teurassikoja |
Noun, Plural Partitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ sika |
Noun, Plural Partitive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
teurassika |
teurassiat / teurassi’at |
Par |
-ta |
teurassikaa |
|
Gen |
-n |
teurassian / teurassi’an |
teurassikojen |
Ill |
mihin |
teurassikaan |
teurassikoihin |
Ine |
-ssa |
teurassiassa / teurassi’assa |
teurassioissa / teurassi’oissa |
Ela |
-sta |
teurassiasta / teurassi’asta |
teurassioista / teurassi’oista |
All |
-lle |
teurassialle / teurassi’alle |
teurassioille / teurassi’oille |
Ade |
-lla |
teurassialla / teurassi’alla |
teurassioilla / teurassi’oilla |
Abl |
-lta |
teurassialta / teurassi’alta |
teurassioilta / teurassi’oilta |
Tra |
-ksi |
teurassiaksi / teurassi’aksi |
teurassioiksi / teurassi’oiksi |
Ess |
-na |
teurassikana |
teurassikoina |
Abe |
-tta |
teurassiatta / teurassi’atta |
teurassioitta / teurassi’oitta |
Com |
-ne |
- |
teurassikoine |
Ins |
-in |
- |
teurassioin / teurassi’oin |
Singular
Plural
Nom
-
teurassika
teurassiat / teurassi’at
Par
-ta
teurassikaa
Gen
-n
teurassian / teurassi’an
teurassikojen
Ill
mihin
teurassikaan
teurassikoihin
Ine
-ssa
teurassiassa / teurassi’assa
teurassioissa / teurassi’oissa
Ela
-sta
teurassiasta / teurassi’asta
teurassioista / teurassi’oista
All
-lle
teurassialle / teurassi’alle
teurassioille / teurassi’oille
Ade
-lla
teurassialla / teurassi’alla
teurassioilla / teurassi’oilla
Abl
-lta
teurassialta / teurassi’alta
teurassioilta / teurassi’oilta
Tra
-ksi
teurassiaksi / teurassi’aksi
teurassioiksi / teurassi’oiksi
Ess
-na
teurassikana
teurassikoina
Abe
-tta
teurassiatta / teurassi’atta
teurassioitta / teurassi’oitta
Com
-ne
-
teurassikoine
Ins
-in
-
teurassioin / teurassi’oin
| slaughter | |
| slash |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teurassika |
teurassika |
teurassika |
teurassika |
teurassika |
teurassika |
Par |
-ta |
teurassikaa |
teurassikoja |
teurassikaa |
teurassikoja |
teurassikaa |
teurassikoja |
Gen |
-n |
teurassika |
teurassikoje |
teurassika |
teurassikoje |
teurassika |
teurassikoje |
Ill |
mihin |
teurassikaa |
teurassikoihi |
teurassikaa |
teurassikoihi |
teurassikaa |
teurassikoihi |
Ine |
-ssa |
teurassiassa |
teurassioissa |
teurassiassa |
teurassioissa |
teurassiassa |
teurassioissa |
Ela |
-sta |
teurassiasta |
teurassioista |
teurassiasta |
teurassioista |
teurassiasta |
teurassioista |
All |
-lle |
teurassialle |
teurassioille |
teurassialle |
teurassioille |
teurassiall |
teurassioille |
Ade |
-lla |
teurassialla |
teurassioilla |
teurassialla |
teurassioilla |
teurassialla |
teurassioilla |
Abl |
-lta |
teurassialta |
teurassioilta |
teurassialta |
teurassioilta |
teurassialta |
teurassioilta |
Tra |
-ksi |
teurassiakse |
teurassioikse |
teurassiakse |
teurassioikse |
teurassiaks |
teurassioiks |
Ess |
-na |
teurassikana |
teurassikoina |
teurassikana |
teurassikoina |
teurassikana |
teurassikoina |
Abe |
-tta |
teurassiatta |
teurassioitta |
teurassiatta |
teurassioitta |
teurassiatta |
teurassioitta |
Com |
-ne |
- |
teurassikoine |
- |
teurassikoine |
- |
teurassikoine |
Singular
Plural
Nom
-
teurassika
teurassika
teurassika
teurassika
teurassika
teurassika
Par
-ta
teurassikaa
teurassikaa
teurassikaa
teurassikoja
teurassikoja
teurassikoja
Gen
-n
teurassika
teurassika
teurassika
teurassikoje
teurassikoje
teurassikoje
Ill
mihin
teurassikaa
teurassikaa
teurassikaa
teurassikoihi
teurassikoihi
teurassikoihi
Ine
-ssa
teurassiassa
teurassiassa
teurassiassa
teurassioissa
teurassioissa
teurassioissa
Ela
-sta
teurassiasta
teurassiasta
teurassiasta
teurassioista
teurassioista
teurassioista
All
-lle
teurassialle
teurassialle
teurassiall
teurassioille
teurassioille
teurassioille
Ade
-lla
teurassialla
teurassialla
teurassialla
teurassioilla
teurassioilla
teurassioilla
Abl
-lta
teurassialta
teurassialta
teurassialta
teurassioilta
teurassioilta
teurassioilta
Tra
-ksi
teurassiakse
teurassiakse
teurassiaks
teurassioikse
teurassioikse
teurassioiks
Ess
-na
teurassikana
teurassikana
teurassikana
teurassikoina
teurassikoina
teurassikoina
Abe
-tta
teurassiatta
teurassiatta
teurassiatta
teurassioitta
teurassioitta
teurassioitta
Com
-ne
-
-
-
teurassikoine
teurassikoine
teurassikoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teurassika |
teurassika |
teurassika |
teurassika |
teurassika |
teurassika |
Par |
-ta |
teurassikaa |
teurassikoja |
teurassikaa |
teurassikoja |
teurassikaa |
teurassikoja |
Gen |
-n |
teurassika |
teurassikoje |
teurassika |
teurassikoje |
teurassika |
teurassikoje |
Ill |
mihin |
teurassikaa |
teurassikoihi |
teurassikaa |
teurassikoihi |
teurassikaa |
teurassikoihi |
Ine |
-ssa |
teurassiassa |
teurassioissa |
teurassiassa |
teurassioissa |
teurassiassa |
teurassioissa |
Ela |
-sta |
teurassiasta |
teurassioista |
teurassiasta |
teurassioista |
teurassiasta |
teurassioista |
All |
-lle |
teurassialle |
teurassioille |
teurassialle |
teurassioille |
teurassiall |
teurassioille |
Ade |
-lla |
teurassialla |
teurassioilla |
teurassialla |
teurassioilla |
teurassialla |
teurassioilla |
Abl |
-lta |
teurassialta |
teurassioilta |
teurassialta |
teurassioilta |
teurassialta |
teurassioilta |
Tra |
-ksi |
teurassiakse |
teurassioikse |
teurassiakse |
teurassioikse |
teurassiaks |
teurassioiks |
Ess |
-na |
teurassikana |
teurassikoina |
teurassikana |
teurassikoina |
teurassikana |
teurassikoina |
Abe |
-tta |
teurassiatta |
teurassioitta |
teurassiatta |
teurassioitta |
teurassiatta |
teurassioitta |
Com |
-ne |
- |
teurassikoine |
- |
teurassikoine |
- |
teurassikoine |
Singular
Plural
Nom
-
teurassika
teurassika
teurassika
teurassika
teurassika
teurassika
Par
-ta
teurassikaa
teurassikaa
teurassikaa
teurassikoja
teurassikoja
teurassikoja
Gen
-n
teurassika
teurassika
teurassika
teurassikoje
teurassikoje
teurassikoje
Ill
mihin
teurassikaa
teurassikaa
teurassikaa
teurassikoihi
teurassikoihi
teurassikoihi
Ine
-ssa
teurassiassa
teurassiassa
teurassiassa
teurassioissa
teurassioissa
teurassioissa
Ela
-sta
teurassiasta
teurassiasta
teurassiasta
teurassioista
teurassioista
teurassioista
All
-lle
teurassialle
teurassialle
teurassiall
teurassioille
teurassioille
teurassioille
Ade
-lla
teurassialla
teurassialla
teurassialla
teurassioilla
teurassioilla
teurassioilla
Abl
-lta
teurassialta
teurassialta
teurassialta
teurassioilta
teurassioilta
teurassioilta
Tra
-ksi
teurassiakse
teurassiakse
teurassiaks
teurassioikse
teurassioikse
teurassioiks
Ess
-na
teurassikana
teurassikana
teurassikana
teurassikoina
teurassikoina
teurassikoina
Abe
-tta
teurassiatta
teurassiatta
teurassiatta
teurassioitta
teurassioitta
teurassioitta
Com
-ne
-
-
-
teurassikoine
teurassikoine
teurassikoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
teuras |
teuraat |
Par |
-ta |
teurasta |
teuraita / teurahia |
Gen |
-n |
teuraan |
teuraitten / teuraiden / teurahien / teurahitten |
Ill |
mihin |
teuraaseen |
teuraisiin / teuraihin / teurahisin |
Ine |
-ssa |
teuraassa |
teurahissa / teuraissa |
Ela |
-sta |
teuraasta |
teurahista / teuraista |
All |
-lle |
teuraalle |
teurahille / teuraille |
Ade |
-lla |
teuraalla |
teurahilla / teurailla |
Abl |
-lta |
teuraalta |
teurahilta / teurailta |
Tra |
-ksi |
teuraaksi |
teurahiksi / teuraiksi |
Ess |
-na |
teuraana |
teurahina / teuraina |
Abe |
-tta |
teuraatta |
teurahitta / teuraitta |
Com |
-ne |
- |
teurahine / teuraine |
Ins |
-in |
- |
teurahin / teurain |
Singular
Plural
Nom
-
teuras
teuraat
Par
-ta
teurasta
teuraita / teurahia
Gen
-n
teuraan
teuraitten / teuraiden / teurahien / teurahitten
Ill
mihin
teuraaseen
teuraisiin / teuraihin / teurahisin
Ine
-ssa
teuraassa
teurahissa / teuraissa
Ela
-sta
teuraasta
teurahista / teuraista
All
-lle
teuraalle
teurahille / teuraille
Ade
-lla
teuraalla
teurahilla / teurailla
Abl
-lta
teuraalta
teurahilta / teurailta
Tra
-ksi
teuraaksi
teurahiksi / teuraiksi
Ess
-na
teuraana
teurahina / teuraina
Abe
-tta
teuraatta
teurahitta / teuraitta
Com
-ne
-
teurahine / teuraine
Ins
-in
-
teurahin / teurain
| slaughter | |
| slaughtered | |
| are slaughtered |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teuraa |
teuraa |
teuraa |
teuraa |
teuraa |
teuraa |
Par |
-ta |
teurasta |
teuraita |
teurasta |
teuraita |
teurasta |
teuraita |
Gen |
-n |
teuraa |
teuraitte |
teuraa |
teuraitte |
teuraa |
teuraitte |
Ill |
mihin |
teuraasee |
teuraisii |
teuraasee |
teuraisii |
teuraasee |
teuraisii |
Ine |
-ssa |
teuraassa |
teurahissa |
teuraassa |
teurahissa |
teuraassa |
teurahissa |
Ela |
-sta |
teuraasta |
teurahista |
teuraasta |
teurahista |
teuraasta |
teurahista |
All |
-lle |
teuraalle |
teurahille |
teuraalle |
teurahille |
teuraalle |
teurahille |
Ade |
-lla |
teuraalla |
teurahilla |
teuraalla |
teurahilla |
teuraalla |
teurahilla |
Abl |
-lta |
teuraalta |
teurahilta |
teuraalta |
teurahilta |
teuraalta |
teurahilta |
Tra |
-ksi |
teuraakse |
teurahikse |
teuraakse |
teurahikse |
teuraakse |
teurahiks |
Ess |
-na |
teuraana |
teurahina |
teuraana |
teurahina |
teuraana |
teurahina |
Abe |
-tta |
teuraatta |
teurahitta |
teuraatta |
teurahitta |
teuraatta |
teurahitta |
Com |
-ne |
- |
teurahine |
- |
teurahine |
- |
teurahin |
Singular
Plural
Nom
-
teuraa
teuraa
teuraa
teuraa
teuraa
teuraa
Par
-ta
teurasta
teurasta
teurasta
teuraita
teuraita
teuraita
Gen
-n
teuraa
teuraa
teuraa
teuraitte
teuraitte
teuraitte
Ill
mihin
teuraasee
teuraasee
teuraasee
teuraisii
teuraisii
teuraisii
Ine
-ssa
teuraassa
teuraassa
teuraassa
teurahissa
teurahissa
teurahissa
Ela
-sta
teuraasta
teuraasta
teuraasta
teurahista
teurahista
teurahista
All
-lle
teuraalle
teuraalle
teuraalle
teurahille
teurahille
teurahille
Ade
-lla
teuraalla
teuraalla
teuraalla
teurahilla
teurahilla
teurahilla
Abl
-lta
teuraalta
teuraalta
teuraalta
teurahilta
teurahilta
teurahilta
Tra
-ksi
teuraakse
teuraakse
teuraakse
teurahikse
teurahikse
teurahiks
Ess
-na
teuraana
teuraana
teuraana
teurahina
teurahina
teurahina
Abe
-tta
teuraatta
teuraatta
teuraatta
teurahitta
teurahitta
teurahitta
Com
-ne
-
-
-
teurahine
teurahine
teurahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teuraa |
teuraa |
teuraa |
teuraa |
teuraa |
teuraa |
Par |
-ta |
teurasta |
teuraita |
teurasta |
teuraita |
teurasta |
teuraita |
Gen |
-n |
teuraa |
teuraitte |
teuraa |
teuraitte |
teuraa |
teuraitte |
Ill |
mihin |
teuraasee |
teuraisii |
teuraasee |
teuraisii |
teuraasee |
teuraisii |
Ine |
-ssa |
teuraassa |
teurahissa |
teuraassa |
teurahissa |
teuraassa |
teurahissa |
Ela |
-sta |
teuraasta |
teurahista |
teuraasta |
teurahista |
teuraasta |
teurahista |
All |
-lle |
teuraalle |
teurahille |
teuraalle |
teurahille |
teuraalle |
teurahille |
Ade |
-lla |
teuraalla |
teurahilla |
teuraalla |
teurahilla |
teuraalla |
teurahilla |
Abl |
-lta |
teuraalta |
teurahilta |
teuraalta |
teurahilta |
teuraalta |
teurahilta |
Tra |
-ksi |
teuraakse |
teurahikse |
teuraakse |
teurahikse |
teuraakse |
teurahiks |
Ess |
-na |
teuraana |
teurahina |
teuraana |
teurahina |
teuraana |
teurahina |
Abe |
-tta |
teuraatta |
teurahitta |
teuraatta |
teurahitta |
teuraatta |
teurahitta |
Com |
-ne |
- |
teurahine |
- |
teurahine |
- |
teurahin |
Singular
Plural
Nom
-
teuraa
teuraa
teuraa
teuraa
teuraa
teuraa
Par
-ta
teurasta
teurasta
teurasta
teuraita
teuraita
teuraita
Gen
-n
teuraa
teuraa
teuraa
teuraitte
teuraitte
teuraitte
Ill
mihin
teuraasee
teuraasee
teuraasee
teuraisii
teuraisii
teuraisii
Ine
-ssa
teuraassa
teuraassa
teuraassa
teurahissa
teurahissa
teurahissa
Ela
-sta
teuraasta
teuraasta
teuraasta
teurahista
teurahista
teurahista
All
-lle
teuraalle
teuraalle
teuraalle
teurahille
teurahille
teurahille
Ade
-lla
teuraalla
teuraalla
teuraalla
teurahilla
teurahilla
teurahilla
Abl
-lta
teuraalta
teuraalta
teuraalta
teurahilta
teurahilta
teurahilta
Tra
-ksi
teuraakse
teuraakse
teuraakse
teurahikse
teurahikse
teurahiks
Ess
-na
teuraana
teuraana
teuraana
teurahina
teurahina
teurahina
Abe
-tta
teuraatta
teuraatta
teuraatta
teurahitta
teurahitta
teurahitta
Com
-ne
-
-
-
teurahine
teurahine
teurahin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
sika |
siat / si’at |
Par |
-ta |
sikaa |
sikoja |
Gen |
-n |
sian / si’an |
sikojen |
Ill |
mihin |
sikaan |
sikoihin |
Ine |
-ssa |
siassa / si’assa |
sioissa / si’oissa |
Ela |
-sta |
siasta / si’asta |
sioista / si’oista |
All |
-lle |
sialle / si’alle |
sioille / si’oille |
Ade |
-lla |
sialla / si’alla |
sioilla / si’oilla |
Abl |
-lta |
sialta / si’alta |
sioilta / si’oilta |
Tra |
-ksi |
siaksi / si’aksi |
sioiksi / si’oiksi |
Ess |
-na |
sikana |
sikoina |
Abe |
-tta |
siatta / si’atta |
sioitta / si’oitta |
Com |
-ne |
- |
sikoine |
Ins |
-in |
- |
sioin / si’oin |
Singular
Plural
Nom
-
sika
siat / si’at
Par
-ta
sikaa
sikoja
Gen
-n
sian / si’an
sikojen
Ill
mihin
sikaan
sikoihin
Ine
-ssa
siassa / si’assa
sioissa / si’oissa
Ela
-sta
siasta / si’asta
sioista / si’oista
All
-lle
sialle / si’alle
sioille / si’oille
Ade
-lla
sialla / si’alla
sioilla / si’oilla
Abl
-lta
sialta / si’alta
sioilta / si’oilta
Tra
-ksi
siaksi / si’aksi
sioiksi / si’oiksi
Ess
-na
sikana
sikoina
Abe
-tta
siatta / si’atta
sioitta / si’oitta
Com
-ne
-
sikoine
Ins
-in
-
sioin / si’oin
| swine | sika |
| pig | sika, porsas, harkko, kyttä, poliisi |
| hog | sika |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sika |
sika |
sika |
sika |
sika |
sika |
Par |
-ta |
sikaa |
sikoja |
sikaa |
sikoja |
sikaa |
sikoja |
Gen |
-n |
sika |
sikoje |
sika |
sikoje |
sika |
sikoje |
Ill |
mihin |
sikaa |
sikoihi |
sikaa |
sikoihi |
sikaa |
sikoihi |
Ine |
-ssa |
siassa |
sioissa |
siassa |
sioissa |
siassa |
sioissa |
Ela |
-sta |
siasta |
sioista |
siasta |
sioista |
siasta |
sioista |
All |
-lle |
sialle |
sioille |
sialle |
sioille |
siall |
sioille |
Ade |
-lla |
sialla |
sioilla |
sialla |
sioilla |
sialla |
sioilla |
Abl |
-lta |
sialta |
sioilta |
sialta |
sioilta |
sialta |
sioilta |
Tra |
-ksi |
siakse |
sioikse |
siakse |
sioikse |
siaks |
sioiks |
Ess |
-na |
sikana |
sikoina |
sikana |
sikoina |
sikana |
sikoina |
Abe |
-tta |
siatta |
sioitta |
siatta |
sioitta |
siatta |
sioitta |
Com |
-ne |
- |
sikoine |
- |
sikoine |
- |
sikoine |
Singular
Plural
Nom
-
sika
sika
sika
sika
sika
sika
Par
-ta
sikaa
sikaa
sikaa
sikoja
sikoja
sikoja
Gen
-n
sika
sika
sika
sikoje
sikoje
sikoje
Ill
mihin
sikaa
sikaa
sikaa
sikoihi
sikoihi
sikoihi
Ine
-ssa
siassa
siassa
siassa
sioissa
sioissa
sioissa
Ela
-sta
siasta
siasta
siasta
sioista
sioista
sioista
All
-lle
sialle
sialle
siall
sioille
sioille
sioille
Ade
-lla
sialla
sialla
sialla
sioilla
sioilla
sioilla
Abl
-lta
sialta
sialta
sialta
sioilta
sioilta
sioilta
Tra
-ksi
siakse
siakse
siaks
sioikse
sioikse
sioiks
Ess
-na
sikana
sikana
sikana
sikoina
sikoina
sikoina
Abe
-tta
siatta
siatta
siatta
sioitta
sioitta
sioitta
Com
-ne
-
-
-
sikoine
sikoine
sikoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sika |
sika |
sika |
sika |
sika |
sika |
Par |
-ta |
sikaa |
sikoja |
sikaa |
sikoja |
sikaa |
sikoja |
Gen |
-n |
sika |
sikoje |
sika |
sikoje |
sika |
sikoje |
Ill |
mihin |
sikaa |
sikoihi |
sikaa |
sikoihi |
sikaa |
sikoihi |
Ine |
-ssa |
siassa |
sioissa |
siassa |
sioissa |
siassa |
sioissa |
Ela |
-sta |
siasta |
sioista |
siasta |
sioista |
siasta |
sioista |
All |
-lle |
sialle |
sioille |
sialle |
sioille |
siall |
sioille |
Ade |
-lla |
sialla |
sioilla |
sialla |
sioilla |
sialla |
sioilla |
Abl |
-lta |
sialta |
sioilta |
sialta |
sioilta |
sialta |
sioilta |
Tra |
-ksi |
siakse |
sioikse |
siakse |
sioikse |
siaks |
sioiks |
Ess |
-na |
sikana |
sikoina |
sikana |
sikoina |
sikana |
sikoina |
Abe |
-tta |
siatta |
sioitta |
siatta |
sioitta |
siatta |
sioitta |
Com |
-ne |
- |
sikoine |
- |
sikoine |
- |
sikoine |
Singular
Plural
Nom
-
sika
sika
sika
sika
sika
sika
Par
-ta
sikaa
sikaa
sikaa
sikoja
sikoja
sikoja
Gen
-n
sika
sika
sika
sikoje
sikoje
sikoje
Ill
mihin
sikaa
sikaa
sikaa
sikoihi
sikoihi
sikoihi
Ine
-ssa
siassa
siassa
siassa
sioissa
sioissa
sioissa
Ela
-sta
siasta
siasta
siasta
sioista
sioista
sioista
All
-lle
sialle
sialle
siall
sioille
sioille
sioille
Ade
-lla
sialla
sialla
sialla
sioilla
sioilla
sioilla
Abl
-lta
sialta
sialta
sialta
sioilta
sioilta
sioilta
Tra
-ksi
siakse
siakse
siaks
sioikse
sioikse
sioiks
Ess
-na
sikana
sikana
sikana
sikoina
sikoina
sikoina
Abe
-tta
siatta
siatta
siatta
sioitta
sioitta
sioitta
Com
-ne
-
-
-
sikoine
sikoine
sikoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net