logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

verhoava, adjective

Word analysis
verhoavia

verhoavia

verhoava

Adjective, Plural Partitive

verhota

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Partitive

verho

Noun, Singular Nominative

+ avi

Noun, Singular Partitive

Report an issue
enveloping
to veil verhota, peittää, peittää hunnulla
to cloak verhota, peittää
to enshroud verhota, verhota vaippaansa
to mask naamioida, verhota, maskeerata
to drape levittää, laskostaa, kietoa, peittää, poimutella, verhota
to shroud peittää, verhota, kääriä
to attire pukea, verhota
to mantle verhota, peittää
to swathe verhota, peittää, kääriä
to wreathe kiemurrella, seppelöidä, verhota, leijailla, peittää, kietoa
to case tutkia etukäteen, panna koteloon, verhota
and enveloping
lining the
lining with
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3 Lääkäri määräsi verhoavan voiteen ihottumaan. The doctor prescribed a covering ointment for the rash. Verhoava sumu peitti maiseman. The veiling fog covered the landscape. Metsässä oli runsaasti verhoavaa ränsistä. There was plenty of veiling moss in the forest. Puutarhassa kasvoi verhoava köynnös. There was a veiling vine growing in the garden. Verhoava paksuus suojasi taloa kylmältä. The covering thickness protected the house from the cold. Verhoava sumu teki maisemasta satumaisen. The veiling fog made the landscape look like a fairy tale. Käytätkö verhoavaa kangasta ikkunoiden verhoiluun? Are you using a veiling fabric for the window curtains? Talon ympärillä kasvoi verhoava pensasaita. There was a veiling hedge growing around the house. Metsän puiden latvoja verhosi verhoava sumu. The treetops in the forest were covered by a veiling fog. Hengitän syvään sieluani verhoavaa pimeyttä. Breathing deep the darkness that envelops my soul. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

verhoava

verhoavat

Par

-ta

verhoavaa

verhoavia

Gen

-n

verhoavan

verhoavien

Ill

mihin

verhoavaan

verhoaviin

Ine

-ssa

verhoavassa

verhoavissa

Ela

-sta

verhoavasta

verhoavista

All

-lle

verhoavalle

verhoaville

Ade

-lla

verhoavalla

verhoavilla

Abl

-lta

verhoavalta

verhoavilta

Tra

-ksi

verhoavaksi

verhoaviksi

Ess

-na

verhoavana

verhoavina

Abe

-tta

verhoavatta

verhoavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

verhoavin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

verhoava

verhoavat

Par

-ta

verhoavaa

verhoavia

Gen

-n

verhoavan

verhoavien

Ill

mihin

verhoavaan

verhoaviin

Ine

-ssa

verhoavassa

verhoavissa

Ela

-sta

verhoavasta

verhoavista

All

-lle

verhoavalle

verhoaville

Ade

-lla

verhoavalla

verhoavilla

Abl

-lta

verhoavalta

verhoavilta

Tra

-ksi

verhoavaksi

verhoaviksi

Ess

-na

verhoavana

verhoavina

Abe

-tta

verhoavatta

verhoavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

verhoavin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

verhoavempi / verhoavampi

verhoavemmat / verhoavammat

Par

-ta

verhoavempaa / verhoavampaa

verhoavempia / verhoavampia

Gen

-n

verhoavemman / verhoavamman

verhoavempien / verhoavampien

Ill

mihin

verhoavempiin / verhoavampiin

verhoavempiin / verhoavampiin

Ine

-ssa

verhoavemmassa / verhoavammassa

verhoavemmissa / verhoavammissa

Ela

-sta

verhoavemmasta / verhoavammasta

verhoavemmista / verhoavammista

All

-lle

verhoavemmalle / verhoavammalle

verhoavemmille / verhoavammille

Ade

-lla

verhoavemmalla / verhoavammalla

verhoavemmilla / verhoavammilla

Abl

-lta

verhoavemmalta / verhoavammalta

verhoavemmilta / verhoavammilta

Tra

-ksi

verhoavemmaksi / verhoavammaksi

verhoavemmiksi / verhoavammiksi

Ess

-na

verhoavempana / verhoavampana

verhoavempina / verhoavampina

Abe

-tta

verhoavemmatta / verhoavammatta

verhoavemmitta / verhoavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

verhoavemmin / verhoavammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

verhoavempi / verhoavampi

verhoavemmat / verhoavammat

Par

-ta

verhoavempaa / verhoavampaa

verhoavempia / verhoavampia

Gen

-n

verhoavemman / verhoavamman

verhoavempien / verhoavampien

Ill

mihin

verhoavempiin / verhoavampiin

verhoavempiin / verhoavampiin

Ine

-ssa

verhoavemmassa / verhoavammassa

verhoavemmissa / verhoavammissa

Ela

-sta

verhoavemmasta / verhoavammasta

verhoavemmista / verhoavammista

All

-lle

verhoavemmalle / verhoavammalle

verhoavemmille / verhoavammille

Ade

-lla

verhoavemmalla / verhoavammalla

verhoavemmilla / verhoavammilla

Abl

-lta

verhoavemmalta / verhoavammalta

verhoavemmilta / verhoavammilta

Tra

-ksi

verhoavemmaksi / verhoavammaksi

verhoavemmiksi / verhoavammiksi

Ess

-na

verhoavempana / verhoavampana

verhoavempina / verhoavampina

Abe

-tta

verhoavemmatta / verhoavammatta

verhoavemmitta / verhoavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

verhoavemmin / verhoavammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

verhoavin

verhoavimmat

Par

-ta

verhoavinta

verhoavimpia

Gen

-n

verhoavimman

verhoavinten / verhoavimpien

Ill

mihin

verhoavimpaan

verhoavimpiin

Ine

-ssa

verhoavimmassa

verhoavimmissa

Ela

-sta

verhoavimmasta

verhoavimmista

All

-lle

verhoavimmalle

verhoavimmille

Ade

-lla

verhoavimmalla

verhoavimmilla

Abl

-lta

verhoavimmalta

verhoavimmilta

Tra

-ksi

verhoavimmaksi

verhoavimmiksi

Ess

-na

verhoavimpana

verhoavimpina

Abe

-tta

verhoavimmatta

verhoavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

verhoavimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

verhoavin

verhoavimmat

Par

-ta

verhoavinta

verhoavimpia

Gen

-n

verhoavimman

verhoavinten / verhoavimpien

Ill

mihin

verhoavimpaan

verhoavimpiin

Ine

-ssa

verhoavimmassa

verhoavimmissa

Ela

-sta

verhoavimmasta

verhoavimmista

All

-lle

verhoavimmalle

verhoavimmille

Ade

-lla

verhoavimmalla

verhoavimmilla

Abl

-lta

verhoavimmalta

verhoavimmilta

Tra

-ksi

verhoavimmaksi

verhoavimmiksi

Ess

-na

verhoavimpana

verhoavimpina

Abe

-tta

verhoavimmatta

verhoavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

verhoavimmin

Wiktionary

(transitive) To curtain. Show more arrow right verho- +‎ -ta. Show more arrow right
to veil verhota, peittää, peittää hunnulla
to cloak verhota, peittää
to enshroud verhota, verhota vaippaansa
to mask naamioida, verhota, maskeerata
to drape levittää, laskostaa, kietoa, peittää, poimutella, verhota
to shroud peittää, verhota, kääriä
to attire pukea, verhota
to mantle verhota, peittää
to swathe verhota, peittää, kääriä
to wreathe kiemurrella, seppelöidä, verhota, leijailla, peittää, kietoa
to case tutkia etukäteen, panna koteloon, verhota
Show more arrow right
OPUS; jw2019; TanCorp 2.0 English-Finnish Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; Tilde MODEL; OpenSubtitles2018.v3 Hän verhosi kasvonsa harsolla. She veiled her face with a veil. Kuka on verhonnut sen? Veiled by whom? Olkia ja verhoavia lehtiä käytetään öljypalmunlehtikattoihin Afrikassa. Straw and covering leaves are used for thatched roofs in Africa. Hän verhosi itsensä mustaan viittaan. He covered himself in a black cloak. Kiteiden verhoama luola. Crystal- lined cavern. Olen verhoava pukuhuoneiden verhoja. I am covering the dressing room curtains. Olet verhonnut hänet häpeään. You have enwrapped him with shame. Hän verhosi totuuden surun lieveharsoon. She cloaked the truth in a veil of sorrow. Hän on piikkisian verhoama. It is the porcupine in disguise. Verhoavat verhot olivat räikeän punaiset. The curtains that covered the windows were bright red. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

verhoan

en verhoa

ii

verhoat

et verhoa

iii

verhoaa

ei verhoa

Plural

Positive

Negative

i

verhoamme / verhotaan

emme verhoa / ei verhota

ii

verhoatte

ette verhoa

iii

verhoavat

eivät verhoa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

verhosin

en verhonnut

ii

verhosit

et verhonnut

iii

verhosi

ei verhonnut

Plural

Positive

Negative

i

verhosimme / verhottiin

emme verhonneet / ei verhottu

ii

verhositte

ette verhonneet

iii

verhosivat

eivät verhonneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen verhonnut

en ole verhonnut

ii

olet verhonnut

et ole verhonnut

iii

on verhonnut

ei ole verhonnut

Plural

Positive

Negative

i

olemme verhonneet

emme ole verhonneet

ii

olette verhonneet

ette ole verhonneet

iii

ovat verhonneet

eivät ole verhonneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin verhonnut

en ollut verhonnut

ii

olit verhonnut

et ollut verhonnut

iii

oli verhonnut

ei ollut verhonnut

Plural

Positive

Negative

i

olimme verhonneet

emme olleet verhonneet

ii

olitte verhonneet

ette olleet verhonneet

iii

olivat verhonneet

eivät olleet verhonneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

verhoaisin

en verhoaisi

ii

verhoaisit

et verhoaisi

iii

verhoaisi

ei verhoaisi

Plural

Positive

Negative

i

verhoaisimme

emme verhoaisi

ii

verhoaisitte

ette verhoaisi

iii

verhoaisivat

eivät verhoaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin verhonnut

en olisi verhonnut

ii

olisit verhonnut

et olisi verhonnut

iii

olisi verhonnut

ei olisi verhonnut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme verhonneet

emme olisi verhonneet

ii

olisitte verhonneet

ette olisi verhonneet

iii

olisivat verhonneet

eivät olisi verhonneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

verhonnen

en verhonne

ii

verhonnet

et verhonne

iii

verhonnee

ei verhonne

Plural

Positive

Negative

i

verhonnemme

emme verhonne

ii

verhonnette

ette verhonne

iii

verhonnevat

eivät verhonne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen verhonnut

en liene verhonnut

ii

lienet verhonnut

et liene verhonnut

iii

lienee verhonnut

ei liene verhonnut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme verhonneet

emme liene verhonneet

ii

lienette verhonneet

ette liene verhonneet

iii

lienevät verhonneet

eivät liene verhonneet

Imperative

Singular

i

-

ii

verhoa

iii

verhotkoon

Plural

i

verhotkaamme

ii

verhotkaa

iii

verhotkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

verhota

Tra

-ksi

verhotaksensa / verhotakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

verhotessa

Ins

-in

verhoten

Ine

-ssa

verhottaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

verhoamaan

Ine

-ssa

verhoamassa

Ela

-sta

verhoamasta

Ade

-lla

verhoamalla

Abe

-tta

verhoamatta

Ins

-in

verhoaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

verhoaminen

Par

-ta

verhoamista

Infinitive V

verhoamaisillaan / verhoamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

verhotaan

ei verhota

Imperfect

verhottiin

ei verhottu

Potential

verhottaneen

ei verhottane

Conditional

verhottaisiin

ei verhottaisi

Imperative Present

verhottakoon

älköön verhottako

Imperative Perfect

olkoon verhottu

älköön verhottu

Positive

Negative

Present

verhotaan

ei verhota

Imperfect

verhottiin

ei verhottu

Potential

verhottaneen

ei verhottane

Conditional

verhottaisiin

ei verhottaisi

Imperative Present

verhottakoon

älköön verhottako

Imperative Perfect

olkoon verhottu

älköön verhottu

Participle

Active

Passive

1st

verhoava

verhottava

2nd

verhonnut

verhottu

3rd

verhoama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

verho

verhot

Par

-ta

verhoa

verhoja

Gen

-n

verhon

verhojen

Ill

mihin

verhoon

verhoihin

Ine

-ssa

verhossa

verhoissa

Ela

-sta

verhosta

verhoista

All

-lle

verholle

verhoille

Ade

-lla

verholla

verhoilla

Abl

-lta

verholta

verhoilta

Tra

-ksi

verhoksi

verhoiksi

Ess

-na

verhona

verhoina

Abe

-tta

verhotta

verhoitta

Com

-ne

-

verhoine

Ins

-in

-

verhoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

verho

verhot

Par

-ta

verhoa

verhoja

Gen

-n

verhon

verhojen

Ill

mihin

verhoon

verhoihin

Ine

-ssa

verhossa

verhoissa

Ela

-sta

verhosta

verhoista

All

-lle

verholle

verhoille

Ade

-lla

verholla

verhoilla

Abl

-lta

verholta

verhoilta

Tra

-ksi

verhoksi

verhoiksi

Ess

-na

verhona

verhoina

Abe

-tta

verhotta

verhoitta

Com

-ne

-

verhoine

Ins

-in

-

verhoin

curtain verho, esirippu, väliverho
veil huntu, verho, harso
shroud käärinliina, verho, vantti, peite
cloak viitta, verho, vaippa
mantle vaippa, mantteli, viitta, hehkusukka, verho, peite
mask naamio, peite, naamari, verho, nukutuskoppa
disguise valepuku, verho, veruke, naamio
front etuosa, etupuoli, rintama, edusta, julkisivu, verho
pall ruumisarkku, paariliina, vaippa, synkkä pilvi, verho, ruumisarkun peite
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba, sentence id: 3430834; Europarl v7 Avaa verho. Get the curtain. Verho liikkui. Curtains just moved. Verho sulkee ikkunan. The curtain closes the window. Verho liikahti juuri. The curtain just moved. Verhosi laskiessa näkyi valoa. When the curtain was pulled back, light came in. Ja verhot... And, you know , curtains and... Verhot auki. Curtains, open. Verhot ovat kauniit. The curtains are beautiful. Jos siirretään verho pois... And if we peel back the curtain... Raj, pidä verhoa auki. Raj, you hold open the curtain so he can fly out. Show more arrow right

Wiktionary

curtain window blind Show more arrow right (window blind): sälekaihdin Show more arrow right Verb verhota Show more arrow right verha (dialectal) +‎ -o, from Proto-Finnic verha, possibly from Proto-Finno-Ugric werča (if so, related to Erzya оршамс (oršams, “to dress”)). Show more arrow right

Wikipedia

Curtain A curtain is a piece of cloth intended to block or obscure light, or drafts, or (in the case of a shower curtain) water. A curtain is also the movable screen or drape in a theater that separates the stage from the auditorium or that serves as a backdrop/background. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

verhoni

verhoni

verhosi

verhosi

verhonsa

verhonsa

Par

-ta

verhoani

verhojani

verhoasi

verhojasi

verhoansa / verhoaan

verhojansa / verhojaan

Gen

-n

verhoni

verhojeni

verhosi

verhojesi

verhonsa

verhojensa

Ill

mihin

verhooni

verhoihini

verhoosi

verhoihisi

verhoonsa

verhoihinsa

Ine

-ssa

verhossani

verhoissani

verhossasi

verhoissasi

verhossansa / verhossaan

verhoissansa / verhoissaan

Ela

-sta

verhostani

verhoistani

verhostasi

verhoistasi

verhostansa / verhostaan

verhoistansa / verhoistaan

All

-lle

verholleni

verhoilleni

verhollesi

verhoillesi

verhollensa / verholleen

verhoillensa / verhoillean

Ade

-lla

verhollani

verhoillani

verhollasi

verhoillasi

verhollansa / verhollaan

verhoillansa / verhoillaan

Abl

-lta

verholtani

verhoiltani

verholtasi

verhoiltasi

verholtansa / verholtaan

verhoiltansa / verhoiltaan

Tra

-ksi

verhokseni

verhoikseni

verhoksesi

verhoiksesi

verhoksensa / verhokseen

verhoiksensa / verhoikseen

Ess

-na

verhonani

verhoinani

verhonasi

verhoinasi

verhonansa / verhonaan

verhoinansa / verhoinaan

Abe

-tta

verhottani

verhoittani

verhottasi

verhoittasi

verhottansa / verhottaan

verhoittansa / verhoittaan

Com

-ne

-

verhoineni

-

verhoinesi

-

verhoinensa / verhoineen

Singular

Plural

Nom

-

verhoni

verhosi

verhonsa

verhoni

verhosi

verhonsa

Par

-ta

verhoani

verhoasi

verhoansa / verhoaan

verhojani

verhojasi

verhojansa / verhojaan

Gen

-n

verhoni

verhosi

verhonsa

verhojeni

verhojesi

verhojensa

Ill

mihin

verhooni

verhoosi

verhoonsa

verhoihini

verhoihisi

verhoihinsa

Ine

-ssa

verhossani

verhossasi

verhossansa / verhossaan

verhoissani

verhoissasi

verhoissansa / verhoissaan

Ela

-sta

verhostani

verhostasi

verhostansa / verhostaan

verhoistani

verhoistasi

verhoistansa / verhoistaan

All

-lle

verholleni

verhollesi

verhollensa / verholleen

verhoilleni

verhoillesi

verhoillensa / verhoillean

Ade

-lla

verhollani

verhollasi

verhollansa / verhollaan

verhoillani

verhoillasi

verhoillansa / verhoillaan

Abl

-lta

verholtani

verholtasi

verholtansa / verholtaan

verhoiltani

verhoiltasi

verhoiltansa / verhoiltaan

Tra

-ksi

verhokseni

verhoksesi

verhoksensa / verhokseen

verhoikseni

verhoiksesi

verhoiksensa / verhoikseen

Ess

-na

verhonani

verhonasi

verhonansa / verhonaan

verhoinani

verhoinasi

verhoinansa / verhoinaan

Abe

-tta

verhottani

verhottasi

verhottansa / verhottaan

verhoittani

verhoittasi

verhoittansa / verhoittaan

Com

-ne

-

-

-

verhoineni

verhoinesi

verhoinensa / verhoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

verhomme

verhomme

verhonne

verhonne

verhonsa

verhonsa

Par

-ta

verhoamme

verhojamme

verhoanne

verhojanne

verhoansa / verhoaan

verhojansa / verhojaan

Gen

-n

verhomme

verhojemme

verhonne

verhojenne

verhonsa

verhojensa

Ill

mihin

verhoomme

verhoihimme

verhoonne

verhoihinne

verhoonsa

verhoihinsa

Ine

-ssa

verhossamme

verhoissamme

verhossanne

verhoissanne

verhossansa / verhossaan

verhoissansa / verhoissaan

Ela

-sta

verhostamme

verhoistamme

verhostanne

verhoistanne

verhostansa / verhostaan

verhoistansa / verhoistaan

All

-lle

verhollemme

verhoillemme

verhollenne

verhoillenne

verhollensa / verholleen

verhoillensa / verhoillean

Ade

-lla

verhollamme

verhoillamme

verhollanne

verhoillanne

verhollansa / verhollaan

verhoillansa / verhoillaan

Abl

-lta

verholtamme

verhoiltamme

verholtanne

verhoiltanne

verholtansa / verholtaan

verhoiltansa / verhoiltaan

Tra

-ksi

verhoksemme

verhoiksemme

verhoksenne

verhoiksenne

verhoksensa / verhokseen

verhoiksensa / verhoikseen

Ess

-na

verhonamme

verhoinamme

verhonanne

verhoinanne

verhonansa / verhonaan

verhoinansa / verhoinaan

Abe

-tta

verhottamme

verhoittamme

verhottanne

verhoittanne

verhottansa / verhottaan

verhoittansa / verhoittaan

Com

-ne

-

verhoinemme

-

verhoinenne

-

verhoinensa / verhoineen

Singular

Plural

Nom

-

verhomme

verhonne

verhonsa

verhomme

verhonne

verhonsa

Par

-ta

verhoamme

verhoanne

verhoansa / verhoaan

verhojamme

verhojanne

verhojansa / verhojaan

Gen

-n

verhomme

verhonne

verhonsa

verhojemme

verhojenne

verhojensa

Ill

mihin

verhoomme

verhoonne

verhoonsa

verhoihimme

verhoihinne

verhoihinsa

Ine

-ssa

verhossamme

verhossanne

verhossansa / verhossaan

verhoissamme

verhoissanne

verhoissansa / verhoissaan

Ela

-sta

verhostamme

verhostanne

verhostansa / verhostaan

verhoistamme

verhoistanne

verhoistansa / verhoistaan

All

-lle

verhollemme

verhollenne

verhollensa / verholleen

verhoillemme

verhoillenne

verhoillensa / verhoillean

Ade

-lla

verhollamme

verhollanne

verhollansa / verhollaan

verhoillamme

verhoillanne

verhoillansa / verhoillaan

Abl

-lta

verholtamme

verholtanne

verholtansa / verholtaan

verhoiltamme

verhoiltanne

verhoiltansa / verhoiltaan

Tra

-ksi

verhoksemme

verhoksenne

verhoksensa / verhokseen

verhoiksemme

verhoiksenne

verhoiksensa / verhoikseen

Ess

-na

verhonamme

verhonanne

verhonansa / verhonaan

verhoinamme

verhoinanne

verhoinansa / verhoinaan

Abe

-tta

verhottamme

verhottanne

verhottansa / verhottaan

verhoittamme

verhoittanne

verhoittansa / verhoittaan

Com

-ne

-

-

-

verhoinemme

verhoinenne

verhoinensa / verhoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

avi

avit

Par

-ta

avia

aveja

Gen

-n

avin

avien

Ill

mihin

aviin

aveihin

Ine

-ssa

avissa

aveissa

Ela

-sta

avista

aveista

All

-lle

aville

aveille

Ade

-lla

avilla

aveilla

Abl

-lta

avilta

aveilta

Tra

-ksi

aviksi

aveiksi

Ess

-na

avina

aveina

Abe

-tta

avitta

aveitta

Com

-ne

-

aveine

Ins

-in

-

avein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

avi

avit

Par

-ta

avia

aveja

Gen

-n

avin

avien

Ill

mihin

aviin

aveihin

Ine

-ssa

avissa

aveissa

Ela

-sta

avista

aveista

All

-lle

aville

aveille

Ade

-lla

avilla

aveilla

Abl

-lta

avilta

aveilta

Tra

-ksi

aviksi

aveiksi

Ess

-na

avina

aveina

Abe

-tta

avitta

aveitta

Com

-ne

-

aveine

Ins

-in

-

avein

avi
.avi
to avi
avi to
avi Torrent
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba Finnish-English parallel corpus, sentence ID: 123456 Entä Avi? What about avi? Avi on syntynyt uudelleen. Avi has been reborn. Kiitos, Avi. Yeah, thanks, Av. Mikset, Avi? Oh, and why is that, Avi? Älä nyt, Avi. Come on, Avi. Missä Avi on? Where's Avi? Nähdään, Avi. I' il see you, Avi. Avi, ota vettä. Avi, have some water. Suostu nyt, Avi. Come on, Avi. Aviltanneko lähdit? Did you leave from your marriage? Show more arrow right

Wiktionary

regional state administrative agency; see aluehallintovirasto Show more arrow right aluehallintovirastoAVI Show more arrow right Abbreviated from aluehallintovirasto (“regional state administrative agency”). Show more arrow right

Wikipedia

aluehallintovirasto
Alvajärven rautatieasema
liikennepaikkalyhenne Avi, rautatieliikennepaikka Suomessa Audio Video Interleave
kuvaa ja ääntä sisältävä tiedostomuoto (.avi)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

avini

avini

avisi

avisi

avinsa

avinsa

Par

-ta

aviani

avejani

aviasi

avejasi

aviansa / aviaan

avejansa / avejaan

Gen

-n

avini

avieni

avisi

aviesi

avinsa

aviensa

Ill

mihin

aviini

aveihini

aviisi

aveihisi

aviinsa

aveihinsa

Ine

-ssa

avissani

aveissani

avissasi

aveissasi

avissansa / avissaan

aveissansa / aveissaan

Ela

-sta

avistani

aveistani

avistasi

aveistasi

avistansa / avistaan

aveistansa / aveistaan

All

-lle

avilleni

aveilleni

avillesi

aveillesi

avillensa / avilleen

aveillensa / aveillean

Ade

-lla

avillani

aveillani

avillasi

aveillasi

avillansa / avillaan

aveillansa / aveillaan

Abl

-lta

aviltani

aveiltani

aviltasi

aveiltasi

aviltansa / aviltaan

aveiltansa / aveiltaan

Tra

-ksi

avikseni

aveikseni

aviksesi

aveiksesi

aviksensa / avikseen

aveiksensa / aveikseen

Ess

-na

avinani

aveinani

avinasi

aveinasi

avinansa / avinaan

aveinansa / aveinaan

Abe

-tta

avittani

aveittani

avittasi

aveittasi

avittansa / avittaan

aveittansa / aveittaan

Com

-ne

-

aveineni

-

aveinesi

-

aveinensa / aveineen

Singular

Plural

Nom

-

avini

avisi

avinsa

avini

avisi

avinsa

Par

-ta

aviani

aviasi

aviansa / aviaan

avejani

avejasi

avejansa / avejaan

Gen

-n

avini

avisi

avinsa

avieni

aviesi

aviensa

Ill

mihin

aviini

aviisi

aviinsa

aveihini

aveihisi

aveihinsa

Ine

-ssa

avissani

avissasi

avissansa / avissaan

aveissani

aveissasi

aveissansa / aveissaan

Ela

-sta

avistani

avistasi

avistansa / avistaan

aveistani

aveistasi

aveistansa / aveistaan

All

-lle

avilleni

avillesi

avillensa / avilleen

aveilleni

aveillesi

aveillensa / aveillean

Ade

-lla

avillani

avillasi

avillansa / avillaan

aveillani

aveillasi

aveillansa / aveillaan

Abl

-lta

aviltani

aviltasi

aviltansa / aviltaan

aveiltani

aveiltasi

aveiltansa / aveiltaan

Tra

-ksi

avikseni

aviksesi

aviksensa / avikseen

aveikseni

aveiksesi

aveiksensa / aveikseen

Ess

-na

avinani

avinasi

avinansa / avinaan

aveinani

aveinasi

aveinansa / aveinaan

Abe

-tta

avittani

avittasi

avittansa / avittaan

aveittani

aveittasi

aveittansa / aveittaan

Com

-ne

-

-

-

aveineni

aveinesi

aveinensa / aveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

avimme

avimme

avinne

avinne

avinsa

avinsa

Par

-ta

aviamme

avejamme

avianne

avejanne

aviansa / aviaan

avejansa / avejaan

Gen

-n

avimme

aviemme

avinne

avienne

avinsa

aviensa

Ill

mihin

aviimme

aveihimme

aviinne

aveihinne

aviinsa

aveihinsa

Ine

-ssa

avissamme

aveissamme

avissanne

aveissanne

avissansa / avissaan

aveissansa / aveissaan

Ela

-sta

avistamme

aveistamme

avistanne

aveistanne

avistansa / avistaan

aveistansa / aveistaan

All

-lle

avillemme

aveillemme

avillenne

aveillenne

avillensa / avilleen

aveillensa / aveillean

Ade

-lla

avillamme

aveillamme

avillanne

aveillanne

avillansa / avillaan

aveillansa / aveillaan

Abl

-lta

aviltamme

aveiltamme

aviltanne

aveiltanne

aviltansa / aviltaan

aveiltansa / aveiltaan

Tra

-ksi

aviksemme

aveiksemme

aviksenne

aveiksenne

aviksensa / avikseen

aveiksensa / aveikseen

Ess

-na

avinamme

aveinamme

avinanne

aveinanne

avinansa / avinaan

aveinansa / aveinaan

Abe

-tta

avittamme

aveittamme

avittanne

aveittanne

avittansa / avittaan

aveittansa / aveittaan

Com

-ne

-

aveinemme

-

aveinenne

-

aveinensa / aveineen

Singular

Plural

Nom

-

avimme

avinne

avinsa

avimme

avinne

avinsa

Par

-ta

aviamme

avianne

aviansa / aviaan

avejamme

avejanne

avejansa / avejaan

Gen

-n

avimme

avinne

avinsa

aviemme

avienne

aviensa

Ill

mihin

aviimme

aviinne

aviinsa

aveihimme

aveihinne

aveihinsa

Ine

-ssa

avissamme

avissanne

avissansa / avissaan

aveissamme

aveissanne

aveissansa / aveissaan

Ela

-sta

avistamme

avistanne

avistansa / avistaan

aveistamme

aveistanne

aveistansa / aveistaan

All

-lle

avillemme

avillenne

avillensa / avilleen

aveillemme

aveillenne

aveillensa / aveillean

Ade

-lla

avillamme

avillanne

avillansa / avillaan

aveillamme

aveillanne

aveillansa / aveillaan

Abl

-lta

aviltamme

aviltanne

aviltansa / aviltaan

aveiltamme

aveiltanne

aveiltansa / aveiltaan

Tra

-ksi

aviksemme

aviksenne

aviksensa / avikseen

aveiksemme

aveiksenne

aveiksensa / aveikseen

Ess

-na

avinamme

avinanne

avinansa / avinaan

aveinamme

aveinanne

aveinansa / aveinaan

Abe

-tta

avittamme

avittanne

avittansa / avittaan

aveittamme

aveittanne

aveittansa / aveittaan

Com

-ne

-

-

-

aveinemme

aveinenne

aveinensa / aveineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept