logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

datum, noun

Word analysis
datumiin

datumiin

datum

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

datum

Noun, Singular Illative

da

Noun, Prop Sem/Human

+ tuma

Noun, Plural Illative

da

Noun, Prop Sem/Human Cmp

+ tuma

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

datum

datumit

Par

-ta

datumia

datumeita / datumeja

Gen

-n

datumin

datumeitten / datumeiden / datumien

Ill

mihin

datumiin

datumeihin

Ine

-ssa

datumissa

datumeissa

Ela

-sta

datumista

datumeista

All

-lle

datumille

datumeille

Ade

-lla

datumilla

datumeilla

Abl

-lta

datumilta

datumeilta

Tra

-ksi

datumiksi

datumeiksi

Ess

-na

datumina

datumeina

Abe

-tta

datumitta

datumeitta

Com

-ne

-

datumeine

Ins

-in

-

datumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

datum

datumit

Par

-ta

datumia

datumeita / datumeja

Gen

-n

datumin

datumeitten / datumeiden / datumien

Ill

mihin

datumiin

datumeihin

Ine

-ssa

datumissa

datumeissa

Ela

-sta

datumista

datumeista

All

-lle

datumille

datumeille

Ade

-lla

datumilla

datumeilla

Abl

-lta

datumilta

datumeilta

Tra

-ksi

datumiksi

datumeiksi

Ess

-na

datumina

datumeina

Abe

-tta

datumitta

datumeitta

Com

-ne

-

datumeine

Ins

-in

-

datumein

de
Datum
Show more arrow right
Literature; EuroParl2021; EurLex-2; oj4; Eurlex2019 Non cuiquam datum est habere nasum! Knowest thou not, simpleton, non cuiquam datum est habere nasum? Käytetyn datumin tunnus; Identification of the datum used; Kolmins-ja kaksiulotteisissa koordinaattijärjestelmissä käytettävä datum. Datum for three-dimensional and two-dimensional coordinate reference systems. Komorien viranomaiset toimittavat nämä tiedot atkns-muodossa WGSns-datumns-järjestelmän mukaisina desimaaliasteina. The Comorian authorities shall transmit this information in electronic form, expressed in decimal degrees, to the WGS -# datum system. Seychellien viranomaisten on toimitettava nämä tiedot sähköisessä muodossa Wgsns-84 datumns-järjestelmän mukaisina desimaaliasteina. The Seychelles authorities will transmit this information in electronic format, expressed in degrees decimal in the Wgs -84 system datum. Yleensä määritetään erikseen horisontaaliset ja vertikaaliset datumit. Commonly datums are defined as horizontal and vertical datums separately. geodeettisella datumillatarkoitetaan datumia, joka kuvaa koordinaatiston suhdetta maahan standardin EN ISO 19111 mukaisesti. geodetic datum ' means a datum describing the relationship of a coordinate system to the Earth, in accordance with EN ISO 19111,. geodeettisella datumillatarkoitetaan datumia, joka kuvaa koordinaatiston suhdetta maahan standardin EN ISO 19111 mukaisesti. geodetic datum ' means a datum describing the relationship of a coordinate system to the Earth, in accordance with EN ISO 19111,. Datumin käytännön hyödyntäminen edellyttää sitä, että on olemassa yksi tai useampi selvä piste, jonka koordinaatit ovat tiedossa. For the practical use of the datum it is necessary to have one or more well distinctive points with coordinates given in that datum. Pinnankorkeus, joka on lähellä paikassa havaittua matalinta vedenpintaa, tavallisesti vastaa Indian Spring Low Waters-datumia. A level approximating the lowest water level observed at a location, usually equivalent to Indian spring low water. Show more arrow right

Wikipedia

datum
tietoteorian käsite, annettu datumi
geodesiassa käytetty vertausjärjestelmä.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

datumini

datumini

datumisi

datumisi

datuminsa

datuminsa

Par

-ta

datumiani

datumeitani / datumejani

datumiasi

datumeitasi / datumejasi

datumiansa / datumiaan

datumeitansa / datumeitaan / datumejansa / datumejaan

Gen

-n

datumini

datumeitteni / datumeideni / datumieni

datumisi

datumeittesi / datumeidesi / datumiesi

datuminsa

datumeittensa / datumeidensa / datumiensa

Ill

mihin

datumiini

datumeihini

datumiisi

datumeihisi

datumiinsa

datumeihinsa

Ine

-ssa

datumissani

datumeissani

datumissasi

datumeissasi

datumissansa / datumissaan

datumeissansa / datumeissaan

Ela

-sta

datumistani

datumeistani

datumistasi

datumeistasi

datumistansa / datumistaan

datumeistansa / datumeistaan

All

-lle

datumilleni

datumeilleni

datumillesi

datumeillesi

datumillensa / datumilleen

datumeillensa / datumeillean

Ade

-lla

datumillani

datumeillani

datumillasi

datumeillasi

datumillansa / datumillaan

datumeillansa / datumeillaan

Abl

-lta

datumiltani

datumeiltani

datumiltasi

datumeiltasi

datumiltansa / datumiltaan

datumeiltansa / datumeiltaan

Tra

-ksi

datumikseni

datumeikseni

datumiksesi

datumeiksesi

datumiksensa / datumikseen

datumeiksensa / datumeikseen

Ess

-na

datuminani

datumeinani

datuminasi

datumeinasi

datuminansa / datuminaan

datumeinansa / datumeinaan

Abe

-tta

datumittani

datumeittani

datumittasi

datumeittasi

datumittansa / datumittaan

datumeittansa / datumeittaan

Com

-ne

-

datumeineni

-

datumeinesi

-

datumeinensa / datumeineen

Singular

Plural

Nom

-

datumini

datumisi

datuminsa

datumini

datumisi

datuminsa

Par

-ta

datumiani

datumiasi

datumiansa / datumiaan

datumeitani / datumejani

datumeitasi / datumejasi

datumeitansa / datumeitaan / datumejansa / datumejaan

Gen

-n

datumini

datumisi

datuminsa

datumeitteni / datumeideni / datumieni

datumeittesi / datumeidesi / datumiesi

datumeittensa / datumeidensa / datumiensa

Ill

mihin

datumiini

datumiisi

datumiinsa

datumeihini

datumeihisi

datumeihinsa

Ine

-ssa

datumissani

datumissasi

datumissansa / datumissaan

datumeissani

datumeissasi

datumeissansa / datumeissaan

Ela

-sta

datumistani

datumistasi

datumistansa / datumistaan

datumeistani

datumeistasi

datumeistansa / datumeistaan

All

-lle

datumilleni

datumillesi

datumillensa / datumilleen

datumeilleni

datumeillesi

datumeillensa / datumeillean

Ade

-lla

datumillani

datumillasi

datumillansa / datumillaan

datumeillani

datumeillasi

datumeillansa / datumeillaan

Abl

-lta

datumiltani

datumiltasi

datumiltansa / datumiltaan

datumeiltani

datumeiltasi

datumeiltansa / datumeiltaan

Tra

-ksi

datumikseni

datumiksesi

datumiksensa / datumikseen

datumeikseni

datumeiksesi

datumeiksensa / datumeikseen

Ess

-na

datuminani

datuminasi

datuminansa / datuminaan

datumeinani

datumeinasi

datumeinansa / datumeinaan

Abe

-tta

datumittani

datumittasi

datumittansa / datumittaan

datumeittani

datumeittasi

datumeittansa / datumeittaan

Com

-ne

-

-

-

datumeineni

datumeinesi

datumeinensa / datumeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

datumimme

datumimme

datuminne

datuminne

datuminsa

datuminsa

Par

-ta

datumiamme

datumeitamme / datumejamme

datumianne

datumeitanne / datumejanne

datumiansa / datumiaan

datumeitansa / datumeitaan / datumejansa / datumejaan

Gen

-n

datumimme

datumeittemme / datumeidemme / datumiemme

datuminne

datumeittenne / datumeidenne / datumienne

datuminsa

datumeittensa / datumeidensa / datumiensa

Ill

mihin

datumiimme

datumeihimme

datumiinne

datumeihinne

datumiinsa

datumeihinsa

Ine

-ssa

datumissamme

datumeissamme

datumissanne

datumeissanne

datumissansa / datumissaan

datumeissansa / datumeissaan

Ela

-sta

datumistamme

datumeistamme

datumistanne

datumeistanne

datumistansa / datumistaan

datumeistansa / datumeistaan

All

-lle

datumillemme

datumeillemme

datumillenne

datumeillenne

datumillensa / datumilleen

datumeillensa / datumeillean

Ade

-lla

datumillamme

datumeillamme

datumillanne

datumeillanne

datumillansa / datumillaan

datumeillansa / datumeillaan

Abl

-lta

datumiltamme

datumeiltamme

datumiltanne

datumeiltanne

datumiltansa / datumiltaan

datumeiltansa / datumeiltaan

Tra

-ksi

datumiksemme

datumeiksemme

datumiksenne

datumeiksenne

datumiksensa / datumikseen

datumeiksensa / datumeikseen

Ess

-na

datuminamme

datumeinamme

datuminanne

datumeinanne

datuminansa / datuminaan

datumeinansa / datumeinaan

Abe

-tta

datumittamme

datumeittamme

datumittanne

datumeittanne

datumittansa / datumittaan

datumeittansa / datumeittaan

Com

-ne

-

datumeinemme

-

datumeinenne

-

datumeinensa / datumeineen

Singular

Plural

Nom

-

datumimme

datuminne

datuminsa

datumimme

datuminne

datuminsa

Par

-ta

datumiamme

datumianne

datumiansa / datumiaan

datumeitamme / datumejamme

datumeitanne / datumejanne

datumeitansa / datumeitaan / datumejansa / datumejaan

Gen

-n

datumimme

datuminne

datuminsa

datumeittemme / datumeidemme / datumiemme

datumeittenne / datumeidenne / datumienne

datumeittensa / datumeidensa / datumiensa

Ill

mihin

datumiimme

datumiinne

datumiinsa

datumeihimme

datumeihinne

datumeihinsa

Ine

-ssa

datumissamme

datumissanne

datumissansa / datumissaan

datumeissamme

datumeissanne

datumeissansa / datumeissaan

Ela

-sta

datumistamme

datumistanne

datumistansa / datumistaan

datumeistamme

datumeistanne

datumeistansa / datumeistaan

All

-lle

datumillemme

datumillenne

datumillensa / datumilleen

datumeillemme

datumeillenne

datumeillensa / datumeillean

Ade

-lla

datumillamme

datumillanne

datumillansa / datumillaan

datumeillamme

datumeillanne

datumeillansa / datumeillaan

Abl

-lta

datumiltamme

datumiltanne

datumiltansa / datumiltaan

datumeiltamme

datumeiltanne

datumeiltansa / datumeiltaan

Tra

-ksi

datumiksemme

datumiksenne

datumiksensa / datumikseen

datumeiksemme

datumeiksenne

datumeiksensa / datumeikseen

Ess

-na

datuminamme

datuminanne

datuminansa / datuminaan

datumeinamme

datumeinanne

datumeinansa / datumeinaan

Abe

-tta

datumittamme

datumittanne

datumittansa / datumittaan

datumeittamme

datumeittanne

datumeittansa / datumeittaan

Com

-ne

-

-

-

datumeinemme

datumeinenne

datumeinensa / datumeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

da

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

da

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

da
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tanács-ADAC Convemoration Corpus; WikiMatrix Parallel Corpus; Eurlex2018q4; MultiUN Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Da on kaunis lintu. The da is a beautiful bird. Da on suosittu juoma talvella. Da is a popular drink in the winter. Da on minun lempivärini. Blue is my favorite color. Da on tärkeä osa suomalaista kulttuuria. Da is an important part of Finnish culture. Muut tärkeimmät kilpailijat, Knorrns-Bremse ja Dako, ovat edelleen vahvoja toimijoita. However, the other main competitors, Knorr-Bremse and Dako, remain strong. Mika on tuo da? What is that da? Ostitko uuden da? Did you buy a new da? He rakastavat vanhaa da. They love the old da. Show more arrow right

Wikipedia

Air Georgia
IATA-koodi DA, lentoyhtiö analogia digitaali
D/A, signaalin muunto digitaalisesta analogiseksi ja päinvastoin dalton
tunnus Da, molekyylimassan yksikkö deka
tunnus da, SI-järjestelmän kerrannaisyksikkö Demokraattinen vaihtoehto
DA, makedoniaksi Demokratska Alternativa, makedonialainen puolue desiampeeri
tunnus dA, sähkövirran yksikkö tanska
ISO 639-1 -koodi da, kieli tohtori
DA, englannin sanoista Doctor of Arts, yliopistotutkinto.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuma

tumat

Par

-ta

tumaa

tumia

Gen

-n

tuman

tumien

Ill

mihin

tumaan

tumiin

Ine

-ssa

tumassa

tumissa

Ela

-sta

tumasta

tumista

All

-lle

tumalle

tumille

Ade

-lla

tumalla

tumilla

Abl

-lta

tumalta

tumilta

Tra

-ksi

tumaksi

tumiksi

Ess

-na

tumana

tumina

Abe

-tta

tumatta

tumitta

Com

-ne

-

tumine

Ins

-in

-

tumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuma

tumat

Par

-ta

tumaa

tumia

Gen

-n

tuman

tumien

Ill

mihin

tumaan

tumiin

Ine

-ssa

tumassa

tumissa

Ela

-sta

tumasta

tumista

All

-lle

tumalle

tumille

Ade

-lla

tumalla

tumilla

Abl

-lta

tumalta

tumilta

Tra

-ksi

tumaksi

tumiksi

Ess

-na

tumana

tumina

Abe

-tta

tumatta

tumitta

Com

-ne

-

tumine

Ins

-in

-

tumin

nucleus ydin, tuma, tumake, ydinosa, sydän, keskus
nuclear
Show more arrow right
TED Talks Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; QED; Tatoeba; jw2019 Tuma ohjaa solun toimintaa. The nucleus controls the cell's functions. Solun tuma suojelee solun DNA:ta. The cell's nucleus protects the cell's DNA. Sillä on tuma ja solukalvo. It has a nucleus and a membrane. Tuma on solun keskeinen osa. The nucleus is a central part of the cell. Miten tuma toimii? So what's the function of the nucleus? Solun tuma sisältää perintötekijät. The cell nucleus contains genetic material. Sen keskellä on tuma, jota solulimasta erottaa ohut kalvo. Beyond that is the nucleus, which is separated from the cytoplasm by a thin membrane. Tuman ja solukalvon välinen alue. Area between the nucleus and the cell membrane. Itse asiassa, jos hajotat tuman... Actually, If You Break Down The Nucleus Of The Gene Cell... Tumajyvänen löytyy tumasta. Nucleolus is going to be found within the nucleus. Show more arrow right

Wiktionary

(cytology) nucleus, cell nucleus (large organelle found in cells which contains genetic material) Show more arrow right aitotumallinenalkeistumallinenesitumallinentumahappotumainentumajyvänentumakalvotumaketumakelmutumakotelotumallinentumanjakautuminentumasukkulatumaton Show more arrow right From Proto-Finnic tuma, possibly from Proto-Finno-Permic tuŋa, although -ŋ- > -m- would be irregular. Show more arrow right

Wikipedia

Cell nucleus In cell biology, the nucleus (pl. nuclei; from Latin nucleus or nuculeus, meaning kernel or seed) is a membrane-bound organelle found in eukaryotic cells. Eukaryotes usually have a single nucleus, but a few cell types, such as mammalian red blood cells, have no nuclei, and a few others including osteoclasts have many. The main structures making up the nucleus are the nuclear envelope, a double membrane that encloses the entire organelle and isolates its contents from the cellular cytoplasm; and the nuclear matrix (which includes the nuclear lamina), a network within the nucleus that adds mechanical support, much like the cytoskeleton supports the cell as a whole. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tumani

tumani

tumasi

tumasi

tumansa

tumansa

Par

-ta

tumaani

tumiani

tumaasi

tumiasi

tumaansa

tumiansa / tumiaan

Gen

-n

tumani

tumieni

tumasi

tumiesi

tumansa

tumiensa

Ill

mihin

tumaani

tumiini

tumaasi

tumiisi

tumaansa

tumiinsa

Ine

-ssa

tumassani

tumissani

tumassasi

tumissasi

tumassansa / tumassaan

tumissansa / tumissaan

Ela

-sta

tumastani

tumistani

tumastasi

tumistasi

tumastansa / tumastaan

tumistansa / tumistaan

All

-lle

tumalleni

tumilleni

tumallesi

tumillesi

tumallensa / tumalleen

tumillensa / tumillean

Ade

-lla

tumallani

tumillani

tumallasi

tumillasi

tumallansa / tumallaan

tumillansa / tumillaan

Abl

-lta

tumaltani

tumiltani

tumaltasi

tumiltasi

tumaltansa / tumaltaan

tumiltansa / tumiltaan

Tra

-ksi

tumakseni

tumikseni

tumaksesi

tumiksesi

tumaksensa / tumakseen

tumiksensa / tumikseen

Ess

-na

tumanani

tuminani

tumanasi

tuminasi

tumanansa / tumanaan

tuminansa / tuminaan

Abe

-tta

tumattani

tumittani

tumattasi

tumittasi

tumattansa / tumattaan

tumittansa / tumittaan

Com

-ne

-

tumineni

-

tuminesi

-

tuminensa / tumineen

Singular

Plural

Nom

-

tumani

tumasi

tumansa

tumani

tumasi

tumansa

Par

-ta

tumaani

tumaasi

tumaansa

tumiani

tumiasi

tumiansa / tumiaan

Gen

-n

tumani

tumasi

tumansa

tumieni

tumiesi

tumiensa

Ill

mihin

tumaani

tumaasi

tumaansa

tumiini

tumiisi

tumiinsa

Ine

-ssa

tumassani

tumassasi

tumassansa / tumassaan

tumissani

tumissasi

tumissansa / tumissaan

Ela

-sta

tumastani

tumastasi

tumastansa / tumastaan

tumistani

tumistasi

tumistansa / tumistaan

All

-lle

tumalleni

tumallesi

tumallensa / tumalleen

tumilleni

tumillesi

tumillensa / tumillean

Ade

-lla

tumallani

tumallasi

tumallansa / tumallaan

tumillani

tumillasi

tumillansa / tumillaan

Abl

-lta

tumaltani

tumaltasi

tumaltansa / tumaltaan

tumiltani

tumiltasi

tumiltansa / tumiltaan

Tra

-ksi

tumakseni

tumaksesi

tumaksensa / tumakseen

tumikseni

tumiksesi

tumiksensa / tumikseen

Ess

-na

tumanani

tumanasi

tumanansa / tumanaan

tuminani

tuminasi

tuminansa / tuminaan

Abe

-tta

tumattani

tumattasi

tumattansa / tumattaan

tumittani

tumittasi

tumittansa / tumittaan

Com

-ne

-

-

-

tumineni

tuminesi

tuminensa / tumineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tumamme

tumamme

tumanne

tumanne

tumansa

tumansa

Par

-ta

tumaamme

tumiamme

tumaanne

tumianne

tumaansa

tumiansa / tumiaan

Gen

-n

tumamme

tumiemme

tumanne

tumienne

tumansa

tumiensa

Ill

mihin

tumaamme

tumiimme

tumaanne

tumiinne

tumaansa

tumiinsa

Ine

-ssa

tumassamme

tumissamme

tumassanne

tumissanne

tumassansa / tumassaan

tumissansa / tumissaan

Ela

-sta

tumastamme

tumistamme

tumastanne

tumistanne

tumastansa / tumastaan

tumistansa / tumistaan

All

-lle

tumallemme

tumillemme

tumallenne

tumillenne

tumallensa / tumalleen

tumillensa / tumillean

Ade

-lla

tumallamme

tumillamme

tumallanne

tumillanne

tumallansa / tumallaan

tumillansa / tumillaan

Abl

-lta

tumaltamme

tumiltamme

tumaltanne

tumiltanne

tumaltansa / tumaltaan

tumiltansa / tumiltaan

Tra

-ksi

tumaksemme

tumiksemme

tumaksenne

tumiksenne

tumaksensa / tumakseen

tumiksensa / tumikseen

Ess

-na

tumanamme

tuminamme

tumananne

tuminanne

tumanansa / tumanaan

tuminansa / tuminaan

Abe

-tta

tumattamme

tumittamme

tumattanne

tumittanne

tumattansa / tumattaan

tumittansa / tumittaan

Com

-ne

-

tuminemme

-

tuminenne

-

tuminensa / tumineen

Singular

Plural

Nom

-

tumamme

tumanne

tumansa

tumamme

tumanne

tumansa

Par

-ta

tumaamme

tumaanne

tumaansa

tumiamme

tumianne

tumiansa / tumiaan

Gen

-n

tumamme

tumanne

tumansa

tumiemme

tumienne

tumiensa

Ill

mihin

tumaamme

tumaanne

tumaansa

tumiimme

tumiinne

tumiinsa

Ine

-ssa

tumassamme

tumassanne

tumassansa / tumassaan

tumissamme

tumissanne

tumissansa / tumissaan

Ela

-sta

tumastamme

tumastanne

tumastansa / tumastaan

tumistamme

tumistanne

tumistansa / tumistaan

All

-lle

tumallemme

tumallenne

tumallensa / tumalleen

tumillemme

tumillenne

tumillensa / tumillean

Ade

-lla

tumallamme

tumallanne

tumallansa / tumallaan

tumillamme

tumillanne

tumillansa / tumillaan

Abl

-lta

tumaltamme

tumaltanne

tumaltansa / tumaltaan

tumiltamme

tumiltanne

tumiltansa / tumiltaan

Tra

-ksi

tumaksemme

tumaksenne

tumaksensa / tumakseen

tumiksemme

tumiksenne

tumiksensa / tumikseen

Ess

-na

tumanamme

tumananne

tumanansa / tumanaan

tuminamme

tuminanne

tuminansa / tuminaan

Abe

-tta

tumattamme

tumattanne

tumattansa / tumattaan

tumittamme

tumittanne

tumittansa / tumittaan

Com

-ne

-

-

-

tuminemme

tuminenne

tuminensa / tumineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept