logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

aave, noun

Word analysis
aaveraaja

aaveraaja

aave

Noun, Singular Nominative

+ raaja

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aave

aaveet

Par

-ta

aavetta

aaveita / aavehia

Gen

-n

aaveen

aaveitten / aaveiden / aavehien / aavehitten

Ill

mihin

aaveeseen

aaveisiin / aaveihin / aavehisin

Ine

-ssa

aaveessa

aavehissa / aaveissa

Ela

-sta

aaveesta

aavehista / aaveista

All

-lle

aaveelle

aavehille / aaveille

Ade

-lla

aaveella

aavehilla / aaveilla

Abl

-lta

aaveelta

aavehilta / aaveilta

Tra

-ksi

aaveeksi

aavehiksi / aaveiksi

Ess

-na

aaveena

aavehina / aaveina

Abe

-tta

aaveetta

aavehitta / aaveitta

Com

-ne

-

aavehine / aaveine

Ins

-in

-

aavehin / aavein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aave

aaveet

Par

-ta

aavetta

aaveita / aavehia

Gen

-n

aaveen

aaveitten / aaveiden / aavehien / aavehitten

Ill

mihin

aaveeseen

aaveisiin / aaveihin / aavehisin

Ine

-ssa

aaveessa

aavehissa / aaveissa

Ela

-sta

aaveesta

aavehista / aaveista

All

-lle

aaveelle

aavehille / aaveille

Ade

-lla

aaveella

aavehilla / aaveilla

Abl

-lta

aaveelta

aavehilta / aaveilta

Tra

-ksi

aaveeksi

aavehiksi / aaveiksi

Ess

-na

aaveena

aavehina / aaveina

Abe

-tta

aaveetta

aavehitta / aaveitta

Com

-ne

-

aavehine / aaveine

Ins

-in

-

aavehin / aavein

ghost aave, haamu, kummitus, haamukuva, henki, varjo
phantom kummitus, aave, haamu, houre, harhakuva
specter peikko, haamu, aave, kummitus
wraith haamu, aave
apparition ilmestys, näky, aave
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 En usko aaveisiin. I don't believe in ghosts. Olen aave. I'm like a ghost now. Minun aaveeni? My ghost? Hän on aave. She's a ghost. Aave puissa. A ghost in the trees. Meillä on aave. We have a ghost. Olet kuin aave. Can' t you haunt another home. Mutta aaveisiin. But for ghosts. Hän ei ole Aave? He's not the Phantom? Olen lähes aave. I'm almost a ghost. Show more arrow right

Wiktionary

phantom (something apparently seen, heard, or sensed, but having no physical reality) ghost (spirit of a dead person) Show more arrow right (ghost): haamu, kummitus Show more arrow right aavemainen Show more arrow right aavejuna aavekaupunki aavekipu aavelaiva aaveraaja aavesärky Show more arrow right Unknown, but possibly related to haave, as a variant thereof. Show more arrow right

Wikipedia

kummitus
Aave festivaali
helsinkiläinen elokuvafestivaali Aave
DC-kustantamon sarjakuvahahmo Aave
Danielle Steelin romaani afrikkalaisamerikkalainen englanti
engl. African-American Vernacular English, jonka lyhenne on AAVE
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aaveeni

aaveeni

aaveesi

aaveesi

aaveensa

aaveensa

Par

-ta

aavettani

aaveitani / aavehiani

aavettasi

aaveitasi / aavehiasi

aavettansa / aavettaan

aaveitansa / aaveitaan / aavehiansa / aavehiaan

Gen

-n

aaveeni

aaveitteni / aaveideni / aavehieni / aavehitteni

aaveesi

aaveittesi / aaveidesi / aavehiesi / aavehittesi

aaveensa

aaveittensa / aaveidensa / aavehiensa / aavehittensa

Ill

mihin

aaveeseeni

aaveisiini / aaveihini / aavehisini

aaveeseesi

aaveisiisi / aaveihisi / aavehisisi

aaveeseensa

aaveisiinsa / aaveihinsa / aavehisinsa

Ine

-ssa

aaveessani

aavehissani / aaveissani

aaveessasi

aavehissasi / aaveissasi

aaveessansa / aaveessaan

aavehissansa / aavehissaan / aaveissansa / aaveissaan

Ela

-sta

aaveestani

aavehistani / aaveistani

aaveestasi

aavehistasi / aaveistasi

aaveestansa / aaveestaan

aavehistansa / aavehistaan / aaveistansa / aaveistaan

All

-lle

aaveelleni

aavehilleni / aaveilleni

aaveellesi

aavehillesi / aaveillesi

aaveellensa / aaveelleen

aavehillensa / aavehillean / aaveillensa / aaveillean

Ade

-lla

aaveellani

aavehillani / aaveillani

aaveellasi

aavehillasi / aaveillasi

aaveellansa / aaveellaan

aavehillansa / aavehillaan / aaveillansa / aaveillaan

Abl

-lta

aaveeltani

aavehiltani / aaveiltani

aaveeltasi

aavehiltasi / aaveiltasi

aaveeltansa / aaveeltaan

aavehiltansa / aavehiltaan / aaveiltansa / aaveiltaan

Tra

-ksi

aaveekseni

aavehikseni / aaveikseni

aaveeksesi

aavehiksesi / aaveiksesi

aaveeksensa / aaveekseen

aavehikseen / aavehiksensa / aaveikseen / aaveiksensa

Ess

-na

aaveenani

aavehinani / aaveinani

aaveenasi

aavehinasi / aaveinasi

aaveenansa / aaveenaan

aavehinansa / aavehinaan / aaveinansa / aaveinaan

Abe

-tta

aaveettani

aavehittani / aaveittani

aaveettasi

aavehittasi / aaveittasi

aaveettansa / aaveettaan

aavehittansa / aavehittaan / aaveittansa / aaveittaan

Com

-ne

-

aavehineni / aaveineni

-

aavehinesi / aaveinesi

-

aavehineen / aavehinensa / aaveineen / aaveinensa

Singular

Plural

Nom

-

aaveeni

aaveesi

aaveensa

aaveeni

aaveesi

aaveensa

Par

-ta

aavettani

aavettasi

aavettansa / aavettaan

aaveitani / aavehiani

aaveitasi / aavehiasi

aaveitansa / aaveitaan / aavehiansa / aavehiaan

Gen

-n

aaveeni

aaveesi

aaveensa

aaveitteni / aaveideni / aavehieni / aavehitteni

aaveittesi / aaveidesi / aavehiesi / aavehittesi

aaveittensa / aaveidensa / aavehiensa / aavehittensa

Ill

mihin

aaveeseeni

aaveeseesi

aaveeseensa

aaveisiini / aaveihini / aavehisini

aaveisiisi / aaveihisi / aavehisisi

aaveisiinsa / aaveihinsa / aavehisinsa

Ine

-ssa

aaveessani

aaveessasi

aaveessansa / aaveessaan

aavehissani / aaveissani

aavehissasi / aaveissasi

aavehissansa / aavehissaan / aaveissansa / aaveissaan

Ela

-sta

aaveestani

aaveestasi

aaveestansa / aaveestaan

aavehistani / aaveistani

aavehistasi / aaveistasi

aavehistansa / aavehistaan / aaveistansa / aaveistaan

All

-lle

aaveelleni

aaveellesi

aaveellensa / aaveelleen

aavehilleni / aaveilleni

aavehillesi / aaveillesi

aavehillensa / aavehillean / aaveillensa / aaveillean

Ade

-lla

aaveellani

aaveellasi

aaveellansa / aaveellaan

aavehillani / aaveillani

aavehillasi / aaveillasi

aavehillansa / aavehillaan / aaveillansa / aaveillaan

Abl

-lta

aaveeltani

aaveeltasi

aaveeltansa / aaveeltaan

aavehiltani / aaveiltani

aavehiltasi / aaveiltasi

aavehiltansa / aavehiltaan / aaveiltansa / aaveiltaan

Tra

-ksi

aaveekseni

aaveeksesi

aaveeksensa / aaveekseen

aavehikseni / aaveikseni

aavehiksesi / aaveiksesi

aavehikseen / aavehiksensa / aaveikseen / aaveiksensa

Ess

-na

aaveenani

aaveenasi

aaveenansa / aaveenaan

aavehinani / aaveinani

aavehinasi / aaveinasi

aavehinansa / aavehinaan / aaveinansa / aaveinaan

Abe

-tta

aaveettani

aaveettasi

aaveettansa / aaveettaan

aavehittani / aaveittani

aavehittasi / aaveittasi

aavehittansa / aavehittaan / aaveittansa / aaveittaan

Com

-ne

-

-

-

aavehineni / aaveineni

aavehinesi / aaveinesi

aavehineen / aavehinensa / aaveineen / aaveinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aaveemme

aaveemme

aaveenne

aaveenne

aaveensa

aaveensa

Par

-ta

aavettamme

aaveitamme / aavehiamme

aavettanne

aaveitanne / aavehianne

aavettansa / aavettaan

aaveitansa / aaveitaan / aavehiansa / aavehiaan

Gen

-n

aaveemme

aaveittemme / aaveidemme / aavehiemme / aavehittemme

aaveenne

aaveittenne / aaveidenne / aavehienne / aavehittenne

aaveensa

aaveittensa / aaveidensa / aavehiensa / aavehittensa

Ill

mihin

aaveeseemme

aaveisiimme / aaveihimme / aavehisimme

aaveeseenne

aaveisiinne / aaveihinne / aavehisinne

aaveeseensa

aaveisiinsa / aaveihinsa / aavehisinsa

Ine

-ssa

aaveessamme

aavehissamme / aaveissamme

aaveessanne

aavehissanne / aaveissanne

aaveessansa / aaveessaan

aavehissansa / aavehissaan / aaveissansa / aaveissaan

Ela

-sta

aaveestamme

aavehistamme / aaveistamme

aaveestanne

aavehistanne / aaveistanne

aaveestansa / aaveestaan

aavehistansa / aavehistaan / aaveistansa / aaveistaan

All

-lle

aaveellemme

aavehillemme / aaveillemme

aaveellenne

aavehillenne / aaveillenne

aaveellensa / aaveelleen

aavehillensa / aavehillean / aaveillensa / aaveillean

Ade

-lla

aaveellamme

aavehillamme / aaveillamme

aaveellanne

aavehillanne / aaveillanne

aaveellansa / aaveellaan

aavehillansa / aavehillaan / aaveillansa / aaveillaan

Abl

-lta

aaveeltamme

aavehiltamme / aaveiltamme

aaveeltanne

aavehiltanne / aaveiltanne

aaveeltansa / aaveeltaan

aavehiltansa / aavehiltaan / aaveiltansa / aaveiltaan

Tra

-ksi

aaveeksemme

aavehiksemme / aaveiksemme

aaveeksenne

aavehiksenne / aaveiksenne

aaveeksensa / aaveekseen

aavehikseen / aavehiksensa / aaveikseen / aaveiksensa

Ess

-na

aaveenamme

aavehinamme / aaveinamme

aaveenanne

aavehinanne / aaveinanne

aaveenansa / aaveenaan

aavehinansa / aavehinaan / aaveinansa / aaveinaan

Abe

-tta

aaveettamme

aavehittamme / aaveittamme

aaveettanne

aavehittanne / aaveittanne

aaveettansa / aaveettaan

aavehittansa / aavehittaan / aaveittansa / aaveittaan

Com

-ne

-

aavehinemme / aaveinemme

-

aavehinenne / aaveinenne

-

aavehineen / aavehinensa / aaveineen / aaveinensa

Singular

Plural

Nom

-

aaveemme

aaveenne

aaveensa

aaveemme

aaveenne

aaveensa

Par

-ta

aavettamme

aavettanne

aavettansa / aavettaan

aaveitamme / aavehiamme

aaveitanne / aavehianne

aaveitansa / aaveitaan / aavehiansa / aavehiaan

Gen

-n

aaveemme

aaveenne

aaveensa

aaveittemme / aaveidemme / aavehiemme / aavehittemme

aaveittenne / aaveidenne / aavehienne / aavehittenne

aaveittensa / aaveidensa / aavehiensa / aavehittensa

Ill

mihin

aaveeseemme

aaveeseenne

aaveeseensa

aaveisiimme / aaveihimme / aavehisimme

aaveisiinne / aaveihinne / aavehisinne

aaveisiinsa / aaveihinsa / aavehisinsa

Ine

-ssa

aaveessamme

aaveessanne

aaveessansa / aaveessaan

aavehissamme / aaveissamme

aavehissanne / aaveissanne

aavehissansa / aavehissaan / aaveissansa / aaveissaan

Ela

-sta

aaveestamme

aaveestanne

aaveestansa / aaveestaan

aavehistamme / aaveistamme

aavehistanne / aaveistanne

aavehistansa / aavehistaan / aaveistansa / aaveistaan

All

-lle

aaveellemme

aaveellenne

aaveellensa / aaveelleen

aavehillemme / aaveillemme

aavehillenne / aaveillenne

aavehillensa / aavehillean / aaveillensa / aaveillean

Ade

-lla

aaveellamme

aaveellanne

aaveellansa / aaveellaan

aavehillamme / aaveillamme

aavehillanne / aaveillanne

aavehillansa / aavehillaan / aaveillansa / aaveillaan

Abl

-lta

aaveeltamme

aaveeltanne

aaveeltansa / aaveeltaan

aavehiltamme / aaveiltamme

aavehiltanne / aaveiltanne

aavehiltansa / aavehiltaan / aaveiltansa / aaveiltaan

Tra

-ksi

aaveeksemme

aaveeksenne

aaveeksensa / aaveekseen

aavehiksemme / aaveiksemme

aavehiksenne / aaveiksenne

aavehikseen / aavehiksensa / aaveikseen / aaveiksensa

Ess

-na

aaveenamme

aaveenanne

aaveenansa / aaveenaan

aavehinamme / aaveinamme

aavehinanne / aaveinanne

aavehinansa / aavehinaan / aaveinansa / aaveinaan

Abe

-tta

aaveettamme

aaveettanne

aaveettansa / aaveettaan

aavehittamme / aaveittamme

aavehittanne / aaveittanne

aavehittansa / aavehittaan / aaveittansa / aaveittaan

Com

-ne

-

-

-

aavehinemme / aaveinemme

aavehinenne / aaveinenne

aavehineen / aavehinensa / aaveineen / aaveinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raaja

raajat

Par

-ta

raajaa

raajoja

Gen

-n

raajan

raajojen

Ill

mihin

raajaan

raajoihin

Ine

-ssa

raajassa

raajoissa

Ela

-sta

raajasta

raajoista

All

-lle

raajalle

raajoille

Ade

-lla

raajalla

raajoilla

Abl

-lta

raajalta

raajoilta

Tra

-ksi

raajaksi

raajoiksi

Ess

-na

raajana

raajoina

Abe

-tta

raajatta

raajoitta

Com

-ne

-

raajoine

Ins

-in

-

raajoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raaja

raajat

Par

-ta

raajaa

raajoja

Gen

-n

raajan

raajojen

Ill

mihin

raajaan

raajoihin

Ine

-ssa

raajassa

raajoissa

Ela

-sta

raajasta

raajoista

All

-lle

raajalle

raajoille

Ade

-lla

raajalla

raajoilla

Abl

-lta

raajalta

raajoilta

Tra

-ksi

raajaksi

raajoiksi

Ess

-na

raajana

raajoina

Abe

-tta

raajatta

raajoitta

Com

-ne

-

raajoine

Ins

-in

-

raajoin

limb raaja, haara, jäsen, uloke, iso oksa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; jw2019; OpenSubtitles2018.v3; EMEA0.3; Europarl; EuroParl2021 Raaja oli murtunut onnettomuudessa. The limb was broken in the accident. Eläinten (taka) raaja. The lower part of the leg, between the knee and the ankle. Ihan kuin raaja puuttuisi. It feels like I lost a limb. Kyseinen raaja on pidettävä levossa. Care should be taken to keep the affected limb at rest. Raaja voi olla jatkuvasti turvonnut, punoittava ja kipeä. Limb may be constantly swollen, red, and painful. Aivot yhä luulevat, että raaja on tallella. The missing limb is so important, the brain acts like the limb's still there. Raaja kuuluu jollekin, joka saattaa elää yhä. This limb belongs to someone who may still be alive. Raaja on osuman jälkeen hyödytyn ennen loitsua. Limb takes a hit, it's useless until healing's been cast. Lepakon raajat mukanaan. With spider legs and pretty bows. Raajoissa ei saa olla murtumia. The extremities do not have any fractures. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) limb Show more arrow right alaraajaraajarikkoraajatonyläraaja Show more arrow right From Proto-Finnic rakja, borrowed from either a Germanic or a Baltic language. Show more arrow right

Wikipedia

Limb A limb is a part of the body of a living creature, which extends from its trunk. Examples are the branches of a tree, and the legs of a man. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raajani

raajani

raajasi

raajasi

raajansa

raajansa

Par

-ta

raajaani

raajojani

raajaasi

raajojasi

raajaansa / raajaaan

raajojansa / raajojaan

Gen

-n

raajani

raajojeni

raajasi

raajojesi

raajansa

raajojensa

Ill

mihin

raajaani

raajoihini

raajaasi

raajoihisi

raajaansa

raajoihinsa

Ine

-ssa

raajassani

raajoissani

raajassasi

raajoissasi

raajassansa / raajassaan

raajoissansa / raajoissaan

Ela

-sta

raajastani

raajoistani

raajastasi

raajoistasi

raajastansa / raajastaan

raajoistansa / raajoistaan

All

-lle

raajalleni

raajoilleni

raajallesi

raajoillesi

raajallensa / raajalleen

raajoillensa / raajoillean

Ade

-lla

raajallani

raajoillani

raajallasi

raajoillasi

raajallansa / raajallaan

raajoillansa / raajoillaan

Abl

-lta

raajaltani

raajoiltani

raajaltasi

raajoiltasi

raajaltansa / raajaltaan

raajoiltansa / raajoiltaan

Tra

-ksi

raajakseni

raajoikseni

raajaksesi

raajoiksesi

raajaksensa / raajakseen

raajoiksensa / raajoikseen

Ess

-na

raajanani

raajoinani

raajanasi

raajoinasi

raajanansa / raajanaan

raajoinansa / raajoinaan

Abe

-tta

raajattani

raajoittani

raajattasi

raajoittasi

raajattansa / raajattaan

raajoittansa / raajoittaan

Com

-ne

-

raajoineni

-

raajoinesi

-

raajoinensa / raajoineen

Singular

Plural

Nom

-

raajani

raajasi

raajansa

raajani

raajasi

raajansa

Par

-ta

raajaani

raajaasi

raajaansa / raajaaan

raajojani

raajojasi

raajojansa / raajojaan

Gen

-n

raajani

raajasi

raajansa

raajojeni

raajojesi

raajojensa

Ill

mihin

raajaani

raajaasi

raajaansa

raajoihini

raajoihisi

raajoihinsa

Ine

-ssa

raajassani

raajassasi

raajassansa / raajassaan

raajoissani

raajoissasi

raajoissansa / raajoissaan

Ela

-sta

raajastani

raajastasi

raajastansa / raajastaan

raajoistani

raajoistasi

raajoistansa / raajoistaan

All

-lle

raajalleni

raajallesi

raajallensa / raajalleen

raajoilleni

raajoillesi

raajoillensa / raajoillean

Ade

-lla

raajallani

raajallasi

raajallansa / raajallaan

raajoillani

raajoillasi

raajoillansa / raajoillaan

Abl

-lta

raajaltani

raajaltasi

raajaltansa / raajaltaan

raajoiltani

raajoiltasi

raajoiltansa / raajoiltaan

Tra

-ksi

raajakseni

raajaksesi

raajaksensa / raajakseen

raajoikseni

raajoiksesi

raajoiksensa / raajoikseen

Ess

-na

raajanani

raajanasi

raajanansa / raajanaan

raajoinani

raajoinasi

raajoinansa / raajoinaan

Abe

-tta

raajattani

raajattasi

raajattansa / raajattaan

raajoittani

raajoittasi

raajoittansa / raajoittaan

Com

-ne

-

-

-

raajoineni

raajoinesi

raajoinensa / raajoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raajamme

raajamme

raajanne

raajanne

raajansa

raajansa

Par

-ta

raajaamme

raajojamme

raajaanne

raajojanne

raajaansa / raajaaan

raajojansa / raajojaan

Gen

-n

raajamme

raajojemme

raajanne

raajojenne

raajansa

raajojensa

Ill

mihin

raajaamme

raajoihimme

raajaanne

raajoihinne

raajaansa

raajoihinsa

Ine

-ssa

raajassamme

raajoissamme

raajassanne

raajoissanne

raajassansa / raajassaan

raajoissansa / raajoissaan

Ela

-sta

raajastamme

raajoistamme

raajastanne

raajoistanne

raajastansa / raajastaan

raajoistansa / raajoistaan

All

-lle

raajallemme

raajoillemme

raajallenne

raajoillenne

raajallensa / raajalleen

raajoillensa / raajoillean

Ade

-lla

raajallamme

raajoillamme

raajallanne

raajoillanne

raajallansa / raajallaan

raajoillansa / raajoillaan

Abl

-lta

raajaltamme

raajoiltamme

raajaltanne

raajoiltanne

raajaltansa / raajaltaan

raajoiltansa / raajoiltaan

Tra

-ksi

raajaksemme

raajoiksemme

raajaksenne

raajoiksenne

raajaksensa / raajakseen

raajoiksensa / raajoikseen

Ess

-na

raajanamme

raajoinamme

raajananne

raajoinanne

raajanansa / raajanaan

raajoinansa / raajoinaan

Abe

-tta

raajattamme

raajoittamme

raajattanne

raajoittanne

raajattansa / raajattaan

raajoittansa / raajoittaan

Com

-ne

-

raajoinemme

-

raajoinenne

-

raajoinensa / raajoineen

Singular

Plural

Nom

-

raajamme

raajanne

raajansa

raajamme

raajanne

raajansa

Par

-ta

raajaamme

raajaanne

raajaansa / raajaaan

raajojamme

raajojanne

raajojansa / raajojaan

Gen

-n

raajamme

raajanne

raajansa

raajojemme

raajojenne

raajojensa

Ill

mihin

raajaamme

raajaanne

raajaansa

raajoihimme

raajoihinne

raajoihinsa

Ine

-ssa

raajassamme

raajassanne

raajassansa / raajassaan

raajoissamme

raajoissanne

raajoissansa / raajoissaan

Ela

-sta

raajastamme

raajastanne

raajastansa / raajastaan

raajoistamme

raajoistanne

raajoistansa / raajoistaan

All

-lle

raajallemme

raajallenne

raajallensa / raajalleen

raajoillemme

raajoillenne

raajoillensa / raajoillean

Ade

-lla

raajallamme

raajallanne

raajallansa / raajallaan

raajoillamme

raajoillanne

raajoillansa / raajoillaan

Abl

-lta

raajaltamme

raajaltanne

raajaltansa / raajaltaan

raajoiltamme

raajoiltanne

raajoiltansa / raajoiltaan

Tra

-ksi

raajaksemme

raajaksenne

raajaksensa / raajakseen

raajoiksemme

raajoiksenne

raajoiksensa / raajoikseen

Ess

-na

raajanamme

raajananne

raajanansa / raajanaan

raajoinamme

raajoinanne

raajoinansa / raajoinaan

Abe

-tta

raajattamme

raajattanne

raajattansa / raajattaan

raajoittamme

raajoittanne

raajoittansa / raajoittaan

Com

-ne

-

-

-

raajoinemme

raajoinenne

raajoinensa / raajoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

aave

aaveet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

aaveen

aaveitten / aaveiden / aavehien / aavehitten

Ill

mihin

aaveeseen

Solve

Ine

-ssa

aavehissa / aaveissa

Solve

Ela

-sta

aaveesta

aavehista / aaveista

All

-lle

aaveelle

Solve

Ade

-lla

aavehilla / aaveilla

Solve

Abl

-lta

aaveelta

aavehilta / aaveilta

Tra

-ksi

aaveeksi

aavehiksi / aaveiksi

Ess

-na

aaveena

aavehina / aaveina

Abe

-tta

aaveetta

aavehitta / aaveitta

Com

-ne

-

aavehine / aaveine

Ins

-in

-

aavehin / aavein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aave

aaveet

Par

-ta

Gen

-n

aaveen

aaveitten / aaveiden / aavehien / aavehitten

Ill

mihin

aaveeseen

Ine

-ssa

aavehissa / aaveissa

Ela

-sta

aaveesta

aavehista / aaveista

All

-lle

aaveelle

Ade

-lla

aavehilla / aaveilla

Abl

-lta

aaveelta

aavehilta / aaveilta

Tra

-ksi

aaveeksi

aavehiksi / aaveiksi

Ess

-na

aaveena

aavehina / aaveina

Abe

-tta

aaveetta

aavehitta / aaveitta

Com

-ne

-

aavehine / aaveine

Ins

-in

-

aavehin / aavein

Singular

Plural

Nom

-

raaja

raajat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

raajan

raajojen

Ill

mihin

raajaan

Solve

Ine

-ssa

raajoissa

Solve

Ela

-sta

raajasta

raajoista

All

-lle

raajalle

Solve

Ade

-lla

raajoilla

Solve

Abl

-lta

raajalta

raajoilta

Tra

-ksi

raajaksi

raajoiksi

Ess

-na

raajana

raajoina

Abe

-tta

raajatta

raajoitta

Com

-ne

-

raajoine

Ins

-in

-

raajoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raaja

raajat

Par

-ta

Gen

-n

raajan

raajojen

Ill

mihin

raajaan

Ine

-ssa

raajoissa

Ela

-sta

raajasta

raajoista

All

-lle

raajalle

Ade

-lla

raajoilla

Abl

-lta

raajalta

raajoilta

Tra

-ksi

raajaksi

raajoiksi

Ess

-na

raajana

raajoina

Abe

-tta

raajatta

raajoitta

Com

-ne

-

raajoine

Ins

-in

-

raajoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept