logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tulo, noun

Word analysis
tulovalmisteiden

tulovalmisteiden

tulo

Noun, Singular Nominative

+ valmiste

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tulo

tulot

Par

-ta

tuloa

tuloja

Gen

-n

tulon

tulojen

Ill

mihin

tuloon

tuloihin

Ine

-ssa

tulossa

tuloissa

Ela

-sta

tulosta

tuloista

All

-lle

tulolle

tuloille

Ade

-lla

tulolla

tuloilla

Abl

-lta

tulolta

tuloilta

Tra

-ksi

tuloksi

tuloiksi

Ess

-na

tulona

tuloina

Abe

-tta

tulotta

tuloitta

Com

-ne

-

tuloine

Ins

-in

-

tuloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tulo

tulot

Par

-ta

tuloa

tuloja

Gen

-n

tulon

tulojen

Ill

mihin

tuloon

tuloihin

Ine

-ssa

tulossa

tuloissa

Ela

-sta

tulosta

tuloista

All

-lle

tulolle

tuloille

Ade

-lla

tulolla

tuloilla

Abl

-lta

tulolta

tuloilta

Tra

-ksi

tuloksi

tuloiksi

Ess

-na

tulona

tuloina

Abe

-tta

tulotta

tuloitta

Com

-ne

-

tuloine

Ins

-in

-

tuloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

entry osallistuminen, merkintä, pääsy, kohta, tulo, sisäänkäynti
arrival saapuminen, tulo, tulokas, perilletulo, saapunut henkilö, saapunut esine
product tuote, tulo, seuraus, tulos
advent tulo, saapuminen
coming tuleminen, tulo
admission pääsy, sisäänpääsy, tunnustus, myöntäminen, pääsymaksu, tulo
approach lähestymistapa, lähestyminen, asenne, asennoituminen, tulo, johdatus
accession pääsy, lisä, tulo, astuminen, lisäys, lisääntyminen
entree pääruoka, väliruoka, pääsy, tulo, pääruokalaji
appearance esiintyminen, ulkomuoto, ilmaantuminen, vaikutelma, näkö, tulo
fall syksy, lasku, putoaminen, kaatuminen, tuho, tulo
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 10196-1; Tatoeba; opensubtitles2; SETimes Text Release 2 Tulo ei riitä elämiseen. Income is not enough to live on. Tulosta ei saatu aikaiseksi. No results were achieved. Tulo kasvoi viime vuonna 5 prosenttia. The revenue grew by 5 percent last year. Haluan lisätä tuloa. I want to increase my income. Hän luotti tuloonsa. He trusted in coming. Kerron sinulle uudesta tulosta. I will tell you about the new arrival. Pallo tulossa. New ball coming in. Odotamme uusien tuloa. We are waiting for the arrivals of the new ones. Tulosta syntyi odotettua enemmän. More results were produced than expected. Hän on tulossa. He' s on the way. Show more arrow right

Wiktionary

coming, arrival tuleminen, saapuminen (mathematics) product (result of multiplication or equivalent operation) - (accounting) income - (accounting) revenue - (electrical engineering, signal processing, control theory) input (input signal) - in (port that takes an input signal of some kind) - Show more arrow right tulla (“to come”) +‎ -o (noun suffix) Show more arrow right

Wikipedia

Multiplication Multiplication (often denoted by the cross symbol ×, by the mid-line dot operator ⋅, by juxtaposition, or, on computers, by an asterisk *) is one of the four elementary mathematical operations of arithmetic, with the other ones being addition, subtraction and division. The result of a multiplication operation is called a product. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuloni

tuloni

tulosi

tulosi

tulonsa

tulonsa

Par

-ta

tuloani

tulojani

tuloasi

tulojasi

tuloansa / tuloaan

tulojansa / tulojaan

Gen

-n

tuloni

tulojeni

tulosi

tulojesi

tulonsa

tulojensa

Ill

mihin

tulooni

tuloihini

tuloosi

tuloihisi

tuloonsa

tuloihinsa

Ine

-ssa

tulossani

tuloissani

tulossasi

tuloissasi

tulossansa / tulossaan

tuloissansa / tuloissaan

Ela

-sta

tulostani

tuloistani

tulostasi

tuloistasi

tulostansa / tulostaan

tuloistansa / tuloistaan

All

-lle

tulolleni

tuloilleni

tulollesi

tuloillesi

tulollensa / tulolleen

tuloillensa / tuloillean

Ade

-lla

tulollani

tuloillani

tulollasi

tuloillasi

tulollansa / tulollaan

tuloillansa / tuloillaan

Abl

-lta

tuloltani

tuloiltani

tuloltasi

tuloiltasi

tuloltansa / tuloltaan

tuloiltansa / tuloiltaan

Tra

-ksi

tulokseni

tuloikseni

tuloksesi

tuloiksesi

tuloksensa / tulokseen

tuloiksensa / tuloikseen

Ess

-na

tulonani

tuloinani

tulonasi

tuloinasi

tulonansa / tulonaan

tuloinansa / tuloinaan

Abe

-tta

tulottani

tuloittani

tulottasi

tuloittasi

tulottansa / tulottaan

tuloittansa / tuloittaan

Com

-ne

-

tuloineni

-

tuloinesi

-

tuloinensa / tuloineen

Singular

Plural

Nom

-

tuloni

tulosi

tulonsa

tuloni

tulosi

tulonsa

Par

-ta

tuloani

tuloasi

tuloansa / tuloaan

tulojani

tulojasi

tulojansa / tulojaan

Gen

-n

tuloni

tulosi

tulonsa

tulojeni

tulojesi

tulojensa

Ill

mihin

tulooni

tuloosi

tuloonsa

tuloihini

tuloihisi

tuloihinsa

Ine

-ssa

tulossani

tulossasi

tulossansa / tulossaan

tuloissani

tuloissasi

tuloissansa / tuloissaan

Ela

-sta

tulostani

tulostasi

tulostansa / tulostaan

tuloistani

tuloistasi

tuloistansa / tuloistaan

All

-lle

tulolleni

tulollesi

tulollensa / tulolleen

tuloilleni

tuloillesi

tuloillensa / tuloillean

Ade

-lla

tulollani

tulollasi

tulollansa / tulollaan

tuloillani

tuloillasi

tuloillansa / tuloillaan

Abl

-lta

tuloltani

tuloltasi

tuloltansa / tuloltaan

tuloiltani

tuloiltasi

tuloiltansa / tuloiltaan

Tra

-ksi

tulokseni

tuloksesi

tuloksensa / tulokseen

tuloikseni

tuloiksesi

tuloiksensa / tuloikseen

Ess

-na

tulonani

tulonasi

tulonansa / tulonaan

tuloinani

tuloinasi

tuloinansa / tuloinaan

Abe

-tta

tulottani

tulottasi

tulottansa / tulottaan

tuloittani

tuloittasi

tuloittansa / tuloittaan

Com

-ne

-

-

-

tuloineni

tuloinesi

tuloinensa / tuloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tulomme

tulomme

tulonne

tulonne

tulonsa

tulonsa

Par

-ta

tuloamme

tulojamme

tuloanne

tulojanne

tuloansa / tuloaan

tulojansa / tulojaan

Gen

-n

tulomme

tulojemme

tulonne

tulojenne

tulonsa

tulojensa

Ill

mihin

tuloomme

tuloihimme

tuloonne

tuloihinne

tuloonsa

tuloihinsa

Ine

-ssa

tulossamme

tuloissamme

tulossanne

tuloissanne

tulossansa / tulossaan

tuloissansa / tuloissaan

Ela

-sta

tulostamme

tuloistamme

tulostanne

tuloistanne

tulostansa / tulostaan

tuloistansa / tuloistaan

All

-lle

tulollemme

tuloillemme

tulollenne

tuloillenne

tulollensa / tulolleen

tuloillensa / tuloillean

Ade

-lla

tulollamme

tuloillamme

tulollanne

tuloillanne

tulollansa / tulollaan

tuloillansa / tuloillaan

Abl

-lta

tuloltamme

tuloiltamme

tuloltanne

tuloiltanne

tuloltansa / tuloltaan

tuloiltansa / tuloiltaan

Tra

-ksi

tuloksemme

tuloiksemme

tuloksenne

tuloiksenne

tuloksensa / tulokseen

tuloiksensa / tuloikseen

Ess

-na

tulonamme

tuloinamme

tulonanne

tuloinanne

tulonansa / tulonaan

tuloinansa / tuloinaan

Abe

-tta

tulottamme

tuloittamme

tulottanne

tuloittanne

tulottansa / tulottaan

tuloittansa / tuloittaan

Com

-ne

-

tuloinemme

-

tuloinenne

-

tuloinensa / tuloineen

Singular

Plural

Nom

-

tulomme

tulonne

tulonsa

tulomme

tulonne

tulonsa

Par

-ta

tuloamme

tuloanne

tuloansa / tuloaan

tulojamme

tulojanne

tulojansa / tulojaan

Gen

-n

tulomme

tulonne

tulonsa

tulojemme

tulojenne

tulojensa

Ill

mihin

tuloomme

tuloonne

tuloonsa

tuloihimme

tuloihinne

tuloihinsa

Ine

-ssa

tulossamme

tulossanne

tulossansa / tulossaan

tuloissamme

tuloissanne

tuloissansa / tuloissaan

Ela

-sta

tulostamme

tulostanne

tulostansa / tulostaan

tuloistamme

tuloistanne

tuloistansa / tuloistaan

All

-lle

tulollemme

tulollenne

tulollensa / tulolleen

tuloillemme

tuloillenne

tuloillensa / tuloillean

Ade

-lla

tulollamme

tulollanne

tulollansa / tulollaan

tuloillamme

tuloillanne

tuloillansa / tuloillaan

Abl

-lta

tuloltamme

tuloltanne

tuloltansa / tuloltaan

tuloiltamme

tuloiltanne

tuloiltansa / tuloiltaan

Tra

-ksi

tuloksemme

tuloksenne

tuloksensa / tulokseen

tuloiksemme

tuloiksenne

tuloiksensa / tuloikseen

Ess

-na

tulonamme

tulonanne

tulonansa / tulonaan

tuloinamme

tuloinanne

tuloinansa / tuloinaan

Abe

-tta

tulottamme

tulottanne

tulottansa / tulottaan

tuloittamme

tuloittanne

tuloittansa / tuloittaan

Com

-ne

-

-

-

tuloinemme

tuloinenne

tuloinensa / tuloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valmiste

valmisteet

Par

-ta

valmistetta

valmisteita / valmistehia

Gen

-n

valmisteen

valmisteitten / valmisteiden / valmistehien / valmistehitten

Ill

mihin

valmisteeseen

valmisteisiin / valmisteihin / valmistehisin

Ine

-ssa

valmisteessa

valmistehissa / valmisteissa

Ela

-sta

valmisteesta

valmistehista / valmisteista

All

-lle

valmisteelle

valmistehille / valmisteille

Ade

-lla

valmisteella

valmistehilla / valmisteilla

Abl

-lta

valmisteelta

valmistehilta / valmisteilta

Tra

-ksi

valmisteeksi

valmistehiksi / valmisteiksi

Ess

-na

valmisteena

valmistehina / valmisteina

Abe

-tta

valmisteetta

valmistehitta / valmisteitta

Com

-ne

-

valmistehine / valmisteine

Ins

-in

-

valmistehin / valmistein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valmiste

valmisteet

Par

-ta

valmistetta

valmisteita / valmistehia

Gen

-n

valmisteen

valmisteitten / valmisteiden / valmistehien / valmistehitten

Ill

mihin

valmisteeseen

valmisteisiin / valmisteihin / valmistehisin

Ine

-ssa

valmisteessa

valmistehissa / valmisteissa

Ela

-sta

valmisteesta

valmistehista / valmisteista

All

-lle

valmisteelle

valmistehille / valmisteille

Ade

-lla

valmisteella

valmistehilla / valmisteilla

Abl

-lta

valmisteelta

valmistehilta / valmisteilta

Tra

-ksi

valmisteeksi

valmistehiksi / valmisteiksi

Ess

-na

valmisteena

valmistehina / valmisteina

Abe

-tta

valmisteetta

valmistehitta / valmisteitta

Com

-ne

-

valmistehine / valmisteine

Ins

-in

-

valmistehin / valmistein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

preparation valmistus, valmistelu, valmistaminen, valmiste, valmistautuminen, laadinta
manufacture valmistus, tuotanto, valmiste, tuote, teollisuus, teollisuudenhaara
make merkki, malli, valmiste, tyyppi, laatu
Show more arrow right
SETimes; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba; Finnish-English Parallel Corpus, sentence ID 67891; OPUS - Finnish-English Parliament Proceedings Parallel Corpus, sentence ID: fi|europarl_v8|18683|116|135|19; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID 78901; Common Crawl; OPUS - Finnish-English European Medicines Agency Parallel Corpus, sentence ID: fi|ema_v2|19036-07|359-21; OpenSubtitles Tämä valmiste on tehty luonnonmukaisista ainesosista. This product is made from organic ingredients. Yhtiö syntyy valmisteitta. The company is formed without any preparations. Juhlikaa ilman valmisteitta. Celebrate without preparation. On tärkeää säilyttää lääke valmiste lasten ulottumattomissa. It is important to keep the medicine product out of reach of children. Valmistettako tämä tuote Kiinassa? Is this product valmistettako in China? Tämä tietty valmiste on suunniteltu erityisesti herkälle iholle. This particular preparation is specifically designed for sensitive skin. Valmistettako tämä kello Sveitsissä? Is this watch valmistettako in Switzerland? En voi ostaa öljyä valmisteitta. I cannot buy oil unprepared. Kalaöljy on suosittu valmiste Omegans-3ns-rasvahappojen saannin lisäämiseen. Fish oil is a popular product for increasing Omega-3 fatty acid intake. Valmiste sisältää aineita, jotka voivat aiheuttaa allergisia reaktioita. The preparation contains substances that can cause allergic reactions. Show more arrow right

Wiktionary

product, preparation Show more arrow right valmistaa (“to manufacture, prepare, produce”) +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valmisteeni

valmisteeni

valmisteesi

valmisteesi

valmisteensa

valmisteensa

Par

-ta

valmistettani

valmisteitani / valmistehiani

valmistettasi

valmisteitasi / valmistehiasi

valmistettansa / valmistettaan

valmisteitansa / valmisteitaan / valmistehiansa / valmistehiaan

Gen

-n

valmisteeni

valmisteitteni / valmisteideni / valmistehieni / valmistehitteni

valmisteesi

valmisteittesi / valmisteidesi / valmistehiesi / valmistehittesi

valmisteensa

valmisteittensa / valmisteidensa / valmistehiensa / valmistehittensa

Ill

mihin

valmisteeseeni

valmisteisiini / valmisteihini / valmistehisini

valmisteeseesi

valmisteisiisi / valmisteihisi / valmistehisisi

valmisteeseensa

valmisteisiinsa / valmisteihinsa / valmistehisinsa

Ine

-ssa

valmisteessani

valmistehissani / valmisteissani

valmisteessasi

valmistehissasi / valmisteissasi

valmisteessansa / valmisteessaan

valmistehissansa / valmistehissaan / valmisteissansa / valmisteissaan

Ela

-sta

valmisteestani

valmistehistani / valmisteistani

valmisteestasi

valmistehistasi / valmisteistasi

valmisteestansa / valmisteestaan

valmistehistansa / valmistehistaan / valmisteistansa / valmisteistaan

All

-lle

valmisteelleni

valmistehilleni / valmisteilleni

valmisteellesi

valmistehillesi / valmisteillesi

valmisteellensa / valmisteelleen

valmistehillensa / valmistehillean / valmisteillensa / valmisteillean

Ade

-lla

valmisteellani

valmistehillani / valmisteillani

valmisteellasi

valmistehillasi / valmisteillasi

valmisteellansa / valmisteellaan

valmistehillansa / valmistehillaan / valmisteillansa / valmisteillaan

Abl

-lta

valmisteeltani

valmistehiltani / valmisteiltani

valmisteeltasi

valmistehiltasi / valmisteiltasi

valmisteeltansa / valmisteeltaan

valmistehiltansa / valmistehiltaan / valmisteiltansa / valmisteiltaan

Tra

-ksi

valmisteekseni

valmistehikseni / valmisteikseni

valmisteeksesi

valmistehiksesi / valmisteiksesi

valmisteeksensa / valmisteekseen

valmistehikseen / valmistehiksensa / valmisteikseen / valmisteiksensa

Ess

-na

valmisteenani

valmistehinani / valmisteinani

valmisteenasi

valmistehinasi / valmisteinasi

valmisteenansa / valmisteenaan

valmistehinansa / valmistehinaan / valmisteinansa / valmisteinaan

Abe

-tta

valmisteettani

valmistehittani / valmisteittani

valmisteettasi

valmistehittasi / valmisteittasi

valmisteettansa / valmisteettaan

valmistehittansa / valmistehittaan / valmisteittansa / valmisteittaan

Com

-ne

-

valmistehineni / valmisteineni

-

valmistehinesi / valmisteinesi

-

valmistehineen / valmistehinensa / valmisteineen / valmisteinensa

Singular

Plural

Nom

-

valmisteeni

valmisteesi

valmisteensa

valmisteeni

valmisteesi

valmisteensa

Par

-ta

valmistettani

valmistettasi

valmistettansa / valmistettaan

valmisteitani / valmistehiani

valmisteitasi / valmistehiasi

valmisteitansa / valmisteitaan / valmistehiansa / valmistehiaan

Gen

-n

valmisteeni

valmisteesi

valmisteensa

valmisteitteni / valmisteideni / valmistehieni / valmistehitteni

valmisteittesi / valmisteidesi / valmistehiesi / valmistehittesi

valmisteittensa / valmisteidensa / valmistehiensa / valmistehittensa

Ill

mihin

valmisteeseeni

valmisteeseesi

valmisteeseensa

valmisteisiini / valmisteihini / valmistehisini

valmisteisiisi / valmisteihisi / valmistehisisi

valmisteisiinsa / valmisteihinsa / valmistehisinsa

Ine

-ssa

valmisteessani

valmisteessasi

valmisteessansa / valmisteessaan

valmistehissani / valmisteissani

valmistehissasi / valmisteissasi

valmistehissansa / valmistehissaan / valmisteissansa / valmisteissaan

Ela

-sta

valmisteestani

valmisteestasi

valmisteestansa / valmisteestaan

valmistehistani / valmisteistani

valmistehistasi / valmisteistasi

valmistehistansa / valmistehistaan / valmisteistansa / valmisteistaan

All

-lle

valmisteelleni

valmisteellesi

valmisteellensa / valmisteelleen

valmistehilleni / valmisteilleni

valmistehillesi / valmisteillesi

valmistehillensa / valmistehillean / valmisteillensa / valmisteillean

Ade

-lla

valmisteellani

valmisteellasi

valmisteellansa / valmisteellaan

valmistehillani / valmisteillani

valmistehillasi / valmisteillasi

valmistehillansa / valmistehillaan / valmisteillansa / valmisteillaan

Abl

-lta

valmisteeltani

valmisteeltasi

valmisteeltansa / valmisteeltaan

valmistehiltani / valmisteiltani

valmistehiltasi / valmisteiltasi

valmistehiltansa / valmistehiltaan / valmisteiltansa / valmisteiltaan

Tra

-ksi

valmisteekseni

valmisteeksesi

valmisteeksensa / valmisteekseen

valmistehikseni / valmisteikseni

valmistehiksesi / valmisteiksesi

valmistehikseen / valmistehiksensa / valmisteikseen / valmisteiksensa

Ess

-na

valmisteenani

valmisteenasi

valmisteenansa / valmisteenaan

valmistehinani / valmisteinani

valmistehinasi / valmisteinasi

valmistehinansa / valmistehinaan / valmisteinansa / valmisteinaan

Abe

-tta

valmisteettani

valmisteettasi

valmisteettansa / valmisteettaan

valmistehittani / valmisteittani

valmistehittasi / valmisteittasi

valmistehittansa / valmistehittaan / valmisteittansa / valmisteittaan

Com

-ne

-

-

-

valmistehineni / valmisteineni

valmistehinesi / valmisteinesi

valmistehineen / valmistehinensa / valmisteineen / valmisteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valmisteemme

valmisteemme

valmisteenne

valmisteenne

valmisteensa

valmisteensa

Par

-ta

valmistettamme

valmisteitamme / valmistehiamme

valmistettanne

valmisteitanne / valmistehianne

valmistettansa / valmistettaan

valmisteitansa / valmisteitaan / valmistehiansa / valmistehiaan

Gen

-n

valmisteemme

valmisteittemme / valmisteidemme / valmistehiemme / valmistehittemme

valmisteenne

valmisteittenne / valmisteidenne / valmistehienne / valmistehittenne

valmisteensa

valmisteittensa / valmisteidensa / valmistehiensa / valmistehittensa

Ill

mihin

valmisteeseemme

valmisteisiimme / valmisteihimme / valmistehisimme

valmisteeseenne

valmisteisiinne / valmisteihinne / valmistehisinne

valmisteeseensa

valmisteisiinsa / valmisteihinsa / valmistehisinsa

Ine

-ssa

valmisteessamme

valmistehissamme / valmisteissamme

valmisteessanne

valmistehissanne / valmisteissanne

valmisteessansa / valmisteessaan

valmistehissansa / valmistehissaan / valmisteissansa / valmisteissaan

Ela

-sta

valmisteestamme

valmistehistamme / valmisteistamme

valmisteestanne

valmistehistanne / valmisteistanne

valmisteestansa / valmisteestaan

valmistehistansa / valmistehistaan / valmisteistansa / valmisteistaan

All

-lle

valmisteellemme

valmistehillemme / valmisteillemme

valmisteellenne

valmistehillenne / valmisteillenne

valmisteellensa / valmisteelleen

valmistehillensa / valmistehillean / valmisteillensa / valmisteillean

Ade

-lla

valmisteellamme

valmistehillamme / valmisteillamme

valmisteellanne

valmistehillanne / valmisteillanne

valmisteellansa / valmisteellaan

valmistehillansa / valmistehillaan / valmisteillansa / valmisteillaan

Abl

-lta

valmisteeltamme

valmistehiltamme / valmisteiltamme

valmisteeltanne

valmistehiltanne / valmisteiltanne

valmisteeltansa / valmisteeltaan

valmistehiltansa / valmistehiltaan / valmisteiltansa / valmisteiltaan

Tra

-ksi

valmisteeksemme

valmistehiksemme / valmisteiksemme

valmisteeksenne

valmistehiksenne / valmisteiksenne

valmisteeksensa / valmisteekseen

valmistehikseen / valmistehiksensa / valmisteikseen / valmisteiksensa

Ess

-na

valmisteenamme

valmistehinamme / valmisteinamme

valmisteenanne

valmistehinanne / valmisteinanne

valmisteenansa / valmisteenaan

valmistehinansa / valmistehinaan / valmisteinansa / valmisteinaan

Abe

-tta

valmisteettamme

valmistehittamme / valmisteittamme

valmisteettanne

valmistehittanne / valmisteittanne

valmisteettansa / valmisteettaan

valmistehittansa / valmistehittaan / valmisteittansa / valmisteittaan

Com

-ne

-

valmistehinemme / valmisteinemme

-

valmistehinenne / valmisteinenne

-

valmistehineen / valmistehinensa / valmisteineen / valmisteinensa

Singular

Plural

Nom

-

valmisteemme

valmisteenne

valmisteensa

valmisteemme

valmisteenne

valmisteensa

Par

-ta

valmistettamme

valmistettanne

valmistettansa / valmistettaan

valmisteitamme / valmistehiamme

valmisteitanne / valmistehianne

valmisteitansa / valmisteitaan / valmistehiansa / valmistehiaan

Gen

-n

valmisteemme

valmisteenne

valmisteensa

valmisteittemme / valmisteidemme / valmistehiemme / valmistehittemme

valmisteittenne / valmisteidenne / valmistehienne / valmistehittenne

valmisteittensa / valmisteidensa / valmistehiensa / valmistehittensa

Ill

mihin

valmisteeseemme

valmisteeseenne

valmisteeseensa

valmisteisiimme / valmisteihimme / valmistehisimme

valmisteisiinne / valmisteihinne / valmistehisinne

valmisteisiinsa / valmisteihinsa / valmistehisinsa

Ine

-ssa

valmisteessamme

valmisteessanne

valmisteessansa / valmisteessaan

valmistehissamme / valmisteissamme

valmistehissanne / valmisteissanne

valmistehissansa / valmistehissaan / valmisteissansa / valmisteissaan

Ela

-sta

valmisteestamme

valmisteestanne

valmisteestansa / valmisteestaan

valmistehistamme / valmisteistamme

valmistehistanne / valmisteistanne

valmistehistansa / valmistehistaan / valmisteistansa / valmisteistaan

All

-lle

valmisteellemme

valmisteellenne

valmisteellensa / valmisteelleen

valmistehillemme / valmisteillemme

valmistehillenne / valmisteillenne

valmistehillensa / valmistehillean / valmisteillensa / valmisteillean

Ade

-lla

valmisteellamme

valmisteellanne

valmisteellansa / valmisteellaan

valmistehillamme / valmisteillamme

valmistehillanne / valmisteillanne

valmistehillansa / valmistehillaan / valmisteillansa / valmisteillaan

Abl

-lta

valmisteeltamme

valmisteeltanne

valmisteeltansa / valmisteeltaan

valmistehiltamme / valmisteiltamme

valmistehiltanne / valmisteiltanne

valmistehiltansa / valmistehiltaan / valmisteiltansa / valmisteiltaan

Tra

-ksi

valmisteeksemme

valmisteeksenne

valmisteeksensa / valmisteekseen

valmistehiksemme / valmisteiksemme

valmistehiksenne / valmisteiksenne

valmistehikseen / valmistehiksensa / valmisteikseen / valmisteiksensa

Ess

-na

valmisteenamme

valmisteenanne

valmisteenansa / valmisteenaan

valmistehinamme / valmisteinamme

valmistehinanne / valmisteinanne

valmistehinansa / valmistehinaan / valmisteinansa / valmisteinaan

Abe

-tta

valmisteettamme

valmisteettanne

valmisteettansa / valmisteettaan

valmistehittamme / valmisteittamme

valmistehittanne / valmisteittanne

valmistehittansa / valmistehittaan / valmisteittansa / valmisteittaan

Com

-ne

-

-

-

valmistehinemme / valmisteinemme

valmistehinenne / valmisteinenne

valmistehineen / valmistehinensa / valmisteineen / valmisteinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

tulo

tulot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tulon

tulojen

Ill

mihin

tuloihin

Solve

Ine

-ssa

tulossa

Solve

Ela

-sta

tulosta

tuloista

All

-lle

tulolle

tuloille

Ade

-lla

tulolla

tuloilla

Abl

-lta

tuloilta

Solve

Tra

-ksi

tuloksi

Solve

Ess

-na

tulona

tuloina

Abe

-tta

tulotta

tuloitta

Com

-ne

-

tuloine

Ins

-in

-

tuloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tulo

tulot

Par

-ta

Gen

-n

tulon

tulojen

Ill

mihin

tuloihin

Ine

-ssa

tulossa

Ela

-sta

tulosta

tuloista

All

-lle

tulolle

tuloille

Ade

-lla

tulolla

tuloilla

Abl

-lta

tuloilta

Tra

-ksi

tuloksi

Ess

-na

tulona

tuloina

Abe

-tta

tulotta

tuloitta

Com

-ne

-

tuloine

Ins

-in

-

tuloin

Singular

Plural

Nom

-

valmiste

valmisteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

valmisteen

valmisteitten / valmisteiden / valmistehien / valmistehitten

Ill

mihin

valmisteisiin / valmisteihin / valmistehisin

Solve

Ine

-ssa

valmisteessa

Solve

Ela

-sta

valmisteesta

valmistehista / valmisteista

All

-lle

valmisteelle

valmistehille / valmisteille

Ade

-lla

valmisteella

valmistehilla / valmisteilla

Abl

-lta

valmistehilta / valmisteilta

Solve

Tra

-ksi

valmisteeksi

Solve

Ess

-na

valmisteena

valmistehina / valmisteina

Abe

-tta

valmisteetta

valmistehitta / valmisteitta

Com

-ne

-

valmistehine / valmisteine

Ins

-in

-

valmistehin / valmistein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valmiste

valmisteet

Par

-ta

Gen

-n

valmisteen

valmisteitten / valmisteiden / valmistehien / valmistehitten

Ill

mihin

valmisteisiin / valmisteihin / valmistehisin

Ine

-ssa

valmisteessa

Ela

-sta

valmisteesta

valmistehista / valmisteista

All

-lle

valmisteelle

valmistehille / valmisteille

Ade

-lla

valmisteella

valmistehilla / valmisteilla

Abl

-lta

valmistehilta / valmisteilta

Tra

-ksi

valmisteeksi

Ess

-na

valmisteena

valmistehina / valmisteina

Abe

-tta

valmisteetta

valmistehitta / valmisteitta

Com

-ne

-

valmistehine / valmisteine

Ins

-in

-

valmistehin / valmistein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept