tarjoaahan |
Verb, Present, 3rd person singular Focus clitic with suffix han |
| to offer | tarjota, antaa, tarjoutua, esittää, uhrata, olla |
| to serve | palvella, tarjota, tarjoilla, hoitaa, syöttää, kärsiä |
| to bid | tarjota, lausua, käskeä, huutaa huutokaupassa, pyytää, toivottaa |
| to present | esittää, aiheuttaa, antaa, tarjota, näyttää, luovuttaa |
| to cater | tarjota, tyydyttää |
| to tender | tehdä tarjous, tarjota, esittää, jättää |
| to treat | kohdella, käsitellä, hoitaa, pitää, tarjota, neuvotella |
| to proffer | tarjota, ojentaa jtk, esittää |
| to dish | tarjoilla, tarjota, esittää, pilata |
| to stand | seistä, seisoa, olla, kestää, sietää, tarjota |
| to go | mennä, lähteä, käydä, siirtyä, matkustaa, tarjota |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarjoanhan |
|
ii |
tarjoathan |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarjoammehan / tarjotaanhan |
|
ii |
tarjoattehan |
|
iii |
tarjoavathan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarjosinhan |
|
ii |
tarjosithan |
|
iii |
tarjosihan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarjosimmehan / tarjottiinhan |
|
ii |
tarjosittehan |
|
iii |
tarjosivathan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tarjonnuthan |
en ole tarjonnuthan |
ii |
olet tarjonnuthan |
et ole tarjonnuthan |
iii |
on tarjonnuthan |
ei ole tarjonnuthan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tarjonneethan |
emme ole tarjonneethan |
ii |
olette tarjonneethan |
ette ole tarjonneethan |
iii |
ovat tarjonneethan |
eivät ole tarjonneethan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tarjonnuthan |
en ollut tarjonnuthan |
ii |
olit tarjonnuthan |
et ollut tarjonnuthan |
iii |
oli tarjonnuthan |
ei ollut tarjonnuthan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tarjonneethan |
emme olleet tarjonneethan |
ii |
olitte tarjonneethan |
ette olleet tarjonneethan |
iii |
olivat tarjonneethan |
eivät olleet tarjonneethan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarjoaisinhan |
|
ii |
tarjoaisithan |
|
iii |
tarjoaisihan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarjoaisimmehan |
|
ii |
tarjoaisittehan |
|
iii |
tarjoaisivathan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tarjonnuthan |
en olisi tarjonnuthan |
ii |
olisit tarjonnuthan |
et olisi tarjonnuthan |
iii |
olisi tarjonnuthan |
ei olisi tarjonnuthan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tarjonneethan |
emme olisi tarjonneethan |
ii |
olisitte tarjonneethan |
ette olisi tarjonneethan |
iii |
olisivat tarjonneethan |
eivät olisi tarjonneethan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarjonnenhan |
en tarjonnehan |
ii |
tarjonnethan |
et tarjonnehan |
iii |
tarjonneehan |
ei tarjonnehan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarjonnemmehan |
emme tarjonnehan |
ii |
tarjonnettehan |
ette tarjonnehan |
iii |
tarjonnevathan |
eivät tarjonnehan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tarjonnuthan |
en liene tarjonnuthan |
ii |
lienet tarjonnuthan |
et liene tarjonnuthan |
iii |
lienee tarjonnuthan |
ei liene tarjonnuthan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tarjonneethan |
emme liene tarjonneethan |
ii |
lienette tarjonneethan |
ette liene tarjonneethan |
iii |
lienevät tarjonneethan |
eivät liene tarjonneethan |
Singular
i |
- |
ii |
tarjoa |
iii |
tarjotkoon |
Plural
i |
tarjotkaamme |
ii |
tarjotkaa |
iii |
tarjotkoot |
Nom |
- |
tarjotahan |
Tra |
-ksi |
tarjotaksensahan / tarjotakseenhan |
Ine |
-ssa |
tarjotessahan |
Ins |
-in |
tarjotenhan |
Ine |
-ssa |
tarjottaessahan (passive) |
Ill |
mihin |
tarjoamaanhan |
Ine |
-ssa |
tarjoamassahan |
Ela |
-sta |
tarjoamastahan |
Ade |
-lla |
tarjoamallahan |
Abe |
-tta |
tarjoamattahan |
Ins |
-in |
tarjoamanhan |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tarjoaminenhan |
Par |
-ta |
tarjoamistahan |
tarjoamaisillaanhan / tarjoamaisillansahan |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tarjotaanhan |
ei tarjotahan |
Imperfect |
tarjottiinhan |
ei tarjottuhan |
Potential |
tarjottaneenhan |
ei tarjottanehan |
Conditional |
tarjottaisiinhan |
ei tarjottaisihan |
Imperative Present |
tarjottakoonhan |
älköön tarjottakohan |
Imperative Perfect |
olkoon tarjottuhan |
älköön tarjottuhan |
Positive
Negative
Present
tarjotaanhan
ei tarjotahan
Imperfect
tarjottiinhan
ei tarjottuhan
Potential
tarjottaneenhan
ei tarjottanehan
Conditional
tarjottaisiinhan
ei tarjottaisihan
Imperative Present
tarjottakoonhan
älköön tarjottakohan
Imperative Perfect
olkoon tarjottuhan
älköön tarjottuhan
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tarjoavahan |
tarjottavahan |
2nd |
tarjonnuthan |
tarjottuhan |
3rd |
tarjoamahan |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net