logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tekohius, noun

Word analysis
tekohiusten

tekohiusten

tekohius

Noun, Plural Genitive

teko

Noun, Singular Nominative

+ hius

Noun, Plural Genitive

teko

Noun, Pref

+ hius

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tekohius

tekohiukset

Par

-ta

tekohiusta

tekohiuksia

Gen

-n

tekohiuksen

tekohiuksien / tekohiusten

Ill

mihin

tekohiukseen

tekohiuksiin

Ine

-ssa

tekohiuksessa

tekohiuksissa

Ela

-sta

tekohiuksesta

tekohiuksista

All

-lle

tekohiukselle

tekohiuksille

Ade

-lla

tekohiuksella

tekohiuksilla

Abl

-lta

tekohiukselta

tekohiuksilta

Tra

-ksi

tekohiukseksi

tekohiuksiksi

Ess

-na

tekohiuksena

tekohiuksina

Abe

-tta

tekohiuksetta

tekohiuksitta

Com

-ne

-

tekohiuksine

Ins

-in

-

tekohiuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tekohius

tekohiukset

Par

-ta

tekohiusta

tekohiuksia

Gen

-n

tekohiuksen

tekohiuksien / tekohiusten

Ill

mihin

tekohiukseen

tekohiuksiin

Ine

-ssa

tekohiuksessa

tekohiuksissa

Ela

-sta

tekohiuksesta

tekohiuksista

All

-lle

tekohiukselle

tekohiuksille

Ade

-lla

tekohiuksella

tekohiuksilla

Abl

-lta

tekohiukselta

tekohiuksilta

Tra

-ksi

tekohiukseksi

tekohiuksiksi

Ess

-na

tekohiuksena

tekohiuksina

Abe

-tta

tekohiuksetta

tekohiuksitta

Com

-ne

-

tekohiuksine

Ins

-in

-

tekohiuksin

teaching
artificial hair
Show more arrow right
tmClass; OpenSubtitles2018.v3 Tekohiusten liimat. Adhesive for affixing false hair. Liimans-aineet tekohiusten kiinnittämiseen. Adhesive for fixing false hair. Tekohiusten kiinnitys ja niiden ylläpito. Affixing false hair and its adjustment. Tekohiukset, peruukit. False hair, wigs. Liimat tekohiusten kiinnittämiseen ja kosmeettiseen käyttöön. Adhesives for affixing false hair and for cosmetic purposes. Kiinnitysaineet kosmeettisiin tarkoituksiin ja tekohiusten kiinnitykseen. Adhesives for cosmetic purposes and for affixing false hair. Peruukit, tekohiukset, hiuskoristeet. Wigs, false hair, hair ornaments. Tekohiukset, peruukit ja hiuslisäkkeet. False hair, wigs and hairpieces. Eivät nämä oikeasti näytä tekohiuksilta. This doesn't really look like doll's hair. Tekohiusten tai muiden hiuskoristeiden vähittäismyyntipalvelut tai tukkumyyntipalvelut. Retail services or wholesale services for false hair and other hair ornaments. Show more arrow right

Wiktionary

artificial hair, false hair (refers to a single hair in singular) Show more arrow right teko- +‎ hius Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tekohiukseni

tekohiukseni

tekohiuksesi

tekohiuksesi

tekohiuksensa

tekohiuksensa

Par

-ta

tekohiustani

tekohiuksiani

tekohiustasi

tekohiuksiasi

tekohiustansa / tekohiustaan

tekohiuksiansa / tekohiuksiaan

Gen

-n

tekohiukseni

tekohiuksieni / tekohiusteni

tekohiuksesi

tekohiuksiesi / tekohiustesi

tekohiuksensa

tekohiuksiensa / tekohiustensa

Ill

mihin

tekohiukseeni

tekohiuksiini

tekohiukseesi

tekohiuksiisi

tekohiukseensa

tekohiuksiinsa

Ine

-ssa

tekohiuksessani

tekohiuksissani

tekohiuksessasi

tekohiuksissasi

tekohiuksessansa / tekohiuksessaan

tekohiuksissansa / tekohiuksissaan

Ela

-sta

tekohiuksestani

tekohiuksistani

tekohiuksestasi

tekohiuksistasi

tekohiuksestansa / tekohiuksestaan

tekohiuksistansa / tekohiuksistaan

All

-lle

tekohiukselleni

tekohiuksilleni

tekohiuksellesi

tekohiuksillesi

tekohiuksellensa / tekohiukselleen

tekohiuksillensa / tekohiuksillean

Ade

-lla

tekohiuksellani

tekohiuksillani

tekohiuksellasi

tekohiuksillasi

tekohiuksellansa / tekohiuksellaan

tekohiuksillansa / tekohiuksillaan

Abl

-lta

tekohiukseltani

tekohiuksiltani

tekohiukseltasi

tekohiuksiltasi

tekohiukseltansa / tekohiukseltaan

tekohiuksiltansa / tekohiuksiltaan

Tra

-ksi

tekohiuksekseni

tekohiuksikseni

tekohiukseksesi

tekohiuksiksesi

tekohiukseksensa / tekohiuksekseen

tekohiuksiksensa / tekohiuksikseen

Ess

-na

tekohiuksenani

tekohiuksinani

tekohiuksenasi

tekohiuksinasi

tekohiuksenansa / tekohiuksenaan

tekohiuksinansa / tekohiuksinaan

Abe

-tta

tekohiuksettani

tekohiuksittani

tekohiuksettasi

tekohiuksittasi

tekohiuksettansa / tekohiuksettaan

tekohiuksittansa / tekohiuksittaan

Com

-ne

-

tekohiuksineni

-

tekohiuksinesi

-

tekohiuksinensa / tekohiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

tekohiukseni

tekohiuksesi

tekohiuksensa

tekohiukseni

tekohiuksesi

tekohiuksensa

Par

-ta

tekohiustani

tekohiustasi

tekohiustansa / tekohiustaan

tekohiuksiani

tekohiuksiasi

tekohiuksiansa / tekohiuksiaan

Gen

-n

tekohiukseni

tekohiuksesi

tekohiuksensa

tekohiuksieni / tekohiusteni

tekohiuksiesi / tekohiustesi

tekohiuksiensa / tekohiustensa

Ill

mihin

tekohiukseeni

tekohiukseesi

tekohiukseensa

tekohiuksiini

tekohiuksiisi

tekohiuksiinsa

Ine

-ssa

tekohiuksessani

tekohiuksessasi

tekohiuksessansa / tekohiuksessaan

tekohiuksissani

tekohiuksissasi

tekohiuksissansa / tekohiuksissaan

Ela

-sta

tekohiuksestani

tekohiuksestasi

tekohiuksestansa / tekohiuksestaan

tekohiuksistani

tekohiuksistasi

tekohiuksistansa / tekohiuksistaan

All

-lle

tekohiukselleni

tekohiuksellesi

tekohiuksellensa / tekohiukselleen

tekohiuksilleni

tekohiuksillesi

tekohiuksillensa / tekohiuksillean

Ade

-lla

tekohiuksellani

tekohiuksellasi

tekohiuksellansa / tekohiuksellaan

tekohiuksillani

tekohiuksillasi

tekohiuksillansa / tekohiuksillaan

Abl

-lta

tekohiukseltani

tekohiukseltasi

tekohiukseltansa / tekohiukseltaan

tekohiuksiltani

tekohiuksiltasi

tekohiuksiltansa / tekohiuksiltaan

Tra

-ksi

tekohiuksekseni

tekohiukseksesi

tekohiukseksensa / tekohiuksekseen

tekohiuksikseni

tekohiuksiksesi

tekohiuksiksensa / tekohiuksikseen

Ess

-na

tekohiuksenani

tekohiuksenasi

tekohiuksenansa / tekohiuksenaan

tekohiuksinani

tekohiuksinasi

tekohiuksinansa / tekohiuksinaan

Abe

-tta

tekohiuksettani

tekohiuksettasi

tekohiuksettansa / tekohiuksettaan

tekohiuksittani

tekohiuksittasi

tekohiuksittansa / tekohiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

tekohiuksineni

tekohiuksinesi

tekohiuksinensa / tekohiuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tekohiuksemme

tekohiuksemme

tekohiuksenne

tekohiuksenne

tekohiuksensa

tekohiuksensa

Par

-ta

tekohiustamme

tekohiuksiamme

tekohiustanne

tekohiuksianne

tekohiustansa / tekohiustaan

tekohiuksiansa / tekohiuksiaan

Gen

-n

tekohiuksemme

tekohiuksiemme / tekohiustemme

tekohiuksenne

tekohiuksienne / tekohiustenne

tekohiuksensa

tekohiuksiensa / tekohiustensa

Ill

mihin

tekohiukseemme

tekohiuksiimme

tekohiukseenne

tekohiuksiinne

tekohiukseensa

tekohiuksiinsa

Ine

-ssa

tekohiuksessamme

tekohiuksissamme

tekohiuksessanne

tekohiuksissanne

tekohiuksessansa / tekohiuksessaan

tekohiuksissansa / tekohiuksissaan

Ela

-sta

tekohiuksestamme

tekohiuksistamme

tekohiuksestanne

tekohiuksistanne

tekohiuksestansa / tekohiuksestaan

tekohiuksistansa / tekohiuksistaan

All

-lle

tekohiuksellemme

tekohiuksillemme

tekohiuksellenne

tekohiuksillenne

tekohiuksellensa / tekohiukselleen

tekohiuksillensa / tekohiuksillean

Ade

-lla

tekohiuksellamme

tekohiuksillamme

tekohiuksellanne

tekohiuksillanne

tekohiuksellansa / tekohiuksellaan

tekohiuksillansa / tekohiuksillaan

Abl

-lta

tekohiukseltamme

tekohiuksiltamme

tekohiukseltanne

tekohiuksiltanne

tekohiukseltansa / tekohiukseltaan

tekohiuksiltansa / tekohiuksiltaan

Tra

-ksi

tekohiukseksemme

tekohiuksiksemme

tekohiukseksenne

tekohiuksiksenne

tekohiukseksensa / tekohiuksekseen

tekohiuksiksensa / tekohiuksikseen

Ess

-na

tekohiuksenamme

tekohiuksinamme

tekohiuksenanne

tekohiuksinanne

tekohiuksenansa / tekohiuksenaan

tekohiuksinansa / tekohiuksinaan

Abe

-tta

tekohiuksettamme

tekohiuksittamme

tekohiuksettanne

tekohiuksittanne

tekohiuksettansa / tekohiuksettaan

tekohiuksittansa / tekohiuksittaan

Com

-ne

-

tekohiuksinemme

-

tekohiuksinenne

-

tekohiuksinensa / tekohiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

tekohiuksemme

tekohiuksenne

tekohiuksensa

tekohiuksemme

tekohiuksenne

tekohiuksensa

Par

-ta

tekohiustamme

tekohiustanne

tekohiustansa / tekohiustaan

tekohiuksiamme

tekohiuksianne

tekohiuksiansa / tekohiuksiaan

Gen

-n

tekohiuksemme

tekohiuksenne

tekohiuksensa

tekohiuksiemme / tekohiustemme

tekohiuksienne / tekohiustenne

tekohiuksiensa / tekohiustensa

Ill

mihin

tekohiukseemme

tekohiukseenne

tekohiukseensa

tekohiuksiimme

tekohiuksiinne

tekohiuksiinsa

Ine

-ssa

tekohiuksessamme

tekohiuksessanne

tekohiuksessansa / tekohiuksessaan

tekohiuksissamme

tekohiuksissanne

tekohiuksissansa / tekohiuksissaan

Ela

-sta

tekohiuksestamme

tekohiuksestanne

tekohiuksestansa / tekohiuksestaan

tekohiuksistamme

tekohiuksistanne

tekohiuksistansa / tekohiuksistaan

All

-lle

tekohiuksellemme

tekohiuksellenne

tekohiuksellensa / tekohiukselleen

tekohiuksillemme

tekohiuksillenne

tekohiuksillensa / tekohiuksillean

Ade

-lla

tekohiuksellamme

tekohiuksellanne

tekohiuksellansa / tekohiuksellaan

tekohiuksillamme

tekohiuksillanne

tekohiuksillansa / tekohiuksillaan

Abl

-lta

tekohiukseltamme

tekohiukseltanne

tekohiukseltansa / tekohiukseltaan

tekohiuksiltamme

tekohiuksiltanne

tekohiuksiltansa / tekohiuksiltaan

Tra

-ksi

tekohiukseksemme

tekohiukseksenne

tekohiukseksensa / tekohiuksekseen

tekohiuksiksemme

tekohiuksiksenne

tekohiuksiksensa / tekohiuksikseen

Ess

-na

tekohiuksenamme

tekohiuksenanne

tekohiuksenansa / tekohiuksenaan

tekohiuksinamme

tekohiuksinanne

tekohiuksinansa / tekohiuksinaan

Abe

-tta

tekohiuksettamme

tekohiuksettanne

tekohiuksettansa / tekohiuksettaan

tekohiuksittamme

tekohiuksittanne

tekohiuksittansa / tekohiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

tekohiuksinemme

tekohiuksinenne

tekohiuksinensa / tekohiuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teko

teot / te’ot

Par

-ta

tekoa

tekoja

Gen

-n

teon / te’on

tekojen

Ill

mihin

tekoon

tekoihin

Ine

-ssa

teossa / te’ossa

teoissa / te’oissa

Ela

-sta

teosta / te’osta

teoista / te’oista

All

-lle

teolle / te’olle

teoille / te’oille

Ade

-lla

teolla / te’olla

teoilla / te’oilla

Abl

-lta

teolta / te’olta

teoilta / te’oilta

Tra

-ksi

teoksi / te’oksi

teoiksi / te’oiksi

Ess

-na

tekona

tekoina

Abe

-tta

teotta / te’otta

teoitta / te’oitta

Com

-ne

-

tekoine

Ins

-in

-

teoin / te’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teko

teot / te’ot

Par

-ta

tekoa

tekoja

Gen

-n

teon / te’on

tekojen

Ill

mihin

tekoon

tekoihin

Ine

-ssa

teossa / te’ossa

teoissa / te’oissa

Ela

-sta

teosta / te’osta

teoista / te’oista

All

-lle

teolle / te’olle

teoille / te’oille

Ade

-lla

teolla / te’olla

teoilla / te’oilla

Abl

-lta

teolta / te’olta

teoilta / te’oilta

Tra

-ksi

teoksi / te’oksi

teoiksi / te’oiksi

Ess

-na

tekona

tekoina

Abe

-tta

teotta / te’otta

teoitta / te’oitta

Com

-ne

-

tekoine

Ins

-in

-

teoin / te’oin

act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
making tekeminen, valmistus, teko, tuotanto
artificial
deed teko, asiakirja, työ, uroteko
action toiminta, toimi, vaikutus, toimenpide, teko, liike
step askel, vaihe, toimenpide, porras, askelma, teko
doing toimi, teko, työ
performance suorituskyky, toiminta, suoritus, esitys, suorittaminen, teko
made
synthetic
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba, sentence ID: 7600; Tatoeba; jw2019; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; opensubtitles2 Teko on tietoinen ratkaisu. The act is a conscious decision. Veljen teko. A brother act. Se olisi paha teko. That would be bad. Hän ei pidä teostasi. He doesn't like your actions. Ainoa oikea teko on pyytää anteeksi. The only right thing to do is to apologize. Kirjailija on ylpeä teostaan. The writer is proud of his creation. Uskon teoilla. By works of faith. Mitä mieltä olet teostasi? What do you think of your deed? En hyväksy sinun teostasi. I don't approve of your action. Kiinni itse teosta. Caught In The Act. Show more arrow right

Wiktionary

act, deed achievement saavutusFin:Se oli mahtava teko.Eng:It was a great achievement. (in compounds) refers to a deed, especially in a legal context. Fin:tekopaikkaEng:the location where an act takes place; crime sceneFin:tekotapaEng:way of doing something, methodFin:tekovälineEng:any object that is used as the means of committing a crime Show more arrow right (artificial): keino- Show more arrow right As a modifier teko- can be combined with a large number of nouns and adjectives. Some of the most common combinations are listed below. tekohammastekohengitystekojalkatekokukkatekokuutekokäsitekopaikkatekopyhätekosilkkitekosilmätekosiveätekosyytekotapatekotimanttitekoväline Show more arrow right From Proto-Finnic teko. Equivalent to tek +‎ -o. Compare teho. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tekoni

tekoni

tekosi

tekosi

tekonsa

tekonsa

Par

-ta

tekoani

tekojani

tekoasi

tekojasi

tekoansa / tekoaan

tekojansa / tekojaan

Gen

-n

tekoni

tekojeni

tekosi

tekojesi

tekonsa

tekojensa

Ill

mihin

tekooni

tekoihini

tekoosi

tekoihisi

tekoonsa

tekoihinsa

Ine

-ssa

teossani / te’ossani

teoissani / te’oissani

teossasi / te’ossasi

teoissasi / te’oissasi

teossansa / teossaan / te’ossansa / te’ossaan

teoissansa / teoissaan / te’oissansa / te’oissaan

Ela

-sta

teostani / te’ostani

teoistani / te’oistani

teostasi / te’ostasi

teoistasi / te’oistasi

teostansa / teostaan / te’ostansa / te’ostaan

teoistansa / teoistaan / te’oistansa / te’oistaan

All

-lle

teolleni / te’olleni

teoilleni / te’oilleni

teollesi / te’ollesi

teoillesi / te’oillesi

teolleen / teollensa / te’olleen / te’ollensa

teoillensa / teoillean / te’oillensa / te’oillean

Ade

-lla

teollani / te’ollani

teoillani / te’oillani

teollasi / te’ollasi

teoillasi / te’oillasi

teollansa / teollaan / te’ollansa / te’ollaan

teoillansa / teoillaan / te’oillansa / te’oillaan

Abl

-lta

teoltani / te’oltani

teoiltani / te’oiltani

teoltasi / te’oltasi

teoiltasi / te’oiltasi

teoltansa / teoltaan / te’oltansa / te’oltaan

teoiltansa / teoiltaan / te’oiltansa / te’oiltaan

Tra

-ksi

teokseni / te’okseni

teoikseni / te’oikseni

teoksesi / te’oksesi

teoiksesi / te’oiksesi

teokseen / teoksensa / te’okseen / te’oksensa

teoikseen / teoiksensa / te’oikseen / te’oiksensa

Ess

-na

tekonani

tekoinani

tekonasi

tekoinasi

tekonansa / tekonaan

tekoinansa / tekoinaan

Abe

-tta

teottani / te’ottani

teoittani / te’oittani

teottasi / te’ottasi

teoittasi / te’oittasi

teottansa / teottaan / te’ottansa / te’ottaan

teoittansa / teoittaan / te’oittansa / te’oittaan

Com

-ne

-

tekoineni

-

tekoinesi

-

tekoinensa / tekoineen

Singular

Plural

Nom

-

tekoni

tekosi

tekonsa

tekoni

tekosi

tekonsa

Par

-ta

tekoani

tekoasi

tekoansa / tekoaan

tekojani

tekojasi

tekojansa / tekojaan

Gen

-n

tekoni

tekosi

tekonsa

tekojeni

tekojesi

tekojensa

Ill

mihin

tekooni

tekoosi

tekoonsa

tekoihini

tekoihisi

tekoihinsa

Ine

-ssa

teossani / te’ossani

teossasi / te’ossasi

teossansa / teossaan / te’ossansa / te’ossaan

teoissani / te’oissani

teoissasi / te’oissasi

teoissansa / teoissaan / te’oissansa / te’oissaan

Ela

-sta

teostani / te’ostani

teostasi / te’ostasi

teostansa / teostaan / te’ostansa / te’ostaan

teoistani / te’oistani

teoistasi / te’oistasi

teoistansa / teoistaan / te’oistansa / te’oistaan

All

-lle

teolleni / te’olleni

teollesi / te’ollesi

teolleen / teollensa / te’olleen / te’ollensa

teoilleni / te’oilleni

teoillesi / te’oillesi

teoillensa / teoillean / te’oillensa / te’oillean

Ade

-lla

teollani / te’ollani

teollasi / te’ollasi

teollansa / teollaan / te’ollansa / te’ollaan

teoillani / te’oillani

teoillasi / te’oillasi

teoillansa / teoillaan / te’oillansa / te’oillaan

Abl

-lta

teoltani / te’oltani

teoltasi / te’oltasi

teoltansa / teoltaan / te’oltansa / te’oltaan

teoiltani / te’oiltani

teoiltasi / te’oiltasi

teoiltansa / teoiltaan / te’oiltansa / te’oiltaan

Tra

-ksi

teokseni / te’okseni

teoksesi / te’oksesi

teokseen / teoksensa / te’okseen / te’oksensa

teoikseni / te’oikseni

teoiksesi / te’oiksesi

teoikseen / teoiksensa / te’oikseen / te’oiksensa

Ess

-na

tekonani

tekonasi

tekonansa / tekonaan

tekoinani

tekoinasi

tekoinansa / tekoinaan

Abe

-tta

teottani / te’ottani

teottasi / te’ottasi

teottansa / teottaan / te’ottansa / te’ottaan

teoittani / te’oittani

teoittasi / te’oittasi

teoittansa / teoittaan / te’oittansa / te’oittaan

Com

-ne

-

-

-

tekoineni

tekoinesi

tekoinensa / tekoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tekomme

tekomme

tekonne

tekonne

tekonsa

tekonsa

Par

-ta

tekoamme

tekojamme

tekoanne

tekojanne

tekoansa / tekoaan

tekojansa / tekojaan

Gen

-n

tekomme

tekojemme

tekonne

tekojenne

tekonsa

tekojensa

Ill

mihin

tekoomme

tekoihimme

tekoonne

tekoihinne

tekoonsa

tekoihinsa

Ine

-ssa

teossamme / te’ossamme

teoissamme / te’oissamme

teossanne / te’ossanne

teoissanne / te’oissanne

teossansa / teossaan / te’ossansa / te’ossaan

teoissansa / teoissaan / te’oissansa / te’oissaan

Ela

-sta

teostamme / te’ostamme

teoistamme / te’oistamme

teostanne / te’ostanne

teoistanne / te’oistanne

teostansa / teostaan / te’ostansa / te’ostaan

teoistansa / teoistaan / te’oistansa / te’oistaan

All

-lle

teollemme / te’ollemme

teoillemme / te’oillemme

teollenne / te’ollenne

teoillenne / te’oillenne

teolleen / teollensa / te’olleen / te’ollensa

teoillensa / teoillean / te’oillensa / te’oillean

Ade

-lla

teollamme / te’ollamme

teoillamme / te’oillamme

teollanne / te’ollanne

teoillanne / te’oillanne

teollansa / teollaan / te’ollansa / te’ollaan

teoillansa / teoillaan / te’oillansa / te’oillaan

Abl

-lta

teoltamme / te’oltamme

teoiltamme / te’oiltamme

teoltanne / te’oltanne

teoiltanne / te’oiltanne

teoltansa / teoltaan / te’oltansa / te’oltaan

teoiltansa / teoiltaan / te’oiltansa / te’oiltaan

Tra

-ksi

teoksemme / te’oksemme

teoiksemme / te’oiksemme

teoksenne / te’oksenne

teoiksenne / te’oiksenne

teokseen / teoksensa / te’okseen / te’oksensa

teoikseen / teoiksensa / te’oikseen / te’oiksensa

Ess

-na

tekonamme

tekoinamme

tekonanne

tekoinanne

tekonansa / tekonaan

tekoinansa / tekoinaan

Abe

-tta

teottamme / te’ottamme

teoittamme / te’oittamme

teottanne / te’ottanne

teoittanne / te’oittanne

teottansa / teottaan / te’ottansa / te’ottaan

teoittansa / teoittaan / te’oittansa / te’oittaan

Com

-ne

-

tekoinemme

-

tekoinenne

-

tekoinensa / tekoineen

Singular

Plural

Nom

-

tekomme

tekonne

tekonsa

tekomme

tekonne

tekonsa

Par

-ta

tekoamme

tekoanne

tekoansa / tekoaan

tekojamme

tekojanne

tekojansa / tekojaan

Gen

-n

tekomme

tekonne

tekonsa

tekojemme

tekojenne

tekojensa

Ill

mihin

tekoomme

tekoonne

tekoonsa

tekoihimme

tekoihinne

tekoihinsa

Ine

-ssa

teossamme / te’ossamme

teossanne / te’ossanne

teossansa / teossaan / te’ossansa / te’ossaan

teoissamme / te’oissamme

teoissanne / te’oissanne

teoissansa / teoissaan / te’oissansa / te’oissaan

Ela

-sta

teostamme / te’ostamme

teostanne / te’ostanne

teostansa / teostaan / te’ostansa / te’ostaan

teoistamme / te’oistamme

teoistanne / te’oistanne

teoistansa / teoistaan / te’oistansa / te’oistaan

All

-lle

teollemme / te’ollemme

teollenne / te’ollenne

teolleen / teollensa / te’olleen / te’ollensa

teoillemme / te’oillemme

teoillenne / te’oillenne

teoillensa / teoillean / te’oillensa / te’oillean

Ade

-lla

teollamme / te’ollamme

teollanne / te’ollanne

teollansa / teollaan / te’ollansa / te’ollaan

teoillamme / te’oillamme

teoillanne / te’oillanne

teoillansa / teoillaan / te’oillansa / te’oillaan

Abl

-lta

teoltamme / te’oltamme

teoltanne / te’oltanne

teoltansa / teoltaan / te’oltansa / te’oltaan

teoiltamme / te’oiltamme

teoiltanne / te’oiltanne

teoiltansa / teoiltaan / te’oiltansa / te’oiltaan

Tra

-ksi

teoksemme / te’oksemme

teoksenne / te’oksenne

teokseen / teoksensa / te’okseen / te’oksensa

teoiksemme / te’oiksemme

teoiksenne / te’oiksenne

teoikseen / teoiksensa / te’oikseen / te’oiksensa

Ess

-na

tekonamme

tekonanne

tekonansa / tekonaan

tekoinamme

tekoinanne

tekoinansa / tekoinaan

Abe

-tta

teottamme / te’ottamme

teottanne / te’ottanne

teottansa / teottaan / te’ottansa / te’ottaan

teoittamme / te’oittamme

teoittanne / te’oittanne

teoittansa / teoittaan / te’oittansa / te’oittaan

Com

-ne

-

-

-

tekoinemme

tekoinenne

tekoinensa / tekoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

hair hiukset, tukka, karva, hius, hiuskarva, haiven
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; tmClass Hiukseni ovat vaaleat. My hair is blonde. Hius on kuollutta keratiinia. A hair is dead keratin. Hius on ohuempi kuin ajattelin. The hair is thinner than I thought. Christinen hius. Found a sample of Christine's hair. Hän kampailee hiuksensa. She is combing her hair. Yksi harmaa hius... Just a white thing. Kuinka paksu hius on? How thick is a hair? Hius on synteettinen. This hair is synthetic. Hiuss-ja kynsilakat. Hair lacquers and nail varnish. Värjäisit hiuksesi. Go die your hair! Show more arrow right

Wiktionary

a single hair, strand of hair (on a human head) Show more arrow right hapsi Show more arrow right hiuksenhienohiushalkeamahiusharjahiushoidehiushoitolahiushuokoisuushiushygrometrihiusjauhehiusjuurihiuskampahiuskarvahiuskatohiuskelmuhiuskiehkurahiuskielihiuskiharahiuskiinnehiuskoruhiuskuontalohiuslainehiuslaitehiuslakkahiuslaskoshiuslisäkehiuslääkehiusmaneettihiusmartohiusmikrometrihiusmuotihiusnauhahiusneulahiuspalmikkohiuspantahiuspiiskahiuspillihiuspinnehiuspinnihiuspohjahiuspussihiusputkihiusrajahiusrasvahiusravinnehiusristikkohiussairaushiussaniainenhiusseppelehiussienihiussolkihiussuonihiussuonistohiussuortuvahiussykeröhiustenhalkojahiustenleikkuuhiustiehythiustukkohiustukkuhiustupsuhiustäihiustöyhtöhiusverkkohiusvesihiusviivahiusvoidehiusvärihiusöljykäpyhiusluonnonhiusniskahiusohimohiusotsahiustekohius Show more arrow right From Proto-Finnic hibus, derived from a borrowing from Proto-Germanic hiwją (“appearance, blee”). Cognate to English hue. Show more arrow right

Wikipedia

Hair Hair is something that grows from the skin of mammals. Animal hair is usually called fur. Sheep and goats have curly hair, which is usually called wool. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiukseni

hiuksesi

hiuksesi

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiuksiani

hiustasi

hiuksiasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksieni / hiusteni

hiuksesi

hiuksiesi / hiustesi

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiuksiini

hiukseesi

hiuksiisi

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksissani

hiuksessasi

hiuksissasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksistani

hiuksestasi

hiuksistasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksilleni

hiuksellesi

hiuksillesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksillani

hiuksellasi

hiuksillasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiuksiltani

hiukseltasi

hiuksiltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiuksikseni

hiukseksesi

hiuksiksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksinani

hiuksenasi

hiuksinasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksittani

hiuksettasi

hiuksittasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksineni

-

hiuksinesi

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiustasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiani

hiuksiasi

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiuksieni / hiusteni

hiuksiesi / hiustesi

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiukseesi

hiukseensa

hiuksiini

hiuksiisi

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksessasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissani

hiuksissasi

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksestasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistani

hiuksistasi

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksellesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksilleni

hiuksillesi

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksellasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillani

hiuksillasi

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiukseltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltani

hiuksiltasi

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiukseksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksikseni

hiuksiksesi

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksenasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinani

hiuksinasi

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksettasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittani

hiuksittasi

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksineni

hiuksinesi

hiuksinensa / hiuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksemme

hiuksenne

hiuksenne

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiuksiamme

hiustanne

hiuksianne

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksiemme / hiustemme

hiuksenne

hiuksienne / hiustenne

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiuksiimme

hiukseenne

hiuksiinne

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksissamme

hiuksessanne

hiuksissanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksistamme

hiuksestanne

hiuksistanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksillemme

hiuksellenne

hiuksillenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksillamme

hiuksellanne

hiuksillanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiuksiltamme

hiukseltanne

hiuksiltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiuksiksemme

hiukseksenne

hiuksiksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksinamme

hiuksenanne

hiuksinanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksittamme

hiuksettanne

hiuksittanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksinemme

-

hiuksinenne

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiustanne

hiustansa / hiustaan

hiuksiamme

hiuksianne

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksiemme / hiustemme

hiuksienne / hiustenne

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiukseenne

hiukseensa

hiuksiimme

hiuksiinne

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksessanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissamme

hiuksissanne

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksestanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistamme

hiuksistanne

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksellenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillemme

hiuksillenne

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksellanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillamme

hiuksillanne

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiukseltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltamme

hiuksiltanne

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiukseksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksemme

hiuksiksenne

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksenanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinamme

hiuksinanne

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksettanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittamme

hiuksittanne

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksinemme

hiuksinenne

hiuksinensa / hiuksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept