logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

, personal pronoun

Word analysis
suksi

suksi

Personal pronoun, 2nd singular Translative

suksi

Noun, Singular Nominative

suksia

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular

suksia

Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular

suksia

Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular

suksia

Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb

Report an issue

Wiktionary

(personal, colloquial) you, ya (second person singular personal pronoun) Show more arrow right sinä (standard Finnish)sie, sää (dialectal) Show more arrow right Dialectal variant of sinä; see it and its etymon, Proto-Finnic cinä, for more. Show more arrow right

Examples

Etkö enää tunne minua? Don't you know me any longer? Minulla on kova nälkä. I am very hungry. Sinussa ei ole mitään vikaa. There is nothing wrong with you. Minä rakastan häntä. I love him. Heihin ei voi luottaa. They cannot be trusted. Saat vastaukseni minulta huomenna. You will get an answer from me tomorrow. Näin teidät ravintolassa. I saw them in the restaurant. En tunne heitä. I don't know them. Tämä on meidän kirjamme. This is our book. Minusta appelsiini on huono. In my opinion the orange is bad. Anna omena meille! Give the apple to us! Show more arrow right

Singular

minä / Isinä / youhän / he, she, it
Nom - minä / mä sinä / sä hän
Par -ta minua / mua sinua / sua häntä
Gen -n minun / mun sinun / sun hänen
Acc -t minut / mut sinut / sut hänet
Ill mihin minuun / muhun sinuun / suhun häneen
Ine -ssa minussa / mussa sinussa / sussa hänessä
Ela -sta minusta / musta / must sinusta / susta / sust hänestä
All -lle minulle / mulle sinulle / sulle hänelle
Ade -lla minulla / mulla / mull / mul sinulla / sulla / sull / sul hänellä
Abl -lta minulta / multa / mult sinulta / sulta / sult häneltä
Tra -ksi minuksi / muksi sinuksi / suksi häneksi
Ess -na minuna / muna sinuna / suna hänenä
Abe -tta minutta / mutta sinutta / sutta hänettä
Com -ne - - -
Ins -in - - -

Plural

me / wete / youhe / they

Nom

-

me

te

he

Par

-ta

meitä

teitä

heitä

Gen

-n

meidän

teidän

heidän

Acc

-t

meidät

teidät

heidät

Ill

mihin

meihin

teihin

heihin

Ine

-ssa

meissä

teissä

heissä

Ela

-sta

meistä

teistä

heistä

All

-lle

meille

teille

heille

Ade

-lla

meillä

teillä

heillä

Abl

-lta

meiltä

teiltä

heiltä

Tra

-ksi

meiksi

teiksi

heiksi

Ess

-na

meinä

teinä

heinä

Abe

-tta

meittä

teittä

heittä

Com

-ne

meine

teine

heine

Ins

-in

mein

tein

hein

Singular

minä / Isinä / youhän / he, she, it
Nom-
minä / mä sinä / sä hän
Par-ta
minua / mua sinua / sua häntä
Gen-n
minun / mun sinun / sun hänen
Acc-t
minut / mut sinut / sut hänet
Illmihin
minuun / muhun sinuun / suhun häneen
Ine-ssa
minussa / mussa sinussa / sussa hänessä
Ela-sta
minusta / musta / must sinusta / susta / sust hänestä
All-lle
minulle / mulle sinulle / sulle hänelle
Ade-lla
minulla / mulla / mull / mul sinulla / sulla / sull / sul hänellä
Abl-lta
minulta / multa / mult sinulta / sulta / sult häneltä
Tra-ksi
minuksi / muksi sinuksi / suksi häneksi
Ess-na
minuna / muna sinuna / suna hänenä
Abe-tta
minutta / mutta sinutta / sutta hänettä
Com-ne
- - -
Ins-in
- - -

Plural

me / wete / youhe / they
Nom-
me te he
Par-ta
meitä teitä heitä
Gen-n
meidän teidän heidän
Acc-t
meidät teidät heidät
Illmihin
meihin teihin heihin
Ine-ssa
meissä teissä heissä
Ela-sta
meistä teistä heistä
All-lle
meille teille heille
Ade-lla
meillä teillä heillä
Abl-lta
meiltä teiltä heiltä
Tra-ksi
meiksi teiksi heiksi
Ess-na
meinä teinä heinä
Abe-tta
meittä teittä heittä
Com-ne
meine teine heine
Ins-in
mein tein hein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suksi

sukset

Par

-ta

susta / suksea

suksia

Gen

-n

suksen

suksien / susten

Ill

mihin

sukseen

suksiin

Ine

-ssa

suksessa

suksissa

Ela

-sta

suksesta

suksista

All

-lle

sukselle

suksille

Ade

-lla

suksella

suksilla

Abl

-lta

sukselta

suksilta

Tra

-ksi

sukseksi

suksiksi

Ess

-na

suksena

suksina

Abe

-tta

suksetta

suksitta

Com

-ne

-

suksine

Ins

-in

-

suksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suksi

sukset

Par

-ta

susta / suksea

suksia

Gen

-n

suksen

suksien / susten

Ill

mihin

sukseen

suksiin

Ine

-ssa

suksessa

suksissa

Ela

-sta

suksesta

suksista

All

-lle

sukselle

suksille

Ade

-lla

suksella

suksilla

Abl

-lta

sukselta

suksilta

Tra

-ksi

sukseksi

suksiksi

Ess

-na

suksena

suksina

Abe

-tta

suksetta

suksitta

Com

-ne

-

suksine

Ins

-in

-

suksin

Translations

ski suksi, sivakka
Show more arrow right

Wiktionary

(usually in the plural) ski Show more arrow right From Proto-Finnic suksi, from Proto-Uralic sukse. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Ski A ski is a narrow strip of semi-rigid material worn underfoot to glide over snow. Substantially longer than wide and characteristically employed in pairs, skis are attached to ski boots with ski bindings, with either a free, lockable, or partially secured heel. For climbing slopes, ski skins (originally made of seal fur, but now made of synthetic materials) can be attached at the base of the ski. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sukseni

sukseni

suksesi

suksesi

suksensa

suksensa

Par

-ta

sustani / sukseani

suksiani

sustasi / sukseasi

suksiasi

sustansa / sustaan / sukseansa / sukseaan

suksiansa / suksiaan

Gen

-n

sukseni

suksieni / susteni

suksesi

suksiesi / sustesi

suksensa

suksiensa / sustensa

Ill

mihin

sukseeni

suksiini

sukseesi

suksiisi

sukseensa

suksiinsa

Ine

-ssa

suksessani

suksissani

suksessasi

suksissasi

suksessansa / suksessaan

suksissansa / suksissaan

Ela

-sta

suksestani

suksistani

suksestasi

suksistasi

suksestansa / suksestaan

suksistansa / suksistaan

All

-lle

sukselleni

suksilleni

suksellesi

suksillesi

suksellensa / sukselleen

suksillensa / suksillean

Ade

-lla

suksellani

suksillani

suksellasi

suksillasi

suksellansa / suksellaan

suksillansa / suksillaan

Abl

-lta

sukseltani

suksiltani

sukseltasi

suksiltasi

sukseltansa / sukseltaan

suksiltansa / suksiltaan

Tra

-ksi

suksekseni

suksikseni

sukseksesi

suksiksesi

sukseksensa / suksekseen

suksiksensa / suksikseen

Ess

-na

suksenani

suksinani

suksenasi

suksinasi

suksenansa / suksenaan

suksinansa / suksinaan

Abe

-tta

suksettani

suksittani

suksettasi

suksittasi

suksettansa / suksettaan

suksittansa / suksittaan

Com

-ne

-

suksineni

-

suksinesi

-

suksinensa / suksineen

Singular

Plural

Nom

-

sukseni

suksesi

suksensa

sukseni

suksesi

suksensa

Par

-ta

sustani / sukseani

sustasi / sukseasi

sustansa / sustaan / sukseansa / sukseaan

suksiani

suksiasi

suksiansa / suksiaan

Gen

-n

sukseni

suksesi

suksensa

suksieni / susteni

suksiesi / sustesi

suksiensa / sustensa

Ill

mihin

sukseeni

sukseesi

sukseensa

suksiini

suksiisi

suksiinsa

Ine

-ssa

suksessani

suksessasi

suksessansa / suksessaan

suksissani

suksissasi

suksissansa / suksissaan

Ela

-sta

suksestani

suksestasi

suksestansa / suksestaan

suksistani

suksistasi

suksistansa / suksistaan

All

-lle

sukselleni

suksellesi

suksellensa / sukselleen

suksilleni

suksillesi

suksillensa / suksillean

Ade

-lla

suksellani

suksellasi

suksellansa / suksellaan

suksillani

suksillasi

suksillansa / suksillaan

Abl

-lta

sukseltani

sukseltasi

sukseltansa / sukseltaan

suksiltani

suksiltasi

suksiltansa / suksiltaan

Tra

-ksi

suksekseni

sukseksesi

sukseksensa / suksekseen

suksikseni

suksiksesi

suksiksensa / suksikseen

Ess

-na

suksenani

suksenasi

suksenansa / suksenaan

suksinani

suksinasi

suksinansa / suksinaan

Abe

-tta

suksettani

suksettasi

suksettansa / suksettaan

suksittani

suksittasi

suksittansa / suksittaan

Com

-ne

-

-

-

suksineni

suksinesi

suksinensa / suksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suksemme

suksemme

suksenne

suksenne

suksensa

suksensa

Par

-ta

sustamme / sukseamme

suksiamme

sustanne / sukseanne

suksianne

sustansa / sustaan / sukseansa / sukseaan

suksiansa / suksiaan

Gen

-n

suksemme

suksiemme / sustemme

suksenne

suksienne / sustenne

suksensa

suksiensa / sustensa

Ill

mihin

sukseemme

suksiimme

sukseenne

suksiinne

sukseensa

suksiinsa

Ine

-ssa

suksessamme

suksissamme

suksessanne

suksissanne

suksessansa / suksessaan

suksissansa / suksissaan

Ela

-sta

suksestamme

suksistamme

suksestanne

suksistanne

suksestansa / suksestaan

suksistansa / suksistaan

All

-lle

suksellemme

suksillemme

suksellenne

suksillenne

suksellensa / sukselleen

suksillensa / suksillean

Ade

-lla

suksellamme

suksillamme

suksellanne

suksillanne

suksellansa / suksellaan

suksillansa / suksillaan

Abl

-lta

sukseltamme

suksiltamme

sukseltanne

suksiltanne

sukseltansa / sukseltaan

suksiltansa / suksiltaan

Tra

-ksi

sukseksemme

suksiksemme

sukseksenne

suksiksenne

sukseksensa / suksekseen

suksiksensa / suksikseen

Ess

-na

suksenamme

suksinamme

suksenanne

suksinanne

suksenansa / suksenaan

suksinansa / suksinaan

Abe

-tta

suksettamme

suksittamme

suksettanne

suksittanne

suksettansa / suksettaan

suksittansa / suksittaan

Com

-ne

-

suksinemme

-

suksinenne

-

suksinensa / suksineen

Singular

Plural

Nom

-

suksemme

suksenne

suksensa

suksemme

suksenne

suksensa

Par

-ta

sustamme / sukseamme

sustanne / sukseanne

sustansa / sustaan / sukseansa / sukseaan

suksiamme

suksianne

suksiansa / suksiaan

Gen

-n

suksemme

suksenne

suksensa

suksiemme / sustemme

suksienne / sustenne

suksiensa / sustensa

Ill

mihin

sukseemme

sukseenne

sukseensa

suksiimme

suksiinne

suksiinsa

Ine

-ssa

suksessamme

suksessanne

suksessansa / suksessaan

suksissamme

suksissanne

suksissansa / suksissaan

Ela

-sta

suksestamme

suksestanne

suksestansa / suksestaan

suksistamme

suksistanne

suksistansa / suksistaan

All

-lle

suksellemme

suksellenne

suksellensa / sukselleen

suksillemme

suksillenne

suksillensa / suksillean

Ade

-lla

suksellamme

suksellanne

suksellansa / suksellaan

suksillamme

suksillanne

suksillansa / suksillaan

Abl

-lta

sukseltamme

sukseltanne

sukseltansa / sukseltaan

suksiltamme

suksiltanne

suksiltansa / suksiltaan

Tra

-ksi

sukseksemme

sukseksenne

sukseksensa / suksekseen

suksiksemme

suksiksenne

suksiksensa / suksikseen

Ess

-na

suksenamme

suksenanne

suksenansa / suksenaan

suksinamme

suksinanne

suksinansa / suksinaan

Abe

-tta

suksettamme

suksettanne

suksettansa / suksettaan

suksittamme

suksittanne

suksittansa / suksittaan

Com

-ne

-

-

-

suksinemme

suksinenne

suksinensa / suksineen

Wiktionary

(intransitive, rare) To ski. To go away; used mostly in idiomatic expressions. Fin:suksi suolleEng:get lost, beat it Show more arrow right (ski) hiihtää(go away, neutral) häipyä(go away, vulgar) painua helvettiin, painua vittuun Show more arrow right suksi +‎ -ia Show more arrow right

Translations

skis
ski suksi, sivakka
country skis
the skis
of skis
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

suksin

en suksi

ii

suksit

et suksi

iii

suksii

ei suksi

Plural

Positive

Negative

i

suksimme / suksitaan

emme suksi / ei suksita

ii

suksitte

ette suksi

iii

suksivat

eivät suksi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

suksin

en suksinut

ii

suksit

et suksinut

iii

suksi

ei suksinut

Plural

Positive

Negative

i

suksimme / suksittiin

emme suksineet / ei suksittu

ii

suksitte

ette suksineet

iii

suksivat

eivät suksineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen suksinut

en ole suksinut

ii

olet suksinut

et ole suksinut

iii

on suksinut

ei ole suksinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme suksineet

emme ole suksineet

ii

olette suksineet

ette ole suksineet

iii

ovat suksineet

eivät ole suksineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin suksinut

en ollut suksinut

ii

olit suksinut

et ollut suksinut

iii

oli suksinut

ei ollut suksinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme suksineet

emme olleet suksineet

ii

olitte suksineet

ette olleet suksineet

iii

olivat suksineet

eivät olleet suksineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

suksisin

en suksisi

ii

suksisit

et suksisi

iii

suksisi

ei suksisi

Plural

Positive

Negative

i

suksisimme

emme suksisi

ii

suksisitte

ette suksisi

iii

suksisivat

eivät suksisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin suksinut

en olisi suksinut

ii

olisit suksinut

et olisi suksinut

iii

olisi suksinut

ei olisi suksinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme suksineet

emme olisi suksineet

ii

olisitte suksineet

ette olisi suksineet

iii

olisivat suksineet

eivät olisi suksineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

suksinen

en suksine

ii

suksinet

et suksine

iii

suksinee

ei suksine

Plural

Positive

Negative

i

suksinemme

emme suksine

ii

suksinette

ette suksine

iii

suksinevat

eivät suksine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen suksinut

en liene suksinut

ii

lienet suksinut

et liene suksinut

iii

lienee suksinut

ei liene suksinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme suksineet

emme liene suksineet

ii

lienette suksineet

ette liene suksineet

iii

lienevät suksineet

eivät liene suksineet

Imperative

Singular

i

-

ii

suksi

iii

suksikoon

Plural

i

suksikaamme

ii

suksikaa

iii

suksikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

suksia

Tra

-ksi

suksiaksensa / suksiakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

suksiessa

Ins

-in

suksien

Ine

-ssa

suksittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

suksimaan

Ine

-ssa

suksimassa

Ela

-sta

suksimasta

Ade

-lla

suksimalla

Abe

-tta

suksimatta

Ins

-in

suksiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

suksiminen

Par

-ta

suksimista

Infinitive V

suksimaisillaan / suksimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

suksitaan

ei suksita

Imperfect

suksittiin

ei suksittu

Potential

suksittaneen

ei suksittane

Conditional

suksittaisiin

ei suksittaisi

Imperative Present

suksittakoon

älköön suksittako

Imperative Perfect

olkoon suksittu

älköön suksittu

Positive

Negative

Present

suksitaan

ei suksita

Imperfect

suksittiin

ei suksittu

Potential

suksittaneen

ei suksittane

Conditional

suksittaisiin

ei suksittaisi

Imperative Present

suksittakoon

älköön suksittako

Imperative Perfect

olkoon suksittu

älköön suksittu

Participle

Active

Passive

1st

suksiva

suksittava

2nd

suksinut

suksittu

3rd

suksima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept