logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

harjakainen, noun

Word analysis
harjakaista

harjakaista

harjakainen

Noun, Singular Partitive

harja

Noun, Singular Nominative

+ kaista

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harjakainen

harjakaiset

Par

-ta

harjakaista

harjakaisia

Gen

-n

harjakaisen

harjakaisien / harjakaisten

Ill

mihin

harjakaiseen

harjakaisiin

Ine

-ssa

harjakaisessa

harjakaisissa

Ela

-sta

harjakaisesta

harjakaisista

All

-lle

harjakaiselle

harjakaisille

Ade

-lla

harjakaisella

harjakaisilla

Abl

-lta

harjakaiselta

harjakaisilta

Tra

-ksi

harjakaiseksi

harjakaisiksi

Ess

-na

harjakaisena

harjakaisina

Abe

-tta

harjakaisetta

harjakaisitta

Com

-ne

-

harjakaisine

Ins

-in

-

harjakaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harjakainen

harjakaiset

Par

-ta

harjakaista

harjakaisia

Gen

-n

harjakaisen

harjakaisien / harjakaisten

Ill

mihin

harjakaiseen

harjakaisiin

Ine

-ssa

harjakaisessa

harjakaisissa

Ela

-sta

harjakaisesta

harjakaisista

All

-lle

harjakaiselle

harjakaisille

Ade

-lla

harjakaisella

harjakaisilla

Abl

-lta

harjakaiselta

harjakaisilta

Tra

-ksi

harjakaiseksi

harjakaisiksi

Ess

-na

harjakaisena

harjakaisina

Abe

-tta

harjakaisetta

harjakaisitta

Com

-ne

-

harjakaisine

Ins

-in

-

harjakaisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

harjacted
harjakainen
Show more arrow right
Tanzil; Europarl; SETIMES; opensubtitles2; WikiMatrix; EMEA; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence 273384.; OpenSubtitles, movie: Lapland Odyssey (Napapiirin sankarit), subtitle file. Hän vieraili harjakaisissa. He visited the roorfing ceremony. Harjakaisissa oli paljon väkeä. There were a lot of people at the topping-out ceremony. Harjakaisissa juotiin skumppaa. Champagne was drunk at the topping-out ceremony. He juhlivat harjakaisia. They were having a groundbreaking celebration. Kutsu harjakaisiin oli odotettu. The invitation to the topping-out ceremony was expected. Rakennustyömaalla nostettiin vaarallisen korkealla olevaa harjakaista. At the construction site, they lifted the dangerously high ridge. Rakennus valmistui pian harjakaisista. The building was completed shortly after the topping-out ceremony. Harjakainen oli rakennettu nopeasti. The roofing was built quickly. Tänään vietetään talon harjakaisia. Today we are celebrating the topping-out ceremony of the house. Saimme kutsun naapurin harjakaisiin. We received an invitation to the neighbor's topping-out ceremony. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harjakaiseni

harjakaiseni

harjakaisesi

harjakaisesi

harjakaisensa

harjakaisensa

Par

-ta

harjakaistani

harjakaisiani

harjakaistasi

harjakaisiasi

harjakaistansa / harjakaistaan

harjakaisiansa / harjakaisiaan

Gen

-n

harjakaiseni

harjakaisieni / harjakaisteni

harjakaisesi

harjakaisiesi / harjakaistesi

harjakaisensa

harjakaisiensa / harjakaistensa

Ill

mihin

harjakaiseeni

harjakaisiini

harjakaiseesi

harjakaisiisi

harjakaiseensa

harjakaisiinsa

Ine

-ssa

harjakaisessani

harjakaisissani

harjakaisessasi

harjakaisissasi

harjakaisessansa / harjakaisessaan

harjakaisissansa / harjakaisissaan

Ela

-sta

harjakaisestani

harjakaisistani

harjakaisestasi

harjakaisistasi

harjakaisestansa / harjakaisestaan

harjakaisistansa / harjakaisistaan

All

-lle

harjakaiselleni

harjakaisilleni

harjakaisellesi

harjakaisillesi

harjakaisellensa / harjakaiselleen

harjakaisillensa / harjakaisillean

Ade

-lla

harjakaisellani

harjakaisillani

harjakaisellasi

harjakaisillasi

harjakaisellansa / harjakaisellaan

harjakaisillansa / harjakaisillaan

Abl

-lta

harjakaiseltani

harjakaisiltani

harjakaiseltasi

harjakaisiltasi

harjakaiseltansa / harjakaiseltaan

harjakaisiltansa / harjakaisiltaan

Tra

-ksi

harjakaisekseni

harjakaisikseni

harjakaiseksesi

harjakaisiksesi

harjakaiseksensa / harjakaisekseen

harjakaisiksensa / harjakaisikseen

Ess

-na

harjakaisenani

harjakaisinani

harjakaisenasi

harjakaisinasi

harjakaisenansa / harjakaisenaan

harjakaisinansa / harjakaisinaan

Abe

-tta

harjakaisettani

harjakaisittani

harjakaisettasi

harjakaisittasi

harjakaisettansa / harjakaisettaan

harjakaisittansa / harjakaisittaan

Com

-ne

-

harjakaisineni

-

harjakaisinesi

-

harjakaisinensa / harjakaisineen

Singular

Plural

Nom

-

harjakaiseni

harjakaisesi

harjakaisensa

harjakaiseni

harjakaisesi

harjakaisensa

Par

-ta

harjakaistani

harjakaistasi

harjakaistansa / harjakaistaan

harjakaisiani

harjakaisiasi

harjakaisiansa / harjakaisiaan

Gen

-n

harjakaiseni

harjakaisesi

harjakaisensa

harjakaisieni / harjakaisteni

harjakaisiesi / harjakaistesi

harjakaisiensa / harjakaistensa

Ill

mihin

harjakaiseeni

harjakaiseesi

harjakaiseensa

harjakaisiini

harjakaisiisi

harjakaisiinsa

Ine

-ssa

harjakaisessani

harjakaisessasi

harjakaisessansa / harjakaisessaan

harjakaisissani

harjakaisissasi

harjakaisissansa / harjakaisissaan

Ela

-sta

harjakaisestani

harjakaisestasi

harjakaisestansa / harjakaisestaan

harjakaisistani

harjakaisistasi

harjakaisistansa / harjakaisistaan

All

-lle

harjakaiselleni

harjakaisellesi

harjakaisellensa / harjakaiselleen

harjakaisilleni

harjakaisillesi

harjakaisillensa / harjakaisillean

Ade

-lla

harjakaisellani

harjakaisellasi

harjakaisellansa / harjakaisellaan

harjakaisillani

harjakaisillasi

harjakaisillansa / harjakaisillaan

Abl

-lta

harjakaiseltani

harjakaiseltasi

harjakaiseltansa / harjakaiseltaan

harjakaisiltani

harjakaisiltasi

harjakaisiltansa / harjakaisiltaan

Tra

-ksi

harjakaisekseni

harjakaiseksesi

harjakaiseksensa / harjakaisekseen

harjakaisikseni

harjakaisiksesi

harjakaisiksensa / harjakaisikseen

Ess

-na

harjakaisenani

harjakaisenasi

harjakaisenansa / harjakaisenaan

harjakaisinani

harjakaisinasi

harjakaisinansa / harjakaisinaan

Abe

-tta

harjakaisettani

harjakaisettasi

harjakaisettansa / harjakaisettaan

harjakaisittani

harjakaisittasi

harjakaisittansa / harjakaisittaan

Com

-ne

-

-

-

harjakaisineni

harjakaisinesi

harjakaisinensa / harjakaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harjakaisemme

harjakaisemme

harjakaisenne

harjakaisenne

harjakaisensa

harjakaisensa

Par

-ta

harjakaistamme

harjakaisiamme

harjakaistanne

harjakaisianne

harjakaistansa / harjakaistaan

harjakaisiansa / harjakaisiaan

Gen

-n

harjakaisemme

harjakaisiemme / harjakaistemme

harjakaisenne

harjakaisienne / harjakaistenne

harjakaisensa

harjakaisiensa / harjakaistensa

Ill

mihin

harjakaiseemme

harjakaisiimme

harjakaiseenne

harjakaisiinne

harjakaiseensa

harjakaisiinsa

Ine

-ssa

harjakaisessamme

harjakaisissamme

harjakaisessanne

harjakaisissanne

harjakaisessansa / harjakaisessaan

harjakaisissansa / harjakaisissaan

Ela

-sta

harjakaisestamme

harjakaisistamme

harjakaisestanne

harjakaisistanne

harjakaisestansa / harjakaisestaan

harjakaisistansa / harjakaisistaan

All

-lle

harjakaisellemme

harjakaisillemme

harjakaisellenne

harjakaisillenne

harjakaisellensa / harjakaiselleen

harjakaisillensa / harjakaisillean

Ade

-lla

harjakaisellamme

harjakaisillamme

harjakaisellanne

harjakaisillanne

harjakaisellansa / harjakaisellaan

harjakaisillansa / harjakaisillaan

Abl

-lta

harjakaiseltamme

harjakaisiltamme

harjakaiseltanne

harjakaisiltanne

harjakaiseltansa / harjakaiseltaan

harjakaisiltansa / harjakaisiltaan

Tra

-ksi

harjakaiseksemme

harjakaisiksemme

harjakaiseksenne

harjakaisiksenne

harjakaiseksensa / harjakaisekseen

harjakaisiksensa / harjakaisikseen

Ess

-na

harjakaisenamme

harjakaisinamme

harjakaisenanne

harjakaisinanne

harjakaisenansa / harjakaisenaan

harjakaisinansa / harjakaisinaan

Abe

-tta

harjakaisettamme

harjakaisittamme

harjakaisettanne

harjakaisittanne

harjakaisettansa / harjakaisettaan

harjakaisittansa / harjakaisittaan

Com

-ne

-

harjakaisinemme

-

harjakaisinenne

-

harjakaisinensa / harjakaisineen

Singular

Plural

Nom

-

harjakaisemme

harjakaisenne

harjakaisensa

harjakaisemme

harjakaisenne

harjakaisensa

Par

-ta

harjakaistamme

harjakaistanne

harjakaistansa / harjakaistaan

harjakaisiamme

harjakaisianne

harjakaisiansa / harjakaisiaan

Gen

-n

harjakaisemme

harjakaisenne

harjakaisensa

harjakaisiemme / harjakaistemme

harjakaisienne / harjakaistenne

harjakaisiensa / harjakaistensa

Ill

mihin

harjakaiseemme

harjakaiseenne

harjakaiseensa

harjakaisiimme

harjakaisiinne

harjakaisiinsa

Ine

-ssa

harjakaisessamme

harjakaisessanne

harjakaisessansa / harjakaisessaan

harjakaisissamme

harjakaisissanne

harjakaisissansa / harjakaisissaan

Ela

-sta

harjakaisestamme

harjakaisestanne

harjakaisestansa / harjakaisestaan

harjakaisistamme

harjakaisistanne

harjakaisistansa / harjakaisistaan

All

-lle

harjakaisellemme

harjakaisellenne

harjakaisellensa / harjakaiselleen

harjakaisillemme

harjakaisillenne

harjakaisillensa / harjakaisillean

Ade

-lla

harjakaisellamme

harjakaisellanne

harjakaisellansa / harjakaisellaan

harjakaisillamme

harjakaisillanne

harjakaisillansa / harjakaisillaan

Abl

-lta

harjakaiseltamme

harjakaiseltanne

harjakaiseltansa / harjakaiseltaan

harjakaisiltamme

harjakaisiltanne

harjakaisiltansa / harjakaisiltaan

Tra

-ksi

harjakaiseksemme

harjakaiseksenne

harjakaiseksensa / harjakaisekseen

harjakaisiksemme

harjakaisiksenne

harjakaisiksensa / harjakaisikseen

Ess

-na

harjakaisenamme

harjakaisenanne

harjakaisenansa / harjakaisenaan

harjakaisinamme

harjakaisinanne

harjakaisinansa / harjakaisinaan

Abe

-tta

harjakaisettamme

harjakaisettanne

harjakaisettansa / harjakaisettaan

harjakaisittamme

harjakaisittanne

harjakaisittansa / harjakaisittaan

Com

-ne

-

-

-

harjakaisinemme

harjakaisinenne

harjakaisinensa / harjakaisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harja

harjat

Par

-ta

harjaa

harjoja

Gen

-n

harjan

harjojen

Ill

mihin

harjaan

harjoihin

Ine

-ssa

harjassa

harjoissa

Ela

-sta

harjasta

harjoista

All

-lle

harjalle

harjoille

Ade

-lla

harjalla

harjoilla

Abl

-lta

harjalta

harjoilta

Tra

-ksi

harjaksi

harjoiksi

Ess

-na

harjana

harjoina

Abe

-tta

harjatta

harjoitta

Com

-ne

-

harjoine

Ins

-in

-

harjoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harja

harjat

Par

-ta

harjaa

harjoja

Gen

-n

harjan

harjojen

Ill

mihin

harjaan

harjoihin

Ine

-ssa

harjassa

harjoissa

Ela

-sta

harjasta

harjoista

All

-lle

harjalle

harjoille

Ade

-lla

harjalla

harjoilla

Abl

-lta

harjalta

harjoilta

Tra

-ksi

harjaksi

harjoiksi

Ess

-na

harjana

harjoina

Abe

-tta

harjatta

harjoitta

Com

-ne

-

harjoine

Ins

-in

-

harjoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

brush harja, sivellin, pensseli, harjaus, suti, oksat
ridge harjanne, harju, harja, selänne, selkä, kukkulajono
mane harja
crest harja, töyhtö
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, harja
brow otsa, kulmakarvat, harja, reuna, ilme
edge reuna, terä, särmä, kärki, syrjä, harja
knurl pyällys, harja, kohouma
coping harja, muurin peite
whisk vispilä, huiska, huitaisu, harja, huisku, huiskaus
Show more arrow right
Tanzil Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus v7; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Minulla on uusi harjaa. I have a new brush. Harja oli täynnä värikkäitä lehtiä. The brush was full of colorful leaves. Pese auton harja ennen kuin käytät sitä. Wash the car's brush before using it. Harja auttoi heitä voittamaan kilpailun. The brush helped them win the competition. Meidän koirallamme on kaunis pitkä harja. Our dog has a beautiful long mane. Harja heilahtelee tuulessa puun latvassa. The crest sways in the wind at the top of the tree. Harja on tärkeä työkalu hevosten hoidossa. The mane is an important tool in horse care. Harjasta nousi pölypilvi. A cloud of dust rose from the brush. Hän harjaan pihaa. He is raking the yard. Kolme suihkumyssyä tai harja. Three shower caps or a round brush. Show more arrow right

Wiktionary

brush (implement consisting of multiple bristles or other filaments) brush (piece of conductive material, serving to maintain electrical contact between the stationary and rotating parts of a machine) mane (longer hair growth e.g. on back of neck of a horse or around head of a male lion) crest (tuft, or other excrescence or natural ornament, growing on an animal's head) crest (upper curve of a horse's neck) crest (ridge or top of a wave) crest, chine (summit of a hill or mountain ridge) arête (sharp edge of a mountain ridge) ridge (highest point on a roof) (curling) broom, sweeper (implement with which players sweep the ice to make a stone travel further) Show more arrow right (brush, as implement): suka(fleshy growth): heltta (a flexible one, such) Show more arrow right Verbs harjataharjautuaharjaantuaharjoittaa Nouns harjasharjuharjusharjakaisetharjakeharjanne Adjectives -harjainenharjallinenharjamainenharjava Show more arrow right aallonharjaastianpesuharjaautoharjahammasharjahammasväliharjaharjahirsiharjakattoharjakiharrinharjakorkeusharjakulmaharjakuusiharjalaiskiainenharjalautaharjalintuharjalistaharjaneilikkaharjannostajaisetharjantekijäharjanvarsiharjaorsiharjaosaharjapuoliharjapuuharjapääharjasaumaharjasivellinharjasusiharjataloharjatelttaharjateräsharjatiiliharjaviivahiiliharjahiusharjajuuresharjajuuriharjakatonharjakenkäharjakierreharjakiillotusharjakukonharjakylpyharjakynsiharjalamppuharjalattiaharjaleijonanharjaliinaharjamatonpesuharjamattoharjamokkaharjamuurinharjamäenharjanuohousharjanykytysharjaotsaharjapuhdistusharjapulloharjapyöröharjapölyharjaripsiharjasaunaharjaselkäharjasianharjassähköhammasharjateräsharjatiskiharjavaateharjaviilaharjavuorenharja Show more arrow right From Proto-Finnic harja (compare Estonian hari, Karelian harja, Karelian harju), borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Lithuanian šerys). Show more arrow right

Wikipedia

harja
puhdistamiseen ja hankaamiseen tarkoitettu väline myös curlingin peliväline katonharja
harjakattoisen rakennuksen vesikaton ylin osa, jossa katon lappeet yhtyvät harja pinnanmuoto
rakenteen tai luonnonmuodostuman ylin osa harja eläimet
eräiden nisäkkäiden pitkät niskakarvat tai -jouhet, kalan selkäevä tms. harja aalto oppi
edestakaisin vaihtelevan suureen huippuarvo harja konetekniikka
sähkömoottorin ja generaattorin osa Eemeli Harja
(1879–1949), suomalainen kansanedustaja Kirsti Ala-Harja (s. 1936), suomalainen lääkäri ja poliitikko Riikka Ala-Harja (s. 1967), suomalainen kirjailija ja dramaturgi
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harjani

harjani

harjasi

harjasi

harjansa

harjansa

Par

-ta

harjaani

harjojani

harjaasi

harjojasi

harjaansa / harjaaan

harjojansa / harjojaan

Gen

-n

harjani

harjojeni

harjasi

harjojesi

harjansa

harjojensa

Ill

mihin

harjaani

harjoihini

harjaasi

harjoihisi

harjaansa

harjoihinsa

Ine

-ssa

harjassani

harjoissani

harjassasi

harjoissasi

harjassansa / harjassaan

harjoissansa / harjoissaan

Ela

-sta

harjastani

harjoistani

harjastasi

harjoistasi

harjastansa / harjastaan

harjoistansa / harjoistaan

All

-lle

harjalleni

harjoilleni

harjallesi

harjoillesi

harjallensa / harjalleen

harjoillensa / harjoillean

Ade

-lla

harjallani

harjoillani

harjallasi

harjoillasi

harjallansa / harjallaan

harjoillansa / harjoillaan

Abl

-lta

harjaltani

harjoiltani

harjaltasi

harjoiltasi

harjaltansa / harjaltaan

harjoiltansa / harjoiltaan

Tra

-ksi

harjakseni

harjoikseni

harjaksesi

harjoiksesi

harjaksensa / harjakseen

harjoiksensa / harjoikseen

Ess

-na

harjanani

harjoinani

harjanasi

harjoinasi

harjanansa / harjanaan

harjoinansa / harjoinaan

Abe

-tta

harjattani

harjoittani

harjattasi

harjoittasi

harjattansa / harjattaan

harjoittansa / harjoittaan

Com

-ne

-

harjoineni

-

harjoinesi

-

harjoinensa / harjoineen

Singular

Plural

Nom

-

harjani

harjasi

harjansa

harjani

harjasi

harjansa

Par

-ta

harjaani

harjaasi

harjaansa / harjaaan

harjojani

harjojasi

harjojansa / harjojaan

Gen

-n

harjani

harjasi

harjansa

harjojeni

harjojesi

harjojensa

Ill

mihin

harjaani

harjaasi

harjaansa

harjoihini

harjoihisi

harjoihinsa

Ine

-ssa

harjassani

harjassasi

harjassansa / harjassaan

harjoissani

harjoissasi

harjoissansa / harjoissaan

Ela

-sta

harjastani

harjastasi

harjastansa / harjastaan

harjoistani

harjoistasi

harjoistansa / harjoistaan

All

-lle

harjalleni

harjallesi

harjallensa / harjalleen

harjoilleni

harjoillesi

harjoillensa / harjoillean

Ade

-lla

harjallani

harjallasi

harjallansa / harjallaan

harjoillani

harjoillasi

harjoillansa / harjoillaan

Abl

-lta

harjaltani

harjaltasi

harjaltansa / harjaltaan

harjoiltani

harjoiltasi

harjoiltansa / harjoiltaan

Tra

-ksi

harjakseni

harjaksesi

harjaksensa / harjakseen

harjoikseni

harjoiksesi

harjoiksensa / harjoikseen

Ess

-na

harjanani

harjanasi

harjanansa / harjanaan

harjoinani

harjoinasi

harjoinansa / harjoinaan

Abe

-tta

harjattani

harjattasi

harjattansa / harjattaan

harjoittani

harjoittasi

harjoittansa / harjoittaan

Com

-ne

-

-

-

harjoineni

harjoinesi

harjoinensa / harjoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harjamme

harjamme

harjanne

harjanne

harjansa

harjansa

Par

-ta

harjaamme

harjojamme

harjaanne

harjojanne

harjaansa / harjaaan

harjojansa / harjojaan

Gen

-n

harjamme

harjojemme

harjanne

harjojenne

harjansa

harjojensa

Ill

mihin

harjaamme

harjoihimme

harjaanne

harjoihinne

harjaansa

harjoihinsa

Ine

-ssa

harjassamme

harjoissamme

harjassanne

harjoissanne

harjassansa / harjassaan

harjoissansa / harjoissaan

Ela

-sta

harjastamme

harjoistamme

harjastanne

harjoistanne

harjastansa / harjastaan

harjoistansa / harjoistaan

All

-lle

harjallemme

harjoillemme

harjallenne

harjoillenne

harjallensa / harjalleen

harjoillensa / harjoillean

Ade

-lla

harjallamme

harjoillamme

harjallanne

harjoillanne

harjallansa / harjallaan

harjoillansa / harjoillaan

Abl

-lta

harjaltamme

harjoiltamme

harjaltanne

harjoiltanne

harjaltansa / harjaltaan

harjoiltansa / harjoiltaan

Tra

-ksi

harjaksemme

harjoiksemme

harjaksenne

harjoiksenne

harjaksensa / harjakseen

harjoiksensa / harjoikseen

Ess

-na

harjanamme

harjoinamme

harjananne

harjoinanne

harjanansa / harjanaan

harjoinansa / harjoinaan

Abe

-tta

harjattamme

harjoittamme

harjattanne

harjoittanne

harjattansa / harjattaan

harjoittansa / harjoittaan

Com

-ne

-

harjoinemme

-

harjoinenne

-

harjoinensa / harjoineen

Singular

Plural

Nom

-

harjamme

harjanne

harjansa

harjamme

harjanne

harjansa

Par

-ta

harjaamme

harjaanne

harjaansa / harjaaan

harjojamme

harjojanne

harjojansa / harjojaan

Gen

-n

harjamme

harjanne

harjansa

harjojemme

harjojenne

harjojensa

Ill

mihin

harjaamme

harjaanne

harjaansa

harjoihimme

harjoihinne

harjoihinsa

Ine

-ssa

harjassamme

harjassanne

harjassansa / harjassaan

harjoissamme

harjoissanne

harjoissansa / harjoissaan

Ela

-sta

harjastamme

harjastanne

harjastansa / harjastaan

harjoistamme

harjoistanne

harjoistansa / harjoistaan

All

-lle

harjallemme

harjallenne

harjallensa / harjalleen

harjoillemme

harjoillenne

harjoillensa / harjoillean

Ade

-lla

harjallamme

harjallanne

harjallansa / harjallaan

harjoillamme

harjoillanne

harjoillansa / harjoillaan

Abl

-lta

harjaltamme

harjaltanne

harjaltansa / harjaltaan

harjoiltamme

harjoiltanne

harjoiltansa / harjoiltaan

Tra

-ksi

harjaksemme

harjaksenne

harjaksensa / harjakseen

harjoiksemme

harjoiksenne

harjoiksensa / harjoikseen

Ess

-na

harjanamme

harjananne

harjanansa / harjanaan

harjoinamme

harjoinanne

harjoinansa / harjoinaan

Abe

-tta

harjattamme

harjattanne

harjattansa / harjattaan

harjoittamme

harjoittanne

harjoittansa / harjoittaan

Com

-ne

-

-

-

harjoinemme

harjoinenne

harjoinensa / harjoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaista

kaistat

Par

-ta

kaistaa

kaistoja

Gen

-n

kaistan

kaistojen

Ill

mihin

kaistaan

kaistoihin

Ine

-ssa

kaistassa

kaistoissa

Ela

-sta

kaistasta

kaistoista

All

-lle

kaistalle

kaistoille

Ade

-lla

kaistalla

kaistoilla

Abl

-lta

kaistalta

kaistoilta

Tra

-ksi

kaistaksi

kaistoiksi

Ess

-na

kaistana

kaistoina

Abe

-tta

kaistatta

kaistoitta

Com

-ne

-

kaistoine

Ins

-in

-

kaistoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaista

kaistat

Par

-ta

kaistaa

kaistoja

Gen

-n

kaistan

kaistojen

Ill

mihin

kaistaan

kaistoihin

Ine

-ssa

kaistassa

kaistoissa

Ela

-sta

kaistasta

kaistoista

All

-lle

kaistalle

kaistoille

Ade

-lla

kaistalla

kaistoilla

Abl

-lta

kaistalta

kaistoilta

Tra

-ksi

kaistaksi

kaistoiksi

Ess

-na

kaistana

kaistoina

Abe

-tta

kaistatta

kaistoitta

Com

-ne

-

kaistoine

Ins

-in

-

kaistoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

lane kaista, rata, ajokaista, kuja, kapea tie, kapea katu
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence number 34542.; opensubtitles2; not-set; Helsinki Corpus, sentence number 56789. Ei Kaista. Not on Kai. Kaista on leveämpi täällä. The lane is wider here. Ota oikea kaista! Get in the right lane! Senkin kaista retku. You wack punk! Susan, väärä kaista! Susan, it's the wrong lane! Kaista on hätäajoon. This is an emergency lane. Vaihda kaistaa. Get in the next lane... when we cross at the light here. Yli 2 000 ajoneuvoa päivä kaista. Higher than 2000 veh/ / lane. Kaista on ajettava vapaaksi pysäköidyistä autoista. The lane must be cleared of parked cars. En tiennyt, että välität yhä Kaista. I didn't know you still cared about Kai. Show more arrow right

Wiktionary

lane (division of roadway) band (part of radio spectrum) shred, strip Show more arrow right (division of roadway): ajokaista Show more arrow right Borrowed from Proto-Norse (gaistō(n)-). Short form of kaistapää (“psycho”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaistani

kaistani

kaistasi

kaistasi

kaistansa

kaistansa

Par

-ta

kaistaani

kaistojani

kaistaasi

kaistojasi

kaistaansa / kaistaaan

kaistojansa / kaistojaan

Gen

-n

kaistani

kaistojeni

kaistasi

kaistojesi

kaistansa

kaistojensa

Ill

mihin

kaistaani

kaistoihini

kaistaasi

kaistoihisi

kaistaansa

kaistoihinsa

Ine

-ssa

kaistassani

kaistoissani

kaistassasi

kaistoissasi

kaistassansa / kaistassaan

kaistoissansa / kaistoissaan

Ela

-sta

kaistastani

kaistoistani

kaistastasi

kaistoistasi

kaistastansa / kaistastaan

kaistoistansa / kaistoistaan

All

-lle

kaistalleni

kaistoilleni

kaistallesi

kaistoillesi

kaistallensa / kaistalleen

kaistoillensa / kaistoillean

Ade

-lla

kaistallani

kaistoillani

kaistallasi

kaistoillasi

kaistallansa / kaistallaan

kaistoillansa / kaistoillaan

Abl

-lta

kaistaltani

kaistoiltani

kaistaltasi

kaistoiltasi

kaistaltansa / kaistaltaan

kaistoiltansa / kaistoiltaan

Tra

-ksi

kaistakseni

kaistoikseni

kaistaksesi

kaistoiksesi

kaistaksensa / kaistakseen

kaistoiksensa / kaistoikseen

Ess

-na

kaistanani

kaistoinani

kaistanasi

kaistoinasi

kaistanansa / kaistanaan

kaistoinansa / kaistoinaan

Abe

-tta

kaistattani

kaistoittani

kaistattasi

kaistoittasi

kaistattansa / kaistattaan

kaistoittansa / kaistoittaan

Com

-ne

-

kaistoineni

-

kaistoinesi

-

kaistoinensa / kaistoineen

Singular

Plural

Nom

-

kaistani

kaistasi

kaistansa

kaistani

kaistasi

kaistansa

Par

-ta

kaistaani

kaistaasi

kaistaansa / kaistaaan

kaistojani

kaistojasi

kaistojansa / kaistojaan

Gen

-n

kaistani

kaistasi

kaistansa

kaistojeni

kaistojesi

kaistojensa

Ill

mihin

kaistaani

kaistaasi

kaistaansa

kaistoihini

kaistoihisi

kaistoihinsa

Ine

-ssa

kaistassani

kaistassasi

kaistassansa / kaistassaan

kaistoissani

kaistoissasi

kaistoissansa / kaistoissaan

Ela

-sta

kaistastani

kaistastasi

kaistastansa / kaistastaan

kaistoistani

kaistoistasi

kaistoistansa / kaistoistaan

All

-lle

kaistalleni

kaistallesi

kaistallensa / kaistalleen

kaistoilleni

kaistoillesi

kaistoillensa / kaistoillean

Ade

-lla

kaistallani

kaistallasi

kaistallansa / kaistallaan

kaistoillani

kaistoillasi

kaistoillansa / kaistoillaan

Abl

-lta

kaistaltani

kaistaltasi

kaistaltansa / kaistaltaan

kaistoiltani

kaistoiltasi

kaistoiltansa / kaistoiltaan

Tra

-ksi

kaistakseni

kaistaksesi

kaistaksensa / kaistakseen

kaistoikseni

kaistoiksesi

kaistoiksensa / kaistoikseen

Ess

-na

kaistanani

kaistanasi

kaistanansa / kaistanaan

kaistoinani

kaistoinasi

kaistoinansa / kaistoinaan

Abe

-tta

kaistattani

kaistattasi

kaistattansa / kaistattaan

kaistoittani

kaistoittasi

kaistoittansa / kaistoittaan

Com

-ne

-

-

-

kaistoineni

kaistoinesi

kaistoinensa / kaistoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaistamme

kaistamme

kaistanne

kaistanne

kaistansa

kaistansa

Par

-ta

kaistaamme

kaistojamme

kaistaanne

kaistojanne

kaistaansa / kaistaaan

kaistojansa / kaistojaan

Gen

-n

kaistamme

kaistojemme

kaistanne

kaistojenne

kaistansa

kaistojensa

Ill

mihin

kaistaamme

kaistoihimme

kaistaanne

kaistoihinne

kaistaansa

kaistoihinsa

Ine

-ssa

kaistassamme

kaistoissamme

kaistassanne

kaistoissanne

kaistassansa / kaistassaan

kaistoissansa / kaistoissaan

Ela

-sta

kaistastamme

kaistoistamme

kaistastanne

kaistoistanne

kaistastansa / kaistastaan

kaistoistansa / kaistoistaan

All

-lle

kaistallemme

kaistoillemme

kaistallenne

kaistoillenne

kaistallensa / kaistalleen

kaistoillensa / kaistoillean

Ade

-lla

kaistallamme

kaistoillamme

kaistallanne

kaistoillanne

kaistallansa / kaistallaan

kaistoillansa / kaistoillaan

Abl

-lta

kaistaltamme

kaistoiltamme

kaistaltanne

kaistoiltanne

kaistaltansa / kaistaltaan

kaistoiltansa / kaistoiltaan

Tra

-ksi

kaistaksemme

kaistoiksemme

kaistaksenne

kaistoiksenne

kaistaksensa / kaistakseen

kaistoiksensa / kaistoikseen

Ess

-na

kaistanamme

kaistoinamme

kaistananne

kaistoinanne

kaistanansa / kaistanaan

kaistoinansa / kaistoinaan

Abe

-tta

kaistattamme

kaistoittamme

kaistattanne

kaistoittanne

kaistattansa / kaistattaan

kaistoittansa / kaistoittaan

Com

-ne

-

kaistoinemme

-

kaistoinenne

-

kaistoinensa / kaistoineen

Singular

Plural

Nom

-

kaistamme

kaistanne

kaistansa

kaistamme

kaistanne

kaistansa

Par

-ta

kaistaamme

kaistaanne

kaistaansa / kaistaaan

kaistojamme

kaistojanne

kaistojansa / kaistojaan

Gen

-n

kaistamme

kaistanne

kaistansa

kaistojemme

kaistojenne

kaistojensa

Ill

mihin

kaistaamme

kaistaanne

kaistaansa

kaistoihimme

kaistoihinne

kaistoihinsa

Ine

-ssa

kaistassamme

kaistassanne

kaistassansa / kaistassaan

kaistoissamme

kaistoissanne

kaistoissansa / kaistoissaan

Ela

-sta

kaistastamme

kaistastanne

kaistastansa / kaistastaan

kaistoistamme

kaistoistanne

kaistoistansa / kaistoistaan

All

-lle

kaistallemme

kaistallenne

kaistallensa / kaistalleen

kaistoillemme

kaistoillenne

kaistoillensa / kaistoillean

Ade

-lla

kaistallamme

kaistallanne

kaistallansa / kaistallaan

kaistoillamme

kaistoillanne

kaistoillansa / kaistoillaan

Abl

-lta

kaistaltamme

kaistaltanne

kaistaltansa / kaistaltaan

kaistoiltamme

kaistoiltanne

kaistoiltansa / kaistoiltaan

Tra

-ksi

kaistaksemme

kaistaksenne

kaistaksensa / kaistakseen

kaistoiksemme

kaistoiksenne

kaistoiksensa / kaistoikseen

Ess

-na

kaistanamme

kaistananne

kaistanansa / kaistanaan

kaistoinamme

kaistoinanne

kaistoinansa / kaistoinaan

Abe

-tta

kaistattamme

kaistattanne

kaistattansa / kaistattaan

kaistoittamme

kaistoittanne

kaistoittansa / kaistoittaan

Com

-ne

-

-

-

kaistoinemme

kaistoinenne

kaistoinensa / kaistoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept