logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

fenyleeni, noun

Word analysis
fenyleenioksi

fenyleenioksi

fenyleeni

Noun, Singular Nominative

+ oksi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

fenyleeni

fenyleenit

Par

-ta

fenyleeniä

fenyleenejä

Gen

-n

fenyleenin

fenyleenien

Ill

mihin

fenyleeniin

fenyleeneihin

Ine

-ssa

fenyleenissä

fenyleeneissä

Ela

-sta

fenyleenistä

fenyleeneistä

All

-lle

fenyleenille

fenyleeneille

Ade

-lla

fenyleenillä

fenyleeneillä

Abl

-lta

fenyleeniltä

fenyleeneiltä

Tra

-ksi

fenyleeniksi

fenyleeneiksi

Ess

-na

fenyleeninä

fenyleeneinä

Abe

-tta

fenyleenittä

fenyleeneittä

Com

-ne

-

fenyleeneine

Ins

-in

-

fenyleenein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

fenyleeni

fenyleenit

Par

-ta

fenyleeniä

fenyleenejä

Gen

-n

fenyleenin

fenyleenien

Ill

mihin

fenyleeniin

fenyleeneihin

Ine

-ssa

fenyleenissä

fenyleeneissä

Ela

-sta

fenyleenistä

fenyleeneistä

All

-lle

fenyleenille

fenyleeneille

Ade

-lla

fenyleenillä

fenyleeneillä

Abl

-lta

fenyleeniltä

fenyleeneiltä

Tra

-ksi

fenyleeniksi

fenyleeneiksi

Ess

-na

fenyleeninä

fenyleeneinä

Abe

-tta

fenyleenittä

fenyleeneittä

Com

-ne

-

fenyleeneine

Ins

-in

-

fenyleenein

phenlynen
phenlyne
Show more arrow right
Europarl + Wikipedia; EUbookshop; Tatoeba; EurLex-2; EuroParl2021; OpenSubtitles; WikiMatrix Fenyleeni on aromaattinen hiilivety. Phenylene is an aromatic hydrocarbon. Fenyleeni muodostaa useita erilaisia yhdisteitä. Phenylene forms several different compounds. Fenyleeni on yksinkertainen aromaattinen hiilivety. Phenylene is a simple aromatic hydrocarbon. Ons-Fenyleenidiamiini. O- Phenylenediamine. Pns-Fenyleenidiamiini ja sen suolat. P- Phenylenediamine and its salts. Mns-Fenyleenidiamiini ja sen suolat. M- Phenylenediamine and its salts. Dimetyyli 4, 4ns- (ons-fenyleeni) bis (3ns-tioallofanaatti). Dimethyl 4,4′-(o- phenylene )bis(3-thioallophanate). Vastaavasti polymeerissä voi olla myös monia lyhyitä fenyleenins-ketjuja. Similarly, the polymer can also contain many short phenylene chains. Nämä fenyleenins-ketjut tekevät mustetahroista vettä ja kulutusta kestäviä. These phenylene chains make ink stains water and wear resistant. Sisältää fenyleenidiamiineja. Contains phenylenediamines. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fenyleenini

fenyleenini

fenyleenisi

fenyleenisi

fenyleeninsä

fenyleeninsä

Par

-ta

fenyleeniäni

fenyleenejäni

fenyleeniäsi

fenyleenejäsi

fenyleeniänsä / fenyleeniään

fenyleenejänsä / fenyleenejään

Gen

-n

fenyleenini

fenyleenieni

fenyleenisi

fenyleeniesi

fenyleeninsä

fenyleeniensä

Ill

mihin

fenyleeniini

fenyleeneihini

fenyleeniisi

fenyleeneihisi

fenyleeniinsä

fenyleeneihinsä

Ine

-ssa

fenyleenissäni

fenyleeneissäni

fenyleenissäsi

fenyleeneissäsi

fenyleenissänsä / fenyleenissään

fenyleeneissänsä / fenyleeneissään

Ela

-sta

fenyleenistäni

fenyleeneistäni

fenyleenistäsi

fenyleeneistäsi

fenyleenistänsä / fenyleenistään

fenyleeneistänsä / fenyleeneistään

All

-lle

fenyleenilleni

fenyleeneilleni

fenyleenillesi

fenyleeneillesi

fenyleenillensä / fenyleenilleen

fenyleeneillensä / fenyleeneilleän

Ade

-lla

fenyleenilläni

fenyleeneilläni

fenyleenilläsi

fenyleeneilläsi

fenyleenillänsä / fenyleenillään

fenyleeneillänsä / fenyleeneillään

Abl

-lta

fenyleeniltäni

fenyleeneiltäni

fenyleeniltäsi

fenyleeneiltäsi

fenyleeniltänsä / fenyleeniltään

fenyleeneiltänsä / fenyleeneiltään

Tra

-ksi

fenyleenikseni

fenyleeneikseni

fenyleeniksesi

fenyleeneiksesi

fenyleeniksensä / fenyleenikseen

fenyleeneiksensä / fenyleeneikseen

Ess

-na

fenyleeninäni

fenyleeneinäni

fenyleeninäsi

fenyleeneinäsi

fenyleeninänsä / fenyleeninään

fenyleeneinänsä / fenyleeneinään

Abe

-tta

fenyleenittäni

fenyleeneittäni

fenyleenittäsi

fenyleeneittäsi

fenyleenittänsä / fenyleenittään

fenyleeneittänsä / fenyleeneittään

Com

-ne

-

fenyleeneineni

-

fenyleeneinesi

-

fenyleeneinensä / fenyleeneineen

Singular

Plural

Nom

-

fenyleenini

fenyleenisi

fenyleeninsä

fenyleenini

fenyleenisi

fenyleeninsä

Par

-ta

fenyleeniäni

fenyleeniäsi

fenyleeniänsä / fenyleeniään

fenyleenejäni

fenyleenejäsi

fenyleenejänsä / fenyleenejään

Gen

-n

fenyleenini

fenyleenisi

fenyleeninsä

fenyleenieni

fenyleeniesi

fenyleeniensä

Ill

mihin

fenyleeniini

fenyleeniisi

fenyleeniinsä

fenyleeneihini

fenyleeneihisi

fenyleeneihinsä

Ine

-ssa

fenyleenissäni

fenyleenissäsi

fenyleenissänsä / fenyleenissään

fenyleeneissäni

fenyleeneissäsi

fenyleeneissänsä / fenyleeneissään

Ela

-sta

fenyleenistäni

fenyleenistäsi

fenyleenistänsä / fenyleenistään

fenyleeneistäni

fenyleeneistäsi

fenyleeneistänsä / fenyleeneistään

All

-lle

fenyleenilleni

fenyleenillesi

fenyleenillensä / fenyleenilleen

fenyleeneilleni

fenyleeneillesi

fenyleeneillensä / fenyleeneilleän

Ade

-lla

fenyleenilläni

fenyleenilläsi

fenyleenillänsä / fenyleenillään

fenyleeneilläni

fenyleeneilläsi

fenyleeneillänsä / fenyleeneillään

Abl

-lta

fenyleeniltäni

fenyleeniltäsi

fenyleeniltänsä / fenyleeniltään

fenyleeneiltäni

fenyleeneiltäsi

fenyleeneiltänsä / fenyleeneiltään

Tra

-ksi

fenyleenikseni

fenyleeniksesi

fenyleeniksensä / fenyleenikseen

fenyleeneikseni

fenyleeneiksesi

fenyleeneiksensä / fenyleeneikseen

Ess

-na

fenyleeninäni

fenyleeninäsi

fenyleeninänsä / fenyleeninään

fenyleeneinäni

fenyleeneinäsi

fenyleeneinänsä / fenyleeneinään

Abe

-tta

fenyleenittäni

fenyleenittäsi

fenyleenittänsä / fenyleenittään

fenyleeneittäni

fenyleeneittäsi

fenyleeneittänsä / fenyleeneittään

Com

-ne

-

-

-

fenyleeneineni

fenyleeneinesi

fenyleeneinensä / fenyleeneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fenyleenimme

