logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

velallinen, noun

Word analysis
velallisiin

velallisiin

velallinen

Noun, Derivation with suffix s

+ ikä

Noun, Plural Instructive

velallinen

Noun, Plural Illative

velallinen

Adjective, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

velallinen

velalliset

Par

-ta

velallista

velallisia

Gen

-n

velallisen

velallisien / velallisten

Ill

mihin

velalliseen

velallisiin

Ine

-ssa

velallisessa

velallisissa

Ela

-sta

velallisesta

velallisista

All

-lle

velalliselle

velallisille

Ade

-lla

velallisella

velallisilla

Abl

-lta

velalliselta

velallisilta

Tra

-ksi

velalliseksi

velallisiksi

Ess

-na

velallisena

velallisina

Abe

-tta

velallisetta

velallisitta

Com

-ne

-

velallisine

Ins

-in

-

velallisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

velallinen

velalliset

Par

-ta

velallista

velallisia

Gen

-n

velallisen

velallisien / velallisten

Ill

mihin

velalliseen

velallisiin

Ine

-ssa

velallisessa

velallisissa

Ela

-sta

velallisesta

velallisista

All

-lle

velalliselle

velallisille

Ade

-lla

velallisella

velallisilla

Abl

-lta

velalliselta

velallisilta

Tra

-ksi

velalliseksi

velallisiksi

Ess

-na

velallisena

velallisina

Abe

-tta

velallisetta

velallisitta

Com

-ne

-

velallisine

Ins

-in

-

velallisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

debtor velallinen
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OPUS; Opus; Europarl Velallinen rikkoo sopimuksen ehdot. The debtor is breaking the terms of the contract. Velallinen on velvollinen maksamaan velkansa. The debtor is obligated to pay their debts. Velallinen on jättänyt maksamatta laskun. The debtor has left the bill unpaid. Lakia on muutettava, jotta velallinen saisi paremman suojan. The law needs to be changed for the debtor to have better protection. Oikeusistuin päätti, että velallinen on syyllinen petokseen. The court ruled that the defendant is guilty of fraud. Velallinen on vastuussa lainan takaisinmaksusta. The borrower is responsible for repaying the loan. Oikeuden mukaan velallinen on velvollinen korvaamaan vahingot. According to the court, the debtor is obligated to compensate for damages. Velallinen ei pysty maksamaan velkaansa. The debtor cannot pay his debt. Pankki ei suostunut antamaan lainaa velalliselle. The bank refused to give a loan to the borrower. Pankki vaatii velallista hoitamaan velvoitteensa ajoissa. The bank demands the debtor to fulfill his obligations on time. Show more arrow right

Wiktionary

(law) A debtor. Show more arrow right velkoja Show more arrow right velallisen epärehellisyys Show more arrow right velka +‎ -llinen Show more arrow right

Wikipedia

Debtor A debtor or debitor is a legal entity (legal person) that owes a debt to another entity. The entity may be an individual, a firm, a government, a company or other legal person. The counterparty is called a creditor. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

velalliseni

velalliseni

velallisesi

velallisesi

velallisensa

velallisensa

Par

-ta

velallistani

velallisiani

velallistasi

velallisiasi

velallistansa / velallistaan

velallisiansa / velallisiaan

Gen

-n

velalliseni

velallisieni / velallisteni

velallisesi

velallisiesi / velallistesi

velallisensa

velallisiensa / velallistensa

Ill

mihin

velalliseeni

velallisiini

velalliseesi

velallisiisi

velalliseensa

velallisiinsa

Ine

-ssa

velallisessani

velallisissani

velallisessasi

velallisissasi

velallisessansa / velallisessaan

velallisissansa / velallisissaan

Ela

-sta

velallisestani

velallisistani

velallisestasi

velallisistasi

velallisestansa / velallisestaan

velallisistansa / velallisistaan

All

-lle

velalliselleni

velallisilleni

velallisellesi

velallisillesi

velallisellensa / velalliselleen

velallisillensa / velallisillean

Ade

-lla

velallisellani

velallisillani

velallisellasi

velallisillasi

velallisellansa / velallisellaan

velallisillansa / velallisillaan

Abl

-lta

velalliseltani

velallisiltani

velalliseltasi

velallisiltasi

velalliseltansa / velalliseltaan

velallisiltansa / velallisiltaan

Tra

-ksi

velallisekseni

velallisikseni

velalliseksesi

velallisiksesi

velalliseksensa / velallisekseen

velallisiksensa / velallisikseen

Ess

-na

velallisenani

velallisinani

velallisenasi

velallisinasi

velallisenansa / velallisenaan

velallisinansa / velallisinaan

Abe

-tta

velallisettani

velallisittani

velallisettasi

velallisittasi

velallisettansa / velallisettaan

velallisittansa / velallisittaan

Com

-ne

-

velallisineni

-

velallisinesi

-

velallisinensa / velallisineen

Singular

Plural

Nom

-

velalliseni

velallisesi

velallisensa

velalliseni

velallisesi

velallisensa

Par

-ta

velallistani

velallistasi

velallistansa / velallistaan

velallisiani

velallisiasi

velallisiansa / velallisiaan

Gen

-n

velalliseni

velallisesi

velallisensa

velallisieni / velallisteni

velallisiesi / velallistesi

velallisiensa / velallistensa

Ill

mihin

velalliseeni

velalliseesi

velalliseensa

velallisiini

velallisiisi

velallisiinsa

Ine

-ssa

velallisessani

velallisessasi

velallisessansa / velallisessaan

velallisissani

velallisissasi

velallisissansa / velallisissaan

Ela

-sta

velallisestani

velallisestasi

velallisestansa / velallisestaan

velallisistani

velallisistasi

velallisistansa / velallisistaan

All

-lle

velalliselleni

velallisellesi

velallisellensa / velalliselleen

velallisilleni

velallisillesi

velallisillensa / velallisillean

Ade

-lla

velallisellani

velallisellasi

velallisellansa / velallisellaan

velallisillani

velallisillasi

velallisillansa / velallisillaan

Abl

-lta

velalliseltani

velalliseltasi

velalliseltansa / velalliseltaan

velallisiltani

velallisiltasi

velallisiltansa / velallisiltaan

Tra

-ksi

velallisekseni

velalliseksesi

velalliseksensa / velallisekseen

velallisikseni

velallisiksesi

velallisiksensa / velallisikseen

Ess

-na

velallisenani

velallisenasi

velallisenansa / velallisenaan

velallisinani

velallisinasi

velallisinansa / velallisinaan

Abe

-tta

velallisettani

velallisettasi

velallisettansa / velallisettaan

velallisittani

velallisittasi

velallisittansa / velallisittaan

Com

-ne

-

-

-

velallisineni

velallisinesi

velallisinensa / velallisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

velallisemme

velallisemme

velallisenne

velallisenne

velallisensa

velallisensa

Par

-ta

velallistamme

velallisiamme

velallistanne

velallisianne

velallistansa / velallistaan

velallisiansa / velallisiaan

Gen

-n

velallisemme

velallisiemme / velallistemme

velallisenne

velallisienne / velallistenne

velallisensa

velallisiensa / velallistensa

Ill

mihin

velalliseemme

velallisiimme

velalliseenne

velallisiinne

velalliseensa

velallisiinsa

Ine

-ssa

velallisessamme

velallisissamme

velallisessanne

velallisissanne

velallisessansa / velallisessaan

velallisissansa / velallisissaan

Ela

-sta

velallisestamme

velallisistamme

velallisestanne

velallisistanne

velallisestansa / velallisestaan

velallisistansa / velallisistaan

All

-lle

velallisellemme

velallisillemme

velallisellenne

velallisillenne

velallisellensa / velalliselleen

velallisillensa / velallisillean

Ade

-lla

velallisellamme

velallisillamme

velallisellanne

velallisillanne

velallisellansa / velallisellaan

velallisillansa / velallisillaan

Abl

-lta

velalliseltamme

velallisiltamme

velalliseltanne

velallisiltanne

velalliseltansa / velalliseltaan

velallisiltansa / velallisiltaan

Tra

-ksi

velalliseksemme

velallisiksemme

velalliseksenne

velallisiksenne

velalliseksensa / velallisekseen

velallisiksensa / velallisikseen

Ess

-na

velallisenamme

velallisinamme

velallisenanne

velallisinanne

velallisenansa / velallisenaan

velallisinansa / velallisinaan

Abe

-tta

velallisettamme

velallisittamme

velallisettanne

velallisittanne

velallisettansa / velallisettaan

velallisittansa / velallisittaan

Com

-ne

-

velallisinemme

-

velallisinenne

-

velallisinensa / velallisineen

Singular

Plural

Nom

-

velallisemme

velallisenne

velallisensa

velallisemme

velallisenne

velallisensa

Par

-ta

velallistamme

velallistanne

velallistansa / velallistaan

velallisiamme

velallisianne

velallisiansa / velallisiaan

Gen

-n

velallisemme

velallisenne

velallisensa

velallisiemme / velallistemme

velallisienne / velallistenne

velallisiensa / velallistensa

Ill

mihin

velalliseemme

velalliseenne

velalliseensa

velallisiimme

velallisiinne

velallisiinsa

Ine

-ssa

velallisessamme

velallisessanne

velallisessansa / velallisessaan

velallisissamme

velallisissanne

velallisissansa / velallisissaan

Ela

-sta

velallisestamme

velallisestanne

velallisestansa / velallisestaan

velallisistamme

velallisistanne

velallisistansa / velallisistaan

All

-lle

velallisellemme

velallisellenne

velallisellensa / velalliselleen

velallisillemme

velallisillenne

velallisillensa / velallisillean

Ade

-lla

velallisellamme

velallisellanne

velallisellansa / velallisellaan

velallisillamme

velallisillanne

velallisillansa / velallisillaan

Abl

-lta

velalliseltamme

velalliseltanne

velalliseltansa / velalliseltaan

velallisiltamme

velallisiltanne

velallisiltansa / velallisiltaan

Tra

-ksi

velalliseksemme

velalliseksenne

velalliseksensa / velallisekseen

velallisiksemme

velallisiksenne

velallisiksensa / velallisikseen

Ess

-na

velallisenamme

velallisenanne

velallisenansa / velallisenaan

velallisinamme

velallisinanne

velallisinansa / velallisinaan

Abe

-tta

velallisettamme

velallisettanne

velallisettansa / velallisettaan

velallisittamme

velallisittanne

velallisittansa / velallisittaan

Com

-ne

-

-

-

velallisinemme

velallisinenne

velallisinensa / velallisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(religion, rare) Having debt in figurative sense, as towards other people and the God due to committed sins. Show more arrow right Adjectives referring to worldly debts include velkainen, velkaantunut. Show more arrow right velka +‎ -llinen Show more arrow right
debtor velallinen
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus v7; Europarl Parallel Corpus 2.0; Europarl Parallel Corpus v8; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus 1996-2011, sentence ID: 89315; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 1011784 Velallinen ei ole maksanut velkaansa. The debtor has not paid their debt. Velalliset toivovat lainakattojen nostoa. Debtors hope for an increase in loan ceilings. Velalliset eivät voi maksaa saataviaan koskaan. Debtors can never pay their claims. Velalliset valittavat liian korkeista koroista. Debtors complain about high interest rates. Velallinen ei maksanut velkaansa ajallaan. The debtor did not pay his debt on time. Oletko velallinen vai velkoja? Are you a debtor or a creditor? Velalliset ovat vaatineet uusia takaisinmaksuehtoja. Debtors have demanded new repayment terms. Valitettavasti, suuri osa velallisista on maanviljelijöitä. Unfortunately, a large proportion of debtors are farmers. Monet velalliset olivat joutua konkurssiin tilanteen vuoksi. Many debtors were on the verge of bankruptcy due to the situation. Velallisista suurin osa on kuitenkin yhteisöjä. However, the majority of the debtors are communities. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

velallinen

velalliset

Par

-ta

velallista

velallisia

Gen

-n

velallisen

velallisien / velallisten

Ill

mihin

velalliseen

velallisiin

Ine

-ssa

velallisessa

velallisissa

Ela

-sta

velallisesta

velallisista

All

-lle

velalliselle

velallisille

Ade

-lla

velallisella

velallisilla

Abl

-lta

velalliselta

velallisilta

Tra

-ksi

velalliseksi

velallisiksi

Ess

-na

velallisena / velallisna

velallisina

Abe

-tta

velallisetta

velallisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velallisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

velallinen

velalliset

Par

-ta

velallista

velallisia

Gen

-n

velallisen

velallisien / velallisten

Ill

mihin

velalliseen

velallisiin

Ine

-ssa

velallisessa

velallisissa

Ela

-sta

velallisesta

velallisista

All

-lle

velalliselle

velallisille

Ade

-lla

velallisella

velallisilla

Abl

-lta

velalliselta

velallisilta

Tra

-ksi

velalliseksi

velallisiksi

Ess

-na

velallisena / velallisna

velallisina

Abe

-tta

velallisetta

velallisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velallisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

velallisempi

velallisemmat

Par

-ta

velallisempaa

velallisempia

Gen

-n

velallisemman

velallisempien

Ill

mihin

velallisempiin

velallisempiin

Ine

-ssa

velallisemmassa

velallisemmissa

Ela

-sta

velallisemmasta

velallisemmista

All

-lle

velallisemmalle

velallisemmille

Ade

-lla

velallisemmalla

velallisemmilla

Abl

-lta

velallisemmalta

velallisemmilta

Tra

-ksi

velallisemmaksi

velallisemmiksi

Ess

-na

velallisempana

velallisempina

Abe

-tta

velallisemmatta

velallisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velallisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

velallisempi

velallisemmat

Par

-ta

velallisempaa

velallisempia

Gen

-n

velallisemman

velallisempien

Ill

mihin

velallisempiin

velallisempiin

Ine

-ssa

velallisemmassa

velallisemmissa

Ela

-sta

velallisemmasta

velallisemmista

All

-lle

velallisemmalle

velallisemmille

Ade

-lla

velallisemmalla

velallisemmilla

Abl

-lta

velallisemmalta

velallisemmilta

Tra

-ksi

velallisemmaksi

velallisemmiksi

Ess

-na

velallisempana

velallisempina

Abe

-tta

velallisemmatta

velallisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velallisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

velallisin

velallisimmat

Par

-ta

velallisinta

velallisimpia

Gen

-n

velallisimman

velallisinten / velallisimpien

Ill

mihin

velallisimpaan

velallisimpiin

Ine

-ssa

velallisimmassa

velallisimmissa

Ela

-sta

velallisimmasta

velallisimmista

All

-lle

velallisimmalle

velallisimmille

Ade

-lla

velallisimmalla

velallisimmilla

Abl

-lta

velallisimmalta

velallisimmilta

Tra

-ksi

velallisimmaksi

velallisimmiksi

Ess

-na

velallisimpana

velallisimpina

Abe

-tta

velallisimmatta

velallisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velallisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

velallisin

velallisimmat

Par

-ta

velallisinta

velallisimpia

Gen

-n

velallisimman

velallisinten / velallisimpien

Ill

mihin

velallisimpaan

velallisimpiin

Ine

-ssa

velallisimmassa

velallisimmissa

Ela

-sta

velallisimmasta

velallisimmista

All

-lle

velallisimmalle

velallisimmille

Ade

-lla

velallisimmalla

velallisimmilla

Abl

-lta

velallisimmalta

velallisimmilta

Tra

-ksi

velallisimmaksi

velallisimmiksi

Ess

-na

velallisimpana

velallisimpina

Abe

-tta

velallisimmatta

velallisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velallisimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept