Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yötyö yötyö   N Sg Nom
   N Sg Nom + työ   N Sg Nom

yötyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night work
working at night
nightwork
compensation for night work
on night work

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug jbex

Etymology:
Pbzcbhaq bs (“avtug”) +‎ glö (“jbex”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yötyöni yötyöni yötyösi yötyösi yötyönsä yötyönsä
Par -ta yötyötäni yötöitäni yötyötäsi yötöitäsi yötyötänsä / yötyötään yötöitänsä / yötöitään
Gen -n yötyöni yötöitteni / yötöideni yötyösi yötöittesi / yötöidesi yötyönsä yötöittensä / yötöidensä
Ill mihin yötyöhöni yötöihini yötyöhösi yötöihisi yötyöhönsä yötöihinsä
Ine -ssa yötyössäni yötöissäni yötyössäsi yötöissäsi yötyössänsä / yötyössään yötöissänsä / yötöissään
Ela -sta yötyöstäni yötöistäni yötyöstäsi yötöistäsi yötyöstänsä / yötyöstään yötöistänsä / yötöistään
All -lle yötyölleni yötöilleni yötyöllesi yötöillesi yötyölleen / yötyöllensä yötöillensä / yötöilleän
Ade -lla yötyölläni yötöilläni yötyölläsi yötöilläsi yötyöllänsä / yötyöllään yötöillänsä / yötöillään
Abl -lta yötyöltäni yötöiltäni yötyöltäsi yötöiltäsi yötyöltänsä / yötyöltään yötöiltänsä / yötöiltään
Tra -ksi yötyökseni yötöikseni yötyöksesi yötöiksesi yötyökseen / yötyöksensä yötöikseen / yötöiksensä
Ess -na yötyönäni yötöinäni yötyönäsi yötöinäsi yötyönänsä / yötyönään yötöinänsä / yötöinään
Abe -tta yötyöttäni yötöittäni yötyöttäsi yötöittäsi yötyöttänsä / yötyöttään yötöittänsä / yötöittään
Com -ne - yötöineni - yötöinesi - yötöineen / yötöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yötyömme yötyömme yötyönne yötyönne yötyönsä yötyönsä
Par -ta yötyötämme yötöitämme yötyötänne yötöitänne yötyötänsä / yötyötään yötöitänsä / yötöitään
Gen -n yötyömme yötöittemme / yötöidemme yötyönne yötöittenne / yötöidenne yötyönsä yötöittensä / yötöidensä
Ill mihin yötyöhömme yötöihimme yötyöhönne yötöihinne yötyöhönsä yötöihinsä
Ine -ssa yötyössämme yötöissämme yötyössänne yötöissänne yötyössänsä / yötyössään yötöissänsä / yötöissään
Ela -sta yötyöstämme yötöistämme yötyöstänne yötöistänne yötyöstänsä / yötyöstään yötöistänsä / yötöistään
All -lle yötyöllemme yötöillemme yötyöllenne yötöillenne yötyölleen / yötyöllensä yötöillensä / yötöilleän
Ade -lla yötyöllämme yötöillämme yötyöllänne yötöillänne yötyöllänsä / yötyöllään yötöillänsä / yötöillään
Abl -lta yötyöltämme yötöiltämme yötyöltänne yötöiltänne yötyöltänsä / yötyöltään yötöiltänsä / yötöiltään
Tra -ksi yötyöksemme yötöiksemme yötyöksenne yötöiksenne yötyökseen / yötyöksensä yötöikseen / yötöiksensä
Ess -na yötyönämme yötöinämme yötyönänne yötöinänne yötyönänsä / yötyönään yötöinänsä / yötöinään
Abe -tta yötyöttämme yötöittämme yötyöttänne yötöittänne yötyöttänsä / yötyöttään yötöittänsä / yötöittään
Com -ne - yötöinemme - yötöinenne - yötöineen / yötöinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

työ, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - työ työt
Par -ta työtä töitä
Gen -n työn töitten / töiden
Ill mihin työhön töihin
Ine -ssa työssä töissä
Ela -sta työstä töistä
All -lle työlle töille
Ade -lla työllä töillä
Abl -lta työltä töiltä
Tra -ksi työksi töiksi
Ess -na työnä töinä
Abe -tta työttä töittä
Com -ne - töine
Ins -in - töin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Ynobe vf jbex qbar ol crbcyr. Ynobe vf bar bs guerr snpgbef bs cebqhpgvba. Gur bgure gjb snpgbef ner ynaq naq pncvgny.

Source: Wikipedia
Wiktionary
jbex (ynobhe, rzcyblzrag, bpphcngvba, wbo)

jbex (rssbeg rkcraqrq ba n cnegvphyne gnfx)

jbex (culfvpf: zrpunavpf naq gurezbqlanzvpf)

jbex (negvfgvp be vagryyrpghny cebqhpgvba)

jbex (cynpr bs jbex)

wbo

Usage:
Jura fnlvat "ng jbex", "gb jbex" be "sebz jbex", gur ybpngvbany pnfrf ner hfrq va cyheny. Byra gövffä. ― V nz ng jbex.zraaä gövuva ― tb gb jbex
Synonyms:
(wbo): qhhav (fynat, pbyybdhvny)(negvfgvp be vagryyrpghny cebqhpgvba): grbf(cynpr bs jbex): glöcnvxxn; qhhav (fynat, pbyybdhvny)
Derived terms:
glöyävara
glöyäf
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp göö, sebz Cebgb-Svaab-Htevp grjr; pbtangr jvgu Rfgbavna naq Ibgvp göö naq Yvibavna gīr. Sebz Cebgb-Svaavp göö.
Source: Jvxgvbanel
Minua turhauttaa tehdä kaikki tämä työ.
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - työni työni työsi työsi työnsä työnsä
Par -ta työtäni töitäni työtäsi töitäsi työtänsä / työtään töitänsä / töitään
Gen -n työni töitteni / töideni työsi töittesi / töidesi työnsä töittensä / töidensä
Ill mihin työhöni töihini työhösi töihisi työhönsä töihinsä
Ine -ssa työssäni töissäni työssäsi töissäsi työssänsä / työssään töissänsä / töissään
Ela -sta työstäni töistäni työstäsi töistäsi työstänsä / työstään töistänsä / töistään
All -lle työlleni töilleni työllesi töillesi työlleen / työllensä töillensä / töilleän
Ade -lla työlläni töilläni työlläsi töilläsi työllänsä / työllään töillänsä / töillään
Abl -lta työltäni töiltäni työltäsi töiltäsi työltänsä / työltään töiltänsä / töiltään
Tra -ksi työkseni töikseni työksesi töiksesi työkseen / työksensä töikseen / töiksensä
Ess -na työnäni töinäni työnäsi töinäsi työnänsä / työnään töinänsä / töinään
Abe -tta työttäni töittäni työttäsi töittäsi työttänsä / työttään töittänsä / töittään
Com -ne - töineni - töinesi - töineen / töinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - työmme työmme työnne työnne työnsä työnsä
Par -ta työtämme töitämme työtänne töitänne työtänsä / työtään töitänsä / töitään
Gen -n työmme töittemme / töidemme työnne töittenne / töidenne työnsä töittensä / töidensä
Ill mihin työhömme töihimme työhönne töihinne työhönsä töihinsä
Ine -ssa työssämme töissämme työssänne töissänne työssänsä / työssään töissänsä / töissään
Ela -sta työstämme töistämme työstänne töistänne työstänsä / työstään töistänsä / töistään
All -lle työllemme töillemme työllenne töillenne työlleen / työllensä töillensä / töilleän
Ade -lla työllämme töillämme työllänne töillänne työllänsä / työllään töillänsä / töillään
Abl -lta työltämme töiltämme työltänne töiltänne työltänsä / työltään töiltänsä / töiltään
Tra -ksi työksemme töiksemme työksenne töiksenne työkseen / työksensä töikseen / töiksensä
Ess -na työnämme töinämme työnänne töinänne työnänsä / työnään töinänsä / töinään
Abe -tta työttämme töittämme työttänne töittänne työttänsä / työttään töittänsä / töittään
Com -ne - töinemme - töinenne - töineen / töinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept