Word analysis

suksi    Pron Pers Sg2 Tra
suksi   N Sg Nom
suksia   V Act Ind Prt Sg3
suksia   V Act Imprt Sg2
suksia   V Act Imprt Prs ConNeg Sg2
suksia   V Act Ind Prs ConNeg

, personal pronoun

up ↑
Examples:
Etkö enää tunne minua?Don't you know me any longer?
Minulla on kova nälkä.I am very hungry.
Sinussa ei ole mitään vikaa.There is nothing wrong with you.
Minä rakastan häntä.I love him.
Heihin ei voi luottaa.They cannot be trusted.
Saat vastaukseni minulta huomenna.You will get an answer from me tomorrow.
Näin teidät ravintolassa.I saw them in the restaurant.
En tunne heitä.I don't know them.
Tämä on meidän kirjamme.This is our book.
Minusta appelsiini on huono.In my opinion the orange is bad.
Anna omena meille!Give the apple to us!

suksi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - suksi sukset
Par -ta susta / suksea suksia
Gen -n suksen suksien / susten
Ill mihin sukseen suksiin
Ine -ssa suksessa suksissa
Ela -sta suksesta suksista
All -lle sukselle suksille
Ade -lla suksella suksilla
Abl -lta sukselta suksilta
Tra -ksi sukseksi suksiksi
Ess -na suksena suksina
Abe -tta suksetta suksitta
Com -ne - suksine
Ins -in - suksin

Translations & synonyms

ski suksi, sivakka
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sukseni sukseni suksesi suksesi suksensa suksensa
Par -ta sustani / sukseani suksiani sustasi / sukseasi suksiasi sustansa / sustaan /
sukseansa / sukseaan
suksiansa / suksiaan
Gen -n sukseni suksieni / susteni suksesi suksiesi / sustesi suksensa suksiensa / sustensa
Ill mihin sukseeni suksiini sukseesi suksiisi sukseensa suksiinsa
Ine -ssa suksessani suksissani suksessasi suksissasi suksessansa / suksessaan suksissansa / suksissaan
Ela -sta suksestani suksistani suksestasi suksistasi suksestansa / suksestaan suksistansa / suksistaan
All -lle sukselleni suksilleni suksellesi suksillesi sukselleen / suksellensa suksillensa / suksillean
Ade -lla suksellani suksillani suksellasi suksillasi suksellansa / suksellaan suksillansa / suksillaan
Abl -lta sukseltani suksiltani sukseltasi suksiltasi sukseltansa / sukseltaan suksiltansa / suksiltaan
Tra -ksi suksekseni suksikseni sukseksesi suksiksesi suksekseen / sukseksensa suksikseen / suksiksensa
Ess -na suksenani suksinani suksenasi suksinasi suksenansa / suksenaan suksinansa / suksinaan
Abe -tta suksettani suksittani suksettasi suksittasi suksettansa / suksettaan suksittansa / suksittaan
Com -ne - suksineni - suksinesi - suksineen / suksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - suksemme suksemme suksenne suksenne suksensa suksensa
Par -ta sustamme / sukseamme suksiamme sustanne / sukseanne suksianne sustansa / sustaan /
sukseansa / sukseaan
suksiansa / suksiaan
Gen -n suksemme suksiemme / sustemme suksenne suksienne / sustenne suksensa suksiensa / sustensa
Ill mihin sukseemme suksiimme sukseenne suksiinne sukseensa suksiinsa
Ine -ssa suksessamme suksissamme suksessanne suksissanne suksessansa / suksessaan suksissansa / suksissaan
Ela -sta suksestamme suksistamme suksestanne suksistanne suksestansa / suksestaan suksistansa / suksistaan
All -lle suksellemme suksillemme suksellenne suksillenne sukselleen / suksellensa suksillensa / suksillean
Ade -lla suksellamme suksillamme suksellanne suksillanne suksellansa / suksellaan suksillansa / suksillaan
Abl -lta sukseltamme suksiltamme sukseltanne suksiltanne sukseltansa / sukseltaan suksiltansa / suksiltaan
Tra -ksi sukseksemme suksiksemme sukseksenne suksiksenne suksekseen / sukseksensa suksikseen / suksiksensa
Ess -na suksenamme suksinamme suksenanne suksinanne suksenansa / suksenaan suksinansa / suksinaan
Abe -tta suksettamme suksittamme suksettanne suksittanne suksettansa / suksettaan suksittansa / suksittaan
Com -ne - suksinemme - suksinenne - suksineen / suksinensa

suksia, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i suksin en suksi
ii suksit et suksi
iii suksii ei suksi
Plural
i suksimme / suksitaan emme suksi / ei suksita
ii suksitte ette suksi
iii suksivat eivät suksi

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i suksin en suksinut
ii suksit et suksinut
iii suksi ei suksinut
Plural
i suksimme / suksittiin emme suksineet / ei suksittu
ii suksitte ette suksineet
iii suksivat eivät suksineet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen suksinut en ole suksinut
ii olet suksinut et ole suksinut
iii on suksinut ei ole suksinut
Plural
i olemme suksineet emme ole suksineet
ii olette suksineet ette ole suksineet
iii ovat suksineet eivät ole suksineet

Translations & synonyms

ski suksi, sivakka
skis
country skis
of skis

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin suksinut en ollut suksinut
ii olit suksinut et ollut suksinut
iii oli suksinut ei ollut suksinut
Plural
i olimme suksineet emme olleet suksineet
ii olitte suksineet ette olleet suksineet
iii olivat suksineet eivät olleet suksineet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i suksisin en suksisi
ii suksisit et suksisi
iii suksisi ei suksisi
Plural
i suksisimme emme suksisi
ii suksisitte ette suksisi
iii suksisivat eivät suksisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i suksinen en suksine
ii suksinet et suksine
iii suksinee ei suksine
Plural
i suksinemme emme suksine
ii suksinette ette suksine
iii suksinevat eivät suksine

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin suksinut en olisi suksinut
ii olisit suksinut et olisi suksinut
iii olisi suksinut ei olisi suksinut
Plural
i olisimme suksineet emme olisi suksineet
ii olisitte suksineet ette olisi suksineet
iii olisivat suksineet eivät olisi suksineet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen suksinut en liene suksinut
ii lienet suksinut et liene suksinut
iii lienee suksinut ei liene suksinut
Plural
i lienemme suksineet emme liene suksineet
ii lienette suksineet ette liene suksineet
iii lienevät suksineet eivät liene suksineet

Imperative

Singular
i -
ii suksi
iii suksikoon
Plural
i suksikaamme
ii suksikaa
iii suksikoot

Infinitive I

Nom - suksia
Tra -ksi suksiaksensa / suksiakseen

Infinitive II

Ine -ssa suksiessa
Ins -in suksien
Ine -ssa suksittaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - suksiminen
Par -ta suksimista

Infinitive III

Ill mihin suksimaan
Ine -ssa suksimassa
Ela -sta suksimasta
Ade -lla suksimalla
Abe -tta suksimatta
Ins -in suksiman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

suksimaisillaan / suksimaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present suksitaan ei suksita
Imperfect suksittiin ei suksittu
Potential suksittaneen ei suksittane
Conditional suksittaisiin ei suksittaisi
Imperative Present suksittakoon älköön suksittako
Imperative Perfect olkoon suksittu älköön olko suksittu

Participle

ActivePassive
1st suksiva suksittava
2nd suksinut suksittu
3rd suksima -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept