logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

esiintymispalkkio, noun

Word analysis
esiintymispalkkiot

esiintymispalkkiot

esiintymispalkkio

Noun, Plural Nominative

esiintyminen

Noun, Derivation with suffix s

+ palkkio

Noun, Plural Nominative

esiintyä

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ palkkio

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esiintymispalkkio

esiintymispalkkiot

Par

-ta

esiintymispalkkiota

esiintymispalkkioita

Gen

-n

esiintymispalkkion

esiintymispalkkioitten / esiintymispalkkioiden

Ill

mihin

esiintymispalkkioon

esiintymispalkkioihin

Ine

-ssa

esiintymispalkkiossa

esiintymispalkkioissa

Ela

-sta

esiintymispalkkiosta

esiintymispalkkioista

All

-lle

esiintymispalkkiolle

esiintymispalkkioille

Ade

-lla

esiintymispalkkiolla

esiintymispalkkioilla

Abl

-lta

esiintymispalkkiolta

esiintymispalkkioilta

Tra

-ksi

esiintymispalkkioksi

esiintymispalkkioiksi

Ess

-na

esiintymispalkkiona

esiintymispalkkioina

Abe

-tta

esiintymispalkkiotta

esiintymispalkkioitta

Com

-ne

-

esiintymispalkkioine

Ins

-in

-

esiintymispalkkioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esiintymispalkkio

esiintymispalkkiot

Par

-ta

esiintymispalkkiota

esiintymispalkkioita

Gen

-n

esiintymispalkkion

esiintymispalkkioitten / esiintymispalkkioiden

Ill

mihin

esiintymispalkkioon

esiintymispalkkioihin

Ine

-ssa

esiintymispalkkiossa

esiintymispalkkioissa

Ela

-sta

esiintymispalkkiosta

esiintymispalkkioista

All

-lle

esiintymispalkkiolle

esiintymispalkkioille

Ade

-lla

esiintymispalkkiolla

esiintymispalkkioilla

Abl

-lta

esiintymispalkkiolta

esiintymispalkkioilta

Tra

-ksi

esiintymispalkkioksi

esiintymispalkkioiksi

Ess

-na

esiintymispalkkiona

esiintymispalkkioina

Abe

-tta

esiintymispalkkiotta

esiintymispalkkioitta

Com

-ne

-

esiintymispalkkioine

Ins

-in

-

esiintymispalkkioin

fee
poll
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; not-set; WikiMatrix Vähennetään se esiintymispalkkiostasi. That gets charged against your appearance fee. Lisäksi matkan muu rahoitus ja mahdolliset esiintymispalkkiot on ilmoitettava hakemuksessa. In addition, other possible funding for the trip and appearance fees must be stated in the application. Festivaali maksaa teoksesta esiintymispalkkion. – The festival offers the participants a performance fee. pienet ja epävarmat tulot, jotka koostuvat toisistaan poikkeavista palkkioista (palkkatulot, palkkiot, avustukset, tekijänoikeudet, jälleenmyyntioikeudet, esiintymispalkkiot. ∙ poor and unpredictable income levels, on the basis of extremely variegated payment (salaries, fees of various kinds, royalties, resale rights, participation fees, etc.),. Esityskorvaukseen sisältyvät esiintymispalkkio, mahdolliset materiaalikulut ja matkakorvaukset. The price consists of a performance fee as well as possible material and travel costs. Jos teet esim. bändin kanssa keikkoja, voitte jakaa esiintymispalkkion bändiin kuuluvien kesken. For example, if you are performing with a band, you can share the invoiced amount with all band members. Lipputuotoista vähennetään mm. Musiikkitalon vuokra ja muut Musiikkitalon kulut, Helsingin kaupunginorkesterin esiintymispalkkiot, taiteilijoiden matkakulut sekä konsertin tuotantons-, myyntins-ja markkinointikulut, jotka pyritään pitämään mahdollisimman alhaisina. The rent of the Music Centre and other costs related to the venue, the fees of the Helsinki Philharmonic Orchestra, travel costs for the artists, and concert production, sales and marketing costs, which will be kept as low as possible, are deducted from ticket sale proceeds. Tästä löydät SKTL:n lomakkeet, joilla voit laskuttaa liitolta esiintymispalkkiosi, matkans-tai päivärahakorvauksesi tai muun vastaavan kulun. Below you will find all the documents for receiving compensation or reimbursement for your performance, travel or daily allowance fees or other similar expense. Pohjatyönä ja innostuksena tälle tutkimukselle mainittakoon allekirjoittaneen aiempi tutkimus vuodelta 2011, jonka mukaan monet musiikin ammattiopiskelijat kokivat joutuneensa pakon edessä yrittäjksi, mikäli halusivat laskuttaa ohjelmatoimistoilta ansaitsemansa esiintymispalkkiot. The groundwork and inspiration for this study was based on the author's previous smaller study conducted in 2011, which suggested that many music students operate or feel being forced to operate as entrepreneurs in order to receive their payments from their performances. Alehinin ja Capablancan välit tulehtuivat, ja Alehin alkoi vaatia paljon suurempia esiintymispalkkioita turnauksista, joissa Capablanca oli mukana. Their relationship became bitter, and Alekhine demanded much higher appearance fees for tournaments in which Capablanca also played. Show more arrow right

Wiktionary

appearance fee Show more arrow right esiintymis- +‎ palkkio Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

esiintymispalkkioni

esiintymispalkkioni

esiintymispalkkiosi

esiintymispalkkiosi

esiintymispalkkionsa

esiintymispalkkionsa

Par

-ta

esiintymispalkkiotani

esiintymispalkkioitani

esiintymispalkkiotasi

esiintymispalkkioitasi

esiintymispalkkiotansa / esiintymispalkkiotaan

esiintymispalkkioitansa / esiintymispalkkioitaan

Gen

-n

esiintymispalkkioni

esiintymispalkkioitteni / esiintymispalkkioideni

esiintymispalkkiosi

esiintymispalkkioittesi / esiintymispalkkioidesi

esiintymispalkkionsa

esiintymispalkkioittensa / esiintymispalkkioidensa

Ill

mihin

esiintymispalkkiooni

esiintymispalkkioihini

esiintymispalkkioosi

esiintymispalkkioihisi

esiintymispalkkioonsa

esiintymispalkkioihinsa

Ine

-ssa

esiintymispalkkiossani

esiintymispalkkioissani

esiintymispalkkiossasi

esiintymispalkkioissasi

esiintymispalkkiossansa / esiintymispalkkiossaan

esiintymispalkkioissansa / esiintymispalkkioissaan

Ela

-sta

esiintymispalkkiostani

esiintymispalkkioistani

esiintymispalkkiostasi

esiintymispalkkioistasi

esiintymispalkkiostansa / esiintymispalkkiostaan

esiintymispalkkioistansa / esiintymispalkkioistaan

All

-lle

esiintymispalkkiolleni

esiintymispalkkioilleni

esiintymispalkkiollesi

esiintymispalkkioillesi

esiintymispalkkiollensa / esiintymispalkkiolleen

esiintymispalkkioillensa / esiintymispalkkioillean

Ade

-lla

esiintymispalkkiollani

esiintymispalkkioillani

esiintymispalkkiollasi

esiintymispalkkioillasi

esiintymispalkkiollansa / esiintymispalkkiollaan

esiintymispalkkioillansa / esiintymispalkkioillaan

Abl

-lta

esiintymispalkkioltani

esiintymispalkkioiltani

esiintymispalkkioltasi

esiintymispalkkioiltasi

esiintymispalkkioltansa / esiintymispalkkioltaan

esiintymispalkkioiltansa / esiintymispalkkioiltaan

Tra

-ksi

esiintymispalkkiokseni

esiintymispalkkioikseni

esiintymispalkkioksesi

esiintymispalkkioiksesi

esiintymispalkkioksensa / esiintymispalkkiokseen

esiintymispalkkioiksensa / esiintymispalkkioikseen

Ess

-na

esiintymispalkkionani

esiintymispalkkioinani

esiintymispalkkionasi

esiintymispalkkioinasi

esiintymispalkkionansa / esiintymispalkkionaan

esiintymispalkkioinansa / esiintymispalkkioinaan

Abe

-tta

esiintymispalkkiottani

esiintymispalkkioittani

esiintymispalkkiottasi

esiintymispalkkioittasi

esiintymispalkkiottansa / esiintymispalkkiottaan

esiintymispalkkioittansa / esiintymispalkkioittaan

Com

-ne

-

esiintymispalkkioineni

-

esiintymispalkkioinesi

-

esiintymispalkkioinensa / esiintymispalkkioineen

Singular

Plural

Nom

-

esiintymispalkkioni

esiintymispalkkiosi

esiintymispalkkionsa

esiintymispalkkioni

esiintymispalkkiosi

esiintymispalkkionsa

Par

-ta

esiintymispalkkiotani

esiintymispalkkiotasi

esiintymispalkkiotansa / esiintymispalkkiotaan

esiintymispalkkioitani

esiintymispalkkioitasi

esiintymispalkkioitansa / esiintymispalkkioitaan

Gen

-n

esiintymispalkkioni

esiintymispalkkiosi

esiintymispalkkionsa

esiintymispalkkioitteni / esiintymispalkkioideni

esiintymispalkkioittesi / esiintymispalkkioidesi

esiintymispalkkioittensa / esiintymispalkkioidensa

Ill

mihin

esiintymispalkkiooni

esiintymispalkkioosi

esiintymispalkkioonsa

esiintymispalkkioihini

esiintymispalkkioihisi

esiintymispalkkioihinsa

Ine

-ssa

esiintymispalkkiossani

esiintymispalkkiossasi

esiintymispalkkiossansa / esiintymispalkkiossaan

esiintymispalkkioissani

esiintymispalkkioissasi

esiintymispalkkioissansa / esiintymispalkkioissaan

Ela

-sta

esiintymispalkkiostani

esiintymispalkkiostasi

esiintymispalkkiostansa / esiintymispalkkiostaan

esiintymispalkkioistani

esiintymispalkkioistasi

esiintymispalkkioistansa / esiintymispalkkioistaan

All

-lle

esiintymispalkkiolleni

esiintymispalkkiollesi

esiintymispalkkiollensa / esiintymispalkkiolleen

esiintymispalkkioilleni

esiintymispalkkioillesi

esiintymispalkkioillensa / esiintymispalkkioillean

Ade

-lla

esiintymispalkkiollani

esiintymispalkkiollasi

esiintymispalkkiollansa / esiintymispalkkiollaan

esiintymispalkkioillani

esiintymispalkkioillasi

esiintymispalkkioillansa / esiintymispalkkioillaan

Abl

-lta

esiintymispalkkioltani

esiintymispalkkioltasi

esiintymispalkkioltansa / esiintymispalkkioltaan

esiintymispalkkioiltani

esiintymispalkkioiltasi

esiintymispalkkioiltansa / esiintymispalkkioiltaan

Tra

-ksi

esiintymispalkkiokseni

esiintymispalkkioksesi

esiintymispalkkioksensa / esiintymispalkkiokseen

esiintymispalkkioikseni

esiintymispalkkioiksesi

esiintymispalkkioiksensa / esiintymispalkkioikseen

Ess

-na

esiintymispalkkionani

esiintymispalkkionasi

esiintymispalkkionansa / esiintymispalkkionaan

esiintymispalkkioinani

esiintymispalkkioinasi

esiintymispalkkioinansa / esiintymispalkkioinaan

Abe

-tta

esiintymispalkkiottani

esiintymispalkkiottasi

esiintymispalkkiottansa / esiintymispalkkiottaan

esiintymispalkkioittani

esiintymispalkkioittasi

esiintymispalkkioittansa / esiintymispalkkioittaan

Com

-ne

-

-

-

esiintymispalkkioineni

esiintymispalkkioinesi

esiintymispalkkioinensa / esiintymispalkkioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

esiintymispalkkiomme

esiintymispalkkiomme

esiintymispalkkionne

esiintymispalkkionne

esiintymispalkkionsa

esiintymispalkkionsa

Par

-ta

esiintymispalkkiotamme

esiintymispalkkioitamme

esiintymispalkkiotanne

esiintymispalkkioitanne

esiintymispalkkiotansa / esiintymispalkkiotaan

esiintymispalkkioitansa / esiintymispalkkioitaan

Gen

-n

esiintymispalkkiomme

esiintymispalkkioittemme / esiintymispalkkioidemme

esiintymispalkkionne

esiintymispalkkioittenne / esiintymispalkkioidenne

esiintymispalkkionsa

esiintymispalkkioittensa / esiintymispalkkioidensa

Ill

mihin

esiintymispalkkioomme

esiintymispalkkioihimme

esiintymispalkkioonne

esiintymispalkkioihinne

esiintymispalkkioonsa

esiintymispalkkioihinsa

Ine

-ssa

esiintymispalkkiossamme

esiintymispalkkioissamme

esiintymispalkkiossanne

esiintymispalkkioissanne

esiintymispalkkiossansa / esiintymispalkkiossaan

esiintymispalkkioissansa / esiintymispalkkioissaan

Ela

-sta

esiintymispalkkiostamme

esiintymispalkkioistamme

esiintymispalkkiostanne

esiintymispalkkioistanne

esiintymispalkkiostansa / esiintymispalkkiostaan

esiintymispalkkioistansa / esiintymispalkkioistaan

All

-lle

esiintymispalkkiollemme

esiintymispalkkioillemme

esiintymispalkkiollenne

esiintymispalkkioillenne

esiintymispalkkiollensa / esiintymispalkkiolleen

esiintymispalkkioillensa / esiintymispalkkioillean

Ade

-lla

esiintymispalkkiollamme

esiintymispalkkioillamme

esiintymispalkkiollanne

esiintymispalkkioillanne

esiintymispalkkiollansa / esiintymispalkkiollaan

esiintymispalkkioillansa / esiintymispalkkioillaan

Abl

-lta

esiintymispalkkioltamme

esiintymispalkkioiltamme

esiintymispalkkioltanne

esiintymispalkkioiltanne

esiintymispalkkioltansa / esiintymispalkkioltaan

esiintymispalkkioiltansa / esiintymispalkkioiltaan

Tra

-ksi

esiintymispalkkioksemme

esiintymispalkkioiksemme

esiintymispalkkioksenne

esiintymispalkkioiksenne

esiintymispalkkioksensa / esiintymispalkkiokseen

esiintymispalkkioiksensa / esiintymispalkkioikseen

Ess

-na

esiintymispalkkionamme

esiintymispalkkioinamme

esiintymispalkkionanne

esiintymispalkkioinanne

esiintymispalkkionansa / esiintymispalkkionaan

esiintymispalkkioinansa / esiintymispalkkioinaan

Abe

-tta

esiintymispalkkiottamme

esiintymispalkkioittamme

esiintymispalkkiottanne

esiintymispalkkioittanne

esiintymispalkkiottansa / esiintymispalkkiottaan

esiintymispalkkioittansa / esiintymispalkkioittaan

Com

-ne

-

esiintymispalkkioinemme

-

esiintymispalkkioinenne

-

esiintymispalkkioinensa / esiintymispalkkioineen

Singular

Plural

Nom

-

esiintymispalkkiomme

esiintymispalkkionne

esiintymispalkkionsa

esiintymispalkkiomme

esiintymispalkkionne

esiintymispalkkionsa

Par

-ta

esiintymispalkkiotamme

esiintymispalkkiotanne

esiintymispalkkiotansa / esiintymispalkkiotaan

esiintymispalkkioitamme

esiintymispalkkioitanne

esiintymispalkkioitansa / esiintymispalkkioitaan

Gen

-n

esiintymispalkkiomme

esiintymispalkkionne

esiintymispalkkionsa

esiintymispalkkioittemme / esiintymispalkkioidemme

esiintymispalkkioittenne / esiintymispalkkioidenne

esiintymispalkkioittensa / esiintymispalkkioidensa

Ill

mihin

esiintymispalkkioomme

esiintymispalkkioonne

esiintymispalkkioonsa

esiintymispalkkioihimme

esiintymispalkkioihinne

esiintymispalkkioihinsa

Ine

-ssa

esiintymispalkkiossamme

esiintymispalkkiossanne

esiintymispalkkiossansa / esiintymispalkkiossaan

esiintymispalkkioissamme

esiintymispalkkioissanne

esiintymispalkkioissansa / esiintymispalkkioissaan

Ela

-sta

esiintymispalkkiostamme

esiintymispalkkiostanne

esiintymispalkkiostansa / esiintymispalkkiostaan

esiintymispalkkioistamme

esiintymispalkkioistanne

esiintymispalkkioistansa / esiintymispalkkioistaan

All

-lle

esiintymispalkkiollemme

esiintymispalkkiollenne

esiintymispalkkiollensa / esiintymispalkkiolleen

esiintymispalkkioillemme

esiintymispalkkioillenne

esiintymispalkkioillensa / esiintymispalkkioillean

Ade

-lla

esiintymispalkkiollamme

esiintymispalkkiollanne

esiintymispalkkiollansa / esiintymispalkkiollaan

esiintymispalkkioillamme

esiintymispalkkioillanne

esiintymispalkkioillansa / esiintymispalkkioillaan

Abl

-lta

esiintymispalkkioltamme

esiintymispalkkioltanne

esiintymispalkkioltansa / esiintymispalkkioltaan

esiintymispalkkioiltamme

esiintymispalkkioiltanne

esiintymispalkkioiltansa / esiintymispalkkioiltaan

Tra

-ksi

esiintymispalkkioksemme

esiintymispalkkioksenne

esiintymispalkkioksensa / esiintymispalkkiokseen

esiintymispalkkioiksemme

esiintymispalkkioiksenne

esiintymispalkkioiksensa / esiintymispalkkioikseen

Ess

-na

esiintymispalkkionamme

esiintymispalkkionanne

esiintymispalkkionansa / esiintymispalkkionaan

esiintymispalkkioinamme

esiintymispalkkioinanne

esiintymispalkkioinansa / esiintymispalkkioinaan

Abe

-tta

esiintymispalkkiottamme

esiintymispalkkiottanne

esiintymispalkkiottansa / esiintymispalkkiottaan

esiintymispalkkioittamme

esiintymispalkkioittanne

esiintymispalkkioittansa / esiintymispalkkioittaan

Com

-ne

-

-

-

esiintymispalkkioinemme

esiintymispalkkioinenne

esiintymispalkkioinensa / esiintymispalkkioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esiintyminen

esiintymiset

Par

-ta

esiintymistä

esiintymisiä

Gen

-n

esiintymisen

esiintymisien / esiintymisten

Ill

mihin

esiintymiseen

esiintymisiin

Ine

-ssa

esiintymisessä

esiintymisissä

Ela

-sta

esiintymisestä

esiintymisistä

All

-lle

esiintymiselle

esiintymisille

Ade

-lla

esiintymisellä

esiintymisillä

Abl

-lta

esiintymiseltä

esiintymisiltä

Tra

-ksi

esiintymiseksi

esiintymisiksi

Ess

-na

esiintymisenä

esiintymisinä

Abe

-tta

esiintymisettä

esiintymisittä

Com

-ne

-

esiintymisine

Ins

-in

-

esiintymisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esiintyminen

esiintymiset

Par

-ta

esiintymistä

esiintymisiä

Gen

-n

esiintymisen

esiintymisien / esiintymisten

Ill

mihin

esiintymiseen

esiintymisiin

Ine

-ssa

esiintymisessä

esiintymisissä

Ela

-sta

esiintymisestä

esiintymisistä

All

-lle

esiintymiselle

esiintymisille

Ade

-lla

esiintymisellä

esiintymisillä

Abl

-lta

esiintymiseltä

esiintymisiltä

Tra

-ksi

esiintymiseksi

esiintymisiksi

Ess

-na

esiintymisenä

esiintymisinä

Abe

-tta

esiintymisettä

esiintymisittä

Com

-ne

-

esiintymisine

Ins

-in

-

esiintymisin

performance suorituskyky, toiminta, suoritus, esitys, suorittaminen, esiintyminen
occurrence esiintyminen, tapahtuma, tapaus, sattuma
appearance esiintyminen, ulkomuoto, ilmaantuminen, vaikutelma, näkö, saapuminen
engagement sitoumus, kosketus, kihlaus, tapaaminen, palkkaaminen, esiintyminen
set sarja, joukko, setti, ryhmä, asento, esiintyminen
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; opensubtitles2; Tatoeba; EurLex-2 Esiintyminen on sujuvaa ja miellyttävää. Esiintyminen is fluent and pleasant. Esiintyminen oli odotettu ja onnistunut. The performance was anticipated and successful. Esiintymistä seurataan seuraavalla tavalla. The appearance is monitored as follows. Tyttäresi on nyt koens-esiintymisessä. Your girl's in there right now.That' s wonderful. Esiintymisiä oli yhteensä 15 eri kaupungissa. There were a total of 15 performances in different cities. Hän harjoitteli ahkerasti ennen tärkeätä esiintymistä. She practiced diligently before the important performance. Kyseisen haitallisen organismin esiintyminen vahvistettiin vuonna 2010. The outbreak of that harmful organism was confirmed in 2010. Tuo baletti on yksi hänen parhaista esiintymisiä. That ballet is one of her best performances. mikrons-organismin (ja tai sille sukua olevan mikrons-organismin) luonnollinen esiintyminen. the natural occurrence of the micro-organism (and/or a related micro-organism),. Odotamme innolla tulevia esiintymisiä festivaalilla. We are looking forward to the upcoming performances at the festival. Show more arrow right

Wiktionary

performance appearance, occurrence, prevalence Show more arrow right esiinty- +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

esiintymiseni

esiintymiseni

esiintymisesi

esiintymisesi

esiintymisensä

esiintymisensä

Par

-ta

esiintymistäni

esiintymisiäni

esiintymistäsi

esiintymisiäsi

esiintymistänsä / esiintymistään

esiintymisiänsä / esiintymisiään

Gen

-n

esiintymiseni

esiintymisieni / esiintymisteni

esiintymisesi

esiintymisiesi / esiintymistesi

esiintymisensä

esiintymisiensä / esiintymistensä

Ill

mihin

esiintymiseeni

esiintymisiini

esiintymiseesi

esiintymisiisi

esiintymiseensä

esiintymisiinsä

Ine

-ssa

esiintymisessäni

esiintymisissäni

esiintymisessäsi

esiintymisissäsi

esiintymisessänsä / esiintymisessään

esiintymisissänsä / esiintymisissään

Ela

-sta

esiintymisestäni

esiintymisistäni

esiintymisestäsi

esiintymisistäsi

esiintymisestänsä / esiintymisestään

esiintymisistänsä / esiintymisistään

All

-lle

esiintymiselleni

esiintymisilleni

esiintymisellesi

esiintymisillesi

esiintymisellensä / esiintymiselleen

esiintymisillensä / esiintymisilleän

Ade

-lla

esiintymiselläni

esiintymisilläni

esiintymiselläsi

esiintymisilläsi

esiintymisellänsä / esiintymisellään

esiintymisillänsä / esiintymisillään

Abl

-lta

esiintymiseltäni

esiintymisiltäni

esiintymiseltäsi

esiintymisiltäsi

esiintymiseltänsä / esiintymiseltään

esiintymisiltänsä / esiintymisiltään

Tra

-ksi

esiintymisekseni

esiintymisikseni

esiintymiseksesi

esiintymisiksesi

esiintymiseksensä / esiintymisekseen

esiintymisiksensä / esiintymisikseen

Ess

-na

esiintymisenäni

esiintymisinäni

esiintymisenäsi

esiintymisinäsi

esiintymisenänsä / esiintymisenään

esiintymisinänsä / esiintymisinään

Abe

-tta

esiintymisettäni

esiintymisittäni

esiintymisettäsi

esiintymisittäsi

esiintymisettänsä / esiintymisettään

esiintymisittänsä / esiintymisittään

Com

-ne

-

esiintymisineni

-

esiintymisinesi

-

esiintymisinensä / esiintymisineen

Singular

Plural

Nom

-

esiintymiseni

esiintymisesi

esiintymisensä

esiintymiseni

esiintymisesi

esiintymisensä

Par

-ta

esiintymistäni

esiintymistäsi

esiintymistänsä / esiintymistään

esiintymisiäni

esiintymisiäsi

esiintymisiänsä / esiintymisiään

Gen

-n

esiintymiseni

esiintymisesi

esiintymisensä

esiintymisieni / esiintymisteni

esiintymisiesi / esiintymistesi

esiintymisiensä / esiintymistensä

Ill

mihin

esiintymiseeni

esiintymiseesi

esiintymiseensä

esiintymisiini

esiintymisiisi

esiintymisiinsä

Ine

-ssa

esiintymisessäni

esiintymisessäsi

esiintymisessänsä / esiintymisessään

esiintymisissäni

esiintymisissäsi

esiintymisissänsä / esiintymisissään

Ela

-sta

esiintymisestäni

esiintymisestäsi

esiintymisestänsä / esiintymisestään

esiintymisistäni

esiintymisistäsi

esiintymisistänsä / esiintymisistään

All

-lle

esiintymiselleni

esiintymisellesi

esiintymisellensä / esiintymiselleen

esiintymisilleni

esiintymisillesi

esiintymisillensä / esiintymisilleän

Ade

-lla

esiintymiselläni

esiintymiselläsi

esiintymisellänsä / esiintymisellään

esiintymisilläni

esiintymisilläsi

esiintymisillänsä / esiintymisillään

Abl

-lta

esiintymiseltäni

esiintymiseltäsi

esiintymiseltänsä / esiintymiseltään

esiintymisiltäni

esiintymisiltäsi

esiintymisiltänsä / esiintymisiltään

Tra

-ksi

esiintymisekseni

esiintymiseksesi

esiintymiseksensä / esiintymisekseen

esiintymisikseni

esiintymisiksesi

esiintymisiksensä / esiintymisikseen

Ess

-na

esiintymisenäni

esiintymisenäsi

esiintymisenänsä / esiintymisenään

esiintymisinäni

esiintymisinäsi

esiintymisinänsä / esiintymisinään

Abe

-tta

esiintymisettäni

esiintymisettäsi

esiintymisettänsä / esiintymisettään

esiintymisittäni

esiintymisittäsi

esiintymisittänsä / esiintymisittään

Com

-ne

-

-

-

esiintymisineni

esiintymisinesi

esiintymisinensä / esiintymisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

esiintymisemme

esiintymisemme

esiintymisenne

esiintymisenne

esiintymisensä

esiintymisensä

Par

-ta

esiintymistämme

esiintymisiämme

esiintymistänne

esiintymisiänne

esiintymistänsä / esiintymistään

esiintymisiänsä / esiintymisiään

Gen

-n

esiintymisemme

esiintymisiemme / esiintymistemme

esiintymisenne

esiintymisienne / esiintymistenne

esiintymisensä

esiintymisiensä / esiintymistensä

Ill

mihin

esiintymiseemme

esiintymisiimme

esiintymiseenne

esiintymisiinne

esiintymiseensä

esiintymisiinsä

Ine

-ssa

esiintymisessämme

esiintymisissämme

esiintymisessänne

esiintymisissänne

esiintymisessänsä / esiintymisessään

esiintymisissänsä / esiintymisissään

Ela

-sta

esiintymisestämme

esiintymisistämme

esiintymisestänne

esiintymisistänne

esiintymisestänsä / esiintymisestään

esiintymisistänsä / esiintymisistään

All

-lle

esiintymisellemme

esiintymisillemme

esiintymisellenne

esiintymisillenne

esiintymisellensä / esiintymiselleen

esiintymisillensä / esiintymisilleän

Ade

-lla

esiintymisellämme

esiintymisillämme

esiintymisellänne

esiintymisillänne

esiintymisellänsä / esiintymisellään

esiintymisillänsä / esiintymisillään

Abl

-lta

esiintymiseltämme

esiintymisiltämme

esiintymiseltänne

esiintymisiltänne

esiintymiseltänsä / esiintymiseltään

esiintymisiltänsä / esiintymisiltään

Tra

-ksi

esiintymiseksemme

esiintymisiksemme

esiintymiseksenne

esiintymisiksenne

esiintymiseksensä / esiintymisekseen

esiintymisiksensä / esiintymisikseen

Ess

-na

esiintymisenämme

esiintymisinämme

esiintymisenänne

esiintymisinänne

esiintymisenänsä / esiintymisenään

esiintymisinänsä / esiintymisinään

Abe

-tta

esiintymisettämme

esiintymisittämme

esiintymisettänne

esiintymisittänne

esiintymisettänsä / esiintymisettään

esiintymisittänsä / esiintymisittään

Com

-ne

-

esiintymisinemme

-

esiintymisinenne

-

esiintymisinensä / esiintymisineen

Singular

Plural

Nom

-

esiintymisemme

esiintymisenne

esiintymisensä

esiintymisemme

esiintymisenne

esiintymisensä

Par

-ta

esiintymistämme

esiintymistänne

esiintymistänsä / esiintymistään

esiintymisiämme

esiintymisiänne

esiintymisiänsä / esiintymisiään

Gen

-n

esiintymisemme

esiintymisenne

esiintymisensä

esiintymisiemme / esiintymistemme

esiintymisienne / esiintymistenne

esiintymisiensä / esiintymistensä

Ill

mihin

esiintymiseemme

esiintymiseenne

esiintymiseensä

esiintymisiimme

esiintymisiinne

esiintymisiinsä

Ine

-ssa

esiintymisessämme

esiintymisessänne

esiintymisessänsä / esiintymisessään

esiintymisissämme

esiintymisissänne

esiintymisissänsä / esiintymisissään

Ela

-sta

esiintymisestämme

esiintymisestänne

esiintymisestänsä / esiintymisestään

esiintymisistämme

esiintymisistänne

esiintymisistänsä / esiintymisistään

All

-lle

esiintymisellemme

esiintymisellenne

esiintymisellensä / esiintymiselleen

esiintymisillemme

esiintymisillenne

esiintymisillensä / esiintymisilleän

Ade

-lla

esiintymisellämme

esiintymisellänne

esiintymisellänsä / esiintymisellään

esiintymisillämme

esiintymisillänne

esiintymisillänsä / esiintymisillään

Abl

-lta

esiintymiseltämme

esiintymiseltänne

esiintymiseltänsä / esiintymiseltään

esiintymisiltämme

esiintymisiltänne

esiintymisiltänsä / esiintymisiltään

Tra

-ksi

esiintymiseksemme

esiintymiseksenne

esiintymiseksensä / esiintymisekseen

esiintymisiksemme

esiintymisiksenne

esiintymisiksensä / esiintymisikseen

Ess

-na

esiintymisenämme

esiintymisenänne

esiintymisenänsä / esiintymisenään

esiintymisinämme

esiintymisinänne

esiintymisinänsä / esiintymisinään

Abe

-tta

esiintymisettämme

esiintymisettänne

esiintymisettänsä / esiintymisettään

esiintymisittämme

esiintymisittänne

esiintymisittänsä / esiintymisittään

Com

-ne

-

-

-

esiintymisinemme

esiintymisinenne

esiintymisinensä / esiintymisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palkkio

palkkiot

Par

-ta

palkkiota

palkkioita

Gen

-n

palkkion

palkkioitten / palkkioiden

Ill

mihin

palkkioon

palkkioihin

Ine

-ssa

palkkiossa

palkkioissa

Ela

-sta

palkkiosta

palkkioista

All

-lle

palkkiolle

palkkioille

Ade

-lla

palkkiolla

palkkioilla

Abl

-lta

palkkiolta

palkkioilta

Tra

-ksi

palkkioksi

palkkioiksi

Ess

-na

palkkiona

palkkioina

Abe

-tta

palkkiotta

palkkioitta

Com

-ne

-

palkkioine

Ins

-in

-

palkkioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palkkio

palkkiot

Par

-ta

palkkiota

palkkioita

Gen

-n

palkkion

palkkioitten / palkkioiden

Ill

mihin

palkkioon

palkkioihin

Ine

-ssa

palkkiossa

palkkioissa

Ela

-sta

palkkiosta

palkkioista

All

-lle

palkkiolle

palkkioille

Ade

-lla

palkkiolla

palkkioilla

Abl

-lta

palkkiolta

palkkioilta

Tra

-ksi

palkkioksi

palkkioiksi

Ess

-na

palkkiona

palkkioina

Abe

-tta

palkkiotta

palkkioitta

Com

-ne

-

palkkioine

Ins

-in

-

palkkioin

reward palkkio, palkinto, palkka, korvaus, löytöpalkkio
premium palkkio, vakuutusmaksu, preemio, lisäpalkkio, lisämaksu, bonus
remuneration korvaus, palkkio
fee maksu, palkkio
bonus bonus, palkkio, hyvitys, lisäetu, lisäpalkkio, voitto-osuus
commission komissio, provisio, palkkio, valiokunta, toimeksianto, lautakunta
bounty palkkio, anteliaisuus, tukipalkkio, lahja, anti, runsaskätisyys
gratuity palkkio, juomaraha, eroraha
allowance avustus, lisä, hyvitys, vähennys, määräraha, palkkio
price hinta, arvo, palkkio
recompense korvaus, palkkio
stipend stipendi, palkka, palkkio
purse kukkaro, käsilaukku, rahapussi, rahat, varat, palkkio
consideration näkökohta, harkinta, seikka, korvaus, huomaavaisuus, palkkio
requital kosto, korvaus, takaisinmaksu, palkkio
Show more arrow right
JRC-Acquis Parallel Corpus - Finnish-English; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; OPUS Europarl v7.0 - Finnish-English; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; OpenSubtitles Parallel Corpus - Finnish-English; EurLex-2; not-set; Eurlex2018q4 Palkkio oli sovittu etukäteen. The compensation was agreed upon in advance. Palkkio kävisi. The reward would be good. Palkkio maksettiin kahdessa erässä. The reward was paid in two installments. Palkkio annettiin hänelle tunnustuksena hyvin tehdystä työstä. The bonus was given to him as recognition for a job well done. En voi hyväksyä tällaista pientä palkkiota. I cannot accept such a small fee. Odotan saavani hyvän palkkion tästä työstä. I expect to receive a good reward for this work. 46. 12. 1 Polttoaineiden, malmien, metallien ja teollisuuskemikaalien tukkukauppa palkkios-tai sopimusperusteisesti. 46.12.1 | Wholesale on a fee or contract basis of fuels, ores, metals and industrial chemicals. B) toisen ikäryhmän palkkio voidaan maksaa vain, jos tuottaja on pitänyt vähintään 20 kuukauden ikäistä eläintä vähintään kaksi kuukautta; (b) the premium in respect of the second age bracket may be paid only if the producer has kept the animal aged not less than 20 months for a period of not less than two months; Komissio tekee muun muassa analyysin 40 ja 41 artiklan mukaisista palkkios-ja kannustintoimista sekä rahoitusarvion tutkimuksen kustannuksista ja kannustimien avulla toteutetuista eduista. The Commission shall, in particular, carry out an analysis of the incentive and reward operations under Articles 40 and 41, with a financial assessment relating to the research costs and profits resulting from such incentives. Palkkiot, jotka jäsen saa edustajantoimen hoitamisesta jossain toisessa parlamentissa. Any salary which the Member receives for the exercise of a mandate in another parliament,. Show more arrow right

Wiktionary

reward, bounty fee, honorarium Show more arrow right luentopalkkiolöytöpalkkioottelupalkkiopalkkiomatriisipalkkionmetsästäjäpelastuspalkkiopellonvarauspalkkiotekijänoikeuspalkkiotekijänpalkkiotukipalkkiotulospalkkio Show more arrow right palkita +‎ -io Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palkkioni

palkkioni

palkkiosi

palkkiosi

palkkionsa

palkkionsa

Par

-ta

palkkiotani

palkkioitani

palkkiotasi

palkkioitasi

palkkiotansa / palkkiotaan

palkkioitansa / palkkioitaan

Gen

-n

palkkioni

palkkioitteni / palkkioideni

palkkiosi

palkkioittesi / palkkioidesi

palkkionsa

palkkioittensa / palkkioidensa

Ill

mihin

palkkiooni

palkkioihini

palkkioosi

palkkioihisi

palkkioonsa

palkkioihinsa

Ine

-ssa

palkkiossani

palkkioissani

palkkiossasi

palkkioissasi

palkkiossansa / palkkiossaan

palkkioissansa / palkkioissaan

Ela

-sta

palkkiostani

palkkioistani

palkkiostasi

palkkioistasi

palkkiostansa / palkkiostaan

palkkioistansa / palkkioistaan

All

-lle

palkkiolleni

palkkioilleni

palkkiollesi

palkkioillesi

palkkiollensa / palkkiolleen

palkkioillensa / palkkioillean

Ade

-lla

palkkiollani

palkkioillani

palkkiollasi

palkkioillasi

palkkiollansa / palkkiollaan

palkkioillansa / palkkioillaan

Abl

-lta

palkkioltani

palkkioiltani

palkkioltasi

palkkioiltasi

palkkioltansa / palkkioltaan

palkkioiltansa / palkkioiltaan

Tra

-ksi

palkkiokseni

palkkioikseni

palkkioksesi

palkkioiksesi

palkkioksensa / palkkiokseen

palkkioiksensa / palkkioikseen

Ess

-na

palkkionani

palkkioinani

palkkionasi

palkkioinasi

palkkionansa / palkkionaan

palkkioinansa / palkkioinaan

Abe

-tta

palkkiottani

palkkioittani

palkkiottasi

palkkioittasi

palkkiottansa / palkkiottaan

palkkioittansa / palkkioittaan

Com

-ne

-

palkkioineni

-

palkkioinesi

-

palkkioinensa / palkkioineen

Singular

Plural

Nom

-

palkkioni

palkkiosi

palkkionsa

palkkioni

palkkiosi

palkkionsa

Par

-ta

palkkiotani

palkkiotasi

palkkiotansa / palkkiotaan

palkkioitani

palkkioitasi

palkkioitansa / palkkioitaan

Gen

-n

palkkioni

palkkiosi

palkkionsa

palkkioitteni / palkkioideni

palkkioittesi / palkkioidesi

palkkioittensa / palkkioidensa

Ill

mihin

palkkiooni

palkkioosi

palkkioonsa

palkkioihini

palkkioihisi

palkkioihinsa

Ine

-ssa

palkkiossani

palkkiossasi

palkkiossansa / palkkiossaan

palkkioissani

palkkioissasi

palkkioissansa / palkkioissaan

Ela

-sta

palkkiostani

palkkiostasi

palkkiostansa / palkkiostaan

palkkioistani

palkkioistasi

palkkioistansa / palkkioistaan

All

-lle

palkkiolleni

palkkiollesi

palkkiollensa / palkkiolleen

palkkioilleni

palkkioillesi

palkkioillensa / palkkioillean

Ade

-lla

palkkiollani

palkkiollasi

palkkiollansa / palkkiollaan

palkkioillani

palkkioillasi

palkkioillansa / palkkioillaan

Abl

-lta

palkkioltani

palkkioltasi

palkkioltansa / palkkioltaan

palkkioiltani

palkkioiltasi

palkkioiltansa / palkkioiltaan

Tra

-ksi

palkkiokseni

palkkioksesi

palkkioksensa / palkkiokseen

palkkioikseni

palkkioiksesi

palkkioiksensa / palkkioikseen

Ess

-na

palkkionani

palkkionasi

palkkionansa / palkkionaan

palkkioinani

palkkioinasi

palkkioinansa / palkkioinaan

Abe

-tta

palkkiottani

palkkiottasi

palkkiottansa / palkkiottaan

palkkioittani

palkkioittasi

palkkioittansa / palkkioittaan

Com

-ne

-

-

-

palkkioineni

palkkioinesi

palkkioinensa / palkkioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palkkiomme

palkkiomme

palkkionne

palkkionne

palkkionsa

palkkionsa

Par

-ta

palkkiotamme

palkkioitamme

palkkiotanne

palkkioitanne

palkkiotansa / palkkiotaan

palkkioitansa / palkkioitaan

Gen

-n

palkkiomme

palkkioittemme / palkkioidemme

palkkionne

palkkioittenne / palkkioidenne

palkkionsa

palkkioittensa / palkkioidensa

Ill

mihin

palkkioomme

palkkioihimme

palkkioonne

palkkioihinne

palkkioonsa

palkkioihinsa

Ine

-ssa

palkkiossamme

palkkioissamme

palkkiossanne

palkkioissanne

palkkiossansa / palkkiossaan

palkkioissansa / palkkioissaan

Ela

-sta

palkkiostamme

palkkioistamme

palkkiostanne

palkkioistanne

palkkiostansa / palkkiostaan

palkkioistansa / palkkioistaan

All

-lle

palkkiollemme

palkkioillemme

palkkiollenne

palkkioillenne

palkkiollensa / palkkiolleen

palkkioillensa / palkkioillean

Ade

-lla

palkkiollamme

palkkioillamme

palkkiollanne

palkkioillanne

palkkiollansa / palkkiollaan

palkkioillansa / palkkioillaan

Abl

-lta

palkkioltamme

palkkioiltamme

palkkioltanne

palkkioiltanne

palkkioltansa / palkkioltaan

palkkioiltansa / palkkioiltaan

Tra

-ksi

palkkioksemme

palkkioiksemme

palkkioksenne

palkkioiksenne

palkkioksensa / palkkiokseen

palkkioiksensa / palkkioikseen

Ess

-na

palkkionamme

palkkioinamme

palkkionanne

palkkioinanne

palkkionansa / palkkionaan

palkkioinansa / palkkioinaan

Abe

-tta

palkkiottamme

palkkioittamme

palkkiottanne

palkkioittanne

palkkiottansa / palkkiottaan

palkkioittansa / palkkioittaan

Com

-ne

-

palkkioinemme

-

palkkioinenne

-

palkkioinensa / palkkioineen

Singular

Plural

Nom

-

palkkiomme

palkkionne

palkkionsa

palkkiomme

palkkionne

palkkionsa

Par

-ta

palkkiotamme

palkkiotanne

palkkiotansa / palkkiotaan

palkkioitamme

palkkioitanne

palkkioitansa / palkkioitaan

Gen

-n

palkkiomme

palkkionne

palkkionsa

palkkioittemme / palkkioidemme

palkkioittenne / palkkioidenne

palkkioittensa / palkkioidensa

Ill

mihin

palkkioomme

palkkioonne

palkkioonsa

palkkioihimme

palkkioihinne

palkkioihinsa

Ine

-ssa

palkkiossamme

palkkiossanne

palkkiossansa / palkkiossaan

palkkioissamme

palkkioissanne

palkkioissansa / palkkioissaan

Ela

-sta

palkkiostamme

palkkiostanne

palkkiostansa / palkkiostaan

palkkioistamme

palkkioistanne

palkkioistansa / palkkioistaan

All

-lle

palkkiollemme

palkkiollenne

palkkiollensa / palkkiolleen

palkkioillemme

palkkioillenne

palkkioillensa / palkkioillean

Ade

-lla

palkkiollamme

palkkiollanne

palkkiollansa / palkkiollaan

palkkioillamme

palkkioillanne

palkkioillansa / palkkioillaan

Abl

-lta

palkkioltamme

palkkioltanne

palkkioltansa / palkkioltaan

palkkioiltamme

palkkioiltanne

palkkioiltansa / palkkioiltaan

Tra

-ksi

palkkioksemme

palkkioksenne

palkkioksensa / palkkiokseen

palkkioiksemme

palkkioiksenne

palkkioiksensa / palkkioikseen

Ess

-na

palkkionamme

palkkionanne

palkkionansa / palkkionaan

palkkioinamme

palkkioinanne

palkkioinansa / palkkioinaan

Abe

-tta

palkkiottamme

palkkiottanne

palkkiottansa / palkkiottaan

palkkioittamme

palkkioittanne

palkkioittansa / palkkioittaan

Com

-ne

-

-

-

palkkioinemme

palkkioinenne

palkkioinensa / palkkioineen

Wiktionary

(intransitive) to appear, put in/make an appearance, show up, show oneself, turn up (intransitive) to behave, act, conduct oneself (intransitive) to perform, act, play (in a theatrical role) (intransitive) to pose as, play the part/role of, pretend to be, impersonate (in a deceitful sense), purport oneself to be (as = essive) Fin:Hän esiintyy kansainvälisenä liikemiehenä.Eng:He purports himself to be an international man of affairs. (intransitive, + essive) To serve as, act as, appear as Fin:Hän esiintyy oikeudessa syyttäjänä.Eng:S/he acts as a prosecutor in court. (intransitive) to occur, appear Fin:Tämä sana esiintyy myös harvinaisemmissa sijamuodoissa.Eng:This word occurs also in rarer cases.Fin:Sana esiintyy kirjassa 300 (~ kolmesataa) kertaa.Eng:The word occurs 300 times in the book. (intransitive) to be (to be) found, there are/were/have been/had been traces/deposits of (subject often in partitive -> verb in 3rd-pers. sg.) Fin:Suomessa ei esiinny öljyä.Eng:There are no oil deposits in Finland.Fin:Haukea ei esiinny niissä järvissä.Eng:Pike is not found in those lakes. Show more arrow right (to appear, show/turn up): näyttäytyä(to behave, act, conduct oneself): käyttäytyä(to act, play): esittää(to pose as, pretend to be, impersonate): esittää (+ partitive), tekeytyä (+ translative), teeskennellä olevan + possessive suffix according to the subject(to serve as, act as): toimia Show more arrow right Nouns esiintyjäesiintymä Show more arrow right esiin +‎ -tyä Show more arrow right
to occur esiintyä, tapahtua, olla, ilmaantua, sattua
to appear näyttää, esiintyä, ilmestyä, tulla näkyviin, tuntua, saapua
to perform suorittaa, tehdä, esittää, täyttää, suoriutua, esiintyä
to broadcast lähettää, levittää, lähettää ohjelmia, radioida, televisioida, esiintyä
be on the air lähettää ohjelmaa, esiintyä
make one's appearance näyttäytyä, esiintyä
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 423022.; OpenSubtitles; WikiMatrix; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Tanhuma Hän esiintyä ensi viikolla Helsingissä. He will perform in Helsinki next week. Haluatko esiintymään? Do you want to perform? Yhtye esiintyä festivaaleilla tulevana kesänä. The band will perform at festivals next summer. Bändi aikoo esiintyä festivaalilla ensi kesänä. The band plans to perform at the festival next summer. Voin esiintyä auktoriteettina... After all that you've been through with Jared? Meidän on esiinnyttävä. We have to go. Esiintynyt tekijä ei ole paikalla. The appeared person is not present. Laulaja esiintyä hyväntekeväisyyskonsertissa huomenna. The singer will perform at a charity concert tomorrow. Artikkeli esiintyä tiedelehden viimeisimmässä numerossa. The article appears in the latest issue of the science magazine. Esiinnyttekö täällä? You gonna play here? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

esiinnyn

en esiinny

ii

esiinnyt

et esiinny

iii

esiintyy

ei esiinny

Plural

Positive

Negative

i

esiinnymme / esiinnytään

emme esiinny / ei esiinnytä

ii

esiinnytte

ette esiinny

iii

esiintyvät

eivät esiinny

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

esiinnyin

en esiintynyt

ii

esiinnyit

et esiintynyt

iii

esiintyi

ei esiintynyt

Plural

Positive

Negative

i

esiinnyimme / esiinnyttiin

emme esiintyneet / ei esiinnytty

ii

esiinnyitte

ette esiintyneet

iii

esiintyivät

eivät esiintyneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen esiintynyt

en ole esiintynyt

ii

olet esiintynyt

et ole esiintynyt

iii

on esiintynyt

ei ole esiintynyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme esiintyneet

emme ole esiintyneet

ii

olette esiintyneet

ette ole esiintyneet

iii

ovat esiintyneet

eivät ole esiintyneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin esiintynyt

en ollut esiintynyt

ii

olit esiintynyt

et ollut esiintynyt

iii

oli esiintynyt

ei ollut esiintynyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme esiintyneet

emme olleet esiintyneet

ii

olitte esiintyneet

ette olleet esiintyneet

iii

olivat esiintyneet

eivät olleet esiintyneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

esiintyisin

en esiintyisi

ii

esiintyisit

et esiintyisi

iii

esiintyisi

ei esiintyisi

Plural

Positive

Negative

i

esiintyisimme

emme esiintyisi

ii

esiintyisitte

ette esiintyisi

iii

esiintyisivät

eivät esiintyisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin esiintynyt

en olisi esiintynyt

ii

olisit esiintynyt

et olisi esiintynyt

iii

olisi esiintynyt

ei olisi esiintynyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme esiintyneet

emme olisi esiintyneet

ii

olisitte esiintyneet

ette olisi esiintyneet

iii

olisivat esiintyneet

eivät olisi esiintyneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

esiintynen

en esiintyne

ii

esiintynet

et esiintyne

iii

esiintynee

ei esiintyne

Plural

Positive

Negative

i

esiintynemme

emme esiintyne

ii

esiintynette

ette esiintyne

iii

esiintynevät

eivät esiintyne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen esiintynyt

en liene esiintynyt

ii

lienet esiintynyt

et liene esiintynyt

iii

lienee esiintynyt

ei liene esiintynyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme esiintyneet

emme liene esiintyneet

ii

lienette esiintyneet

ette liene esiintyneet

iii

lienevät esiintyneet

eivät liene esiintyneet

Imperative

Singular

i

-

ii

esiinny

iii

esiintyköön

Plural

i

esiintykäämme

ii

esiintykää

iii

esiintykööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

esiintyä

Tra

-ksi

esiintyäksensä / esiintyäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

esiintyessä

Ins

-in

esiintyen

Ine

-ssa

esiinnyttäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

esiintymään

Ine

-ssa

esiintymässä

Ela

-sta

esiintymästä

Ade

-lla

esiintymällä

Abe

-tta

esiintymättä

Ins

-in

esiintymän

Ins

-in

esiinnyttämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

esiintyminen

Par

-ta

esiintymistä

Infinitive V

esiintymäisillänsä / esiintymäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

esiinnytään

ei esiinnytä

Imperfect

esiinnyttiin

ei esiinnytty

Potential

esiinnyttäneen

ei esiinnyttäne

Conditional

esiinnyttäisiin

ei esiinnyttäisi

Imperative Present

esiinnyttäköön

älköön esiinnyttäkö

Imperative Perfect

olkoon esiinnytty

älköön esiinnytty

Positive

Negative

Present

esiinnytään

ei esiinnytä

Imperfect

esiinnyttiin

ei esiinnytty

Potential

esiinnyttäneen

ei esiinnyttäne

Conditional

esiinnyttäisiin

ei esiinnyttäisi

Imperative Present

esiinnyttäköön

älköön esiinnyttäkö

Imperative Perfect

olkoon esiinnytty

älköön esiinnytty

Participle

Active

Passive

1st

esiintyvä

esiinnyttävä

2nd

esiintynyt

esiinnytty

3rd

esiintymä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

esiintymispalkkio

esiintymispalkkiot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

esiintymispalkkion

esiintymispalkkioitten / esiintymispalkkioiden

Ill

mihin

esiintymispalkkioon

Solve

Ine

-ssa

esiintymispalkkioissa

Solve

Ela

-sta

esiintymispalkkiosta

esiintymispalkkioista

All

-lle

esiintymispalkkiolle

Solve

Ade

-lla

esiintymispalkkiolla

esiintymispalkkioilla

Abl

-lta

esiintymispalkkiolta

esiintymispalkkioilta

Tra

-ksi

esiintymispalkkioiksi

Solve

Ess

-na

esiintymispalkkiona

esiintymispalkkioina

Abe

-tta

esiintymispalkkiotta

esiintymispalkkioitta

Com

-ne

-

esiintymispalkkioine

Ins

-in

-

esiintymispalkkioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esiintymispalkkio

esiintymispalkkiot

Par

-ta

Gen

-n

esiintymispalkkion

esiintymispalkkioitten / esiintymispalkkioiden

Ill

mihin

esiintymispalkkioon

Ine

-ssa

esiintymispalkkioissa

Ela

-sta

esiintymispalkkiosta

esiintymispalkkioista

All

-lle

esiintymispalkkiolle

Ade

-lla

esiintymispalkkiolla

esiintymispalkkioilla

Abl

-lta

esiintymispalkkiolta

esiintymispalkkioilta

Tra

-ksi

esiintymispalkkioiksi

Ess

-na

esiintymispalkkiona

esiintymispalkkioina

Abe

-tta

esiintymispalkkiotta

esiintymispalkkioitta

Com

-ne

-

esiintymispalkkioine

Ins

-in

-

esiintymispalkkioin

Singular

Plural

Nom

-

esiintyminen

esiintymiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

esiintymisen

esiintymisien / esiintymisten

Ill

mihin

esiintymiseen

Solve

Ine

-ssa

esiintymisissä

Solve

Ela

-sta

esiintymisestä

esiintymisistä

All

-lle

esiintymiselle

Solve

Ade

-lla

esiintymisellä

esiintymisillä

Abl

-lta

esiintymiseltä

esiintymisiltä

Tra

-ksi

esiintymisiksi

Solve

Ess

-na

esiintymisenä

esiintymisinä

Abe

-tta

esiintymisettä

esiintymisittä

Com

-ne

-

esiintymisine

Ins

-in

-

esiintymisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esiintyminen

esiintymiset

Par

-ta

Gen

-n

esiintymisen

esiintymisien / esiintymisten

Ill

mihin

esiintymiseen

Ine

-ssa

esiintymisissä

Ela

-sta

esiintymisestä

esiintymisistä

All

-lle

esiintymiselle

Ade

-lla

esiintymisellä

esiintymisillä

Abl

-lta

esiintymiseltä

esiintymisiltä

Tra

-ksi

esiintymisiksi

Ess

-na

esiintymisenä

esiintymisinä

Abe

-tta

esiintymisettä

esiintymisittä

Com

-ne

-

esiintymisine

Ins

-in

-

esiintymisin

Singular

Plural

Nom

-

palkkio

palkkiot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

palkkion

palkkioitten / palkkioiden

Ill

mihin

palkkioon

Solve

Ine

-ssa

palkkioissa

Solve

Ela

-sta

palkkiosta

palkkioista

All

-lle

palkkiolle

Solve

Ade

-lla

palkkiolla

palkkioilla

Abl

-lta

palkkiolta

palkkioilta

Tra

-ksi

palkkioiksi

Solve

Ess

-na

palkkiona

palkkioina

Abe

-tta

palkkiotta

palkkioitta

Com

-ne

-

palkkioine

Ins

-in

-

palkkioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palkkio

palkkiot

Par

-ta

Gen

-n

palkkion

palkkioitten / palkkioiden

Ill

mihin

palkkioon

Ine

-ssa

palkkioissa

Ela

-sta

palkkiosta

palkkioista

All

-lle

palkkiolle

Ade

-lla

palkkiolla

palkkioilla

Abl

-lta

palkkiolta

palkkioilta

Tra

-ksi

palkkioiksi

Ess

-na

palkkiona

palkkioina

Abe

-tta

palkkiotta

palkkioitta

Com

-ne

-

palkkioine

Ins

-in

-

palkkioin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

esiinnyn

en esiinny

ii

esiinnyt

et Solve

iii

ei esiinny

Solve

Plural

Positive

Negative

i

esiinnymme / esiinnytään

emme esiinny / ei esiinnytä

ii

ette esiinny

Solve

iii

esiintyvät

eivät esiinny

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

esiinnynen esiinny

ii

esiinnytet
Solve

iii

ei esiinny
Solve

Plural

PositiveNegative

i

esiinnymme / esiinnytäänemme esiinny / ei esiinnytä

ii

ette esiinny
Solve

iii

esiintyväteivät esiinny
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

esiinnyin

en esiintynyt

ii

esiinnyit

et Solve

iii

ei esiintynyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

esiinnyimme / esiinnyttiin

emme esiintyneet / ei esiinnytty

ii

esiinnyitte

ette Solve

iii

eivät esiintyneet

Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

esiinnyinen esiintynyt

ii

esiinnyitet
Solve

iii

ei esiintynyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

esiinnyimme / esiinnyttiinemme esiintyneet / ei esiinnytty

ii

esiinnyitteette
Solve

iii

eivät esiintyneet
Solve
Imperative Solved!

sinä

esiinny

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

esiinny

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en esiintyisi

Solve

ii

esiintyisit

et esiintyisi

iii

esiintyisi

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

esiintyisimme

emme esiintyisi

ii

ette esiintyisi

Solve

iii

esiintyisivät

eivät esiintyisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en esiintyisi
Solve

ii

esiintyisitet esiintyisi

iii

esiintyisiei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

esiintyisimmeemme esiintyisi

ii

ette esiintyisi
Solve

iii

esiintyisiväteivät esiintyisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept