logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

suokilpikonna, noun

Word analysis
suokilpikonnat

suokilpikonnat

suokilpikonna

Noun, Plural Nominative

suo

Noun, Singular Nominative

+ kilpi

Noun, Singular Nominative

+ konna

Noun, Plural Nominative

suo

Noun, Singular Nominative

+ kilpikonna

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suokilpikonna

suokilpikonnat

Par

-ta

suokilpikonnaa

suokilpikonnia

Gen

-n

suokilpikonnan

suokilpikonnien

Ill

mihin

suokilpikonnaan

suokilpikonniin

Ine

-ssa

suokilpikonnassa

suokilpikonnissa

Ela

-sta

suokilpikonnasta

suokilpikonnista

All

-lle

suokilpikonnalle

suokilpikonnille

Ade

-lla

suokilpikonnalla

suokilpikonnilla

Abl

-lta

suokilpikonnalta

suokilpikonnilta

Tra

-ksi

suokilpikonnaksi

suokilpikonniksi

Ess

-na

suokilpikonnana

suokilpikonnina

Abe

-tta

suokilpikonnatta

suokilpikonnitta

Com

-ne

-

suokilpikonnine

Ins

-in

-

suokilpikonnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suokilpikonna

suokilpikonnat

Par

-ta

suokilpikonnaa

suokilpikonnia

Gen

-n

suokilpikonnan

suokilpikonnien

Ill

mihin

suokilpikonnaan

suokilpikonniin

Ine

-ssa

suokilpikonnassa

suokilpikonnissa

Ela

-sta

suokilpikonnasta

suokilpikonnista

All

-lle

suokilpikonnalle

suokilpikonnille

Ade

-lla

suokilpikonnalla

suokilpikonnilla

Abl

-lta

suokilpikonnalta

suokilpikonnilta

Tra

-ksi

suokilpikonnaksi

suokilpikonniksi

Ess

-na

suokilpikonnana

suokilpikonnina

Abe

-tta

suokilpikonnatta

suokilpikonnitta

Com

-ne

-

suokilpikonnine

Ins

-in

-

suokilpikonnin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

terrapin suokilpikonna
Show more arrow right
oj4; EurLex-2; not-set Matelijat jakautuvat morfologisessa systematiikassa päälahkoihin, joita ovat Rhynchocephalia (tuatarat), Squamata (liskot, käärmeet), Chelonia (makean veden kilpikonnat, merikilpikonnat ja suokilpikonnat) ja Crocodilia (alligaattorit, krokotiilit, kaimaanit ja gaviaalit. According to morphological systematics, reptiles include the main orders Rhynchocephalia (tuatara), Squamata (lizards, snakes), Chelonia (tortoises, turtles, and terrapins ), and Crocodilia (alligators, crocodiles, caimans, and gavials. Matelijat jakautuvat morfologisessa systematiikassa päälahkoihin, joita ovat Rhynchocephalia (tuatarat), Squamata (liskot, käärmeet), Chelonia (makean veden kilpikonnat, merikilpikonnat ja suokilpikonnat) ja Crocodilia (alligaattorit, krokotiilit, kaimaanit ja gaviaalit). According to morphological systematics, reptiles include the main orders Rhynchocephalia (tuatara), Squamata (lizards, snakes), Chelonia (tortoises, turtles, and terrapins ), and Crocodilia (alligators, crocodiles, caimans, and gavials). (I) merikilpikonnat Chelydridae Macrochelys temminckii (III Yhdysvallat) alligaattorikilpikonna Dermatemydidae tabascokilpikonna Dermatemys mawii (II) tabascokilpikonna Dermochelyidae merinahkakilpikonnat Dermochelys coriacea (I) merinahkakilpikonna Emydidae suokilpikonnat Chrysemys picta kirjokilpikonna Glyptemys insculpta (II) Glyptemys muhlenbergii (I) muhlenberginpurokilpikonna Graptemys spp. (I) Sea turtles Chelydridae Snapping turtles Macrochelys temminckii (III United States of America) Alligator snapping turtle Dermatemydidae Central American river turtle Dermatemys mawii (II) Central American river turtle Dermochelyidae Leatherback turtle Dermochelys coriacea (I) Leatherback turtle Emydidae Box turtles, freshwater turtles Chrysemys picta Painted turtle Glyptemys insculpta (II) Wood turtle Glyptemys muhlenbergii (I) Bog turtle Graptemys spp. Samalla alueella elää myös kolme kilpikonnalajia (espanjankilpikonna, kreikankilpikonna ja suokilpikonna), jotka mainitaan direktiivin 92 43 ETY (1) liitteessä II"yhteisön tärkeinä pitäminä lajeina, joiden suojelemiseksi on osoitettava erityisten suojelutoimien alueita". The wetlands are also home to three species of tortoise (testudo hermanni, testudo graeca and testudo marginata ) which are covered by Annex II of Directive 92/43/EEC(1) as "animal and plant species of Community interest whose conservation requires the designation of special areas of conservation". Kuhzer Jakobshagen Seens-järven ja See Kronhorstns-Groß Fredenwaldens-järven osalta (liitteessä I lueteltu luonnonvarainen eläimistö) suojelutavoitteena on vesistöjen säilyttäminen hyvälaatuisina ja niukkaravinteisina kieltämällä liikalannoitus vesistöjen valumans-alueilla, jotta voidaan varmistaa harvinaisten lajien, kuten Euroopan suokilpikonnan, kaislikoiden, saukon, katkerokalan ja kellosammakon suojelu. The conservation objective for the Kuhzer See and the Kronhorst-Gross Fredenwalde Lake (fauna under Annex I) is the maintenance of water quality and a low nutrient level through the prohibition of excessive fertilisation in the water catchment areas in order to secure the habitats of rare species such as the European swamp turtle, the sedge warbler, the otter, the bitterling and the fire-bellied toad. Kyseisellä alueella on kosteikkoniittyjä ja ensisijaisesti suojeltavia luontotyyppejä, kuten luhtalettoja ja rannikkolaguuneja, joilla elää monia lintulajeja, monia kalalajeja, kuten espanjankilli (Valencia hispánica), joka kuuluu luontotyyppidirektiivin liitteissä II ja IV mainittuihin ensisijaisesti suojeltaviin lajeihin, sekä matelijoihin kuuluva suokilpikonna (Emys orbicularis), joka mainitaan myös kyseisissä liitteissä. The site in question is home to wetlands and priority habitats (peat bogs and coastal lagoons), hosting a variety of bird species and fish species such as Valencia hispanica (one of the priority species included in Annexes II and IV to the Habitats Directive), as well as the reptile Emys orbicularis (included in the same annexes). Show more arrow right

Wikipedia

Emydidae Emydidae (Latin emys (freshwater tortoise) + Ancient Greek εἶδος (eîdos, “appearance, resemblance”)) is a family of testudines (turtles) that includes close to 50 species in 10 genera. Members of this family are commonly called terrapins, pond turtles, or marsh turtles. Several species of Asian box turtles were formerly classified in the family; however, revised taxonomy has separated them to a different family (Geoemydidae). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suokilpikonnani

suokilpikonnani

suokilpikonnasi

suokilpikonnasi

suokilpikonnansa

suokilpikonnansa

Par

-ta

suokilpikonnaani

suokilpikonniani

suokilpikonnaasi

suokilpikonniasi

suokilpikonnaansa

suokilpikonniansa / suokilpikonniaan

Gen

-n

suokilpikonnani

suokilpikonnieni

suokilpikonnasi

suokilpikonniesi

suokilpikonnansa

suokilpikonniensa

Ill

mihin

suokilpikonnaani

suokilpikonniini

suokilpikonnaasi

suokilpikonniisi

suokilpikonnaansa

suokilpikonniinsa

Ine

-ssa

suokilpikonnassani

suokilpikonnissani

suokilpikonnassasi

suokilpikonnissasi

suokilpikonnassansa / suokilpikonnassaan

suokilpikonnissansa / suokilpikonnissaan

Ela

-sta

suokilpikonnastani

suokilpikonnistani

suokilpikonnastasi

suokilpikonnistasi

suokilpikonnastansa / suokilpikonnastaan

suokilpikonnistansa / suokilpikonnistaan

All

-lle

suokilpikonnalleni

suokilpikonnilleni

suokilpikonnallesi

suokilpikonnillesi

suokilpikonnallensa / suokilpikonnalleen

suokilpikonnillensa / suokilpikonnillean

Ade

-lla

suokilpikonnallani

suokilpikonnillani

suokilpikonnallasi

suokilpikonnillasi

suokilpikonnallansa / suokilpikonnallaan

suokilpikonnillansa / suokilpikonnillaan

Abl

-lta

suokilpikonnaltani

suokilpikonniltani

suokilpikonnaltasi

suokilpikonniltasi

suokilpikonnaltansa / suokilpikonnaltaan

suokilpikonniltansa / suokilpikonniltaan

Tra

-ksi

suokilpikonnakseni

suokilpikonnikseni

suokilpikonnaksesi

suokilpikonniksesi

suokilpikonnaksensa / suokilpikonnakseen

suokilpikonniksensa / suokilpikonnikseen

Ess

-na

suokilpikonnanani

suokilpikonninani

suokilpikonnanasi

suokilpikonninasi

suokilpikonnanansa / suokilpikonnanaan

suokilpikonninansa / suokilpikonninaan

Abe

-tta

suokilpikonnattani

suokilpikonnittani

suokilpikonnattasi

suokilpikonnittasi

suokilpikonnattansa / suokilpikonnattaan

suokilpikonnittansa / suokilpikonnittaan

Com

-ne

-

suokilpikonnineni

-

suokilpikonninesi

-

suokilpikonninensa / suokilpikonnineen

Singular

Plural

Nom

-

suokilpikonnani

suokilpikonnasi

suokilpikonnansa

suokilpikonnani

suokilpikonnasi

suokilpikonnansa

Par

-ta

suokilpikonnaani

suokilpikonnaasi

suokilpikonnaansa

suokilpikonniani

suokilpikonniasi

suokilpikonniansa / suokilpikonniaan

Gen

-n

suokilpikonnani

suokilpikonnasi

suokilpikonnansa

suokilpikonnieni

suokilpikonniesi

suokilpikonniensa

Ill

mihin

suokilpikonnaani

suokilpikonnaasi

suokilpikonnaansa

suokilpikonniini

suokilpikonniisi

suokilpikonniinsa

Ine

-ssa

suokilpikonnassani

suokilpikonnassasi

suokilpikonnassansa / suokilpikonnassaan

suokilpikonnissani

suokilpikonnissasi

suokilpikonnissansa / suokilpikonnissaan

Ela

-sta

suokilpikonnastani

suokilpikonnastasi

suokilpikonnastansa / suokilpikonnastaan

suokilpikonnistani

suokilpikonnistasi

suokilpikonnistansa / suokilpikonnistaan

All

-lle

suokilpikonnalleni

suokilpikonnallesi

suokilpikonnallensa / suokilpikonnalleen

suokilpikonnilleni

suokilpikonnillesi

suokilpikonnillensa / suokilpikonnillean

Ade

-lla

suokilpikonnallani

suokilpikonnallasi

suokilpikonnallansa / suokilpikonnallaan

suokilpikonnillani

suokilpikonnillasi

suokilpikonnillansa / suokilpikonnillaan

Abl

-lta

suokilpikonnaltani

suokilpikonnaltasi

suokilpikonnaltansa / suokilpikonnaltaan

suokilpikonniltani

suokilpikonniltasi

suokilpikonniltansa / suokilpikonniltaan

Tra

-ksi

suokilpikonnakseni

suokilpikonnaksesi

suokilpikonnaksensa / suokilpikonnakseen

suokilpikonnikseni

suokilpikonniksesi

suokilpikonniksensa / suokilpikonnikseen

Ess

-na

suokilpikonnanani

suokilpikonnanasi

suokilpikonnanansa / suokilpikonnanaan

suokilpikonninani

suokilpikonninasi

suokilpikonninansa / suokilpikonninaan

Abe

-tta

suokilpikonnattani

suokilpikonnattasi

suokilpikonnattansa / suokilpikonnattaan

suokilpikonnittani

suokilpikonnittasi

suokilpikonnittansa / suokilpikonnittaan

Com

-ne

-

-

-

suokilpikonnineni

suokilpikonninesi

suokilpikonninensa / suokilpikonnineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suokilpikonnamme

suokilpikonnamme

suokilpikonnanne

suokilpikonnanne

suokilpikonnansa

suokilpikonnansa

Par

-ta

suokilpikonnaamme

suokilpikonniamme

suokilpikonnaanne

suokilpikonnianne

suokilpikonnaansa

suokilpikonniansa / suokilpikonniaan

Gen

-n

suokilpikonnamme

suokilpikonniemme

suokilpikonnanne

suokilpikonnienne

suokilpikonnansa

suokilpikonniensa

Ill

mihin

suokilpikonnaamme

suokilpikonniimme

suokilpikonnaanne

suokilpikonniinne

suokilpikonnaansa

suokilpikonniinsa

Ine

-ssa

suokilpikonnassamme

suokilpikonnissamme

suokilpikonnassanne

suokilpikonnissanne

suokilpikonnassansa / suokilpikonnassaan

suokilpikonnissansa / suokilpikonnissaan

Ela

-sta

suokilpikonnastamme

suokilpikonnistamme

suokilpikonnastanne

suokilpikonnistanne

suokilpikonnastansa / suokilpikonnastaan

suokilpikonnistansa / suokilpikonnistaan

All

-lle

suokilpikonnallemme

suokilpikonnillemme

suokilpikonnallenne

suokilpikonnillenne

suokilpikonnallensa / suokilpikonnalleen

suokilpikonnillensa / suokilpikonnillean

Ade

-lla

suokilpikonnallamme

suokilpikonnillamme

suokilpikonnallanne

suokilpikonnillanne

suokilpikonnallansa / suokilpikonnallaan

suokilpikonnillansa / suokilpikonnillaan

Abl

-lta

suokilpikonnaltamme

suokilpikonniltamme

suokilpikonnaltanne

suokilpikonniltanne

suokilpikonnaltansa / suokilpikonnaltaan

suokilpikonniltansa / suokilpikonniltaan

Tra

-ksi

suokilpikonnaksemme

suokilpikonniksemme

suokilpikonnaksenne

suokilpikonniksenne

suokilpikonnaksensa / suokilpikonnakseen

suokilpikonniksensa / suokilpikonnikseen

Ess

-na

suokilpikonnanamme

suokilpikonninamme

suokilpikonnananne

suokilpikonninanne

suokilpikonnanansa / suokilpikonnanaan

suokilpikonninansa / suokilpikonninaan

Abe

-tta

suokilpikonnattamme

suokilpikonnittamme

suokilpikonnattanne

suokilpikonnittanne

suokilpikonnattansa / suokilpikonnattaan

suokilpikonnittansa / suokilpikonnittaan

Com

-ne

-

suokilpikonninemme

-

suokilpikonninenne

-

suokilpikonninensa / suokilpikonnineen

Singular

Plural

Nom

-

suokilpikonnamme

suokilpikonnanne

suokilpikonnansa

suokilpikonnamme

suokilpikonnanne

suokilpikonnansa

Par

-ta

suokilpikonnaamme

suokilpikonnaanne

suokilpikonnaansa

suokilpikonniamme

suokilpikonnianne

suokilpikonniansa / suokilpikonniaan

Gen

-n

suokilpikonnamme

suokilpikonnanne

suokilpikonnansa

suokilpikonniemme

suokilpikonnienne

suokilpikonniensa

Ill

mihin

suokilpikonnaamme

suokilpikonnaanne

suokilpikonnaansa

suokilpikonniimme

suokilpikonniinne

suokilpikonniinsa

Ine

-ssa

suokilpikonnassamme

suokilpikonnassanne

suokilpikonnassansa / suokilpikonnassaan

suokilpikonnissamme

suokilpikonnissanne

suokilpikonnissansa / suokilpikonnissaan

Ela

-sta

suokilpikonnastamme

suokilpikonnastanne

suokilpikonnastansa / suokilpikonnastaan

suokilpikonnistamme

suokilpikonnistanne

suokilpikonnistansa / suokilpikonnistaan

All

-lle

suokilpikonnallemme

suokilpikonnallenne

suokilpikonnallensa / suokilpikonnalleen

suokilpikonnillemme

suokilpikonnillenne

suokilpikonnillensa / suokilpikonnillean

Ade

-lla

suokilpikonnallamme

suokilpikonnallanne

suokilpikonnallansa / suokilpikonnallaan

suokilpikonnillamme

suokilpikonnillanne

suokilpikonnillansa / suokilpikonnillaan

Abl

-lta

suokilpikonnaltamme

suokilpikonnaltanne

suokilpikonnaltansa / suokilpikonnaltaan

suokilpikonniltamme

suokilpikonniltanne

suokilpikonniltansa / suokilpikonniltaan

Tra

-ksi

suokilpikonnaksemme

suokilpikonnaksenne

suokilpikonnaksensa / suokilpikonnakseen

suokilpikonniksemme

suokilpikonniksenne

suokilpikonniksensa / suokilpikonnikseen

Ess

-na

suokilpikonnanamme

suokilpikonnananne

suokilpikonnanansa / suokilpikonnanaan

suokilpikonninamme

suokilpikonninanne

suokilpikonninansa / suokilpikonninaan

Abe

-tta

suokilpikonnattamme

suokilpikonnattanne

suokilpikonnattansa / suokilpikonnattaan

suokilpikonnittamme

suokilpikonnittanne

suokilpikonnittansa / suokilpikonnittaan

Com

-ne

-

-

-

suokilpikonninemme

suokilpikonninenne

suokilpikonninensa / suokilpikonnineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suo

suot

Par

-ta

suota

soita

Gen

-n

suon

soitten / soiden

Ill

mihin

suohon

soihin

Ine

-ssa

suossa

soissa

Ela

-sta

suosta

soista

All

-lle

suolle

soille

Ade

-lla

suolla

soilla

Abl

-lta

suolta

soilta

Tra

-ksi

suoksi

soiksi

Ess

-na

suona

soina

Abe

-tta

suotta

soitta

Com

-ne

-

soine

Ins

-in

-

soin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suo

suot

Par

-ta

suota

soita

Gen

-n

suon

soitten / soiden

Ill

mihin

suohon

soihin

Ine

-ssa

suossa

soissa

Ela

-sta

suosta

soista

All

-lle

suolle

soille

Ade

-lla

suolla

soilla

Abl

-lta

suolta

soilta

Tra

-ksi

suoksi

soiksi

Ess

-na

suona

soina

Abe

-tta

suotta

soitta

Com

-ne

-

soine

Ins

-in

-

soin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

swamp suo, räme
bog suo, neva, vessa, rahkasuo
mire suo, lieju, loka, muta
morass räme, suo
fen letto, suo
slough suo, räme, mutakuoppa
quagmire upottava suo, suo, hetteikkö, hyllyvä maaperä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; jw2019; Finnish-English Parallel Corpus Suo anteeksi. Excuse me. Suo anteeksi, Sam. Sam, will you excuse me? Suo anteeksi sotku. Sorry about this mess. Rita, suo anteeksi. Rita, will you excuse us for a second? Suo anteeksi, Jerry. Excuse me, Jerry. Suo anteeksi, sahib. Excuse me, sahib. Suo anteeksi hetkinen. Would you excuse us? Suo siunaus veljesseuralle! Do bless our Christian brotherhood. Koska suo hän meille kaiken. Let's give thanks to our Provider. Soita on eri soita. Bogs are different kinds of bogs. Show more arrow right

Wiktionary

swamp, bog, marsh, mire Show more arrow right soinen soistua Show more arrow right aapasuokarpalosuokeidassuokohosuokorpisuokuivatussuokumpusuopalsasuorahkasuorimpisuorämesuosoidensuojelusuoaluesuoaukeasuoaukeamasuohaukkasuokaasusuokasvisuokasvillisuussuokortesuokukkasuokukkosuolampisuolöytösuomalmisuometsäsuomuurainsuomyrttisuoniittysuonkuivatussuonojitussuonraivaussuontutkimussuopeltosuopursusuoputkisuopöllösuoruumissuosaarekesuosirrisuoturvesuotyyppisuoviljelysuovillasuoyhdistymäsuoyhdistymätyyppiturvesuo Show more arrow right Finnish Wikipedia has an article on:suoWikipedia fi From Proto-Finnic soo, possibly from Proto-Uralic towe (but t > s is irregular), or alternatively an early borrowing from Pre-Germanic soygw-ó-/soygw-í-. Cognates include Estonian soo. Show more arrow right

Wikipedia

Bog A bog or bogland is a wetland that accumulates peat, a deposit of dead plant material—often mosses, and in a majority of cases, sphagnum moss. It is one of the four main types of wetlands. Other names for bogs include mire, mosses, quagmire, and muskeg; alkaline mires are called fens.[clarification needed] A baygall is another type of bog found in the forest of the Gulf Coast states in the United States. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suoni

suoni

suosi

suosi

suonsa

suonsa

Par

-ta

suotani

soitani

suotasi

soitasi

suotansa / suotaan

soitansa / soitaan

Gen

-n

suoni

soitteni / soideni

suosi

soittesi / soidesi

suonsa

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohoni

soihini

suohosi

soihisi

suohonsa

soihinsa

Ine

-ssa

suossani

soissani

suossasi

soissasi

suossansa / suossaan

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostani

soistani

suostasi

soistasi

suostansa / suostaan

soistansa / soistaan

All

-lle

suolleni

soilleni

suollesi

soillesi

suollensa / suolleen

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollani

soillani

suollasi

soillasi

suollansa / suollaan

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltani

soiltani

suoltasi

soiltasi

suoltansa / suoltaan

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suokseni

soikseni

suoksesi

soiksesi

suoksensa / suokseen

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonani

soinani

suonasi

soinasi

suonansa / suonaan

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottani

soittani

suottasi

soittasi

suottansa / suottaan

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

soineni

-

soinesi

-

soinensa / soineen

Singular

Plural

Nom

-

suoni

suosi

suonsa

suoni

suosi

suonsa

Par

-ta

suotani

suotasi

suotansa / suotaan

soitani

soitasi

soitansa / soitaan

Gen

-n

suoni

suosi

suonsa

soitteni / soideni

soittesi / soidesi

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohoni

suohosi

suohonsa

soihini

soihisi

soihinsa

Ine

-ssa

suossani

suossasi

suossansa / suossaan

soissani

soissasi

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostani

suostasi

suostansa / suostaan

soistani

soistasi

soistansa / soistaan

All

-lle

suolleni

suollesi

suollensa / suolleen

soilleni

soillesi

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollani

suollasi

suollansa / suollaan

soillani

soillasi

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltani

suoltasi

suoltansa / suoltaan

soiltani

soiltasi

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suokseni

suoksesi

suoksensa / suokseen

soikseni

soiksesi

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonani

suonasi

suonansa / suonaan

soinani

soinasi

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottani

suottasi

suottansa / suottaan

soittani

soittasi

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

-

-

soineni

soinesi

soinensa / soineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suomme

suomme

suonne

suonne

suonsa

suonsa

Par

-ta

suotamme

soitamme

suotanne

soitanne

suotansa / suotaan

soitansa / soitaan

Gen

-n

suomme

soittemme / soidemme

suonne

soittenne / soidenne

suonsa

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohomme

soihimme

suohonne

soihinne

suohonsa

soihinsa

Ine

-ssa

suossamme

soissamme

suossanne

soissanne

suossansa / suossaan

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostamme

soistamme

suostanne

soistanne

suostansa / suostaan

soistansa / soistaan

All

-lle

suollemme

soillemme

suollenne

soillenne

suollensa / suolleen

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollamme

soillamme

suollanne

soillanne

suollansa / suollaan

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltamme

soiltamme

suoltanne

soiltanne

suoltansa / suoltaan

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suoksemme

soiksemme

suoksenne

soiksenne

suoksensa / suokseen

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonamme

soinamme

suonanne

soinanne

suonansa / suonaan

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottamme

soittamme

suottanne

soittanne

suottansa / suottaan

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

soinemme

-

soinenne

-

soinensa / soineen

Singular

Plural

Nom

-

suomme

suonne

suonsa

suomme

suonne

suonsa

Par

-ta

suotamme

suotanne

suotansa / suotaan

soitamme

soitanne

soitansa / soitaan

Gen

-n

suomme

suonne

suonsa

soittemme / soidemme

soittenne / soidenne

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohomme

suohonne

suohonsa

soihimme

soihinne

soihinsa

Ine

-ssa

suossamme

suossanne

suossansa / suossaan

soissamme

soissanne

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostamme

suostanne

suostansa / suostaan

soistamme

soistanne

soistansa / soistaan

All

-lle

suollemme

suollenne

suollensa / suolleen

soillemme

soillenne

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollamme

suollanne

suollansa / suollaan

soillamme

soillanne

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltamme

suoltanne

suoltansa / suoltaan

soiltamme

soiltanne

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suoksemme

suoksenne

suoksensa / suokseen

soiksemme

soiksenne

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonamme

suonanne

suonansa / suonaan

soinamme

soinanne

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottamme

suottanne

suottansa / suottaan

soittamme

soittanne

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

-

-

soinemme

soinenne

soinensa / soineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpi

kilvet

Par

-ta

kilpeä

kilpiä

Gen

-n

kilven

kilpien

Ill

mihin

kilpeen

kilpiin

Ine

-ssa

kilvessä

kilvissä

Ela

-sta

kilvestä

kilvistä

All

-lle

kilvelle

kilville

Ade

-lla

kilvellä

kilvillä

Abl

-lta

kilveltä

kilviltä

Tra

-ksi

kilveksi

kilviksi

Ess

-na

kilpenä

kilpinä

Abe

-tta

kilvettä

kilvittä

Com

-ne

-

kilpine

Ins

-in

-

kilvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpi

kilvet

Par

-ta

kilpeä

kilpiä

Gen

-n

kilven

kilpien

Ill

mihin

kilpeen

kilpiin

Ine

-ssa

kilvessä

kilvissä

Ela

-sta

kilvestä

kilvistä

All

-lle

kilvelle

kilville

Ade

-lla

kilvellä

kilvillä

Abl

-lta

kilveltä

kilviltä

Tra

-ksi

kilveksi

kilviksi

Ess

-na

kilpenä

kilpinä

Abe

-tta

kilvettä

kilvittä

Com

-ne

-

kilpine

Ins

-in

-

kilvin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

plate levy, lautanen, kilpi, laatta, lautasellinen, vati
shield kilpi, suoja, suojus, virkamerkki, palkinto, palkintokilpi
buckler kilpi
signboard kyltti, kilpi, mainostaulu
shell kuori, runko, hylsy, ammus, kranaatti, kilpi
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 6855552; Europarl Parallel Corpus, sentence 97837; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; jw2019; OpenSubtitles2018, sentence 3245364; Tatoeba, sentence 6855551 Kilpi oli täysin tuhoutunut tulipalossa. The shield was completely destroyed in the fire. Kilvet ylös. Shields up. Missä ovat kilpiäni? Where are my shields? Kilpiäni raavitsetko? Do you scratch my shields? Kilpi kiilsi auringonpaisteessa. The shield shone in the sunshine. Laskekaa kilvet. Lower the shields. Hän on kilpi häneen turvautuville. He is a shield to those taking refuge in him.”. Kuka on kilpiäni hionut? Who has polished my shields? Laske kilvet nyt! Lower the shields now! Tarvitsen uusia kilpiäni. I need new shields. Show more arrow right

Wiktionary

shield, protective armor - (transport) shield with route number kyltti, numerokilpi, tiennumerokilpi (geology) shield - number plate, license plate rekisterikilpi (heraldry) escutcheon - Show more arrow right Compounds kilpikäsi Verbs kilpistyä Show more arrow right From Proto-Finnic kilpi (compare Estonian kilp), probably borrowed from Proto-Germanic [Term?] (compare Old Norse hlíf). Show more arrow right

Wikipedia

Shield A shield is a piece of personal armour held in the hand, which may or may not be strapped to the wrist or forearm. Shields are used to intercept specific attacks, whether from close-ranged weaponry or projectiles such as arrows, by means of active blocks, as well as to provide passive protection by closing one or more lines of engagement during combat. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpeni

kilpeni

kilpesi

kilpesi

kilpensä

kilpensä

Par

-ta

kilpeäni

kilpiäni

kilpeäsi

kilpiäsi

kilpeänsä / kilpeään

kilpiänsä / kilpiään

Gen

-n

kilpeni

kilpieni

kilpesi

kilpiesi

kilpensä

kilpiensä

Ill

mihin

kilpeeni

kilpiini

kilpeesi

kilpiisi

kilpeensä

kilpiinsä

Ine

-ssa

kilvessäni

kilvissäni

kilvessäsi

kilvissäsi

kilvessänsä / kilvessään

kilvissänsä / kilvissään

Ela

-sta

kilvestäni

kilvistäni

kilvestäsi

kilvistäsi

kilvestänsä / kilvestään

kilvistänsä / kilvistään

All

-lle

kilvelleni

kilvilleni

kilvellesi

kilvillesi

kilvellensä / kilvelleen

kilvillensä / kilvilleän

Ade

-lla

kilvelläni

kilvilläni

kilvelläsi

kilvilläsi

kilvellänsä / kilvellään

kilvillänsä / kilvillään

Abl

-lta

kilveltäni

kilviltäni

kilveltäsi

kilviltäsi

kilveltänsä / kilveltään

kilviltänsä / kilviltään

Tra

-ksi

kilvekseni

kilvikseni

kilveksesi

kilviksesi

kilveksensä / kilvekseen

kilviksensä / kilvikseen

Ess

-na

kilpenäni

kilpinäni

kilpenäsi

kilpinäsi

kilpenänsä / kilpenään

kilpinänsä / kilpinään

Abe

-tta

kilvettäni

kilvittäni

kilvettäsi

kilvittäsi

kilvettänsä / kilvettään

kilvittänsä / kilvittään

Com

-ne

-

kilpineni

-

kilpinesi

-

kilpinensä / kilpineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpeni

kilpesi

kilpensä

kilpeni

kilpesi

kilpensä

Par

-ta

kilpeäni

kilpeäsi

kilpeänsä / kilpeään

kilpiäni

kilpiäsi

kilpiänsä / kilpiään

Gen

-n

kilpeni

kilpesi

kilpensä

kilpieni

kilpiesi

kilpiensä

Ill

mihin

kilpeeni

kilpeesi

kilpeensä

kilpiini

kilpiisi

kilpiinsä

Ine

-ssa

kilvessäni

kilvessäsi

kilvessänsä / kilvessään

kilvissäni

kilvissäsi

kilvissänsä / kilvissään

Ela

-sta

kilvestäni

kilvestäsi

kilvestänsä / kilvestään

kilvistäni

kilvistäsi

kilvistänsä / kilvistään

All

-lle

kilvelleni

kilvellesi

kilvellensä / kilvelleen

kilvilleni

kilvillesi

kilvillensä / kilvilleän

Ade

-lla

kilvelläni

kilvelläsi

kilvellänsä / kilvellään

kilvilläni

kilvilläsi

kilvillänsä / kilvillään

Abl

-lta

kilveltäni

kilveltäsi

kilveltänsä / kilveltään

kilviltäni

kilviltäsi

kilviltänsä / kilviltään

Tra

-ksi

kilvekseni

kilveksesi

kilveksensä / kilvekseen

kilvikseni

kilviksesi

kilviksensä / kilvikseen

Ess

-na

kilpenäni

kilpenäsi

kilpenänsä / kilpenään

kilpinäni

kilpinäsi

kilpinänsä / kilpinään

Abe

-tta

kilvettäni

kilvettäsi

kilvettänsä / kilvettään

kilvittäni

kilvittäsi

kilvittänsä / kilvittään

Com

-ne

-

-

-

kilpineni

kilpinesi

kilpinensä / kilpineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpemme

kilpemme

kilpenne

kilpenne

kilpensä

kilpensä

Par

-ta

kilpeämme

kilpiämme

kilpeänne

kilpiänne

kilpeänsä / kilpeään

kilpiänsä / kilpiään

Gen

-n

kilpemme

kilpiemme

kilpenne

kilpienne

kilpensä

kilpiensä

Ill

mihin

kilpeemme

kilpiimme

kilpeenne

kilpiinne

kilpeensä

kilpiinsä

Ine

-ssa

kilvessämme

kilvissämme

kilvessänne

kilvissänne

kilvessänsä / kilvessään

kilvissänsä / kilvissään

Ela

-sta

kilvestämme

kilvistämme

kilvestänne

kilvistänne

kilvestänsä / kilvestään

kilvistänsä / kilvistään

All

-lle

kilvellemme

kilvillemme

kilvellenne

kilvillenne

kilvellensä / kilvelleen

kilvillensä / kilvilleän

Ade

-lla

kilvellämme

kilvillämme

kilvellänne

kilvillänne

kilvellänsä / kilvellään

kilvillänsä / kilvillään

Abl

-lta

kilveltämme

kilviltämme

kilveltänne

kilviltänne

kilveltänsä / kilveltään

kilviltänsä / kilviltään

Tra

-ksi

kilveksemme

kilviksemme

kilveksenne

kilviksenne

kilveksensä / kilvekseen

kilviksensä / kilvikseen

Ess

-na

kilpenämme

kilpinämme

kilpenänne

kilpinänne

kilpenänsä / kilpenään

kilpinänsä / kilpinään

Abe

-tta

kilvettämme

kilvittämme

kilvettänne

kilvittänne

kilvettänsä / kilvettään

kilvittänsä / kilvittään

Com

-ne

-

kilpinemme

-

kilpinenne

-

kilpinensä / kilpineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpemme

kilpenne

kilpensä

kilpemme

kilpenne

kilpensä

Par

-ta

kilpeämme

kilpeänne

kilpeänsä / kilpeään

kilpiämme

kilpiänne

kilpiänsä / kilpiään

Gen

-n

kilpemme

kilpenne

kilpensä

kilpiemme

kilpienne

kilpiensä

Ill

mihin

kilpeemme

kilpeenne

kilpeensä

kilpiimme

kilpiinne

kilpiinsä

Ine

-ssa

kilvessämme

kilvessänne

kilvessänsä / kilvessään

kilvissämme

kilvissänne

kilvissänsä / kilvissään

Ela

-sta

kilvestämme

kilvestänne

kilvestänsä / kilvestään

kilvistämme

kilvistänne

kilvistänsä / kilvistään

All

-lle

kilvellemme

kilvellenne

kilvellensä / kilvelleen

kilvillemme

kilvillenne

kilvillensä / kilvilleän

Ade

-lla

kilvellämme

kilvellänne

kilvellänsä / kilvellään

kilvillämme

kilvillänne

kilvillänsä / kilvillään

Abl

-lta

kilveltämme

kilveltänne

kilveltänsä / kilveltään

kilviltämme

kilviltänne

kilviltänsä / kilviltään

Tra

-ksi

kilveksemme

kilveksenne

kilveksensä / kilvekseen

kilviksemme

kilviksenne

kilviksensä / kilvikseen

Ess

-na

kilpenämme

kilpenänne

kilpenänsä / kilpenään

kilpinämme

kilpinänne

kilpinänsä / kilpinään

Abe

-tta

kilvettämme

kilvettänne

kilvettänsä / kilvettään

kilvittämme

kilvittänne

kilvittänsä / kilvittään

Com

-ne

-

-

-

kilpinemme

kilpinenne

kilpinensä / kilpineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

konna

konnat

Par

-ta

konnaa

konnia

Gen

-n

konnan

konnien

Ill

mihin

konnaan

konniin

Ine

-ssa

konnassa

konnissa

Ela

-sta

konnasta

konnista

All

-lle

konnalle

konnille

Ade

-lla

konnalla

konnilla

Abl

-lta

konnalta

konnilta

Tra

-ksi

konnaksi

konniksi

Ess

-na

konnana

konnina

Abe

-tta

konnatta

konnitta

Com

-ne

-

konnine

Ins

-in

-

konnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

konna

konnat

Par

-ta

konnaa

konnia

Gen

-n

konnan

konnien

Ill

mihin

konnaan

konniin

Ine

-ssa

konnassa

konnissa

Ela

-sta

konnasta

konnista

All

-lle

konnalle

konnille

Ade

-lla

konnalla

konnilla

Abl

-lta

konnalta

konnilta

Tra

-ksi

konnaksi

konniksi

Ess

-na

konnana

konnina

Abe

-tta

konnatta

konnitta

Com

-ne

-

konnine

Ins

-in

-

konnin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

villain konna, roisto, lurjus, kanalja, ryökäle
rogue veijari, roisto, konna, vintiö
toad rupikonna, konna
scoundrel roisto, konna, rontti, haaska, kanalja
miscreant konna, roisto
baddy konna, paha mies, roisto
rascal lurjus, roisto, konna, vintiö, hulivili
blackguard konna, roisto
baddie roisto, paha mies, konna
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles Pikku konna! Little scoundrel! Konna pakeni pimeässä yössä. The villain fled in the dark night. Senkin konna. You scoundrel! Oletpa konna? Think you're a gangster? Hän oli konna. He was a bad guy. Konna ja Mäyrä. Toad and Badger. Konna yritti karata vankilasta. The criminal tried to escape from the prison. Elokuvasi konna. The villain in your film. Konna ei ole tervetullut kylään. The villain is not welcome to the party. Raleigh on konna. Raleigh, that toad. Show more arrow right

Wiktionary

toad crook (person who steals, lies, cheats or does other dishonest or illegal things; a criminal) Show more arrow right konnamainen Show more arrow right arkkikonnahaisukonnakilpikonnakonnankoukkukonnanmarjakonnansylkikonnantyökonnatyörupikonnaviherkonna Show more arrow right From Proto-Finnic konna, further origin unknown. Cognate with Estonian konn, Votic konna. Show more arrow right

Wikipedia

konnat
sammakkoheimo rupikonna, sammakkolaji konna
kirjallisuuden ja elokuvien henkilöhahmo, päähenkilön vastustaja Konna
rap-artisti Konna
kaupunki Malissa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

konnani

konnani

konnasi

konnasi

konnansa

konnansa

Par

-ta

konnaani

konniani

konnaasi

konniasi

konnaansa

konniansa / konniaan

Gen

-n

konnani

konnieni

konnasi

konniesi

konnansa

konniensa

Ill

mihin

konnaani

konniini

konnaasi

konniisi

konnaansa

konniinsa

Ine

-ssa

konnassani

konnissani

konnassasi

konnissasi

konnassansa / konnassaan

konnissansa / konnissaan

Ela

-sta

konnastani

konnistani

konnastasi

konnistasi

konnastansa / konnastaan

konnistansa / konnistaan

All

-lle

konnalleni

konnilleni

konnallesi

konnillesi

konnallensa / konnalleen

konnillensa / konnillean

Ade

-lla

konnallani

konnillani

konnallasi

konnillasi

konnallansa / konnallaan

konnillansa / konnillaan

Abl

-lta

konnaltani

konniltani

konnaltasi

konniltasi

konnaltansa / konnaltaan

konniltansa / konniltaan

Tra

-ksi

konnakseni

konnikseni

konnaksesi

konniksesi

konnaksensa / konnakseen

konniksensa / konnikseen

Ess

-na

konnanani

konninani

konnanasi

konninasi

konnanansa / konnanaan

konninansa / konninaan

Abe

-tta

konnattani

konnittani

konnattasi

konnittasi

konnattansa / konnattaan

konnittansa / konnittaan

Com

-ne

-

konnineni

-

konninesi

-

konninensa / konnineen

Singular

Plural

Nom

-

konnani

konnasi

konnansa

konnani

konnasi

konnansa

Par

-ta

konnaani

konnaasi

konnaansa

konniani

konniasi

konniansa / konniaan

Gen

-n

konnani

konnasi

konnansa

konnieni

konniesi

konniensa

Ill

mihin

konnaani

konnaasi

konnaansa

konniini

konniisi

konniinsa

Ine

-ssa

konnassani

konnassasi

konnassansa / konnassaan

konnissani

konnissasi

konnissansa / konnissaan

Ela

-sta

konnastani

konnastasi

konnastansa / konnastaan

konnistani

konnistasi

konnistansa / konnistaan

All

-lle

konnalleni

konnallesi

konnallensa / konnalleen

konnilleni

konnillesi

konnillensa / konnillean

Ade

-lla

konnallani

konnallasi

konnallansa / konnallaan

konnillani

konnillasi

konnillansa / konnillaan

Abl

-lta

konnaltani

konnaltasi

konnaltansa / konnaltaan

konniltani

konniltasi

konniltansa / konniltaan

Tra

-ksi

konnakseni

konnaksesi

konnaksensa / konnakseen

konnikseni

konniksesi

konniksensa / konnikseen

Ess

-na

konnanani

konnanasi

konnanansa / konnanaan

konninani

konninasi

konninansa / konninaan

Abe

-tta

konnattani

konnattasi

konnattansa / konnattaan

konnittani

konnittasi

konnittansa / konnittaan

Com

-ne

-

-

-

konnineni

konninesi

konninensa / konnineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

konnamme

konnamme

konnanne

konnanne

konnansa

konnansa

Par

-ta

konnaamme

konniamme

konnaanne

konnianne

konnaansa

konniansa / konniaan

Gen

-n

konnamme

konniemme

konnanne

konnienne

konnansa

konniensa

Ill

mihin

konnaamme

konniimme

konnaanne

konniinne

konnaansa

konniinsa

Ine

-ssa

konnassamme

konnissamme

konnassanne

konnissanne

konnassansa / konnassaan

konnissansa / konnissaan

Ela

-sta

konnastamme

konnistamme

konnastanne

konnistanne

konnastansa / konnastaan

konnistansa / konnistaan

All

-lle

konnallemme

konnillemme

konnallenne

konnillenne

konnallensa / konnalleen

konnillensa / konnillean

Ade

-lla

konnallamme

konnillamme

konnallanne

konnillanne

konnallansa / konnallaan

konnillansa / konnillaan

Abl

-lta

konnaltamme

konniltamme

konnaltanne

konniltanne

konnaltansa / konnaltaan

konniltansa / konniltaan

Tra

-ksi

konnaksemme

konniksemme

konnaksenne

konniksenne

konnaksensa / konnakseen

konniksensa / konnikseen

Ess

-na

konnanamme

konninamme

konnananne

konninanne

konnanansa / konnanaan

konninansa / konninaan

Abe

-tta

konnattamme

konnittamme

konnattanne

konnittanne

konnattansa / konnattaan

konnittansa / konnittaan

Com

-ne

-

konninemme

-

konninenne

-

konninensa / konnineen

Singular

Plural

Nom

-

konnamme

konnanne

konnansa

konnamme

konnanne

konnansa

Par

-ta

konnaamme

konnaanne

konnaansa

konniamme

konnianne

konniansa / konniaan

Gen

-n

konnamme

konnanne

konnansa

konniemme

konnienne

konniensa

Ill

mihin

konnaamme

konnaanne

konnaansa

konniimme

konniinne

konniinsa

Ine

-ssa

konnassamme

konnassanne

konnassansa / konnassaan

konnissamme

konnissanne

konnissansa / konnissaan

Ela

-sta

konnastamme

konnastanne

konnastansa / konnastaan

konnistamme

konnistanne

konnistansa / konnistaan

All

-lle

konnallemme

konnallenne

konnallensa / konnalleen

konnillemme

konnillenne

konnillensa / konnillean

Ade

-lla

konnallamme

konnallanne

konnallansa / konnallaan

konnillamme

konnillanne

konnillansa / konnillaan

Abl

-lta

konnaltamme

konnaltanne

konnaltansa / konnaltaan

konniltamme

konniltanne

konniltansa / konniltaan

Tra

-ksi

konnaksemme

konnaksenne

konnaksensa / konnakseen

konniksemme

konniksenne

konniksensa / konnikseen

Ess

-na

konnanamme

konnananne

konnanansa / konnanaan

konninamme

konninanne

konninansa / konninaan

Abe

-tta

konnattamme

konnattanne

konnattansa / konnattaan

konnittamme

konnittanne

konnittansa / konnittaan

Com

-ne

-

-

-

konninemme

konninenne

konninensa / konnineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonna

kilpikonnat

Par

-ta

kilpikonnaa

kilpikonnia

Gen

-n

kilpikonnan

kilpikonnien

Ill

mihin

kilpikonnaan

kilpikonniin

Ine

-ssa

kilpikonnassa

kilpikonnissa

Ela

-sta

kilpikonnasta

kilpikonnista

All

-lle

kilpikonnalle

kilpikonnille

Ade

-lla

kilpikonnalla

kilpikonnilla

Abl

-lta

kilpikonnalta

kilpikonnilta

Tra

-ksi

kilpikonnaksi

kilpikonniksi

Ess

-na

kilpikonnana

kilpikonnina

Abe

-tta

kilpikonnatta

kilpikonnitta

Com

-ne

-

kilpikonnine

Ins

-in

-

kilpikonnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonna

kilpikonnat

Par

-ta

kilpikonnaa

kilpikonnia

Gen

-n

kilpikonnan

kilpikonnien

Ill

mihin

kilpikonnaan

kilpikonniin

Ine

-ssa

kilpikonnassa

kilpikonnissa

Ela

-sta

kilpikonnasta

kilpikonnista

All

-lle

kilpikonnalle

kilpikonnille

Ade

-lla

kilpikonnalla

kilpikonnilla

Abl

-lta

kilpikonnalta

kilpikonnilta

Tra

-ksi

kilpikonnaksi

kilpikonniksi

Ess

-na

kilpikonnana

kilpikonnina

Abe

-tta

kilpikonnatta

kilpikonnitta

Com

-ne

-

kilpikonnine

Ins

-in

-

kilpikonnin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tortoise kilpikonna, maakilpikonna
turtle kilpikonna, merikilpikonna
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Europarl v7 - Finnish-English; OpenSubtitles2018.v3; TED2020 Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; EMEA Parallel Corpus - EMEA 2.0 - Finnish-English; OpenSubtitles Parallel Corpus 2018; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tanzil Parallel Corpus Kilpikonna elää maalla ja vedessä. The turtle lives on land and in water. Kilpikonnani oli... My tortoise was... Kuten kilpikonnasi. Like your turtle. Kilpikonna sukeltaa syvälle veteen. The turtle dives deep into the water. Kilpikonna kävelee hitaasti rannalla. The turtle walks slowly on the beach. Kilpikonna on erittäin vanha eläinlaji. The turtle is a very ancient species. Kilpikonna hengittää keuhkoilla ja iholla. The turtle breathes with lungs and skin. Kilpikonna elää pitkän elämän. The turtle lives a long life. Eläintarhassa on suuri kilpikonna. There is a large turtle in the zoo. Kilpikonna on pitkäikäinen matelija. The turtle is a long-living reptile. Show more arrow right

Wiktionary

turtle, tortoise (Testudines) Show more arrow right kilpi (“shield”) +‎ konna (“toad”) Show more arrow right

Wikipedia

Turtle Turtles are reptiles of the order Chelonia /kɪˈloʊniə/ or Testudines /tɛˈstjuːdɪniːz/. They are characterized by a special bony or cartilaginous shell developed from their ribs that acts as a shield. Colloquially, the word "turtle" is generally restricted to fresh-water and sea-dwelling Testudines. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnani

kilpikonnani

kilpikonnasi

kilpikonnasi

kilpikonnansa

kilpikonnansa

Par

-ta

kilpikonnaani

kilpikonniani

kilpikonnaasi

kilpikonniasi

kilpikonnaansa

kilpikonniansa / kilpikonniaan

Gen

-n

kilpikonnani

kilpikonnieni

kilpikonnasi

kilpikonniesi

kilpikonnansa

kilpikonniensa

Ill

mihin

kilpikonnaani

kilpikonniini

kilpikonnaasi

kilpikonniisi

kilpikonnaansa

kilpikonniinsa

Ine

-ssa

kilpikonnassani

kilpikonnissani

kilpikonnassasi

kilpikonnissasi

kilpikonnassansa / kilpikonnassaan

kilpikonnissansa / kilpikonnissaan

Ela

-sta

kilpikonnastani

kilpikonnistani

kilpikonnastasi

kilpikonnistasi

kilpikonnastansa / kilpikonnastaan

kilpikonnistansa / kilpikonnistaan

All

-lle

kilpikonnalleni

kilpikonnilleni

kilpikonnallesi

kilpikonnillesi

kilpikonnallensa / kilpikonnalleen

kilpikonnillensa / kilpikonnillean

Ade

-lla

kilpikonnallani

kilpikonnillani

kilpikonnallasi

kilpikonnillasi

kilpikonnallansa / kilpikonnallaan

kilpikonnillansa / kilpikonnillaan

Abl

-lta

kilpikonnaltani

kilpikonniltani

kilpikonnaltasi

kilpikonniltasi

kilpikonnaltansa / kilpikonnaltaan

kilpikonniltansa / kilpikonniltaan

Tra

-ksi

kilpikonnakseni

kilpikonnikseni

kilpikonnaksesi

kilpikonniksesi

kilpikonnaksensa / kilpikonnakseen

kilpikonniksensa / kilpikonnikseen

Ess

-na

kilpikonnanani

kilpikonninani

kilpikonnanasi

kilpikonninasi

kilpikonnanansa / kilpikonnanaan

kilpikonninansa / kilpikonninaan

Abe

-tta

kilpikonnattani

kilpikonnittani

kilpikonnattasi

kilpikonnittasi

kilpikonnattansa / kilpikonnattaan

kilpikonnittansa / kilpikonnittaan

Com

-ne

-

kilpikonnineni

-

kilpikonninesi

-

kilpikonninensa / kilpikonnineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnani

kilpikonnasi

kilpikonnansa

kilpikonnani

kilpikonnasi

kilpikonnansa

Par

-ta

kilpikonnaani

kilpikonnaasi

kilpikonnaansa

kilpikonniani

kilpikonniasi

kilpikonniansa / kilpikonniaan

Gen

-n

kilpikonnani

kilpikonnasi

kilpikonnansa

kilpikonnieni

kilpikonniesi

kilpikonniensa

Ill

mihin

kilpikonnaani

kilpikonnaasi

kilpikonnaansa

kilpikonniini

kilpikonniisi

kilpikonniinsa

Ine

-ssa

kilpikonnassani

kilpikonnassasi

kilpikonnassansa / kilpikonnassaan

kilpikonnissani

kilpikonnissasi

kilpikonnissansa / kilpikonnissaan

Ela

-sta

kilpikonnastani

kilpikonnastasi

kilpikonnastansa / kilpikonnastaan

kilpikonnistani

kilpikonnistasi

kilpikonnistansa / kilpikonnistaan

All

-lle

kilpikonnalleni

kilpikonnallesi

kilpikonnallensa / kilpikonnalleen

kilpikonnilleni

kilpikonnillesi

kilpikonnillensa / kilpikonnillean

Ade

-lla

kilpikonnallani

kilpikonnallasi

kilpikonnallansa / kilpikonnallaan

kilpikonnillani

kilpikonnillasi

kilpikonnillansa / kilpikonnillaan

Abl

-lta

kilpikonnaltani

kilpikonnaltasi

kilpikonnaltansa / kilpikonnaltaan

kilpikonniltani

kilpikonniltasi

kilpikonniltansa / kilpikonniltaan

Tra

-ksi

kilpikonnakseni

kilpikonnaksesi

kilpikonnaksensa / kilpikonnakseen

kilpikonnikseni

kilpikonniksesi

kilpikonniksensa / kilpikonnikseen

Ess

-na

kilpikonnanani

kilpikonnanasi

kilpikonnanansa / kilpikonnanaan

kilpikonninani

kilpikonninasi

kilpikonninansa / kilpikonninaan

Abe

-tta

kilpikonnattani

kilpikonnattasi

kilpikonnattansa / kilpikonnattaan

kilpikonnittani

kilpikonnittasi

kilpikonnittansa / kilpikonnittaan

Com

-ne

-

-

-

kilpikonnineni

kilpikonninesi

kilpikonninensa / kilpikonnineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnamme

kilpikonnamme

kilpikonnanne

kilpikonnanne

kilpikonnansa

kilpikonnansa

Par

-ta

kilpikonnaamme

kilpikonniamme

kilpikonnaanne

kilpikonnianne

kilpikonnaansa

kilpikonniansa / kilpikonniaan

Gen

-n

kilpikonnamme

kilpikonniemme

kilpikonnanne

kilpikonnienne

kilpikonnansa

kilpikonniensa

Ill

mihin

kilpikonnaamme

kilpikonniimme

kilpikonnaanne

kilpikonniinne

kilpikonnaansa

kilpikonniinsa

Ine

-ssa

kilpikonnassamme

kilpikonnissamme

kilpikonnassanne

kilpikonnissanne

kilpikonnassansa / kilpikonnassaan

kilpikonnissansa / kilpikonnissaan

Ela

-sta

kilpikonnastamme

kilpikonnistamme

kilpikonnastanne

kilpikonnistanne

kilpikonnastansa / kilpikonnastaan

kilpikonnistansa / kilpikonnistaan

All

-lle

kilpikonnallemme

kilpikonnillemme

kilpikonnallenne

kilpikonnillenne

kilpikonnallensa / kilpikonnalleen

kilpikonnillensa / kilpikonnillean

Ade

-lla

kilpikonnallamme

kilpikonnillamme

kilpikonnallanne

kilpikonnillanne

kilpikonnallansa / kilpikonnallaan

kilpikonnillansa / kilpikonnillaan

Abl

-lta

kilpikonnaltamme

kilpikonniltamme

kilpikonnaltanne

kilpikonniltanne

kilpikonnaltansa / kilpikonnaltaan

kilpikonniltansa / kilpikonniltaan

Tra

-ksi

kilpikonnaksemme

kilpikonniksemme

kilpikonnaksenne

kilpikonniksenne

kilpikonnaksensa / kilpikonnakseen

kilpikonniksensa / kilpikonnikseen

Ess

-na

kilpikonnanamme

kilpikonninamme

kilpikonnananne

kilpikonninanne

kilpikonnanansa / kilpikonnanaan

kilpikonninansa / kilpikonninaan

Abe

-tta

kilpikonnattamme

kilpikonnittamme

kilpikonnattanne

kilpikonnittanne

kilpikonnattansa / kilpikonnattaan

kilpikonnittansa / kilpikonnittaan

Com

-ne

-

kilpikonninemme

-

kilpikonninenne

-

kilpikonninensa / kilpikonnineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnamme

kilpikonnanne

kilpikonnansa

kilpikonnamme

kilpikonnanne

kilpikonnansa

Par

-ta

kilpikonnaamme

kilpikonnaanne

kilpikonnaansa

kilpikonniamme

kilpikonnianne

kilpikonniansa / kilpikonniaan

Gen

-n

kilpikonnamme

kilpikonnanne

kilpikonnansa

kilpikonniemme

kilpikonnienne

kilpikonniensa

Ill

mihin

kilpikonnaamme

kilpikonnaanne

kilpikonnaansa

kilpikonniimme

kilpikonniinne

kilpikonniinsa

Ine

-ssa

kilpikonnassamme

kilpikonnassanne

kilpikonnassansa / kilpikonnassaan

kilpikonnissamme

kilpikonnissanne

kilpikonnissansa / kilpikonnissaan

Ela

-sta

kilpikonnastamme

kilpikonnastanne

kilpikonnastansa / kilpikonnastaan

kilpikonnistamme

kilpikonnistanne

kilpikonnistansa / kilpikonnistaan

All

-lle

kilpikonnallemme

kilpikonnallenne

kilpikonnallensa / kilpikonnalleen

kilpikonnillemme

kilpikonnillenne

kilpikonnillensa / kilpikonnillean

Ade

-lla

kilpikonnallamme

kilpikonnallanne

kilpikonnallansa / kilpikonnallaan

kilpikonnillamme

kilpikonnillanne

kilpikonnillansa / kilpikonnillaan

Abl

-lta

kilpikonnaltamme

kilpikonnaltanne

kilpikonnaltansa / kilpikonnaltaan

kilpikonniltamme

kilpikonniltanne

kilpikonniltansa / kilpikonniltaan

Tra

-ksi

kilpikonnaksemme

kilpikonnaksenne

kilpikonnaksensa / kilpikonnakseen

kilpikonniksemme

kilpikonniksenne

kilpikonniksensa / kilpikonnikseen

Ess

-na

kilpikonnanamme

kilpikonnananne

kilpikonnanansa / kilpikonnanaan

kilpikonninamme

kilpikonninanne

kilpikonninansa / kilpikonninaan

Abe

-tta

kilpikonnattamme

kilpikonnattanne

kilpikonnattansa / kilpikonnattaan

kilpikonnittamme

kilpikonnittanne

kilpikonnittansa / kilpikonnittaan

Com

-ne

-

-

-

kilpikonninemme

kilpikonninenne

kilpikonninensa / kilpikonnineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

suokilpikonna

suokilpikonnat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

suokilpikonnan

suokilpikonnien

Ill

mihin

suokilpikonniin

Solve

Ine

-ssa

suokilpikonnassa

Solve

Ela

-sta

suokilpikonnasta

suokilpikonnista

All

-lle

suokilpikonnalle

suokilpikonnille

Ade

-lla

suokilpikonnalla

suokilpikonnilla

Abl

-lta

suokilpikonnilta

Solve

Tra

-ksi

suokilpikonnaksi

Solve

Ess

-na

suokilpikonnana

suokilpikonnina

Abe

-tta

suokilpikonnatta

suokilpikonnitta

Com

-ne

-

suokilpikonnine

Ins

-in

-

suokilpikonnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suokilpikonna

suokilpikonnat

Par

-ta

Gen

-n

suokilpikonnan

suokilpikonnien

Ill

mihin

suokilpikonniin

Ine

-ssa

suokilpikonnassa

Ela

-sta

suokilpikonnasta

suokilpikonnista

All

-lle

suokilpikonnalle

suokilpikonnille

Ade

-lla

suokilpikonnalla

suokilpikonnilla

Abl

-lta

suokilpikonnilta

Tra

-ksi

suokilpikonnaksi

Ess

-na

suokilpikonnana

suokilpikonnina

Abe

-tta

suokilpikonnatta

suokilpikonnitta

Com

-ne

-

suokilpikonnine

Ins

-in

-

suokilpikonnin

Singular

Plural

Nom

-

suo

suot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

suon

soitten / soiden

Ill

mihin

soihin

Solve

Ine

-ssa

suossa

Solve

Ela

-sta

suosta

soista

All

-lle

suolle

soille

Ade

-lla

suolla

soilla

Abl

-lta

soilta

Solve

Tra

-ksi

suoksi

Solve

Ess

-na

suona

soina

Abe

-tta

suotta

soitta

Com

-ne

-

soine

Ins

-in

-

soin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suo

suot

Par

-ta

Gen

-n

suon

soitten / soiden

Ill

mihin

soihin

Ine

-ssa

suossa

Ela

-sta

suosta

soista

All

-lle

suolle

soille

Ade

-lla

suolla

soilla

Abl

-lta

soilta

Tra

-ksi

suoksi

Ess

-na

suona

soina

Abe

-tta

suotta

soitta

Com

-ne

-

soine

Ins

-in

-

soin

Singular

Plural

Nom

-

kilpi

kilvet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kilven

kilpien

Ill

mihin

kilpiin

Solve

Ine

-ssa

kilvessä

Solve

Ela

-sta

kilvestä

kilvistä

All

-lle

kilvelle

kilville

Ade

-lla

kilvellä

kilvillä

Abl

-lta

kilviltä

Solve

Tra

-ksi

kilveksi

Solve

Ess

-na

kilpenä

kilpinä

Abe

-tta

kilvettä

kilvittä

Com

-ne

-

kilpine

Ins

-in

-

kilvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpi

kilvet

Par

-ta

Gen

-n

kilven

kilpien

Ill

mihin

kilpiin

Ine

-ssa

kilvessä

Ela

-sta

kilvestä

kilvistä

All

-lle

kilvelle

kilville

Ade

-lla

kilvellä

kilvillä

Abl

-lta

kilviltä

Tra

-ksi

kilveksi

Ess

-na

kilpenä

kilpinä

Abe

-tta

kilvettä

kilvittä

Com

-ne

-

kilpine

Ins

-in

-

kilvin

Singular

Plural

Nom

-

konna

konnat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

konnan

konnien

Ill

mihin

konniin

Solve

Ine

-ssa

konnassa

Solve

Ela

-sta

konnasta

konnista

All

-lle

konnalle

konnille

Ade

-lla

konnalla

konnilla

Abl

-lta

konnilta

Solve

Tra

-ksi

konnaksi

Solve

Ess

-na

konnana

konnina

Abe

-tta

konnatta

konnitta

Com

-ne

-

konnine

Ins

-in

-

konnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

konna

konnat

Par

-ta

Gen

-n

konnan

konnien

Ill

mihin

konniin

Ine

-ssa

konnassa

Ela

-sta

konnasta

konnista

All

-lle

konnalle

konnille

Ade

-lla

konnalla

konnilla

Abl

-lta

konnilta

Tra

-ksi

konnaksi

Ess

-na

konnana

konnina

Abe

-tta

konnatta

konnitta

Com

-ne

-

konnine

Ins

-in

-

konnin

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonna

kilpikonnat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kilpikonnan

kilpikonnien

Ill

mihin

kilpikonniin

Solve

Ine

-ssa

kilpikonnassa

Solve

Ela

-sta

kilpikonnasta

kilpikonnista

All

-lle

kilpikonnalle

kilpikonnille

Ade

-lla

kilpikonnalla

kilpikonnilla

Abl

-lta

kilpikonnilta

Solve

Tra

-ksi

kilpikonnaksi

Solve

Ess

-na

kilpikonnana

kilpikonnina

Abe

-tta

kilpikonnatta

kilpikonnitta

Com

-ne

-

kilpikonnine

Ins

-in

-

kilpikonnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonna

kilpikonnat

Par

-ta

Gen

-n

kilpikonnan

kilpikonnien

Ill

mihin

kilpikonniin

Ine

-ssa

kilpikonnassa

Ela

-sta

kilpikonnasta

kilpikonnista

All

-lle

kilpikonnalle

kilpikonnille

Ade

-lla

kilpikonnalla

kilpikonnilla

Abl

-lta

kilpikonnilta

Tra

-ksi

kilpikonnaksi

Ess

-na

kilpikonnana

kilpikonnina

Abe

-tta

kilpikonnatta

kilpikonnitta

Com

-ne

-

kilpikonnine

Ins

-in

-

kilpikonnin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept