logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tilliliha, noun

Word analysis
tilliliha

tilliliha

tilliliha

Noun, Singular Nominative

tilli

Noun, Singular Nominative

+ liha

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tilliliha

tillilihat

Par

-ta

tillilihaa

tillilihoja

Gen

-n

tillilihan

tillilihojen

Ill

mihin

tillilihaan

tillilihoihin

Ine

-ssa

tillilihassa

tillilihoissa

Ela

-sta

tillilihasta

tillilihoista

All

-lle

tillilihalle

tillilihoille

Ade

-lla

tillilihalla

tillilihoilla

Abl

-lta

tillilihalta

tillilihoilta

Tra

-ksi

tillilihaksi

tillilihoiksi

Ess

-na

tillilihana

tillilihoina

Abe

-tta

tillilihatta

tillilihoitta

Com

-ne

-

tillilihoine

Ins

-in

-

tillilihoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tilliliha

tillilihat

Par

-ta

tillilihaa

tillilihoja

Gen

-n

tillilihan

tillilihojen

Ill

mihin

tillilihaan

tillilihoihin

Ine

-ssa

tillilihassa

tillilihoissa

Ela

-sta

tillilihasta

tillilihoista

All

-lle

tillilihalle

tillilihoille

Ade

-lla

tillilihalla

tillilihoilla

Abl

-lta

tillilihalta

tillilihoilta

Tra

-ksi

tillilihaksi

tillilihoiksi

Ess

-na

tillilihana

tillilihoina

Abe

-tta

tillilihatta

tillilihoitta

Com

-ne

-

tillilihoine

Ins

-in

-

tillilihoin

tillary
dill meat
Show more arrow right

Wiktionary

veal or beef cooked in a dill sauce Show more arrow right tilli +‎ liha Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tillilihani

tillilihani

tillilihasi

tillilihasi

tillilihansa

tillilihansa

Par

-ta

tillilihaani

tillilihojani

tillilihaasi

tillilihojasi

tillilihaansa / tillilihaaan

tillilihojansa / tillilihojaan

Gen

-n

tillilihani

tillilihojeni

tillilihasi

tillilihojesi

tillilihansa

tillilihojensa

Ill

mihin

tillilihaani

tillilihoihini

tillilihaasi

tillilihoihisi

tillilihaansa

tillilihoihinsa

Ine

-ssa

tillilihassani

tillilihoissani

tillilihassasi

tillilihoissasi

tillilihassansa / tillilihassaan

tillilihoissansa / tillilihoissaan

Ela

-sta

tillilihastani

tillilihoistani

tillilihastasi

tillilihoistasi

tillilihastansa / tillilihastaan

tillilihoistansa / tillilihoistaan

All

-lle

tillilihalleni

tillilihoilleni

tillilihallesi

tillilihoillesi

tillilihallensa / tillilihalleen

tillilihoillensa / tillilihoillean

Ade

-lla

tillilihallani

tillilihoillani

tillilihallasi

tillilihoillasi

tillilihallansa / tillilihallaan

tillilihoillansa / tillilihoillaan

Abl

-lta

tillilihaltani

tillilihoiltani

tillilihaltasi

tillilihoiltasi

tillilihaltansa / tillilihaltaan

tillilihoiltansa / tillilihoiltaan

Tra

-ksi

tillilihakseni

tillilihoikseni

tillilihaksesi

tillilihoiksesi

tillilihaksensa / tillilihakseen

tillilihoiksensa / tillilihoikseen

Ess

-na

tillilihanani

tillilihoinani

tillilihanasi

tillilihoinasi

tillilihanansa / tillilihanaan

tillilihoinansa / tillilihoinaan

Abe

-tta

tillilihattani

tillilihoittani

tillilihattasi

tillilihoittasi

tillilihattansa / tillilihattaan

tillilihoittansa / tillilihoittaan

Com

-ne

-

tillilihoineni

-

tillilihoinesi

-

tillilihoinensa / tillilihoineen

Singular

Plural

Nom

-

tillilihani

tillilihasi

tillilihansa

tillilihani

tillilihasi

tillilihansa

Par

-ta

tillilihaani

tillilihaasi

tillilihaansa / tillilihaaan

tillilihojani

tillilihojasi

tillilihojansa / tillilihojaan

Gen

-n

tillilihani

tillilihasi

tillilihansa

tillilihojeni

tillilihojesi

tillilihojensa

Ill

mihin

tillilihaani

tillilihaasi

tillilihaansa

tillilihoihini

tillilihoihisi

tillilihoihinsa

Ine

-ssa

tillilihassani

tillilihassasi

tillilihassansa / tillilihassaan

tillilihoissani

tillilihoissasi

tillilihoissansa / tillilihoissaan

Ela

-sta

tillilihastani

tillilihastasi

tillilihastansa / tillilihastaan

tillilihoistani

tillilihoistasi

tillilihoistansa / tillilihoistaan

All

-lle

tillilihalleni

tillilihallesi

tillilihallensa / tillilihalleen

tillilihoilleni

tillilihoillesi

tillilihoillensa / tillilihoillean

Ade

-lla

tillilihallani

tillilihallasi

tillilihallansa / tillilihallaan

tillilihoillani

tillilihoillasi

tillilihoillansa / tillilihoillaan

Abl

-lta

tillilihaltani

tillilihaltasi

tillilihaltansa / tillilihaltaan

tillilihoiltani

tillilihoiltasi

tillilihoiltansa / tillilihoiltaan

Tra

-ksi

tillilihakseni

tillilihaksesi

tillilihaksensa / tillilihakseen

tillilihoikseni

tillilihoiksesi

tillilihoiksensa / tillilihoikseen

Ess

-na

tillilihanani

tillilihanasi

tillilihanansa / tillilihanaan

tillilihoinani

tillilihoinasi

tillilihoinansa / tillilihoinaan

Abe

-tta

tillilihattani

tillilihattasi

tillilihattansa / tillilihattaan

tillilihoittani

tillilihoittasi

tillilihoittansa / tillilihoittaan

Com

-ne

-

-

-

tillilihoineni

tillilihoinesi

tillilihoinensa / tillilihoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tillilihamme

tillilihamme

tillilihanne

tillilihanne

tillilihansa

tillilihansa

Par

-ta

tillilihaamme

tillilihojamme

tillilihaanne

tillilihojanne

tillilihaansa / tillilihaaan

tillilihojansa / tillilihojaan

Gen

-n

tillilihamme

tillilihojemme

tillilihanne

tillilihojenne

tillilihansa

tillilihojensa

Ill

mihin

tillilihaamme

tillilihoihimme

tillilihaanne

tillilihoihinne

tillilihaansa

tillilihoihinsa

Ine

-ssa

tillilihassamme

tillilihoissamme

tillilihassanne

tillilihoissanne

tillilihassansa / tillilihassaan

tillilihoissansa / tillilihoissaan

Ela

-sta

tillilihastamme

tillilihoistamme

tillilihastanne

tillilihoistanne

tillilihastansa / tillilihastaan

tillilihoistansa / tillilihoistaan

All

-lle

tillilihallemme

tillilihoillemme

tillilihallenne

tillilihoillenne

tillilihallensa / tillilihalleen

tillilihoillensa / tillilihoillean

Ade

-lla

tillilihallamme

tillilihoillamme

tillilihallanne

tillilihoillanne

tillilihallansa / tillilihallaan

tillilihoillansa / tillilihoillaan

Abl

-lta

tillilihaltamme

tillilihoiltamme

tillilihaltanne

tillilihoiltanne

tillilihaltansa / tillilihaltaan

tillilihoiltansa / tillilihoiltaan

Tra

-ksi

tillilihaksemme

tillilihoiksemme

tillilihaksenne

tillilihoiksenne

tillilihaksensa / tillilihakseen

tillilihoiksensa / tillilihoikseen

Ess

-na

tillilihanamme

tillilihoinamme

tillilihananne

tillilihoinanne

tillilihanansa / tillilihanaan

tillilihoinansa / tillilihoinaan

Abe

-tta

tillilihattamme

tillilihoittamme

tillilihattanne

tillilihoittanne

tillilihattansa / tillilihattaan

tillilihoittansa / tillilihoittaan

Com

-ne

-

tillilihoinemme

-

tillilihoinenne

-

tillilihoinensa / tillilihoineen

Singular

Plural

Nom

-

tillilihamme

tillilihanne

tillilihansa

tillilihamme

tillilihanne

tillilihansa

Par

-ta

tillilihaamme

tillilihaanne

tillilihaansa / tillilihaaan

tillilihojamme

tillilihojanne

tillilihojansa / tillilihojaan

Gen

-n

tillilihamme

tillilihanne

tillilihansa

tillilihojemme

tillilihojenne

tillilihojensa

Ill

mihin

tillilihaamme

tillilihaanne

tillilihaansa

tillilihoihimme

tillilihoihinne

tillilihoihinsa

Ine

-ssa

tillilihassamme

tillilihassanne

tillilihassansa / tillilihassaan

tillilihoissamme

tillilihoissanne

tillilihoissansa / tillilihoissaan

Ela

-sta

tillilihastamme

tillilihastanne

tillilihastansa / tillilihastaan

tillilihoistamme

tillilihoistanne

tillilihoistansa / tillilihoistaan

All

-lle

tillilihallemme

tillilihallenne

tillilihallensa / tillilihalleen

tillilihoillemme

tillilihoillenne

tillilihoillensa / tillilihoillean

Ade

-lla

tillilihallamme

tillilihallanne

tillilihallansa / tillilihallaan

tillilihoillamme

tillilihoillanne

tillilihoillansa / tillilihoillaan

Abl

-lta

tillilihaltamme

tillilihaltanne

tillilihaltansa / tillilihaltaan

tillilihoiltamme

tillilihoiltanne

tillilihoiltansa / tillilihoiltaan

Tra

-ksi

tillilihaksemme

tillilihaksenne

tillilihaksensa / tillilihakseen

tillilihoiksemme

tillilihoiksenne

tillilihoiksensa / tillilihoikseen

Ess

-na

tillilihanamme

tillilihananne

tillilihanansa / tillilihanaan

tillilihoinamme

tillilihoinanne

tillilihoinansa / tillilihoinaan

Abe

-tta

tillilihattamme

tillilihattanne

tillilihattansa / tillilihattaan

tillilihoittamme

tillilihoittanne

tillilihoittansa / tillilihoittaan

Com

-ne

-

-

-

tillilihoinemme

tillilihoinenne

tillilihoinensa / tillilihoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tilli

tillit

Par

-ta

tilliä

tillejä

Gen

-n

tillin

tillien

Ill

mihin

tilliin

tilleihin

Ine

-ssa

tillissä

tilleissä

Ela

-sta

tillistä

tilleistä

All

-lle

tillille

tilleille

Ade

-lla

tillillä

tilleillä

Abl

-lta

tilliltä

tilleiltä

Tra

-ksi

tilliksi

tilleiksi

Ess

-na

tillinä

tilleinä

Abe

-tta

tillittä

tilleittä

Com

-ne

-

tilleine

Ins

-in

-

tillein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tilli

tillit

Par

-ta

tilliä

tillejä

Gen

-n

tillin

tillien

Ill

mihin

tilliin

tilleihin

Ine

-ssa

tillissä

tilleissä

Ela

-sta

tillistä

tilleistä

All

-lle

tillille

tilleille

Ade

-lla

tillillä

tilleillä

Abl

-lta

tilliltä

tilleiltä

Tra

-ksi

tilliksi

tilleiksi

Ess

-na

tillinä

tilleinä

Abe

-tta

tillittä

tilleittä

Com

-ne

-

tilleine

Ins

-in

-

tillein

dill tilli
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 1996-2011; Tatoeba parallel corpus; Europarl; OpenSubtitles2018; Finnish-English parallel corpus; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; Tanzil Tillillä on hyvä maku. Dill tastes good with dill. Tilli antaa raikkaan maun salaattiin. Dill gives a fresh flavor to the salad. Tilli on yksi suosituimmista yrteistä tomaattikeitossa. Dill is one of the most popular herbs in tomato soup. Ruoka on maustettu tillillä. The food is flavored with dill. Tilli on suosittu mauste monissa ruokalajeissa. Dill is a popular herb in many dishes. Keiton päälle ripoteltu hienonnettu tilli antaa sille raikkaan maun. Sprinkling chopped dill on top of the soup gives it a fresh flavor. Käytä tillien lehtiä koristeluun. Use dill leaves for decoration. Voit korvata persiljalla tillillä. You can substitute with parsley for dill. Tillien tuoksu on voimakas ja raikas. The scent of dill is strong and fresh. Kastikkeeseen voi lisätä tillillä makua. You can add flavor to the sauce with dill. Show more arrow right

Wiktionary

dill, Anethum graveolens, syn. Peucedanum graveolens Show more arrow right kruunutillilehtitillimaustetillitillikastiketillilihatillivesi Show more arrow right

Wikipedia

Dill Dill (Anethum graveolens) is an annual herb in the celery family Apiaceae. It is the only species in the genus Anethum. Dill is grown widely in Eurasia, where its leaves and seeds are used as a herb or spice for flavouring food. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tillini

tillini

tillisi

tillisi

tillinsä

tillinsä

Par

-ta

tilliäni

tillejäni

tilliäsi

tillejäsi

tilliänsä / tilliään

tillejänsä / tillejään

Gen

-n

tillini

tillieni

tillisi

tilliesi

tillinsä

tilliensä

Ill

mihin

tilliini

tilleihini

tilliisi

tilleihisi

tilliinsä

tilleihinsä

Ine

-ssa

tillissäni

tilleissäni

tillissäsi

tilleissäsi

tillissänsä / tillissään

tilleissänsä / tilleissään

Ela

-sta

tillistäni

tilleistäni

tillistäsi

tilleistäsi

tillistänsä / tillistään

tilleistänsä / tilleistään

All

-lle

tillilleni

tilleilleni

tillillesi

tilleillesi

tillillensä / tillilleen

tilleillensä / tilleilleän

Ade

-lla

tillilläni

tilleilläni

tillilläsi

tilleilläsi

tillillänsä / tillillään

tilleillänsä / tilleillään

Abl

-lta

tilliltäni

tilleiltäni

tilliltäsi

tilleiltäsi

tilliltänsä / tilliltään

tilleiltänsä / tilleiltään

Tra

-ksi

tillikseni

tilleikseni

tilliksesi

tilleiksesi

tilliksensä / tillikseen

tilleiksensä / tilleikseen

Ess

-na

tillinäni

tilleinäni

tillinäsi

tilleinäsi

tillinänsä / tillinään

tilleinänsä / tilleinään

Abe

-tta

tillittäni

tilleittäni

tillittäsi

tilleittäsi

tillittänsä / tillittään

tilleittänsä / tilleittään

Com

-ne

-

tilleineni

-

tilleinesi

-

tilleinensä / tilleineen

Singular

Plural

Nom

-

tillini

tillisi

tillinsä

tillini

tillisi

tillinsä

Par

-ta

tilliäni

tilliäsi

tilliänsä / tilliään

tillejäni

tillejäsi

tillejänsä / tillejään

Gen

-n

tillini

tillisi

tillinsä

tillieni

tilliesi

tilliensä

Ill

mihin

tilliini

tilliisi

tilliinsä

tilleihini

tilleihisi

tilleihinsä

Ine

-ssa

tillissäni

tillissäsi

tillissänsä / tillissään

tilleissäni

tilleissäsi

tilleissänsä / tilleissään

Ela

-sta

tillistäni

tillistäsi

tillistänsä / tillistään

tilleistäni

tilleistäsi

tilleistänsä / tilleistään

All

-lle

tillilleni

tillillesi

tillillensä / tillilleen

tilleilleni

tilleillesi

tilleillensä / tilleilleän

Ade

-lla

tillilläni

tillilläsi

tillillänsä / tillillään

tilleilläni

tilleilläsi

tilleillänsä / tilleillään

Abl

-lta

tilliltäni

tilliltäsi

tilliltänsä / tilliltään

tilleiltäni

tilleiltäsi

tilleiltänsä / tilleiltään

Tra

-ksi

tillikseni

tilliksesi

tilliksensä / tillikseen

tilleikseni

tilleiksesi

tilleiksensä / tilleikseen

Ess

-na

tillinäni

tillinäsi

tillinänsä / tillinään

tilleinäni

tilleinäsi

tilleinänsä / tilleinään

Abe

-tta

tillittäni

tillittäsi

tillittänsä / tillittään

tilleittäni

tilleittäsi

tilleittänsä / tilleittään

Com

-ne

-

-

-

tilleineni

tilleinesi

tilleinensä / tilleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tillimme

tillimme

tillinne

tillinne

tillinsä

tillinsä

Par

-ta

tilliämme

tillejämme

tilliänne

tillejänne

tilliänsä / tilliään

tillejänsä / tillejään

Gen

-n

tillimme

tilliemme

tillinne

tillienne

tillinsä

tilliensä

Ill

mihin

tilliimme

tilleihimme

tilliinne

tilleihinne

tilliinsä

tilleihinsä

Ine

-ssa

tillissämme

tilleissämme

tillissänne

tilleissänne

tillissänsä / tillissään

tilleissänsä / tilleissään

Ela

-sta

tillistämme

tilleistämme

tillistänne

tilleistänne

tillistänsä / tillistään

tilleistänsä / tilleistään

All

-lle

tillillemme

tilleillemme

tillillenne

tilleillenne

tillillensä / tillilleen

tilleillensä / tilleilleän

Ade

-lla

tillillämme

tilleillämme

tillillänne

tilleillänne

tillillänsä / tillillään

tilleillänsä / tilleillään

Abl

-lta

tilliltämme

tilleiltämme

tilliltänne

tilleiltänne

tilliltänsä / tilliltään

tilleiltänsä / tilleiltään

Tra

-ksi

tilliksemme

tilleiksemme

tilliksenne

tilleiksenne

tilliksensä / tillikseen

tilleiksensä / tilleikseen

Ess

-na

tillinämme

tilleinämme

tillinänne

tilleinänne

tillinänsä / tillinään

tilleinänsä / tilleinään

Abe

-tta

tillittämme

tilleittämme

tillittänne

tilleittänne

tillittänsä / tillittään

tilleittänsä / tilleittään

Com

-ne

-

tilleinemme

-

tilleinenne

-

tilleinensä / tilleineen

Singular

Plural

Nom

-

tillimme

tillinne

tillinsä

tillimme

tillinne

tillinsä

Par

-ta

tilliämme

tilliänne

tilliänsä / tilliään

tillejämme

tillejänne

tillejänsä / tillejään

Gen

-n

tillimme

tillinne

tillinsä

tilliemme

tillienne

tilliensä

Ill

mihin

tilliimme

tilliinne

tilliinsä

tilleihimme

tilleihinne

tilleihinsä

Ine

-ssa

tillissämme

tillissänne

tillissänsä / tillissään

tilleissämme

tilleissänne

tilleissänsä / tilleissään

Ela

-sta

tillistämme

tillistänne

tillistänsä / tillistään

tilleistämme

tilleistänne

tilleistänsä / tilleistään

All

-lle

tillillemme

tillillenne

tillillensä / tillilleen

tilleillemme

tilleillenne

tilleillensä / tilleilleän

Ade

-lla

tillillämme

tillillänne

tillillänsä / tillillään

tilleillämme

tilleillänne

tilleillänsä / tilleillään

Abl

-lta

tilliltämme

tilliltänne

tilliltänsä / tilliltään

tilleiltämme

tilleiltänne

tilleiltänsä / tilleiltään

Tra

-ksi

tilliksemme

tilliksenne

tilliksensä / tillikseen

tilleiksemme

tilleiksenne

tilleiksensä / tilleikseen

Ess

-na

tillinämme

tillinänne

tillinänsä / tillinään

tilleinämme

tilleinänne

tilleinänsä / tilleinään

Abe

-tta

tillittämme

tillittänne

tillittänsä / tillittään

tilleittämme

tilleittänne

tilleittänsä / tilleittään

Com

-ne

-

-

-

tilleinemme

tilleinenne

tilleinensä / tilleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

lihaa

lihoja

Gen

-n

lihan

lihojen

Ill

mihin

lihaan

lihoihin

Ine

-ssa

lihassa

lihoissa

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

lihoille

Ade

-lla

lihalla

lihoilla

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

lihaa

lihoja

Gen

-n

lihan

lihojen

Ill

mihin

lihaan

lihoihin

Ine

-ssa

lihassa

lihoissa

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

lihoille

Ade

-lla

lihalla

lihoilla

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

meat liha, ruoka, malto, syötävä osa, painava sisällys, asia
flesh liha, malto, hedelmäliha, lihallisuus
the quick liha
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Sentence Pair 34522; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-32616-0016; Europarl Parallel Corpus - Sentence Pair 78901; tmClass; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Olen lihavoida liha syöjä. I am a meat eater. Liha on hyvä proteiinin lähde. Meat is a good source of protein. Syö enemmän lihaasi. Eat more of your meat. Liha on melko kallista tänä päivänä. Meat is quite expensive nowadays. Voiko lihavoida liha olla terveellistä? Can red meat be healthy? Liha ihmisten ravinnoksi. Meat for human consumption. Mene lihaan! Go to the meat! Ei, ei lihaa. No, no meat. Liha, lihauutteet, lihapalat. Meat, meat extracts, diced meat. Palaan lihaan. I will return to the meat. Show more arrow right

Wiktionary

meat flesh Show more arrow right Adjectives lihaisalihallinenlihatonlihava Nouns lihasmuu lihaan verrattava valmistusaine Verbs lihoa Show more arrow right lihaliemi lihansyöjä lihapiirakka lihapulla lihapyörykkä Show more arrow right From Proto-Finnic liha. Show more arrow right

Wikipedia

Meat Meat is animal flesh that is eaten as food. Humans have hunted and killed animals for meat since prehistoric times. The advent of civilization allowed the domestication of animals such as chickens, sheep, rabbits, pigs and cattle. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihani

lihani

lihasi

lihasi

lihansa

lihansa

Par

-ta

lihaani

lihojani

lihaasi

lihojasi

lihaansa / lihaaan

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihani

lihojeni

lihasi

lihojesi

lihansa

lihojensa

Ill

mihin

lihaani

lihoihini

lihaasi

lihoihisi

lihaansa

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassani

lihoissani

lihassasi

lihoissasi

lihassansa / lihassaan

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastani

lihoistani

lihastasi

lihoistasi

lihastansa / lihastaan

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihalleni

lihoilleni

lihallesi

lihoillesi

lihallensa / lihalleen

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallani

lihoillani

lihallasi

lihoillasi

lihallansa / lihallaan

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltani

lihoiltani

lihaltasi

lihoiltasi

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihakseni

lihoikseni

lihaksesi

lihoiksesi

lihaksensa / lihakseen

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanani

lihoinani

lihanasi

lihoinasi

lihanansa / lihanaan

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattani

lihoittani

lihattasi

lihoittasi

lihattansa / lihattaan

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

lihoineni

-

lihoinesi

-

lihoinensa / lihoineen

Singular

Plural

Nom

-

lihani

lihasi

lihansa

lihani

lihasi

lihansa

Par

-ta

lihaani

lihaasi

lihaansa / lihaaan

lihojani

lihojasi

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihani

lihasi

lihansa

lihojeni

lihojesi

lihojensa

Ill

mihin

lihaani

lihaasi

lihaansa

lihoihini

lihoihisi

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassani

lihassasi

lihassansa / lihassaan

lihoissani

lihoissasi

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastani

lihastasi

lihastansa / lihastaan

lihoistani

lihoistasi

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihalleni

lihallesi

lihallensa / lihalleen

lihoilleni

lihoillesi

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallani

lihallasi

lihallansa / lihallaan

lihoillani

lihoillasi

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltani

lihaltasi

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltani

lihoiltasi

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa / lihakseen

lihoikseni

lihoiksesi

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanani

lihanasi

lihanansa / lihanaan

lihoinani

lihoinasi

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattani

lihattasi

lihattansa / lihattaan

lihoittani

lihoittasi

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

-

-

lihoineni

lihoinesi

lihoinensa / lihoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihamme

lihamme

lihanne

lihanne

lihansa

lihansa

Par

-ta

lihaamme

lihojamme

lihaanne

lihojanne

lihaansa / lihaaan

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihamme

lihojemme

lihanne

lihojenne

lihansa

lihojensa

Ill

mihin

lihaamme

lihoihimme

lihaanne

lihoihinne

lihaansa

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassamme

lihoissamme

lihassanne

lihoissanne

lihassansa / lihassaan

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastamme

lihoistamme

lihastanne

lihoistanne

lihastansa / lihastaan

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihallemme

lihoillemme

lihallenne

lihoillenne

lihallensa / lihalleen

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallamme

lihoillamme

lihallanne

lihoillanne

lihallansa / lihallaan

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltamme

lihoiltamme

lihaltanne

lihoiltanne

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihaksemme

lihoiksemme

lihaksenne

lihoiksenne

lihaksensa / lihakseen

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanamme

lihoinamme

lihananne

lihoinanne

lihanansa / lihanaan

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattamme

lihoittamme

lihattanne

lihoittanne

lihattansa / lihattaan

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

lihoinemme

-

lihoinenne

-

lihoinensa / lihoineen

Singular

Plural

Nom

-

lihamme

lihanne

lihansa

lihamme

lihanne

lihansa

Par

-ta

lihaamme

lihaanne

lihaansa / lihaaan

lihojamme

lihojanne

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihamme

lihanne

lihansa

lihojemme

lihojenne

lihojensa

Ill

mihin

lihaamme

lihaanne

lihaansa

lihoihimme

lihoihinne

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassamme

lihassanne

lihassansa / lihassaan

lihoissamme

lihoissanne

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastamme

lihastanne

lihastansa / lihastaan

lihoistamme

lihoistanne

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihallemme

lihallenne

lihallensa / lihalleen

lihoillemme

lihoillenne

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallamme

lihallanne

lihallansa / lihallaan

lihoillamme

lihoillanne

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltamme

lihaltanne

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltamme

lihoiltanne

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa / lihakseen

lihoiksemme

lihoiksenne

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanamme

lihananne

lihanansa / lihanaan

lihoinamme

lihoinanne

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattamme

lihattanne

lihattansa / lihattaan

lihoittamme

lihoittanne

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

-

-

lihoinemme

lihoinenne

lihoinensa / lihoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

tilliliha

tillilihat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tillilihan

Solve

Ill

mihin

tillilihaan

Solve

Ine

-ssa

tillilihoissa

Solve

Ela

-sta

tillilihasta

tillilihoista

All

-lle

tillilihalle

Solve

Ade

-lla

tillilihoilla

Solve

Abl

-lta

tillilihalta

tillilihoilta

Tra

-ksi

tillilihaksi

tillilihoiksi

Ess

-na

tillilihana

tillilihoina

Abe

-tta

tillilihatta

tillilihoitta

Com

-ne

-

tillilihoine

Ins

-in

-

tillilihoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tilliliha

tillilihat

Par

-ta

Gen

-n

tillilihan

Ill

mihin

tillilihaan

Ine

-ssa

tillilihoissa

Ela

-sta

tillilihasta

tillilihoista

All

-lle

tillilihalle

Ade

-lla

tillilihoilla

Abl

-lta

tillilihalta

tillilihoilta

Tra

-ksi

tillilihaksi

tillilihoiksi

Ess

-na

tillilihana

tillilihoina

Abe

-tta

tillilihatta

tillilihoitta

Com

-ne

-

tillilihoine

Ins

-in

-

tillilihoin

Singular

Plural

Nom

-

tilli

tillit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tillin

Solve

Ill

mihin

tilliin

Solve

Ine

-ssa

tilleissä

Solve

Ela

-sta

tillistä

tilleistä

All

-lle

tillille

Solve

Ade

-lla

tilleillä

Solve

Abl

-lta

tilliltä

tilleiltä

Tra

-ksi

tilliksi

tilleiksi

Ess

-na

tillinä

tilleinä

Abe

-tta

tillittä

tilleittä

Com

-ne

-

tilleine

Ins

-in

-

tillein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tilli

tillit

Par

-ta

Gen

-n

tillin

Ill

mihin

tilliin

Ine

-ssa

tilleissä

Ela

-sta

tillistä

tilleistä

All

-lle

tillille

Ade

-lla

tilleillä

Abl

-lta

tilliltä

tilleiltä

Tra

-ksi

tilliksi

tilleiksi

Ess

-na

tillinä

tilleinä

Abe

-tta

tillittä

tilleittä

Com

-ne

-

tilleine

Ins

-in

-

tillein

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lihan

Solve

Ill

mihin

lihaan

Solve

Ine

-ssa

lihoissa

Solve

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

Solve

Ade

-lla

lihoilla

Solve

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

Gen

-n

lihan

Ill

mihin

lihaan

Ine

-ssa

lihoissa

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

Ade

-lla

lihoilla

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept