logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vongata, verb

Word analysis
vongata

vongata

vongata

Verb, Passive Indicative Present Pe4 Con negative form of verb

vongata

Verb, Active voice Infinitive with suffix adjective Singular Lative

von

Noun, Prop Sem/Human

+ ga

Noun, Singular Partitive

von

Noun, Prop Sem/Human Cmp

+ ga

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Wiktionary

(colloquial) to beg (often in an intruding manner, refusing to accept no for an answer, e.g. of a man pleading with a woman for sex) Show more arrow right kerjätämankuaruinata Show more arrow right From Swedish fånga. Show more arrow right
sn
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1149776; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 3086217; OPUS Finnish-English, sentence number 29821.; Opus 2 Parallel Corpus, sentence ID: 5657347; Tatoeba, sentence number 7904977.; Europarl Parallel Corpus, sentence number 4873.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 3772867; Tatoeba, sentence number 3242748.; Opus 2 Parallel Corpus, sentence ID: 5678321; Tatoeba, sentence number 10105306. Vonkaan kavereiltani neuvoja. I ask my friends for advice. Vonkaan ystäviltäni mielipidettä. I seek opinions from my friends. Hän vonkaan apua joka tilanteessa. He asks for help in every situation. Kerroin, että vonkaan häneltä apua. I said that I ask him for help. Te vonkaan anteeksiä liian helposti. You beg for forgiveness too easily. Minä vonkaan kalaa joka kesä mökilläni. I fish for fish every summer at my cottage. Vonkaan aina neuvoa ennen päätöksentekoa. I always solicit advice before making a decision. Me vonkaan lahjoja joulupukilta joka vuosi. We ask for gifts from Santa Claus every year. Hän ei kuuntele minua, vaikka vonkaan häneltä apua. He doesn't listen to me even though I ask him for help. He vonkaan lisätietoja projektista ennen päätöksen tekoa. They request for more information about the project before making a decision. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

vonkaan

en vonkaa

ii

vonkaat

et vonkaa

iii

vonkaa

ei vonkaa

Plural

Positive

Negative

i

vonkaamme / vongataan

emme vonkaa / ei vongata

ii

vonkaatte

ette vonkaa

iii

vonkaavat

eivät vonkaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

vonkasin

en vongannut

ii

vonkasit

et vongannut

iii

vonkasi

ei vongannut

Plural

Positive

Negative

i

vonkasimme / vongattiin

emme vonganneet / ei vongattu

ii

vonkasitte

ette vonganneet

iii

vonkasivat

eivät vonganneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen vongannut

en ole vongannut

ii

olet vongannut

et ole vongannut

iii

on vongannut

ei ole vongannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme vonganneet

emme ole vonganneet

ii

olette vonganneet

ette ole vonganneet

iii

ovat vonganneet

eivät ole vonganneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin vongannut

en ollut vongannut

ii

olit vongannut

et ollut vongannut

iii

oli vongannut

ei ollut vongannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme vonganneet

emme olleet vonganneet

ii

olitte vonganneet

ette olleet vonganneet

iii

olivat vonganneet

eivät olleet vonganneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

vonkaisin

en vonkaisi

ii

vonkaisit

et vonkaisi

iii

vonkaisi

ei vonkaisi

Plural

Positive

Negative

i

vonkaisimme

emme vonkaisi

ii

vonkaisitte

ette vonkaisi

iii

vonkaisivat

eivät vonkaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin vongannut

en olisi vongannut

ii

olisit vongannut

et olisi vongannut

iii

olisi vongannut

ei olisi vongannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme vonganneet

emme olisi vonganneet

ii

olisitte vonganneet

ette olisi vonganneet

iii

olisivat vonganneet

eivät olisi vonganneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

vongannen

en vonganne

ii

vongannet

et vonganne

iii

vongannee

ei vonganne

Plural

Positive

Negative

i

vongannemme

emme vonganne

ii

vongannette

ette vonganne

iii

vongannevat

eivät vonganne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen vongannut

en liene vongannut

ii

lienet vongannut

et liene vongannut

iii

lienee vongannut

ei liene vongannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme vonganneet

emme liene vonganneet

ii

lienette vonganneet

ette liene vonganneet

iii

lienevät vonganneet

eivät liene vonganneet

Imperative

Singular

i

-

ii

vonkaa

iii

vongatkoon

Plural

i

vongatkaamme

ii

vongatkaa

iii

vongatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

vongata

Tra

-ksi

vongataksensa / vongatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

vongatessa

Ins

-in

vongaten

Ine

-ssa

vongattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

vonkaamaan

Ine

-ssa

vonkaamassa

Ela

-sta

vonkaamasta

Ade

-lla

vonkaamalla

Abe

-tta

vonkaamatta

Ins

-in

vonkaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

vonkaaminen

Par

-ta

vonkaamista

Infinitive V

vonkaamaisillaan / vonkaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

vongataan

ei vongata

Imperfect

vongattiin

ei vongattu

Potential

vongattaneen

ei vongattane

Conditional

vongattaisiin

ei vongattaisi

Imperative Present

vongattakoon

älköön vongattako

Imperative Perfect

olkoon vongattu

älköön vongattu

Positive

Negative

Present

vongataan

ei vongata

Imperfect

vongattiin

ei vongattu

Potential

vongattaneen

ei vongattane

Conditional

vongattaisiin

ei vongattaisi

Imperative Present

vongattakoon

älköön vongattako

Imperative Perfect

olkoon vongattu

älköön vongattu

Participle

Active

Passive

1st

vonkaava

vongattava

2nd

vongannut

vongattu

3rd

vonkaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

von

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

von

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

von
the von
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix; OPUS 100; Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS; Wikipedia HaIuan keIIon, Von Schneer. I want that watch, Von Schneer. Vonkaan on vapaamies Britaniassa. Vonkaan is a free man in Britain. Hänen nuorempi veljensä Alexander von Humboldt oli tunnettu luonnontieteilijä ja tutkimusmatkailija. His younger brother Alexander von Humboldt was famous as a geographer, naturalist, and explorer. Vonkaan omistajilla on velvollisuus siistiä jälkensä. Vonkaan owners have the obligation to clean up after them. Vonkaan alkoholivero on huomattavasti korkeampi kuin viinivero. Vonkaan alcohol tax is significantly higher than wine tax. Yksi yleisimmistä kalastusvälineistä on vonkaan, joka houkuttelee kaloja syömään. One of the most common fishing tools is a vonkaan, which lures fish to eat. Vonkaan on ulospäin kaareva kappale, joka auttaa kaloja valitsemaan oikean reitin. Vonkaan is a curved outward piece that helps fish choose the right path. Jalankulkijalla ei ole oikeutta osoitella vonkaan ajoneuvoliikennettä. Pedestrians are not allowed to point at vonkaan vehicular traffic. On tärkeää valita oikea vonkaan, jotta se sopii tarkoitukseesi parhaiten. It's important to choose the right vonkaan so that it suits your purpose best. Kalausväline, kuten vonkaan, voi auttaa kalastajia saamaanenemän saalista. Fishing equipment, such as a vonkaan, can help fishermen catch more fish. Show more arrow right

Wikipedia

Von The term von [fɔn] is used in German language surnames either as a nobiliary particle indicating a noble patrilineality, or as a simple preposition used by commoners that means of or from. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

ga
Show more arrow right
Tampere Corpus of Modern Finnish; OPUS; GNOME; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; OPUS - Finnish-English Collection; Tatoeba; OpenSubtitles En löytänyt ga tänäänkään. I didn't find the ga today either. Ga Omenat ovat terveellisiä. ga Apples are healthy. Ga Kukat tuovat iloa elämään. ga Flowers bring joy to life. Ga Maltalla on suuri merkitys. ga Malta is of great importance. Ga karkki on ostettu kaupasta. The ga candy has been bought from the store. Hän oppi ga soittamaan kitaraa. He learned to play the ga guitar. Gatns-Hefer. Gath -hepher. Älä unohda ga laittaa puhelinta laturiin. Don't forget to put the ga phone on charge. Ga Kissa on lemmikkieläin monille ihmisille. ga A cat is a pet for many people. Ga Yhdysvallat on hyvin monimuotoinen valtio. ga The United States is a very diverse country. Show more arrow right

Wikipedia

ga
Ghanassa puhuttu nigeriläis-kongolainen kieli Gabon
ISO 3166-1 -koodi GA, valtio tai muu maantieteellinen alue Galilein luku
Ga, virtausmekaniikan parametri gallium
kemiallinen merkki Ga, alkuaine Gamblers Anonymous
GA, pelihimoisten hoito-ohjelma Garuda Indonesia
IATA-koodi GA, lentoyhtiö Georgia
postilyhenne GA, Yhdysvaltain osavaltio gibberelliinihappo
GA, englannin ilmauksesta gibberellic acid, kasvihormoni giga ampeeri
tunnus GA, sähkövirran yksikkö gigavuosi
tunnus Ga, miljardi vuotta iiri
ISO 639-1 -koodi ga, kieli yleiskokous
GA, englannin ilmauksesta general assembly, kokous, johon kaikki jäsenet voivat osallistua.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gani

gani

gasi

gasi

gansa

gansa

Par

-ta

gatani

gaitani

gatasi

gaitasi

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gaitteni / gaideni

gasi

gaittesi / gaidesi

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gaihini

gahasi

gaihisi

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gaissani

gassasi

gaissasi

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gaistani

gastasi

gaistasi

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gailleni

gallesi

gaillesi

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gaillani

gallasi

gaillasi

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

gailtani

galtasi

gailtasi

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaikseni

gaksesi

gaiksesi

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

gainani

ganasi

gainasi

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gaittani

gattasi

gaittasi

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gaineni

-

gainesi

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gani

gasi

gansa

gani

gasi

gansa

Par

-ta

gatani

gatasi

gatansa / gataan

gaitani

gaitasi

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gasi

gansa

gaitteni / gaideni

gaittesi / gaidesi

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gahasi

gahansa

gaihini

gaihisi

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gassasi

gassansa / gassaan

gaissani

gaissasi

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gastasi

gastansa / gastaan

gaistani

gaistasi

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gallesi

gallensa / galleen

gailleni

gaillesi

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gallasi

gallansa / gallaan

gaillani

gaillasi

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

galtasi

galtansa / galtaan

gailtani

gailtasi

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaksesi

gaksensa / gakseen

gaikseni

gaiksesi

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

ganasi

ganansa / ganaan

gainani

gainasi

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gattasi

gattansa / gattaan

gaittani

gaittasi

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gaineni

gainesi

gainensa / gaineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gamme

gamme

ganne

ganne

gansa

gansa

Par

-ta

gatamme

gaitamme

gatanne

gaitanne

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

gaittemme / gaidemme

ganne

gaittenne / gaidenne

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gaihimme

gahanne

gaihinne

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gaissamme

gassanne

gaissanne

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gaistamme

gastanne

gaistanne

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gaillemme

gallenne

gaillenne

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gaillamme

gallanne

gaillanne

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

gailtamme

galtanne

gailtanne

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaiksemme

gaksenne

gaiksenne

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gainamme

gananne

gainanne

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gaittamme

gattanne

gaittanne

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gainemme

-

gainenne

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gamme

ganne

gansa

gamme

ganne

gansa

Par

-ta

gatamme

gatanne

gatansa / gataan

gaitamme

gaitanne

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

ganne

gansa

gaittemme / gaidemme

gaittenne / gaidenne

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gahanne

gahansa

gaihimme

gaihinne

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gassanne

gassansa / gassaan

gaissamme

gaissanne

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gastanne

gastansa / gastaan

gaistamme

gaistanne

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gallenne

gallensa / galleen

gaillemme

gaillenne

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gallanne

gallansa / gallaan

gaillamme

gaillanne

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

galtanne

galtansa / galtaan

gailtamme

gailtanne

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaksenne

gaksensa / gakseen

gaiksemme

gaiksenne

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gananne

ganansa / ganaan

gainamme

gainanne

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gattanne

gattansa / gattaan

gaittamme

gaittanne

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gainemme

gainenne

gainensa / gaineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept