logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

haimasyöpä, noun

Word analysis
haimasyöpätutkimuksessa

haimasyöpätutkimuksessa

haimasyöpä

Noun, Singular Nominative

+ tutkimus

Noun, Singular Inessive

haima

Noun, Singular Nominative

+ syöpä

Noun, Singular Nominative

+ tutkimus

Noun, Singular Inessive

haima

Noun, Singular Nominative

+ syöpätutkimus

Noun, Singular Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haimasyöpä

haimasyövät

Par

-ta

haimasyöpää

haimasyöpiä

Gen

-n

haimasyövän

haimasyöpien

Ill

mihin

haimasyöpään

haimasyöpiin

Ine

-ssa

haimasyövässä

haimasyövissä

Ela

-sta

haimasyövästä

haimasyövistä

All

-lle

haimasyövälle

haimasyöville

Ade

-lla

haimasyövällä

haimasyövillä

Abl

-lta

haimasyövältä

haimasyöviltä

Tra

-ksi

haimasyöväksi

haimasyöviksi

Ess

-na

haimasyöpänä

haimasyöpinä

Abe

-tta

haimasyövättä

haimasyövittä

Com

-ne

-

haimasyöpine

Ins

-in

-

haimasyövin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haimasyöpä

haimasyövät

Par

-ta

haimasyöpää

haimasyöpiä

Gen

-n

haimasyövän

haimasyöpien

Ill

mihin

haimasyöpään

haimasyöpiin

Ine

-ssa

haimasyövässä

haimasyövissä

Ela

-sta

haimasyövästä

haimasyövistä

All

-lle

haimasyövälle

haimasyöville

Ade

-lla

haimasyövällä

haimasyövillä

Abl

-lta

haimasyövältä

haimasyöviltä

Tra

-ksi

haimasyöväksi

haimasyöviksi

Ess

-na

haimasyöpänä

haimasyöpinä

Abe

-tta

haimasyövättä

haimasyövittä

Com

-ne

-

haimasyöpine

Ins

-in

-

haimasyövin

pancreas
pancreatic cancer
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Tai haimasyöpä. Or pancreatic cancer. Kyllä, haimasyöpä! That's right, pancreatic. Se ei ole haimasyöpä. It's not pancreatic cancer. Hänellä on haimasyöpä. She has pancreatic cancer. Minulla on haimasyöpä. I have pancreatic cancer. Keuhkos-ja haimasyöpä. Uh, lung, pancreatic. Kolmosluokan haimasyöpä. When did you find that out? Herra Davis, haimasyöpä. Mr. Davis. Pancreatic cancer. Loppuvaiheen haimasyöpä. End-stage pancreatic cancer. Päämiehelläni on loppuvaiheen haimasyöpä. My client has end-stage pancreatic cancer. Show more arrow right

Wiktionary

pancreatic cancer Show more arrow right haima (“pancreas”) +‎ syöpä (“cancer”) Show more arrow right

Wikipedia

Pancreatic cancer Pancreatic cancer arises when cells in the pancreas, a glandular organ behind the stomach, begin to multiply out of control and form a mass. These cancerous cells have the ability to invade other parts of the body. A number of types of pancreatic cancer are known. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haimasyöpäni

haimasyöpäni

haimasyöpäsi

haimasyöpäsi

haimasyöpänsä

haimasyöpänsä

Par

-ta

haimasyöpääni

haimasyöpiäni

haimasyöpääsi

haimasyöpiäsi

haimasyöpäänsä

haimasyöpiänsä / haimasyöpiään

Gen

-n

haimasyöpäni

haimasyöpieni

haimasyöpäsi

haimasyöpiesi

haimasyöpänsä

haimasyöpiensä

Ill

mihin

haimasyöpääni

haimasyöpiini

haimasyöpääsi

haimasyöpiisi

haimasyöpäänsä

haimasyöpiinsä

Ine

-ssa

haimasyövässäni

haimasyövissäni

haimasyövässäsi

haimasyövissäsi

haimasyövässänsä / haimasyövässään

haimasyövissänsä / haimasyövissään

Ela

-sta

haimasyövästäni

haimasyövistäni

haimasyövästäsi

haimasyövistäsi

haimasyövästänsä / haimasyövästään

haimasyövistänsä / haimasyövistään

All

-lle

haimasyövälleni

haimasyövilleni

haimasyövällesi

haimasyövillesi

haimasyövällensä / haimasyövälleen

haimasyövillensä / haimasyövilleän

Ade

-lla

haimasyövälläni

haimasyövilläni

haimasyövälläsi

haimasyövilläsi

haimasyövällänsä / haimasyövällään

haimasyövillänsä / haimasyövillään

Abl

-lta

haimasyövältäni

haimasyöviltäni

haimasyövältäsi

haimasyöviltäsi

haimasyövältänsä / haimasyövältään

haimasyöviltänsä / haimasyöviltään

Tra

-ksi

haimasyöväkseni

haimasyövikseni

haimasyöväksesi

haimasyöviksesi

haimasyöväksensä / haimasyöväkseen

haimasyöviksensä / haimasyövikseen

Ess

-na

haimasyöpänäni

haimasyöpinäni

haimasyöpänäsi

haimasyöpinäsi

haimasyöpänänsä / haimasyöpänään

haimasyöpinänsä / haimasyöpinään

Abe

-tta

haimasyövättäni

haimasyövittäni

haimasyövättäsi

haimasyövittäsi

haimasyövättänsä / haimasyövättään

haimasyövittänsä / haimasyövittään

Com

-ne

-

haimasyöpineni

-

haimasyöpinesi

-

haimasyöpinensä / haimasyöpineen

Singular

Plural

Nom

-

haimasyöpäni

haimasyöpäsi

haimasyöpänsä

haimasyöpäni

haimasyöpäsi

haimasyöpänsä

Par

-ta

haimasyöpääni

haimasyöpääsi

haimasyöpäänsä

haimasyöpiäni

haimasyöpiäsi

haimasyöpiänsä / haimasyöpiään

Gen

-n

haimasyöpäni

haimasyöpäsi

haimasyöpänsä

haimasyöpieni

haimasyöpiesi

haimasyöpiensä

Ill

mihin

haimasyöpääni

haimasyöpääsi

haimasyöpäänsä

haimasyöpiini

haimasyöpiisi

haimasyöpiinsä

Ine

-ssa

haimasyövässäni

haimasyövässäsi

haimasyövässänsä / haimasyövässään

haimasyövissäni

haimasyövissäsi

haimasyövissänsä / haimasyövissään

Ela

-sta

haimasyövästäni

haimasyövästäsi

haimasyövästänsä / haimasyövästään

haimasyövistäni

haimasyövistäsi

haimasyövistänsä / haimasyövistään

All

-lle

haimasyövälleni

haimasyövällesi

haimasyövällensä / haimasyövälleen

haimasyövilleni

haimasyövillesi

haimasyövillensä / haimasyövilleän

Ade

-lla

haimasyövälläni

haimasyövälläsi

haimasyövällänsä / haimasyövällään

haimasyövilläni

haimasyövilläsi

haimasyövillänsä / haimasyövillään

Abl

-lta

haimasyövältäni

haimasyövältäsi

haimasyövältänsä / haimasyövältään

haimasyöviltäni

haimasyöviltäsi

haimasyöviltänsä / haimasyöviltään

Tra

-ksi

haimasyöväkseni

haimasyöväksesi

haimasyöväksensä / haimasyöväkseen

haimasyövikseni

haimasyöviksesi

haimasyöviksensä / haimasyövikseen

Ess

-na

haimasyöpänäni

haimasyöpänäsi

haimasyöpänänsä / haimasyöpänään

haimasyöpinäni

haimasyöpinäsi

haimasyöpinänsä / haimasyöpinään

Abe

-tta

haimasyövättäni

haimasyövättäsi

haimasyövättänsä / haimasyövättään

haimasyövittäni

haimasyövittäsi

haimasyövittänsä / haimasyövittään

Com

-ne

-

-

-

haimasyöpineni

haimasyöpinesi

haimasyöpinensä / haimasyöpineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haimasyöpämme

haimasyöpämme

haimasyöpänne

haimasyöpänne

haimasyöpänsä

haimasyöpänsä

Par

-ta

haimasyöpäämme

haimasyöpiämme

haimasyöpäänne

haimasyöpiänne

haimasyöpäänsä

haimasyöpiänsä / haimasyöpiään

Gen

-n

haimasyöpämme

haimasyöpiemme

haimasyöpänne

haimasyöpienne

haimasyöpänsä

haimasyöpiensä

Ill

mihin

haimasyöpäämme

haimasyöpiimme

haimasyöpäänne

haimasyöpiinne

haimasyöpäänsä

haimasyöpiinsä

Ine

-ssa

haimasyövässämme

haimasyövissämme

haimasyövässänne

haimasyövissänne

haimasyövässänsä / haimasyövässään

haimasyövissänsä / haimasyövissään

Ela

-sta

haimasyövästämme

haimasyövistämme

haimasyövästänne

haimasyövistänne

haimasyövästänsä / haimasyövästään

haimasyövistänsä / haimasyövistään

All

-lle

haimasyövällemme

haimasyövillemme

haimasyövällenne

haimasyövillenne

haimasyövällensä / haimasyövälleen

haimasyövillensä / haimasyövilleän

Ade

-lla

haimasyövällämme

haimasyövillämme

haimasyövällänne

haimasyövillänne

haimasyövällänsä / haimasyövällään

haimasyövillänsä / haimasyövillään

Abl

-lta

haimasyövältämme

haimasyöviltämme

haimasyövältänne

haimasyöviltänne

haimasyövältänsä / haimasyövältään

haimasyöviltänsä / haimasyöviltään

Tra

-ksi

haimasyöväksemme

haimasyöviksemme

haimasyöväksenne

haimasyöviksenne

haimasyöväksensä / haimasyöväkseen

haimasyöviksensä / haimasyövikseen

Ess

-na

haimasyöpänämme

haimasyöpinämme

haimasyöpänänne

haimasyöpinänne

haimasyöpänänsä / haimasyöpänään

haimasyöpinänsä / haimasyöpinään

Abe

-tta

haimasyövättämme

haimasyövittämme

haimasyövättänne

haimasyövittänne

haimasyövättänsä / haimasyövättään

haimasyövittänsä / haimasyövittään

Com

-ne

-

haimasyöpinemme

-

haimasyöpinenne

-

haimasyöpinensä / haimasyöpineen

Singular

Plural

Nom

-

haimasyöpämme

haimasyöpänne

haimasyöpänsä

haimasyöpämme

haimasyöpänne

haimasyöpänsä

Par

-ta

haimasyöpäämme

haimasyöpäänne

haimasyöpäänsä

haimasyöpiämme

haimasyöpiänne

haimasyöpiänsä / haimasyöpiään

Gen

-n

haimasyöpämme

haimasyöpänne

haimasyöpänsä

haimasyöpiemme

haimasyöpienne

haimasyöpiensä

Ill

mihin

haimasyöpäämme

haimasyöpäänne

haimasyöpäänsä

haimasyöpiimme

haimasyöpiinne

haimasyöpiinsä

Ine

-ssa

haimasyövässämme

haimasyövässänne

haimasyövässänsä / haimasyövässään

haimasyövissämme

haimasyövissänne

haimasyövissänsä / haimasyövissään

Ela

-sta

haimasyövästämme

haimasyövästänne

haimasyövästänsä / haimasyövästään

haimasyövistämme

haimasyövistänne

haimasyövistänsä / haimasyövistään

All

-lle

haimasyövällemme

haimasyövällenne

haimasyövällensä / haimasyövälleen

haimasyövillemme

haimasyövillenne

haimasyövillensä / haimasyövilleän

Ade

-lla

haimasyövällämme

haimasyövällänne

haimasyövällänsä / haimasyövällään

haimasyövillämme

haimasyövillänne

haimasyövillänsä / haimasyövillään

Abl

-lta

haimasyövältämme

haimasyövältänne

haimasyövältänsä / haimasyövältään

haimasyöviltämme

haimasyöviltänne

haimasyöviltänsä / haimasyöviltään

Tra

-ksi

haimasyöväksemme

haimasyöväksenne

haimasyöväksensä / haimasyöväkseen

haimasyöviksemme

haimasyöviksenne

haimasyöviksensä / haimasyövikseen

Ess

-na

haimasyöpänämme

haimasyöpänänne

haimasyöpänänsä / haimasyöpänään

haimasyöpinämme

haimasyöpinänne

haimasyöpinänsä / haimasyöpinään

Abe

-tta

haimasyövättämme

haimasyövättänne

haimasyövättänsä / haimasyövättään

haimasyövittämme

haimasyövittänne

haimasyövittänsä / haimasyövittään

Com

-ne

-

-

-

haimasyöpinemme

haimasyöpinenne

haimasyöpinensä / haimasyöpineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tutkimus

tutkimukset

Par

-ta

tutkimusta

tutkimuksia

Gen

-n

tutkimuksen

tutkimuksien / tutkimusten

Ill

mihin

tutkimukseen

tutkimuksiin

Ine

-ssa

tutkimuksessa

tutkimuksissa

Ela

-sta

tutkimuksesta

tutkimuksista

All

-lle

tutkimukselle

tutkimuksille

Ade

-lla

tutkimuksella

tutkimuksilla

Abl

-lta

tutkimukselta

tutkimuksilta

Tra

-ksi

tutkimukseksi

tutkimuksiksi

Ess

-na

tutkimuksena

tutkimuksina

Abe

-tta

tutkimuksetta

tutkimuksitta

Com

-ne

-

tutkimuksine

Ins

-in

-

tutkimuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tutkimus

tutkimukset

Par

-ta

tutkimusta

tutkimuksia

Gen

-n

tutkimuksen

tutkimuksien / tutkimusten

Ill

mihin

tutkimukseen

tutkimuksiin

Ine

-ssa

tutkimuksessa

tutkimuksissa

Ela

-sta

tutkimuksesta

tutkimuksista

All

-lle

tutkimukselle

tutkimuksille

Ade

-lla

tutkimuksella

tutkimuksilla

Abl

-lta

tutkimukselta

tutkimuksilta

Tra

-ksi

tutkimukseksi

tutkimuksiksi

Ess

-na

tutkimuksena

tutkimuksina

Abe

-tta

tutkimuksetta

tutkimuksitta

Com

-ne

-

tutkimuksine

Ins

-in

-

tutkimuksin

research tutkimus, tutkimustyö
study tutkimus, opinto, opiskelu, tutkiminen, tutkielma, työhuone
investigation tutkimus, tutkinta
survey tutkimus, kartoitus, katsaus, yleiskatsaus, tiedustelu, maanmittaus
examination tarkastus, tutkimus, tentti, tutkinto, kuulustelu, approbatur
exploration tutkimus, tutkiminen, tutkimusmatka
analysis analyysi, tutkimus, erittely, koe, psykoanalyysi
project hanke, projekti, suunnitelma, tutkimus, tutkimusprojekti, tutkielma
search haku, etsintä, kotietsintä, tarkastus, tutkimus, ruumiintarkastus
scrutiny tutkimus, tarkkailu, tutkistelu
probe koetin, anturi, luotain, sondi, tutkimus, avaruusluotain
physical examination lääkärintarkastus, tutkimus
inquest kuolemansyyntutkinta, tutkinta, tutkimus
inquisition inkvisitio, tutkinta, tutkimus
Show more arrow right
SETIMES Parallel Corpus; OPUS Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS; OpenSubtitles2018.v3 Tutkimus on osa laajempaa projektia. The research is part of a larger project. Uusi tutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia. The new study reveals surprising results. Tutkimus keskittyy ilmastonmuutoksen vaikutuksiin. The research focuses on the effects of climate change. Tutkimus osoittaa, että liikunta parantaa mielialaa. The study shows that exercise improves mood. Tutkimus on osoittanut, että liikunta vähentää stressiä. study has shown that exercise reduces stress. Uusi tutkimus vahvistaa aiemmat havainnot ilmastonmuutoksesta. New study confirms previous observations of climate change. On tärkeää, että teet tutkimus huolellisesti ennen päätöksentekoa. It is important that you conduct the research carefully before making decisions. Näyttää siltä, että tutkimus on osoittanut tämän ilmiön olevan totta. It seems that the research has shown this phenomenon to be true. Hän teki omia tutkimuksiaan. So, she started doing her own investigation. Ymmärsin hänen tutkimuksiaan. I understood his research. Show more arrow right

Wiktionary

research examination investigation study exploration inquiry inquest trial Show more arrow right kuututkimusseulontatutkimustulevaisuudentutkimus Show more arrow right From tutkia +‎ -mus. Show more arrow right

Wikipedia

Research Research is "creative and systematic work undertaken to increase the stock of knowledge". It involves the collection, organization, and analysis of information to increase understanding of a topic or issue. A research project may be an expansion on past work in the field. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tutkimukseni

tutkimukseni

tutkimuksesi

tutkimuksesi

tutkimuksensa

tutkimuksensa

Par

-ta

tutkimustani

tutkimuksiani

tutkimustasi

tutkimuksiasi

tutkimustansa / tutkimustaan

tutkimuksiansa / tutkimuksiaan

Gen

-n

tutkimukseni

tutkimuksieni / tutkimusteni

tutkimuksesi

tutkimuksiesi / tutkimustesi

tutkimuksensa

tutkimuksiensa / tutkimustensa

Ill

mihin

tutkimukseeni

tutkimuksiini

tutkimukseesi

tutkimuksiisi

tutkimukseensa

tutkimuksiinsa

Ine

-ssa

tutkimuksessani

tutkimuksissani

tutkimuksessasi

tutkimuksissasi

tutkimuksessansa / tutkimuksessaan

tutkimuksissansa / tutkimuksissaan

Ela

-sta

tutkimuksestani

tutkimuksistani

tutkimuksestasi

tutkimuksistasi

tutkimuksestansa / tutkimuksestaan

tutkimuksistansa / tutkimuksistaan

All

-lle

tutkimukselleni

tutkimuksilleni

tutkimuksellesi

tutkimuksillesi

tutkimuksellensa / tutkimukselleen

tutkimuksillensa / tutkimuksillean

Ade

-lla

tutkimuksellani

tutkimuksillani

tutkimuksellasi

tutkimuksillasi

tutkimuksellansa / tutkimuksellaan

tutkimuksillansa / tutkimuksillaan

Abl

-lta

tutkimukseltani

tutkimuksiltani

tutkimukseltasi

tutkimuksiltasi

tutkimukseltansa / tutkimukseltaan

tutkimuksiltansa / tutkimuksiltaan

Tra

-ksi

tutkimuksekseni

tutkimuksikseni

tutkimukseksesi

tutkimuksiksesi

tutkimukseksensa / tutkimuksekseen

tutkimuksiksensa / tutkimuksikseen

Ess

-na

tutkimuksenani

tutkimuksinani

tutkimuksenasi

tutkimuksinasi

tutkimuksenansa / tutkimuksenaan

tutkimuksinansa / tutkimuksinaan

Abe

-tta

tutkimuksettani

tutkimuksittani

tutkimuksettasi

tutkimuksittasi

tutkimuksettansa / tutkimuksettaan

tutkimuksittansa / tutkimuksittaan

Com

-ne

-

tutkimuksineni

-

tutkimuksinesi

-

tutkimuksinensa / tutkimuksineen

Singular

Plural

Nom

-

tutkimukseni

tutkimuksesi

tutkimuksensa

tutkimukseni

tutkimuksesi

tutkimuksensa

Par

-ta

tutkimustani

tutkimustasi

tutkimustansa / tutkimustaan

tutkimuksiani

tutkimuksiasi

tutkimuksiansa / tutkimuksiaan

Gen

-n

tutkimukseni

tutkimuksesi

tutkimuksensa

tutkimuksieni / tutkimusteni

tutkimuksiesi / tutkimustesi

tutkimuksiensa / tutkimustensa

Ill

mihin

tutkimukseeni

tutkimukseesi

tutkimukseensa

tutkimuksiini

tutkimuksiisi

tutkimuksiinsa

Ine

-ssa

tutkimuksessani

tutkimuksessasi

tutkimuksessansa / tutkimuksessaan

tutkimuksissani

tutkimuksissasi

tutkimuksissansa / tutkimuksissaan

Ela

-sta

tutkimuksestani

tutkimuksestasi

tutkimuksestansa / tutkimuksestaan

tutkimuksistani

tutkimuksistasi

tutkimuksistansa / tutkimuksistaan

All

-lle

tutkimukselleni

tutkimuksellesi

tutkimuksellensa / tutkimukselleen

tutkimuksilleni

tutkimuksillesi

tutkimuksillensa / tutkimuksillean

Ade

-lla

tutkimuksellani

tutkimuksellasi

tutkimuksellansa / tutkimuksellaan

tutkimuksillani

tutkimuksillasi

tutkimuksillansa / tutkimuksillaan

Abl

-lta

tutkimukseltani

tutkimukseltasi

tutkimukseltansa / tutkimukseltaan

tutkimuksiltani

tutkimuksiltasi

tutkimuksiltansa / tutkimuksiltaan

Tra

-ksi

tutkimuksekseni

tutkimukseksesi

tutkimukseksensa / tutkimuksekseen

tutkimuksikseni

tutkimuksiksesi

tutkimuksiksensa / tutkimuksikseen

Ess

-na

tutkimuksenani

tutkimuksenasi

tutkimuksenansa / tutkimuksenaan

tutkimuksinani

tutkimuksinasi

tutkimuksinansa / tutkimuksinaan

Abe

-tta

tutkimuksettani

tutkimuksettasi

tutkimuksettansa / tutkimuksettaan

tutkimuksittani

tutkimuksittasi

tutkimuksittansa / tutkimuksittaan

Com

-ne

-

-

-

tutkimuksineni

tutkimuksinesi

tutkimuksinensa / tutkimuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tutkimuksemme

tutkimuksemme

tutkimuksenne

tutkimuksenne

tutkimuksensa

tutkimuksensa

Par

-ta

tutkimustamme

tutkimuksiamme

tutkimustanne

tutkimuksianne

tutkimustansa / tutkimustaan

tutkimuksiansa / tutkimuksiaan

Gen

-n

tutkimuksemme

tutkimuksiemme / tutkimustemme

tutkimuksenne

tutkimuksienne / tutkimustenne

tutkimuksensa

tutkimuksiensa / tutkimustensa

Ill

mihin

tutkimukseemme

tutkimuksiimme

tutkimukseenne

tutkimuksiinne

tutkimukseensa

tutkimuksiinsa

Ine

-ssa

tutkimuksessamme

tutkimuksissamme

tutkimuksessanne

tutkimuksissanne

tutkimuksessansa / tutkimuksessaan

tutkimuksissansa / tutkimuksissaan

Ela

-sta

tutkimuksestamme

tutkimuksistamme

tutkimuksestanne

tutkimuksistanne

tutkimuksestansa / tutkimuksestaan

tutkimuksistansa / tutkimuksistaan

All

-lle

tutkimuksellemme

tutkimuksillemme

tutkimuksellenne

tutkimuksillenne

tutkimuksellensa / tutkimukselleen

tutkimuksillensa / tutkimuksillean

Ade

-lla

tutkimuksellamme

tutkimuksillamme

tutkimuksellanne

tutkimuksillanne

tutkimuksellansa / tutkimuksellaan

tutkimuksillansa / tutkimuksillaan

Abl

-lta

tutkimukseltamme

tutkimuksiltamme

tutkimukseltanne

tutkimuksiltanne

tutkimukseltansa / tutkimukseltaan

tutkimuksiltansa / tutkimuksiltaan

Tra

-ksi

tutkimukseksemme

tutkimuksiksemme

tutkimukseksenne

tutkimuksiksenne

tutkimukseksensa / tutkimuksekseen

tutkimuksiksensa / tutkimuksikseen

Ess

-na

tutkimuksenamme

tutkimuksinamme

tutkimuksenanne

tutkimuksinanne

tutkimuksenansa / tutkimuksenaan

tutkimuksinansa / tutkimuksinaan

Abe

-tta

tutkimuksettamme

tutkimuksittamme

tutkimuksettanne

tutkimuksittanne

tutkimuksettansa / tutkimuksettaan

tutkimuksittansa / tutkimuksittaan

Com

-ne

-

tutkimuksinemme

-

tutkimuksinenne

-

tutkimuksinensa / tutkimuksineen

Singular

Plural

Nom

-

tutkimuksemme

tutkimuksenne

tutkimuksensa

tutkimuksemme

tutkimuksenne

tutkimuksensa

Par

-ta

tutkimustamme

tutkimustanne

tutkimustansa / tutkimustaan

tutkimuksiamme

tutkimuksianne

tutkimuksiansa / tutkimuksiaan

Gen

-n

tutkimuksemme

tutkimuksenne

tutkimuksensa

tutkimuksiemme / tutkimustemme

tutkimuksienne / tutkimustenne

tutkimuksiensa / tutkimustensa

Ill

mihin

tutkimukseemme

tutkimukseenne

tutkimukseensa

tutkimuksiimme

tutkimuksiinne

tutkimuksiinsa

Ine

-ssa

tutkimuksessamme

tutkimuksessanne

tutkimuksessansa / tutkimuksessaan

tutkimuksissamme

tutkimuksissanne

tutkimuksissansa / tutkimuksissaan

Ela

-sta

tutkimuksestamme

tutkimuksestanne

tutkimuksestansa / tutkimuksestaan

tutkimuksistamme

tutkimuksistanne

tutkimuksistansa / tutkimuksistaan

All

-lle

tutkimuksellemme

tutkimuksellenne

tutkimuksellensa / tutkimukselleen

tutkimuksillemme

tutkimuksillenne

tutkimuksillensa / tutkimuksillean

Ade

-lla

tutkimuksellamme

tutkimuksellanne

tutkimuksellansa / tutkimuksellaan

tutkimuksillamme

tutkimuksillanne

tutkimuksillansa / tutkimuksillaan

Abl

-lta

tutkimukseltamme

tutkimukseltanne

tutkimukseltansa / tutkimukseltaan

tutkimuksiltamme

tutkimuksiltanne

tutkimuksiltansa / tutkimuksiltaan

Tra

-ksi

tutkimukseksemme

tutkimukseksenne

tutkimukseksensa / tutkimuksekseen

tutkimuksiksemme

tutkimuksiksenne

tutkimuksiksensa / tutkimuksikseen

Ess

-na

tutkimuksenamme

tutkimuksenanne

tutkimuksenansa / tutkimuksenaan

tutkimuksinamme

tutkimuksinanne

tutkimuksinansa / tutkimuksinaan

Abe

-tta

tutkimuksettamme

tutkimuksettanne

tutkimuksettansa / tutkimuksettaan

tutkimuksittamme

tutkimuksittanne

tutkimuksittansa / tutkimuksittaan

Com

-ne

-

-

-

tutkimuksinemme

tutkimuksinenne

tutkimuksinensa / tutkimuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haima

haimat

Par

-ta

haimaa

haimoja

Gen

-n

haiman

haimojen

Ill

mihin

haimaan

haimoihin

Ine

-ssa

haimassa

haimoissa

Ela

-sta

haimasta

haimoista

All

-lle

haimalle

haimoille

Ade

-lla

haimalla

haimoilla

Abl

-lta

haimalta

haimoilta

Tra

-ksi

haimaksi

haimoiksi

Ess

-na

haimana

haimoina

Abe

-tta

haimatta

haimoitta

Com

-ne

-

haimoine

Ins

-in

-

haimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haima

haimat

Par

-ta

haimaa

haimoja

Gen

-n

haiman

haimojen

Ill

mihin

haimaan

haimoihin

Ine

-ssa

haimassa

haimoissa

Ela

-sta

haimasta

haimoista

All

-lle

haimalle

haimoille

Ade

-lla

haimalla

haimoilla

Abl

-lta

haimalta

haimoilta

Tra

-ksi

haimaksi

haimoiksi

Ess

-na

haimana

haimoina

Abe

-tta

haimatta

haimoitta

Com

-ne

-

haimoine

Ins

-in

-

haimoin

pancreas haima
sweetbread kateenkorva, haima
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL; europarl; Europarl; Tatoeba; EUbookshop Haima puuttuu. Pancreas is missing. Haima sijaitsee vatsaontelon takana. The pancreas is located behind the abdominal cavity. Haima on tärkeä elin, joka erittää insuliinia. The pancreas is an important organ that secretes insulin. En edes tiennyt, mikä haima on. I didn't even know what a pancreas was. Haima on ihmisen elimistössä sijaitseva rauhanen. The pancreas is a gland located in the human body. Äkillinen haimatulehdus aiheuttaa kovaa haima kipua. Acute pancreatitis causes severe pancreas pain. Haima tuottaa monia erilaisia ruoansulatusentsyymejä. The pancreas produces many different digestive enzymes. Haima säätelee verensokerin tasoa erittämällä insuliinia. The pancreas regulates blood sugar levels by secreting insulin. Haima erittää ruoansulatusentsyymejä ja säätelee verensokeria. The pancreas secretes digestive enzymes and regulates blood sugar. Ruiskautetaan kalkkia haimaan. We're gonna inject calcium into your pancreas. Show more arrow right

Wiktionary

pancreas Show more arrow right haimanestehaimanpoistoleikkaushaimasaarekehaimasairaushaimasyöpähaimatautihaimatulehdus Show more arrow right Unknown. Similar words are only found in very closely related dialects with the meaning "cow's abomasum". Show more arrow right

Wikipedia

Pancreas The pancreas is an organ of the digestive system and endocrine system of vertebrates. In humans, it is located in the abdomen behind the stomach and functions as a gland. The pancreas has both an endocrine and a digestive exocrine function. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haimani

haimani

haimasi

haimasi

haimansa

haimansa

Par

-ta

haimaani

haimojani

haimaasi

haimojasi

haimaansa / haimaaan

haimojansa / haimojaan

Gen

-n

haimani

haimojeni

haimasi

haimojesi

haimansa

haimojensa

Ill

mihin

haimaani

haimoihini

haimaasi

haimoihisi

haimaansa

haimoihinsa

Ine

-ssa

haimassani

haimoissani

haimassasi

haimoissasi

haimassansa / haimassaan

haimoissansa / haimoissaan

Ela

-sta

haimastani

haimoistani

haimastasi

haimoistasi

haimastansa / haimastaan

haimoistansa / haimoistaan

All

-lle

haimalleni

haimoilleni

haimallesi

haimoillesi

haimallensa / haimalleen

haimoillensa / haimoillean

Ade

-lla

haimallani

haimoillani

haimallasi

haimoillasi

haimallansa / haimallaan

haimoillansa / haimoillaan

Abl

-lta

haimaltani

haimoiltani

haimaltasi

haimoiltasi

haimaltansa / haimaltaan

haimoiltansa / haimoiltaan

Tra

-ksi

haimakseni

haimoikseni

haimaksesi

haimoiksesi

haimaksensa / haimakseen

haimoiksensa / haimoikseen

Ess

-na

haimanani

haimoinani

haimanasi

haimoinasi

haimanansa / haimanaan

haimoinansa / haimoinaan

Abe

-tta

haimattani

haimoittani

haimattasi

haimoittasi

haimattansa / haimattaan

haimoittansa / haimoittaan

Com

-ne

-

haimoineni

-

haimoinesi

-

haimoinensa / haimoineen

Singular

Plural

Nom

-

haimani

haimasi

haimansa

haimani

haimasi

haimansa

Par

-ta

haimaani

haimaasi

haimaansa / haimaaan

haimojani

haimojasi

haimojansa / haimojaan

Gen

-n

haimani

haimasi

haimansa

haimojeni

haimojesi

haimojensa

Ill

mihin

haimaani

haimaasi

haimaansa

haimoihini

haimoihisi

haimoihinsa

Ine

-ssa

haimassani

haimassasi

haimassansa / haimassaan

haimoissani

haimoissasi

haimoissansa / haimoissaan

Ela

-sta

haimastani

haimastasi

haimastansa / haimastaan

haimoistani

haimoistasi

haimoistansa / haimoistaan

All

-lle

haimalleni

haimallesi

haimallensa / haimalleen

haimoilleni

haimoillesi

haimoillensa / haimoillean

Ade

-lla

haimallani

haimallasi

haimallansa / haimallaan

haimoillani

haimoillasi

haimoillansa / haimoillaan

Abl

-lta

haimaltani

haimaltasi

haimaltansa / haimaltaan

haimoiltani

haimoiltasi

haimoiltansa / haimoiltaan

Tra

-ksi

haimakseni

haimaksesi

haimaksensa / haimakseen

haimoikseni

haimoiksesi

haimoiksensa / haimoikseen

Ess

-na

haimanani

haimanasi

haimanansa / haimanaan

haimoinani

haimoinasi

haimoinansa / haimoinaan

Abe

-tta

haimattani

haimattasi

haimattansa / haimattaan

haimoittani

haimoittasi

haimoittansa / haimoittaan

Com

-ne

-

-

-

haimoineni

haimoinesi

haimoinensa / haimoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haimamme

haimamme

haimanne

haimanne

haimansa

haimansa

Par

-ta

haimaamme

haimojamme

haimaanne

haimojanne

haimaansa / haimaaan

haimojansa / haimojaan

Gen

-n

haimamme

haimojemme

haimanne

haimojenne

haimansa

haimojensa

Ill

mihin

haimaamme

haimoihimme

haimaanne

haimoihinne

haimaansa

haimoihinsa

Ine

-ssa

haimassamme

haimoissamme

haimassanne

haimoissanne

haimassansa / haimassaan

haimoissansa / haimoissaan

Ela

-sta

haimastamme

haimoistamme

haimastanne

haimoistanne

haimastansa / haimastaan

haimoistansa / haimoistaan

All

-lle

haimallemme

haimoillemme

haimallenne

haimoillenne

haimallensa / haimalleen

haimoillensa / haimoillean

Ade

-lla

haimallamme

haimoillamme

haimallanne

haimoillanne

haimallansa / haimallaan

haimoillansa / haimoillaan

Abl

-lta

haimaltamme

haimoiltamme

haimaltanne

haimoiltanne

haimaltansa / haimaltaan

haimoiltansa / haimoiltaan

Tra

-ksi

haimaksemme

haimoiksemme

haimaksenne

haimoiksenne

haimaksensa / haimakseen

haimoiksensa / haimoikseen

Ess

-na

haimanamme

haimoinamme

haimananne

haimoinanne

haimanansa / haimanaan

haimoinansa / haimoinaan

Abe

-tta

haimattamme

haimoittamme

haimattanne

haimoittanne

haimattansa / haimattaan

haimoittansa / haimoittaan

Com

-ne

-

haimoinemme

-

haimoinenne

-

haimoinensa / haimoineen

Singular

Plural

Nom

-

haimamme

haimanne

haimansa

haimamme

haimanne

haimansa

Par

-ta

haimaamme

haimaanne

haimaansa / haimaaan

haimojamme

haimojanne

haimojansa / haimojaan

Gen

-n

haimamme

haimanne

haimansa

haimojemme

haimojenne

haimojensa

Ill

mihin

haimaamme

haimaanne

haimaansa

haimoihimme

haimoihinne

haimoihinsa

Ine

-ssa

haimassamme

haimassanne

haimassansa / haimassaan

haimoissamme

haimoissanne

haimoissansa / haimoissaan

Ela

-sta

haimastamme

haimastanne

haimastansa / haimastaan

haimoistamme

haimoistanne

haimoistansa / haimoistaan

All

-lle

haimallemme

haimallenne

haimallensa / haimalleen

haimoillemme

haimoillenne

haimoillensa / haimoillean

Ade

-lla

haimallamme

haimallanne

haimallansa / haimallaan

haimoillamme

haimoillanne

haimoillansa / haimoillaan

Abl

-lta

haimaltamme

haimaltanne

haimaltansa / haimaltaan

haimoiltamme

haimoiltanne

haimoiltansa / haimoiltaan

Tra

-ksi

haimaksemme

haimaksenne

haimaksensa / haimakseen

haimoiksemme

haimoiksenne

haimoiksensa / haimoikseen

Ess

-na

haimanamme

haimananne

haimanansa / haimanaan

haimoinamme

haimoinanne

haimoinansa / haimoinaan

Abe

-tta

haimattamme

haimattanne

haimattansa / haimattaan

haimoittamme

haimoittanne

haimoittansa / haimoittaan

Com

-ne

-

-

-

haimoinemme

haimoinenne

haimoinensa / haimoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

syöpä

syövät

Par

-ta

syöpää

syöpiä

Gen

-n

syövän

syöpien

Ill

mihin

syöpään

syöpiin

Ine

-ssa

syövässä

syövissä

Ela

-sta

syövästä

syövistä

All

-lle

syövälle

syöville

Ade

-lla

syövällä

syövillä

Abl

-lta

syövältä

syöviltä

Tra

-ksi

syöväksi

syöviksi

Ess

-na

syöpänä

syöpinä

Abe

-tta

syövättä

syövittä

Com

-ne

-

syöpine

Ins

-in

-

syövin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

syöpä

syövät

Par

-ta

syöpää

syöpiä

Gen

-n

syövän

syöpien

Ill

mihin

syöpään

syöpiin

Ine

-ssa

syövässä

syövissä

Ela

-sta

syövästä

syövistä

All

-lle

syövälle

syöville

Ade

-lla

syövällä

syövillä

Abl

-lta

syövältä

syöviltä

Tra

-ksi

syöväksi

syöviksi

Ess

-na

syöpänä

syöpinä

Abe

-tta

syövättä

syövittä

Com

-ne

-

syöpine

Ins

-in

-

syövin

cancer syöpä, rapu, syöpätauti
carcinoma karsinooma, syöpä
canker syöpä, haavauma
cancerous
Show more arrow right
Finnish-Russian Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence ID: 6698237; Tatoeba, sentence ID: 5056577; jw2019; Tatoeba; OpenSubtitles2018; OpenSubtitles2018, sentence 9876; Helsinki Korp Version 2.0, sentence 345 Syöpä on vakava sairaus. Cancer is a serious illness. Minulla on syöpä. I have cancer. Aiemmin hoidettu syöpä voi uusiutua. Previously treated cancer can recur. Syöpä voi aiheuttaa erilaisia oireita. Cancer can cause various symptoms. Syövän ehkäiseminen. Preventing Cancer. Olen menossa sairaalaan testiin, koska epäilen minulla olevan syöpä. I am going to the hospital for a test because I suspect I have cancer. Tämä ei johdu syövästä. It's not the cancer... He ovat toipumassa syöpänsä jälkeen. They are recovering from cancer. On tärkeää saada syöpä todettua mahdollisimman varhain. It is important to diagnose cancer as early as possible. Syöpä on vakava sairaus, joka vaatii monenlaista hoitoa. Cancer is a serious disease that requires various treatments. Show more arrow right

Wiktionary

(pathology) cancer Show more arrow right koi, koiska, ruumiinmato (archaic) Show more arrow right aitosyöpäaivosyöpäeturauhassyöpähaimasyöpähuulisyöpäihosyöpäimusolmukesyöpäkeuhkosyöpäkielisyöpäkivessyöpäkohdunkaulasyöpäkohtusyöpäluusyöpäluuydinsyöpämahasyöpämaksasyöpämunasarjasyöpämunuaissyöpämännynversosyöpäpaksusuolisyöpäperunasyöpäperäsuolisyöpäpigmenttisolusyöpärintasyöpäsaarekesolusyöpäsappirakkosyöpäsuusyöpäsydänsyöpäsyöpägeenisyöpäkasvainsyöpäkudossyöpäkuolleisuussyöpäkäärylesyöpälapsisyöpälääkesyöpäpesäkesyöpäpotilassyöpäsairaussyöpäsolusyöpätautisyöpätutkimussyöpävaarasyöpävirussyöväntutkimustukikudossyöpätummasolusyöpätyvisolusyöpävatsasyöpäverisyöpäversosyöpä Show more arrow right An archaic active present participle form of the verb syödä (syö- +‎ -pä), meaning "one who eats", so called because the disease was once believed to be caused by a worm that eats the body from inside; thus the archaic terms ruumiinmato (literally “worm of the body”) and koi (“moth”). From syödä (“to eat”) Show more arrow right

Wikipedia

Cancer Cancer is a group of diseases involving abnormal cell growth with the potential to invade or spread to other parts of the body. These contrast with benign tumors, which do not spread. Possible signs and symptoms include a lump, abnormal bleeding, prolonged cough, unexplained weight loss, and a change in bowel movements. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

syöpäni

syöpäni

syöpäsi

syöpäsi

syöpänsä

syöpänsä

Par

-ta

syöpääni

syöpiäni

syöpääsi

syöpiäsi

syöpäänsä

syöpiänsä / syöpiään

Gen

-n

syöpäni

syöpieni

syöpäsi

syöpiesi

syöpänsä

syöpiensä

Ill

mihin

syöpääni

syöpiini

syöpääsi

syöpiisi

syöpäänsä

syöpiinsä

Ine

-ssa

syövässäni

syövissäni

syövässäsi

syövissäsi

syövässänsä / syövässään

syövissänsä / syövissään

Ela

-sta

syövästäni

syövistäni

syövästäsi

syövistäsi

syövästänsä / syövästään

syövistänsä / syövistään

All

-lle

syövälleni

syövilleni

syövällesi

syövillesi

syövällensä / syövälleen

syövillensä / syövilleän

Ade

-lla

syövälläni

syövilläni

syövälläsi

syövilläsi

syövällänsä / syövällään

syövillänsä / syövillään

Abl

-lta

syövältäni

syöviltäni

syövältäsi

syöviltäsi

syövältänsä / syövältään

syöviltänsä / syöviltään

Tra

-ksi

syöväkseni

syövikseni

syöväksesi

syöviksesi

syöväksensä / syöväkseen

syöviksensä / syövikseen

Ess

-na

syöpänäni

syöpinäni

syöpänäsi

syöpinäsi

syöpänänsä / syöpänään

syöpinänsä / syöpinään

Abe

-tta

syövättäni

syövittäni

syövättäsi

syövittäsi

syövättänsä / syövättään

syövittänsä / syövittään

Com

-ne

-

syöpineni

-

syöpinesi

-

syöpinensä / syöpineen

Singular

Plural

Nom

-

syöpäni

syöpäsi

syöpänsä

syöpäni

syöpäsi

syöpänsä

Par

-ta

syöpääni

syöpääsi

syöpäänsä

syöpiäni

syöpiäsi

syöpiänsä / syöpiään

Gen

-n

syöpäni

syöpäsi

syöpänsä

syöpieni

syöpiesi

syöpiensä

Ill

mihin

syöpääni

syöpääsi

syöpäänsä

syöpiini

syöpiisi

syöpiinsä

Ine

-ssa

syövässäni

syövässäsi

syövässänsä / syövässään

syövissäni

syövissäsi

syövissänsä / syövissään

Ela

-sta

syövästäni

syövästäsi

syövästänsä / syövästään

syövistäni

syövistäsi

syövistänsä / syövistään

All

-lle

syövälleni

syövällesi

syövällensä / syövälleen

syövilleni

syövillesi

syövillensä / syövilleän

Ade

-lla

syövälläni

syövälläsi

syövällänsä / syövällään

syövilläni

syövilläsi

syövillänsä / syövillään

Abl

-lta

syövältäni

syövältäsi

syövältänsä / syövältään

syöviltäni

syöviltäsi

syöviltänsä / syöviltään

Tra

-ksi

syöväkseni

syöväksesi

syöväksensä / syöväkseen

syövikseni

syöviksesi

syöviksensä / syövikseen

Ess

-na

syöpänäni

syöpänäsi

syöpänänsä / syöpänään

syöpinäni

syöpinäsi

syöpinänsä / syöpinään

Abe

-tta

syövättäni

syövättäsi

syövättänsä / syövättään

syövittäni

syövittäsi

syövittänsä / syövittään

Com

-ne

-

-

-

syöpineni

syöpinesi

syöpinensä / syöpineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

syöpämme

syöpämme

syöpänne

syöpänne

syöpänsä

syöpänsä

Par

-ta

syöpäämme

syöpiämme

syöpäänne

syöpiänne

syöpäänsä

syöpiänsä / syöpiään

Gen

-n

syöpämme

syöpiemme

syöpänne

syöpienne

syöpänsä

syöpiensä

Ill

mihin

syöpäämme

syöpiimme

syöpäänne

syöpiinne

syöpäänsä

syöpiinsä

Ine

-ssa

syövässämme

syövissämme

syövässänne

syövissänne

syövässänsä / syövässään

syövissänsä / syövissään

Ela

-sta

syövästämme

syövistämme

syövästänne

syövistänne

syövästänsä / syövästään

syövistänsä / syövistään

All

-lle

syövällemme

syövillemme

syövällenne

syövillenne

syövällensä / syövälleen

syövillensä / syövilleän

Ade

-lla

syövällämme

syövillämme

syövällänne

syövillänne

syövällänsä / syövällään

syövillänsä / syövillään

Abl

-lta

syövältämme

syöviltämme

syövältänne

syöviltänne

syövältänsä / syövältään

syöviltänsä / syöviltään

Tra

-ksi

syöväksemme

syöviksemme

syöväksenne

syöviksenne

syöväksensä / syöväkseen

syöviksensä / syövikseen

Ess

-na

syöpänämme

syöpinämme

syöpänänne

syöpinänne

syöpänänsä / syöpänään

syöpinänsä / syöpinään

Abe

-tta

syövättämme

syövittämme

syövättänne

syövittänne

syövättänsä / syövättään

syövittänsä / syövittään

Com

-ne

-

syöpinemme

-

syöpinenne

-

syöpinensä / syöpineen

Singular

Plural

Nom

-

syöpämme

syöpänne

syöpänsä

syöpämme

syöpänne

syöpänsä

Par

-ta

syöpäämme

syöpäänne

syöpäänsä

syöpiämme

syöpiänne

syöpiänsä / syöpiään

Gen

-n

syöpämme

syöpänne

syöpänsä

syöpiemme

syöpienne

syöpiensä

Ill

mihin

syöpäämme

syöpäänne

syöpäänsä

syöpiimme

syöpiinne

syöpiinsä

Ine

-ssa

syövässämme

syövässänne

syövässänsä / syövässään

syövissämme

syövissänne

syövissänsä / syövissään

Ela

-sta

syövästämme

syövästänne

syövästänsä / syövästään

syövistämme

syövistänne

syövistänsä / syövistään

All

-lle

syövällemme

syövällenne

syövällensä / syövälleen

syövillemme

syövillenne

syövillensä / syövilleän

Ade

-lla

syövällämme

syövällänne

syövällänsä / syövällään

syövillämme

syövillänne

syövillänsä / syövillään

Abl

-lta

syövältämme

syövältänne

syövältänsä / syövältään

syöviltämme

syöviltänne

syöviltänsä / syöviltään

Tra

-ksi

syöväksemme

syöväksenne

syöväksensä / syöväkseen

syöviksemme

syöviksenne

syöviksensä / syövikseen

Ess

-na

syöpänämme

syöpänänne

syöpänänsä / syöpänään

syöpinämme

syöpinänne

syöpinänsä / syöpinään

Abe

-tta

syövättämme

syövättänne

syövättänsä / syövättään

syövittämme

syövittänne

syövittänsä / syövittään

Com

-ne

-

-

-

syöpinemme

syöpinenne

syöpinensä / syöpineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

syöpätutkimus

syöpätutkimukset

Par

-ta

syöpätutkimusta

syöpätutkimuksia

Gen

-n

syöpätutkimuksen

syöpätutkimuksien / syöpätutkimusten

Ill

mihin

syöpätutkimukseen

syöpätutkimuksiin

Ine

-ssa

syöpätutkimuksessa

syöpätutkimuksissa

Ela

-sta

syöpätutkimuksesta

syöpätutkimuksista

All

-lle

syöpätutkimukselle

syöpätutkimuksille

Ade

-lla

syöpätutkimuksella

syöpätutkimuksilla

Abl

-lta

syöpätutkimukselta

syöpätutkimuksilta

Tra

-ksi

syöpätutkimukseksi

syöpätutkimuksiksi

Ess

-na

syöpätutkimuksena

syöpätutkimuksina

Abe

-tta

syöpätutkimuksetta

syöpätutkimuksitta

Com

-ne

-

syöpätutkimuksine

Ins

-in

-

syöpätutkimuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

syöpätutkimus

syöpätutkimukset

Par

-ta

syöpätutkimusta

syöpätutkimuksia

Gen

-n

syöpätutkimuksen

syöpätutkimuksien / syöpätutkimusten

Ill

mihin

syöpätutkimukseen

syöpätutkimuksiin

Ine

-ssa

syöpätutkimuksessa

syöpätutkimuksissa

Ela

-sta

syöpätutkimuksesta

syöpätutkimuksista

All

-lle

syöpätutkimukselle

syöpätutkimuksille

Ade

-lla

syöpätutkimuksella

syöpätutkimuksilla

Abl

-lta

syöpätutkimukselta

syöpätutkimuksilta

Tra

-ksi

syöpätutkimukseksi

syöpätutkimuksiksi

Ess

-na

syöpätutkimuksena

syöpätutkimuksina

Abe

-tta

syöpätutkimuksetta

syöpätutkimuksitta

Com

-ne

-

syöpätutkimuksine

Ins

-in

-

syöpätutkimuksin

cancerology syöpäoppi, syöpätutkimus
cancer research
Show more arrow right
oj4; OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; EurLex-2 Aihe: Syöpätutkimus EU:ssa. Subject: Cancer research in the EU. Melanie Derman ja syöpätutkimus. Melanie Derman is curing cancer at Sloan Kettering. Translationaalinen syöpätutkimus. Translational cancer research. Translationaalinen syöpätutkimus Vahva. Translational cancer research Strong. Aihe: Syöpätutkimus. Subject: Cancer research. Translationaalinen syöpätutkimus (ympäristötiede). Translational Cancer Research (Environmental Science). Aihe: Syöpätutkimus Euroopassa. Subject: Cancer research in Europe. Edistynyt syöpätutkimus ja hoito ovat mahdollistaneet tämän. Advanced cancer research and treatment have made this possible. Mari Björkman: Syöpätutkimus ideasta valmiiksi lääkkeeksi Orion. Mari Björkman: Cancer research – from idea to product | Orion. Translationaalinen syöpätutkimus Tukins-ja liikuntaelinsairaudet. Translational cancer research Musculoskeletal disorders. Show more arrow right

Wiktionary

cancer research Show more arrow right syöpä +‎ tutkimus Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

syöpätutkimukseni

syöpätutkimukseni

syöpätutkimuksesi

syöpätutkimuksesi

syöpätutkimuksensa

syöpätutkimuksensa

Par

-ta

syöpätutkimustani

syöpätutkimuksiani

syöpätutkimustasi

syöpätutkimuksiasi

syöpätutkimustansa / syöpätutkimustaan

syöpätutkimuksiansa / syöpätutkimuksiaan

Gen

-n

syöpätutkimukseni

syöpätutkimuksieni / syöpätutkimusteni

syöpätutkimuksesi

syöpätutkimuksiesi / syöpätutkimustesi

syöpätutkimuksensa

syöpätutkimuksiensa / syöpätutkimustensa

Ill

mihin

syöpätutkimukseeni

syöpätutkimuksiini

syöpätutkimukseesi

syöpätutkimuksiisi

syöpätutkimukseensa

syöpätutkimuksiinsa

Ine

-ssa

syöpätutkimuksessani

syöpätutkimuksissani

syöpätutkimuksessasi

syöpätutkimuksissasi

syöpätutkimuksessansa / syöpätutkimuksessaan

syöpätutkimuksissansa / syöpätutkimuksissaan

Ela

-sta

syöpätutkimuksestani

syöpätutkimuksistani

syöpätutkimuksestasi

syöpätutkimuksistasi

syöpätutkimuksestansa / syöpätutkimuksestaan

syöpätutkimuksistansa / syöpätutkimuksistaan

All

-lle

syöpätutkimukselleni

syöpätutkimuksilleni

syöpätutkimuksellesi

syöpätutkimuksillesi

syöpätutkimuksellensa / syöpätutkimukselleen

syöpätutkimuksillensa / syöpätutkimuksillean

Ade

-lla

syöpätutkimuksellani

syöpätutkimuksillani

syöpätutkimuksellasi

syöpätutkimuksillasi

syöpätutkimuksellansa / syöpätutkimuksellaan

syöpätutkimuksillansa / syöpätutkimuksillaan

Abl

-lta

syöpätutkimukseltani

syöpätutkimuksiltani

syöpätutkimukseltasi

syöpätutkimuksiltasi

syöpätutkimukseltansa / syöpätutkimukseltaan

syöpätutkimuksiltansa / syöpätutkimuksiltaan

Tra

-ksi

syöpätutkimuksekseni

syöpätutkimuksikseni

syöpätutkimukseksesi

syöpätutkimuksiksesi

syöpätutkimukseksensa / syöpätutkimuksekseen

syöpätutkimuksiksensa / syöpätutkimuksikseen

Ess

-na

syöpätutkimuksenani

syöpätutkimuksinani

syöpätutkimuksenasi

syöpätutkimuksinasi

syöpätutkimuksenansa / syöpätutkimuksenaan

syöpätutkimuksinansa / syöpätutkimuksinaan

Abe

-tta

syöpätutkimuksettani

syöpätutkimuksittani

syöpätutkimuksettasi

syöpätutkimuksittasi

syöpätutkimuksettansa / syöpätutkimuksettaan

syöpätutkimuksittansa / syöpätutkimuksittaan

Com

-ne

-

syöpätutkimuksineni

-

syöpätutkimuksinesi

-

syöpätutkimuksinensa / syöpätutkimuksineen

Singular

Plural

Nom

-

syöpätutkimukseni

syöpätutkimuksesi

syöpätutkimuksensa

syöpätutkimukseni

syöpätutkimuksesi

syöpätutkimuksensa

Par

-ta

syöpätutkimustani

syöpätutkimustasi

syöpätutkimustansa / syöpätutkimustaan

syöpätutkimuksiani

syöpätutkimuksiasi

syöpätutkimuksiansa / syöpätutkimuksiaan

Gen

-n

syöpätutkimukseni

syöpätutkimuksesi

syöpätutkimuksensa

syöpätutkimuksieni / syöpätutkimusteni

syöpätutkimuksiesi / syöpätutkimustesi

syöpätutkimuksiensa / syöpätutkimustensa

Ill

mihin

syöpätutkimukseeni

syöpätutkimukseesi

syöpätutkimukseensa

syöpätutkimuksiini

syöpätutkimuksiisi

syöpätutkimuksiinsa

Ine

-ssa

syöpätutkimuksessani

syöpätutkimuksessasi

syöpätutkimuksessansa / syöpätutkimuksessaan

syöpätutkimuksissani

syöpätutkimuksissasi

syöpätutkimuksissansa / syöpätutkimuksissaan

Ela

-sta

syöpätutkimuksestani

syöpätutkimuksestasi

syöpätutkimuksestansa / syöpätutkimuksestaan

syöpätutkimuksistani

syöpätutkimuksistasi

syöpätutkimuksistansa / syöpätutkimuksistaan

All

-lle

syöpätutkimukselleni

syöpätutkimuksellesi

syöpätutkimuksellensa / syöpätutkimukselleen

syöpätutkimuksilleni

syöpätutkimuksillesi

syöpätutkimuksillensa / syöpätutkimuksillean

Ade

-lla

syöpätutkimuksellani

syöpätutkimuksellasi

syöpätutkimuksellansa / syöpätutkimuksellaan

syöpätutkimuksillani

syöpätutkimuksillasi

syöpätutkimuksillansa / syöpätutkimuksillaan

Abl

-lta

syöpätutkimukseltani

syöpätutkimukseltasi

syöpätutkimukseltansa / syöpätutkimukseltaan

syöpätutkimuksiltani

syöpätutkimuksiltasi

syöpätutkimuksiltansa / syöpätutkimuksiltaan

Tra

-ksi

syöpätutkimuksekseni

syöpätutkimukseksesi

syöpätutkimukseksensa / syöpätutkimuksekseen

syöpätutkimuksikseni

syöpätutkimuksiksesi

syöpätutkimuksiksensa / syöpätutkimuksikseen

Ess

-na

syöpätutkimuksenani

syöpätutkimuksenasi

syöpätutkimuksenansa / syöpätutkimuksenaan

syöpätutkimuksinani

syöpätutkimuksinasi

syöpätutkimuksinansa / syöpätutkimuksinaan

Abe

-tta

syöpätutkimuksettani

syöpätutkimuksettasi

syöpätutkimuksettansa / syöpätutkimuksettaan

syöpätutkimuksittani

syöpätutkimuksittasi

syöpätutkimuksittansa / syöpätutkimuksittaan

Com

-ne

-

-

-

syöpätutkimuksineni

syöpätutkimuksinesi

syöpätutkimuksinensa / syöpätutkimuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

syöpätutkimuksemme

syöpätutkimuksemme

syöpätutkimuksenne

syöpätutkimuksenne

syöpätutkimuksensa

syöpätutkimuksensa

Par

-ta

syöpätutkimustamme

syöpätutkimuksiamme

syöpätutkimustanne

syöpätutkimuksianne

syöpätutkimustansa / syöpätutkimustaan

syöpätutkimuksiansa / syöpätutkimuksiaan

Gen

-n

syöpätutkimuksemme

syöpätutkimuksiemme / syöpätutkimustemme

syöpätutkimuksenne

syöpätutkimuksienne / syöpätutkimustenne

syöpätutkimuksensa

syöpätutkimuksiensa / syöpätutkimustensa

Ill

mihin

syöpätutkimukseemme

syöpätutkimuksiimme

syöpätutkimukseenne

syöpätutkimuksiinne

syöpätutkimukseensa

syöpätutkimuksiinsa

Ine

-ssa

syöpätutkimuksessamme

syöpätutkimuksissamme

syöpätutkimuksessanne

syöpätutkimuksissanne

syöpätutkimuksessansa / syöpätutkimuksessaan

syöpätutkimuksissansa / syöpätutkimuksissaan

Ela

-sta

syöpätutkimuksestamme

syöpätutkimuksistamme

syöpätutkimuksestanne

syöpätutkimuksistanne

syöpätutkimuksestansa / syöpätutkimuksestaan

syöpätutkimuksistansa / syöpätutkimuksistaan

All

-lle

syöpätutkimuksellemme

syöpätutkimuksillemme

syöpätutkimuksellenne

syöpätutkimuksillenne

syöpätutkimuksellensa / syöpätutkimukselleen

syöpätutkimuksillensa / syöpätutkimuksillean

Ade

-lla

syöpätutkimuksellamme

syöpätutkimuksillamme

syöpätutkimuksellanne

syöpätutkimuksillanne

syöpätutkimuksellansa / syöpätutkimuksellaan

syöpätutkimuksillansa / syöpätutkimuksillaan

Abl

-lta

syöpätutkimukseltamme

syöpätutkimuksiltamme

syöpätutkimukseltanne

syöpätutkimuksiltanne

syöpätutkimukseltansa / syöpätutkimukseltaan

syöpätutkimuksiltansa / syöpätutkimuksiltaan

Tra

-ksi

syöpätutkimukseksemme

syöpätutkimuksiksemme

syöpätutkimukseksenne

syöpätutkimuksiksenne

syöpätutkimukseksensa / syöpätutkimuksekseen

syöpätutkimuksiksensa / syöpätutkimuksikseen

Ess

-na

syöpätutkimuksenamme

syöpätutkimuksinamme

syöpätutkimuksenanne

syöpätutkimuksinanne

syöpätutkimuksenansa / syöpätutkimuksenaan

syöpätutkimuksinansa / syöpätutkimuksinaan

Abe

-tta

syöpätutkimuksettamme

syöpätutkimuksittamme

syöpätutkimuksettanne

syöpätutkimuksittanne

syöpätutkimuksettansa / syöpätutkimuksettaan

syöpätutkimuksittansa / syöpätutkimuksittaan

Com

-ne

-

syöpätutkimuksinemme

-

syöpätutkimuksinenne

-

syöpätutkimuksinensa / syöpätutkimuksineen

Singular

Plural

Nom

-

syöpätutkimuksemme

syöpätutkimuksenne

syöpätutkimuksensa

syöpätutkimuksemme

syöpätutkimuksenne

syöpätutkimuksensa

Par

-ta

syöpätutkimustamme

syöpätutkimustanne

syöpätutkimustansa / syöpätutkimustaan

syöpätutkimuksiamme

syöpätutkimuksianne

syöpätutkimuksiansa / syöpätutkimuksiaan

Gen

-n

syöpätutkimuksemme

syöpätutkimuksenne

syöpätutkimuksensa

syöpätutkimuksiemme / syöpätutkimustemme

syöpätutkimuksienne / syöpätutkimustenne

syöpätutkimuksiensa / syöpätutkimustensa

Ill

mihin

syöpätutkimukseemme

syöpätutkimukseenne

syöpätutkimukseensa

syöpätutkimuksiimme

syöpätutkimuksiinne

syöpätutkimuksiinsa

Ine

-ssa

syöpätutkimuksessamme

syöpätutkimuksessanne

syöpätutkimuksessansa / syöpätutkimuksessaan

syöpätutkimuksissamme

syöpätutkimuksissanne

syöpätutkimuksissansa / syöpätutkimuksissaan

Ela

-sta

syöpätutkimuksestamme

syöpätutkimuksestanne

syöpätutkimuksestansa / syöpätutkimuksestaan

syöpätutkimuksistamme

syöpätutkimuksistanne

syöpätutkimuksistansa / syöpätutkimuksistaan

All

-lle

syöpätutkimuksellemme

syöpätutkimuksellenne

syöpätutkimuksellensa / syöpätutkimukselleen

syöpätutkimuksillemme

syöpätutkimuksillenne

syöpätutkimuksillensa / syöpätutkimuksillean

Ade

-lla

syöpätutkimuksellamme

syöpätutkimuksellanne

syöpätutkimuksellansa / syöpätutkimuksellaan

syöpätutkimuksillamme

syöpätutkimuksillanne

syöpätutkimuksillansa / syöpätutkimuksillaan

Abl

-lta

syöpätutkimukseltamme

syöpätutkimukseltanne

syöpätutkimukseltansa / syöpätutkimukseltaan

syöpätutkimuksiltamme

syöpätutkimuksiltanne

syöpätutkimuksiltansa / syöpätutkimuksiltaan

Tra

-ksi

syöpätutkimukseksemme

syöpätutkimukseksenne

syöpätutkimukseksensa / syöpätutkimuksekseen

syöpätutkimuksiksemme

syöpätutkimuksiksenne

syöpätutkimuksiksensa / syöpätutkimuksikseen

Ess

-na

syöpätutkimuksenamme

syöpätutkimuksenanne

syöpätutkimuksenansa / syöpätutkimuksenaan

syöpätutkimuksinamme

syöpätutkimuksinanne

syöpätutkimuksinansa / syöpätutkimuksinaan

Abe

-tta

syöpätutkimuksettamme

syöpätutkimuksettanne

syöpätutkimuksettansa / syöpätutkimuksettaan

syöpätutkimuksittamme

syöpätutkimuksittanne

syöpätutkimuksittansa / syöpätutkimuksittaan

Com

-ne

-

-

-

syöpätutkimuksinemme

syöpätutkimuksinenne

syöpätutkimuksinensa / syöpätutkimuksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

haimasyöpä

haimasyövät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

haimasyöpien

Solve

Ill

mihin

haimasyöpään

Solve

Ine

-ssa

haimasyövissä

Solve

Ela

-sta

haimasyövästä

haimasyövistä

All

-lle

haimasyövälle

Solve

Ade

-lla

haimasyövillä

Solve

Abl

-lta

haimasyövältä

haimasyöviltä

Tra

-ksi

haimasyöväksi

haimasyöviksi

Ess

-na

haimasyöpänä

haimasyöpinä

Abe

-tta

haimasyövättä

haimasyövittä

Com

-ne

-

haimasyöpine

Ins

-in

-

haimasyövin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haimasyöpä

haimasyövät

Par

-ta

Gen

-n

haimasyöpien

Ill

mihin

haimasyöpään

Ine

-ssa

haimasyövissä

Ela

-sta

haimasyövästä

haimasyövistä

All

-lle

haimasyövälle

Ade

-lla

haimasyövillä

Abl

-lta

haimasyövältä

haimasyöviltä

Tra

-ksi

haimasyöväksi

haimasyöviksi

Ess

-na

haimasyöpänä

haimasyöpinä

Abe

-tta

haimasyövättä

haimasyövittä

Com

-ne

-

haimasyöpine

Ins

-in

-

haimasyövin

Singular

Plural

Nom

-

tutkimus

tutkimukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tutkimuksien / tutkimusten

Solve

Ill

mihin

tutkimukseen

Solve

Ine

-ssa

tutkimuksissa

Solve

Ela

-sta

tutkimuksesta

tutkimuksista

All

-lle

tutkimukselle

Solve

Ade

-lla

tutkimuksilla

Solve

Abl

-lta

tutkimukselta

tutkimuksilta

Tra

-ksi

tutkimukseksi

tutkimuksiksi

Ess

-na

tutkimuksena

tutkimuksina

Abe

-tta

tutkimuksetta

tutkimuksitta

Com

-ne

-

tutkimuksine

Ins

-in

-

tutkimuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tutkimus

tutkimukset

Par

-ta

Gen

-n

tutkimuksien / tutkimusten

Ill

mihin

tutkimukseen

Ine

-ssa

tutkimuksissa

Ela

-sta

tutkimuksesta

tutkimuksista

All

-lle

tutkimukselle

Ade

-lla

tutkimuksilla

Abl

-lta

tutkimukselta

tutkimuksilta

Tra

-ksi

tutkimukseksi

tutkimuksiksi

Ess

-na

tutkimuksena

tutkimuksina

Abe

-tta

tutkimuksetta

tutkimuksitta

Com

-ne

-

tutkimuksine

Ins

-in

-

tutkimuksin

Singular

Plural

Nom

-

haima

haimat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

haimojen

Solve

Ill

mihin

haimaan

Solve

Ine

-ssa

haimoissa

Solve

Ela

-sta

haimasta

haimoista

All

-lle

haimalle

Solve

Ade

-lla

haimoilla

Solve

Abl

-lta

haimalta

haimoilta

Tra

-ksi

haimaksi

haimoiksi

Ess

-na

haimana

haimoina

Abe

-tta

haimatta

haimoitta

Com

-ne

-

haimoine

Ins

-in

-

haimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haima

haimat

Par

-ta

Gen

-n

haimojen

Ill

mihin

haimaan

Ine

-ssa

haimoissa

Ela

-sta

haimasta

haimoista

All

-lle

haimalle

Ade

-lla

haimoilla

Abl

-lta

haimalta

haimoilta

Tra

-ksi

haimaksi

haimoiksi

Ess

-na

haimana

haimoina

Abe

-tta

haimatta

haimoitta

Com

-ne

-

haimoine

Ins

-in

-

haimoin

Singular

Plural

Nom

-

syöpä

syövät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

syöpien

Solve

Ill

mihin

syöpään

Solve

Ine

-ssa

syövissä

Solve

Ela

-sta

syövästä

syövistä

All

-lle

syövälle

Solve

Ade

-lla

syövillä

Solve

Abl

-lta

syövältä

syöviltä

Tra

-ksi

syöväksi

syöviksi

Ess

-na

syöpänä

syöpinä

Abe

-tta

syövättä

syövittä

Com

-ne

-

syöpine

Ins

-in

-

syövin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

syöpä

syövät

Par

-ta

Gen

-n

syöpien

Ill

mihin

syöpään

Ine

-ssa

syövissä

Ela

-sta

syövästä

syövistä

All

-lle

syövälle

Ade

-lla

syövillä

Abl

-lta

syövältä

syöviltä

Tra

-ksi

syöväksi

syöviksi

Ess

-na

syöpänä

syöpinä

Abe

-tta

syövättä

syövittä

Com

-ne

-

syöpine

Ins

-in

-

syövin

Singular

Plural

Nom

-

syöpätutkimus

syöpätutkimukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

syöpätutkimuksien / syöpätutkimusten

Solve

Ill

mihin

syöpätutkimukseen

Solve

Ine

-ssa

syöpätutkimuksissa

Solve

Ela

-sta

syöpätutkimuksesta

syöpätutkimuksista

All

-lle

syöpätutkimukselle

Solve

Ade

-lla

syöpätutkimuksilla

Solve

Abl

-lta

syöpätutkimukselta

syöpätutkimuksilta

Tra

-ksi

syöpätutkimukseksi

syöpätutkimuksiksi

Ess

-na

syöpätutkimuksena

syöpätutkimuksina

Abe

-tta

syöpätutkimuksetta

syöpätutkimuksitta

Com

-ne

-

syöpätutkimuksine

Ins

-in

-

syöpätutkimuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

syöpätutkimus

syöpätutkimukset

Par

-ta

Gen

-n

syöpätutkimuksien / syöpätutkimusten

Ill

mihin

syöpätutkimukseen

Ine

-ssa

syöpätutkimuksissa

Ela

-sta

syöpätutkimuksesta

syöpätutkimuksista

All

-lle

syöpätutkimukselle

Ade

-lla

syöpätutkimuksilla

Abl

-lta

syöpätutkimukselta

syöpätutkimuksilta

Tra

-ksi

syöpätutkimukseksi

syöpätutkimuksiksi

Ess

-na

syöpätutkimuksena

syöpätutkimuksina

Abe

-tta

syöpätutkimuksetta

syöpätutkimuksitta

Com

-ne

-

syöpätutkimuksine

Ins

-in

-

syöpätutkimuksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept