestoistaan

All

-lle

mestalleni

mestoilleni

mestallesi

mestoillesi

mestallensa / mestalleen

mestoillensa / mestoillean

Ade

-lla

mestallani

mestoillani

mestallasi

mestoillasi

mestallansa / mestallaan

mestoillansa / mestoillaan

Abl

-lta

mestaltani

mestoiltani

mestaltasi

mestoiltasi

mestaltansa / mestaltaan

mestoiltansa / mestoiltaan

Tra

-ksi

mestakseni

mestoikseni

mestaksesi

mestoiksesi

mestaksensa / mestakseen

mestoiksensa / mestoikseen

Ess

-na

mestanani

mestoinani

mestanasi

mestoinasi

mestanansa / mestanaan

mestoinansa / mestoinaan

Abe

-tta

mestattani

mestoittani

mestattasi

mestoittasi

mestattansa / mestattaan

mestoittansa / mestoittaan

Com

-ne

-

mestoineni

-

mestoinesi

-

mestoinensa / mestoineen

Singular

Plural

Nom

-

mestani

mestasi

mestansa

mestani

mestasi

mestansa

Par

-ta

mestaani

mestaasi

mestaansa / mestaaan

mestojani

mestojasi

mestojansa / mestojaan

Gen

-n

mestani

mestasi

mestansa

mestojeni

mestojesi

mestojensa

Ill

mihin

mestaani

mestaasi

mestaansa

mestoihini

mestoihisi

mestoihinsa

Ine

-ssa

mestassani

mestassasi

mestassansa / mestassaan

mestoissani

mestoissasi

mestoissansa / mestoissaan

Ela

-sta

mestastani

mestastasi

mestastansa / mestastaan

mestoistani

mestoistasi

mestoistansa / mestoistaan

All

-lle

mestalleni

mestallesi

mestallensa / mestalleen

mestoilleni

mestoillesi

mestoillensa / mestoillean

Ade

-lla

mestallani

mestallasi

mestallansa / mestallaan

mestoillani

mestoillasi

mestoillansa / mestoillaan

Abl

-lta

mestaltani

mestaltasi

mestaltansa / mestaltaan

mestoiltani

mestoiltasi

mestoiltansa / mestoiltaan

Tra

-ksi

mestakseni

mestaksesi

mestaksensa / mestakseen

mestoikseni

mestoiksesi

mestoiksensa / mestoikseen

Ess

-na

mestanani

mestanasi

mestanansa / mestanaan

mestoinani

mestoinasi

mestoinansa / mestoinaan

Abe

-tta

mestattani

mestattasi

mestattansa / mestattaan

mestoittani

mestoittasi

mestoittansa / mestoittaan

Com

-ne

-

-

-

mestoineni

mestoinesi

mestoinensa / mestoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mestamme

mestamme

mestanne

mestanne

mestansa

mestansa

Par

-ta

mestaamme

mestojamme

mestaanne

mestojanne

mestaansa / mestaaan

mestojansa / mestojaan

Gen

-n

mestamme

mestojemme

mestanne

mestojenne

mestansa

mestojensa

Ill

mihin

mestaamme

mestoihimme

mestaanne

mestoihinne

mestaansa

mestoihinsa

Ine

-ssa

mestassamme

mestoissamme

mestassanne

mestoissanne

mestassansa / mestassaan

mestoissansa / mestoissaan

Ela

-sta

mestastamme

mestoistamme

mestastanne

mestoistanne

mestastansa / mestastaan

mestoistansa / mestoistaan

All

-lle

mestallemme

mestoillemme

mestallenne

mestoillenne

mestallensa / mestalleen

mestoillensa / mestoillean

Ade

-lla

mestallamme

mestoillamme

mestallanne

mestoillanne

mestallansa / mestallaan

mestoillansa / mestoillaan

Abl

-lta

mestaltamme

mestoiltamme

mestaltanne

mestoiltanne

mestaltansa / mestaltaan

mestoiltansa / mestoiltaan

Tra

-ksi

mestaksemme

mestoiksemme

mestaksenne

mestoiksenne

mestaksensa / mestakseen

mestoiksensa / mestoikseen

Ess

-na

mestanamme

mestoinamme

mestananne

mestoinanne

mestanansa / mestanaan

mestoinansa / mestoinaan

Abe

-tta

mestattamme

mestoittamme

mestattanne

mestoittanne

mestattansa / mestattaan

mestoittansa / mestoittaan

Com

-ne

-

mestoinemme

-

mestoinenne

-

mestoinensa / mestoineen

Singular

Plural

Nom

-

mestamme

mestanne

mestansa

mestamme

mestanne

mestansa

Par

-ta

mestaamme

mestaanne

mestaansa / mestaaan

mestojamme

mestojanne

mestojansa / mestojaan

Gen

-n

mestamme

mestanne

mestansa

mestojemme

mestojenne

mestojensa

Ill

mihin

mestaamme

mestaanne

mestaansa

mestoihimme

mestoihinne

mestoihinsa

Ine

-ssa

mestassamme

mestassanne

mestassansa / mestassaan

mestoissamme

mestoissanne

mestoissansa / mestoissaan

Ela

-sta

mestastamme

mestastanne

mestastansa / mestastaan

mestoistamme

mestoistanne

mestoistansa / mestoistaan

All

-lle

mestallemme

mestallenne

mestallensa / mestalleen

mestoillemme

mestoillenne

mestoillensa / mestoillean

Ade

-lla

mestallamme

mestallanne

mestallansa / mestallaan

mestoillamme

mestoillanne

mestoillansa / mestoillaan

Abl

-lta

mestaltamme

mestaltanne

mestaltansa / mestaltaan

mestoiltamme

mestoiltanne

mestoiltansa / mestoiltaan

Tra

-ksi

mestaksemme

mestaksenne

mestaksensa / mestakseen

mestoiksemme

mestoiksenne

mestoiksensa / mestoikseen

Ess

-na

mestanamme

mestananne

mestanansa / mestanaan

mestoinamme

mestoinanne

mestoinansa / mestoinaan

Abe

-tta

mestattamme

mestattanne

mestattansa / mestattaan

mestoittamme

mestoittanne

mestoittansa / mestoittaan

Com

-ne

-

-

-

mestoinemme

mestoinenne

mestoinensa / mestoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept