logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

haaskaus, noun

Word analysis
haaskausta

haaskausta

haaskaus

Noun, Singular Partitive

haaska

Noun, Singular Nominative

+ uksi

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaskaus

haaskaukset

Par

-ta

haaskausta

haaskauksia

Gen

-n

haaskauksen

haaskauksien / haaskausten

Ill

mihin

haaskaukseen

haaskauksiin

Ine

-ssa

haaskauksessa

haaskauksissa

Ela

-sta

haaskauksesta

haaskauksista

All

-lle

haaskaukselle

haaskauksille

Ade

-lla

haaskauksella

haaskauksilla

Abl

-lta

haaskaukselta

haaskauksilta

Tra

-ksi

haaskaukseksi

haaskauksiksi

Ess

-na

haaskauksena

haaskauksina

Abe

-tta

haaskauksetta

haaskauksitta

Com

-ne

-

haaskauksine

Ins

-in

-

haaskauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaskaus

haaskaukset

Par

-ta

haaskausta

haaskauksia

Gen

-n

haaskauksen

haaskauksien / haaskausten

Ill

mihin

haaskaukseen

haaskauksiin

Ine

-ssa

haaskauksessa

haaskauksissa

Ela

-sta

haaskauksesta

haaskauksista

All

-lle

haaskaukselle

haaskauksille

Ade

-lla

haaskauksella

haaskauksilla

Abl

-lta

haaskaukselta

haaskauksilta

Tra

-ksi

haaskaukseksi

haaskauksiksi

Ess

-na

haaskauksena

haaskauksina

Abe

-tta

haaskauksetta

haaskauksitta

Com

-ne

-

haaskauksine

Ins

-in

-

haaskauksin

waste jäte, jätteet, kuona, tuhlaus, haaskaus, autiomaa
wastage hävikki, tuhlaus, poistuma, haaskaus
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba-2020.08 Mitä haaskausta. What a waste. Se on haaskausta. It's wastful. Kauheaa haaskausta. It's such a waste. Mitä haaskausta se oli! What a waste it was! Ruoan ja veden haaskausta. Waste of food and water. Se on vain ajan haaskausta. But it is a waste of our time. Mitä haaskausta! What a terrible waste! Mitä järjetöntä elämän haaskausta. Such a senseless waste of life. Toivon, ettei tämä ole ajan haaskausta. I hope this isn't gonna be a waste of our time. Minusta se on vain haaskausta antaa tämän olla. I just think it's such a waste to let it go. Show more arrow right

Wiktionary

wasting Show more arrow right haaskata +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haaskaukseni

haaskaukseni

haaskauksesi

haaskauksesi

haaskauksensa

haaskauksensa

Par

-ta

haaskaustani

haaskauksiani

haaskaustasi

haaskauksiasi

haaskaustansa / haaskaustaan

haaskauksiansa / haaskauksiaan

Gen

-n

haaskaukseni

haaskauksieni / haaskausteni

haaskauksesi

haaskauksiesi / haaskaustesi

haaskauksensa

haaskauksiensa / haaskaustensa

Ill

mihin

haaskaukseeni

haaskauksiini

haaskaukseesi

haaskauksiisi

haaskaukseensa

haaskauksiinsa

Ine

-ssa

haaskauksessani

haaskauksissani

haaskauksessasi

haaskauksissasi

haaskauksessansa / haaskauksessaan

haaskauksissansa / haaskauksissaan

Ela

-sta

haaskauksestani

haaskauksistani

haaskauksestasi

haaskauksistasi

haaskauksestansa / haaskauksestaan

haaskauksistansa / haaskauksistaan

All

-lle

haaskaukselleni

haaskauksilleni

haaskauksellesi

haaskauksillesi

haaskauksellensa / haaskaukselleen

haaskauksillensa / haaskauksillean

Ade

-lla

haaskauksellani

haaskauksillani

haaskauksellasi

haaskauksillasi

haaskauksellansa / haaskauksellaan

haaskauksillansa / haaskauksillaan

Abl

-lta

haaskaukseltani

haaskauksiltani

haaskaukseltasi

haaskauksiltasi

haaskaukseltansa / haaskaukseltaan

haaskauksiltansa / haaskauksiltaan

Tra

-ksi

haaskauksekseni

haaskauksikseni

haaskaukseksesi

haaskauksiksesi

haaskaukseksensa / haaskauksekseen

haaskauksiksensa / haaskauksikseen

Ess

-na

haaskauksenani

haaskauksinani

haaskauksenasi

haaskauksinasi

haaskauksenansa / haaskauksenaan

haaskauksinansa / haaskauksinaan

Abe

-tta

haaskauksettani

haaskauksittani

haaskauksettasi

haaskauksittasi

haaskauksettansa / haaskauksettaan

haaskauksittansa / haaskauksittaan

Com

-ne

-

haaskauksineni

-

haaskauksinesi

-

haaskauksinensa / haaskauksineen

Singular

Plural

Nom

-

haaskaukseni

haaskauksesi

haaskauksensa

haaskaukseni

haaskauksesi

haaskauksensa

Par

-ta

haaskaustani

haaskaustasi

haaskaustansa / haaskaustaan

haaskauksiani

haaskauksiasi

haaskauksiansa / haaskauksiaan

Gen

-n

haaskaukseni

haaskauksesi

haaskauksensa

haaskauksieni / haaskausteni

haaskauksiesi / haaskaustesi

haaskauksiensa / haaskaustensa

Ill

mihin

haaskaukseeni

haaskaukseesi

haaskaukseensa

haaskauksiini

haaskauksiisi

haaskauksiinsa

Ine

-ssa

haaskauksessani

haaskauksessasi

haaskauksessansa / haaskauksessaan

haaskauksissani

haaskauksissasi

haaskauksissansa / haaskauksissaan

Ela

-sta

haaskauksestani

haaskauksestasi

haaskauksestansa / haaskauksestaan

haaskauksistani

haaskauksistasi

haaskauksistansa / haaskauksistaan

All

-lle

haaskaukselleni

haaskauksellesi

haaskauksellensa / haaskaukselleen

haaskauksilleni

haaskauksillesi

haaskauksillensa / haaskauksillean

Ade

-lla

haaskauksellani

haaskauksellasi

haaskauksellansa / haaskauksellaan

haaskauksillani

haaskauksillasi

haaskauksillansa / haaskauksillaan

Abl

-lta

haaskaukseltani

haaskaukseltasi

haaskaukseltansa / haaskaukseltaan

haaskauksiltani

haaskauksiltasi

haaskauksiltansa / haaskauksiltaan

Tra

-ksi

haaskauksekseni

haaskaukseksesi

haaskaukseksensa / haaskauksekseen

haaskauksikseni

haaskauksiksesi

haaskauksiksensa / haaskauksikseen

Ess

-na

haaskauksenani

haaskauksenasi

haaskauksenansa / haaskauksenaan

haaskauksinani

haaskauksinasi

haaskauksinansa / haaskauksinaan

Abe

-tta

haaskauksettani

haaskauksettasi

haaskauksettansa / haaskauksettaan

haaskauksittani

haaskauksittasi

haaskauksittansa / haaskauksittaan

Com

-ne

-

-

-

haaskauksineni

haaskauksinesi

haaskauksinensa / haaskauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haaskauksemme

haaskauksemme

haaskauksenne

haaskauksenne

haaskauksensa

haaskauksensa

Par

-ta

haaskaustamme

haaskauksiamme

haaskaustanne

haaskauksianne

haaskaustansa / haaskaustaan

haaskauksiansa / haaskauksiaan

Gen

-n

haaskauksemme

haaskauksiemme / haaskaustemme

haaskauksenne

haaskauksienne / haaskaustenne

haaskauksensa

haaskauksiensa / haaskaustensa

Ill

mihin

haaskaukseemme

haaskauksiimme

haaskaukseenne

haaskauksiinne

haaskaukseensa

haaskauksiinsa

Ine

-ssa

haaskauksessamme

haaskauksissamme

haaskauksessanne

haaskauksissanne

haaskauksessansa / haaskauksessaan

haaskauksissansa / haaskauksissaan

Ela

-sta

haaskauksestamme

haaskauksistamme

haaskauksestanne

haaskauksistanne

haaskauksestansa / haaskauksestaan

haaskauksistansa / haaskauksistaan

All

-lle

haaskauksellemme

haaskauksillemme

haaskauksellenne

haaskauksillenne

haaskauksellensa / haaskaukselleen

haaskauksillensa / haaskauksillean

Ade

-lla

haaskauksellamme

haaskauksillamme

haaskauksellanne

haaskauksillanne

haaskauksellansa / haaskauksellaan

haaskauksillansa / haaskauksillaan

Abl

-lta

haaskaukseltamme

haaskauksiltamme

haaskaukseltanne

haaskauksiltanne

haaskaukseltansa / haaskaukseltaan

haaskauksiltansa / haaskauksiltaan

Tra

-ksi

haaskaukseksemme

haaskauksiksemme

haaskaukseksenne

haaskauksiksenne

haaskaukseksensa / haaskauksekseen

haaskauksiksensa / haaskauksikseen

Ess

-na

haaskauksenamme

haaskauksinamme

haaskauksenanne

haaskauksinanne

haaskauksenansa / haaskauksenaan

haaskauksinansa / haaskauksinaan

Abe

-tta

haaskauksettamme

haaskauksittamme

haaskauksettanne

haaskauksittanne

haaskauksettansa / haaskauksettaan

haaskauksittansa / haaskauksittaan

Com

-ne

-

haaskauksinemme

-

haaskauksinenne

-

haaskauksinensa / haaskauksineen

Singular

Plural

Nom

-

haaskauksemme

haaskauksenne

haaskauksensa

haaskauksemme

haaskauksenne

haaskauksensa

Par

-ta

haaskaustamme

haaskaustanne

haaskaustansa / haaskaustaan

haaskauksiamme

haaskauksianne

haaskauksiansa / haaskauksiaan

Gen

-n

haaskauksemme

haaskauksenne

haaskauksensa

haaskauksiemme / haaskaustemme

haaskauksienne / haaskaustenne

haaskauksiensa / haaskaustensa

Ill

mihin

haaskaukseemme

haaskaukseenne

haaskaukseensa

haaskauksiimme

haaskauksiinne

haaskauksiinsa

Ine

-ssa

haaskauksessamme

haaskauksessanne

haaskauksessansa / haaskauksessaan

haaskauksissamme

haaskauksissanne

haaskauksissansa / haaskauksissaan

Ela

-sta

haaskauksestamme

haaskauksestanne

haaskauksestansa / haaskauksestaan

haaskauksistamme

haaskauksistanne

haaskauksistansa / haaskauksistaan

All

-lle

haaskauksellemme

haaskauksellenne

haaskauksellensa / haaskaukselleen

haaskauksillemme

haaskauksillenne

haaskauksillensa / haaskauksillean

Ade

-lla

haaskauksellamme

haaskauksellanne

haaskauksellansa / haaskauksellaan

haaskauksillamme

haaskauksillanne

haaskauksillansa / haaskauksillaan

Abl

-lta

haaskaukseltamme

haaskaukseltanne

haaskaukseltansa / haaskaukseltaan

haaskauksiltamme

haaskauksiltanne

haaskauksiltansa / haaskauksiltaan

Tra

-ksi

haaskaukseksemme

haaskaukseksenne

haaskaukseksensa / haaskauksekseen

haaskauksiksemme

haaskauksiksenne

haaskauksiksensa / haaskauksikseen

Ess

-na

haaskauksenamme

haaskauksenanne

haaskauksenansa / haaskauksenaan

haaskauksinamme

haaskauksinanne

haaskauksinansa / haaskauksinaan

Abe

-tta

haaskauksettamme

haaskauksettanne

haaskauksettansa / haaskauksettaan

haaskauksittamme

haaskauksittanne

haaskauksittansa / haaskauksittaan

Com

-ne

-

-

-

haaskauksinemme

haaskauksinenne

haaskauksinensa / haaskauksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaska

haaskat

Par

-ta

haaskaa

haaskoja

Gen

-n

haaskan

haaskojen

Ill

mihin

haaskaan

haaskoihin

Ine

-ssa

haaskassa

haaskoissa

Ela

-sta

haaskasta

haaskoista

All

-lle

haaskalle

haaskoille

Ade

-lla

haaskalla

haaskoilla

Abl

-lta

haaskalta

haaskoilta

Tra

-ksi

haaskaksi

haaskoiksi

Ess

-na

haaskana

haaskoina

Abe

-tta

haaskatta

haaskoitta

Com

-ne

-

haaskoine

Ins

-in

-

haaskoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaska

haaskat

Par

-ta

haaskaa

haaskoja

Gen

-n

haaskan

haaskojen

Ill

mihin

haaskaan

haaskoihin

Ine

-ssa

haaskassa

haaskoissa

Ela

-sta

haaskasta

haaskoista

All

-lle

haaskalle

haaskoille

Ade

-lla

haaskalla

haaskoilla

Abl

-lta

haaskalta

haaskoilta

Tra

-ksi

haaskaksi

haaskoiksi

Ess

-na

haaskana

haaskoina

Abe

-tta

haaskatta

haaskoitta

Com

-ne

-

haaskoine

Ins

-in

-

haaskoin

carrion haaskat, raato, haaska, raadot
scoundrel roisto, konna, rontti, haaska, kanalja
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Global Voices Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Hän tutki haaska huolellisesti. He carefully examined the carcass. Voiko haaska olla Irina? If you are so frumpy how can I make you Irina? Metsästäjä löysi tuoreen haaska metsästä. The hunter found a fresh carcass in the forest. Olet haaska ja alkoholisti. You're a lag, and an alcoholic. Jotkut eläimet käyttävät haaska ravintonaan. Some animals use the carcass as food. Kasa haaskoja. Bag of bitches. Haaska houkutteli paikalle useita petoeläimiä. The carcass attracted several predators. Haaska houkuttelee petoeläimiä lähelle asutusta. The carcass attracts predators close to human settlements. Se vanha haaska tahtoo lapsenlapsia. The old hag wants grandchildren. Haaska houkutti suuren määrän korppikotkia paikalle. The carcass attracted a large number of vultures to the scene. Show more arrow right

Wiktionary

the carcass of an animal raato (hunting) carcass used as bait when hunting carnivores - (derogatory) an ugly person, especially woman - Show more arrow right haaskata Show more arrow right haaskaeläin haaskalintu haaskametsästys Show more arrow right Probably derived from haja- (compare dialectal haiska). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haaskani

haaskani

haaskasi

haaskasi

haaskansa

haaskansa

Par

-ta

haaskaani

haaskojani

haaskaasi

haaskojasi

haaskaansa / haaskaaan

haaskojansa / haaskojaan

Gen

-n

haaskani

haaskojeni

haaskasi

haaskojesi

haaskansa

haaskojensa

Ill

mihin

haaskaani

haaskoihini

haaskaasi

haaskoihisi

haaskaansa

haaskoihinsa

Ine

-ssa

haaskassani

haaskoissani

haaskassasi

haaskoissasi

haaskassansa / haaskassaan

haaskoissansa / haaskoissaan

Ela

-sta

haaskastani

haaskoistani

haaskastasi

haaskoistasi

haaskastansa / haaskastaan

haaskoistansa / haaskoistaan

All

-lle

haaskalleni

haaskoilleni

haaskallesi

haaskoillesi

haaskallensa / haaskalleen

haaskoillensa / haaskoillean

Ade

-lla

haaskallani

haaskoillani

haaskallasi

haaskoillasi

haaskallansa / haaskallaan

haaskoillansa / haaskoillaan

Abl

-lta

haaskaltani

haaskoiltani

haaskaltasi

haaskoiltasi

haaskaltansa / haaskaltaan

haaskoiltansa / haaskoiltaan

Tra

-ksi

haaskakseni

haaskoikseni

haaskaksesi

haaskoiksesi

haaskaksensa / haaskakseen

haaskoiksensa / haaskoikseen

Ess

-na

haaskanani

haaskoinani

haaskanasi

haaskoinasi

haaskanansa / haaskanaan

haaskoinansa / haaskoinaan

Abe

-tta

haaskattani

haaskoittani

haaskattasi

haaskoittasi

haaskattansa / haaskattaan

haaskoittansa / haaskoittaan

Com

-ne

-

haaskoineni

-

haaskoinesi

-

haaskoinensa / haaskoineen

Singular

Plural

Nom

-

haaskani

haaskasi

haaskansa

haaskani

haaskasi

haaskansa

Par

-ta

haaskaani

haaskaasi

haaskaansa / haaskaaan

haaskojani

haaskojasi

haaskojansa / haaskojaan

Gen

-n

haaskani

haaskasi

haaskansa

haaskojeni

haaskojesi

haaskojensa

Ill

mihin

haaskaani

haaskaasi

haaskaansa

haaskoihini

haaskoihisi

haaskoihinsa

Ine

-ssa

haaskassani

haaskassasi

haaskassansa / haaskassaan

haaskoissani

haaskoissasi

haaskoissansa / haaskoissaan

Ela

-sta

haaskastani

haaskastasi

haaskastansa / haaskastaan

haaskoistani

haaskoistasi

haaskoistansa / haaskoistaan

All

-lle

haaskalleni

haaskallesi

haaskallensa / haaskalleen

haaskoilleni

haaskoillesi

haaskoillensa / haaskoillean

Ade

-lla

haaskallani

haaskallasi

haaskallansa / haaskallaan

haaskoillani

haaskoillasi

haaskoillansa / haaskoillaan

Abl

-lta

haaskaltani

haaskaltasi

haaskaltansa / haaskaltaan

haaskoiltani

haaskoiltasi

haaskoiltansa / haaskoiltaan

Tra

-ksi

haaskakseni

haaskaksesi

haaskaksensa / haaskakseen

haaskoikseni

haaskoiksesi

haaskoiksensa / haaskoikseen

Ess

-na

haaskanani

haaskanasi

haaskanansa / haaskanaan

haaskoinani

haaskoinasi

haaskoinansa / haaskoinaan

Abe

-tta

haaskattani

haaskattasi

haaskattansa / haaskattaan

haaskoittani

haaskoittasi

haaskoittansa / haaskoittaan

Com

-ne

-

-

-

haaskoineni

haaskoinesi

haaskoinensa / haaskoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haaskamme

haaskamme

haaskanne

haaskanne

haaskansa

haaskansa

Par

-ta

haaskaamme

haaskojamme

haaskaanne

haaskojanne

haaskaansa / haaskaaan

haaskojansa / haaskojaan

Gen

-n

haaskamme

haaskojemme

haaskanne

haaskojenne

haaskansa

haaskojensa

Ill

mihin

haaskaamme

haaskoihimme

haaskaanne

haaskoihinne

haaskaansa

haaskoihinsa

Ine

-ssa

haaskassamme

haaskoissamme

haaskassanne

haaskoissanne

haaskassansa / haaskassaan

haaskoissansa / haaskoissaan

Ela

-sta

haaskastamme

haaskoistamme

haaskastanne

haaskoistanne

haaskastansa / haaskastaan

haaskoistansa / haaskoistaan

All

-lle

haaskallemme

haaskoillemme

haaskallenne

haaskoillenne

haaskallensa / haaskalleen

haaskoillensa / haaskoillean

Ade

-lla

haaskallamme

haaskoillamme

haaskallanne

haaskoillanne

haaskallansa / haaskallaan

haaskoillansa / haaskoillaan

Abl

-lta

haaskaltamme

haaskoiltamme

haaskaltanne

haaskoiltanne

haaskaltansa / haaskaltaan

haaskoiltansa / haaskoiltaan

Tra

-ksi

haaskaksemme

haaskoiksemme

haaskaksenne

haaskoiksenne

haaskaksensa / haaskakseen

haaskoiksensa / haaskoikseen

Ess

-na

haaskanamme

haaskoinamme

haaskananne

haaskoinanne

haaskanansa / haaskanaan

haaskoinansa / haaskoinaan

Abe

-tta

haaskattamme

haaskoittamme

haaskattanne

haaskoittanne

haaskattansa / haaskattaan

haaskoittansa / haaskoittaan

Com

-ne

-

haaskoinemme

-

haaskoinenne

-

haaskoinensa / haaskoineen

Singular

Plural

Nom

-

haaskamme

haaskanne

haaskansa

haaskamme

haaskanne

haaskansa

Par

-ta

haaskaamme

haaskaanne

haaskaansa / haaskaaan

haaskojamme

haaskojanne

haaskojansa / haaskojaan

Gen

-n

haaskamme

haaskanne

haaskansa

haaskojemme

haaskojenne

haaskojensa

Ill

mihin

haaskaamme

haaskaanne

haaskaansa

haaskoihimme

haaskoihinne

haaskoihinsa

Ine

-ssa

haaskassamme

haaskassanne

haaskassansa / haaskassaan

haaskoissamme

haaskoissanne

haaskoissansa / haaskoissaan

Ela

-sta

haaskastamme

haaskastanne

haaskastansa / haaskastaan

haaskoistamme

haaskoistanne

haaskoistansa / haaskoistaan

All

-lle

haaskallemme

haaskallenne

haaskallensa / haaskalleen

haaskoillemme

haaskoillenne

haaskoillensa / haaskoillean

Ade

-lla

haaskallamme

haaskallanne

haaskallansa / haaskallaan

haaskoillamme

haaskoillanne

haaskoillansa / haaskoillaan

Abl

-lta

haaskaltamme

haaskaltanne

haaskaltansa / haaskaltaan

haaskoiltamme

haaskoiltanne

haaskoiltansa / haaskoiltaan

Tra

-ksi

haaskaksemme

haaskaksenne

haaskaksensa / haaskakseen

haaskoiksemme

haaskoiksenne

haaskoiksensa / haaskoikseen

Ess

-na

haaskanamme

haaskananne

haaskanansa / haaskanaan

haaskoinamme

haaskoinanne

haaskoinansa / haaskoinaan

Abe

-tta

haaskattamme

haaskattanne

haaskattansa / haaskattaan

haaskoittamme

haaskoittanne

haaskoittansa / haaskoittaan

Com

-ne

-

-

-

haaskoinemme

haaskoinenne

haaskoinensa / haaskoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

üksi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; Tilde MODEL; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence #3759324; Europarl; Tatoeba, sentence #4444748 Avaa uksen. Open the door. Sulje uksen. Close the door. Lukitse uksen. Lock the door. Ukselta kuului kolahdus. There was a thud from the door. Hän löysi avaimen ukselta. He found the key from the door. Älä puutu muiden uksiinsa. Don't meddle in other people's affairs. Kissa saapui kotiin uksetta. English: The cat came home doorlessly. Anna muiden hoitaa heidän uksiansa. Let others take care of their business. Ukselta saatu lahja oli ihana. The gift I received from the door was lovely. Hän asteli huoneeseen uksetta. English: He walked into the room without doors. Show more arrow right

Wiktionary

(dated, dialectal) door Show more arrow right ovi Show more arrow right From Proto-Finnic uksi, possibly borrowed from Baltic (compare Lithuanian uoksas (“hole”)) or Proto-Finno-Ugric ukse (compare Udmurt ӧс (ös)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

ukseni

uksesi

uksesi

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

uksiani

ustasi / ukseasi

uksiasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksieni / usteni

uksesi

uksiesi / ustesi

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

uksiini

ukseesi

uksiisi

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksissani

uksessasi

uksissasi

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksistani

uksestasi

uksistasi

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksilleni

uksellesi

uksillesi

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksillani

uksellasi

uksillasi

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

uksiltani

ukseltasi

uksiltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

uksikseni

ukseksesi

uksiksesi

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksinani

uksenasi

uksinasi

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksittani

uksettasi

uksittasi

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksineni

-

uksinesi

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

uksesi

uksensa

ukseni

uksesi

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

ustasi / ukseasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiani

uksiasi

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksesi

uksensa

uksieni / usteni

uksiesi / ustesi

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

ukseesi

ukseensa

uksiini

uksiisi

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksessasi

uksessansa / uksessaan

uksissani

uksissasi

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksestasi

uksestansa / uksestaan

uksistani

uksistasi

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksellesi

uksellensa / ukselleen

uksilleni

uksillesi

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksellasi

uksellansa / uksellaan

uksillani

uksillasi

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

ukseltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltani

uksiltasi

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

ukseksesi

ukseksensa / uksekseen

uksikseni

uksiksesi

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksenasi

uksenansa / uksenaan

uksinani

uksinasi

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksettasi

uksettansa / uksettaan

uksittani

uksittasi

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksineni

uksinesi

uksinensa / uksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksemme

uksenne

uksenne

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

uksiamme

ustanne / ukseanne

uksianne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksiemme / ustemme

uksenne

uksienne / ustenne

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

uksiimme

ukseenne

uksiinne

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksissamme

uksessanne

uksissanne

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksistamme

uksestanne

uksistanne

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksillemme

uksellenne

uksillenne

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksillamme

uksellanne

uksillanne

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

uksiltamme

ukseltanne

uksiltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

uksiksemme

ukseksenne

uksiksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksinamme

uksenanne

uksinanne

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksittamme

uksettanne

uksittanne

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksinemme

-

uksinenne

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksenne

uksensa

uksemme

uksenne

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

ustanne / ukseanne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiamme

uksianne

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksenne

uksensa

uksiemme / ustemme

uksienne / ustenne

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

ukseenne

ukseensa

uksiimme

uksiinne

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksessanne

uksessansa / uksessaan

uksissamme

uksissanne

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksestanne

uksestansa / uksestaan

uksistamme

uksistanne

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksellenne

uksellensa / ukselleen

uksillemme

uksillenne

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksellanne

uksellansa / uksellaan

uksillamme

uksillanne

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

ukseltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltamme

uksiltanne

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

ukseksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksemme

uksiksenne

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksenanne

uksenansa / uksenaan

uksinamme

uksinanne

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksettanne

uksettansa / uksettaan

uksittamme

uksittanne

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksinemme

uksinenne

uksinensa / uksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept