logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

yli, noun

Word analysis
ylijuomanlaskija

ylijuomanlaskija

yli

Noun, Pref

+ juoma

Noun, Singular Genitive

+ laskija

Noun, Singular Nominative

yli

Noun, Pref

+ juomanlaskija

Noun, Singular Nominative

Report an issue
This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juoma

juomat

Par

-ta

juomaa

juomia

Gen

-n

juoman

juomien

Ill

mihin

juomaan

juomiin

Ine

-ssa

juomassa

juomissa

Ela

-sta

juomasta

juomista

All

-lle

juomalle

juomille

Ade

-lla

juomalla

juomilla

Abl

-lta

juomalta

juomilta

Tra

-ksi

juomaksi

juomiksi

Ess

-na

juomana

juomina

Abe

-tta

juomatta

juomitta

Com

-ne

-

juomine

Ins

-in

-

juomin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juoma

juomat

Par

-ta

juomaa

juomia

Gen

-n

juoman

juomien

Ill

mihin

juomaan

juomiin

Ine

-ssa

juomassa

juomissa

Ela

-sta

juomasta

juomista

All

-lle

juomalle

juomille

Ade

-lla

juomalla

juomilla

Abl

-lta

juomalta

juomilta

Tra

-ksi

juomaksi

juomiksi

Ess

-na

juomana

juomina

Abe

-tta

juomatta

juomitta

Com

-ne

-

juomine

Ins

-in

-

juomin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

beverage juoma
drink juoma, ryyppy, lasillinen, juotava, alkoholi, kulaus
potion juoma
brew juoma, juomanpano
draft luonnos, syväys, veto, suunnitelma, kulkusyvyys, juoma
concoction keitos, sekoitus, juoma, keksitty juttu
potation juominen, juoma
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, sentence 456789.; Europarl; 313280; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 12345.; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence 3244.; jw2019; OpenSubtitles En juo juomasi. I'm not going to drink your beverage. Juomasi oli kylmä. Your drink was cold. Juomanne on valmis. Your drink is ready. Juomasi on pöydällä. Your drink is on the table. Juoma oli kylmää ja raikasta. The drink was cold and refreshing. Minäkin otan juomasi. I'll have your drink as well. Juomasi oli jäähtynyt. Your drink had cooled down. Monipuolinen juoma. The Beverage of Many Faces. Haluan maistaa juomasi. I want to taste your drink. Voinko maistaa juomanne? Can I taste your drink? Show more arrow right

Wiktionary

drink beverage Show more arrow right alkoholijuomajanojuomajuoma-astiajuomahimojuomakausijuomakierrejuomalasijuomalaulujuomarahajuomasekoitusjuomaseurajuomasuihkujuomatapajuomavesimantelijuomavirvoitusjuomaväkijuoma Show more arrow right From Proto-Finnic jooma. Equivalent to juoda +‎ -ma. Show more arrow right

Wikipedia

Drink A drink (or beverage) is a liquid intended for human consumption. In addition to their basic function of satisfying thirst, drinks play important roles in human culture. Common types of drinks include plain drinking water, milk, coffee, tea, hot chocolate, juice and soft drinks. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juomani

