logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sanella, verb

Word analysis
sanelevat

sanelevat

sanella

Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural

sanella

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative

sane

Noun, Singular Nominative

+ leva

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Wiktionary

(transitive) To dictate (to order, command, control). (transitive) To dictate (to speak in order for someone to write down the words). Show more arrow right From sanoa +‎ -ella. Show more arrow right
to dictate sanella, määrätä
to set asettaa, säätää, valita, määrätä, laittaa, sanella
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Sanele pois. Stipulate away. Pakon sanelemana. By necessity. Syytetyn sanelema. As dictated by the defendant. Sinä et sanele ehtoja. You're not dictating the terms. Älä sanele, mitä teen. I don't need you to tell me how to move my product. Sanelin vain kirjaimia. Just a bunch of letters. Sanelit ehtosi. You gave your terms. Sanelin jo ehtoni. already have. Te ette sanele omia lakeja. You're not the law. Hän ei enää sanele elämääni. He will own my life no more. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

sanelen

en sanele

ii

sanelet

et sanele

iii

sanelee

ei sanele

Plural

Positive

Negative

i

sanelemme / sanellaan

emme sanele / ei sanella

ii

sanelette

ette sanele

iii

sanelevat

eivät sanele

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

sanelin

en sanellut

ii

sanelit

et sanellut

iii

saneli

ei sanellut

Plural

Positive

Negative

i

sanelimme / saneltiin

emme sanelleet / ei saneltu

ii

sanelitte

ette sanelleet

iii

sanelivat

eivät sanelleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen sanellut

en ole sanellut

ii

olet sanellut

et ole sanellut

iii

on sanellut

ei ole sanellut

Plural

Positive

Negative

i

olemme sanelleet

emme ole sanelleet

ii

olette sanelleet

ette ole sanelleet

iii

ovat sanelleet

eivät ole sanelleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin sanellut

en ollut sanellut

ii

olit sanellut

et ollut sanellut

iii

oli sanellut

ei ollut sanellut

Plural

Positive

Negative

i

olimme sanelleet

emme olleet sanelleet

ii

olitte sanelleet

ette olleet sanelleet

iii

olivat sanelleet

eivät olleet sanelleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

sanelisin

en sanelisi

ii

sanelisit

et sanelisi

iii

sanelisi

ei sanelisi

Plural

Positive

Negative

i

sanelisimme

emme sanelisi

ii

sanelisitte

ette sanelisi

iii

sanelisivat

eivät sanelisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin sanellut

en olisi sanellut

ii

olisit sanellut

et olisi sanellut

iii

olisi sanellut

ei olisi sanellut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme sanelleet

emme olisi sanelleet

ii

olisitte sanelleet

ette olisi sanelleet

iii

olisivat sanelleet

eivät olisi sanelleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

sanellen

en sanelle

ii

sanellet

et sanelle

iii

sanellee

ei sanelle

Plural

Positive

Negative

i

sanellemme

emme sanelle

ii

sanellette

ette sanelle

iii

sanellevat

eivät sanelle

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen sanellut

en liene sanellut

ii

lienet sanellut

et liene sanellut

iii

lienee sanellut

ei liene sanellut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme sanelleet

emme liene sanelleet

ii

lienette sanelleet

ette liene sanelleet

iii

lienevät sanelleet

eivät liene sanelleet

Imperative

Singular

i

-

ii

sanele

iii

sanelkoon

Plural

i

sanelkaamme

ii

sanelkaa

iii

sanelkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

sanella

Tra

-ksi

sanellaksensa / sanellakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

sanellessa

Ins

-in

sanellen

Ine

-ssa

saneltaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

sanelemaan

Ine

-ssa

sanelemassa

Ela

-sta

sanelemasta

Ade

-lla

sanelemalla

Abe

-tta

sanelematta

Ins

-in

saneleman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

saneleminen

Par

-ta

sanelemista

Infinitive V

sanelemaisillaan / sanelemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

sanellaan

ei sanella

Imperfect

saneltiin

ei saneltu

Potential

saneltaneen

ei saneltane

Conditional

saneltaisiin

ei saneltaisi

Imperative Present

saneltakoon

älköön saneltako

Imperative Perfect

olkoon saneltu

älköön saneltu

Positive

Negative

Present

sanellaan

ei sanella

Imperfect

saneltiin

ei saneltu

Potential

saneltaneen

ei saneltane

Conditional

saneltaisiin

ei saneltaisi

Imperative Present

saneltakoon

älköön saneltako

Imperative Perfect

olkoon saneltu

älköön saneltu

Participle

Active

Passive

1st

saneleva

saneltava

2nd

sanellut

saneltu

3rd

sanelema

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sane

saneet

Par

-ta

sanetta

saneita / sanehia

Gen

-n

saneen

saneitten / saneiden / sanehien / sanehitten

Ill

mihin

saneeseen

saneisiin / saneihin / sanehisin

Ine

-ssa

saneessa

sanehissa / saneissa

Ela

-sta

saneesta

sanehista / saneista

All

-lle

saneelle

sanehille / saneille

Ade

-lla

saneella

sanehilla / saneilla

Abl

-lta

saneelta

sanehilta / saneilta

Tra

-ksi

saneeksi

sanehiksi / saneiksi

Ess

-na

saneena

sanehina / saneina

Abe

-tta

saneetta

sanehitta / saneitta

Com

-ne

-

sanehine / saneine

Ins

-in

-

sanehin / sanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sane

saneet

Par

-ta

sanetta

saneita / sanehia

Gen

-n

saneen

saneitten / saneiden / sanehien / sanehitten

Ill

mihin

saneeseen

saneisiin / saneihin / sanehisin

Ine

-ssa

saneessa

sanehissa / saneissa

Ela

-sta

saneesta

sanehista / saneista

All

-lle

saneelle

sanehille / saneille

Ade

-lla

saneella

sanehilla / saneilla

Abl

-lta

saneelta

sanehilta / saneilta

Tra

-ksi

saneeksi

sanehiksi / saneiksi

Ess

-na

saneena

sanehina / saneina

Abe

-tta

saneetta

sanehitta / saneitta

Com

-ne

-

sanehine / saneine

Ins

-in

-

sanehin / sanein

sane
a sane
to sane
sane in
of sane
Show more arrow right
KDE4; OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS; Europarl; Europarl v7 Hän katuu saneistaan. He regrets his words. Hän unohti saneistaan. He forgot the keys. Älä leiki saneillamme. Don't mess with us. Oli todella sane päätös lähteä lomalle. It was a really sane decision to go on vacation. Hän on ylpeä saneistaan. He is proud of his children. Saneillenne tämä viesti. this message to you all. Tein ehdotuksen saneille. I made a suggestion to the sanitation workers. Sane valinta on tärkeää terveyden kannalta. Making a sane choice is important for health reasons. Voit antaa saneille rahaa. You can give money to the sanitation workers. Saneinako on kaunis lintu. Saneinako is a beautiful bird. Show more arrow right

Wiktionary

(linguistics) vocable (word or utterance, especially with reference to its form rather than its meaning) word token Show more arrow right sana (“word”) +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

sane
kielitieteessä sananmuodon esiintymä Sane
antiikin aikainen kaupunki Akten niemellä nykyisellä Chalkidikín niemimaalla Sane
antiikin aikainen kaupunki Pallenen niemellä nykyisellä Chalkidikín niemimaalla
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saneeni

saneeni

saneesi

saneesi

saneensa

saneensa

Par

-ta

sanettani

saneitani / sanehiani

sanettasi

saneitasi / sanehiasi

sanettansa / sanettaan

saneitansa / saneitaan / sanehiansa / sanehiaan

Gen

-n

saneeni

saneitteni / saneideni / sanehieni / sanehitteni

saneesi

saneittesi / saneidesi / sanehiesi / sanehittesi

saneensa

saneittensa / saneidensa / sanehiensa / sanehittensa

Ill

mihin

saneeseeni

saneisiini / saneihini / sanehisini

saneeseesi

saneisiisi / saneihisi / sanehisisi

saneeseensa

saneisiinsa / saneihinsa / sanehisinsa

Ine

-ssa

saneessani

sanehissani / saneissani

saneessasi

sanehissasi / saneissasi

saneessansa / saneessaan

sanehissansa / sanehissaan / saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

saneestani

sanehistani / saneistani

saneestasi

sanehistasi / saneistasi

saneestansa / saneestaan

sanehistansa / sanehistaan / saneistansa / saneistaan

All

-lle

saneelleni

sanehilleni / saneilleni

saneellesi

sanehillesi / saneillesi

saneellensa / saneelleen

sanehillensa / sanehillean / saneillensa / saneillean

Ade

-lla

saneellani

sanehillani / saneillani

saneellasi

sanehillasi / saneillasi

saneellansa / saneellaan

sanehillansa / sanehillaan / saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saneeltani

sanehiltani / saneiltani

saneeltasi

sanehiltasi / saneiltasi

saneeltansa / saneeltaan

sanehiltansa / sanehiltaan / saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

saneekseni

sanehikseni / saneikseni

saneeksesi

sanehiksesi / saneiksesi

saneeksensa / saneekseen

sanehikseen / sanehiksensa / saneikseen / saneiksensa

Ess

-na

saneenani

sanehinani / saneinani

saneenasi

sanehinasi / saneinasi

saneenansa / saneenaan

sanehinansa / sanehinaan / saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

saneettani

sanehittani / saneittani

saneettasi

sanehittasi / saneittasi

saneettansa / saneettaan

sanehittansa / sanehittaan / saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

sanehineni / saneineni

-

sanehinesi / saneinesi

-

sanehineen / sanehinensa / saneineen / saneinensa

Singular

Plural

Nom

-

saneeni

saneesi

saneensa

saneeni

saneesi

saneensa

Par

-ta

sanettani

sanettasi

sanettansa / sanettaan

saneitani / sanehiani

saneitasi / sanehiasi

saneitansa / saneitaan / sanehiansa / sanehiaan

Gen

-n

saneeni

saneesi

saneensa

saneitteni / saneideni / sanehieni / sanehitteni

saneittesi / saneidesi / sanehiesi / sanehittesi

saneittensa / saneidensa / sanehiensa / sanehittensa

Ill

mihin

saneeseeni

saneeseesi

saneeseensa

saneisiini / saneihini / sanehisini

saneisiisi / saneihisi / sanehisisi

saneisiinsa / saneihinsa / sanehisinsa

Ine

-ssa

saneessani

saneessasi

saneessansa / saneessaan

sanehissani / saneissani

sanehissasi / saneissasi

sanehissansa / sanehissaan / saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

saneestani

saneestasi

saneestansa / saneestaan

sanehistani / saneistani

sanehistasi / saneistasi

sanehistansa / sanehistaan / saneistansa / saneistaan

All

-lle

saneelleni

saneellesi

saneellensa / saneelleen

sanehilleni / saneilleni

sanehillesi / saneillesi

sanehillensa / sanehillean / saneillensa / saneillean

Ade

-lla

saneellani

saneellasi

saneellansa / saneellaan

sanehillani / saneillani

sanehillasi / saneillasi

sanehillansa / sanehillaan / saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saneeltani

saneeltasi

saneeltansa / saneeltaan

sanehiltani / saneiltani

sanehiltasi / saneiltasi

sanehiltansa / sanehiltaan / saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

saneekseni

saneeksesi

saneeksensa / saneekseen

sanehikseni / saneikseni

sanehiksesi / saneiksesi

sanehikseen / sanehiksensa / saneikseen / saneiksensa

Ess

-na

saneenani

saneenasi

saneenansa / saneenaan

sanehinani / saneinani

sanehinasi / saneinasi

sanehinansa / sanehinaan / saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

saneettani

saneettasi

saneettansa / saneettaan

sanehittani / saneittani

sanehittasi / saneittasi

sanehittansa / sanehittaan / saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

-

-

sanehineni / saneineni

sanehinesi / saneinesi

sanehineen / sanehinensa / saneineen / saneinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saneemme

saneemme

saneenne

saneenne

saneensa

saneensa

Par

-ta

sanettamme

saneitamme / sanehiamme

sanettanne

saneitanne / sanehianne

sanettansa / sanettaan

saneitansa / saneitaan / sanehiansa / sanehiaan

Gen

-n

saneemme

saneittemme / saneidemme / sanehiemme / sanehittemme

saneenne

saneittenne / saneidenne / sanehienne / sanehittenne

saneensa

saneittensa / saneidensa / sanehiensa / sanehittensa

Ill

mihin

saneeseemme

saneisiimme / saneihimme / sanehisimme

saneeseenne

saneisiinne / saneihinne / sanehisinne

saneeseensa

saneisiinsa / saneihinsa / sanehisinsa

Ine

-ssa

saneessamme

sanehissamme / saneissamme

saneessanne

sanehissanne / saneissanne

saneessansa / saneessaan

sanehissansa / sanehissaan / saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

saneestamme

sanehistamme / saneistamme

saneestanne

sanehistanne / saneistanne

saneestansa / saneestaan

sanehistansa / sanehistaan / saneistansa / saneistaan

All

-lle

saneellemme

sanehillemme / saneillemme

saneellenne

sanehillenne / saneillenne

saneellensa / saneelleen

sanehillensa / sanehillean / saneillensa / saneillean

Ade

-lla

saneellamme

sanehillamme / saneillamme

saneellanne

sanehillanne / saneillanne

saneellansa / saneellaan

sanehillansa / sanehillaan / saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saneeltamme

sanehiltamme / saneiltamme

saneeltanne

sanehiltanne / saneiltanne

saneeltansa / saneeltaan

sanehiltansa / sanehiltaan / saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

saneeksemme

sanehiksemme / saneiksemme

saneeksenne

sanehiksenne / saneiksenne

saneeksensa / saneekseen

sanehikseen / sanehiksensa / saneikseen / saneiksensa

Ess

-na

saneenamme

sanehinamme / saneinamme

saneenanne

sanehinanne / saneinanne

saneenansa / saneenaan

sanehinansa / sanehinaan / saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

saneettamme

sanehittamme / saneittamme

saneettanne

sanehittanne / saneittanne

saneettansa / saneettaan

sanehittansa / sanehittaan / saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

sanehinemme / saneinemme

-

sanehinenne / saneinenne

-

sanehineen / sanehinensa / saneineen / saneinensa

Singular

Plural

Nom

-

saneemme

saneenne

saneensa

saneemme

saneenne

saneensa

Par

-ta

sanettamme

sanettanne

sanettansa / sanettaan

saneitamme / sanehiamme

saneitanne / sanehianne

saneitansa / saneitaan / sanehiansa / sanehiaan

Gen

-n

saneemme

saneenne

saneensa

saneittemme / saneidemme / sanehiemme / sanehittemme

saneittenne / saneidenne / sanehienne / sanehittenne

saneittensa / saneidensa / sanehiensa / sanehittensa

Ill

mihin

saneeseemme

saneeseenne

saneeseensa

saneisiimme / saneihimme / sanehisimme

saneisiinne / saneihinne / sanehisinne

saneisiinsa / saneihinsa / sanehisinsa

Ine

-ssa

saneessamme

saneessanne

saneessansa / saneessaan

sanehissamme / saneissamme

sanehissanne / saneissanne

sanehissansa / sanehissaan / saneissansa / saneissaan

Ela

-sta

saneestamme

saneestanne

saneestansa / saneestaan

sanehistamme / saneistamme

sanehistanne / saneistanne

sanehistansa / sanehistaan / saneistansa / saneistaan

All

-lle

saneellemme

saneellenne

saneellensa / saneelleen

sanehillemme / saneillemme

sanehillenne / saneillenne

sanehillensa / sanehillean / saneillensa / saneillean

Ade

-lla

saneellamme

saneellanne

saneellansa / saneellaan

sanehillamme / saneillamme

sanehillanne / saneillanne

sanehillansa / sanehillaan / saneillansa / saneillaan

Abl

-lta

saneeltamme

saneeltanne

saneeltansa / saneeltaan

sanehiltamme / saneiltamme

sanehiltanne / saneiltanne

sanehiltansa / sanehiltaan / saneiltansa / saneiltaan

Tra

-ksi

saneeksemme

saneeksenne

saneeksensa / saneekseen

sanehiksemme / saneiksemme

sanehiksenne / saneiksenne

sanehikseen / sanehiksensa / saneikseen / saneiksensa

Ess

-na

saneenamme

saneenanne

saneenansa / saneenaan

sanehinamme / saneinamme

sanehinanne / saneinanne

sanehinansa / sanehinaan / saneinansa / saneinaan

Abe

-tta

saneettamme

saneettanne

saneettansa / saneettaan

sanehittamme / saneittamme

sanehittanne / saneittanne

sanehittansa / sanehittaan / saneittansa / saneittaan

Com

-ne

-

-

-

sanehinemme / saneinemme

sanehinenne / saneinenne

sanehineen / sanehinensa / saneineen / saneinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leva

levat

Par

-ta

levaa

levoja

Gen

-n

levan

levojen

Ill

mihin

levaan

levoihin

Ine

-ssa

levassa

levoissa

Ela

-sta

levasta

levoista

All

-lle

levalle

levoille

Ade

-lla

levalla

levoilla

Abl

-lta

levalta

levoilta

Tra

-ksi

levaksi

levoiksi

Ess

-na

levana

levoina

Abe

-tta

levatta

levoitta

Com

-ne

-

levoine

Ins

-in

-

levoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leva

levat

Par

-ta

levaa

levoja

Gen

-n

levan

levojen

Ill

mihin

levaan

levoihin

Ine

-ssa

levassa

levoissa

Ela

-sta

levasta

levoista

All

-lle

levalle

levoille

Ade

-lla

levalla

levoilla

Abl

-lta

levalta

levoilta

Tra

-ksi

levaksi

levoiksi

Ess

-na

levana

levoina

Abe

-tta

levatta

levoitta

Com

-ne

-

levoine

Ins

-in

-

levoin

alga levä
leva
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; oj4; Europarl; ParaCrawl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus - Finnish-English; JRC-Acquis Parallel Corpus - Finnish-English Leva on tärkeä osa ekosysteemiä. Leva is an important part of the ecosystem. Hän oli levoissani kipeä. He was sick in my bed. Bulgarian leva (BGN. Bulgarian lev (BGN. Leva tuottaa hengityksessä energiaa. Leva produces energy in respiration. Leva saa ravintonsa auringonvalosta. Leva gets its nutrients from sunlight. Kiitos paljon levoiltanne! Thank you very much for your rest! Olen levoilla koko päivän. I will be resting all day. Levoissani nukun aina hyvin. I always sleep well in my bed. Olen levoissani rauhallinen. I am calm in my bed. Levoillanne oli paljon tilaa. There was a lot of space on your beds. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levani

levani

levasi

levasi

levansa

levansa

Par

-ta

levaani

levojani

levaasi

levojasi

levaansa / levaaan

levojansa / levojaan

Gen

-n

levani

levojeni

levasi

levojesi

levansa

levojensa

Ill

mihin

levaani

levoihini

levaasi

levoihisi

levaansa

levoihinsa

Ine

-ssa

levassani

levoissani

levassasi

levoissasi

levassansa / levassaan

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastani

levoistani

levastasi

levoistasi

levastansa / levastaan

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levalleni

levoilleni

levallesi

levoillesi

levallensa / levalleen

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallani

levoillani

levallasi

levoillasi

levallansa / levallaan

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltani

levoiltani

levaltasi

levoiltasi

levaltansa / levaltaan

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levakseni

levoikseni

levaksesi

levoiksesi

levaksensa / levakseen

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanani

levoinani

levanasi

levoinasi

levanansa / levanaan

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattani

levoittani

levattasi

levoittasi

levattansa / levattaan

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

levoineni

-

levoinesi

-

levoinensa / levoineen

Singular

Plural

Nom

-

levani

levasi

levansa

levani

levasi

levansa

Par

-ta

levaani

levaasi

levaansa / levaaan

levojani

levojasi

levojansa / levojaan

Gen

-n

levani

levasi

levansa

levojeni

levojesi

levojensa

Ill

mihin

levaani

levaasi

levaansa

levoihini

levoihisi

levoihinsa

Ine

-ssa

levassani

levassasi

levassansa / levassaan

levoissani

levoissasi

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastani

levastasi

levastansa / levastaan

levoistani

levoistasi

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levalleni

levallesi

levallensa / levalleen

levoilleni

levoillesi

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallani

levallasi

levallansa / levallaan

levoillani

levoillasi

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltani

levaltasi

levaltansa / levaltaan

levoiltani

levoiltasi

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levakseni

levaksesi

levaksensa / levakseen

levoikseni

levoiksesi

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanani

levanasi

levanansa / levanaan

levoinani

levoinasi

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattani

levattasi

levattansa / levattaan

levoittani

levoittasi

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

-

-

levoineni

levoinesi

levoinensa / levoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levamme

levamme

levanne

levanne

levansa

levansa

Par

-ta

levaamme

levojamme

levaanne

levojanne

levaansa / levaaan

levojansa / levojaan

Gen

-n

levamme

levojemme

levanne

levojenne

levansa

levojensa

Ill

mihin

levaamme

levoihimme

levaanne

levoihinne

levaansa

levoihinsa

Ine

-ssa

levassamme

levoissamme

levassanne

levoissanne

levassansa / levassaan

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastamme

levoistamme

levastanne

levoistanne

levastansa / levastaan

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levallemme

levoillemme

levallenne

levoillenne

levallensa / levalleen

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallamme

levoillamme

levallanne

levoillanne

levallansa / levallaan

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltamme

levoiltamme

levaltanne

levoiltanne

levaltansa / levaltaan

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levaksemme

levoiksemme

levaksenne

levoiksenne

levaksensa / levakseen

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanamme

levoinamme

levananne

levoinanne

levanansa / levanaan

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattamme

levoittamme

levattanne

levoittanne

levattansa / levattaan

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

levoinemme

-

levoinenne

-

levoinensa / levoineen

Singular

Plural

Nom

-

levamme

levanne

levansa

levamme

levanne

levansa

Par

-ta

levaamme

levaanne

levaansa / levaaan

levojamme

levojanne

levojansa / levojaan

Gen

-n

levamme

levanne

levansa

levojemme

levojenne

levojensa

Ill

mihin

levaamme

levaanne

levaansa

levoihimme

levoihinne

levoihinsa

Ine

-ssa

levassamme

levassanne

levassansa / levassaan

levoissamme

levoissanne

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastamme

levastanne

levastansa / levastaan

levoistamme

levoistanne

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levallemme

levallenne

levallensa / levalleen

levoillemme

levoillenne

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallamme

levallanne

levallansa / levallaan

levoillamme

levoillanne

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltamme

levaltanne

levaltansa / levaltaan

levoiltamme

levoiltanne

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levaksemme

levaksenne

levaksensa / levakseen

levoiksemme

levoiksenne

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanamme

levananne

levanansa / levanaan

levoinamme

levoinanne

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattamme

levattanne

levattansa / levattaan

levoittamme

levoittanne

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

-

-

levoinemme

levoinenne

levoinensa / levoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en sanele

Solve

ii

sanelet

et sanele

iii

ei sanele

Solve

Plural

Positive

Negative

i

sanelemme / sanellaan

emme sanele / ei sanella

ii

sanelette

ette Solve

iii

sanelevat

eivät sanele

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en sanele
Solve

ii

saneletet sanele

iii

ei sanele
Solve

Plural

PositiveNegative

i

sanelemme / sanellaanemme sanele / ei sanella

ii

saneletteette
Solve

iii

sanelevateivät sanele
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

sanelin

en sanellut

ii

et sanellut

Solve

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

sanelimme / saneltiin

emme sanelleet / ei saneltu

ii

sanelitte

ette Solve

iii

sanelivat

eivät sanelleet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

sanelinen sanellut

ii

et sanellut
Solve

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

sanelimme / saneltiinemme sanelleet / ei saneltu

ii

sanelitteette
Solve

iii

sanelivateivät sanelleet
Imperative Solved!

sinä

sanele

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

sanele

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en sanelisi

Solve

ii

sanelisit

et sanelisi

iii

sanelisi

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

sanelisimme

emme sanelisi

ii

ette sanelisi

Solve

iii

sanelisivat

eivät sanelisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en sanelisi
Solve

ii

sanelisitet sanelisi

iii

sanelisiei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

sanelisimmeemme sanelisi

ii

ette sanelisi
Solve

iii

sanelisivateivät sanelisi

Singular

Plural

Nom

-

sane

saneet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

saneen

saneitten / saneiden / sanehien / sanehitten

Ill

mihin

saneeseen

Solve

Ine

-ssa

sanehissa / saneissa

Solve

Ela

-sta

saneesta

sanehista / saneista

All

-lle

saneelle

Solve

Ade

-lla

saneella

sanehilla / saneilla

Abl

-lta

saneelta

sanehilta / saneilta

Tra

-ksi

sanehiksi / saneiksi

Solve

Ess

-na

saneena

sanehina / saneina

Abe

-tta

saneetta

sanehitta / saneitta

Com

-ne

-

sanehine / saneine

Ins

-in

-

sanehin / sanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sane

saneet

Par

-ta

Gen

-n

saneen

saneitten / saneiden / sanehien / sanehitten

Ill

mihin

saneeseen

Ine

-ssa

sanehissa / saneissa

Ela

-sta

saneesta

sanehista / saneista

All

-lle

saneelle

Ade

-lla

saneella

sanehilla / saneilla

Abl

-lta

saneelta

sanehilta / saneilta

Tra

-ksi

sanehiksi / saneiksi

Ess

-na

saneena

sanehina / saneina

Abe

-tta

saneetta

sanehitta / saneitta

Com

-ne

-

sanehine / saneine

Ins

-in

-

sanehin / sanein

Singular

Plural

Nom

-

leva

levat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

levan

levojen

Ill

mihin

levaan

Solve

Ine

-ssa

levoissa

Solve

Ela

-sta

levasta

levoista

All

-lle

levalle

Solve

Ade

-lla

levalla

levoilla

Abl

-lta

levalta

levoilta

Tra

-ksi

levoiksi

Solve

Ess

-na

levana

levoina

Abe

-tta

levatta

levoitta

Com

-ne

-

levoine

Ins

-in

-

levoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leva

levat

Par

-ta

Gen

-n

levan

levojen

Ill

mihin

levaan

Ine

-ssa

levoissa

Ela

-sta

levasta

levoista

All

-lle

levalle

Ade

-lla

levalla

levoilla

Abl

-lta

levalta

levoilta

Tra

-ksi

levoiksi

Ess

-na

levana

levoina

Abe

-tta

levatta

levoitta

Com

-ne

-

levoine

Ins

-in

-

levoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept