logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hylje, noun

Word analysis
hylkeenpyyntimuseo

hylkeenpyyntimuseo

hylje

Noun, Singular Genitive

+ pyynti

Noun, Singular Nominative

+ museo

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hylje

hylkeet

Par

-ta

hyljettä

hylkeitä / hylkehiä

Gen

-n

hylkeen

hylkeitten / hylkeiden / hylkehien / hylkehitten

Ill

mihin

hylkeeseen

hylkeisiin / hylkeihin / hylkehisin

Ine

-ssa

hylkeessä

hylkehissä / hylkeissä

Ela

-sta

hylkeestä

hylkehistä / hylkeistä

All

-lle

hylkeelle

hylkehille / hylkeille

Ade

-lla

hylkeellä

hylkehillä / hylkeillä

Abl

-lta

hylkeeltä

hylkehiltä / hylkeiltä

Tra

-ksi

hylkeeksi

hylkehiksi / hylkeiksi

Ess

-na

hylkeenä

hylkehinä / hylkeinä

Abe

-tta

hylkeettä

hylkehittä / hylkeittä

Com

-ne

-

hylkehine / hylkeine

Ins

-in

-

hylkehin / hylkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hylje

hylkeet

Par

-ta

hyljettä

hylkeitä / hylkehiä

Gen

-n

hylkeen

hylkeitten / hylkeiden / hylkehien / hylkehitten

Ill

mihin

hylkeeseen

hylkeisiin / hylkeihin / hylkehisin

Ine

-ssa

hylkeessä

hylkehissä / hylkeissä

Ela

-sta

hylkeestä

hylkehistä / hylkeistä

All

-lle

hylkeelle

hylkehille / hylkeille

Ade

-lla

hylkeellä

hylkehillä / hylkeillä

Abl

-lta

hylkeeltä

hylkehiltä / hylkeiltä

Tra

-ksi

hylkeeksi

hylkehiksi / hylkeiksi

Ess

-na

hylkeenä

hylkehinä / hylkeinä

Abe

-tta

hylkeettä

hylkehittä / hylkeittä

Com

-ne

-

hylkehine / hylkeine

Ins

-in

-

hylkehin / hylkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

seal tiiviste, sinetti, hylje, vaakuna, merkki, eriste
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OPUS-MT; OPUS; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tilde MODEL Parallel Corpus Hylje on mielenkiintoinen merinisäkäs. The seal is an interesting marine mammal. Hylkeitä löydetään usein rannikolta. Seals are often found on the coast. Kalastajat pyytävät hylkeitä saaliksi. Fishermen hunt seals for catch. Näimme hylkeitä loikoilemassa rannalla. We saw seals lounging on the beach. Hylkeitä löytyy usein pohjoisista vesistä. Seals are commonly found in northern waters. Kalastaja löysi rannalta kuolleen hylkeen. The fisherman found a dead seal on the beach. Hylkeen turkki on todella lämmin talvella. The fur of the seal is very warm in the winter. Joitain hylkeitä vaadittiin, mutta ei monia. Some seals were wanted, but not many. Siellä ui valas ja hylkeitä samassa altaassa. There was a whale and seals swimming in the same pool. Hylkeen rasvaa käytettiin ennen lamppuöljynä. The fat of the seal was used as lamp oil in the past. Show more arrow right

Wiktionary

seal (common language term for smaller pinnipeds; used mainly of earless or true seals but sometimes also covering the eared seals) (zoology) earless seal, true seal (any seal of the family Phocidae) Show more arrow right (eared seal): korvahylje(earless seal): varsinainen hylje Show more arrow right harmaahyljehylje-eläinhyljekoirahyljeturkkihylkeennahkahylkeenpyyntihylkeenrasvahylkeenpyytäjähylkivenekirjohyljekorvahyljevarsinainen hylje Show more arrow right From Proto-Finnic hülgeh, from Proto-Finno-Ugric šülke. May be connected with Proto-Germanic selhaz. Cognate with Estonian hüljes. Show more arrow right

Wikipedia

öljyntorjunta alus Hylje
suomalainen öljyntorjunta-alus. eväjalkaiset
eli hylje-eläimet (Pinnipedia), petoeläinten lahkoon kuuluva nisäkäslajiryhmä hylkeet
eli varsinaiset hylkeet (Phocidae), nisäkäsheimo korvahylkeet
(Otariidae), nisäkäsheimo
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hylkeeni

hylkeeni

hylkeesi

hylkeesi

hylkeensä

hylkeensä

Par

-ta

hyljettäni

hylkeitäni / hylkehiäni

hyljettäsi

hylkeitäsi / hylkehiäsi

hyljettänsä / hyljettään

hylkeitänsä / hylkeitään / hylkehiänsä / hylkehiään

Gen

-n

hylkeeni

hylkeitteni / hylkeideni / hylkehieni / hylkehitteni

hylkeesi

hylkeittesi / hylkeidesi / hylkehiesi / hylkehittesi

hylkeensä

hylkeittensä / hylkeidensä / hylkehiensä / hylkehittensä

Ill

mihin

hylkeeseeni

hylkeisiini / hylkeihini / hylkehisini

hylkeeseesi

hylkeisiisi / hylkeihisi / hylkehisisi

hylkeeseensä

hylkeisiinsä / hylkeihinsä / hylkehisinsä

Ine

-ssa

hylkeessäni

hylkehissäni / hylkeissäni

hylkeessäsi

hylkehissäsi / hylkeissäsi

hylkeessänsä / hylkeessään

hylkehissänsä / hylkehissään / hylkeissänsä / hylkeissään

Ela

-sta

hylkeestäni

hylkehistäni / hylkeistäni

hylkeestäsi

hylkehistäsi / hylkeistäsi

hylkeestänsä / hylkeestään

hylkehistänsä / hylkehistään / hylkeistänsä / hylkeistään

All

-lle

hylkeelleni

hylkehilleni / hylkeilleni

hylkeellesi

hylkehillesi / hylkeillesi

hylkeellensä / hylkeelleen

hylkehillensä / hylkehilleän / hylkeillensä / hylkeilleän

Ade

-lla

hylkeelläni

hylkehilläni / hylkeilläni

hylkeelläsi

hylkehilläsi / hylkeilläsi

hylkeellänsä / hylkeellään

hylkehillänsä / hylkehillään / hylkeillänsä / hylkeillään

Abl

-lta

hylkeeltäni

hylkehiltäni / hylkeiltäni

hylkeeltäsi

hylkehiltäsi / hylkeiltäsi

hylkeeltänsä / hylkeeltään

hylkehiltänsä / hylkehiltään / hylkeiltänsä / hylkeiltään

Tra

-ksi

hylkeekseni

hylkehikseni / hylkeikseni

hylkeeksesi

hylkehiksesi / hylkeiksesi

hylkeeksensä / hylkeekseen

hylkehikseen / hylkehiksensä / hylkeikseen / hylkeiksensä

Ess

-na

hylkeenäni

hylkehinäni / hylkeinäni

hylkeenäsi

hylkehinäsi / hylkeinäsi

hylkeenänsä / hylkeenään

hylkehinänsä / hylkehinään / hylkeinänsä / hylkeinään

Abe

-tta

hylkeettäni

hylkehittäni / hylkeittäni

hylkeettäsi

hylkehittäsi / hylkeittäsi

hylkeettänsä / hylkeettään

hylkehittänsä / hylkehittään / hylkeittänsä / hylkeittään

Com

-ne

-

hylkehineni / hylkeineni

-

hylkehinesi / hylkeinesi

-

hylkehineen / hylkehinensä / hylkeineen / hylkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

hylkeeni

hylkeesi

hylkeensä

hylkeeni

hylkeesi

hylkeensä

Par

-ta

hyljettäni

hyljettäsi

hyljettänsä / hyljettään

hylkeitäni / hylkehiäni

hylkeitäsi / hylkehiäsi

hylkeitänsä / hylkeitään / hylkehiänsä / hylkehiään

Gen

-n

hylkeeni

hylkeesi

hylkeensä

hylkeitteni / hylkeideni / hylkehieni / hylkehitteni

hylkeittesi / hylkeidesi / hylkehiesi / hylkehittesi

hylkeittensä / hylkeidensä / hylkehiensä / hylkehittensä

Ill

mihin

hylkeeseeni

hylkeeseesi

hylkeeseensä

hylkeisiini / hylkeihini / hylkehisini

hylkeisiisi / hylkeihisi / hylkehisisi

hylkeisiinsä / hylkeihinsä / hylkehisinsä

Ine

-ssa

hylkeessäni

hylkeessäsi

hylkeessänsä / hylkeessään

hylkehissäni / hylkeissäni

hylkehissäsi / hylkeissäsi

hylkehissänsä / hylkehissään / hylkeissänsä / hylkeissään

Ela

-sta

hylkeestäni

hylkeestäsi

hylkeestänsä / hylkeestään

hylkehistäni / hylkeistäni

hylkehistäsi / hylkeistäsi

hylkehistänsä / hylkehistään / hylkeistänsä / hylkeistään

All

-lle

hylkeelleni

hylkeellesi

hylkeellensä / hylkeelleen

hylkehilleni / hylkeilleni

hylkehillesi / hylkeillesi

hylkehillensä / hylkehilleän / hylkeillensä / hylkeilleän

Ade

-lla

hylkeelläni

hylkeelläsi

hylkeellänsä / hylkeellään

hylkehilläni / hylkeilläni

hylkehilläsi / hylkeilläsi

hylkehillänsä / hylkehillään / hylkeillänsä / hylkeillään

Abl

-lta

hylkeeltäni

hylkeeltäsi

hylkeeltänsä / hylkeeltään

hylkehiltäni / hylkeiltäni

hylkehiltäsi / hylkeiltäsi

hylkehiltänsä / hylkehiltään / hylkeiltänsä / hylkeiltään

Tra

-ksi

hylkeekseni

hylkeeksesi

hylkeeksensä / hylkeekseen

hylkehikseni / hylkeikseni

hylkehiksesi / hylkeiksesi

hylkehikseen / hylkehiksensä / hylkeikseen / hylkeiksensä

Ess

-na

hylkeenäni

hylkeenäsi

hylkeenänsä / hylkeenään

hylkehinäni / hylkeinäni

hylkehinäsi / hylkeinäsi

hylkehinänsä / hylkehinään / hylkeinänsä / hylkeinään

Abe

-tta

hylkeettäni

hylkeettäsi

hylkeettänsä / hylkeettään

hylkehittäni / hylkeittäni

hylkehittäsi / hylkeittäsi

hylkehittänsä / hylkehittään / hylkeittänsä / hylkeittään

Com

-ne

-

-

-

hylkehineni / hylkeineni

hylkehinesi / hylkeinesi

hylkehineen / hylkehinensä / hylkeineen / hylkeinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hylkeemme

hylkeemme

hylkeenne

hylkeenne

hylkeensä

hylkeensä

Par

-ta

hyljettämme

hylkeitämme / hylkehiämme

hyljettänne

hylkeitänne / hylkehiänne

hyljettänsä / hyljettään

hylkeitänsä / hylkeitään / hylkehiänsä / hylkehiään

Gen

-n

hylkeemme

hylkeittemme / hylkeidemme / hylkehiemme / hylkehittemme

hylkeenne

hylkeittenne / hylkeidenne / hylkehienne / hylkehittenne

hylkeensä

hylkeittensä / hylkeidensä / hylkehiensä / hylkehittensä

Ill

mihin

hylkeeseemme

hylkeisiimme / hylkeihimme / hylkehisimme

hylkeeseenne

hylkeisiinne / hylkeihinne / hylkehisinne

hylkeeseensä

hylkeisiinsä / hylkeihinsä / hylkehisinsä

Ine

-ssa

hylkeessämme

hylkehissämme / hylkeissämme

hylkeessänne

hylkehissänne / hylkeissänne

hylkeessänsä / hylkeessään

hylkehissänsä / hylkehissään / hylkeissänsä / hylkeissään

Ela

-sta

hylkeestämme

hylkehistämme / hylkeistämme

hylkeestänne

hylkehistänne / hylkeistänne

hylkeestänsä / hylkeestään

hylkehistänsä / hylkehistään / hylkeistänsä / hylkeistään

All

-lle

hylkeellemme

hylkehillemme / hylkeillemme

hylkeellenne

hylkehillenne / hylkeillenne

hylkeellensä / hylkeelleen

hylkehillensä / hylkehilleän / hylkeillensä / hylkeilleän

Ade

-lla

hylkeellämme

hylkehillämme / hylkeillämme

hylkeellänne

hylkehillänne / hylkeillänne

hylkeellänsä / hylkeellään

hylkehillänsä / hylkehillään / hylkeillänsä / hylkeillään

Abl

-lta

hylkeeltämme

hylkehiltämme / hylkeiltämme

hylkeeltänne

hylkehiltänne / hylkeiltänne

hylkeeltänsä / hylkeeltään

hylkehiltänsä / hylkehiltään / hylkeiltänsä / hylkeiltään

Tra

-ksi

hylkeeksemme

hylkehiksemme / hylkeiksemme

hylkeeksenne

hylkehiksenne / hylkeiksenne

hylkeeksensä / hylkeekseen

hylkehikseen / hylkehiksensä / hylkeikseen / hylkeiksensä

Ess

-na

hylkeenämme

hylkehinämme / hylkeinämme

hylkeenänne

hylkehinänne / hylkeinänne

hylkeenänsä / hylkeenään

hylkehinänsä / hylkehinään / hylkeinänsä / hylkeinään

Abe

-tta

hylkeettämme

hylkehittämme / hylkeittämme

hylkeettänne

hylkehittänne / hylkeittänne

hylkeettänsä / hylkeettään

hylkehittänsä / hylkehittään / hylkeittänsä / hylkeittään

Com

-ne

-

hylkehinemme / hylkeinemme

-

hylkehinenne / hylkeinenne

-

hylkehineen / hylkehinensä / hylkeineen / hylkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

hylkeemme

hylkeenne

hylkeensä

hylkeemme

hylkeenne

hylkeensä

Par

-ta

hyljettämme

hyljettänne

hyljettänsä / hyljettään

hylkeitämme / hylkehiämme

hylkeitänne / hylkehiänne

hylkeitänsä / hylkeitään / hylkehiänsä / hylkehiään

Gen

-n

hylkeemme

hylkeenne

hylkeensä

hylkeittemme / hylkeidemme / hylkehiemme / hylkehittemme

hylkeittenne / hylkeidenne / hylkehienne / hylkehittenne

hylkeittensä / hylkeidensä / hylkehiensä / hylkehittensä

Ill

mihin

hylkeeseemme

hylkeeseenne

hylkeeseensä

hylkeisiimme / hylkeihimme / hylkehisimme

hylkeisiinne / hylkeihinne / hylkehisinne

hylkeisiinsä / hylkeihinsä / hylkehisinsä

Ine

-ssa

hylkeessämme

hylkeessänne

hylkeessänsä / hylkeessään

hylkehissämme / hylkeissämme

hylkehissänne / hylkeissänne

hylkehissänsä / hylkehissään / hylkeissänsä / hylkeissään

Ela

-sta

hylkeestämme

hylkeestänne

hylkeestänsä / hylkeestään

hylkehistämme / hylkeistämme

hylkehistänne / hylkeistänne

hylkehistänsä / hylkehistään / hylkeistänsä / hylkeistään

All

-lle

hylkeellemme

hylkeellenne

hylkeellensä / hylkeelleen

hylkehillemme / hylkeillemme

hylkehillenne / hylkeillenne

hylkehillensä / hylkehilleän / hylkeillensä / hylkeilleän

Ade

-lla

hylkeellämme

hylkeellänne

hylkeellänsä / hylkeellään

hylkehillämme / hylkeillämme

hylkehillänne / hylkeillänne

hylkehillänsä / hylkehillään / hylkeillänsä / hylkeillään

Abl

-lta

hylkeeltämme

hylkeeltänne

hylkeeltänsä / hylkeeltään

hylkehiltämme / hylkeiltämme

hylkehiltänne / hylkeiltänne

hylkehiltänsä / hylkehiltään / hylkeiltänsä / hylkeiltään

Tra

-ksi

hylkeeksemme

hylkeeksenne

hylkeeksensä / hylkeekseen

hylkehiksemme / hylkeiksemme

hylkehiksenne / hylkeiksenne

hylkehikseen / hylkehiksensä / hylkeikseen / hylkeiksensä

Ess

-na

hylkeenämme

hylkeenänne

hylkeenänsä / hylkeenään

hylkehinämme / hylkeinämme

hylkehinänne / hylkeinänne

hylkehinänsä / hylkehinään / hylkeinänsä / hylkeinään

Abe

-tta

hylkeettämme

hylkeettänne

hylkeettänsä / hylkeettään

hylkehittämme / hylkeittämme

hylkehittänne / hylkeittänne

hylkehittänsä / hylkehittään / hylkeittänsä / hylkeittään

Com

-ne

-

-

-

hylkehinemme / hylkeinemme

hylkehinenne / hylkeinenne

hylkehineen / hylkehinensä / hylkeineen / hylkeinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyynti

pyynnit

Par

-ta

pyyntiä

pyyntejä

Gen

-n

pyynnin

pyyntien

Ill

mihin

pyyntiin

pyynteihin

Ine

-ssa

pyynnissä

pyynneissä

Ela

-sta

pyynnistä

pyynneistä

All

-lle

pyynnille

pyynneille

Ade

-lla

pyynnillä

pyynneillä

Abl

-lta

pyynniltä

pyynneiltä

Tra

-ksi

pyynniksi

pyynneiksi

Ess

-na

pyyntinä

pyynteinä

Abe

-tta

pyynnittä

pyynneittä

Com

-ne

-

pyynteine

Ins

-in

-

pyynnein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyynti

pyynnit

Par

-ta

pyyntiä

pyyntejä

Gen

-n

pyynnin

pyyntien

Ill

mihin

pyyntiin

pyynteihin

Ine

-ssa

pyynnissä

pyynneissä

Ela

-sta

pyynnistä

pyynneistä

All

-lle

pyynnille

pyynneille

Ade

-lla

pyynnillä

pyynneillä

Abl

-lta

pyynniltä

pyynneiltä

Tra

-ksi

pyynniksi

pyynneiksi

Ess

-na

pyyntinä

pyynteinä

Abe

-tta

pyynnittä

pyynneittä

Com

-ne

-

pyynteine

Ins

-in

-

pyynnein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

fishing
catch
hunting
the catch
catching
Show more arrow right
Europarl; Eurlex2019; Tanzil; EurLex-2; OPUS EUbookshop corpus; OpenSubtitles; Tatoeba corpus Pyynti on kielletty tässä metsässä. Hunting is prohibited in this forest. Ennen pyyntiä. Prior to fishing. Pyynti on tärkeä osa alkuperäiskansojen perinteistä elämäntapaa. Hunting is an important part of the traditional way of life for indigenous peoples. Lohen pyyntiä varten:. Fishing for salmon:. Järkevä pyynti voi auttaa pitämään jäniksen ja koppelot kaukana pellosta. Controlled hunting can help keep hares and grouse away from the fields. ICESns-alueet suuralueet, jolla pyynti aiotaan aloittaa. the ICES divisions/sub-areas in which fishing is expected to commence; nuotta täkyjen pyyntiä varten. seine for fishing for live bait. Elämä pyyntikulttuureinensa on muuttunut. Life with their hunting cultures has changed. Pyyntini koski vain yhtä asiaa, mutta vastaus oli hyvin laaja. My request was only about one thing, but the response was very extensive. Maorit pyyntikulttuureinensa tuntevat luonnon. Maori people, with their hunting traditions, know the nature. Show more arrow right

Wiktionary

hunting fishing Show more arrow right ajopyyntiavomeripyyntihailinpyyntihauenpyyntihelmenpyyntihirvenpyyntijääpyyntikalanpyyntikarhunpyyntiketunpyyntikoukkupyyntikutupyyntiliikapyyntilohenpyyntimeripyyntiomanvoitonpyyntipeuranpyyntipyyntiaikapyyntihintapyyntikalapyyntikausipyyntikulttuuripyyntikuntapyyntilonkeropyyntimatkapyyntimenetelmäpyyntivälinerautapyyntiravunpyyntiriistanpyyntisilakanpyyntisillinpyyntisudenpyyntitalvipyyntitroolipyyntiturskanpyyntivalaanpyyntivalaanpyyntialusverkkopyynti Show more arrow right From dialectal pyytä (compare pyytää) +‎ -nti. Show more arrow right

Wikipedia

Metsästykseen
Kalastukseen
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyyntini

pyyntini

pyyntisi

pyyntisi

pyyntinsä

pyyntinsä

Par

-ta

pyyntiäni

pyyntejäni

pyyntiäsi

pyyntejäsi

pyyntiänsä / pyyntiään

pyyntejänsä / pyyntejään

Gen

-n

pyyntini

pyyntieni

pyyntisi

pyyntiesi

pyyntinsä

pyyntiensä

Ill

mihin

pyyntiini

pyynteihini

pyyntiisi

pyynteihisi

pyyntiinsä

pyynteihinsä

Ine

-ssa

pyynnissäni

pyynneissäni

pyynnissäsi

pyynneissäsi

pyynnissänsä / pyynnissään

pyynneissänsä / pyynneissään

Ela

-sta

pyynnistäni

pyynneistäni

pyynnistäsi

pyynneistäsi

pyynnistänsä / pyynnistään

pyynneistänsä / pyynneistään

All

-lle

pyynnilleni

pyynneilleni

pyynnillesi

pyynneillesi

pyynnillensä / pyynnilleen

pyynneillensä / pyynneilleän

Ade

-lla

pyynnilläni

pyynneilläni

pyynnilläsi

pyynneilläsi

pyynnillänsä / pyynnillään

pyynneillänsä / pyynneillään

Abl

-lta

pyynniltäni

pyynneiltäni

pyynniltäsi

pyynneiltäsi

pyynniltänsä / pyynniltään

pyynneiltänsä / pyynneiltään

Tra

-ksi

pyynnikseni

pyynneikseni

pyynniksesi

pyynneiksesi

pyynniksensä / pyynnikseen

pyynneiksensä / pyynneikseen

Ess

-na

pyyntinäni

pyynteinäni

pyyntinäsi

pyynteinäsi

pyyntinänsä / pyyntinään

pyynteinänsä / pyynteinään

Abe

-tta

pyynnittäni

pyynneittäni

pyynnittäsi

pyynneittäsi

pyynnittänsä / pyynnittään

pyynneittänsä / pyynneittään

Com

-ne

-

pyynteineni

-

pyynteinesi

-

pyynteinensä / pyynteineen

Singular

Plural

Nom

-

pyyntini

pyyntisi

pyyntinsä

pyyntini

pyyntisi

pyyntinsä

Par

-ta

pyyntiäni

pyyntiäsi

pyyntiänsä / pyyntiään

pyyntejäni

pyyntejäsi

pyyntejänsä / pyyntejään

Gen

-n

pyyntini

pyyntisi

pyyntinsä

pyyntieni

pyyntiesi

pyyntiensä

Ill

mihin

pyyntiini

pyyntiisi

pyyntiinsä

pyynteihini

pyynteihisi

pyynteihinsä

Ine

-ssa

pyynnissäni

pyynnissäsi

pyynnissänsä / pyynnissään

pyynneissäni

pyynneissäsi

pyynneissänsä / pyynneissään

Ela

-sta

pyynnistäni

pyynnistäsi

pyynnistänsä / pyynnistään

pyynneistäni

pyynneistäsi

pyynneistänsä / pyynneistään

All

-lle

pyynnilleni

pyynnillesi

pyynnillensä / pyynnilleen

pyynneilleni

pyynneillesi

pyynneillensä / pyynneilleän

Ade

-lla

pyynnilläni

pyynnilläsi

pyynnillänsä / pyynnillään

pyynneilläni

pyynneilläsi

pyynneillänsä / pyynneillään

Abl

-lta

pyynniltäni

pyynniltäsi

pyynniltänsä / pyynniltään

pyynneiltäni

pyynneiltäsi

pyynneiltänsä / pyynneiltään

Tra

-ksi

pyynnikseni

pyynniksesi

pyynniksensä / pyynnikseen

pyynneikseni

pyynneiksesi

pyynneiksensä / pyynneikseen

Ess

-na

pyyntinäni

pyyntinäsi

pyyntinänsä / pyyntinään

pyynteinäni

pyynteinäsi

pyynteinänsä / pyynteinään

Abe

-tta

pyynnittäni

pyynnittäsi

pyynnittänsä / pyynnittään

pyynneittäni

pyynneittäsi

pyynneittänsä / pyynneittään

Com

-ne

-

-

-

pyynteineni

pyynteinesi

pyynteinensä / pyynteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyyntimme

pyyntimme

pyyntinne

pyyntinne

pyyntinsä

pyyntinsä

Par

-ta

pyyntiämme

pyyntejämme

pyyntiänne

pyyntejänne

pyyntiänsä / pyyntiään

pyyntejänsä / pyyntejään

Gen

-n

pyyntimme

pyyntiemme

pyyntinne

pyyntienne

pyyntinsä

pyyntiensä

Ill

mihin

pyyntiimme

pyynteihimme

pyyntiinne

pyynteihinne

pyyntiinsä

pyynteihinsä

Ine

-ssa

pyynnissämme

pyynneissämme

pyynnissänne

pyynneissänne

pyynnissänsä / pyynnissään

pyynneissänsä / pyynneissään

Ela

-sta

pyynnistämme

pyynneistämme

pyynnistänne

pyynneistänne

pyynnistänsä / pyynnistään

pyynneistänsä / pyynneistään

All

-lle

pyynnillemme

pyynneillemme

pyynnillenne

pyynneillenne

pyynnillensä / pyynnilleen

pyynneillensä / pyynneilleän

Ade

-lla

pyynnillämme

pyynneillämme

pyynnillänne

pyynneillänne

pyynnillänsä / pyynnillään

pyynneillänsä / pyynneillään

Abl

-lta

pyynniltämme

pyynneiltämme

pyynniltänne

pyynneiltänne

pyynniltänsä / pyynniltään

pyynneiltänsä / pyynneiltään

Tra

-ksi

pyynniksemme

pyynneiksemme

pyynniksenne

pyynneiksenne

pyynniksensä / pyynnikseen

pyynneiksensä / pyynneikseen

Ess

-na

pyyntinämme

pyynteinämme

pyyntinänne

pyynteinänne

pyyntinänsä / pyyntinään

pyynteinänsä / pyynteinään

Abe

-tta

pyynnittämme

pyynneittämme

pyynnittänne

pyynneittänne

pyynnittänsä / pyynnittään

pyynneittänsä / pyynneittään

Com

-ne

-

pyynteinemme

-

pyynteinenne

-

pyynteinensä / pyynteineen

Singular

Plural

Nom

-

pyyntimme

pyyntinne

pyyntinsä

pyyntimme

pyyntinne

pyyntinsä

Par

-ta

pyyntiämme

pyyntiänne

pyyntiänsä / pyyntiään

pyyntejämme

pyyntejänne

pyyntejänsä / pyyntejään

Gen

-n

pyyntimme

pyyntinne

pyyntinsä

pyyntiemme

pyyntienne

pyyntiensä

Ill

mihin

pyyntiimme

pyyntiinne

pyyntiinsä

pyynteihimme

pyynteihinne

pyynteihinsä

Ine

-ssa

pyynnissämme

pyynnissänne

pyynnissänsä / pyynnissään

pyynneissämme

pyynneissänne

pyynneissänsä / pyynneissään

Ela

-sta

pyynnistämme

pyynnistänne

pyynnistänsä / pyynnistään

pyynneistämme

pyynneistänne

pyynneistänsä / pyynneistään

All

-lle

pyynnillemme

pyynnillenne

pyynnillensä / pyynnilleen

pyynneillemme

pyynneillenne

pyynneillensä / pyynneilleän

Ade

-lla

pyynnillämme

pyynnillänne

pyynnillänsä / pyynnillään

pyynneillämme

pyynneillänne

pyynneillänsä / pyynneillään

Abl

-lta

pyynniltämme

pyynniltänne

pyynniltänsä / pyynniltään

pyynneiltämme

pyynneiltänne

pyynneiltänsä / pyynneiltään

Tra

-ksi

pyynniksemme

pyynniksenne

pyynniksensä / pyynnikseen

pyynneiksemme

pyynneiksenne

pyynneiksensä / pyynneikseen

Ess

-na

pyyntinämme

pyyntinänne

pyyntinänsä / pyyntinään

pyynteinämme

pyynteinänne

pyynteinänsä / pyynteinään

Abe

-tta

pyynnittämme

pyynnittänne

pyynnittänsä / pyynnittään

pyynneittämme

pyynneittänne

pyynneittänsä / pyynneittään

Com

-ne

-

-

-

pyynteinemme

pyynteinenne

pyynteinensä / pyynteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

museo

museot

Par

-ta

museota

museoita

Gen

-n

museon

museoitten / museoiden

Ill

mihin

museoon

museoihin

Ine

-ssa

museossa

museoissa

Ela

-sta

museosta

museoista

All

-lle

museolle

museoille

Ade

-lla

museolla

museoilla

Abl

-lta

museolta

museoilta

Tra

-ksi

museoksi

museoiksi

Ess

-na

museona

museoina

Abe

-tta

museotta

museoitta

Com

-ne

-

museoine

Ins

-in

-

museoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

museo

museot

Par

-ta

museota

museoita

Gen

-n

museon

museoitten / museoiden

Ill

mihin

museoon

museoihin

Ine

-ssa

museossa

museoissa

Ela

-sta

museosta

museoista

All

-lle

museolle

museoille

Ade

-lla

museolla

museoilla

Abl

-lta

museolta

museoilta

Tra

-ksi

museoksi

museoiksi

Ess

-na

museona

museoina

Abe

-tta

museotta

museoitta

Com

-ne

-

museoine

Ins

-in

-

museoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

museum museo
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1057704; OPUS-FI-DE Illalla on museo. It's the museum thing in the afternoon. Koko Venetsia on museo. All of Venice is a museum. Museo on avoinna klo 10ns-18 joka päivä. The museum is open from 10am to 6pm every day. Suvaitsevaisuuden museo. Holocaust! Museo sijaitsee keskustassa. The museum is located in the city center. Museo on suljettu maanantaisin. The museum is closed on Mondays. Museo oli täynnä mielenkiintoisia näyttelyitä. The museum was full of interesting exhibitions. Hänen on täytynyt ryöstää museo. He must have looted a museum. Museo on halunnut sitä jo kauan. The museum has wanted it for a while. Museo sponsoroi kylää Sri Lankassa. Richard's wing of the museum is sponsoring a village in Sri Lanka. Show more arrow right

Wiktionary

museum Show more arrow right museoida Show more arrow right Ultimately from Ancient Greek Μουσεῖον (Mouseîon). Show more arrow right

Wikipedia

Museum A museum (/mjuːˈziːəm/ mew-ZEE-əm; plural museums or, rarely, musea) is an institution that cares for (conserves) a collection of artifacts and other objects of artistic, cultural, historical, or scientific importance. Many public museums make these items available for public viewing through exhibits that may be permanent or temporary. The largest museums are located in major cities throughout the world, while thousands of local museums exist in smaller cities, towns, and rural areas. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

museoni

museoni

museosi

museosi

museonsa

museonsa

Par

-ta

museotani

museoitani

museotasi

museoitasi

museotansa / museotaan

museoitansa / museoitaan

Gen

-n

museoni

museoitteni / museoideni

museosi

museoittesi / museoidesi

museonsa

museoittensa / museoidensa

Ill

mihin

museooni

museoihini

museoosi

museoihisi

museoonsa

museoihinsa

Ine

-ssa

museossani

museoissani

museossasi

museoissasi

museossansa / museossaan

museoissansa / museoissaan

Ela

-sta

museostani

museoistani

museostasi

museoistasi

museostansa / museostaan

museoistansa / museoistaan

All

-lle

museolleni

museoilleni

museollesi

museoillesi

museollensa / museolleen

museoillensa / museoillean

Ade

-lla

museollani

museoillani

museollasi

museoillasi

museollansa / museollaan

museoillansa / museoillaan

Abl

-lta

museoltani

museoiltani

museoltasi

museoiltasi

museoltansa / museoltaan

museoiltansa / museoiltaan

Tra

-ksi

museokseni

museoikseni

museoksesi

museoiksesi

museoksensa / museokseen

museoiksensa / museoikseen

Ess

-na

museonani

museoinani

museonasi

museoinasi

museonansa / museonaan

museoinansa / museoinaan

Abe

-tta

museottani

museoittani

museottasi

museoittasi

museottansa / museottaan

museoittansa / museoittaan

Com

-ne

-

museoineni

-

museoinesi

-

museoinensa / museoineen

Singular

Plural

Nom

-

museoni

museosi

museonsa

museoni

museosi

museonsa

Par

-ta

museotani

museotasi

museotansa / museotaan

museoitani

museoitasi

museoitansa / museoitaan

Gen

-n

museoni

museosi

museonsa

museoitteni / museoideni

museoittesi / museoidesi

museoittensa / museoidensa

Ill

mihin

museooni

museoosi

museoonsa

museoihini

museoihisi

museoihinsa

Ine

-ssa

museossani

museossasi

museossansa / museossaan

museoissani

museoissasi

museoissansa / museoissaan

Ela

-sta

museostani

museostasi

museostansa / museostaan

museoistani

museoistasi

museoistansa / museoistaan

All

-lle

museolleni

museollesi

museollensa / museolleen

museoilleni

museoillesi

museoillensa / museoillean

Ade

-lla

museollani

museollasi

museollansa / museollaan

museoillani

museoillasi

museoillansa / museoillaan

Abl

-lta

museoltani

museoltasi

museoltansa / museoltaan

museoiltani

museoiltasi

museoiltansa / museoiltaan

Tra

-ksi

museokseni

museoksesi

museoksensa / museokseen

museoikseni

museoiksesi

museoiksensa / museoikseen

Ess

-na

museonani

museonasi

museonansa / museonaan

museoinani

museoinasi

museoinansa / museoinaan

Abe

-tta

museottani

museottasi

museottansa / museottaan

museoittani

museoittasi

museoittansa / museoittaan

Com

-ne

-

-

-

museoineni

museoinesi

museoinensa / museoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

museomme

museomme

museonne

museonne

museonsa

museonsa

Par

-ta

museotamme

museoitamme

museotanne

museoitanne

museotansa / museotaan

museoitansa / museoitaan

Gen

-n

museomme

museoittemme / museoidemme

museonne

museoittenne / museoidenne

museonsa

museoittensa / museoidensa

Ill

mihin

museoomme

museoihimme

museoonne

museoihinne

museoonsa

museoihinsa

Ine

-ssa

museossamme

museoissamme

museossanne

museoissanne

museossansa / museossaan

museoissansa / museoissaan

Ela

-sta

museostamme

museoistamme

museostanne

museoistanne

museostansa / museostaan

museoistansa / museoistaan

All

-lle

museollemme

museoillemme

museollenne

museoillenne

museollensa / museolleen

museoillensa / museoillean

Ade

-lla

museollamme

museoillamme

museollanne

museoillanne

museollansa / museollaan

museoillansa / museoillaan

Abl

-lta

museoltamme

museoiltamme

museoltanne

museoiltanne

museoltansa / museoltaan

museoiltansa / museoiltaan

Tra

-ksi

museoksemme

museoiksemme

museoksenne

museoiksenne

museoksensa / museokseen

museoiksensa / museoikseen

Ess

-na

museonamme

museoinamme

museonanne

museoinanne

museonansa / museonaan

museoinansa / museoinaan

Abe

-tta

museottamme

museoittamme

museottanne

museoittanne

museottansa / museottaan

museoittansa / museoittaan

Com

-ne

-

museoinemme

-

museoinenne

-

museoinensa / museoineen

Singular

Plural

Nom

-

museomme

museonne

museonsa

museomme

museonne

museonsa

Par

-ta

museotamme

museotanne

museotansa / museotaan

museoitamme

museoitanne

museoitansa / museoitaan

Gen

-n

museomme

museonne

museonsa

museoittemme / museoidemme

museoittenne / museoidenne

museoittensa / museoidensa

Ill

mihin

museoomme

museoonne

museoonsa

museoihimme

museoihinne

museoihinsa

Ine

-ssa

museossamme

museossanne

museossansa / museossaan

museoissamme

museoissanne

museoissansa / museoissaan

Ela

-sta

museostamme

museostanne

museostansa / museostaan

museoistamme

museoistanne

museoistansa / museoistaan

All

-lle

museollemme

museollenne

museollensa / museolleen

museoillemme

museoillenne

museoillensa / museoillean

Ade

-lla

museollamme

museollanne

museollansa / museollaan

museoillamme

museoillanne

museoillansa / museoillaan

Abl

-lta

museoltamme

museoltanne

museoltansa / museoltaan

museoiltamme

museoiltanne

museoiltansa / museoiltaan

Tra

-ksi

museoksemme

museoksenne

museoksensa / museokseen

museoiksemme

museoiksenne

museoiksensa / museoikseen

Ess

-na

museonamme

museonanne

museonansa / museonaan

museoinamme

museoinanne

museoinansa / museoinaan

Abe

-tta

museottamme

museottanne

museottansa / museottaan

museoittamme

museoittanne

museoittansa / museoittaan

Com

-ne

-

-

-

museoinemme

museoinenne

museoinensa / museoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

hylje

hylkeet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hylkeen

hylkeitten / hylkeiden / hylkehien / hylkehitten

Ill

mihin

hylkeisiin / hylkeihin / hylkehisin

Solve

Ine

-ssa

hylkeessä

Solve

Ela

-sta

hylkeestä

hylkehistä / hylkeistä

All

-lle

hylkeelle

hylkehille / hylkeille

Ade

-lla

hylkeellä

hylkehillä / hylkeillä

Abl

-lta

hylkehiltä / hylkeiltä

Solve

Tra

-ksi

hylkeeksi

Solve

Ess

-na

hylkeenä

hylkehinä / hylkeinä

Abe

-tta

hylkeettä

hylkehittä / hylkeittä

Com

-ne

-

hylkehine / hylkeine

Ins

-in

-

hylkehin / hylkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hylje

hylkeet

Par

-ta

Gen

-n

hylkeen

hylkeitten / hylkeiden / hylkehien / hylkehitten

Ill

mihin

hylkeisiin / hylkeihin / hylkehisin

Ine

-ssa

hylkeessä

Ela

-sta

hylkeestä

hylkehistä / hylkeistä

All

-lle

hylkeelle

hylkehille / hylkeille

Ade

-lla

hylkeellä

hylkehillä / hylkeillä

Abl

-lta

hylkehiltä / hylkeiltä

Tra

-ksi

hylkeeksi

Ess

-na

hylkeenä

hylkehinä / hylkeinä

Abe

-tta

hylkeettä

hylkehittä / hylkeittä

Com

-ne

-

hylkehine / hylkeine

Ins

-in

-

hylkehin / hylkein

Singular

Plural

Nom

-

pyynti

pyynnit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pyynnin

pyyntien

Ill

mihin

pyynteihin

Solve

Ine

-ssa

pyynnissä

Solve

Ela

-sta

pyynnistä

pyynneistä

All

-lle

pyynnille

pyynneille

Ade

-lla

pyynnillä

pyynneillä

Abl

-lta

pyynneiltä

Solve

Tra

-ksi

pyynniksi

Solve

Ess

-na

pyyntinä

pyynteinä

Abe

-tta

pyynnittä

pyynneittä

Com

-ne

-

pyynteine

Ins

-in

-

pyynnein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyynti

pyynnit

Par

-ta

Gen

-n

pyynnin

pyyntien

Ill

mihin

pyynteihin

Ine

-ssa

pyynnissä

Ela

-sta

pyynnistä

pyynneistä

All

-lle

pyynnille

pyynneille

Ade

-lla

pyynnillä

pyynneillä

Abl

-lta

pyynneiltä

Tra

-ksi

pyynniksi

Ess

-na

pyyntinä

pyynteinä

Abe

-tta

pyynnittä

pyynneittä

Com

-ne

-

pyynteine

Ins

-in

-

pyynnein

Singular

Plural

Nom

-

museo

museot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

museon

museoitten / museoiden

Ill

mihin

museoihin

Solve

Ine

-ssa

museossa

Solve

Ela

-sta

museosta

museoista

All

-lle

museolle

museoille

Ade

-lla

museolla

museoilla

Abl

-lta

museoilta

Solve

Tra

-ksi

museoksi

Solve

Ess

-na

museona

museoina

Abe

-tta

museotta

museoitta

Com

-ne

-

museoine

Ins

-in

-

museoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

museo

museot

Par

-ta

Gen

-n

museon

museoitten / museoiden

Ill

mihin

museoihin

Ine

-ssa

museossa

Ela

-sta

museosta

museoista

All

-lle

museolle

museoille

Ade

-lla

museolla

museoilla

Abl

-lta

museoilta

Tra

-ksi

museoksi

Ess

-na

museona

museoina

Abe

-tta

museotta

museoitta

Com

-ne

-

museoine

Ins

-in

-

museoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept