logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tiiliseinä, noun

Word analysis
tiiliseiniin

tiiliseiniin

tiiliseinä

Noun, Plural Illative

tiili

Ni, Singular Nominative

+ sei

Noun, Singular Genitive

+ ikä

Noun, Plural Instructive

tiili

Ni, Singular Nominative

+ seinä

Noun, Plural Illative

tiili

Noun, Singular Nominative

+ sei

Noun, Singular Genitive

+ ikä

Noun, Plural Instructive

tiili

Noun, Singular Nominative

+ seinä

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiiliseinä

tiiliseinät

Par

-ta

tiiliseinää

tiiliseiniä

Gen

-n

tiiliseinän

tiiliseinien

Ill

mihin

tiiliseinään

tiiliseiniin

Ine

-ssa

tiiliseinässä

tiiliseinissä

Ela

-sta

tiiliseinästä

tiiliseinistä

All

-lle

tiiliseinälle

tiiliseinille

Ade

-lla

tiiliseinällä

tiiliseinillä

Abl

-lta

tiiliseinältä

tiiliseiniltä

Tra

-ksi

tiiliseinäksi

tiiliseiniksi

Ess

-na

tiiliseinänä

tiiliseininä

Abe

-tta

tiiliseinättä

tiiliseinittä

Com

-ne

-

tiiliseinine

Ins

-in

-

tiiliseinin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiiliseinä

tiiliseinät

Par

-ta

tiiliseinää

tiiliseiniä

Gen

-n

tiiliseinän

tiiliseinien

Ill

mihin

tiiliseinään

tiiliseiniin

Ine

-ssa

tiiliseinässä

tiiliseinissä

Ela

-sta

tiiliseinästä

tiiliseinistä

All

-lle

tiiliseinälle

tiiliseinille

Ade

-lla

tiiliseinällä

tiiliseinillä

Abl

-lta

tiiliseinältä

tiiliseiniltä

Tra

-ksi

tiiliseinäksi

tiiliseiniksi

Ess

-na

tiiliseinänä

tiiliseininä

Abe

-tta

tiiliseinättä

tiiliseinittä

Com

-ne

-

tiiliseinine

Ins

-in

-

tiiliseinin

brick wall tiiliseinä
brick wall with
brickwall
bricks wall
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3 Se on tiiliseinä. It' s a brick wall. Tuossa on tiiliseinä. Ten feet of solid brick wall. Suoraan tiiliseinään. Straight into a brick wall. Tiiliseinän takana? Behind a brick wall? Tiiliseinää vastaan. Against a plaster wall. Ikkunasta näkyy tiiliseinä. The window faces a brick wall. Sinulla on lava, tiiliseinä... You'll have a red brick wall on stage. Katso tuota tiiliseinää. [ Patton ] Look at that brick wall. Rakastan näitä tiiliseiniä. I just love these brick walls. Kuin puhuisin tiiliseinälle. It's like talking to a brick wall. Show more arrow right

Wiktionary

brick wall (in both concrete and idiomatic sense) Show more arrow right tiili +‎ seinä Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiiliseinäni

tiiliseinäni

tiiliseinäsi

tiiliseinäsi

tiiliseinänsä

tiiliseinänsä

Par

-ta

tiiliseinääni

tiiliseiniäni

tiiliseinääsi

tiiliseiniäsi

tiiliseinäänsä

tiiliseiniänsä / tiiliseiniään

Gen

-n

tiiliseinäni

tiiliseinieni

tiiliseinäsi

tiiliseiniesi

tiiliseinänsä

tiiliseiniensä

Ill

mihin

tiiliseinääni

tiiliseiniini

tiiliseinääsi

tiiliseiniisi

tiiliseinäänsä

tiiliseiniinsä

Ine

-ssa

tiiliseinässäni

tiiliseinissäni

tiiliseinässäsi

tiiliseinissäsi

tiiliseinässänsä / tiiliseinässään

tiiliseinissänsä / tiiliseinissään

Ela

-sta

tiiliseinästäni

tiiliseinistäni

tiiliseinästäsi

tiiliseinistäsi

tiiliseinästänsä / tiiliseinästään

tiiliseinistänsä / tiiliseinistään

All

-lle

tiiliseinälleni

tiiliseinilleni

tiiliseinällesi

tiiliseinillesi

tiiliseinällensä / tiiliseinälleen

tiiliseinillensä / tiiliseinilleän

Ade

-lla

tiiliseinälläni

tiiliseinilläni

tiiliseinälläsi

tiiliseinilläsi

tiiliseinällänsä / tiiliseinällään

tiiliseinillänsä / tiiliseinillään

Abl

-lta

tiiliseinältäni

tiiliseiniltäni

tiiliseinältäsi

tiiliseiniltäsi

tiiliseinältänsä / tiiliseinältään

tiiliseiniltänsä / tiiliseiniltään

Tra

-ksi

tiiliseinäkseni

tiiliseinikseni

tiiliseinäksesi

tiiliseiniksesi

tiiliseinäksensä / tiiliseinäkseen

tiiliseiniksensä / tiiliseinikseen

Ess

-na

tiiliseinänäni

tiiliseininäni

tiiliseinänäsi

tiiliseininäsi

tiiliseinänänsä / tiiliseinänään

tiiliseininänsä / tiiliseininään

Abe

-tta

tiiliseinättäni

tiiliseinittäni

tiiliseinättäsi

tiiliseinittäsi

tiiliseinättänsä / tiiliseinättään

tiiliseinittänsä / tiiliseinittään

Com

-ne

-

tiiliseinineni

-

tiiliseininesi

-

tiiliseininensä / tiiliseinineen

Singular

Plural

Nom

-

tiiliseinäni

tiiliseinäsi

tiiliseinänsä

tiiliseinäni

tiiliseinäsi

tiiliseinänsä

Par

-ta

tiiliseinääni

tiiliseinääsi

tiiliseinäänsä

tiiliseiniäni

tiiliseiniäsi

tiiliseiniänsä / tiiliseiniään

Gen

-n

tiiliseinäni

tiiliseinäsi

tiiliseinänsä

tiiliseinieni

tiiliseiniesi

tiiliseiniensä

Ill

mihin

tiiliseinääni

tiiliseinääsi

tiiliseinäänsä

tiiliseiniini

tiiliseiniisi

tiiliseiniinsä

Ine

-ssa

tiiliseinässäni

tiiliseinässäsi

tiiliseinässänsä / tiiliseinässään

tiiliseinissäni

tiiliseinissäsi

tiiliseinissänsä / tiiliseinissään

Ela

-sta

tiiliseinästäni

tiiliseinästäsi

tiiliseinästänsä / tiiliseinästään

tiiliseinistäni

tiiliseinistäsi

tiiliseinistänsä / tiiliseinistään

All

-lle

tiiliseinälleni

tiiliseinällesi

tiiliseinällensä / tiiliseinälleen

tiiliseinilleni

tiiliseinillesi

tiiliseinillensä / tiiliseinilleän

Ade

-lla

tiiliseinälläni

tiiliseinälläsi

tiiliseinällänsä / tiiliseinällään

tiiliseinilläni

tiiliseinilläsi

tiiliseinillänsä / tiiliseinillään

Abl

-lta

tiiliseinältäni

tiiliseinältäsi

tiiliseinältänsä / tiiliseinältään

tiiliseiniltäni

tiiliseiniltäsi

tiiliseiniltänsä / tiiliseiniltään

Tra

-ksi

tiiliseinäkseni

tiiliseinäksesi

tiiliseinäksensä / tiiliseinäkseen

tiiliseinikseni

tiiliseiniksesi

tiiliseiniksensä / tiiliseinikseen

Ess

-na

tiiliseinänäni

tiiliseinänäsi

tiiliseinänänsä / tiiliseinänään

tiiliseininäni

tiiliseininäsi

tiiliseininänsä / tiiliseininään

Abe

-tta

tiiliseinättäni

tiiliseinättäsi

tiiliseinättänsä / tiiliseinättään

tiiliseinittäni

tiiliseinittäsi

tiiliseinittänsä / tiiliseinittään

Com

-ne

-

-

-

tiiliseinineni

tiiliseininesi

tiiliseininensä / tiiliseinineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiiliseinämme

tiiliseinämme

tiiliseinänne

tiiliseinänne

tiiliseinänsä

tiiliseinänsä

Par

-ta

tiiliseinäämme

tiiliseiniämme

tiiliseinäänne

tiiliseiniänne

tiiliseinäänsä

tiiliseiniänsä / tiiliseiniään

Gen

-n

tiiliseinämme

tiiliseiniemme

tiiliseinänne

tiiliseinienne

tiiliseinänsä

tiiliseiniensä

Ill

mihin

tiiliseinäämme

tiiliseiniimme

tiiliseinäänne

tiiliseiniinne

tiiliseinäänsä

tiiliseiniinsä

Ine

-ssa

tiiliseinässämme

tiiliseinissämme

tiiliseinässänne

tiiliseinissänne

tiiliseinässänsä / tiiliseinässään

tiiliseinissänsä / tiiliseinissään

Ela

-sta

tiiliseinästämme

tiiliseinistämme

tiiliseinästänne

tiiliseinistänne

tiiliseinästänsä / tiiliseinästään

tiiliseinistänsä / tiiliseinistään

All

-lle

tiiliseinällemme

tiiliseinillemme

tiiliseinällenne

tiiliseinillenne

tiiliseinällensä / tiiliseinälleen

tiiliseinillensä / tiiliseinilleän

Ade

-lla

tiiliseinällämme

tiiliseinillämme

tiiliseinällänne

tiiliseinillänne

tiiliseinällänsä / tiiliseinällään

tiiliseinillänsä / tiiliseinillään

Abl

-lta

tiiliseinältämme

tiiliseiniltämme

tiiliseinältänne

tiiliseiniltänne

tiiliseinältänsä / tiiliseinältään

tiiliseiniltänsä / tiiliseiniltään

Tra

-ksi

tiiliseinäksemme

tiiliseiniksemme

tiiliseinäksenne

tiiliseiniksenne

tiiliseinäksensä / tiiliseinäkseen

tiiliseiniksensä / tiiliseinikseen

Ess

-na

tiiliseinänämme

tiiliseininämme

tiiliseinänänne

tiiliseininänne

tiiliseinänänsä / tiiliseinänään

tiiliseininänsä / tiiliseininään

Abe

-tta

tiiliseinättämme

tiiliseinittämme

tiiliseinättänne

tiiliseinittänne

tiiliseinättänsä / tiiliseinättään

tiiliseinittänsä / tiiliseinittään

Com

-ne

-

tiiliseininemme

-

tiiliseininenne

-

tiiliseininensä / tiiliseinineen

Singular

Plural

Nom

-

tiiliseinämme

tiiliseinänne

tiiliseinänsä

tiiliseinämme

tiiliseinänne

tiiliseinänsä

Par

-ta

tiiliseinäämme

tiiliseinäänne

tiiliseinäänsä

tiiliseiniämme

tiiliseiniänne

tiiliseiniänsä / tiiliseiniään

Gen

-n

tiiliseinämme

tiiliseinänne

tiiliseinänsä

tiiliseiniemme

tiiliseinienne

tiiliseiniensä

Ill

mihin

tiiliseinäämme

tiiliseinäänne

tiiliseinäänsä

tiiliseiniimme

tiiliseiniinne

tiiliseiniinsä

Ine

-ssa

tiiliseinässämme

tiiliseinässänne

tiiliseinässänsä / tiiliseinässään

tiiliseinissämme

tiiliseinissänne

tiiliseinissänsä / tiiliseinissään

Ela

-sta

tiiliseinästämme

tiiliseinästänne

tiiliseinästänsä / tiiliseinästään

tiiliseinistämme

tiiliseinistänne

tiiliseinistänsä / tiiliseinistään

All

-lle

tiiliseinällemme

tiiliseinällenne

tiiliseinällensä / tiiliseinälleen

tiiliseinillemme

tiiliseinillenne

tiiliseinillensä / tiiliseinilleän

Ade

-lla

tiiliseinällämme

tiiliseinällänne

tiiliseinällänsä / tiiliseinällään

tiiliseinillämme

tiiliseinillänne

tiiliseinillänsä / tiiliseinillään

Abl

-lta

tiiliseinältämme

tiiliseinältänne

tiiliseinältänsä / tiiliseinältään

tiiliseiniltämme

tiiliseiniltänne

tiiliseiniltänsä / tiiliseiniltään

Tra

-ksi

tiiliseinäksemme

tiiliseinäksenne

tiiliseinäksensä / tiiliseinäkseen

tiiliseiniksemme

tiiliseiniksenne

tiiliseiniksensä / tiiliseinikseen

Ess

-na

tiiliseinänämme

tiiliseinänänne

tiiliseinänänsä / tiiliseinänään

tiiliseininämme

tiiliseininänne

tiiliseininänsä / tiiliseininään

Abe

-tta

tiiliseinättämme

tiiliseinättänne

tiiliseinättänsä / tiiliseinättään

tiiliseinittämme

tiiliseinittänne

tiiliseinittänsä / tiiliseinittään

Com

-ne

-

-

-

tiiliseininemme

tiiliseininenne

tiiliseininensä / tiiliseinineen

Wiktionary

brick (construction block) brick (material) tile (used mostly of unglazed heavy tiles, such as roof tiles) Show more arrow right tiilinen Show more arrow right Borrowed from Old Swedish tighl, from Old Norse tigl, from Proto-Germanic tigulǭ, from Latin tēgula. Show more arrow right
brick tiili, tiiliskivi, pala, rakennuspalikka, pakkaus, kunnon kaveri
tiled
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sei

seit

Par

-ta

seitä

seitä

Gen

-n

sein

seitten / seiden

Ill

mihin

seihin

seihin

Ine

-ssa

seissä

seissä

Ela

-sta

seistä

seistä

All

-lle

seille

seille

Ade

-lla

seillä

seillä

Abl

-lta

seiltä

seiltä

Tra

-ksi

seiksi

seiksi

Ess

-na

seinä

seinä

Abe

-tta

seittä

seittä

Com

-ne

-

seine

Ins

-in

-

sein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sei

seit

Par

-ta

seitä

seitä

Gen

-n

sein

seitten / seiden

Ill

mihin

seihin

seihin

Ine

-ssa

seissä

seissä

Ela

-sta

seistä

seistä

All

-lle

seille

seille

Ade

-lla

seillä

seillä

Abl

-lta

seiltä

seiltä

Tra

-ksi

seiksi

seiksi

Ess

-na

seinä

seinä

Abe

-tta

seittä

seittä

Com

-ne

-

seine

Ins

-in

-

sein

sei
sel
Sci
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl; OPUS; OPUS - OpenSubtitles2016 - sentence 236424; OpenSubtitles Seinään päin! All right, that's it. Hän koputteli seinään. He knocked on the wall. Se on sinun seinäsi. It's your wall, Mary. Sei on pieni Itämeren kalalaji. The whitefish is a small fish species in the Baltic Sea. Seinäsi on kuivunnut. Your wall has finished drying. Vii, kuu, sei, kasi. Five, six, seven, eight. Sei on suosittu ruokakala Suomessa. Whitefish is a popular food fish in Finland. Minun on pakko ostaa sei marketista. I have to buy sei from the market. Seinäsi on maalattu siniseksi. Your wall has been painted blue. Voit ripustaa tauluja seinäsi. You can hang paintings on your wall. Show more arrow right

Wiktionary

(proscribed) saithe (Pollachius virens) Show more arrow right seiti Show more arrow right pakastesei Show more arrow right Borrowed from Norwegian sei (“saithe”), via use in the 1950s and '60s on frozen fish packages of Norwegian origin. Show more arrow right

Wikipedia

Sablefish The sablefish (Anoplopoma fimbria) is one of two members of the fish family Anoplopomatidae and the only species in the genus Anoplopoma. In English, common names for it include sable (US), butterfish (US), black cod (US, UK, Canada), blue cod (UK), bluefish (UK), candlefish (UK), coal cod (UK), snowfish (ปลาหิมะ) (Thailand), coalfish (Canada), beshow, and skil (Canada), although many of these names also refer to other, unrelated, species. The US Food and Drug Administration accepts only "sablefish" as the Acceptable Market Name in the United States; "black cod" is considered a vernacular (regional) name and should not be used as a Statement of Identity for this species. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seini

seini

seisi

seisi

seinsä

seinsä

Par

-ta

seitäni

seitäni

seitäsi

seitäsi

seitänsä / seitään

seitänsä / seitään

Gen

-n

seini

seitteni / seideni

seisi

seittesi / seidesi

seinsä

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihini

seihini

seihisi

seihisi

seihinsä

seihinsä

Ine

-ssa

seissäni

seissäni

seissäsi

seissäsi

seissänsä / seissään

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistäni

seistäni

seistäsi

seistäsi

seistänsä / seistään

seistänsä / seistään

All

-lle

seilleni

seilleni

seillesi

seillesi

seillensä / seilleen

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seilläni

seilläni

seilläsi

seilläsi

seillänsä / seillään

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltäni

seiltäni

seiltäsi

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seikseni

seikseni

seiksesi

seiksesi

seiksensä / seikseen

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinäni

seinäni

seinäsi

seinäsi

seinänsä / seinään

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittäni

seittäni

seittäsi

seittäsi

seittänsä / seittään

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

seineni

-

seinesi

-

seinensä / seineen

Singular

Plural

Nom

-

seini

seisi

seinsä

seini

seisi

seinsä

Par

-ta

seitäni

seitäsi

seitänsä / seitään

seitäni

seitäsi

seitänsä / seitään

Gen

-n

seini

seisi

seinsä

seitteni / seideni

seittesi / seidesi

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihini

seihisi

seihinsä

seihini

seihisi

seihinsä

Ine

-ssa

seissäni

seissäsi

seissänsä / seissään

seissäni

seissäsi

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistäni

seistäsi

seistänsä / seistään

seistäni

seistäsi

seistänsä / seistään

All

-lle

seilleni

seillesi

seillensä / seilleen

seilleni

seillesi

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seilläni

seilläsi

seillänsä / seillään

seilläni

seilläsi

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltäni

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

seiltäni

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seikseni

seiksesi

seiksensä / seikseen

seikseni

seiksesi

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinäni

seinäsi

seinänsä / seinään

seinäni

seinäsi

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittäni

seittäsi

seittänsä / seittään

seittäni

seittäsi

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

-

-

seineni

seinesi

seinensä / seineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seimme

seimme

seinne

seinne

seinsä

seinsä

Par

-ta

seitämme

seitämme

seitänne

seitänne

seitänsä / seitään

seitänsä / seitään

Gen

-n

seimme

seittemme / seidemme

seinne

seittenne / seidenne

seinsä

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihimme

seihimme

seihinne

seihinne

seihinsä

seihinsä

Ine

-ssa

seissämme

seissämme

seissänne

seissänne

seissänsä / seissään

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistämme

seistämme

seistänne

seistänne

seistänsä / seistään

seistänsä / seistään

All

-lle

seillemme

seillemme

seillenne

seillenne

seillensä / seilleen

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seillämme

seillämme

seillänne

seillänne

seillänsä / seillään

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltämme

seiltämme

seiltänne

seiltänne

seiltänsä / seiltään

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seiksemme

seiksemme

seiksenne

seiksenne

seiksensä / seikseen

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinämme

seinämme

seinänne

seinänne

seinänsä / seinään

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittämme

seittämme

seittänne

seittänne

seittänsä / seittään

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

seinemme

-

seinenne

-

seinensä / seineen

Singular

Plural

Nom

-

seimme

seinne

seinsä

seimme

seinne

seinsä

Par

-ta

seitämme

seitänne

seitänsä / seitään

seitämme

seitänne

seitänsä / seitään

Gen

-n

seimme

seinne

seinsä

seittemme / seidemme

seittenne / seidenne

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihimme

seihinne

seihinsä

seihimme

seihinne

seihinsä

Ine

-ssa

seissämme

seissänne

seissänsä / seissään

seissämme

seissänne

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistämme

seistänne

seistänsä / seistään

seistämme

seistänne

seistänsä / seistään

All

-lle

seillemme

seillenne

seillensä / seilleen

seillemme

seillenne

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seillämme

seillänne

seillänsä / seillään

seillämme

seillänne

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltämme

seiltänne

seiltänsä / seiltään

seiltämme

seiltänne

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seiksemme

seiksenne

seiksensä / seikseen

seiksemme

seiksenne

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinämme

seinänne

seinänsä / seinään

seinämme

seinänne

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittämme

seittänne

seittänsä / seittään

seittämme

seittänne

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

-

-

seinemme

seinenne

seinensä / seineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seinä

seinät

Par

-ta

seinää

seiniä

Gen

-n

seinän

seinien

Ill

mihin

seinään

seiniin

Ine

-ssa

seinässä

seinissä

Ela

-sta

seinästä

seinistä

All

-lle

seinälle

seinille

Ade

-lla

seinällä

seinillä

Abl

-lta

seinältä

seiniltä

Tra

-ksi

seinäksi

seiniksi

Ess

-na

seinänä

seininä

Abe

-tta

seinättä

seinittä

Com

-ne

-

seinine

Ins

-in

-

seinin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seinä

seinät

Par

-ta

seinää

seiniä

Gen

-n

seinän

seinien

Ill

mihin

seinään

seiniin

Ine

-ssa

seinässä

seinissä

Ela

-sta

seinästä

seinistä

All

-lle

seinälle

seinille

Ade

-lla

seinällä

seinillä

Abl

-lta

seinältä

seiniltä

Tra

-ksi

seinäksi

seiniksi

Ess

-na

seinänä

seininä

Abe

-tta

seinättä

seinittä

Com

-ne

-

seinine

Ins

-in

-

seinin

wall seinä, seinämä, muuri, aita, valli, seinus
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence 13107; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 2774764; Europarl Parallel Corpus; Opus Parallel Corpus; opensubtitles2 Seinä oli kylmä koskettaa. The wall was cold to the touch. Seinä on maalattu uudelleen. The wall has been repainted. Seinä pitää kaataa? Knock a wall down with my butt? Musta seinä luo tunnelmaa huoneeseen. The black wall creates a mood in the room. Seinä oli maalattu vaaleanpunaiseksi. The wall was painted pink. Seinään päin! All right, that's it. Maalasin seinäsi vihreäksi. I painted your wall green. Todellisuutenne seinä romahtavat. Reality will fall apart. Se on sinun seinäsi. It's your wall, Mary. Se oli 30 vuotta vain pelkkä seinä. It was just a flat wall with nothing behind it for 30 years. Show more arrow right

Wiktionary

wall (substantial structure acting as side or division in a building; something with the apparent solidity and dimensions of a building wall; also figurative uses) (colloquial) mains (domestic electrical power supply) Fin:Kytkin sen (sähkölaitteen) seinään ja se räjähti!Eng:I plugged it (an electrical device) into the mains and it blew up! Show more arrow right From Proto-Finnic saina, borrowed from a Baltic language, compare Latvian siena (“wall”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seinäni

seinäni

seinäsi

seinäsi

seinänsä

seinänsä

Par

-ta

seinääni

seiniäni

seinääsi

seiniäsi

seinäänsä

seiniänsä / seiniään

Gen

-n

seinäni

seinieni

seinäsi

seiniesi

seinänsä

seiniensä

Ill

mihin

seinääni

seiniini

seinääsi

seiniisi

seinäänsä

seiniinsä

Ine

-ssa

seinässäni

seinissäni

seinässäsi

seinissäsi

seinässänsä / seinässään

seinissänsä / seinissään

Ela

-sta

seinästäni

seinistäni

seinästäsi

seinistäsi

seinästänsä / seinästään

seinistänsä / seinistään

All

-lle

seinälleni

seinilleni

seinällesi

seinillesi

seinällensä / seinälleen

seinillensä / seinilleän

Ade

-lla

seinälläni

seinilläni

seinälläsi

seinilläsi

seinällänsä / seinällään

seinillänsä / seinillään

Abl

-lta

seinältäni

seiniltäni

seinältäsi

seiniltäsi

seinältänsä / seinältään

seiniltänsä / seiniltään

Tra

-ksi

seinäkseni

seinikseni

seinäksesi

seiniksesi

seinäksensä / seinäkseen

seiniksensä / seinikseen

Ess

-na

seinänäni

seininäni

seinänäsi

seininäsi

seinänänsä / seinänään

seininänsä / seininään

Abe

-tta

seinättäni

seinittäni

seinättäsi

seinittäsi

seinättänsä / seinättään

seinittänsä / seinittään

Com

-ne

-

seinineni

-

seininesi

-

seininensä / seinineen

Singular

Plural

Nom

-

seinäni

seinäsi

seinänsä

seinäni

seinäsi

seinänsä

Par

-ta

seinääni

seinääsi

seinäänsä

seiniäni

seiniäsi

seiniänsä / seiniään

Gen

-n

seinäni

seinäsi

seinänsä

seinieni

seiniesi

seiniensä

Ill

mihin

seinääni

seinääsi

seinäänsä

seiniini

seiniisi

seiniinsä

Ine

-ssa

seinässäni

seinässäsi

seinässänsä / seinässään

seinissäni

seinissäsi

seinissänsä / seinissään

Ela

-sta

seinästäni

seinästäsi

seinästänsä / seinästään

seinistäni

seinistäsi

seinistänsä / seinistään

All

-lle

seinälleni

seinällesi

seinällensä / seinälleen

seinilleni

seinillesi

seinillensä / seinilleän

Ade

-lla

seinälläni

seinälläsi

seinällänsä / seinällään

seinilläni

seinilläsi

seinillänsä / seinillään

Abl

-lta

seinältäni

seinältäsi

seinältänsä / seinältään

seiniltäni

seiniltäsi

seiniltänsä / seiniltään

Tra

-ksi

seinäkseni

seinäksesi

seinäksensä / seinäkseen

seinikseni

seiniksesi

seiniksensä / seinikseen

Ess

-na

seinänäni

seinänäsi

seinänänsä / seinänään

seininäni

seininäsi

seininänsä / seininään

Abe

-tta

seinättäni

seinättäsi

seinättänsä / seinättään

seinittäni

seinittäsi

seinittänsä / seinittään

Com

-ne

-

-

-

seinineni

seininesi

seininensä / seinineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seinämme

seinämme

seinänne

seinänne

seinänsä

seinänsä

Par

-ta

seinäämme

seiniämme

seinäänne

seiniänne

seinäänsä

seiniänsä / seiniään

Gen

-n

seinämme

seiniemme

seinänne

seinienne

seinänsä

seiniensä

Ill

mihin

seinäämme

seiniimme

seinäänne

seiniinne

seinäänsä

seiniinsä

Ine

-ssa

seinässämme

seinissämme

seinässänne

seinissänne

seinässänsä / seinässään

seinissänsä / seinissään

Ela

-sta

seinästämme

seinistämme

seinästänne

seinistänne

seinästänsä / seinästään

seinistänsä / seinistään

All

-lle

seinällemme

seinillemme

seinällenne

seinillenne

seinällensä / seinälleen

seinillensä / seinilleän

Ade

-lla

seinällämme

seinillämme

seinällänne

seinillänne

seinällänsä / seinällään

seinillänsä / seinillään

Abl

-lta

seinältämme

seiniltämme

seinältänne

seiniltänne

seinältänsä / seinältään

seiniltänsä / seiniltään

Tra

-ksi

seinäksemme

seiniksemme

seinäksenne

seiniksenne

seinäksensä / seinäkseen

seiniksensä / seinikseen

Ess

-na

seinänämme

seininämme

seinänänne

seininänne

seinänänsä / seinänään

seininänsä / seininään

Abe

-tta

seinättämme

seinittämme

seinättänne

seinittänne

seinättänsä / seinättään

seinittänsä / seinittään

Com

-ne

-

seininemme

-

seininenne

-

seininensä / seinineen

Singular

Plural

Nom

-

seinämme

seinänne

seinänsä

seinämme

seinänne

seinänsä

Par

-ta

seinäämme

seinäänne

seinäänsä

seiniämme

seiniänne

seiniänsä / seiniään

Gen

-n

seinämme

seinänne

seinänsä

seiniemme

seinienne

seiniensä

Ill

mihin

seinäämme

seinäänne

seinäänsä

seiniimme

seiniinne

seiniinsä

Ine

-ssa

seinässämme

seinässänne

seinässänsä / seinässään

seinissämme

seinissänne

seinissänsä / seinissään

Ela

-sta

seinästämme

seinästänne

seinästänsä / seinästään

seinistämme

seinistänne

seinistänsä / seinistään

All

-lle

seinällemme

seinällenne

seinällensä / seinälleen

seinillemme

seinillenne

seinillensä / seinilleän

Ade

-lla

seinällämme

seinällänne

seinällänsä / seinällään

seinillämme

seinillänne

seinillänsä / seinillään

Abl

-lta

seinältämme

seinältänne

seinältänsä / seinältään

seiniltämme

seiniltänne

seiniltänsä / seiniltään

Tra

-ksi

seinäksemme

seinäksenne

seinäksensä / seinäkseen

seiniksemme

seiniksenne

seiniksensä / seinikseen

Ess

-na

seinänämme

seinänänne

seinänänsä / seinänään

seininämme

seininänne

seininänsä / seininään

Abe

-tta

seinättämme

seinättänne

seinättänsä / seinättään

seinittämme

seinittänne

seinittänsä / seinittään

Com

-ne

-

-

-

seininemme

seininenne

seininensä / seinineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiili

tiilet

Par

-ta

tiiltä

tiiliä

Gen

-n

tiilen

tiilien / tiilten

Ill

mihin

tiileen

tiiliin

Ine

-ssa

tiilessä

tiilissä

Ela

-sta

tiilestä

tiilistä

All

-lle

tiilelle

tiilille

Ade

-lla

tiilellä

tiilillä

Abl

-lta

tiileltä

tiililtä

Tra

-ksi

tiileksi

tiiliksi

Ess

-na

tiilenä

tiilinä

Abe

-tta

tiilettä

tiilittä

Com

-ne

-

tiiline

Ins

-in

-

tiilin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiili

tiilet

Par

-ta

tiiltä

tiiliä

Gen

-n

tiilen

tiilien / tiilten

Ill

mihin

tiileen

tiiliin

Ine

-ssa

tiilessä

tiilissä

Ela

-sta

tiilestä

tiilistä

All

-lle

tiilelle

tiilille

Ade

-lla

tiilellä

tiilillä

Abl

-lta

tiileltä

tiililtä

Tra

-ksi

tiileksi

tiiliksi

Ess

-na

tiilenä

tiilinä

Abe

-tta

tiilettä

tiilittä

Com

-ne

-

tiiline

Ins

-in

-

tiilin

brick tiili, tiiliskivi, pala, rakennuspalikka, pakkaus, kunnon kaveri
tiled
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; opensubtitles2; tmClass; jw2019 Hae se tiili. Bring me that brick! Tiili kerrallaan. Brick by brick. Tiili oli liian raskas kantaa yksin. The brick was too heavy to carry alone. Rakennus on tehty tiiltään. The building is made of bricks. Pura kaikki tiili tiileltä. Take everything apart, brick by brick. Laatat, tiilet. Tiles, bricks. Poltetut tiilet. Earthenware tiles. Tiilet uuneihin. Tiles for furnaces. Tiiliä jätteistä. Bricks From Garbage. Tiilet ja laatat. Bricks and tiles. Show more arrow right

Wiktionary

brick (construction block) brick (material) tile (used mostly of unglazed heavy tiles, such as roof tiles) Show more arrow right tiilinen Show more arrow right Borrowed from Old Swedish tighl, from Old Norse tigl, from Proto-Germanic tigulǭ, from Latin tēgula. Show more arrow right

Wikipedia

Brick A brick is a type of block used to build walls, pavements and other elements in masonry construction. Properly, the term brick denotes a block composed of dried clay, but is now also used informally to denote other chemically cured construction blocks. Bricks can be joined together using mortar, adhesives or by interlocking them. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiileni

tiileni

tiilesi

tiilesi

tiilensä

tiilensä

Par

-ta

tiiltäni

tiiliäni

tiiltäsi

tiiliäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiliänsä / tiiliään

Gen

-n

tiileni

tiilieni / tiilteni

tiilesi

tiiliesi / tiiltesi

tiilensä

tiiliensä / tiiltensä

Ill

mihin

tiileeni

tiiliini

tiileesi

tiiliisi

tiileensä

tiiliinsä

Ine

-ssa

tiilessäni

tiilissäni

tiilessäsi

tiilissäsi

tiilessänsä / tiilessään

tiilissänsä / tiilissään

Ela

-sta

tiilestäni

tiilistäni

tiilestäsi

tiilistäsi

tiilestänsä / tiilestään

tiilistänsä / tiilistään

All

-lle

tiilelleni

tiililleni

tiilellesi

tiilillesi

tiilellensä / tiilelleen

tiilillensä / tiililleän

Ade

-lla

tiilelläni

tiililläni

tiilelläsi

tiililläsi

tiilellänsä / tiilellään

tiilillänsä / tiilillään

Abl

-lta

tiileltäni

tiililtäni

tiileltäsi

tiililtäsi

tiileltänsä / tiileltään

tiililtänsä / tiililtään

Tra

-ksi

tiilekseni

tiilikseni

tiileksesi

tiiliksesi

tiileksensä / tiilekseen

tiiliksensä / tiilikseen

Ess

-na

tiilenäni

tiilinäni

tiilenäsi

tiilinäsi

tiilenänsä / tiilenään

tiilinänsä / tiilinään

Abe

-tta

tiilettäni

tiilittäni

tiilettäsi

tiilittäsi

tiilettänsä / tiilettään

tiilittänsä / tiilittään

Com

-ne

-

tiilineni

-

tiilinesi

-

tiilinensä / tiilineen

Singular

Plural

Nom

-

tiileni

tiilesi

tiilensä

tiileni

tiilesi

tiilensä

Par

-ta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiliäni

tiiliäsi

tiiliänsä / tiiliään

Gen

-n

tiileni

tiilesi

tiilensä

tiilieni / tiilteni

tiiliesi / tiiltesi

tiiliensä / tiiltensä

Ill

mihin

tiileeni

tiileesi

tiileensä

tiiliini

tiiliisi

tiiliinsä

Ine

-ssa

tiilessäni

tiilessäsi

tiilessänsä / tiilessään

tiilissäni

tiilissäsi

tiilissänsä / tiilissään

Ela

-sta

tiilestäni

tiilestäsi

tiilestänsä / tiilestään

tiilistäni

tiilistäsi

tiilistänsä / tiilistään

All

-lle

tiilelleni

tiilellesi

tiilellensä / tiilelleen

tiililleni

tiilillesi

tiilillensä / tiililleän

Ade

-lla

tiilelläni

tiilelläsi

tiilellänsä / tiilellään

tiililläni

tiililläsi

tiilillänsä / tiilillään

Abl

-lta

tiileltäni

tiileltäsi

tiileltänsä / tiileltään

tiililtäni

tiililtäsi

tiililtänsä / tiililtään

Tra

-ksi

tiilekseni

tiileksesi

tiileksensä / tiilekseen

tiilikseni

tiiliksesi

tiiliksensä / tiilikseen

Ess

-na

tiilenäni

tiilenäsi

tiilenänsä / tiilenään

tiilinäni

tiilinäsi

tiilinänsä / tiilinään

Abe

-tta

tiilettäni

tiilettäsi

tiilettänsä / tiilettään

tiilittäni

tiilittäsi

tiilittänsä / tiilittään

Com

-ne

-

-

-

tiilineni

tiilinesi

tiilinensä / tiilineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiilemme

tiilemme

tiilenne

tiilenne

tiilensä

tiilensä

Par

-ta

tiiltämme

tiiliämme

tiiltänne

tiiliänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiliänsä / tiiliään

Gen

-n

tiilemme

tiiliemme / tiiltemme

tiilenne

tiilienne / tiiltenne

tiilensä

tiiliensä / tiiltensä

Ill

mihin

tiileemme

tiiliimme

tiileenne

tiiliinne

tiileensä

tiiliinsä

Ine

-ssa

tiilessämme

tiilissämme

tiilessänne

tiilissänne

tiilessänsä / tiilessään

tiilissänsä / tiilissään

Ela

-sta

tiilestämme

tiilistämme

tiilestänne

tiilistänne

tiilestänsä / tiilestään

tiilistänsä / tiilistään

All

-lle

tiilellemme

tiilillemme

tiilellenne

tiilillenne

tiilellensä / tiilelleen

tiilillensä / tiililleän

Ade

-lla

tiilellämme

tiilillämme

tiilellänne

tiilillänne

tiilellänsä / tiilellään

tiilillänsä / tiilillään

Abl

-lta

tiileltämme

tiililtämme

tiileltänne

tiililtänne

tiileltänsä / tiileltään

tiililtänsä / tiililtään

Tra

-ksi

tiileksemme

tiiliksemme

tiileksenne

tiiliksenne

tiileksensä / tiilekseen

tiiliksensä / tiilikseen

Ess

-na

tiilenämme

tiilinämme

tiilenänne

tiilinänne

tiilenänsä / tiilenään

tiilinänsä / tiilinään

Abe

-tta

tiilettämme

tiilittämme

tiilettänne

tiilittänne

tiilettänsä / tiilettään

tiilittänsä / tiilittään

Com

-ne

-

tiilinemme

-

tiilinenne

-

tiilinensä / tiilineen

Singular

Plural

Nom

-

tiilemme

tiilenne

tiilensä

tiilemme

tiilenne

tiilensä

Par

-ta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiliämme

tiiliänne

tiiliänsä / tiiliään

Gen

-n

tiilemme

tiilenne

tiilensä

tiiliemme / tiiltemme

tiilienne / tiiltenne

tiiliensä / tiiltensä

Ill

mihin

tiileemme

tiileenne

tiileensä

tiiliimme

tiiliinne

tiiliinsä

Ine

-ssa

tiilessämme

tiilessänne

tiilessänsä / tiilessään

tiilissämme

tiilissänne

tiilissänsä / tiilissään

Ela

-sta

tiilestämme

tiilestänne

tiilestänsä / tiilestään

tiilistämme

tiilistänne

tiilistänsä / tiilistään

All

-lle

tiilellemme

tiilellenne

tiilellensä / tiilelleen

tiilillemme

tiilillenne

tiilillensä / tiililleän

Ade

-lla

tiilellämme

tiilellänne

tiilellänsä / tiilellään

tiilillämme

tiilillänne

tiilillänsä / tiilillään

Abl

-lta

tiileltämme

tiileltänne

tiileltänsä / tiileltään

tiililtämme

tiililtänne

tiililtänsä / tiililtään

Tra

-ksi

tiileksemme

tiileksenne

tiileksensä / tiilekseen

tiiliksemme

tiiliksenne

tiiliksensä / tiilikseen

Ess

-na

tiilenämme

tiilenänne

tiilenänsä / tiilenään

tiilinämme

tiilinänne

tiilinänsä / tiilinään

Abe

-tta

tiilettämme

tiilettänne

tiilettänsä / tiilettään

tiilittämme

tiilittänne

tiilittänsä / tiilittään

Com

-ne

-

-

-

tiilinemme

tiilinenne

tiilinensä / tiilineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept