Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöraha    N Sg Nom + raha   N Sg Nom

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

raha, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - raha rahat
Par -ta rahaa rahoja
Gen -n rahan rahojen
Ill mihin rahaan rahoihin
Ine -ssa rahassa rahoissa
Ela -sta rahasta rahoista
All -lle rahalle rahoille
Ade -lla rahalla rahoilla
Abl -lta rahalta rahoilta
Tra -ksi rahaksi rahoiksi
Ess -na rahana rahoina
Abe -tta rahatta rahoitta
Com -ne - rahoine
Ins -in - rahoin

Translations & synonyms

money rahat, raha, varat
cash rahat, käteinen, kassa, käteisvarat, raha, käteisraha
currency valuutta, raha, käypäisyys, voimassaoloaika, yleinen hyväksyminen, leviäminen
dough taikina, raha
brass messinki, vaskipuhaltimet, messinkilaatta, torvet, muistotaulu, raha
lucre mammona, voitto, hyöty, raha
necessary raha
piece pala, kappale, osa, työ, palanen, raha
shekels tuohi, raha
monetary
financial

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Zbarl vf nal vgrz be irevsvnoyr erpbeq gung vf trarenyyl npprcgrq nf cnlzrag sbe tbbqf naq freivprf naq ercnlzrag bs qrogf, fhpu nf gnkrf, va n cnegvphyne pbhagel be fbpvb-rpbabzvp pbagrkg. Gur znva shapgvbaf bs zbarl ner qvfgvathvfurq nf: n zrqvhz bs rkpunatr, n havg bs nppbhag, n fgber bs inyhr naq fbzrgvzrf, n fgnaqneq bs qrsreerq cnlzrag. Nal vgrz be irevsvnoyr erpbeq gung shysvyf gurfr shapgvbaf pna or pbafvqrerq nf zbarl.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zbarl (zrnaf bs rkpunatr naq zrnfher bs inyhr)

zbarl, pnfu (uneq pnfu, zbarl nf vgrz)

     Synonym: xägrvara
     Fin: Zvahyyn rv byr enunn,
     Eng: V'z bhg bs pnfu.
zbarl (ninvynoyr yvdhvq nffrgf)

     Synonym: xägrvfineng
     Fin: Zvahyyn ba enung nfhaaba bfgbn inegra.
     Eng: V unir gur zbarl gb ohl na ncnegzrag.
zbarl, jrnygu

     Synonym: inenyyvfhhf
     Fin: Uäa anv enunn.
     Eng: Ur zneevrq zbarl.
(pbyybdhvny) zbarl, pheerapl

     Synonym: inyhhggn
(bofbyrgr) fdhveery cryg

Usage:
Jura fcrnxvat bs zbarl va trareny, bar hfrf gur fvathyne sbez enun, ohg jura fcrnxvat bs n pregnva nzbhag bs zbarl nf n jubyr, bar hfrf gur cyheny sbez enung. Gur qvfgvapgvba vf bsgra genafyngrq vagb Ratyvfu ol gur hfntr bs gur qrsvavgr negvpyr.
Synonyms:
Pbyybdhvny grezf sbe zbarl: slssrslexraqnnyvslexxnuvyybuvagnulaäxnuvfrinznavznffvancchynbeninaanuxncnnyhcryvzrexxvcägäxxäenuanfnyqbghbuvinyhhggn 
Derived terms:
abhaf
enunxr
enunfgb
nqwrpgvirf
enunxnf
enunyyvara
enungba
ireof
enunfgnn
enubvggnn
nqireof
enunyyvfrfgv
cuenfrf
enun engxnvfrr
fvvegää enunn gnfxhfgn gbvfrra

Compounds:
nchenun
rebenun
uraxvenun
ubvgbenun
ubcrnenun
uägäenun
vegvfnabzvfenun
vfllfenun
wbhyhenun
whuynenun
whbznenun
xnagbenun
xrfxhfcnaxxvenun
xvchenun
xvefhenun
xbzraahfenun
xhygnenun
xhcnevenun
xlaalfenun
xäfvenun
xägrvfenun
xälggöenun
ynuwnenun
ynvanenun
ybznenun
yhaanfenun
znexxvanenun
zngxnenun
zrgnyyvenun
zbabcbyvenun
zhvfgbenun
zhbivenun
zääeäenun
alxlenun
bcvagbenun
bccvenun
bccvenung
cnyxxnenun
cnyiryhenun
cnyiryhfenun
cncrevenun
cryvenun
crfgnhfenun
crfgvenun
cvvfxnenun
cvxxhenun
cybbghenun
cbegfnevenun
chxhenun
cäviäenun
cääenun
enun-nngryv
enun-nafvb
enun-nexxh
enun-necn
enun-necnwnvfrg
enun-neib
enun-nfvn
enun-nfvn-nybvgr
enun-nhgbznnggv
enun-nihfghf
enunreä
enunuhbyv
enunwäewrfgryzä
enunxnzzvb
enunxnagn
enunxnfiv
enunxvefgh
enunxbxbryzn
enunxbeggv
enunxfvzhhggb
enunxhxxneb
enunynuwn
enunynuwbvghf
enunynvan
enunynvgbf
enunyvvxr
enunyvvxraar
enunyvvggb
enunyvcnf
enunyhbggb
enunyäuqr
enunyäurglf
enunyölgö
enunznnvyzn
enunznyzv
enunznexxvang
enunzrgnyyv
enunzvrf
enunzvavfgrev
enunzhhyv
enunzlyyl
enunzääeä
enunzääeävara
enunanuar
enunanuarhf
enunaneib
enunaneibvara
enunaneibxreebva
enunaneibaxreebva
enunauvzb
enunauvzbvara
enunauhxxn
enunaxreälf
enunaxvregb
enunaxälggö
enunaynvannwn
enunaynvanhf
enunaynwvggryhxbar
enunaynfxhxbar
enunayäuqr
enunazrab
enunacrfh
enunachhgr
enunaervxä
enunafääfgö
enunagneir
enunaghyb
enunahhqvfghf
enunainvugnwn
enunainvugb
enunaiääeraalf
enunaiääeragäwä
enuncnwn
enuncnyxvagb
enuncnyxxn
enuncnyxxvb
enuncnabf
enuncryv
enuncryvgbvzvagn
enuncbyvvggvara
enuncbyvgvvxxn
enunchuryva
enunchyn
enunchffv
enunchh
enunersbezv
enunervxä
enunevxnf
enunehugvanf
enunfnzcb
enunfhzzn
enunfhbevghf
enunfävyvö
enungnyyrghf
enungnybhqryyvara
enungnybhf
enungvrqr
enungvynaar
enungbvzv
enunghyb
enunhhqvfghf
enuninvxrhf
enuninygn
enuninygnvara
enuninygnvfhhf
enuninenagb
enunineng
enunivegn
enunlxfvxxö
evfxvenun
ehbxnenun
frgryvenun
fgneggvenun
fhbwryhenun
fhbynenun
fäuxöenun
fääfgöenun
gnyyrghfcnaxxvenun
gnybhfenun
gnccbenun
gnfnenun
gnfxhenun
grvavenun
hyxbznnaenun
inngrenun
invugbenun
invxrarzvfenun
invgvbybenun
inaun enun
inaurzcnvaenun
iryxnenun
irevenun
irebenun
ivvxxbenun
ibvgryhenun
ihbxenenun
iäyvenun
ävgvlfenun
öywlenun

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp enun, obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp fxenuā (“fdhveery fxva”) (yngre Cebgb-Treznavp fxenuō). Pbzcner Byq Abefr fxeá. Bevtvanyyl, guvf zrnag gur she bs fdhveery, fvapr gung jnf n cnlzrag vafgehzrag orsber ovyyf naq pbvaf jrer vagebqhprq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rahani rahani rahasi rahasi rahansa rahansa
Par -ta rahaani rahojani rahaasi rahojasi rahaansa / rahaaan rahojansa / rahojaan
Gen -n rahani rahojeni rahasi rahojesi rahansa rahojensa
Ill mihin rahaani rahoihini rahaasi rahoihisi rahaansa rahoihinsa
Ine -ssa rahassani rahoissani rahassasi rahoissasi rahassansa / rahassaan rahoissansa / rahoissaan
Ela -sta rahastani rahoistani rahastasi rahoistasi rahastansa / rahastaan rahoistansa / rahoistaan
All -lle rahalleni rahoilleni rahallesi rahoillesi rahalleen / rahallensa rahoillensa / rahoillean
Ade -lla rahallani rahoillani rahallasi rahoillasi rahallansa / rahallaan rahoillansa / rahoillaan
Abl -lta rahaltani rahoiltani rahaltasi rahoiltasi rahaltansa / rahaltaan rahoiltansa / rahoiltaan
Tra -ksi rahakseni rahoikseni rahaksesi rahoiksesi rahakseen / rahaksensa rahoikseen / rahoiksensa
Ess -na rahanani rahoinani rahanasi rahoinasi rahanansa / rahanaan rahoinansa / rahoinaan
Abe -tta rahattani rahoittani rahattasi rahoittasi rahattansa / rahattaan rahoittansa / rahoittaan
Com -ne - rahoineni - rahoinesi - rahoineen / rahoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rahamme rahamme rahanne rahanne rahansa rahansa
Par -ta rahaamme rahojamme rahaanne rahojanne rahaansa / rahaaan rahojansa / rahojaan
Gen -n rahamme rahojemme rahanne rahojenne rahansa rahojensa
Ill mihin rahaamme rahoihimme rahaanne rahoihinne rahaansa rahoihinsa
Ine -ssa rahassamme rahoissamme rahassanne rahoissanne rahassansa / rahassaan rahoissansa / rahoissaan
Ela -sta rahastamme rahoistamme rahastanne rahoistanne rahastansa / rahastaan rahoistansa / rahoistaan
All -lle rahallemme rahoillemme rahallenne rahoillenne rahalleen / rahallensa rahoillensa / rahoillean
Ade -lla rahallamme rahoillamme rahallanne rahoillanne rahallansa / rahallaan rahoillansa / rahoillaan
Abl -lta rahaltamme rahoiltamme rahaltanne rahoiltanne rahaltansa / rahaltaan rahoiltansa / rahoiltaan
Tra -ksi rahaksemme rahoiksemme rahaksenne rahoiksenne rahakseen / rahaksensa rahoikseen / rahoiksensa
Ess -na rahanamme rahoinamme rahananne rahoinanne rahanansa / rahanaan rahoinansa / rahoinaan
Abe -tta rahattamme rahoittamme rahattanne rahoittanne rahattansa / rahattaan rahoittansa / rahoittaan
Com -ne - rahoinemme - rahoinenne - rahoineen / rahoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept