logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hakattu, adjective

Word analysis
hakatut

hakatut

hakattu

Adjective, Plural Nominative

hakata

Verb, Passive Participle with suffix nut Plural Nominative

Report an issue
beaten
to hack hakata, köhiä, potkaista sääreen, nyrhiä, hakata palasiksi, silpoa
to beat lyödä, voittaa, hakata, takoa, piestä, sykkiä
to dress pukeutua, pukea, hakata, vaatettaa, sitoa, leikata
to chop pilkkoa, hakata, leikata, paloitella, hienontaa, vähentää
to cut leikata, alentaa, katkaista, lyhentää, paloitella, hakata
to clobber hakata, mukiloida, teilata
to knock koputtaa, lyödä, iskeä, hakata, arvostella, haukkua
to whop hakata, voittaa
to peck nokkia, hakata, nokkaista, antaa suukko, nalkuttaa
to bang lyödä, paukuttaa, hakata, pamahtaa, läimäyttää, paukkua
to hew veistää, hakata, kaivertaa, kaivaa
to fell kaataa, hakata, lyödä maahan
to pummel nuijia, hakata
to hammer vasaroida, hakata, moukaroida, juntata
to whip kiskaista, ruoskia, piiskata, vatkata, piestä, hakata
to knock about oleilla, hakata, pahoinpidellä, matkustella, lojua jssk, kuljeskella
to lick nuolla, nuoleskella, nuolaista, nuoleksia, piestä, hakata
to race kilpailla, ajaa kilpaa, kiitää, juosta kilpaa, jyskyttää, hakata
to chip lohjeta, nostaa jkn yli, viipaloida, veistää, lohkaista, hakata
to palpitate tykyttää, väristä, täristä, hakata
to pick valita, poimia, hakea, ottaa, kerätä, hakata
to chisel veistää, hakata, huijata
to duff up piestä, hakata
to slaughter teurastaa, antaa jklle päihin, hakata
to tool työstää, piirtää, hakata, kaivertaa, käsitellä
to chip away nakertaa, hakata
to thrash puida, pyristellä, piestä, antaa selkään, rämpiä, hakata
to knock around matkustella, oleilla, pahoinpidellä, hakata, lojua jssk, kuljeskella
to thresh piestä, puida, antaa selkään, rämpiä, piestä vettä, hakata
been beaten
cut down
battered
carved into
Show more arrow right
Europarl; SETimes; Common Crawl; OpenSubtitles2018.v3; GNOME; OpenSubtitles; Eurlex2019 Puu oli hakattuna maahan. The tree was lying felled on the ground. Kannot oli jätetty hakattuna näkyviin. The tree stumps were left hacked visible. Hakattuna kala oli valmis paistettavaksi. The chopped fish was ready to be fried. Metsässä kasvaa puu, joka on hakattuna maahan. There is a tree in the forest that has been chopped down. Löysin hänet yksin sellistään hakattuna. Found him in his cell alone all beat up like this. Polttopuut olivat valmiiksi hakattuna sisällä varastossa. The firewood was already chopped inside the storage. Hevoset laidunsivat niityllä, joka oli hakattuna aukiosta. The horses were grazing in the meadow that had been cleared. Tämä osa on hakattu pois, kuten huomaat. This piece has been hacked away, as you can tell. Näet, miten kuninkaan nimi on hakattu pois. You can see how the name of the king is hacked out. Hakatun puutavaran hyväksymistä koskeva pöytäkirja. Minutes of acceptance of harvested timber. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

hakattu

hakatut

Par

-ta

hakattua

hakattuja

Gen

-n

hakatun

hakattujen

Ill

mihin

hakattuun

hakattuihin

Ine

-ssa

hakatussa

hakatuissa

Ela

-sta

hakatusta

hakatuista

All

-lle

hakatulle

hakatuille

Ade

-lla

hakatulla

hakatuilla

Abl

-lta

hakatulta

hakatuilta

Tra

-ksi

hakatuksi

hakatuiksi

Ess

-na

hakattuna

hakattuina

Abe

-tta

hakatutta

hakatuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatuin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

hakattu

hakatut

Par

-ta

hakattua

hakattuja

Gen

-n

hakatun

hakattujen

Ill

mihin

hakattuun

hakattuihin

Ine

-ssa

hakatussa

hakatuissa

Ela

-sta

hakatusta

hakatuista

All

-lle

hakatulle

hakatuille

Ade

-lla

hakatulla

hakatuilla

Abl

-lta

hakatulta

hakatuilta

Tra

-ksi

hakatuksi

hakatuiksi

Ess

-na

hakattuna

hakattuina

Abe

-tta

hakatutta

hakatuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatuin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

hakatumpi

hakatummat

Par

-ta

hakatumpaa

hakatumpia

Gen

-n

hakatumman

hakatumpien

Ill

mihin

hakatumpiin

hakatumpiin

Ine

-ssa

hakatummassa

hakatummissa

Ela

-sta

hakatummasta

hakatummista

All

-lle

hakatummalle

hakatummille

Ade

-lla

hakatummalla

hakatummilla

Abl

-lta

hakatummalta

hakatummilta

Tra

-ksi

hakatummaksi

hakatummiksi

Ess

-na

hakatumpana

hakatumpina

Abe

-tta

hakatummatta

hakatummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatummin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

hakatumpi

hakatummat

Par

-ta

hakatumpaa

hakatumpia

Gen

-n

hakatumman

hakatumpien

Ill

mihin

hakatumpiin

hakatumpiin

Ine

-ssa

hakatummassa

hakatummissa

Ela

-sta

hakatummasta

hakatummista

All

-lle

hakatummalle

hakatummille

Ade

-lla

hakatummalla

hakatummilla

Abl

-lta

hakatummalta

hakatummilta

Tra

-ksi

hakatummaksi

hakatummiksi

Ess

-na

hakatumpana

hakatumpina

Abe

-tta

hakatummatta

hakatummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatummin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

hakatuin

hakatuimmat

Par

-ta

hakatuinta

hakatuimpia

Gen

-n

hakatuimman

hakatuinten / hakatuimpien

Ill

mihin

hakatuimpaan

hakatuimpiin

Ine

-ssa

hakatuimmassa

hakatuimmissa

Ela

-sta

hakatuimmasta

hakatuimmista

All

-lle

hakatuimmalle

hakatuimmille

Ade

-lla

hakatuimmalla

hakatuimmilla

Abl

-lta

hakatuimmalta

hakatuimmilta

Tra

-ksi

hakatuimmaksi

hakatuimmiksi

Ess

-na

hakatuimpana

hakatuimpina

Abe

-tta

hakatuimmatta

hakatuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatuimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

hakatuin

hakatuimmat

Par

-ta

hakatuinta

hakatuimpia

Gen

-n

hakatuimman

hakatuinten / hakatuimpien

Ill

mihin

hakatuimpaan

hakatuimpiin

Ine

-ssa

hakatuimmassa

hakatuimmissa

Ela

-sta

hakatuimmasta

hakatuimmista

All

-lle

hakatuimmalle

hakatuimmille

Ade

-lla

hakatuimmalla

hakatuimmilla

Abl

-lta

hakatuimmalta

hakatuimmilta

Tra

-ksi

hakatuimmaksi

hakatuimmiksi

Ess

-na

hakatuimpana

hakatuimpina

Abe

-tta

hakatuimmatta

hakatuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatuimmin

Wiktionary

to hit something repeatedly, as a nail with a hammer or a log with an axe to beat somebody up (forestry) to cut a tree, to fell trees to bill (to work with a billhook) to chop, often with irti (“off”) (to sever with an axe or similar tool) to chop (to cut into pieces, such as vegetables) to beat (to win somebody with a considerable margin) to beat (to be better in something than somebody else) Fin:Matti hakkaa Pekan matematiikassa.Eng:Matti beats Pekka in mathematics. to beat (to play certain musical instruments, such as drums or piano, with a great fervor) Show more arrow right Nouns hakehakkuhakkurihakkuu Verbs hakkauttaa Show more arrow right From Proto-Finnic hak'at'ak (compare Estonian hakkama, Livonian akkõ, Votic akata). Further origin is disputed, with possible links to Uralic (compare Moksha (tšakams), Khanty шуккыны (šukkyny)) and Germanic (compare Swedish hacka) words. Show more arrow right
to hack hakata, nyrhiä, hakata palasiksi, silpoa, potkaista sääreen, yskiä
to beat lyödä, voittaa, hakata, piestä, takoa, sykkiä
to dress pukeutua, pukea, hakata, vaatettaa, sitoa, leikata
to chop pilkkoa, hakata, leikata, paloitella, hienontaa, vähentää
to cut leikata, alentaa, katkaista, paloitella, lyhentää, hakata
to clobber hakata, mukiloida, teilata
to knock koputtaa, lyödä, iskeä, hakata, kolkata, arvostella
to whop hakata, voittaa
to peck nokkia, hakata, nokkaista, nalkuttaa, antaa suukko
to bang lyödä, paukuttaa, hakata, pamahtaa, läimäyttää, paukkua
to hew veistää, hakata, kaivertaa, kaivaa
to fell kaataa, hakata, lyödä maahan
to pummel nuijia, hakata
to hammer vasaroida, hakata, juntata, moukaroida
to lick nuolla, nuoleskella, nuolaista, nuoleksia, piestä, hakata
to race kilpailla, ajaa kilpaa, kiitää, juosta kilpaa, kilpailuttaa, hakata
to knock about hakata, oleilla, pahoinpidellä, kuljeskella, matkustella, lojua jssk
to whip kiskaista, ruoskia, piiskata, vatkata, piestä, hakata
to chip lohjeta, veistää, hakata, lohkaista, kolhia, rikkoa
to duff up hakata, piestä
to slaughter teurastaa, antaa jklle päihin, hakata
to thrash puida, pyristellä, piestä, hakata, antaa selkään, peitota
to thresh piestä, puida, hakata, antaa selkään, pyristellä, rämpiä
to pick valita, poimia, hakea, ottaa, kerätä, hakata
to palpitate tykyttää, hakata, täristä, väristä
to tool työstää, piirtää, hakata, kaivertaa, käsitellä
to chisel veistää, hakata, huijata
to chip away nakertaa, hakata
to knock around matkustella, oleilla, hakata, pahoinpidellä, kuljeskella, lojua jssk
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS Hakkaa vain! Bang that hard. Enkä hakannut. I didn't. Ei, ei hakannut. No, it didn't. En minä hakannut. Yeah, but I wasn't doing it. Emme hakanneet... We - - we did not beat anyone. En hakannut häntä. I didn't put her in the hospital. Hakannut vegaaneja? You fuck any prostitutes lately? En hakannut ketään. I didn't beat anybody up. Työmies hakkaa puuta hakaten. The worker chops wood hakaten. Vau, kuinka se hakkaa. Wow, feel that thing beat. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hakkaan

en hakkaa

ii

hakkaat

et hakkaa

iii

hakkaa

ei hakkaa

Plural

Positive

Negative

i

hakkaamme / hakataan

emme hakkaa / ei hakata

ii

hakkaatte

ette hakkaa

iii

hakkaavat

eivät hakkaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hakkasin

en hakannut

ii

hakkasit

et hakannut

iii

hakkasi

ei hakannut

Plural

Positive

Negative

i

hakkasimme / hakattiin

emme hakanneet / ei hakattu

ii

hakkasitte

ette hakanneet

iii

hakkasivat

eivät hakanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hakannut

en ole hakannut

ii

olet hakannut

et ole hakannut

iii

on hakannut

ei ole hakannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hakanneet

emme ole hakanneet

ii

olette hakanneet

ette ole hakanneet

iii

ovat hakanneet

eivät ole hakanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hakannut

en ollut hakannut

ii

olit hakannut

et ollut hakannut

iii

oli hakannut

ei ollut hakannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hakanneet

emme olleet hakanneet

ii

olitte hakanneet

ette olleet hakanneet

iii

olivat hakanneet

eivät olleet hakanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hakkaisin

en hakkaisi

ii

hakkaisit

et hakkaisi

iii

hakkaisi

ei hakkaisi

Plural

Positive

Negative

i

hakkaisimme

emme hakkaisi

ii

hakkaisitte

ette hakkaisi

iii

hakkaisivat

eivät hakkaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hakannut

en olisi hakannut

ii

olisit hakannut

et olisi hakannut

iii

olisi hakannut

ei olisi hakannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hakanneet

emme olisi hakanneet

ii

olisitte hakanneet

ette olisi hakanneet

iii

olisivat hakanneet

eivät olisi hakanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hakannen

en hakanne

ii

hakannet

et hakanne

iii

hakannee

ei hakanne

Plural

Positive

Negative

i

hakannemme

emme hakanne

ii

hakannette

ette hakanne

iii

hakannevat

eivät hakanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hakannut

en liene hakannut

ii

lienet hakannut

et liene hakannut

iii

lienee hakannut

ei liene hakannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hakanneet

emme liene hakanneet

ii

lienette hakanneet

ette liene hakanneet

iii

lienevät hakanneet

eivät liene hakanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hakkaa

iii

hakatkoon

Plural

i

hakatkaamme

ii

hakatkaa

iii

hakatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hakata

Tra

-ksi

hakataksensa / hakatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hakatessa

Ins

-in

hakaten

Ine

-ssa

hakattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hakkaamaan

Ine

-ssa

hakkaamassa

Ela

-sta

hakkaamasta

Ade

-lla

hakkaamalla

Abe

-tta

hakkaamatta

Ins

-in

hakkaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hakkaaminen

Par

-ta

hakkaamista

Infinitive V

hakkaamaisillaan / hakkaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hakataan

ei hakata

Imperfect

hakattiin

ei hakattu

Potential

hakattaneen

ei hakattane

Conditional

hakattaisiin

ei hakattaisi

Imperative Present

hakattakoon

älköön hakattako

Imperative Perfect

olkoon hakattu

älköön hakattu

Positive

Negative

Present

hakataan

ei hakata

Imperfect

hakattiin

ei hakattu

Potential

hakattaneen

ei hakattane

Conditional

hakattaisiin

ei hakattaisi

Imperative Present

hakattakoon

älköön hakattako

Imperative Perfect

olkoon hakattu

älköön hakattu

Participle

Active

Passive

1st

hakkaava

hakattava

2nd

hakannut

hakattu

3rd

hakkaama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

hakattu

hakatut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hakatun

hakattujen

Ill

mihin

hakattuun

Solve

Ine

-ssa

hakatuissa

Solve

Ela

-sta

hakatusta

hakatuista

All

-lle

hakatulle

Solve

Ade

-lla

hakatuilla

Solve

Abl

-lta

hakatulta

hakatuilta

Tra

-ksi

hakatuksi

hakatuiksi

Ess

-na

hakattuna

hakattuina

Abe

-tta

hakatutta

hakatuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatuin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

hakattu

hakatut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hakatun

hakattujen

Ill

mihin

hakattuun

Solve

Ine

-ssa

hakatuissa

Solve

Ela

-sta

hakatusta

hakatuista

All

-lle

hakatulle

Solve

Ade

-lla

hakatuilla

Solve

Abl

-lta

hakatulta

hakatuilta

Tra

-ksi

hakatuksi

hakatuiksi

Ess

-na

hakattuna

hakattuina

Abe

-tta

hakatutta

hakatuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatuin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hakatumpia

Solve

Gen

-n

hakatumman

hakatumpien

Ill

mihin

hakatumpiin

Solve

Ine

-ssa

hakatummassa

hakatummissa

Ela

-sta

hakatummasta

hakatummista

All

-lle

hakatummalle

hakatummille

Ade

-lla

hakatummalla

Solve

Abl

-lta

hakatummalta

hakatummilta

Tra

-ksi

hakatummaksi

hakatummiksi

Ess

-na

hakatumpana

hakatumpina

Abe

-tta

hakatummitta

Solve

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatummin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hakatumpia

Solve

Gen

-n

hakatumman

hakatumpien

Ill

mihin

hakatumpiin

Solve

Ine

-ssa

hakatummassa

hakatummissa

Ela

-sta

hakatummasta

hakatummista

All

-lle

hakatummalle

hakatummille

Ade

-lla

hakatummalla

Solve

Abl

-lta

hakatummalta

hakatummilta

Tra

-ksi

hakatummaksi

hakatummiksi

Ess

-na

hakatumpana

hakatumpina

Abe

-tta

hakatummitta

Solve

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatummin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hakatuimpia

Solve

Gen

-n

hakatuimman

hakatuinten / hakatuimpien

Ill

mihin

hakatuimpiin

Solve

Ine

-ssa

hakatuimmassa

Solve

Ela

-sta

hakatuimmasta

hakatuimmista

All

-lle

hakatuimmalle

hakatuimmille

Ade

-lla

hakatuimmilla

Solve

Abl

-lta

hakatuimmalta

hakatuimmilta

Tra

-ksi

hakatuimmaksi

hakatuimmiksi

Ess

-na

hakatuimpana

hakatuimpina

Abe

-tta

hakatuimmatta

hakatuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatuimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hakatuimpia

Solve

Gen

-n

hakatuimman

hakatuinten / hakatuimpien

Ill

mihin

hakatuimpiin

Solve

Ine

-ssa

hakatuimmassa

Solve

Ela

-sta

hakatuimmasta

hakatuimmista

All

-lle

hakatuimmalle

hakatuimmille

Ade

-lla

hakatuimmilla

Solve

Abl

-lta

hakatuimmalta

hakatuimmilta

Tra

-ksi

hakatuimmaksi

hakatuimmiksi

Ess

-na

hakatuimpana

hakatuimpina

Abe

-tta

hakatuimmatta

hakatuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hakatuimmin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hakkaan

en hakkaa

ii

hakkaat

et hakkaa

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

hakkaamme / hakataan

emme hakkaa / ei hakata

ii

hakkaatte

ette hakkaa

iii

eivät hakkaa

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hakkaanen hakkaa

ii

hakkaatet hakkaa

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

hakkaamme / hakataanemme hakkaa / ei hakata

ii

hakkaatteette hakkaa

iii

eivät hakkaa
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hakkasin

en hakannut

ii

hakkasit

et Solve

iii

ei hakannut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme hakanneet / ei hakattu

Solve

ii

hakkasitte

ette Solve

iii

hakkasivat

eivät hakanneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hakkasinen hakannut

ii

hakkasitet
Solve

iii

ei hakannut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme hakanneet / ei hakattu
Solve

ii

hakkasitteette
Solve

iii

hakkasivateivät hakanneet
Imperative Solved!

sinä

hakkaa

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

hakkaa

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hakkaisin

en hakkaisi

ii

et hakkaisi

Solve

iii

hakkaisi

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

hakkaisimme

emme hakkaisi

ii

hakkaisitte

ette hakkaisi

iii

eivät hakkaisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hakkaisinen hakkaisi

ii

et hakkaisi
Solve

iii

hakkaisiei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

hakkaisimmeemme hakkaisi

ii

hakkaisitteette hakkaisi

iii

eivät hakkaisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept