ruandalaista |
Noun, Singular Partitive |
|
Adjective, Singular Partitive |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ laki |
Noun, Singular Elative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ laki |
Noun, Plural Elative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruandalainen |
ruandalaiset |
Par |
-ta |
ruandalaisia |
|
Gen |
-n |
ruandalaisen |
ruandalaisien / ruandalaisten |
Ill |
mihin |
ruandalaiseen |
ruandalaisiin |
Ine |
-ssa |
ruandalaisessa |
ruandalaisissa |
Ela |
-sta |
ruandalaisesta |
ruandalaisista |
All |
-lle |
ruandalaiselle |
ruandalaisille |
Ade |
-lla |
ruandalaisella |
ruandalaisilla |
Abl |
-lta |
ruandalaiselta |
ruandalaisilta |
Tra |
-ksi |
ruandalaiseksi |
ruandalaisiksi |
Ess |
-na |
ruandalaisena |
ruandalaisina |
Abe |
-tta |
ruandalaisetta |
ruandalaisitta |
Com |
-ne |
- |
ruandalaisine |
Ins |
-in |
- |
ruandalaisin |
Singular
Plural
Nom
-
ruandalainen
ruandalaiset
Par
-ta
ruandalaisia
Gen
-n
ruandalaisen
ruandalaisien / ruandalaisten
Ill
mihin
ruandalaiseen
ruandalaisiin
Ine
-ssa
ruandalaisessa
ruandalaisissa
Ela
-sta
ruandalaisesta
ruandalaisista
All
-lle
ruandalaiselle
ruandalaisille
Ade
-lla
ruandalaisella
ruandalaisilla
Abl
-lta
ruandalaiselta
ruandalaisilta
Tra
-ksi
ruandalaiseksi
ruandalaisiksi
Ess
-na
ruandalaisena
ruandalaisina
Abe
-tta
ruandalaisetta
ruandalaisitta
Com
-ne
-
ruandalaisine
Ins
-in
-
ruandalaisin
| Rubby | |
| Rubber |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruandalaise |
ruandalaise |
ruandalaise |
ruandalaise |
ruandalaise |
ruandalaise |
Par |
-ta |
ruandalaista |
ruandalaisia |
ruandalaista |
ruandalaisia |
ruandalaista |
ruandalaisia |
Gen |
-n |
ruandalaise |
ruandalaisie |
ruandalaise |
ruandalaisie |
ruandalaise |
ruandalaisie |
Ill |
mihin |
ruandalaisee |
ruandalaisii |
ruandalaisee |
ruandalaisii |
ruandalaisee |
ruandalaisii |
Ine |
-ssa |
ruandalaisessa |
ruandalaisissa |
ruandalaisessa |
ruandalaisissa |
ruandalaisessa |
ruandalaisissa |
Ela |
-sta |
ruandalaisesta |
ruandalaisista |
ruandalaisesta |
ruandalaisista |
ruandalaisesta |
ruandalaisista |
All |
-lle |
ruandalaiselle |
ruandalaisille |
ruandalaiselle |
ruandalaisille |
ruandalaiselle |
ruandalaisille |
Ade |
-lla |
ruandalaisella |
ruandalaisilla |
ruandalaisella |
ruandalaisilla |
ruandalaisella |
ruandalaisilla |
Abl |
-lta |
ruandalaiselta |
ruandalaisilta |
ruandalaiselta |
ruandalaisilta |
ruandalaiselta |
ruandalaisilta |
Tra |
-ksi |
ruandalaisekse |
ruandalaisikse |
ruandalaisekse |
ruandalaisikse |
ruandalaisekse |
ruandalaisikse |
Ess |
-na |
ruandalaisena |
ruandalaisina |
ruandalaisena |
ruandalaisina |
ruandalaisena |
ruandalaisina |
Abe |
-tta |
ruandalaisetta |
ruandalaisitta |
ruandalaisetta |
ruandalaisitta |
ruandalaisetta |
ruandalaisitta |
Com |
-ne |
- |
ruandalaisine |
- |
ruandalaisine |
- |
ruandalaisine |
Singular
Plural
Nom
-
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
Par
-ta
ruandalaista
ruandalaista
ruandalaista
ruandalaisia
ruandalaisia
ruandalaisia
Gen
-n
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaisie
ruandalaisie
ruandalaisie
Ill
mihin
ruandalaisee
ruandalaisee
ruandalaisee
ruandalaisii
ruandalaisii
ruandalaisii
Ine
-ssa
ruandalaisessa
ruandalaisessa
ruandalaisessa
ruandalaisissa
ruandalaisissa
ruandalaisissa
Ela
-sta
ruandalaisesta
ruandalaisesta
ruandalaisesta
ruandalaisista
ruandalaisista
ruandalaisista
All
-lle
ruandalaiselle
ruandalaiselle
ruandalaiselle
ruandalaisille
ruandalaisille
ruandalaisille
Ade
-lla
ruandalaisella
ruandalaisella
ruandalaisella
ruandalaisilla
ruandalaisilla
ruandalaisilla
Abl
-lta
ruandalaiselta
ruandalaiselta
ruandalaiselta
ruandalaisilta
ruandalaisilta
ruandalaisilta
Tra
-ksi
ruandalaisekse
ruandalaisekse
ruandalaisekse
ruandalaisikse
ruandalaisikse
ruandalaisikse
Ess
-na
ruandalaisena
ruandalaisena
ruandalaisena
ruandalaisina
ruandalaisina
ruandalaisina
Abe
-tta
ruandalaisetta
ruandalaisetta
ruandalaisetta
ruandalaisitta
ruandalaisitta
ruandalaisitta
Com
-ne
-
-
-
ruandalaisine
ruandalaisine
ruandalaisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruandalaise |
ruandalaise |
ruandalaise |
ruandalaise |
ruandalaise |
ruandalaise |
Par |
-ta |
ruandalaista |
ruandalaisia |
ruandalaista |
ruandalaisia |
ruandalaista |
ruandalaisia |
Gen |
-n |
ruandalaise |
ruandalaisie |
ruandalaise |
ruandalaisie |
ruandalaise |
ruandalaisie |
Ill |
mihin |
ruandalaisee |
ruandalaisii |
ruandalaisee |
ruandalaisii |
ruandalaisee |
ruandalaisii |
Ine |
-ssa |
ruandalaisessa |
ruandalaisissa |
ruandalaisessa |
ruandalaisissa |
ruandalaisessa |
ruandalaisissa |
Ela |
-sta |
ruandalaisesta |
ruandalaisista |
ruandalaisesta |
ruandalaisista |
ruandalaisesta |
ruandalaisista |
All |
-lle |
ruandalaiselle |
ruandalaisille |
ruandalaiselle |
ruandalaisille |
ruandalaiselle |
ruandalaisille |
Ade |
-lla |
ruandalaisella |
ruandalaisilla |
ruandalaisella |
ruandalaisilla |
ruandalaisella |
ruandalaisilla |
Abl |
-lta |
ruandalaiselta |
ruandalaisilta |
ruandalaiselta |
ruandalaisilta |
ruandalaiselta |
ruandalaisilta |
Tra |
-ksi |
ruandalaisekse |
ruandalaisikse |
ruandalaisekse |
ruandalaisikse |
ruandalaisekse |
ruandalaisikse |
Ess |
-na |
ruandalaisena |
ruandalaisina |
ruandalaisena |
ruandalaisina |
ruandalaisena |
ruandalaisina |
Abe |
-tta |
ruandalaisetta |
ruandalaisitta |
ruandalaisetta |
ruandalaisitta |
ruandalaisetta |
ruandalaisitta |
Com |
-ne |
- |
ruandalaisine |
- |
ruandalaisine |
- |
ruandalaisine |
Singular
Plural
Nom
-
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
Par
-ta
ruandalaista
ruandalaista
ruandalaista
ruandalaisia
ruandalaisia
ruandalaisia
Gen
-n
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaise
ruandalaisie
ruandalaisie
ruandalaisie
Ill
mihin
ruandalaisee
ruandalaisee
ruandalaisee
ruandalaisii
ruandalaisii
ruandalaisii
Ine
-ssa
ruandalaisessa
ruandalaisessa
ruandalaisessa
ruandalaisissa
ruandalaisissa
ruandalaisissa
Ela
-sta
ruandalaisesta
ruandalaisesta
ruandalaisesta
ruandalaisista
ruandalaisista
ruandalaisista
All
-lle
ruandalaiselle
ruandalaiselle
ruandalaiselle
ruandalaisille
ruandalaisille
ruandalaisille
Ade
-lla
ruandalaisella
ruandalaisella
ruandalaisella
ruandalaisilla
ruandalaisilla
ruandalaisilla
Abl
-lta
ruandalaiselta
ruandalaiselta
ruandalaiselta
ruandalaisilta
ruandalaisilta
ruandalaisilta
Tra
-ksi
ruandalaisekse
ruandalaisekse
ruandalaisekse
ruandalaisikse
ruandalaisikse
ruandalaisikse
Ess
-na
ruandalaisena
ruandalaisena
ruandalaisena
ruandalaisina
ruandalaisina
ruandalaisina
Abe
-tta
ruandalaisetta
ruandalaisetta
ruandalaisetta
ruandalaisitta
ruandalaisitta
ruandalaisitta
Com
-ne
-
-
-
ruandalaisine
ruandalaisine
ruandalaisine
| Rubby | |
| Rubber |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruandalainen |
ruandalaiset |
Par |
-ta |
ruandalaisia |
|
Gen |
-n |
ruandalaisen |
ruandalaisien / ruandalaisten |
Ill |
mihin |
ruandalaiseen |
ruandalaisiin |
Ine |
-ssa |
ruandalaisessa |
ruandalaisissa |
Ela |
-sta |
ruandalaisesta |
ruandalaisista |
All |
-lle |
ruandalaiselle |
ruandalaisille |
Ade |
-lla |
ruandalaisella |
ruandalaisilla |
Abl |
-lta |
ruandalaiselta |
ruandalaisilta |
Tra |
-ksi |
ruandalaiseksi |
ruandalaisiksi |
Ess |
-na |
ruandalaisena / ruandalaisna |
ruandalaisina |
Abe |
-tta |
ruandalaisetta |
ruandalaisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ruandalaisin |
Singular
Plural
Nom
-
ruandalainen
ruandalaiset
Par
-ta
ruandalaisia
Gen
-n
ruandalaisen
ruandalaisien / ruandalaisten
Ill
mihin
ruandalaiseen
ruandalaisiin
Ine
-ssa
ruandalaisessa
ruandalaisissa
Ela
-sta
ruandalaisesta
ruandalaisista
All
-lle
ruandalaiselle
ruandalaisille
Ade
-lla
ruandalaisella
ruandalaisilla
Abl
-lta
ruandalaiselta
ruandalaisilta
Tra
-ksi
ruandalaiseksi
ruandalaisiksi
Ess
-na
ruandalaisena / ruandalaisna
ruandalaisina
Abe
-tta
ruandalaisetta
ruandalaisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ruandalaisin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruandalaisempi |
ruandalaisemmat |
Par |
-ta |
ruandalaisempaa |
ruandalaisempia |
Gen |
-n |
ruandalaisemman |
ruandalaisempien |
Ill |
mihin |
ruandalaisempiin |
ruandalaisempiin |
Ine |
-ssa |
ruandalaisemmassa |
ruandalaisemmissa |
Ela |
-sta |
ruandalaisemmasta |
ruandalaisemmista |
All |
-lle |
ruandalaisemmalle |
ruandalaisemmille |
Ade |
-lla |
ruandalaisemmalla |
ruandalaisemmilla |
Abl |
-lta |
ruandalaisemmalta |
ruandalaisemmilta |
Tra |
-ksi |
ruandalaisemmaksi |
ruandalaisemmiksi |
Ess |
-na |
ruandalaisempana |
ruandalaisempina |
Abe |
-tta |
ruandalaisemmatta |
ruandalaisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ruandalaisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
ruandalaisempi
ruandalaisemmat
Par
-ta
ruandalaisempaa
ruandalaisempia
Gen
-n
ruandalaisemman
ruandalaisempien
Ill
mihin
ruandalaisempiin
ruandalaisempiin
Ine
-ssa
ruandalaisemmassa
ruandalaisemmissa
Ela
-sta
ruandalaisemmasta
ruandalaisemmista
All
-lle
ruandalaisemmalle
ruandalaisemmille
Ade
-lla
ruandalaisemmalla
ruandalaisemmilla
Abl
-lta
ruandalaisemmalta
ruandalaisemmilta
Tra
-ksi
ruandalaisemmaksi
ruandalaisemmiksi
Ess
-na
ruandalaisempana
ruandalaisempina
Abe
-tta
ruandalaisemmatta
ruandalaisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ruandalaisemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruandalaisin |
ruandalaisimmat |
Par |
-ta |
ruandalaisinta |
ruandalaisimpia |
Gen |
-n |
ruandalaisimman |
ruandalaisinten / ruandalaisimpien |
Ill |
mihin |
ruandalaisimpaan |
ruandalaisimpiin |
Ine |
-ssa |
ruandalaisimmassa |
ruandalaisimmissa |
Ela |
-sta |
ruandalaisimmasta |
ruandalaisimmista |
All |
-lle |
ruandalaisimmalle |
ruandalaisimmille |
Ade |
-lla |
ruandalaisimmalla |
ruandalaisimmilla |
Abl |
-lta |
ruandalaisimmalta |
ruandalaisimmilta |
Tra |
-ksi |
ruandalaisimmaksi |
ruandalaisimmiksi |
Ess |
-na |
ruandalaisimpana |
ruandalaisimpina |
Abe |
-tta |
ruandalaisimmatta |
ruandalaisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ruandalaisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
ruandalaisin
ruandalaisimmat
Par
-ta
ruandalaisinta
ruandalaisimpia
Gen
-n
ruandalaisimman
ruandalaisinten / ruandalaisimpien
Ill
mihin
ruandalaisimpaan
ruandalaisimpiin
Ine
-ssa
ruandalaisimmassa
ruandalaisimmissa
Ela
-sta
ruandalaisimmasta
ruandalaisimmista
All
-lle
ruandalaisimmalle
ruandalaisimmille
Ade
-lla
ruandalaisimmalla
ruandalaisimmilla
Abl
-lta
ruandalaisimmalta
ruandalaisimmilta
Tra
-ksi
ruandalaisimmaksi
ruandalaisimmiksi
Ess
-na
ruandalaisimpana
ruandalaisimpina
Abe
-tta
ruandalaisimmatta
ruandalaisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ruandalaisimmin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruanda |
ruandat |
Par |
-ta |
ruandaa |
ruandoja |
Gen |
-n |
ruandan |
ruandojen |
Ill |
mihin |
ruandaan |
ruandoihin |
Ine |
-ssa |
ruandassa |
ruandoissa |
Ela |
-sta |
ruandasta |
ruandoista |
All |
-lle |
ruandalle |
ruandoille |
Ade |
-lla |
ruandalla |
ruandoilla |
Abl |
-lta |
ruandalta |
ruandoilta |
Tra |
-ksi |
ruandaksi |
ruandoiksi |
Ess |
-na |
ruandana |
ruandoina |
Abe |
-tta |
ruandatta |
ruandoitta |
Com |
-ne |
- |
ruandoine |
Ins |
-in |
- |
ruandoin |
Singular
Plural
Nom
-
ruanda
ruandat
Par
-ta
ruandaa
ruandoja
Gen
-n
ruandan
ruandojen
Ill
mihin
ruandaan
ruandoihin
Ine
-ssa
ruandassa
ruandoissa
Ela
-sta
ruandasta
ruandoista
All
-lle
ruandalle
ruandoille
Ade
-lla
ruandalla
ruandoilla
Abl
-lta
ruandalta
ruandoilta
Tra
-ksi
ruandaksi
ruandoiksi
Ess
-na
ruandana
ruandoina
Abe
-tta
ruandatta
ruandoitta
Com
-ne
-
ruandoine
Ins
-in
-
ruandoin
| rusta | |
| Rwandan |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruanda |
ruanda |
ruanda |
ruanda |
ruanda |
ruanda |
Par |
-ta |
ruandaa |
ruandoja |
ruandaa |
ruandoja |
ruandaa |
ruandoja |
Gen |
-n |
ruanda |
ruandoje |
ruanda |
ruandoje |
ruanda |
ruandoje |
Ill |
mihin |
ruandaa |
ruandoihi |
ruandaa |
ruandoihi |
ruandaa |
ruandoihi |
Ine |
-ssa |
ruandassa |
ruandoissa |
ruandassa |
ruandoissa |
ruandassa |
ruandoissa |
Ela |
-sta |
ruandasta |
ruandoista |
ruandasta |
ruandoista |
ruandasta |
ruandoista |
All |
-lle |
ruandalle |
ruandoille |
ruandalle |
ruandoille |
ruandalle |
ruandoille |
Ade |
-lla |
ruandalla |
ruandoilla |
ruandalla |
ruandoilla |
ruandalla |
ruandoilla |
Abl |
-lta |
ruandalta |
ruandoilta |
ruandalta |
ruandoilta |
ruandalta |
ruandoilta |
Tra |
-ksi |
ruandakse |
ruandoikse |
ruandakse |
ruandoikse |
ruandakse |
ruandoikse |
Ess |
-na |
ruandana |
ruandoina |
ruandana |
ruandoina |
ruandana |
ruandoina |
Abe |
-tta |
ruandatta |
ruandoitta |
ruandatta |
ruandoitta |
ruandatta |
ruandoitta |
Com |
-ne |
- |
ruandoine |
- |
ruandoine |
- |
ruandoine |
Singular
Plural
Nom
-
ruanda
ruanda
ruanda
ruanda
ruanda
ruanda
Par
-ta
ruandaa
ruandaa
ruandaa
ruandoja
ruandoja
ruandoja
Gen
-n
ruanda
ruanda
ruanda
ruandoje
ruandoje
ruandoje
Ill
mihin
ruandaa
ruandaa
ruandaa
ruandoihi
ruandoihi
ruandoihi
Ine
-ssa
ruandassa
ruandassa
ruandassa
ruandoissa
ruandoissa
ruandoissa
Ela
-sta
ruandasta
ruandasta
ruandasta
ruandoista
ruandoista
ruandoista
All
-lle
ruandalle
ruandalle
ruandalle
ruandoille
ruandoille
ruandoille
Ade
-lla
ruandalla
ruandalla
ruandalla
ruandoilla
ruandoilla
ruandoilla
Abl
-lta
ruandalta
ruandalta
ruandalta
ruandoilta
ruandoilta
ruandoilta
Tra
-ksi
ruandakse
ruandakse
ruandakse
ruandoikse
ruandoikse
ruandoikse
Ess
-na
ruandana
ruandana
ruandana
ruandoina
ruandoina
ruandoina
Abe
-tta
ruandatta
ruandatta
ruandatta
ruandoitta
ruandoitta
ruandoitta
Com
-ne
-
-
-
ruandoine
ruandoine
ruandoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruanda |
ruanda |
ruanda |
ruanda |
ruanda |
ruanda |
Par |
-ta |
ruandaa |
ruandoja |
ruandaa |
ruandoja |
ruandaa |
ruandoja |
Gen |
-n |
ruanda |
ruandoje |
ruanda |
ruandoje |
ruanda |
ruandoje |
Ill |
mihin |
ruandaa |
ruandoihi |
ruandaa |
ruandoihi |
ruandaa |
ruandoihi |
Ine |
-ssa |
ruandassa |
ruandoissa |
ruandassa |
ruandoissa |
ruandassa |
ruandoissa |
Ela |
-sta |
ruandasta |
ruandoista |
ruandasta |
ruandoista |
ruandasta |
ruandoista |
All |
-lle |
ruandalle |
ruandoille |
ruandalle |
ruandoille |
ruandalle |
ruandoille |
Ade |
-lla |
ruandalla |
ruandoilla |
ruandalla |
ruandoilla |
ruandalla |
ruandoilla |
Abl |
-lta |
ruandalta |
ruandoilta |
ruandalta |
ruandoilta |
ruandalta |
ruandoilta |
Tra |
-ksi |
ruandakse |
ruandoikse |
ruandakse |
ruandoikse |
ruandakse |
ruandoikse |
Ess |
-na |
ruandana |
ruandoina |
ruandana |
ruandoina |
ruandana |
ruandoina |
Abe |
-tta |
ruandatta |
ruandoitta |
ruandatta |
ruandoitta |
ruandatta |
ruandoitta |
Com |
-ne |
- |
ruandoine |
- |
ruandoine |
- |
ruandoine |
Singular
Plural
Nom
-
ruanda
ruanda
ruanda
ruanda
ruanda
ruanda
Par
-ta
ruandaa
ruandaa
ruandaa
ruandoja
ruandoja
ruandoja
Gen
-n
ruanda
ruanda
ruanda
ruandoje
ruandoje
ruandoje
Ill
mihin
ruandaa
ruandaa
ruandaa
ruandoihi
ruandoihi
ruandoihi
Ine
-ssa
ruandassa
ruandassa
ruandassa
ruandoissa
ruandoissa
ruandoissa
Ela
-sta
ruandasta
ruandasta
ruandasta
ruandoista
ruandoista
ruandoista
All
-lle
ruandalle
ruandalle
ruandalle
ruandoille
ruandoille
ruandoille
Ade
-lla
ruandalla
ruandalla
ruandalla
ruandoilla
ruandoilla
ruandoilla
Abl
-lta
ruandalta
ruandalta
ruandalta
ruandoilta
ruandoilta
ruandoilta
Tra
-ksi
ruandakse
ruandakse
ruandakse
ruandoikse
ruandoikse
ruandoikse
Ess
-na
ruandana
ruandana
ruandana
ruandoina
ruandoina
ruandoina
Abe
-tta
ruandatta
ruandatta
ruandatta
ruandoitta
ruandoitta
ruandoitta
Com
-ne
-
-
-
ruandoine
ruandoine
ruandoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laki |
lait / laet / la’it |
Par |
-ta |
lakia / lakea |
lakeja / lakia |
Gen |
-n |
lain / laen / la’in |
lakien |
Ill |
mihin |
lakiin / lakeen |
lakeihin / lakiin |
Ine |
-ssa |
laissa / laessa / la’issa |
laeissa / la’eissa / laissa |
Ela |
-sta |
laista / laesta / la’ista |
laeista / la’eista / laista |
All |
-lle |
laille / laelle / la’ille |
laeille / la’eille / laille |
Ade |
-lla |
lailla / laella / la’illa |
laeilla / la’eilla / lailla |
Abl |
-lta |
lailta / laelta / la’ilta |
laeilta / la’eilta / lailta |
Tra |
-ksi |
laiksi / laeksi / la’iksi |
laeiksi / la’eiksi / laiksi |
Ess |
-na |
lakina / lakena |
lakeina / lakina |
Abe |
-tta |
laitta / laetta / la’itta |
laeitta / la’eitta / laitta |
Com |
-ne |
- |
lakeine / lakine |
Ins |
-in |
- |
laein / la’ein / lain |
Singular
Plural
Nom
-
laki
lait / laet / la’it
Par
-ta
lakia / lakea
lakeja / lakia
Gen
-n
lain / laen / la’in
lakien
Ill
mihin
lakiin / lakeen
lakeihin / lakiin
Ine
-ssa
laissa / laessa / la’issa
laeissa / la’eissa / laissa
Ela
-sta
laista / laesta / la’ista
laeista / la’eista / laista
All
-lle
laille / laelle / la’ille
laeille / la’eille / laille
Ade
-lla
lailla / laella / la’illa
laeilla / la’eilla / lailla
Abl
-lta
lailta / laelta / la’ilta
laeilta / la’eilta / lailta
Tra
-ksi
laiksi / laeksi / la’iksi
laeiksi / la’eiksi / laiksi
Ess
-na
lakina / lakena
lakeina / lakina
Abe
-tta
laitta / laetta / la’itta
laeitta / la’eitta / laitta
Com
-ne
-
lakeine / lakine
Ins
-in
-
laein / la’ein / lain
| law | laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito |
| act | laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja |
| code | koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero |
| justice | oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus |
| principle | periaate, toimintaperiaate, laki |
| top | huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laki |
laki |
laki |
laki |
laki |
laki |
Par |
-ta |
lakia |
lakeja |
lakia |
lakeja |
lakia |
lakeja |
Gen |
-n |
laki |
lakie |
laki |
lakie |
laki |
lakie |
Ill |
mihin |
lakii |
lakeihi |
lakii |
lakeihi |
lakii |
lakeihi |
Ine |
-ssa |
laissa |
laeissa |
laissa |
laeissa |
laissa |
laeissa |
Ela |
-sta |
laista |
laeista |
laista |
laeista |
laista |
laeista |
All |
-lle |
laille |
laeille |
laille |
laeille |
laill |
laeille |
Ade |
-lla |
lailla |
laeilla |
lailla |
laeilla |
lailla |
laeilla |
Abl |
-lta |
lailta |
laeilta |
lailta |
laeilta |
lailta |
laeilta |
Tra |
-ksi |
laikse |
laeikse |
laikse |
laeikse |
laiks |
laeiks |
Ess |
-na |
lakina |
lakeina |
lakina |
lakeina |
lakina |
lakeina |
Abe |
-tta |
laitta |
laeitta |
laitta |
laeitta |
laitta |
laeitta |
Com |
-ne |
- |
lakeine |
- |
lakeine |
- |
lakein |
Singular
Plural
Nom
-
laki
laki
laki
laki
laki
laki
Par
-ta
lakia
lakia
lakia
lakeja
lakeja
lakeja
Gen
-n
laki
laki
laki
lakie
lakie
lakie
Ill
mihin
lakii
lakii
lakii
lakeihi
lakeihi
lakeihi
Ine
-ssa
laissa
laissa
laissa
laeissa
laeissa
laeissa
Ela
-sta
laista
laista
laista
laeista
laeista
laeista
All
-lle
laille
laille
laill
laeille
laeille
laeille
Ade
-lla
lailla
lailla
lailla
laeilla
laeilla
laeilla
Abl
-lta
lailta
lailta
lailta
laeilta
laeilta
laeilta
Tra
-ksi
laikse
laikse
laiks
laeikse
laeikse
laeiks
Ess
-na
lakina
lakina
lakina
lakeina
lakeina
lakeina
Abe
-tta
laitta
laitta
laitta
laeitta
laeitta
laeitta
Com
-ne
-
-
-
lakeine
lakeine
lakein
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laki |
laki |
laki |
laki |
laki |
laki |
Par |
-ta |
lakia |
lakeja |
lakia |
lakeja |
lakia |
lakeja |
Gen |
-n |
laki |
lakie |
laki |
lakie |
laki |
lakie |
Ill |
mihin |
lakii |
lakeihi |
lakii |
lakeihi |
lakii |
lakeihi |
Ine |
-ssa |
laissa |
laeissa |
laissa |
laeissa |
laissa |
laeissa |
Ela |
-sta |
laista |
laeista |
laista |
laeista |
laista |
laeista |
All |
-lle |
laille |
laeille |
laille |
laeille |
laill |
laeille |
Ade |
-lla |
lailla |
laeilla |
lailla |
laeilla |
lailla |
laeilla |
Abl |
-lta |
lailta |
laeilta |
lailta |
laeilta |
lailta |
laeilta |
Tra |
-ksi |
laikse |
laeikse |
laikse |
laeikse |
laiks |
laeiks |
Ess |
-na |
lakina |
lakeina |
lakina |
lakeina |
lakina |
lakeina |
Abe |
-tta |
laitta |
laeitta |
laitta |
laeitta |
laitta |
laeitta |
Com |
-ne |
- |
lakeine |
- |
lakeine |
- |
lakein |
Singular
Plural
Nom
-
laki
laki
laki
laki
laki
laki
Par
-ta
lakia
lakia
lakia
lakeja
lakeja
lakeja
Gen
-n
laki
laki
laki
lakie
lakie
lakie
Ill
mihin
lakii
lakii
lakii
lakeihi
lakeihi
lakeihi
Ine
-ssa
laissa
laissa
laissa
laeissa
laeissa
laeissa
Ela
-sta
laista
laista
laista
laeista
laeista
laeista
All
-lle
laille
laille
laill
laeille
laeille
laeille
Ade
-lla
lailla
lailla
lailla
laeilla
laeilla
laeilla
Abl
-lta
lailta
lailta
lailta
laeilta
laeilta
laeilta
Tra
-ksi
laikse
laikse
laiks
laeikse
laeikse
laeiks
Ess
-na
lakina
lakina
lakina
lakeina
lakeina
lakeina
Abe
-tta
laitta
laitta
laitta
laeitta
laeitta
laeitta
Com
-ne
-
-
-
lakeine
lakeine
lakein
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net