fenyleenimme

fenyleeninne

fenyleeninne

fenyleeninsä

fenyleeninsä

Par

-ta

fenyleeniämme

fenyleenejämme

fenyleeniänne

fenyleenejänne

fenyleeniänsä / fenyleeniään

fenyleenejänsä / fenyleenejään

Gen

-n

fenyleenimme

fenyleeniemme

fenyleeninne

fenyleenienne

fenyleeninsä

fenyleeniensä

Ill

mihin

fenyleeniimme

fenyleeneihimme

fenyleeniinne

fenyleeneihinne

fenyleeniinsä

fenyleeneihinsä

Ine

-ssa

fenyleenissämme

fenyleeneissämme

fenyleenissänne

fenyleeneissänne

fenyleenissänsä / fenyleenissään

fenyleeneissänsä / fenyleeneissään

Ela

-sta

fenyleenistämme

fenyleeneistämme

fenyleenistänne

fenyleeneistänne

fenyleenistänsä / fenyleenistään

fenyleeneistänsä / fenyleeneistään

All

-lle

fenyleenillemme

fenyleeneillemme

fenyleenillenne

fenyleeneillenne

fenyleenillensä / fenyleenilleen

fenyleeneillensä / fenyleeneilleän

Ade

-lla

fenyleenillämme

fenyleeneillämme

fenyleenillänne

fenyleeneillänne

fenyleenillänsä / fenyleenillään

fenyleeneillänsä / fenyleeneillään

Abl

-lta

fenyleeniltämme

fenyleeneiltämme

fenyleeniltänne

fenyleeneiltänne

fenyleeniltänsä / fenyleeniltään

fenyleeneiltänsä / fenyleeneiltään

Tra

-ksi

fenyleeniksemme

fenyleeneiksemme

fenyleeniksenne

fenyleeneiksenne

fenyleeniksensä / fenyleenikseen

fenyleeneiksensä / fenyleeneikseen

Ess

-na

fenyleeninämme

fenyleeneinämme

fenyleeninänne

fenyleeneinänne

fenyleeninänsä / fenyleeninään

fenyleeneinänsä / fenyleeneinään

Abe

-tta

fenyleenittämme

fenyleeneittämme

fenyleenittänne

fenyleeneittänne

fenyleenittänsä / fenyleenittään

fenyleeneittänsä / fenyleeneittään

Com

-ne

-

fenyleeneinemme

-

fenyleeneinenne

-

fenyleeneinensä / fenyleeneineen

Singular

Plural

Nom

-

fenyleenimme

fenyleeninne

fenyleeninsä

fenyleenimme

fenyleeninne

fenyleeninsä

Par

-ta

fenyleeniämme

fenyleeniänne

fenyleeniänsä / fenyleeniään

fenyleenejämme

fenyleenejänne

fenyleenejänsä / fenyleenejään

Gen

-n

fenyleenimme

fenyleeninne

fenyleeninsä

fenyleeniemme

fenyleenienne

fenyleeniensä

Ill

mihin

fenyleeniimme

fenyleeniinne

fenyleeniinsä

fenyleeneihimme

fenyleeneihinne

fenyleeneihinsä

Ine

-ssa

fenyleenissämme

fenyleenissänne

fenyleenissänsä / fenyleenissään

fenyleeneissämme

fenyleeneissänne

fenyleeneissänsä / fenyleeneissään

Ela

-sta

fenyleenistämme

fenyleenistänne

fenyleenistänsä / fenyleenistään

fenyleeneistämme

fenyleeneistänne

fenyleeneistänsä / fenyleeneistään

All

-lle

fenyleenillemme

fenyleenillenne

fenyleenillensä / fenyleenilleen

fenyleeneillemme

fenyleeneillenne

fenyleeneillensä / fenyleeneilleän

Ade

-lla

fenyleenillämme

fenyleenillänne

fenyleenillänsä / fenyleenillään

fenyleeneillämme

fenyleeneillänne

fenyleeneillänsä / fenyleeneillään

Abl

-lta

fenyleeniltämme

fenyleeniltänne

fenyleeniltänsä / fenyleeniltään

fenyleeneiltämme

fenyleeneiltänne

fenyleeneiltänsä / fenyleeneiltään

Tra

-ksi

fenyleeniksemme

fenyleeniksenne

fenyleeniksensä / fenyleenikseen

fenyleeneiksemme

fenyleeneiksenne

fenyleeneiksensä / fenyleeneikseen

Ess

-na

fenyleeninämme

fenyleeninänne

fenyleeninänsä / fenyleeninään

fenyleeneinämme

fenyleeneinänne

fenyleeneinänsä / fenyleeneinään

Abe

-tta

fenyleenittämme

fenyleenittänne

fenyleenittänsä / fenyleenittään

fenyleeneittämme

fenyleeneittänne

fenyleeneittänsä / fenyleeneittään

Com

-ne

-

-

-

fenyleeneinemme

fenyleeneinenne

fenyleeneinensä / fenyleeneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oksi

ohdet

Par

-ta

ohta

oksia

Gen

-n

ohden

oksien

Ill

mihin

ohteen

oksiin

Ine

-ssa

ohdessa

oksissa

Ela

-sta

ohdesta

oksista

All

-lle

ohdelle

oksille

Ade

-lla

ohdella

oksilla

Abl

-lta

ohdelta

oksilta

Tra

-ksi

ohdeksi

oksiksi

Ess

-na

ohtena

oksina

Abe

-tta

ohdetta

oksitta

Com

-ne

-

oksine

Ins

-in

-

oksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oksi

ohdet

Par

-ta

ohta

oksia

Gen

-n

ohden

oksien

Ill

mihin

ohteen

oksiin

Ine

-ssa

ohdessa

oksissa

Ela

-sta

ohdesta

oksista

All

-lle

ohdelle

oksille

Ade

-lla

ohdella

oksilla

Abl

-lta

ohdelta

oksilta

Tra

-ksi

ohdeksi

oksiksi

Ess

-na

ohtena

oksina

Abe

-tta

ohdetta

oksitta

Com

-ne

-

oksine

Ins

-in

-

oksin

oxy
(obs) bear karhu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; Common Crawl parallel corpus Oksi kellastuu ja tippuu puusta syksyllä. The branch turns yellow and falls off the tree in the fall. Lapsi leikki oksalla, kunnes oksi katkesi. The child was playing on the branch until the branch broke. Oksi roikkui vaarallisen lähellä sähköjohtoja. The branch was hanging dangerously close to the power lines. Ohtesi on hyvin ohut. Your twig is very thin. Ohtesi putosi puusta. Your branch fell from the tree. Oksia karsittiin puista. Branches were pruned from the trees. Puissa oli paljon oksia. There were many branches on the trees. Lapsi leikki oksilla. The child played on the branches. Ohtesi oli kauniin ruskea. Your branch was beautifully brown. Ohtesi kantaa pieniä lehtiä. Your twig carries small leaves. Show more arrow right

Wiktionary

(obsolete) bear (Ursus arctos) Show more arrow right karhu Show more arrow right From Proto-Finnic okci. Show more arrow right

Wikipedia

Brown bear The brown bear (Ursus arctos) is a large bear species found across Eurasia and North America. In North America, the populations of brown bears are called grizzly bears, while the subspecies that inhabits the Kodiak Islands of Alaska is known as the Kodiak bear. It is one of the largest living terrestrial members of the order Carnivora, rivaled in size only by its closest relative, the polar bear (Ursus maritimus), which is much less variable in size and slightly bigger on average. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohteni

ohteni

ohtesi

ohtesi

ohtensa

ohtensa

Par

-ta

ohtani

oksiani

ohtasi

oksiasi

ohtansa / ohtaan

oksiansa / oksiaan

Gen

-n

ohteni

oksieni

ohtesi

oksiesi

ohtensa

oksiensa

Ill

mihin

ohteeni

oksiini

ohteesi

oksiisi

ohteensa

oksiinsa

Ine

-ssa

ohdessani

oksissani

ohdessasi

oksissasi

ohdessansa / ohdessaan

oksissansa / oksissaan

Ela

-sta

ohdestani

oksistani

ohdestasi

oksistasi

ohdestansa / ohdestaan

oksistansa / oksistaan

All

-lle

ohdelleni

oksilleni

ohdellesi

oksillesi

ohdellensa / ohdelleen

oksillensa / oksillean

Ade

-lla

ohdellani

oksillani

ohdellasi

oksillasi

ohdellansa / ohdellaan

oksillansa / oksillaan

Abl

-lta

ohdeltani

oksiltani

ohdeltasi

oksiltasi

ohdeltansa / ohdeltaan

oksiltansa / oksiltaan

Tra

-ksi

ohdekseni

oksikseni

ohdeksesi

oksiksesi

ohdeksensa / ohdekseen

oksiksensa / oksikseen

Ess

-na

ohtenani

oksinani

ohtenasi

oksinasi

ohtenansa / ohtenaan

oksinansa / oksinaan

Abe

-tta

ohdettani

oksittani

ohdettasi

oksittasi

ohdettansa / ohdettaan

oksittansa / oksittaan

Com

-ne

-

oksineni

-

oksinesi

-

oksinensa / oksineen

Singular

Plural

Nom

-

ohteni

ohtesi

ohtensa

ohteni

ohtesi

ohtensa

Par

-ta

ohtani

ohtasi

ohtansa / ohtaan

oksiani

oksiasi

oksiansa / oksiaan

Gen

-n

ohteni

ohtesi

ohtensa

oksieni

oksiesi

oksiensa

Ill

mihin

ohteeni

ohteesi

ohteensa

oksiini

oksiisi

oksiinsa

Ine

-ssa

ohdessani

ohdessasi

ohdessansa / ohdessaan

oksissani

oksissasi

oksissansa / oksissaan

Ela

-sta

ohdestani

ohdestasi

ohdestansa / ohdestaan

oksistani

oksistasi

oksistansa / oksistaan

All

-lle

ohdelleni

ohdellesi

ohdellensa / ohdelleen

oksilleni

oksillesi

oksillensa / oksillean

Ade

-lla

ohdellani

ohdellasi

ohdellansa / ohdellaan

oksillani

oksillasi

oksillansa / oksillaan

Abl

-lta

ohdeltani

ohdeltasi

ohdeltansa / ohdeltaan

oksiltani

oksiltasi

oksiltansa / oksiltaan

Tra

-ksi

ohdekseni

ohdeksesi

ohdeksensa / ohdekseen

oksikseni

oksiksesi

oksiksensa / oksikseen

Ess

-na

ohtenani

ohtenasi

ohtenansa / ohtenaan

oksinani

oksinasi

oksinansa / oksinaan

Abe

-tta

ohdettani

ohdettasi

ohdettansa / ohdettaan

oksittani

oksittasi

oksittansa / oksittaan

Com

-ne

-

-

-

oksineni

oksinesi

oksinensa / oksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohtemme

ohtemme

ohtenne

ohtenne

ohtensa

ohtensa

Par

-ta

ohtamme

oksiamme

ohtanne

oksianne

ohtansa / ohtaan

oksiansa / oksiaan

Gen

-n

ohtemme

oksiemme

ohtenne

oksienne

ohtensa

oksiensa

Ill

mihin

ohteemme

oksiimme

ohteenne

oksiinne

ohteensa

oksiinsa

Ine

-ssa

ohdessamme

oksissamme

ohdessanne

oksissanne

ohdessansa / ohdessaan

oksissansa / oksissaan

Ela

-sta

ohdestamme

oksistamme

ohdestanne

oksistanne

ohdestansa / ohdestaan

oksistansa / oksistaan

All

-lle

ohdellemme

oksillemme

ohdellenne

oksillenne

ohdellensa / ohdelleen

oksillensa / oksillean

Ade

-lla

ohdellamme

oksillamme

ohdellanne

oksillanne

ohdellansa / ohdellaan

oksillansa / oksillaan

Abl

-lta

ohdeltamme

oksiltamme

ohdeltanne

oksiltanne

ohdeltansa / ohdeltaan

oksiltansa / oksiltaan

Tra

-ksi

ohdeksemme

oksiksemme

ohdeksenne

oksiksenne

ohdeksensa / ohdekseen

oksiksensa / oksikseen

Ess

-na

ohtenamme

oksinamme

ohtenanne

oksinanne

ohtenansa / ohtenaan

oksinansa / oksinaan

Abe

-tta

ohdettamme

oksittamme

ohdettanne

oksittanne

ohdettansa / ohdettaan

oksittansa / oksittaan

Com

-ne

-

oksinemme

-

oksinenne

-

oksinensa / oksineen

Singular

Plural

Nom

-

ohtemme

ohtenne

ohtensa

ohtemme

ohtenne

ohtensa

Par

-ta

ohtamme

ohtanne

ohtansa / ohtaan

oksiamme

oksianne

oksiansa / oksiaan

Gen

-n

ohtemme

ohtenne

ohtensa

oksiemme

oksienne

oksiensa

Ill

mihin

ohteemme

ohteenne

ohteensa

oksiimme

oksiinne

oksiinsa

Ine

-ssa

ohdessamme

ohdessanne

ohdessansa / ohdessaan

oksissamme

oksissanne

oksissansa / oksissaan

Ela

-sta

ohdestamme

ohdestanne

ohdestansa / ohdestaan

oksistamme

oksistanne

oksistansa / oksistaan

All

-lle

ohdellemme

ohdellenne

ohdellensa / ohdelleen

oksillemme

oksillenne

oksillensa / oksillean

Ade

-lla

ohdellamme

ohdellanne

ohdellansa / ohdellaan

oksillamme

oksillanne

oksillansa / oksillaan

Abl

-lta

ohdeltamme

ohdeltanne

ohdeltansa / ohdeltaan

oksiltamme

oksiltanne

oksiltansa / oksiltaan

Tra

-ksi

ohdeksemme

ohdeksenne

ohdeksensa / ohdekseen

oksiksemme

oksiksenne

oksiksensa / oksikseen

Ess

-na

ohtenamme

ohtenanne

ohtenansa / ohtenaan

oksinamme

oksinanne

oksinansa / oksinaan

Abe

-tta

ohdettamme

ohdettanne

ohdettansa / ohdettaan

oksittamme

oksittanne

oksittansa / oksittaan

Com

-ne

-

-

-

oksinemme

oksinenne

oksinensa / oksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

fenyleeni

fenyleenit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

fenyleenin

fenyleenien

Ill

mihin

fenyleeniin

Solve

Ine

-ssa

fenyleeneissä

Solve

Ela

-sta

fenyleenistä

fenyleeneistä

All

-lle

fenyleenille

Solve

Ade

-lla

fenyleeneillä

Solve

Abl

-lta

fenyleeniltä

fenyleeneiltä

Tra

-ksi

fenyleeniksi

fenyleeneiksi

Ess

-na

fenyleeninä

fenyleeneinä

Abe

-tta

fenyleenittä

fenyleeneittä

Com

-ne

-

fenyleeneine

Ins

-in

-

fenyleenein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

fenyleeni

fenyleenit

Par

-ta

Gen

-n

fenyleenin

fenyleenien

Ill

mihin

fenyleeniin

Ine

-ssa

fenyleeneissä

Ela

-sta

fenyleenistä

fenyleeneistä

All

-lle

fenyleenille

Ade

-lla

fenyleeneillä

Abl

-lta

fenyleeniltä

fenyleeneiltä

Tra

-ksi

fenyleeniksi

fenyleeneiksi

Ess

-na

fenyleeninä

fenyleeneinä

Abe

-tta

fenyleenittä

fenyleeneittä

Com

-ne

-

fenyleeneine

Ins

-in

-

fenyleenein

Singular

Plural

Nom

-

oksi

ohdet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ohden

oksien

Ill

mihin

ohteen

Solve

Ine

-ssa

oksissa

Solve

Ela

-sta

ohdesta

oksista

All

-lle

ohdelle

Solve

Ade

-lla

oksilla

Solve

Abl

-lta

ohdelta

oksilta

Tra

-ksi

ohdeksi

oksiksi

Ess

-na

ohtena

oksina

Abe

-tta

ohdetta

oksitta

Com

-ne

-

oksine

Ins

-in

-

oksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oksi

ohdet

Par

-ta

Gen

-n

ohden

oksien

Ill

mihin

ohteen

Ine

-ssa

oksissa

Ela

-sta

ohdesta

oksista

All

-lle

ohdelle

Ade

-lla

oksilla

Abl

-lta

ohdelta

oksilta

Tra

-ksi

ohdeksi

oksiksi

Ess

-na

ohtena

oksina

Abe

-tta

ohdetta

oksitta

Com

-ne

-

oksine

Ins

-in

-

oksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept