valikoiden |
Verb, Active voice Infinitive with suffix e Singular Instructive |
|
Noun, Plural Genitive |
||
| to choose | valita, päättää, valikoida, haluta, tahtoa, pitää parempana |
| to select | valita, valikoida |
| to pick | valita, poimia, hakea, ottaa, kerätä, valikoida |
| to screen | seuloa, näyttää, suojata, peittää, heijastaa, valikoida |
| to pick out | valita, erottaa, korostaa, valikoida, osoittaa joukosta, osoittaa |
| to sort | järjestellä, lajitella, selvitä, sortteerata, erotella, valikoida |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valikoin |
|
ii |
valikoit |
|
iii |
valikoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valikoimme / valikoidaan |
|
ii |
valikoitte |
|
iii |
valikoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valikoin |
|
ii |
valikoit |
|
iii |
valikoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valikoimme / valikoitiin |
|
ii |
valikoitte |
|
iii |
valikoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen valikoinut |
en ole valikoinut |
ii |
olet valikoinut |
et ole valikoinut |
iii |
on valikoinut |
ei ole valikoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme valikoineet |
emme ole valikoineet |
ii |
olette valikoineet |
ette ole valikoineet |
iii |
ovat valikoineet |
eivät ole valikoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin valikoinut |
en ollut valikoinut |
ii |
olit valikoinut |
et ollut valikoinut |
iii |
oli valikoinut |
ei ollut valikoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme valikoineet |
emme olleet valikoineet |
ii |
olitte valikoineet |
ette olleet valikoineet |
iii |
olivat valikoineet |
eivät olleet valikoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valikoisin |
|
ii |
valikoisit |
|
iii |
valikoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valikoisimme |
|
ii |
valikoisitte |
|
iii |
valikoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin valikoinut |
en olisi valikoinut |
ii |
olisit valikoinut |
et olisi valikoinut |
iii |
olisi valikoinut |
ei olisi valikoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme valikoineet |
emme olisi valikoineet |
ii |
olisitte valikoineet |
ette olisi valikoineet |
iii |
olisivat valikoineet |
eivät olisi valikoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valikoinen |
en valikoine |
ii |
valikoinet |
et valikoine |
iii |
valikoinee |
ei valikoine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valikoinemme |
emme valikoine |
ii |
valikoinette |
ette valikoine |
iii |
valikoinevat |
eivät valikoine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen valikoinut |
en liene valikoinut |
ii |
lienet valikoinut |
et liene valikoinut |
iii |
lienee valikoinut |
ei liene valikoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme valikoineet |
emme liene valikoineet |
ii |
lienette valikoineet |
ette liene valikoineet |
iii |
lienevät valikoineet |
eivät liene valikoineet |
Singular
i |
- |
ii |
valikoi |
iii |
valikoikoon |
Plural
i |
valikoikaamme |
ii |
valikoikaa |
iii |
valikoikoot |
Nom |
- |
valikoida |
Tra |
-ksi |
valikoidaksensa / valikoidakseen |
Ine |
-ssa |
valikoidessa |
Ins |
-in |
|
Ine |
-ssa |
valikoitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
valikoimaan |
Ine |
-ssa |
valikoimassa |
Ela |
-sta |
valikoimasta |
Ade |
-lla |
valikoimalla |
Abe |
-tta |
valikoimatta |
Ins |
-in |
valikoiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
valikoiminen |
Par |
-ta |
valikoimista |
valikoimaisillaan / valikoimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
valikoidaan |
ei valikoida |
Imperfect |
valikoitiin |
ei valikoitu |
Potential |
valikoitaneen |
ei valikoitane |
Conditional |
valikoitaisiin |
ei valikoitaisi |
Imperative Present |
valikoitakoon |
älköön valikoitako |
Imperative Perfect |
olkoon valikoitu |
älköön valikoitu |
Positive
Negative
Present
valikoidaan
ei valikoida
Imperfect
valikoitiin
ei valikoitu
Potential
valikoitaneen
ei valikoitane
Conditional
valikoitaisiin
ei valikoitaisi
Imperative Present
valikoitakoon
älköön valikoitako
Imperative Perfect
olkoon valikoitu
älköön valikoitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
valikoiva |
valikoitava |
2nd |
valikoinut |
valikoitu |
3rd |
valikoima |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
valikko |
valikot |
Par |
-ta |
valikkoa |
valikkoja / valikoita |
Gen |
-n |
valikon |
valikkojen / valikoitten / |
Ill |
mihin |
valikkoon |
valikkoihin / valikoihin |
Ine |
-ssa |
valikossa |
valikoissa |
Ela |
-sta |
valikosta |
valikoista |
All |
-lle |
valikolle |
valikoille |
Ade |
-lla |
valikolla |
valikoilla |
Abl |
-lta |
valikolta |
valikoilta |
Tra |
-ksi |
valikoksi |
valikoiksi |
Ess |
-na |
valikkona |
valikkoina |
Abe |
-tta |
valikotta |
valikoitta |
Com |
-ne |
- |
valikkoine |
Ins |
-in |
- |
valikoin |
Singular
Plural
Nom
-
valikko
valikot
Par
-ta
valikkoa
valikkoja / valikoita
Gen
-n
valikon
valikkojen / valikoitten /
Ill
mihin
valikkoon
valikkoihin / valikoihin
Ine
-ssa
valikossa
valikoissa
Ela
-sta
valikosta
valikoista
All
-lle
valikolle
valikoille
Ade
-lla
valikolla
valikoilla
Abl
-lta
valikolta
valikoilta
Tra
-ksi
valikoksi
valikoiksi
Ess
-na
valikkona
valikkoina
Abe
-tta
valikotta
valikoitta
Com
-ne
-
valikkoine
Ins
-in
-
valikoin
| menu | menu, valikko, ruokalista |
| vestibule | |
| passage |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
valikko |
valikko |
valikko |
valikko |
valikko |
valikko |
Par |
-ta |
valikkoa |
valikkoja |
valikkoa |
valikkoja |
valikkoa |
valikkoja |
Gen |
-n |
valikko |
valikkoje |
valikko |
valikkoje |
valikko |
valikkoje |
Ill |
mihin |
valikkoo |
valikkoihi |
valikkoo |
valikkoihi |
valikkoo |
valikkoihi |
Ine |
-ssa |
valikossa |
valikoissa |
valikossa |
valikoissa |
valikossa |
valikoissa |
Ela |
-sta |
valikosta |
valikoista |
valikosta |
valikoista |
valikosta |
valikoista |
All |
-lle |
valikolle |
valikoille |
valikolle |
valikoille |
valikolle |
valikoille |
Ade |
-lla |
valikolla |
valikoilla |
valikolla |
valikoilla |
valikolla |
valikoilla |
Abl |
-lta |
valikolta |
valikoilta |
valikolta |
valikoilta |
valikolta |
valikoilta |
Tra |
-ksi |
valikokse |
valikoikse |
valikokse |
valikoikse |
valikokse |
valikoikse |
Ess |
-na |
valikkona |
valikkoina |
valikkona |
valikkoina |
valikkona |
valikkoina |
Abe |
-tta |
valikotta |
valikoitta |
valikotta |
valikoitta |
valikotta |
valikoitta |
Com |
-ne |
- |
valikkoine |
- |
valikkoine |
- |
valikkoine |
Singular
Plural
Nom
-
valikko
valikko
valikko
valikko
valikko
valikko
Par
-ta
valikkoa
valikkoa
valikkoa
valikkoja
valikkoja
valikkoja
Gen
-n
valikko
valikko
valikko
valikkoje
valikkoje
valikkoje
Ill
mihin
valikkoo
valikkoo
valikkoo
valikkoihi
valikkoihi
valikkoihi
Ine
-ssa
valikossa
valikossa
valikossa
valikoissa
valikoissa
valikoissa
Ela
-sta
valikosta
valikosta
valikosta
valikoista
valikoista
valikoista
All
-lle
valikolle
valikolle
valikolle
valikoille
valikoille
valikoille
Ade
-lla
valikolla
valikolla
valikolla
valikoilla
valikoilla
valikoilla
Abl
-lta
valikolta
valikolta
valikolta
valikoilta
valikoilta
valikoilta
Tra
-ksi
valikokse
valikokse
valikokse
valikoikse
valikoikse
valikoikse
Ess
-na
valikkona
valikkona
valikkona
valikkoina
valikkoina
valikkoina
Abe
-tta
valikotta
valikotta
valikotta
valikoitta
valikoitta
valikoitta
Com
-ne
-
-
-
valikkoine
valikkoine
valikkoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
valikko |
valikko |
valikko |
valikko |
valikko |
valikko |
Par |
-ta |
valikkoa |
valikkoja |
valikkoa |
valikkoja |
valikkoa |
valikkoja |
Gen |
-n |
valikko |
valikkoje |
valikko |
valikkoje |
valikko |
valikkoje |
Ill |
mihin |
valikkoo |
valikkoihi |
valikkoo |
valikkoihi |
valikkoo |
valikkoihi |
Ine |
-ssa |
valikossa |
valikoissa |
valikossa |
valikoissa |
valikossa |
valikoissa |
Ela |
-sta |
valikosta |
valikoista |
valikosta |
valikoista |
valikosta |
valikoista |
All |
-lle |
valikolle |
valikoille |
valikolle |
valikoille |
valikolle |
valikoille |
Ade |
-lla |
valikolla |
valikoilla |
valikolla |
valikoilla |
valikolla |
valikoilla |
Abl |
-lta |
valikolta |
valikoilta |
valikolta |
valikoilta |
valikolta |
valikoilta |
Tra |
-ksi |
valikokse |
valikoikse |
valikokse |
valikoikse |
valikokse |
valikoikse |
Ess |
-na |
valikkona |
valikkoina |
valikkona |
valikkoina |
valikkona |
valikkoina |
Abe |
-tta |
valikotta |
valikoitta |
valikotta |
valikoitta |
valikotta |
valikoitta |
Com |
-ne |
- |
valikkoine |
- |
valikkoine |
- |
valikkoine |
Singular
Plural
Nom
-
valikko
valikko
valikko
valikko
valikko
valikko
Par
-ta
valikkoa
valikkoa
valikkoa
valikkoja
valikkoja
valikkoja
Gen
-n
valikko
valikko
valikko
valikkoje
valikkoje
valikkoje
Ill
mihin
valikkoo
valikkoo
valikkoo
valikkoihi
valikkoihi
valikkoihi
Ine
-ssa
valikossa
valikossa
valikossa
valikoissa
valikoissa
valikoissa
Ela
-sta
valikosta
valikosta
valikosta
valikoista
valikoista
valikoista
All
-lle
valikolle
valikolle
valikolle
valikoille
valikoille
valikoille
Ade
-lla
valikolla
valikolla
valikolla
valikoilla
valikoilla
valikoilla
Abl
-lta
valikolta
valikolta
valikolta
valikoilta
valikoilta
valikoilta
Tra
-ksi
valikokse
valikokse
valikokse
valikoikse
valikoikse
valikoikse
Ess
-na
valikkona
valikkona
valikkona
valikkoina
valikkoina
valikkoina
Abe
-tta
valikotta
valikotta
valikotta
valikoitta
valikoitta
valikoitta
Com
-ne
-
-
-
valikkoine
valikkoine
valikkoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net