sanelevat |
Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural |
|
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ leva |
Noun, Plural Nominative |
to dictate | sanella, määrätä |
to set | asettaa, säätää, valita, määrätä, laittaa, sanella |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sanelen |
|
ii |
sanelet |
|
iii |
sanelee |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sanelemme / sanellaan |
|
ii |
sanelette |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sanelin |
|
ii |
sanelit |
|
iii |
saneli |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sanelimme / saneltiin |
|
ii |
sanelitte |
|
iii |
sanelivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen sanellut |
en ole sanellut |
ii |
olet sanellut |
et ole sanellut |
iii |
on sanellut |
ei ole sanellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme sanelleet |
emme ole sanelleet |
ii |
olette sanelleet |
ette ole sanelleet |
iii |
ovat sanelleet |
eivät ole sanelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin sanellut |
en ollut sanellut |
ii |
olit sanellut |
et ollut sanellut |
iii |
oli sanellut |
ei ollut sanellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme sanelleet |
emme olleet sanelleet |
ii |
olitte sanelleet |
ette olleet sanelleet |
iii |
olivat sanelleet |
eivät olleet sanelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sanelisin |
|
ii |
sanelisit |
|
iii |
sanelisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sanelisimme |
|
ii |
sanelisitte |
|
iii |
sanelisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin sanellut |
en olisi sanellut |
ii |
olisit sanellut |
et olisi sanellut |
iii |
olisi sanellut |
ei olisi sanellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme sanelleet |
emme olisi sanelleet |
ii |
olisitte sanelleet |
ette olisi sanelleet |
iii |
olisivat sanelleet |
eivät olisi sanelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sanellen |
en sanelle |
ii |
sanellet |
et sanelle |
iii |
sanellee |
ei sanelle |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sanellemme |
emme sanelle |
ii |
sanellette |
ette sanelle |
iii |
sanellevat |
eivät sanelle |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen sanellut |
en liene sanellut |
ii |
lienet sanellut |
et liene sanellut |
iii |
lienee sanellut |
ei liene sanellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme sanelleet |
emme liene sanelleet |
ii |
lienette sanelleet |
ette liene sanelleet |
iii |
lienevät sanelleet |
eivät liene sanelleet |
Singular
i |
- |
ii |
sanele |
iii |
sanelkoon |
Plural
i |
sanelkaamme |
ii |
sanelkaa |
iii |
sanelkoot |
Nom |
- |
sanella |
Tra |
-ksi |
sanellaksensa / sanellakseen |
Ine |
-ssa |
sanellessa |
Ins |
-in |
sanellen |
Ine |
-ssa |
saneltaessa (passive) |
Ill |
mihin |
sanelemaan |
Ine |
-ssa |
sanelemassa |
Ela |
-sta |
sanelemasta |
Ade |
-lla |
sanelemalla |
Abe |
-tta |
sanelematta |
Ins |
-in |
saneleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
saneleminen |
Par |
-ta |
sanelemista |
sanelemaisillaan / sanelemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
sanellaan |
ei sanella |
Imperfect |
saneltiin |
ei saneltu |
Potential |
saneltaneen |
ei saneltane |
Conditional |
saneltaisiin |
ei saneltaisi |
Imperative Present |
saneltakoon |
älköön saneltako |
Imperative Perfect |
olkoon saneltu |
älköön saneltu |
Positive
Negative
Present
sanellaan
ei sanella
Imperfect
saneltiin
ei saneltu
Potential
saneltaneen
ei saneltane
Conditional
saneltaisiin
ei saneltaisi
Imperative Present
saneltakoon
älköön saneltako
Imperative Perfect
olkoon saneltu
älköön saneltu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
saneleva |
saneltava |
2nd |
sanellut |
saneltu |
3rd |
sanelema |
- |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
sane |
saneet |
Par |
-ta |
sanetta |
saneita / sanehia |
Gen |
-n |
saneen |
saneitten / saneiden / sanehien / sanehitten |
Ill |
mihin |
saneeseen |
saneisiin / saneihin / sanehisin |
Ine |
-ssa |
saneessa |
sanehissa / saneissa |
Ela |
-sta |
saneesta |
sanehista / saneista |
All |
-lle |
saneelle |
sanehille / saneille |
Ade |
-lla |
saneella |
sanehilla / saneilla |
Abl |
-lta |
saneelta |
sanehilta / saneilta |
Tra |
-ksi |
saneeksi |
sanehiksi / saneiksi |
Ess |
-na |
saneena |
sanehina / saneina |
Abe |
-tta |
saneetta |
sanehitta / saneitta |
Com |
-ne |
- |
sanehine / saneine |
Ins |
-in |
- |
sanehin / sanein |
Singular
Plural
Nom
-
sane
saneet
Par
-ta
sanetta
saneita / sanehia
Gen
-n
saneen
saneitten / saneiden / sanehien / sanehitten
Ill
mihin
saneeseen
saneisiin / saneihin / sanehisin
Ine
-ssa
saneessa
sanehissa / saneissa
Ela
-sta
saneesta
sanehista / saneista
All
-lle
saneelle
sanehille / saneille
Ade
-lla
saneella
sanehilla / saneilla
Abl
-lta
saneelta
sanehilta / saneilta
Tra
-ksi
saneeksi
sanehiksi / saneiksi
Ess
-na
saneena
sanehina / saneina
Abe
-tta
saneetta
sanehitta / saneitta
Com
-ne
-
sanehine / saneine
Ins
-in
-
sanehin / sanein
sane | |
a sane | |
to sane | |
sane in | |
of sane |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sanee |
sanee |
sanee |
sanee |
sanee |
sanee |
Par |
-ta |
sanetta |
saneita |
sanetta |
saneita |
sanetta |
saneita |
Gen |
-n |
sanee |
saneitte |
sanee |
saneitte |
sanee |
saneitte |
Ill |
mihin |
saneesee |
saneisii |
saneesee |
saneisii |
saneesee |
saneisii |
Ine |
-ssa |
saneessa |
sanehissa |
saneessa |
sanehissa |
saneessa |
sanehissa |
Ela |
-sta |
saneesta |
sanehista |
saneesta |
sanehista |
saneesta |
sanehista |
All |
-lle |
saneelle |
sanehille |
saneelle |
sanehille |
saneelle |
sanehille |
Ade |
-lla |
saneella |
sanehilla |
saneella |
sanehilla |
saneella |
sanehilla |
Abl |
-lta |
saneelta |
sanehilta |
saneelta |
sanehilta |
saneelta |
sanehilta |
Tra |
-ksi |
saneekse |
sanehikse |
saneekse |
sanehikse |
saneekse |
sanehiks |
Ess |
-na |
saneena |
sanehina |
saneena |
sanehina |
saneena |
sanehina |
Abe |
-tta |
saneetta |
sanehitta |
saneetta |
sanehitta |
saneetta |
sanehitta |
Com |
-ne |
- |
sanehine |
- |
sanehine |
- |
sanehin |
Singular
Plural
Nom
-
sanee
sanee
sanee
sanee
sanee
sanee
Par
-ta
sanetta
sanetta
sanetta
saneita
saneita
saneita
Gen
-n
sanee
sanee
sanee
saneitte
saneitte
saneitte
Ill
mihin
saneesee
saneesee
saneesee
saneisii
saneisii
saneisii
Ine
-ssa
saneessa
saneessa
saneessa
sanehissa
sanehissa
sanehissa
Ela
-sta
saneesta
saneesta
saneesta
sanehista
sanehista
sanehista
All
-lle
saneelle
saneelle
saneelle
sanehille
sanehille
sanehille
Ade
-lla
saneella
saneella
saneella
sanehilla
sanehilla
sanehilla
Abl
-lta
saneelta
saneelta
saneelta
sanehilta
sanehilta
sanehilta
Tra
-ksi
saneekse
saneekse
saneekse
sanehikse
sanehikse
sanehiks
Ess
-na
saneena
saneena
saneena
sanehina
sanehina
sanehina
Abe
-tta
saneetta
saneetta
saneetta
sanehitta
sanehitta
sanehitta
Com
-ne
-
-
-
sanehine
sanehine
sanehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sanee |
sanee |
sanee |
sanee |
sanee |
sanee |
Par |
-ta |
sanetta |
saneita |
sanetta |
saneita |
sanetta |
saneita |
Gen |
-n |
sanee |
saneitte |
sanee |
saneitte |
sanee |
saneitte |
Ill |
mihin |
saneesee |
saneisii |
saneesee |
saneisii |
saneesee |
saneisii |
Ine |
-ssa |
saneessa |
sanehissa |
saneessa |
sanehissa |
saneessa |
sanehissa |
Ela |
-sta |
saneesta |
sanehista |
saneesta |
sanehista |
saneesta |
sanehista |
All |
-lle |
saneelle |
sanehille |
saneelle |
sanehille |
saneelle |
sanehille |
Ade |
-lla |
saneella |
sanehilla |
saneella |
sanehilla |
saneella |
sanehilla |
Abl |
-lta |
saneelta |
sanehilta |
saneelta |
sanehilta |
saneelta |
sanehilta |
Tra |
-ksi |
saneekse |
sanehikse |
saneekse |
sanehikse |
saneekse |
sanehiks |
Ess |
-na |
saneena |
sanehina |
saneena |
sanehina |
saneena |
sanehina |
Abe |
-tta |
saneetta |
sanehitta |
saneetta |
sanehitta |
saneetta |
sanehitta |
Com |
-ne |
- |
sanehine |
- |
sanehine |
- |
sanehin |
Singular
Plural
Nom
-
sanee
sanee
sanee
sanee
sanee
sanee
Par
-ta
sanetta
sanetta
sanetta
saneita
saneita
saneita
Gen
-n
sanee
sanee
sanee
saneitte
saneitte
saneitte
Ill
mihin
saneesee
saneesee
saneesee
saneisii
saneisii
saneisii
Ine
-ssa
saneessa
saneessa
saneessa
sanehissa
sanehissa
sanehissa
Ela
-sta
saneesta
saneesta
saneesta
sanehista
sanehista
sanehista
All
-lle
saneelle
saneelle
saneelle
sanehille
sanehille
sanehille
Ade
-lla
saneella
saneella
saneella
sanehilla
sanehilla
sanehilla
Abl
-lta
saneelta
saneelta
saneelta
sanehilta
sanehilta
sanehilta
Tra
-ksi
saneekse
saneekse
saneekse
sanehikse
sanehikse
sanehiks
Ess
-na
saneena
saneena
saneena
sanehina
sanehina
sanehina
Abe
-tta
saneetta
saneetta
saneetta
sanehitta
sanehitta
sanehitta
Com
-ne
-
-
-
sanehine
sanehine
sanehin
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
leva |
levat |
Par |
-ta |
levaa |
levoja |
Gen |
-n |
levan |
levojen |
Ill |
mihin |
levaan |
levoihin |
Ine |
-ssa |
levassa |
levoissa |
Ela |
-sta |
levasta |
levoista |
All |
-lle |
levalle |
levoille |
Ade |
-lla |
levalla |
levoilla |
Abl |
-lta |
levalta |
levoilta |
Tra |
-ksi |
levaksi |
levoiksi |
Ess |
-na |
levana |
levoina |
Abe |
-tta |
levatta |
levoitta |
Com |
-ne |
- |
levoine |
Ins |
-in |
- |
levoin |
Singular
Plural
Nom
-
leva
levat
Par
-ta
levaa
levoja
Gen
-n
levan
levojen
Ill
mihin
levaan
levoihin
Ine
-ssa
levassa
levoissa
Ela
-sta
levasta
levoista
All
-lle
levalle
levoille
Ade
-lla
levalla
levoilla
Abl
-lta
levalta
levoilta
Tra
-ksi
levaksi
levoiksi
Ess
-na
levana
levoina
Abe
-tta
levatta
levoitta
Com
-ne
-
levoine
Ins
-in
-
levoin
alga | levä |
leva |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
leva |
leva |
leva |
leva |
leva |
leva |
Par |
-ta |
levaa |
levoja |
levaa |
levoja |
levaa |
levoja |
Gen |
-n |
leva |
levoje |
leva |
levoje |
leva |
levoje |
Ill |
mihin |
levaa |
levoihi |
levaa |
levoihi |
levaa |
levoihi |
Ine |
-ssa |
levassa |
levoissa |
levassa |
levoissa |
levassa |
levoissa |
Ela |
-sta |
levasta |
levoista |
levasta |
levoista |
levasta |
levoista |
All |
-lle |
levalle |
levoille |
levalle |
levoille |
levalle |
levoille |
Ade |
-lla |
levalla |
levoilla |
levalla |
levoilla |
levalla |
levoilla |
Abl |
-lta |
levalta |
levoilta |
levalta |
levoilta |
levalta |
levoilta |
Tra |
-ksi |
levakse |
levoikse |
levakse |
levoikse |
levakse |
levoikse |
Ess |
-na |
levana |
levoina |
levana |
levoina |
levana |
levoina |
Abe |
-tta |
levatta |
levoitta |
levatta |
levoitta |
levatta |
levoitta |
Com |
-ne |
- |
levoine |
- |
levoine |
- |
levoine |
Singular
Plural
Nom
-
leva
leva
leva
leva
leva
leva
Par
-ta
levaa
levaa
levaa
levoja
levoja
levoja
Gen
-n
leva
leva
leva
levoje
levoje
levoje
Ill
mihin
levaa
levaa
levaa
levoihi
levoihi
levoihi
Ine
-ssa
levassa
levassa
levassa
levoissa
levoissa
levoissa
Ela
-sta
levasta
levasta
levasta
levoista
levoista
levoista
All
-lle
levalle
levalle
levalle
levoille
levoille
levoille
Ade
-lla
levalla
levalla
levalla
levoilla
levoilla
levoilla
Abl
-lta
levalta
levalta
levalta
levoilta
levoilta
levoilta
Tra
-ksi
levakse
levakse
levakse
levoikse
levoikse
levoikse
Ess
-na
levana
levana
levana
levoina
levoina
levoina
Abe
-tta
levatta
levatta
levatta
levoitta
levoitta
levoitta
Com
-ne
-
-
-
levoine
levoine
levoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
leva |
leva |
leva |
leva |
leva |
leva |
Par |
-ta |
levaa |
levoja |
levaa |
levoja |
levaa |
levoja |
Gen |
-n |
leva |
levoje |
leva |
levoje |
leva |
levoje |
Ill |
mihin |
levaa |
levoihi |
levaa |
levoihi |
levaa |
levoihi |
Ine |
-ssa |
levassa |
levoissa |
levassa |
levoissa |
levassa |
levoissa |
Ela |
-sta |
levasta |
levoista |
levasta |
levoista |
levasta |
levoista |
All |
-lle |
levalle |
levoille |
levalle |
levoille |
levalle |
levoille |
Ade |
-lla |
levalla |
levoilla |
levalla |
levoilla |
levalla |
levoilla |
Abl |
-lta |
levalta |
levoilta |
levalta |
levoilta |
levalta |
levoilta |
Tra |
-ksi |
levakse |
levoikse |
levakse |
levoikse |
levakse |
levoikse |
Ess |
-na |
levana |
levoina |
levana |
levoina |
levana |
levoina |
Abe |
-tta |
levatta |
levoitta |
levatta |
levoitta |
levatta |
levoitta |
Com |
-ne |
- |
levoine |
- |
levoine |
- |
levoine |
Singular
Plural
Nom
-
leva
leva
leva
leva
leva
leva
Par
-ta
levaa
levaa
levaa
levoja
levoja
levoja
Gen
-n
leva
leva
leva
levoje
levoje
levoje
Ill
mihin
levaa
levaa
levaa
levoihi
levoihi
levoihi
Ine
-ssa
levassa
levassa
levassa
levoissa
levoissa
levoissa
Ela
-sta
levasta
levasta
levasta
levoista
levoista
levoista
All
-lle
levalle
levalle
levalle
levoille
levoille
levoille
Ade
-lla
levalla
levalla
levalla
levoilla
levoilla
levoilla
Abl
-lta
levalta
levalta
levalta
levoilta
levoilta
levoilta
Tra
-ksi
levakse
levakse
levakse
levoikse
levoikse
levoikse
Ess
-na
levana
levana
levana
levoina
levoina
levoina
Abe
-tta
levatta
levatta
levatta
levoitta
levoitta
levoitta
Com
-ne
-
-
-
levoine
levoine
levoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net