vieroittumistamme |
Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive 1st plural possesive |
|
Verb, Participle with suffix ma Plural Elative 1st plural possesive |
||
| beaten | |
| is weaned |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vieroitun |
|
ii |
vieroitut |
|
iii |
vieroittuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vieroitumme / vieroitutaan |
|
ii |
vieroitutte |
|
iii |
vieroittuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vieroituin |
|
ii |
vieroituit |
|
iii |
vieroittui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vieroituimme / vieroituttiin |
|
ii |
vieroituitte |
|
iii |
vieroittuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen vieroittunut |
en ole vieroittunut |
ii |
olet vieroittunut |
et ole vieroittunut |
iii |
on vieroittunut |
ei ole vieroittunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme vieroittuneet |
emme ole vieroittuneet |
ii |
olette vieroittuneet |
ette ole vieroittuneet |
iii |
ovat vieroittuneet |
eivät ole vieroittuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin vieroittunut |
en ollut vieroittunut |
ii |
olit vieroittunut |
et ollut vieroittunut |
iii |
oli vieroittunut |
ei ollut vieroittunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme vieroittuneet |
emme olleet vieroittuneet |
ii |
olitte vieroittuneet |
ette olleet vieroittuneet |
iii |
olivat vieroittuneet |
eivät olleet vieroittuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vieroittuisin |
|
ii |
vieroittuisit |
|
iii |
vieroittuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vieroittuisimme |
|
ii |
vieroittuisitte |
|
iii |
vieroittuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin vieroittunut |
en olisi vieroittunut |
ii |
olisit vieroittunut |
et olisi vieroittunut |
iii |
olisi vieroittunut |
ei olisi vieroittunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme vieroittuneet |
emme olisi vieroittuneet |
ii |
olisitte vieroittuneet |
ette olisi vieroittuneet |
iii |
olisivat vieroittuneet |
eivät olisi vieroittuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vieroittunen |
en vieroittune |
ii |
vieroittunet |
et vieroittune |
iii |
vieroittunee |
ei vieroittune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vieroittunemme |
emme vieroittune |
ii |
vieroittunette |
ette vieroittune |
iii |
vieroittunevat |
eivät vieroittune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen vieroittunut |
en liene vieroittunut |
ii |
lienet vieroittunut |
et liene vieroittunut |
iii |
lienee vieroittunut |
ei liene vieroittunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme vieroittuneet |
emme liene vieroittuneet |
ii |
lienette vieroittuneet |
ette liene vieroittuneet |
iii |
lienevät vieroittuneet |
eivät liene vieroittuneet |
Singular
i |
- |
ii |
vieroitu |
iii |
vieroittukoon |
Plural
i |
vieroittukaamme |
ii |
vieroittukaa |
iii |
vieroittukoot |
Nom |
- |
vieroittua |
Tra |
-ksi |
vieroittuaksensa / vieroittuakseen |
Ine |
-ssa |
vieroittuessa |
Ins |
-in |
vieroittuen |
Ine |
-ssa |
vieroituttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
vieroittumaan |
Ine |
-ssa |
vieroittumassa |
Ela |
-sta |
vieroittumasta |
Ade |
-lla |
vieroittumalla |
Abe |
-tta |
vieroittumatta |
Ins |
-in |
vieroittuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
vieroittuminen |
Par |
-ta |
vieroittumista |
vieroittumaisillaan / vieroittumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
vieroitutaan |
ei vieroituta |
Imperfect |
vieroituttiin |
ei vieroituttu |
Potential |
vieroituttaneen |
ei vieroituttane |
Conditional |
vieroituttaisiin |
ei vieroituttaisi |
Imperative Present |
vieroituttakoon |
älköön vieroituttako |
Imperative Perfect |
olkoon vieroituttu |
älköön vieroituttu |
Positive
Negative
Present
vieroitutaan
ei vieroituta
Imperfect
vieroituttiin
ei vieroituttu
Potential
vieroituttaneen
ei vieroituttane
Conditional
vieroituttaisiin
ei vieroituttaisi
Imperative Present
vieroituttakoon
älköön vieroituttako
Imperative Perfect
olkoon vieroituttu
älköön vieroituttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
vieroittuva |
vieroituttava |
2nd |
vieroittunut |
vieroituttu |
3rd |
vieroittuma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net