juomani

juomasi

juomasi

juomansa

juomansa

Par

-ta

juomaani

juomiani

juomaasi

juomiasi

juomaansa

juomiansa / juomiaan

Gen

-n

juomani

juomieni

juomasi

juomiesi

juomansa

juomiensa

Ill

mihin

juomaani

juomiini

juomaasi

juomiisi

juomaansa

juomiinsa

Ine

-ssa

juomassani

juomissani

juomassasi

juomissasi

juomassansa / juomassaan

juomissansa / juomissaan

Ela

-sta

juomastani

juomistani

juomastasi

juomistasi

juomastansa / juomastaan

juomistansa / juomistaan

All

-lle

juomalleni

juomilleni

juomallesi

juomillesi

juomallensa / juomalleen

juomillensa / juomillean

Ade

-lla

juomallani

juomillani

juomallasi

juomillasi

juomallansa / juomallaan

juomillansa / juomillaan

Abl

-lta

juomaltani

juomiltani

juomaltasi

juomiltasi

juomaltansa / juomaltaan

juomiltansa / juomiltaan

Tra

-ksi

juomakseni

juomikseni

juomaksesi

juomiksesi

juomaksensa / juomakseen

juomiksensa / juomikseen

Ess

-na

juomanani

juominani

juomanasi

juominasi

juomanansa / juomanaan

juominansa / juominaan

Abe

-tta

juomattani

juomittani

juomattasi

juomittasi

juomattansa / juomattaan

juomittansa / juomittaan

Com

-ne

-

juomineni

-

juominesi

-

juominensa / juomineen

Singular

Plural

Nom

-

juomani

juomasi

juomansa

juomani

juomasi

juomansa

Par

-ta

juomaani

juomaasi

juomaansa

juomiani

juomiasi

juomiansa / juomiaan

Gen

-n

juomani

juomasi

juomansa

juomieni

juomiesi

juomiensa

Ill

mihin

juomaani

juomaasi

juomaansa

juomiini

juomiisi

juomiinsa

Ine

-ssa

juomassani

juomassasi

juomassansa / juomassaan

juomissani

juomissasi

juomissansa / juomissaan

Ela

-sta

juomastani

juomastasi

juomastansa / juomastaan

juomistani

juomistasi

juomistansa / juomistaan

All

-lle

juomalleni

juomallesi

juomallensa / juomalleen

juomilleni

juomillesi

juomillensa / juomillean

Ade

-lla

juomallani

juomallasi

juomallansa / juomallaan

juomillani

juomillasi

juomillansa / juomillaan

Abl

-lta

juomaltani

juomaltasi

juomaltansa / juomaltaan

juomiltani

juomiltasi

juomiltansa / juomiltaan

Tra

-ksi

juomakseni

juomaksesi

juomaksensa / juomakseen

juomikseni

juomiksesi

juomiksensa / juomikseen

Ess

-na

juomanani

juomanasi

juomanansa / juomanaan

juominani

juominasi

juominansa / juominaan

Abe

-tta

juomattani

juomattasi

juomattansa / juomattaan

juomittani

juomittasi

juomittansa / juomittaan

Com

-ne

-

-

-

juomineni

juominesi

juominensa / juomineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juomamme

juomamme

juomanne

juomanne

juomansa

juomansa

Par

-ta

juomaamme

juomiamme

juomaanne

juomianne

juomaansa

juomiansa / juomiaan

Gen

-n

juomamme

juomiemme

juomanne

juomienne

juomansa

juomiensa

Ill

mihin

juomaamme

juomiimme

juomaanne

juomiinne

juomaansa

juomiinsa

Ine

-ssa

juomassamme

juomissamme

juomassanne

juomissanne

juomassansa / juomassaan

juomissansa / juomissaan

Ela

-sta

juomastamme

juomistamme

juomastanne

juomistanne

juomastansa / juomastaan

juomistansa / juomistaan

All

-lle

juomallemme

juomillemme

juomallenne

juomillenne

juomallensa / juomalleen

juomillensa / juomillean

Ade

-lla

juomallamme

juomillamme

juomallanne

juomillanne

juomallansa / juomallaan

juomillansa / juomillaan

Abl

-lta

juomaltamme

juomiltamme

juomaltanne

juomiltanne

juomaltansa / juomaltaan

juomiltansa / juomiltaan

Tra

-ksi

juomaksemme

juomiksemme

juomaksenne

juomiksenne

juomaksensa / juomakseen

juomiksensa / juomikseen

Ess

-na

juomanamme

juominamme

juomananne

juominanne

juomanansa / juomanaan

juominansa / juominaan

Abe

-tta

juomattamme

juomittamme

juomattanne

juomittanne

juomattansa / juomattaan

juomittansa / juomittaan

Com

-ne

-

juominemme

-

juominenne

-

juominensa / juomineen

Singular

Plural

Nom

-

juomamme

juomanne

juomansa

juomamme

juomanne

juomansa

Par

-ta

juomaamme

juomaanne

juomaansa

juomiamme

juomianne

juomiansa / juomiaan

Gen

-n

juomamme

juomanne

juomansa

juomiemme

juomienne

juomiensa

Ill

mihin

juomaamme

juomaanne

juomaansa

juomiimme

juomiinne

juomiinsa

Ine

-ssa

juomassamme

juomassanne

juomassansa / juomassaan

juomissamme

juomissanne

juomissansa / juomissaan

Ela

-sta

juomastamme

juomastanne

juomastansa / juomastaan

juomistamme

juomistanne

juomistansa / juomistaan

All

-lle

juomallemme

juomallenne

juomallensa / juomalleen

juomillemme

juomillenne

juomillensa / juomillean

Ade

-lla

juomallamme

juomallanne

juomallansa / juomallaan

juomillamme

juomillanne

juomillansa / juomillaan

Abl

-lta

juomaltamme

juomaltanne

juomaltansa / juomaltaan

juomiltamme

juomiltanne

juomiltansa / juomiltaan

Tra

-ksi

juomaksemme

juomaksenne

juomaksensa / juomakseen

juomiksemme

juomiksenne

juomiksensa / juomikseen

Ess

-na

juomanamme

juomananne

juomanansa / juomanaan

juominamme

juominanne

juominansa / juominaan

Abe

-tta

juomattamme

juomattanne

juomattansa / juomattaan

juomittamme

juomittanne

juomittansa / juomittaan

Com

-ne

-

-

-

juominemme

juominenne

juominensa / juomineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laskija

laskijat

Par

-ta

laskijaa

laskijoita

Gen

-n

laskijan

laskijoitten / laskijoiden

Ill

mihin

laskijaan

laskijoihin

Ine

-ssa

laskijassa

laskijoissa

Ela

-sta

laskijasta

laskijoista

All

-lle

laskijalle

laskijoille

Ade

-lla

laskijalla

laskijoilla

Abl

-lta

laskijalta

laskijoilta

Tra

-ksi

laskijaksi

laskijoiksi

Ess

-na

laskijana

laskijoina

Abe

-tta

laskijatta

laskijoitta

Com

-ne

-

laskijoine

Ins

-in

-

laskijoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laskija

laskijat

Par

-ta

laskijaa

laskijoita

Gen

-n

laskijan

laskijoitten / laskijoiden

Ill

mihin

laskijaan

laskijoihin

Ine

-ssa

laskijassa

laskijoissa

Ela

-sta

laskijasta

laskijoista

All

-lle

laskijalle

laskijoille

Ade

-lla

laskijalla

laskijoilla

Abl

-lta

laskijalta

laskijoilta

Tra

-ksi

laskijaksi

laskijoiksi

Ess

-na

laskijana

laskijoina

Abe

-tta

laskijatta

laskijoitta

Com

-ne

-

laskijoine

Ins

-in

-

laskijoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

computer tietokone, laskin, laskija
counting
Show more arrow right
OpenNMT; Tatoeba; OpenSubtitles; Kielipankki; Europarl Laskija laskee nopeasti rinteessä. The skier descends quickly on the slope. Laskija loukkaantui harjoituksissa. The skier got injured during practice. Laskija teki upean tempun X Gamesissa. The skier pulled off an amazing trick at the X Games. Laskija putosi ensimmäisellä kierroksella. The skier fell in the first round. Laskija voitti kultaa alppihiihdon MMns-kisoissa. The skier won gold at the Alpine Skiing World Championships. Laskija ei ole vielä saapunut maaliin. The skier has not yet crossed the finish line. Laskija laski rinnettä huimalla vauhdilla. The skier went down the slope at an incredible speed. Laskija voitti kultamitalin alppihiihdossa. The skier won the gold medal in alpine skiing. Katsojat hurrasivat, kun laskija teki upean hyppynsä. The spectators cheered as the skier made a spectacular jump. Hän haluaa tulla ammattilaiseksi laskijana. He wants to become a professional skier. Show more arrow right

Wiktionary

One who performs calculations; statistician, analyst; calculator, computer One who takes count: counter One who puts down; layer, dropper etc. One who slides down. Show more arrow right laskea +‎ -ja Show more arrow right

Wikipedia

Calculator An electronic calculator is typically a portable electronic device used to perform calculations, ranging from basic arithmetic to complex mathematics. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskijani

laskijani

laskijasi

laskijasi

laskijansa

laskijansa

Par

-ta

laskijaani

laskijoitani

laskijaasi

laskijoitasi

laskijaansa

laskijoitansa / laskijoitaan

Gen

-n

laskijani

laskijoitteni / laskijoideni

laskijasi

laskijoittesi / laskijoidesi

laskijansa

laskijoittensa / laskijoidensa

Ill

mihin

laskijaani

laskijoihini

laskijaasi

laskijoihisi

laskijaansa

laskijoihinsa

Ine

-ssa

laskijassani

laskijoissani

laskijassasi

laskijoissasi

laskijassansa / laskijassaan

laskijoissansa / laskijoissaan

Ela

-sta

laskijastani

laskijoistani

laskijastasi

laskijoistasi

laskijastansa / laskijastaan

laskijoistansa / laskijoistaan

All

-lle

laskijalleni

laskijoilleni

laskijallesi

laskijoillesi

laskijallensa / laskijalleen

laskijoillensa / laskijoillean

Ade

-lla

laskijallani

laskijoillani

laskijallasi

laskijoillasi

laskijallansa / laskijallaan

laskijoillansa / laskijoillaan

Abl

-lta

laskijaltani

laskijoiltani

laskijaltasi

laskijoiltasi

laskijaltansa / laskijaltaan

laskijoiltansa / laskijoiltaan

Tra

-ksi

laskijakseni

laskijoikseni

laskijaksesi

laskijoiksesi

laskijaksensa / laskijakseen

laskijoiksensa / laskijoikseen

Ess

-na

laskijanani

laskijoinani

laskijanasi

laskijoinasi

laskijanansa / laskijanaan

laskijoinansa / laskijoinaan

Abe

-tta

laskijattani

laskijoittani

laskijattasi

laskijoittasi

laskijattansa / laskijattaan

laskijoittansa / laskijoittaan

Com

-ne

-

laskijoineni

-

laskijoinesi

-

laskijoinensa / laskijoineen

Singular

Plural

Nom

-

laskijani

laskijasi

laskijansa

laskijani

laskijasi

laskijansa

Par

-ta

laskijaani

laskijaasi

laskijaansa

laskijoitani

laskijoitasi

laskijoitansa / laskijoitaan

Gen

-n

laskijani

laskijasi

laskijansa

laskijoitteni / laskijoideni

laskijoittesi / laskijoidesi

laskijoittensa / laskijoidensa

Ill

mihin

laskijaani

laskijaasi

laskijaansa

laskijoihini

laskijoihisi

laskijoihinsa

Ine

-ssa

laskijassani

laskijassasi

laskijassansa / laskijassaan

laskijoissani

laskijoissasi

laskijoissansa / laskijoissaan

Ela

-sta

laskijastani

laskijastasi

laskijastansa / laskijastaan

laskijoistani

laskijoistasi

laskijoistansa / laskijoistaan

All

-lle

laskijalleni

laskijallesi

laskijallensa / laskijalleen

laskijoilleni

laskijoillesi

laskijoillensa / laskijoillean

Ade

-lla

laskijallani

laskijallasi

laskijallansa / laskijallaan

laskijoillani

laskijoillasi

laskijoillansa / laskijoillaan

Abl

-lta

laskijaltani

laskijaltasi

laskijaltansa / laskijaltaan

laskijoiltani

laskijoiltasi

laskijoiltansa / laskijoiltaan

Tra

-ksi

laskijakseni

laskijaksesi

laskijaksensa / laskijakseen

laskijoikseni

laskijoiksesi

laskijoiksensa / laskijoikseen

Ess

-na

laskijanani

laskijanasi

laskijanansa / laskijanaan

laskijoinani

laskijoinasi

laskijoinansa / laskijoinaan

Abe

-tta

laskijattani

laskijattasi

laskijattansa / laskijattaan

laskijoittani

laskijoittasi

laskijoittansa / laskijoittaan

Com

-ne

-

-

-

laskijoineni

laskijoinesi

laskijoinensa / laskijoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskijamme

laskijamme

laskijanne

laskijanne

laskijansa

laskijansa

Par

-ta

laskijaamme

laskijoitamme

laskijaanne

laskijoitanne

laskijaansa

laskijoitansa / laskijoitaan

Gen

-n

laskijamme

laskijoittemme / laskijoidemme

laskijanne

laskijoittenne / laskijoidenne

laskijansa

laskijoittensa / laskijoidensa

Ill

mihin

laskijaamme

laskijoihimme

laskijaanne

laskijoihinne

laskijaansa

laskijoihinsa

Ine

-ssa

laskijassamme

laskijoissamme

laskijassanne

laskijoissanne

laskijassansa / laskijassaan

laskijoissansa / laskijoissaan

Ela

-sta

laskijastamme

laskijoistamme

laskijastanne

laskijoistanne

laskijastansa / laskijastaan

laskijoistansa / laskijoistaan

All

-lle

laskijallemme

laskijoillemme

laskijallenne

laskijoillenne

laskijallensa / laskijalleen

laskijoillensa / laskijoillean

Ade

-lla

laskijallamme

laskijoillamme

laskijallanne

laskijoillanne

laskijallansa / laskijallaan

laskijoillansa / laskijoillaan

Abl

-lta

laskijaltamme

laskijoiltamme

laskijaltanne

laskijoiltanne

laskijaltansa / laskijaltaan

laskijoiltansa / laskijoiltaan

Tra

-ksi

laskijaksemme

laskijoiksemme

laskijaksenne

laskijoiksenne

laskijaksensa / laskijakseen

laskijoiksensa / laskijoikseen

Ess

-na

laskijanamme

laskijoinamme

laskijananne

laskijoinanne

laskijanansa / laskijanaan

laskijoinansa / laskijoinaan

Abe

-tta

laskijattamme

laskijoittamme

laskijattanne

laskijoittanne

laskijattansa / laskijattaan

laskijoittansa / laskijoittaan

Com

-ne

-

laskijoinemme

-

laskijoinenne

-

laskijoinensa / laskijoineen

Singular

Plural

Nom

-

laskijamme

laskijanne

laskijansa

laskijamme

laskijanne

laskijansa

Par

-ta

laskijaamme

laskijaanne

laskijaansa

laskijoitamme

laskijoitanne

laskijoitansa / laskijoitaan

Gen

-n

laskijamme

laskijanne

laskijansa

laskijoittemme / laskijoidemme

laskijoittenne / laskijoidenne

laskijoittensa / laskijoidensa

Ill

mihin

laskijaamme

laskijaanne

laskijaansa

laskijoihimme

laskijoihinne

laskijoihinsa

Ine

-ssa

laskijassamme

laskijassanne

laskijassansa / laskijassaan

laskijoissamme

laskijoissanne

laskijoissansa / laskijoissaan

Ela

-sta

laskijastamme

laskijastanne

laskijastansa / laskijastaan

laskijoistamme

laskijoistanne

laskijoistansa / laskijoistaan

All

-lle

laskijallemme

laskijallenne

laskijallensa / laskijalleen

laskijoillemme

laskijoillenne

laskijoillensa / laskijoillean

Ade

-lla

laskijallamme

laskijallanne

laskijallansa / laskijallaan

laskijoillamme

laskijoillanne

laskijoillansa / laskijoillaan

Abl

-lta

laskijaltamme

laskijaltanne

laskijaltansa / laskijaltaan

laskijoiltamme

laskijoiltanne

laskijoiltansa / laskijoiltaan

Tra

-ksi

laskijaksemme

laskijaksenne

laskijaksensa / laskijakseen

laskijoiksemme

laskijoiksenne

laskijoiksensa / laskijoikseen

Ess

-na

laskijanamme

laskijananne

laskijanansa / laskijanaan

laskijoinamme

laskijoinanne

laskijoinansa / laskijoinaan

Abe

-tta

laskijattamme

laskijattanne

laskijattansa / laskijattaan

laskijoittamme

laskijoittanne

laskijoittansa / laskijoittaan

Com

-ne

-

-

-

laskijoinemme

laskijoinenne

laskijoinensa / laskijoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juomanlaskija

juomanlaskijat

Par

-ta

juomanlaskijaa

juomanlaskijoita

Gen

-n

juomanlaskijan

juomanlaskijoitten / juomanlaskijoiden

Ill

mihin

juomanlaskijaan

juomanlaskijoihin

Ine

-ssa

juomanlaskijassa

juomanlaskijoissa

Ela

-sta

juomanlaskijasta

juomanlaskijoista

All

-lle

juomanlaskijalle

juomanlaskijoille

Ade

-lla

juomanlaskijalla

juomanlaskijoilla

Abl

-lta

juomanlaskijalta

juomanlaskijoilta

Tra

-ksi

juomanlaskijaksi

juomanlaskijoiksi

Ess

-na

juomanlaskijana

juomanlaskijoina

Abe

-tta

juomanlaskijatta

juomanlaskijoitta

Com

-ne

-

juomanlaskijoine

Ins

-in

-

juomanlaskijoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juomanlaskija

juomanlaskijat

Par

-ta

juomanlaskijaa

juomanlaskijoita

Gen

-n

juomanlaskijan

juomanlaskijoitten / juomanlaskijoiden

Ill

mihin

juomanlaskijaan

juomanlaskijoihin

Ine

-ssa

juomanlaskijassa

juomanlaskijoissa

Ela

-sta

juomanlaskijasta

juomanlaskijoista

All

-lle

juomanlaskijalle

juomanlaskijoille

Ade

-lla

juomanlaskijalla

juomanlaskijoilla

Abl

-lta

juomanlaskijalta

juomanlaskijoilta

Tra

-ksi

juomanlaskijaksi

juomanlaskijoiksi

Ess

-na

juomanlaskijana

juomanlaskijoina

Abe

-tta

juomanlaskijatta

juomanlaskijoitta

Com

-ne

-

juomanlaskijoine

Ins

-in

-

juomanlaskijoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

beverage calculator
drink
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; Literature; EuroParl2021 Olet juomanlaskijani. You're my cupbearer, remember? Juomanlaskija ei ole muistanut häntä. The cupbearer has not remembered him. Niin minä rukoilin taivaan Jumalaa”, juomanlaskija Nehemia kirjoitti myöhemmin. “At once I prayed to the God of the heavens,” cupbearer Nehemiah later wrote. Mutta pidän juomanlaskijastasi enemmän. But I like your cupbearer better. Muuan ystäväni, kuningasns-vainajan juomanlaskija, joka oli minulle suuressa kiitollisuudenvelassa. “By one of my friends, the late king's butler, who was under great obligations to me.”. Juomanlaskija maistoi kuninkaalle tarjottavaa viiniä suojellakseen tätä joutumasta myrkytyksen uhriksi. The cupbearer would taste the king's wine to protect him from poisoning. Näin ollen kuningas luotti varauksetta juomanlaskijaansa. The cupbearer thus had the king's unreserved confidence. Tomin juomanlaskija oli saapuvilla ja kerkesi jokaisen hänen yrityksensä edelle koettaa auttaa itseänsä viininjuonnissa. Tom's cupbearer was present, and forestalled all his attempts to help himself to wine. Ruhtinas Aleksanteri Hyvä perusti Cotnarin viinitiloille paharnicin [juomanlaskija] ja pârcălabin [tilanherra] tehtävät. The ruler Alexander the Good created the positions of paharnic [ cupbearer ] and pârcălab [burgrave] for the Cotnari vineyards. Eno hyvä, iloitse kanssani, sillä tarvitsen juomanlaskijaa. Dear Uncle, will you share my joy and be my royal cupbearer? Show more arrow right

Wiktionary

cupbearer Show more arrow right juoman +‎ laskija Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juomanlaskijani

juomanlaskijani

juomanlaskijasi

juomanlaskijasi

juomanlaskijansa

juomanlaskijansa

Par

-ta

juomanlaskijaani

juomanlaskijoitani

juomanlaskijaasi

juomanlaskijoitasi

juomanlaskijaansa

juomanlaskijoitansa / juomanlaskijoitaan

Gen

-n

juomanlaskijani

juomanlaskijoitteni / juomanlaskijoideni

juomanlaskijasi

juomanlaskijoittesi / juomanlaskijoidesi

juomanlaskijansa

juomanlaskijoittensa / juomanlaskijoidensa

Ill

mihin

juomanlaskijaani

juomanlaskijoihini

juomanlaskijaasi

juomanlaskijoihisi

juomanlaskijaansa

juomanlaskijoihinsa

Ine

-ssa

juomanlaskijassani

juomanlaskijoissani

juomanlaskijassasi

juomanlaskijoissasi

juomanlaskijassansa / juomanlaskijassaan

juomanlaskijoissansa / juomanlaskijoissaan

Ela

-sta

juomanlaskijastani

juomanlaskijoistani

juomanlaskijastasi

juomanlaskijoistasi

juomanlaskijastansa / juomanlaskijastaan

juomanlaskijoistansa / juomanlaskijoistaan

All

-lle

juomanlaskijalleni

juomanlaskijoilleni

juomanlaskijallesi

juomanlaskijoillesi

juomanlaskijallensa / juomanlaskijalleen

juomanlaskijoillensa / juomanlaskijoillean

Ade

-lla

juomanlaskijallani

juomanlaskijoillani

juomanlaskijallasi

juomanlaskijoillasi

juomanlaskijallansa / juomanlaskijallaan

juomanlaskijoillansa / juomanlaskijoillaan

Abl

-lta

juomanlaskijaltani

juomanlaskijoiltani

juomanlaskijaltasi

juomanlaskijoiltasi

juomanlaskijaltansa / juomanlaskijaltaan

juomanlaskijoiltansa / juomanlaskijoiltaan

Tra

-ksi

juomanlaskijakseni

juomanlaskijoikseni

juomanlaskijaksesi

juomanlaskijoiksesi

juomanlaskijaksensa / juomanlaskijakseen

juomanlaskijoiksensa / juomanlaskijoikseen

Ess

-na

juomanlaskijanani

juomanlaskijoinani

juomanlaskijanasi

juomanlaskijoinasi

juomanlaskijanansa / juomanlaskijanaan

juomanlaskijoinansa / juomanlaskijoinaan

Abe

-tta

juomanlaskijattani

juomanlaskijoittani

juomanlaskijattasi

juomanlaskijoittasi

juomanlaskijattansa / juomanlaskijattaan

juomanlaskijoittansa / juomanlaskijoittaan

Com

-ne

-

juomanlaskijoineni

-

juomanlaskijoinesi

-

juomanlaskijoinensa / juomanlaskijoineen

Singular

Plural

Nom

-

juomanlaskijani

juomanlaskijasi

juomanlaskijansa

juomanlaskijani

juomanlaskijasi

juomanlaskijansa

Par

-ta

juomanlaskijaani

juomanlaskijaasi

juomanlaskijaansa

juomanlaskijoitani

juomanlaskijoitasi

juomanlaskijoitansa / juomanlaskijoitaan

Gen

-n

juomanlaskijani

juomanlaskijasi

juomanlaskijansa

juomanlaskijoitteni / juomanlaskijoideni

juomanlaskijoittesi / juomanlaskijoidesi

juomanlaskijoittensa / juomanlaskijoidensa

Ill

mihin

juomanlaskijaani

juomanlaskijaasi

juomanlaskijaansa

juomanlaskijoihini

juomanlaskijoihisi

juomanlaskijoihinsa

Ine

-ssa

juomanlaskijassani

juomanlaskijassasi

juomanlaskijassansa / juomanlaskijassaan

juomanlaskijoissani

juomanlaskijoissasi

juomanlaskijoissansa / juomanlaskijoissaan

Ela

-sta

juomanlaskijastani

juomanlaskijastasi

juomanlaskijastansa / juomanlaskijastaan

juomanlaskijoistani

juomanlaskijoistasi

juomanlaskijoistansa / juomanlaskijoistaan

All

-lle

juomanlaskijalleni

juomanlaskijallesi

juomanlaskijallensa / juomanlaskijalleen

juomanlaskijoilleni

juomanlaskijoillesi

juomanlaskijoillensa / juomanlaskijoillean

Ade

-lla

juomanlaskijallani

juomanlaskijallasi

juomanlaskijallansa / juomanlaskijallaan

juomanlaskijoillani

juomanlaskijoillasi

juomanlaskijoillansa / juomanlaskijoillaan

Abl

-lta

juomanlaskijaltani

juomanlaskijaltasi

juomanlaskijaltansa / juomanlaskijaltaan

juomanlaskijoiltani

juomanlaskijoiltasi

juomanlaskijoiltansa / juomanlaskijoiltaan

Tra

-ksi

juomanlaskijakseni

juomanlaskijaksesi

juomanlaskijaksensa / juomanlaskijakseen

juomanlaskijoikseni

juomanlaskijoiksesi

juomanlaskijoiksensa / juomanlaskijoikseen

Ess

-na

juomanlaskijanani

juomanlaskijanasi

juomanlaskijanansa / juomanlaskijanaan

juomanlaskijoinani

juomanlaskijoinasi

juomanlaskijoinansa / juomanlaskijoinaan

Abe

-tta

juomanlaskijattani

juomanlaskijattasi

juomanlaskijattansa / juomanlaskijattaan

juomanlaskijoittani

juomanlaskijoittasi

juomanlaskijoittansa / juomanlaskijoittaan

Com

-ne

-

-

-

juomanlaskijoineni

juomanlaskijoinesi

juomanlaskijoinensa / juomanlaskijoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juomanlaskijamme

juomanlaskijamme

juomanlaskijanne

juomanlaskijanne

juomanlaskijansa

juomanlaskijansa

Par

-ta

juomanlaskijaamme

juomanlaskijoitamme

juomanlaskijaanne

juomanlaskijoitanne

juomanlaskijaansa

juomanlaskijoitansa / juomanlaskijoitaan

Gen

-n

juomanlaskijamme

juomanlaskijoittemme / juomanlaskijoidemme

juomanlaskijanne

juomanlaskijoittenne / juomanlaskijoidenne

juomanlaskijansa

juomanlaskijoittensa / juomanlaskijoidensa

Ill

mihin

juomanlaskijaamme

juomanlaskijoihimme

juomanlaskijaanne

juomanlaskijoihinne

juomanlaskijaansa

juomanlaskijoihinsa

Ine

-ssa

juomanlaskijassamme

juomanlaskijoissamme

juomanlaskijassanne

juomanlaskijoissanne

juomanlaskijassansa / juomanlaskijassaan

juomanlaskijoissansa / juomanlaskijoissaan

Ela

-sta

juomanlaskijastamme

juomanlaskijoistamme

juomanlaskijastanne

juomanlaskijoistanne

juomanlaskijastansa / juomanlaskijastaan

juomanlaskijoistansa / juomanlaskijoistaan

All

-lle

juomanlaskijallemme

juomanlaskijoillemme

juomanlaskijallenne

juomanlaskijoillenne

juomanlaskijallensa / juomanlaskijalleen

juomanlaskijoillensa / juomanlaskijoillean

Ade

-lla

juomanlaskijallamme

juomanlaskijoillamme

juomanlaskijallanne

juomanlaskijoillanne

juomanlaskijallansa / juomanlaskijallaan

juomanlaskijoillansa / juomanlaskijoillaan

Abl

-lta

juomanlaskijaltamme

juomanlaskijoiltamme

juomanlaskijaltanne

juomanlaskijoiltanne

juomanlaskijaltansa / juomanlaskijaltaan

juomanlaskijoiltansa / juomanlaskijoiltaan

Tra

-ksi

juomanlaskijaksemme

juomanlaskijoiksemme

juomanlaskijaksenne

juomanlaskijoiksenne

juomanlaskijaksensa / juomanlaskijakseen

juomanlaskijoiksensa / juomanlaskijoikseen

Ess

-na

juomanlaskijanamme

juomanlaskijoinamme

juomanlaskijananne

juomanlaskijoinanne

juomanlaskijanansa / juomanlaskijanaan

juomanlaskijoinansa / juomanlaskijoinaan

Abe

-tta

juomanlaskijattamme

juomanlaskijoittamme

juomanlaskijattanne

juomanlaskijoittanne

juomanlaskijattansa / juomanlaskijattaan

juomanlaskijoittansa / juomanlaskijoittaan

Com

-ne

-

juomanlaskijoinemme

-

juomanlaskijoinenne

-

juomanlaskijoinensa / juomanlaskijoineen

Singular

Plural

Nom

-

juomanlaskijamme

juomanlaskijanne

juomanlaskijansa

juomanlaskijamme

juomanlaskijanne

juomanlaskijansa

Par

-ta

juomanlaskijaamme

juomanlaskijaanne

juomanlaskijaansa

juomanlaskijoitamme

juomanlaskijoitanne

juomanlaskijoitansa / juomanlaskijoitaan

Gen

-n

juomanlaskijamme

juomanlaskijanne

juomanlaskijansa

juomanlaskijoittemme / juomanlaskijoidemme

juomanlaskijoittenne / juomanlaskijoidenne

juomanlaskijoittensa / juomanlaskijoidensa

Ill

mihin

juomanlaskijaamme

juomanlaskijaanne

juomanlaskijaansa

juomanlaskijoihimme

juomanlaskijoihinne

juomanlaskijoihinsa

Ine

-ssa

juomanlaskijassamme

juomanlaskijassanne

juomanlaskijassansa / juomanlaskijassaan

juomanlaskijoissamme

juomanlaskijoissanne

juomanlaskijoissansa / juomanlaskijoissaan

Ela

-sta

juomanlaskijastamme

juomanlaskijastanne

juomanlaskijastansa / juomanlaskijastaan

juomanlaskijoistamme

juomanlaskijoistanne

juomanlaskijoistansa / juomanlaskijoistaan

All

-lle

juomanlaskijallemme

juomanlaskijallenne

juomanlaskijallensa / juomanlaskijalleen

juomanlaskijoillemme

juomanlaskijoillenne

juomanlaskijoillensa / juomanlaskijoillean

Ade

-lla

juomanlaskijallamme

juomanlaskijallanne

juomanlaskijallansa / juomanlaskijallaan

juomanlaskijoillamme

juomanlaskijoillanne

juomanlaskijoillansa / juomanlaskijoillaan

Abl

-lta

juomanlaskijaltamme

juomanlaskijaltanne

juomanlaskijaltansa / juomanlaskijaltaan

juomanlaskijoiltamme

juomanlaskijoiltanne

juomanlaskijoiltansa / juomanlaskijoiltaan

Tra

-ksi

juomanlaskijaksemme

juomanlaskijaksenne

juomanlaskijaksensa / juomanlaskijakseen

juomanlaskijoiksemme

juomanlaskijoiksenne

juomanlaskijoiksensa / juomanlaskijoikseen

Ess

-na

juomanlaskijanamme

juomanlaskijananne

juomanlaskijanansa / juomanlaskijanaan

juomanlaskijoinamme

juomanlaskijoinanne

juomanlaskijoinansa / juomanlaskijoinaan

Abe

-tta

juomanlaskijattamme

juomanlaskijattanne

juomanlaskijattansa / juomanlaskijattaan

juomanlaskijoittamme

juomanlaskijoittanne

juomanlaskijoittansa / juomanlaskijoittaan

Com

-ne

-

-

-

juomanlaskijoinemme

juomanlaskijoinenne

juomanlaskijoinensa / juomanlaskijoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept