logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

herpes, noun

Word analysis
herpeskoe

herpeskoe

herpes

Noun, Singular Nominative

+ koe

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

herpes

herpekset

Par

-ta

herpestä

herpeksiä

Gen

-n

herpeksen

herpeksien / herpesten

Ill

mihin

herpekseen

herpeksiin

Ine

-ssa

herpeksessä

herpeksissä

Ela

-sta

herpeksestä

herpeksistä

All

-lle

herpekselle

herpeksille

Ade

-lla

herpeksellä

herpeksillä

Abl

-lta

herpekseltä

herpeksiltä

Tra

-ksi

herpekseksi

herpeksiksi

Ess

-na

herpeksenä

herpeksinä

Abe

-tta

herpeksettä

herpeksittä

Com

-ne

-

herpeksine

Ins

-in

-

herpeksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

herpes

herpekset

Par

-ta

herpestä

herpeksiä

Gen

-n

herpeksen

herpeksien / herpesten

Ill

mihin

herpekseen

herpeksiin

Ine

-ssa

herpeksessä

herpeksissä

Ela

-sta

herpeksestä

herpeksistä

All

-lle

herpekselle

herpeksille

Ade

-lla

herpeksellä

herpeksillä

Abl

-lta

herpekseltä

herpeksiltä

Tra

-ksi

herpekseksi

herpeksiksi

Ess

-na

herpeksenä

herpeksinä

Abe

-tta

herpeksettä

herpeksittä

Com

-ne

-

herpeksine

Ins

-in

-

herpeksin

herpes herpes, rokahtuma
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL; opensubtitles2; OPUS; OpenSubtitles; jw2019 Kuin herpes. You're like herpes. Minulla on herpes huulissani. I have herpes on my lips. Kiitos, Herpes. Thanks, Herpes. Olen kuin herpes. I'm like a cold sore. Herpes on yleinen sukupuolitauti. Herpes is a common sexually transmitted infection. Ai niin, ja herpes. Oh yes, and herpes. Herpes voi tarttua myös suutelemalla. Herpes can also be transmitted by kissing. Hänellä on varmasti herpes. I'm sure he has herpes. Oh! Herpes ja AIDS valokiilassa 7. Herpes and AIDS in the Spotlight 7. Lääke herpekseen? A Cure for Herpes? Show more arrow right

Wiktionary

(pathology) herpes (common language term for herpes simplex) Show more arrow right huuliherpes sukuelinherpes Show more arrow right

Wikipedia

Herpesviridae Herpesviridae is a large family of DNA viruses that cause infections and certain diseases in animals, including humans. The members of this family are also known as herpesviruses. The family name is derived from the Greek word herpein 'to creep', referring to spreading cutaneous lesions, usually involving blisters, seen in flares of herpes simplex 1, herpes simplex 2 and herpes zoster (shingles). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

herpekseni

herpekseni

herpeksesi

herpeksesi

herpeksensä

herpeksensä

Par

-ta

herpestäni

herpeksiäni

herpestäsi

herpeksiäsi

herpestänsä / herpestään

herpeksiänsä / herpeksiään

Gen

-n

herpekseni

herpeksieni / herpesteni

herpeksesi

herpeksiesi / herpestesi

herpeksensä

herpeksiensä / herpestensä

Ill

mihin

herpekseeni

herpeksiini

herpekseesi

herpeksiisi

herpekseensä

herpeksiinsä

Ine

-ssa

herpeksessäni

herpeksissäni

herpeksessäsi

herpeksissäsi

herpeksessänsä / herpeksessään

herpeksissänsä / herpeksissään

Ela

-sta

herpeksestäni

herpeksistäni

herpeksestäsi

herpeksistäsi

herpeksestänsä / herpeksestään

herpeksistänsä / herpeksistään

All

-lle

herpekselleni

herpeksilleni

herpeksellesi

herpeksillesi

herpeksellensä / herpekselleen

herpeksillensä / herpeksilleän

Ade

-lla

herpekselläni

herpeksilläni

herpekselläsi

herpeksilläsi

herpeksellänsä / herpeksellään

herpeksillänsä / herpeksillään

Abl

-lta

herpekseltäni

herpeksiltäni

herpekseltäsi

herpeksiltäsi

herpekseltänsä / herpekseltään

herpeksiltänsä / herpeksiltään

Tra

-ksi

herpeksekseni

herpeksikseni

herpekseksesi

herpeksiksesi

herpekseksensä / herpeksekseen

herpeksiksensä / herpeksikseen

Ess

-na

herpeksenäni

herpeksinäni

herpeksenäsi

herpeksinäsi

herpeksenänsä / herpeksenään

herpeksinänsä / herpeksinään

Abe

-tta

herpeksettäni

herpeksittäni

herpeksettäsi

herpeksittäsi

herpeksettänsä / herpeksettään

herpeksittänsä / herpeksittään

Com

-ne

-

herpeksineni

-

herpeksinesi

-

herpeksinensä / herpeksineen

Singular

Plural

Nom

-

herpekseni

herpeksesi

herpeksensä

herpekseni

herpeksesi

herpeksensä

Par

-ta

herpestäni

herpestäsi

herpestänsä / herpestään

herpeksiäni

herpeksiäsi

herpeksiänsä / herpeksiään

Gen

-n

herpekseni

herpeksesi

herpeksensä

herpeksieni / herpesteni

herpeksiesi / herpestesi

herpeksiensä / herpestensä

Ill

mihin

herpekseeni

herpekseesi

herpekseensä

herpeksiini

herpeksiisi

herpeksiinsä

Ine

-ssa

herpeksessäni

herpeksessäsi

herpeksessänsä / herpeksessään

herpeksissäni

herpeksissäsi

herpeksissänsä / herpeksissään

Ela

-sta

herpeksestäni

herpeksestäsi

herpeksestänsä / herpeksestään

herpeksistäni

herpeksistäsi

herpeksistänsä / herpeksistään

All

-lle

herpekselleni

herpeksellesi

herpeksellensä / herpekselleen

herpeksilleni

herpeksillesi

herpeksillensä / herpeksilleän

Ade

-lla

herpekselläni

herpekselläsi

herpeksellänsä / herpeksellään

herpeksilläni

herpeksilläsi

herpeksillänsä / herpeksillään

Abl

-lta

herpekseltäni

herpekseltäsi

herpekseltänsä / herpekseltään

herpeksiltäni

herpeksiltäsi

herpeksiltänsä / herpeksiltään

Tra

-ksi

herpeksekseni

herpekseksesi

herpekseksensä / herpeksekseen

herpeksikseni

herpeksiksesi

herpeksiksensä / herpeksikseen

Ess

-na

herpeksenäni

herpeksenäsi

herpeksenänsä / herpeksenään

herpeksinäni

herpeksinäsi

herpeksinänsä / herpeksinään

Abe

-tta

herpeksettäni

herpeksettäsi

herpeksettänsä / herpeksettään

herpeksittäni

herpeksittäsi

herpeksittänsä / herpeksittään

Com

-ne

-

-

-

herpeksineni

herpeksinesi

herpeksinensä / herpeksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

herpeksemme

herpeksemme

herpeksenne

herpeksenne

herpeksensä

herpeksensä

Par

-ta

herpestämme

herpeksiämme

herpestänne

herpeksiänne

herpestänsä / herpestään

herpeksiänsä / herpeksiään

Gen

-n

herpeksemme

herpeksiemme / herpestemme

herpeksenne

herpeksienne / herpestenne

herpeksensä

herpeksiensä / herpestensä

Ill

mihin

herpekseemme

herpeksiimme

herpekseenne

herpeksiinne

herpekseensä

herpeksiinsä

Ine

-ssa

herpeksessämme

herpeksissämme

herpeksessänne

herpeksissänne

herpeksessänsä / herpeksessään

herpeksissänsä / herpeksissään

Ela

-sta

herpeksestämme

herpeksistämme

herpeksestänne

herpeksistänne

herpeksestänsä / herpeksestään

herpeksistänsä / herpeksistään

All

-lle

herpeksellemme

herpeksillemme

herpeksellenne

herpeksillenne

herpeksellensä / herpekselleen

herpeksillensä / herpeksilleän

Ade

-lla

herpeksellämme

herpeksillämme

herpeksellänne

herpeksillänne

herpeksellänsä / herpeksellään

herpeksillänsä / herpeksillään

Abl

-lta

herpekseltämme

herpeksiltämme

herpekseltänne

herpeksiltänne

herpekseltänsä / herpekseltään

herpeksiltänsä / herpeksiltään

Tra

-ksi

herpekseksemme

herpeksiksemme

herpekseksenne

herpeksiksenne

herpekseksensä / herpeksekseen

herpeksiksensä / herpeksikseen

Ess

-na

herpeksenämme

herpeksinämme

herpeksenänne

herpeksinänne

herpeksenänsä / herpeksenään

herpeksinänsä / herpeksinään

Abe

-tta

herpeksettämme

herpeksittämme

herpeksettänne

herpeksittänne

herpeksettänsä / herpeksettään

herpeksittänsä / herpeksittään

Com

-ne

-

herpeksinemme

-

herpeksinenne

-

herpeksinensä / herpeksineen

Singular

Plural

Nom

-

herpeksemme

herpeksenne

herpeksensä

herpeksemme

herpeksenne

herpeksensä

Par

-ta

herpestämme

herpestänne

herpestänsä / herpestään

herpeksiämme

herpeksiänne

herpeksiänsä / herpeksiään

Gen

-n

herpeksemme

herpeksenne

herpeksensä

herpeksiemme / herpestemme

herpeksienne / herpestenne

herpeksiensä / herpestensä

Ill

mihin

herpekseemme

herpekseenne

herpekseensä

herpeksiimme

herpeksiinne

herpeksiinsä

Ine

-ssa

herpeksessämme

herpeksessänne

herpeksessänsä / herpeksessään

herpeksissämme

herpeksissänne

herpeksissänsä / herpeksissään

Ela

-sta

herpeksestämme

herpeksestänne

herpeksestänsä / herpeksestään

herpeksistämme

herpeksistänne

herpeksistänsä / herpeksistään

All

-lle

herpeksellemme

herpeksellenne

herpeksellensä / herpekselleen

herpeksillemme

herpeksillenne

herpeksillensä / herpeksilleän

Ade

-lla

herpeksellämme

herpeksellänne

herpeksellänsä / herpeksellään

herpeksillämme

herpeksillänne

herpeksillänsä / herpeksillään

Abl

-lta

herpekseltämme

herpekseltänne

herpekseltänsä / herpekseltään

herpeksiltämme

herpeksiltänne

herpeksiltänsä / herpeksiltään

Tra

-ksi

herpekseksemme

herpekseksenne

herpekseksensä / herpeksekseen

herpeksiksemme

herpeksiksenne

herpeksiksensä / herpeksikseen

Ess

-na

herpeksenämme

herpeksenänne

herpeksenänsä / herpeksenään

herpeksinämme

herpeksinänne

herpeksinänsä / herpeksinään

Abe

-tta

herpeksettämme

herpeksettänne

herpeksettänsä / herpeksettään

herpeksittämme

herpeksittänne

herpeksittänsä / herpeksittään

Com

-ne

-

-

-

herpeksinemme

herpeksinenne

herpeksinensä / herpeksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koe

kokeet

Par

-ta

koetta

kokeita / kokehia

Gen

-n

kokeen

kokeitten / kokeiden / kokehien / kokehitten

Ill

mihin

kokeeseen

kokeisiin / kokeihin / kokehisin

Ine

-ssa

kokeessa

kokehissa / kokeissa

Ela

-sta

kokeesta

kokehista / kokeista

All

-lle

kokeelle

kokehille / kokeille

Ade

-lla

kokeella

kokehilla / kokeilla

Abl

-lta

kokeelta

kokehilta / kokeilta

Tra

-ksi

kokeeksi

kokehiksi / kokeiksi

Ess

-na

kokeena

kokehina / kokeina

Abe

-tta

kokeetta

kokehitta / kokeitta

Com

-ne

-

kokehine / kokeine

Ins

-in

-

kokehin / kokein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koe

kokeet

Par

-ta

koetta

kokeita / kokehia

Gen

-n

kokeen

kokeitten / kokeiden / kokehien / kokehitten

Ill

mihin

kokeeseen

kokeisiin / kokeihin / kokehisin

Ine

-ssa

kokeessa

kokehissa / kokeissa

Ela

-sta

kokeesta

kokehista / kokeista

All

-lle

kokeelle

kokehille / kokeille

Ade

-lla

kokeella

kokehilla / kokeilla

Abl

-lta

kokeelta

kokehilta / kokeilta

Tra

-ksi

kokeeksi

kokehiksi / kokeiksi

Ess

-na

kokeena

kokehina / kokeina

Abe

-tta

kokeetta

kokehitta / kokeitta

Com

-ne

-

kokehine / kokeine

Ins

-in

-

kokehin / kokein

test testi, koe, koetinkivi, koetus, mittapuu, kuulustelu
experiment kokeilu, koe
trial oikeudenkäynti, koe, koekäyttö, koettelemus, koetus, yritys
assay määritys, analyysi, koe
quiz tietokilpailu, visailu, koe, kuulustelu
analysis analyysi, tutkimus, erittely, koe, psykoanalyysi
essay essee, koe, yritys
paper paperi, lehti, tutkielma, sanomalehti, esitelmä, koe
try-out kokeilu, koe
experimental
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; opensubtitles2; JW300 Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Toista koe. Repeat the experiment. Minulla on tänään kemia koe. I have a chemistry exam today. Tämä koe on osa lopputenttiä. This test is part of the final exam. Tee koe uudestaan. Just repeat the test. Milloin koe alkaa? What time was the test supposed to start? DNAns-koe ei täsmää. Your DNA test showed no match? Viimeinen koe oli yllättävän helppo. The last examination was surprisingly easy. En selviäisi ilman hyviä koe tuloksia. I wouldn't survive without good test results. Mikä koens-esiintyminen? What audition? Tavoitteena on läpäistä ensimmäinen koe. The goal is to pass the first test. Show more arrow right

Wiktionary

experiment trial, test examination, test, exam Show more arrow right ajokoeeläinkoekoeajoverikoeydinkoe Show more arrow right kokea +‎ -e See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Experiment An experiment is a procedure carried out to support, refute, or validate a hypothesis. Experiments provide insight into cause-and-effect by demonstrating what outcome occurs when a particular factor is manipulated. Experiments vary greatly in goal and scale, but always rely on repeatable procedure and logical analysis of the results. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokeeni

kokeeni

kokeesi

kokeesi

kokeensa

kokeensa

Par

-ta

koettani

kokeitani / kokehiani

koettasi

kokeitasi / kokehiasi

koettansa / koettaan

kokeitansa / kokeitaan / kokehiansa / kokehiaan

Gen

-n

kokeeni

kokeitteni / kokeideni / kokehieni / kokehitteni

kokeesi

kokeittesi / kokeidesi / kokehiesi / kokehittesi

kokeensa

kokeittensa / kokeidensa / kokehiensa / kokehittensa

Ill

mihin

kokeeseeni

kokeisiini / kokeihini / kokehisini

kokeeseesi

kokeisiisi / kokeihisi / kokehisisi

kokeeseensa

kokeisiinsa / kokeihinsa / kokehisinsa

Ine

-ssa

kokeessani

kokehissani / kokeissani

kokeessasi

kokehissasi / kokeissasi

kokeessansa / kokeessaan

kokehissansa / kokehissaan / kokeissansa / kokeissaan

Ela

-sta

kokeestani

kokehistani / kokeistani

kokeestasi

kokehistasi / kokeistasi

kokeestansa / kokeestaan

kokehistansa / kokehistaan / kokeistansa / kokeistaan

All

-lle

kokeelleni

kokehilleni / kokeilleni

kokeellesi

kokehillesi / kokeillesi

kokeellensa / kokeelleen

kokehillensa / kokehillean / kokeillensa / kokeillean

Ade

-lla

kokeellani

kokehillani / kokeillani

kokeellasi

kokehillasi / kokeillasi

kokeellansa / kokeellaan

kokehillansa / kokehillaan / kokeillansa / kokeillaan

Abl

-lta

kokeeltani

kokehiltani / kokeiltani

kokeeltasi

kokehiltasi / kokeiltasi

kokeeltansa / kokeeltaan

kokehiltansa / kokehiltaan / kokeiltansa / kokeiltaan

Tra

-ksi

kokeekseni

kokehikseni / kokeikseni

kokeeksesi

kokehiksesi / kokeiksesi

kokeeksensa / kokeekseen

kokehikseen / kokehiksensa / kokeikseen / kokeiksensa

Ess

-na

kokeenani

kokehinani / kokeinani

kokeenasi

kokehinasi / kokeinasi

kokeenansa / kokeenaan

kokehinansa / kokehinaan / kokeinansa / kokeinaan

Abe

-tta

kokeettani

kokehittani / kokeittani

kokeettasi

kokehittasi / kokeittasi

kokeettansa / kokeettaan

kokehittansa / kokehittaan / kokeittansa / kokeittaan

Com

-ne

-

kokehineni / kokeineni

-

kokehinesi / kokeinesi

-

kokehineen / kokehinensa / kokeineen / kokeinensa

Singular

Plural

Nom

-

kokeeni

kokeesi

kokeensa

kokeeni

kokeesi

kokeensa

Par

-ta

koettani

koettasi

koettansa / koettaan

kokeitani / kokehiani

kokeitasi / kokehiasi

kokeitansa / kokeitaan / kokehiansa / kokehiaan

Gen

-n

kokeeni

kokeesi

kokeensa

kokeitteni / kokeideni / kokehieni / kokehitteni

kokeittesi / kokeidesi / kokehiesi / kokehittesi

kokeittensa / kokeidensa / kokehiensa / kokehittensa

Ill

mihin

kokeeseeni

kokeeseesi

kokeeseensa

kokeisiini / kokeihini / kokehisini

kokeisiisi / kokeihisi / kokehisisi

kokeisiinsa / kokeihinsa / kokehisinsa

Ine

-ssa

kokeessani

kokeessasi

kokeessansa / kokeessaan

kokehissani / kokeissani

kokehissasi / kokeissasi

kokehissansa / kokehissaan / kokeissansa / kokeissaan

Ela

-sta

kokeestani

kokeestasi

kokeestansa / kokeestaan

kokehistani / kokeistani

kokehistasi / kokeistasi

kokehistansa / kokehistaan / kokeistansa / kokeistaan

All

-lle

kokeelleni

kokeellesi

kokeellensa / kokeelleen

kokehilleni / kokeilleni

kokehillesi / kokeillesi

kokehillensa / kokehillean / kokeillensa / kokeillean

Ade

-lla

kokeellani

kokeellasi

kokeellansa / kokeellaan

kokehillani / kokeillani

kokehillasi / kokeillasi

kokehillansa / kokehillaan / kokeillansa / kokeillaan

Abl

-lta

kokeeltani

kokeeltasi

kokeeltansa / kokeeltaan

kokehiltani / kokeiltani

kokehiltasi / kokeiltasi

kokehiltansa / kokehiltaan / kokeiltansa / kokeiltaan

Tra

-ksi

kokeekseni

kokeeksesi

kokeeksensa / kokeekseen

kokehikseni / kokeikseni

kokehiksesi / kokeiksesi

kokehikseen / kokehiksensa / kokeikseen / kokeiksensa

Ess

-na

kokeenani

kokeenasi

kokeenansa / kokeenaan

kokehinani / kokeinani

kokehinasi / kokeinasi

kokehinansa / kokehinaan / kokeinansa / kokeinaan

Abe

-tta

kokeettani

kokeettasi

kokeettansa / kokeettaan

kokehittani / kokeittani

kokehittasi / kokeittasi

kokehittansa / kokehittaan / kokeittansa / kokeittaan

Com

-ne

-

-

-

kokehineni / kokeineni

kokehinesi / kokeinesi

kokehineen / kokehinensa / kokeineen / kokeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokeemme

kokeemme

kokeenne

kokeenne

kokeensa

kokeensa

Par

-ta

koettamme

kokeitamme / kokehiamme

koettanne

kokeitanne / kokehianne

koettansa / koettaan

kokeitansa / kokeitaan / kokehiansa / kokehiaan

Gen

-n

kokeemme

kokeittemme / kokeidemme / kokehiemme / kokehittemme

kokeenne

kokeittenne / kokeidenne / kokehienne / kokehittenne

kokeensa

kokeittensa / kokeidensa / kokehiensa / kokehittensa

Ill

mihin

kokeeseemme

kokeisiimme / kokeihimme / kokehisimme

kokeeseenne

kokeisiinne / kokeihinne / kokehisinne

kokeeseensa

kokeisiinsa / kokeihinsa / kokehisinsa

Ine

-ssa

kokeessamme

kokehissamme / kokeissamme

kokeessanne

kokehissanne / kokeissanne

kokeessansa / kokeessaan

kokehissansa / kokehissaan / kokeissansa / kokeissaan

Ela

-sta

kokeestamme

kokehistamme / kokeistamme

kokeestanne

kokehistanne / kokeistanne

kokeestansa / kokeestaan

kokehistansa / kokehistaan / kokeistansa / kokeistaan

All

-lle

kokeellemme

kokehillemme / kokeillemme

kokeellenne

kokehillenne / kokeillenne

kokeellensa / kokeelleen

kokehillensa / kokehillean / kokeillensa / kokeillean

Ade

-lla

kokeellamme

kokehillamme / kokeillamme

kokeellanne

kokehillanne / kokeillanne

kokeellansa / kokeellaan

kokehillansa / kokehillaan / kokeillansa / kokeillaan

Abl

-lta

kokeeltamme

kokehiltamme / kokeiltamme

kokeeltanne

kokehiltanne / kokeiltanne

kokeeltansa / kokeeltaan

kokehiltansa / kokehiltaan / kokeiltansa / kokeiltaan

Tra

-ksi

kokeeksemme

kokehiksemme / kokeiksemme

kokeeksenne

kokehiksenne / kokeiksenne

kokeeksensa / kokeekseen

kokehikseen / kokehiksensa / kokeikseen / kokeiksensa

Ess

-na

kokeenamme

kokehinamme / kokeinamme

kokeenanne

kokehinanne / kokeinanne

kokeenansa / kokeenaan

kokehinansa / kokehinaan / kokeinansa / kokeinaan

Abe

-tta

kokeettamme

kokehittamme / kokeittamme

kokeettanne

kokehittanne / kokeittanne

kokeettansa / kokeettaan

kokehittansa / kokehittaan / kokeittansa / kokeittaan

Com

-ne

-

kokehinemme / kokeinemme

-

kokehinenne / kokeinenne

-

kokehineen / kokehinensa / kokeineen / kokeinensa

Singular

Plural

Nom

-

kokeemme

kokeenne

kokeensa

kokeemme

kokeenne

kokeensa

Par

-ta

koettamme

koettanne

koettansa / koettaan

kokeitamme / kokehiamme

kokeitanne / kokehianne

kokeitansa / kokeitaan / kokehiansa / kokehiaan

Gen

-n

kokeemme

kokeenne

kokeensa

kokeittemme / kokeidemme / kokehiemme / kokehittemme

kokeittenne / kokeidenne / kokehienne / kokehittenne

kokeittensa / kokeidensa / kokehiensa / kokehittensa

Ill

mihin

kokeeseemme

kokeeseenne

kokeeseensa

kokeisiimme / kokeihimme / kokehisimme

kokeisiinne / kokeihinne / kokehisinne

kokeisiinsa / kokeihinsa / kokehisinsa

Ine

-ssa

kokeessamme

kokeessanne

kokeessansa / kokeessaan

kokehissamme / kokeissamme

kokehissanne / kokeissanne

kokehissansa / kokehissaan / kokeissansa / kokeissaan

Ela

-sta

kokeestamme

kokeestanne

kokeestansa / kokeestaan

kokehistamme / kokeistamme

kokehistanne / kokeistanne

kokehistansa / kokehistaan / kokeistansa / kokeistaan

All

-lle

kokeellemme

kokeellenne

kokeellensa / kokeelleen

kokehillemme / kokeillemme

kokehillenne / kokeillenne

kokehillensa / kokehillean / kokeillensa / kokeillean

Ade

-lla

kokeellamme

kokeellanne

kokeellansa / kokeellaan

kokehillamme / kokeillamme

kokehillanne / kokeillanne

kokehillansa / kokehillaan / kokeillansa / kokeillaan

Abl

-lta

kokeeltamme

kokeeltanne

kokeeltansa / kokeeltaan

kokehiltamme / kokeiltamme

kokehiltanne / kokeiltanne

kokehiltansa / kokehiltaan / kokeiltansa / kokeiltaan

Tra

-ksi

kokeeksemme

kokeeksenne

kokeeksensa / kokeekseen

kokehiksemme / kokeiksemme

kokehiksenne / kokeiksenne

kokehikseen / kokehiksensa / kokeikseen / kokeiksensa

Ess

-na

kokeenamme

kokeenanne

kokeenansa / kokeenaan

kokehinamme / kokeinamme

kokehinanne / kokeinanne

kokehinansa / kokehinaan / kokeinansa / kokeinaan

Abe

-tta

kokeettamme

kokeettanne

kokeettansa / kokeettaan

kokehittamme / kokeittamme

kokehittanne / kokeittanne

kokehittansa / kokehittaan / kokeittansa / kokeittaan

Com

-ne

-

-

-

kokehinemme / kokeinemme

kokehinenne / kokeinenne

kokehineen / kokehinensa / kokeineen / kokeinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

herpes

herpekset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

herpeksien / herpesten

Solve

Ill

mihin

herpeksiin

Solve

Ine

-ssa

herpeksessä

Solve

Ela

-sta

herpeksestä

herpeksistä

All

-lle

herpekselle

herpeksille

Ade

-lla

herpeksellä

herpeksillä

Abl

-lta

herpekseltä

herpeksiltä

Tra

-ksi

herpekseksi

Solve

Ess

-na

herpeksinä

Solve

Abe

-tta

herpeksettä

herpeksittä

Com

-ne

-

herpeksine

Ins

-in

-

herpeksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

herpes

herpekset

Par

-ta

Gen

-n

herpeksien / herpesten

Ill

mihin

herpeksiin

Ine

-ssa

herpeksessä

Ela

-sta

herpeksestä

herpeksistä

All

-lle

herpekselle

herpeksille

Ade

-lla

herpeksellä

herpeksillä

Abl

-lta

herpekseltä

herpeksiltä

Tra

-ksi

herpekseksi

Ess

-na

herpeksinä

Abe

-tta

herpeksettä

herpeksittä

Com

-ne

-

herpeksine

Ins

-in

-

herpeksin

Singular

Plural

Nom

-

koe

kokeet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kokeitten / kokeiden / kokehien / kokehitten

Solve

Ill

mihin

kokeisiin / kokeihin / kokehisin

Solve

Ine

-ssa

kokeessa

Solve

Ela

-sta

kokeesta

kokehista / kokeista

All

-lle

kokeelle

kokehille / kokeille

Ade

-lla

kokeella

kokehilla / kokeilla

Abl

-lta

kokeelta

kokehilta / kokeilta

Tra

-ksi

kokeeksi

Solve

Ess

-na

kokehina / kokeina

Solve

Abe

-tta

kokeetta

kokehitta / kokeitta

Com

-ne

-

kokehine / kokeine

Ins

-in

-

kokehin / kokein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koe

kokeet

Par

-ta

Gen

-n

kokeitten / kokeiden / kokehien / kokehitten

Ill

mihin

kokeisiin / kokeihin / kokehisin

Ine

-ssa

kokeessa

Ela

-sta

kokeesta

kokehista / kokeista

All

-lle

kokeelle

kokehille / kokeille

Ade

-lla

kokeella

kokehilla / kokeilla

Abl

-lta

kokeelta

kokehilta / kokeilta

Tra

-ksi

kokeeksi

Ess

-na

kokehina / kokeina

Abe

-tta

kokeetta

kokehitta / kokeitta

Com

-ne

-

kokehine / kokeine

Ins

-in

-

kokehin / kokein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept