logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vieroittua, verb

Word analysis
vieroittumistamme

vieroittumistamme

vieroittua

Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive 1st plural possesive

vieroittua

Verb, Participle with suffix ma Plural Elative 1st plural possesive

Report an issue

Wiktionary

to wean (to cease to depend of mother's milk) to wean (to cease to depend) Show more arrow right vieroittaa (“to wean”) +‎ -ua Show more arrow right
beaten
is weaned
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; OPUS Suora vieroitus ei toimi. Keeping him locked up down there.This "cold turkey" thing isn' t working. Vieroitus tarvitsee minua. Rehab needs me. Miten Jennan vieroitus sujuu? How's Jenna doin'in rehab? Vieroitus teki minulle hyvää. A little detox, it did me good. Vieroitus saattaa olla häijyä. Yeah, the comedown can be a real bitch. Huumeidenkäyttäjien vieroitus. Treatment for drug users. Vieroitus voi kestää kuukauden. Does that mean she's stopping? Vieroitus on ikävin tapa kuolla. Withdrawals are the worst way to die. Lääkärin mukaan vieroitus vie kauan. Oh, Dr. Rappaport thinks she's gonna be in rehab for the long haul. Hän pystyi vieroittumaan tupakasta ilman mitään apukeinoja. He managed to wean himself off cigarettes without any help. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

vieroitun

en vieroitu

ii

vieroitut

et vieroitu

iii

vieroittuu

ei vieroitu

Plural

Positive

Negative

i

vieroitumme / vieroitutaan

emme vieroitu / ei vieroituta

ii

vieroitutte

ette vieroitu

iii

vieroittuvat

eivät vieroitu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

vieroituin

en vieroittunut

ii

vieroituit

et vieroittunut

iii

vieroittui

ei vieroittunut

Plural

Positive

Negative

i

vieroituimme / vieroituttiin

emme vieroittuneet / ei vieroituttu

ii

vieroituitte

ette vieroittuneet

iii

vieroittuivat

eivät vieroittuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen vieroittunut

en ole vieroittunut

ii

olet vieroittunut

et ole vieroittunut

iii

on vieroittunut

ei ole vieroittunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme vieroittuneet

emme ole vieroittuneet

ii

olette vieroittuneet

ette ole vieroittuneet

iii

ovat vieroittuneet

eivät ole vieroittuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin vieroittunut

en ollut vieroittunut

ii

olit vieroittunut

et ollut vieroittunut

iii

oli vieroittunut

ei ollut vieroittunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme vieroittuneet

emme olleet vieroittuneet

ii

olitte vieroittuneet

ette olleet vieroittuneet

iii

olivat vieroittuneet

eivät olleet vieroittuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

vieroittuisin

en vieroittuisi

ii

vieroittuisit

et vieroittuisi

iii

vieroittuisi

ei vieroittuisi

Plural

Positive

Negative

i

vieroittuisimme

emme vieroittuisi

ii

vieroittuisitte

ette vieroittuisi

iii

vieroittuisivat

eivät vieroittuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin vieroittunut

en olisi vieroittunut

ii

olisit vieroittunut

et olisi vieroittunut

iii

olisi vieroittunut

ei olisi vieroittunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme vieroittuneet

emme olisi vieroittuneet

ii

olisitte vieroittuneet

ette olisi vieroittuneet

iii

olisivat vieroittuneet

eivät olisi vieroittuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

vieroittunen

en vieroittune

ii

vieroittunet

et vieroittune

iii

vieroittunee

ei vieroittune

Plural

Positive

Negative

i

vieroittunemme

emme vieroittune

ii

vieroittunette

ette vieroittune

iii

vieroittunevat

eivät vieroittune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen vieroittunut

en liene vieroittunut

ii

lienet vieroittunut

et liene vieroittunut

iii

lienee vieroittunut

ei liene vieroittunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme vieroittuneet

emme liene vieroittuneet

ii

lienette vieroittuneet

ette liene vieroittuneet

iii

lienevät vieroittuneet

eivät liene vieroittuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

vieroitu

iii

vieroittukoon

Plural

i

vieroittukaamme

ii

vieroittukaa

iii

vieroittukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

vieroittua

Tra

-ksi

vieroittuaksensa / vieroittuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

vieroittuessa

Ins

-in

vieroittuen

Ine

-ssa

vieroituttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

vieroittumaan

Ine

-ssa

vieroittumassa

Ela

-sta

vieroittumasta

Ade

-lla

vieroittumalla

Abe

-tta

vieroittumatta

Ins

-in

vieroittuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

vieroittuminen

Par

-ta

vieroittumista

Infinitive V

vieroittumaisillaan / vieroittumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

vieroitutaan

ei vieroituta

Imperfect

vieroituttiin

ei vieroituttu

Potential

vieroituttaneen

ei vieroituttane

Conditional

vieroituttaisiin

ei vieroituttaisi

Imperative Present

vieroituttakoon

älköön vieroituttako

Imperative Perfect

olkoon vieroituttu

älköön vieroituttu

Positive

Negative

Present

vieroitutaan

ei vieroituta

Imperfect

vieroituttiin

ei vieroituttu

Potential

vieroituttaneen

ei vieroituttane

Conditional

vieroituttaisiin

ei vieroituttaisi

Imperative Present

vieroituttakoon

älköön vieroituttako

Imperative Perfect

olkoon vieroituttu

älköön vieroituttu

Participle

Active

Passive

1st

vieroittuva

vieroituttava

2nd

vieroittunut

vieroituttu

3rd

vieroittuma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept