vongata |
Verb, Passive Indicative Present Pe4 Con negative form of verb |
|
Verb, Active voice Infinitive with suffix adjective Singular Lative |
||
Noun, Prop Sem/Human |
||
+ ga |
Noun, Singular Partitive |
|
Noun, Prop Sem/Human Cmp |
||
+ ga |
Noun, Singular Partitive |
|
| sn |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vonkaan |
|
ii |
vonkaat |
|
iii |
vonkaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vonkaamme / vongataan |
|
ii |
vonkaatte |
|
iii |
vonkaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vonkasin |
|
ii |
vonkasit |
|
iii |
vonkasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vonkasimme / vongattiin |
|
ii |
vonkasitte |
|
iii |
vonkasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen vongannut |
en ole vongannut |
ii |
olet vongannut |
et ole vongannut |
iii |
on vongannut |
ei ole vongannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme vonganneet |
emme ole vonganneet |
ii |
olette vonganneet |
ette ole vonganneet |
iii |
ovat vonganneet |
eivät ole vonganneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin vongannut |
en ollut vongannut |
ii |
olit vongannut |
et ollut vongannut |
iii |
oli vongannut |
ei ollut vongannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme vonganneet |
emme olleet vonganneet |
ii |
olitte vonganneet |
ette olleet vonganneet |
iii |
olivat vonganneet |
eivät olleet vonganneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vonkaisin |
|
ii |
vonkaisit |
|
iii |
vonkaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vonkaisimme |
|
ii |
vonkaisitte |
|
iii |
vonkaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin vongannut |
en olisi vongannut |
ii |
olisit vongannut |
et olisi vongannut |
iii |
olisi vongannut |
ei olisi vongannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme vonganneet |
emme olisi vonganneet |
ii |
olisitte vonganneet |
ette olisi vonganneet |
iii |
olisivat vonganneet |
eivät olisi vonganneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vongannen |
en vonganne |
ii |
vongannet |
et vonganne |
iii |
vongannee |
ei vonganne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vongannemme |
emme vonganne |
ii |
vongannette |
ette vonganne |
iii |
vongannevat |
eivät vonganne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen vongannut |
en liene vongannut |
ii |
lienet vongannut |
et liene vongannut |
iii |
lienee vongannut |
ei liene vongannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme vonganneet |
emme liene vonganneet |
ii |
lienette vonganneet |
ette liene vonganneet |
iii |
lienevät vonganneet |
eivät liene vonganneet |
Singular
i |
- |
ii |
vonkaa |
iii |
vongatkoon |
Plural
i |
vongatkaamme |
ii |
vongatkaa |
iii |
vongatkoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
vongataksensa / vongatakseen |
Ine |
-ssa |
vongatessa |
Ins |
-in |
vongaten |
Ine |
-ssa |
vongattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
vonkaamaan |
Ine |
-ssa |
vonkaamassa |
Ela |
-sta |
vonkaamasta |
Ade |
-lla |
vonkaamalla |
Abe |
-tta |
vonkaamatta |
Ins |
-in |
vonkaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
vonkaaminen |
Par |
-ta |
vonkaamista |
vonkaamaisillaan / vonkaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
vongataan |
ei |
Imperfect |
vongattiin |
ei vongattu |
Potential |
vongattaneen |
ei vongattane |
Conditional |
vongattaisiin |
ei vongattaisi |
Imperative Present |
vongattakoon |
älköön vongattako |
Imperative Perfect |
olkoon vongattu |
älköön vongattu |
Positive
Negative
Present
vongataan
ei
Imperfect
vongattiin
ei vongattu
Potential
vongattaneen
ei vongattane
Conditional
vongattaisiin
ei vongattaisi
Imperative Present
vongattakoon
älköön vongattako
Imperative Perfect
olkoon vongattu
älköön vongattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
vonkaava |
vongattava |
2nd |
vongannut |
vongattu |
3rd |
vonkaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
von |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
von
-
Par
-ta
-
-
Gen
-n
-
-
Ill
mihin
-
-
Ine
-ssa
-
-
Ela
-sta
-
-
All
-lle
-
-
Ade
-lla
-
-
Abl
-lta
-
-
Tra
-ksi
-
-
Ess
-na
-
-
Abe
-tta
-
-
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
-
| von | |
| the von |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
-
-
-
Gen
-n
-
-
-
-
-
-
Ill
mihin
-
-
-
-
-
-
Ine
-ssa
-
-
-
-
-
-
Ela
-sta
-
-
-
-
-
-
All
-lle
-
-
-
-
-
-
Ade
-lla
-
-
-
-
-
-
Abl
-lta
-
-
-
-
-
-
Tra
-ksi
-
-
-
-
-
-
Ess
-na
-
-
-
-
-
-
Abe
-tta
-
-
-
-
-
-
Com
-ne
-
-
-
-
-
-
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
-
-
-
Gen
-n
-
-
-
-
-
-
Ill
mihin
-
-
-
-
-
-
Ine
-ssa
-
-
-
-
-
-
Ela
-sta
-
-
-
-
-
-
All
-lle
-
-
-
-
-
-
Ade
-lla
-
-
-
-
-
-
Abl
-lta
-
-
-
-
-
-
Tra
-ksi
-
-
-
-
-
-
Ess
-na
-
-
-
-
-
-
Abe
-tta
-
-
-
-
-
-
Com
-ne
-
-
-
-
-
-
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ga |
gat |
Par |
-ta |
gata |
gaita |
Gen |
-n |
gan |
gaitten / gaiden |
Ill |
mihin |
gahan |
gaihin |
Ine |
-ssa |
gassa |
gaissa |
Ela |
-sta |
gasta |
gaista |
All |
-lle |
galle |
gaille |
Ade |
-lla |
galla |
gailla |
Abl |
-lta |
galta |
gailta |
Tra |
-ksi |
gaksi |
gaiksi |
Ess |
-na |
gana |
gaina |
Abe |
-tta |
gatta |
gaitta |
Com |
-ne |
- |
gaine |
Ins |
-in |
- |
gain |
Singular
Plural
Nom
-
ga
gat
Par
-ta
gata
gaita
Gen
-n
gan
gaitten / gaiden
Ill
mihin
gahan
gaihin
Ine
-ssa
gassa
gaissa
Ela
-sta
gasta
gaista
All
-lle
galle
gaille
Ade
-lla
galla
gailla
Abl
-lta
galta
gailta
Tra
-ksi
gaksi
gaiksi
Ess
-na
gana
gaina
Abe
-tta
gatta
gaitta
Com
-ne
-
gaine
Ins
-in
-
gain
| ga |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ga |
ga |
ga |
ga |
ga |
ga |
Par |
-ta |
gata |
gaita |
gata |
gaita |
gata |
gaita |
Gen |
-n |
ga |
gaitte |
ga |
gaitte |
ga |
gaitte |
Ill |
mihin |
gaha |
gaihi |
gaha |
gaihi |
gaha |
gaihi |
Ine |
-ssa |
gassa |
gaissa |
gassa |
gaissa |
gassa |
gaissa |
Ela |
-sta |
gasta |
gaista |
gasta |
gaista |
gasta |
gaista |
All |
-lle |
galle |
gaille |
galle |
gaille |
galle |
gaille |
Ade |
-lla |
galla |
gailla |
galla |
gailla |
galla |
gailla |
Abl |
-lta |
galta |
gailta |
galta |
gailta |
galta |
gailta |
Tra |
-ksi |
gakse |
gaikse |
gakse |
gaikse |
gakse |
gaikse |
Ess |
-na |
gana |
gaina |
gana |
gaina |
gana |
gaina |
Abe |
-tta |
gatta |
gaitta |
gatta |
gaitta |
gatta |
gaitta |
Com |
-ne |
- |
gaine |
- |
gaine |
- |
gaine |
Singular
Plural
Nom
-
ga
ga
ga
ga
ga
ga
Par
-ta
gata
gata
gata
gaita
gaita
gaita
Gen
-n
ga
ga
ga
gaitte
gaitte
gaitte
Ill
mihin
gaha
gaha
gaha
gaihi
gaihi
gaihi
Ine
-ssa
gassa
gassa
gassa
gaissa
gaissa
gaissa
Ela
-sta
gasta
gasta
gasta
gaista
gaista
gaista
All
-lle
galle
galle
galle
gaille
gaille
gaille
Ade
-lla
galla
galla
galla
gailla
gailla
gailla
Abl
-lta
galta
galta
galta
gailta
gailta
gailta
Tra
-ksi
gakse
gakse
gakse
gaikse
gaikse
gaikse
Ess
-na
gana
gana
gana
gaina
gaina
gaina
Abe
-tta
gatta
gatta
gatta
gaitta
gaitta
gaitta
Com
-ne
-
-
-
gaine
gaine
gaine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ga |
ga |
ga |
ga |
ga |
ga |
Par |
-ta |
gata |
gaita |
gata |
gaita |
gata |
gaita |
Gen |
-n |
ga |
gaitte |
ga |
gaitte |
ga |
gaitte |
Ill |
mihin |
gaha |
gaihi |
gaha |
gaihi |
gaha |
gaihi |
Ine |
-ssa |
gassa |
gaissa |
gassa |
gaissa |
gassa |
gaissa |
Ela |
-sta |
gasta |
gaista |
gasta |
gaista |
gasta |
gaista |
All |
-lle |
galle |
gaille |
galle |
gaille |
galle |
gaille |
Ade |
-lla |
galla |
gailla |
galla |
gailla |
galla |
gailla |
Abl |
-lta |
galta |
gailta |
galta |
gailta |
galta |
gailta |
Tra |
-ksi |
gakse |
gaikse |
gakse |
gaikse |
gakse |
gaikse |
Ess |
-na |
gana |
gaina |
gana |
gaina |
gana |
gaina |
Abe |
-tta |
gatta |
gaitta |
gatta |
gaitta |
gatta |
gaitta |
Com |
-ne |
- |
gaine |
- |
gaine |
- |
gaine |
Singular
Plural
Nom
-
ga
ga
ga
ga
ga
ga
Par
-ta
gata
gata
gata
gaita
gaita
gaita
Gen
-n
ga
ga
ga
gaitte
gaitte
gaitte
Ill
mihin
gaha
gaha
gaha
gaihi
gaihi
gaihi
Ine
-ssa
gassa
gassa
gassa
gaissa
gaissa
gaissa
Ela
-sta
gasta
gasta
gasta
gaista
gaista
gaista
All
-lle
galle
galle
galle
gaille
gaille
gaille
Ade
-lla
galla
galla
galla
gailla
gailla
gailla
Abl
-lta
galta
galta
galta
gailta
gailta
gailta
Tra
-ksi
gakse
gakse
gakse
gaikse
gaikse
gaikse
Ess
-na
gana
gana
gana
gaina
gaina
gaina
Abe
-tta
gatta
gatta
gatta
gaitta
gaitta
gaitta
Com
-ne
-
-
-
gaine
gaine
gaine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net