logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ruandalainen, noun

Word analysis
ruandalaista

ruandalaista

ruandalainen

Noun, Singular Partitive

ruandalainen

Adjective, Singular Partitive

ruanda

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Singular Elative

ruanda

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Plural Elative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruandalainen

ruandalaiset

Par

-ta

ruandalaista

ruandalaisia

Gen

-n

ruandalaisen

ruandalaisien / ruandalaisten

Ill

mihin

ruandalaiseen

ruandalaisiin

Ine

-ssa

ruandalaisessa

ruandalaisissa

Ela

-sta

ruandalaisesta

ruandalaisista

All

-lle

ruandalaiselle

ruandalaisille

Ade

-lla

ruandalaisella

ruandalaisilla

Abl

-lta

ruandalaiselta

ruandalaisilta

Tra

-ksi

ruandalaiseksi

ruandalaisiksi

Ess

-na

ruandalaisena

ruandalaisina

Abe

-tta

ruandalaisetta

ruandalaisitta

Com

-ne

-

ruandalaisine

Ins

-in

-

ruandalaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruandalainen

ruandalaiset

Par

-ta

ruandalaista

ruandalaisia

Gen

-n

ruandalaisen

ruandalaisien / ruandalaisten

Ill

mihin

ruandalaiseen

ruandalaisiin

Ine

-ssa

ruandalaisessa

ruandalaisissa

Ela

-sta

ruandalaisesta

ruandalaisista

All

-lle

ruandalaiselle

ruandalaisille

Ade

-lla

ruandalaisella

ruandalaisilla

Abl

-lta

ruandalaiselta

ruandalaisilta

Tra

-ksi

ruandalaiseksi

ruandalaisiksi

Ess

-na

ruandalaisena

ruandalaisina

Abe

-tta

ruandalaisetta

ruandalaisitta

Com

-ne

-

ruandalaisine

Ins

-in

-

ruandalaisin

Rubby
Rubber
Show more arrow right
jw2019; ParaCrawl Corpus; EurLex-2; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus Noin 2, 1 miljoonaa ruandalaista etsi turvapaikkaa naapurimaista. About 2.1 million Rwandans sought refuge in nearby African countries. Yli kaksi miljoonaa ruandalaista, etupäässä hutua, pakenee maasta, pääasiassa Kongoon. Over two million Rwandans, mostly Hutus, flee the country, mainly to Congo. Kansalaisuus: Ruandalainen. Nationality: Rwandan. Oikeusministeriös-Kansanmurhasta epäiltyä ruandalaista ei luovuteta Ruandaan. Oikeusministeriö - Ministry of Justice - Genocide suspect not to be extradited to Rwanda. En tunne ketään ruandalaista! Man, I don't know any Rwandans. Syntyi kaaos, kun ainakin kaksi miljoonaa ruandalaista etsi turvaa naapurimaihin kiireellä pystytetyistä leireistä. Chaos resulted as two million or more Rwandans sought refuge in hastily established camps in neighboring countries. Mikä maa huolii 20 ruandalaista orpolasta? Tell me, Paul, what country's gonna take 20 Rwandan orphans? Lopulta arviolta yli 500000 ruandalaista tapettiin. Eventually an estimated 500,000 or more Rwandans were killed. Kansalaisuus: ruandalainen. Nationality: Rwandan. Ruandalaiset juhlivat voittoa suurella innolla. The Rwandans celebrate the victory with great enthusiasm. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruandalaiseni

ruandalaiseni

ruandalaisesi

ruandalaisesi

ruandalaisensa

ruandalaisensa

Par

-ta

ruandalaistani

ruandalaisiani

ruandalaistasi

ruandalaisiasi

ruandalaistansa / ruandalaistaan

ruandalaisiansa / ruandalaisiaan

Gen

-n

ruandalaiseni

ruandalaisieni / ruandalaisteni

ruandalaisesi

ruandalaisiesi / ruandalaistesi

ruandalaisensa

ruandalaisiensa / ruandalaistensa

Ill

mihin

ruandalaiseeni

ruandalaisiini

ruandalaiseesi

ruandalaisiisi

ruandalaiseensa

ruandalaisiinsa

Ine

-ssa

ruandalaisessani

ruandalaisissani

ruandalaisessasi

ruandalaisissasi

ruandalaisessansa / ruandalaisessaan

ruandalaisissansa / ruandalaisissaan

Ela

-sta

ruandalaisestani

ruandalaisistani

ruandalaisestasi

ruandalaisistasi

ruandalaisestansa / ruandalaisestaan

ruandalaisistansa / ruandalaisistaan

All

-lle

ruandalaiselleni

ruandalaisilleni

ruandalaisellesi

ruandalaisillesi

ruandalaisellensa / ruandalaiselleen

ruandalaisillensa / ruandalaisillean

Ade

-lla

ruandalaisellani

ruandalaisillani

ruandalaisellasi

ruandalaisillasi

ruandalaisellansa / ruandalaisellaan

ruandalaisillansa / ruandalaisillaan

Abl

-lta

ruandalaiseltani

ruandalaisiltani

ruandalaiseltasi

ruandalaisiltasi

ruandalaiseltansa / ruandalaiseltaan

ruandalaisiltansa / ruandalaisiltaan

Tra

-ksi

ruandalaisekseni

ruandalaisikseni

ruandalaiseksesi

ruandalaisiksesi

ruandalaiseksensa / ruandalaisekseen

ruandalaisiksensa / ruandalaisikseen

Ess

-na

ruandalaisenani

ruandalaisinani

ruandalaisenasi

ruandalaisinasi

ruandalaisenansa / ruandalaisenaan

ruandalaisinansa / ruandalaisinaan

Abe

-tta

ruandalaisettani

ruandalaisittani

ruandalaisettasi

ruandalaisittasi

ruandalaisettansa / ruandalaisettaan

ruandalaisittansa / ruandalaisittaan

Com

-ne

-

ruandalaisineni

-

ruandalaisinesi

-

ruandalaisinensa / ruandalaisineen

Singular

Plural

Nom

-

ruandalaiseni

ruandalaisesi

ruandalaisensa

ruandalaiseni

ruandalaisesi

ruandalaisensa

Par

-ta

ruandalaistani

ruandalaistasi

ruandalaistansa / ruandalaistaan

ruandalaisiani

ruandalaisiasi

ruandalaisiansa / ruandalaisiaan

Gen

-n

ruandalaiseni

ruandalaisesi

ruandalaisensa

ruandalaisieni / ruandalaisteni

ruandalaisiesi / ruandalaistesi

ruandalaisiensa / ruandalaistensa

Ill

mihin

ruandalaiseeni

ruandalaiseesi

ruandalaiseensa

ruandalaisiini

ruandalaisiisi

ruandalaisiinsa

Ine

-ssa

ruandalaisessani

ruandalaisessasi

ruandalaisessansa / ruandalaisessaan

ruandalaisissani

ruandalaisissasi

ruandalaisissansa / ruandalaisissaan

Ela

-sta

ruandalaisestani

ruandalaisestasi

ruandalaisestansa / ruandalaisestaan

ruandalaisistani

ruandalaisistasi

ruandalaisistansa / ruandalaisistaan

All

-lle

ruandalaiselleni

ruandalaisellesi

ruandalaisellensa / ruandalaiselleen

ruandalaisilleni

ruandalaisillesi

ruandalaisillensa / ruandalaisillean

Ade

-lla

ruandalaisellani

ruandalaisellasi

ruandalaisellansa / ruandalaisellaan

ruandalaisillani

ruandalaisillasi

ruandalaisillansa / ruandalaisillaan

Abl

-lta

ruandalaiseltani

ruandalaiseltasi

ruandalaiseltansa / ruandalaiseltaan

ruandalaisiltani

ruandalaisiltasi

ruandalaisiltansa / ruandalaisiltaan

Tra

-ksi

ruandalaisekseni

ruandalaiseksesi

ruandalaiseksensa / ruandalaisekseen

ruandalaisikseni

ruandalaisiksesi

ruandalaisiksensa / ruandalaisikseen

Ess

-na

ruandalaisenani

ruandalaisenasi

ruandalaisenansa / ruandalaisenaan

ruandalaisinani

ruandalaisinasi

ruandalaisinansa / ruandalaisinaan

Abe

-tta

ruandalaisettani

ruandalaisettasi

ruandalaisettansa / ruandalaisettaan

ruandalaisittani

ruandalaisittasi

ruandalaisittansa / ruandalaisittaan

Com

-ne

-

-

-

ruandalaisineni

ruandalaisinesi

ruandalaisinensa / ruandalaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruandalaisemme

ruandalaisemme

ruandalaisenne

ruandalaisenne

ruandalaisensa

ruandalaisensa

Par

-ta

ruandalaistamme

ruandalaisiamme

ruandalaistanne

ruandalaisianne

ruandalaistansa / ruandalaistaan

ruandalaisiansa / ruandalaisiaan

Gen

-n

ruandalaisemme

ruandalaisiemme / ruandalaistemme

ruandalaisenne

ruandalaisienne / ruandalaistenne

ruandalaisensa

ruandalaisiensa / ruandalaistensa

Ill

mihin

ruandalaiseemme

ruandalaisiimme

ruandalaiseenne

ruandalaisiinne

ruandalaiseensa

ruandalaisiinsa

Ine

-ssa

ruandalaisessamme

ruandalaisissamme

ruandalaisessanne

ruandalaisissanne

ruandalaisessansa / ruandalaisessaan

ruandalaisissansa / ruandalaisissaan

Ela

-sta

ruandalaisestamme

ruandalaisistamme

ruandalaisestanne

ruandalaisistanne

ruandalaisestansa / ruandalaisestaan

ruandalaisistansa / ruandalaisistaan

All

-lle

ruandalaisellemme

ruandalaisillemme

ruandalaisellenne

ruandalaisillenne

ruandalaisellensa / ruandalaiselleen

ruandalaisillensa / ruandalaisillean

Ade

-lla

ruandalaisellamme

ruandalaisillamme

ruandalaisellanne

ruandalaisillanne

ruandalaisellansa / ruandalaisellaan

ruandalaisillansa / ruandalaisillaan

Abl

-lta

ruandalaiseltamme

ruandalaisiltamme

ruandalaiseltanne

ruandalaisiltanne

ruandalaiseltansa / ruandalaiseltaan

ruandalaisiltansa / ruandalaisiltaan

Tra

-ksi

ruandalaiseksemme

ruandalaisiksemme

ruandalaiseksenne

ruandalaisiksenne

ruandalaiseksensa / ruandalaisekseen

ruandalaisiksensa / ruandalaisikseen

Ess

-na

ruandalaisenamme

ruandalaisinamme

ruandalaisenanne

ruandalaisinanne

ruandalaisenansa / ruandalaisenaan

ruandalaisinansa / ruandalaisinaan

Abe

-tta

ruandalaisettamme

ruandalaisittamme

ruandalaisettanne

ruandalaisittanne

ruandalaisettansa / ruandalaisettaan

ruandalaisittansa / ruandalaisittaan

Com

-ne

-

ruandalaisinemme

-

ruandalaisinenne

-

ruandalaisinensa / ruandalaisineen

Singular

Plural

Nom

-

ruandalaisemme

ruandalaisenne

ruandalaisensa

ruandalaisemme

ruandalaisenne

ruandalaisensa

Par

-ta

ruandalaistamme

ruandalaistanne

ruandalaistansa / ruandalaistaan

ruandalaisiamme

ruandalaisianne

ruandalaisiansa / ruandalaisiaan

Gen

-n

ruandalaisemme

ruandalaisenne

ruandalaisensa

ruandalaisiemme / ruandalaistemme

ruandalaisienne / ruandalaistenne

ruandalaisiensa / ruandalaistensa

Ill

mihin

ruandalaiseemme

ruandalaiseenne

ruandalaiseensa

ruandalaisiimme

ruandalaisiinne

ruandalaisiinsa

Ine

-ssa

ruandalaisessamme

ruandalaisessanne

ruandalaisessansa / ruandalaisessaan

ruandalaisissamme

ruandalaisissanne

ruandalaisissansa / ruandalaisissaan

Ela

-sta

ruandalaisestamme

ruandalaisestanne

ruandalaisestansa / ruandalaisestaan

ruandalaisistamme

ruandalaisistanne

ruandalaisistansa / ruandalaisistaan

All

-lle

ruandalaisellemme

ruandalaisellenne

ruandalaisellensa / ruandalaiselleen

ruandalaisillemme

ruandalaisillenne

ruandalaisillensa / ruandalaisillean

Ade

-lla

ruandalaisellamme

ruandalaisellanne

ruandalaisellansa / ruandalaisellaan

ruandalaisillamme

ruandalaisillanne

ruandalaisillansa / ruandalaisillaan

Abl

-lta

ruandalaiseltamme

ruandalaiseltanne

ruandalaiseltansa / ruandalaiseltaan

ruandalaisiltamme

ruandalaisiltanne

ruandalaisiltansa / ruandalaisiltaan

Tra

-ksi

ruandalaiseksemme

ruandalaiseksenne

ruandalaiseksensa / ruandalaisekseen

ruandalaisiksemme

ruandalaisiksenne

ruandalaisiksensa / ruandalaisikseen

Ess

-na

ruandalaisenamme

ruandalaisenanne

ruandalaisenansa / ruandalaisenaan

ruandalaisinamme

ruandalaisinanne

ruandalaisinansa / ruandalaisinaan

Abe

-tta

ruandalaisettamme

ruandalaisettanne

ruandalaisettansa / ruandalaisettaan

ruandalaisittamme

ruandalaisittanne

ruandalaisittansa / ruandalaisittaan

Com

-ne

-

-

-

ruandalaisinemme

ruandalaisinenne

ruandalaisinensa / ruandalaisineen

Rubby
Rubber
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; ParaCrawl Corpus; EurLex-2; Europarl Parallel Corpus En tunne ketään ruandalaista! Man, I don't know any Rwandans. Mikä maa huolii 20 ruandalaista orpolasta? Tell me, Paul, what country's gonna take 20 Rwandan orphans? Lopulta arviolta yli 500000 ruandalaista tapettiin. Eventually an estimated 500,000 or more Rwandans were killed. Hanke hyödyttää lähes 300 000 ruandalaista, joista puolet on naisia. This project benefits nearly 300 000 Rwandan people, half of whom are women. Klo 17ns-19 tarjoillaan ruandalaista ruokaa, liukuva hinta 8ns-15. Ruoka on vegaaninen. Rwandan food will be served from 5-7 p.m. at a sliding scale price of 8-15 €. Kansalaisuus: ruandalainen. Nationality: Rwandan. Vähän yli kolmen kuukauden kuluessa yli 500000 ruandalaistas-miestä, naista ja lastas-kuoli. In little more than three months, over 500,000 Rwandans —men, women, and children—were dead. Hänen innostuksensa ja se, että hän ymmärsi ruandalaista luonteenlaatua, edisti teokraattista kehitystä. His enthusiasm and his understanding of the Rwandan personality helped propel theocratic progress. Samaan aikaan kun miljoona ruandalaista pakolaista kärsi nälkää, YK:n elimillä oli varastoissa ruokaa heitä varten. While a million Rwandan refugees were starving, UN agencies had stocks of food available to feed them. Ruandalaiset ovat ystävällisiä ja vieraanvaraisia ihmisiä. Ruandalaiset are friendly and hospitable people. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

ruandalainen

ruandalaiset

Par

-ta

ruandalaista

ruandalaisia

Gen

-n

ruandalaisen

ruandalaisien / ruandalaisten

Ill

mihin

ruandalaiseen

ruandalaisiin

Ine

-ssa

ruandalaisessa

ruandalaisissa

Ela

-sta

ruandalaisesta

ruandalaisista

All

-lle

ruandalaiselle

ruandalaisille

Ade

-lla

ruandalaisella

ruandalaisilla

Abl

-lta

ruandalaiselta

ruandalaisilta

Tra

-ksi

ruandalaiseksi

ruandalaisiksi

Ess

-na

ruandalaisena / ruandalaisna

ruandalaisina

Abe

-tta

ruandalaisetta

ruandalaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruandalaisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

ruandalainen

ruandalaiset

Par

-ta

ruandalaista

ruandalaisia

Gen

-n

ruandalaisen

ruandalaisien / ruandalaisten

Ill

mihin

ruandalaiseen

ruandalaisiin

Ine

-ssa

ruandalaisessa

ruandalaisissa

Ela

-sta

ruandalaisesta

ruandalaisista

All

-lle

ruandalaiselle

ruandalaisille

Ade

-lla

ruandalaisella

ruandalaisilla

Abl

-lta

ruandalaiselta

ruandalaisilta

Tra

-ksi

ruandalaiseksi

ruandalaisiksi

Ess

-na

ruandalaisena / ruandalaisna

ruandalaisina

Abe

-tta

ruandalaisetta

ruandalaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruandalaisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

ruandalaisempi

ruandalaisemmat

Par

-ta

ruandalaisempaa

ruandalaisempia

Gen

-n

ruandalaisemman

ruandalaisempien

Ill

mihin

ruandalaisempiin

ruandalaisempiin

Ine

-ssa

ruandalaisemmassa

ruandalaisemmissa

Ela

-sta

ruandalaisemmasta

ruandalaisemmista

All

-lle

ruandalaisemmalle

ruandalaisemmille

Ade

-lla

ruandalaisemmalla

ruandalaisemmilla

Abl

-lta

ruandalaisemmalta

ruandalaisemmilta

Tra

-ksi

ruandalaisemmaksi

ruandalaisemmiksi

Ess

-na

ruandalaisempana

ruandalaisempina

Abe

-tta

ruandalaisemmatta

ruandalaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruandalaisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

ruandalaisempi

ruandalaisemmat

Par

-ta

ruandalaisempaa

ruandalaisempia

Gen

-n

ruandalaisemman

ruandalaisempien

Ill

mihin

ruandalaisempiin

ruandalaisempiin

Ine

-ssa

ruandalaisemmassa

ruandalaisemmissa

Ela

-sta

ruandalaisemmasta

ruandalaisemmista

All

-lle

ruandalaisemmalle

ruandalaisemmille

Ade

-lla

ruandalaisemmalla

ruandalaisemmilla

Abl

-lta

ruandalaisemmalta

ruandalaisemmilta

Tra

-ksi

ruandalaisemmaksi

ruandalaisemmiksi

Ess

-na

ruandalaisempana

ruandalaisempina

Abe

-tta

ruandalaisemmatta

ruandalaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruandalaisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

ruandalaisin

ruandalaisimmat

Par

-ta

ruandalaisinta

ruandalaisimpia

Gen

-n

ruandalaisimman

ruandalaisinten / ruandalaisimpien

Ill

mihin

ruandalaisimpaan

ruandalaisimpiin

Ine

-ssa

ruandalaisimmassa

ruandalaisimmissa

Ela

-sta

ruandalaisimmasta

ruandalaisimmista

All

-lle

ruandalaisimmalle

ruandalaisimmille

Ade

-lla

ruandalaisimmalla

ruandalaisimmilla

Abl

-lta

ruandalaisimmalta

ruandalaisimmilta

Tra

-ksi

ruandalaisimmaksi

ruandalaisimmiksi

Ess

-na

ruandalaisimpana

ruandalaisimpina

Abe

-tta

ruandalaisimmatta

ruandalaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruandalaisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

ruandalaisin

ruandalaisimmat

Par

-ta

ruandalaisinta

ruandalaisimpia

Gen

-n

ruandalaisimman

ruandalaisinten / ruandalaisimpien

Ill

mihin

ruandalaisimpaan

ruandalaisimpiin

Ine

-ssa

ruandalaisimmassa

ruandalaisimmissa

Ela

-sta

ruandalaisimmasta

ruandalaisimmista

All

-lle

ruandalaisimmalle

ruandalaisimmille

Ade

-lla

ruandalaisimmalla

ruandalaisimmilla

Abl

-lta

ruandalaisimmalta

ruandalaisimmilta

Tra

-ksi

ruandalaisimmaksi

ruandalaisimmiksi

Ess

-na

ruandalaisimpana

ruandalaisimpina

Abe

-tta

ruandalaisimmatta

ruandalaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ruandalaisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruanda

ruandat

Par

-ta

ruandaa

ruandoja

Gen

-n

ruandan

ruandojen

Ill

mihin

ruandaan

ruandoihin

Ine

-ssa

ruandassa

ruandoissa

Ela

-sta

ruandasta

ruandoista

All

-lle

ruandalle

ruandoille

Ade

-lla

ruandalla

ruandoilla

Abl

-lta

ruandalta

ruandoilta

Tra

-ksi

ruandaksi

ruandoiksi

Ess

-na

ruandana

ruandoina

Abe

-tta

ruandatta

ruandoitta

Com

-ne

-

ruandoine

Ins

-in

-

ruandoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruanda

ruandat

Par

-ta

ruandaa

ruandoja

Gen

-n

ruandan

ruandojen

Ill

mihin

ruandaan

ruandoihin

Ine

-ssa

ruandassa

ruandoissa

Ela

-sta

ruandasta

ruandoista

All

-lle

ruandalle

ruandoille

Ade

-lla

ruandalla

ruandoilla

Abl

-lta

ruandalta

ruandoilta

Tra

-ksi

ruandaksi

ruandoiksi

Ess

-na

ruandana

ruandoina

Abe

-tta

ruandatta

ruandoitta

Com

-ne

-

ruandoine

Ins

-in

-

ruandoin

rusta
Rwandan
Show more arrow right
WikiMatrix; EurLex-2; eurlex-diff-2018-06-20; OPUS; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus v7 1. heinäkuutas-Ruanda ja Burundi itsenäistyivät. July 1 Rwanda and Burundi gain independence. Osoite: Rubavu Mudende, Ruanda. Address: Rubavu/Mudende, Rwanda. Syntymäpaikka: Bigogwe, Ruanda. Place of Birth: Bigogwe, Rwanda. YK:n joukot pettivät ruandan tasavallan kansan. The UN forces betrayed the people of the Rwandan Republic. Syntymäpaikka: a) Butera, Ruanda, b) Ngoma, Butare, Ruanda. Place of birth: (a) Butera, Rwanda, (b) Ngoma, Butare, Rwanda. Ruandassa ajetaan toisella puolella tietä. Apparently they drive on the other side of the road in Rwanda. Suurin osa ruandan kaasusta tulee turpeenpoltosta. Most of the Rwandan gas comes from burning peat. Iv) Belgian Kongon ja Ruandans-Urundin entisiä toimihenkilöitä varten:. (iv) for former employees of the Belgian Congo and Rwanda -Urundi:. Aihe: Talousapu Ruandalle ja Ugandalle. Subject: Financial assistance to Rwanda and Uganda. Ruandan parlamentti hyväksyi uuden rangaistuslainsäädännön. The parliament of Rwanda approved a new penal code. Show more arrow right

Wiktionary

Kinyarwanda (language) Show more arrow right

Wikipedia

Rwanda Coordinates: 1°57′S 29°52′E / 1.950°S 29.867°E / -1.950; 29.867. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruandani

ruandani

ruandasi

ruandasi

ruandansa

ruandansa

Par

-ta

ruandaani

ruandojani

ruandaasi

ruandojasi

ruandaansa / ruandaaan

ruandojansa / ruandojaan

Gen

-n

ruandani

ruandojeni

ruandasi

ruandojesi

ruandansa

ruandojensa

Ill

mihin

ruandaani

ruandoihini

ruandaasi

ruandoihisi

ruandaansa

ruandoihinsa

Ine

-ssa

ruandassani

ruandoissani

ruandassasi

ruandoissasi

ruandassansa / ruandassaan

ruandoissansa / ruandoissaan

Ela

-sta

ruandastani

ruandoistani

ruandastasi

ruandoistasi

ruandastansa / ruandastaan

ruandoistansa / ruandoistaan

All

-lle

ruandalleni

ruandoilleni

ruandallesi

ruandoillesi

ruandallensa / ruandalleen

ruandoillensa / ruandoillean

Ade

-lla

ruandallani

ruandoillani

ruandallasi

ruandoillasi

ruandallansa / ruandallaan

ruandoillansa / ruandoillaan

Abl

-lta

ruandaltani

ruandoiltani

ruandaltasi

ruandoiltasi

ruandaltansa / ruandaltaan

ruandoiltansa / ruandoiltaan

Tra

-ksi

ruandakseni

ruandoikseni

ruandaksesi

ruandoiksesi

ruandaksensa / ruandakseen

ruandoiksensa / ruandoikseen

Ess

-na

ruandanani

ruandoinani

ruandanasi

ruandoinasi

ruandanansa / ruandanaan

ruandoinansa / ruandoinaan

Abe

-tta

ruandattani

ruandoittani

ruandattasi

ruandoittasi

ruandattansa / ruandattaan

ruandoittansa / ruandoittaan

Com

-ne

-

ruandoineni

-

ruandoinesi

-

ruandoinensa / ruandoineen

Singular

Plural

Nom

-

ruandani

ruandasi

ruandansa

ruandani

ruandasi

ruandansa

Par

-ta

ruandaani

ruandaasi

ruandaansa / ruandaaan

ruandojani

ruandojasi

ruandojansa / ruandojaan

Gen

-n

ruandani

ruandasi

ruandansa

ruandojeni

ruandojesi

ruandojensa

Ill

mihin

ruandaani

ruandaasi

ruandaansa

ruandoihini

ruandoihisi

ruandoihinsa

Ine

-ssa

ruandassani

ruandassasi

ruandassansa / ruandassaan

ruandoissani

ruandoissasi

ruandoissansa / ruandoissaan

Ela

-sta

ruandastani

ruandastasi

ruandastansa / ruandastaan

ruandoistani

ruandoistasi

ruandoistansa / ruandoistaan

All

-lle

ruandalleni

ruandallesi

ruandallensa / ruandalleen

ruandoilleni

ruandoillesi

ruandoillensa / ruandoillean

Ade

-lla

ruandallani

ruandallasi

ruandallansa / ruandallaan

ruandoillani

ruandoillasi

ruandoillansa / ruandoillaan

Abl

-lta

ruandaltani

ruandaltasi

ruandaltansa / ruandaltaan

ruandoiltani

ruandoiltasi

ruandoiltansa / ruandoiltaan

Tra

-ksi

ruandakseni

ruandaksesi

ruandaksensa / ruandakseen

ruandoikseni

ruandoiksesi

ruandoiksensa / ruandoikseen

Ess

-na

ruandanani

ruandanasi

ruandanansa / ruandanaan

ruandoinani

ruandoinasi

ruandoinansa / ruandoinaan

Abe

-tta

ruandattani

ruandattasi

ruandattansa / ruandattaan

ruandoittani

ruandoittasi

ruandoittansa / ruandoittaan

Com

-ne

-

-

-

ruandoineni

ruandoinesi

ruandoinensa / ruandoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruandamme

ruandamme

ruandanne

ruandanne

ruandansa

ruandansa

Par

-ta

ruandaamme

ruandojamme

ruandaanne

ruandojanne

ruandaansa / ruandaaan

ruandojansa / ruandojaan

Gen

-n

ruandamme

ruandojemme

ruandanne

ruandojenne

ruandansa

ruandojensa

Ill

mihin

ruandaamme

ruandoihimme

ruandaanne

ruandoihinne

ruandaansa

ruandoihinsa

Ine

-ssa

ruandassamme

ruandoissamme

ruandassanne

ruandoissanne

ruandassansa / ruandassaan

ruandoissansa / ruandoissaan

Ela

-sta

ruandastamme

ruandoistamme

ruandastanne

ruandoistanne

ruandastansa / ruandastaan

ruandoistansa / ruandoistaan

All

-lle

ruandallemme

ruandoillemme

ruandallenne

ruandoillenne

ruandallensa / ruandalleen

ruandoillensa / ruandoillean

Ade

-lla

ruandallamme

ruandoillamme

ruandallanne

ruandoillanne

ruandallansa / ruandallaan

ruandoillansa / ruandoillaan

Abl

-lta

ruandaltamme

ruandoiltamme

ruandaltanne

ruandoiltanne

ruandaltansa / ruandaltaan

ruandoiltansa / ruandoiltaan

Tra

-ksi

ruandaksemme

ruandoiksemme

ruandaksenne

ruandoiksenne

ruandaksensa / ruandakseen

ruandoiksensa / ruandoikseen

Ess

-na

ruandanamme

ruandoinamme

ruandananne

ruandoinanne

ruandanansa / ruandanaan

ruandoinansa / ruandoinaan

Abe

-tta

ruandattamme

ruandoittamme

ruandattanne

ruandoittanne

ruandattansa / ruandattaan

ruandoittansa / ruandoittaan

Com

-ne

-

ruandoinemme

-

ruandoinenne

-

ruandoinensa / ruandoineen

Singular

Plural

Nom

-

ruandamme

ruandanne

ruandansa

ruandamme

ruandanne

ruandansa

Par

-ta

ruandaamme

ruandaanne

ruandaansa / ruandaaan

ruandojamme

ruandojanne

ruandojansa / ruandojaan

Gen

-n

ruandamme

ruandanne

ruandansa

ruandojemme

ruandojenne

ruandojensa

Ill

mihin

ruandaamme

ruandaanne

ruandaansa

ruandoihimme

ruandoihinne

ruandoihinsa

Ine

-ssa

ruandassamme

ruandassanne

ruandassansa / ruandassaan

ruandoissamme

ruandoissanne

ruandoissansa / ruandoissaan

Ela

-sta

ruandastamme

ruandastanne

ruandastansa / ruandastaan

ruandoistamme

ruandoistanne

ruandoistansa / ruandoistaan

All

-lle

ruandallemme

ruandallenne

ruandallensa / ruandalleen

ruandoillemme

ruandoillenne

ruandoillensa / ruandoillean

Ade

-lla

ruandallamme

ruandallanne

ruandallansa / ruandallaan

ruandoillamme

ruandoillanne

ruandoillansa / ruandoillaan

Abl

-lta

ruandaltamme

ruandaltanne

ruandaltansa / ruandaltaan

ruandoiltamme

ruandoiltanne

ruandoiltansa / ruandoiltaan

Tra

-ksi

ruandaksemme

ruandaksenne

ruandaksensa / ruandakseen

ruandoiksemme

ruandoiksenne

ruandoiksensa / ruandoikseen

Ess

-na

ruandanamme

ruandananne

ruandanansa / ruandanaan

ruandoinamme

ruandoinanne

ruandoinansa / ruandoinaan

Abe

-tta

ruandattamme

ruandattanne

ruandattansa / ruandattaan

ruandoittamme

ruandoittanne

ruandoittansa / ruandoittaan

Com

-ne

-

-

-

ruandoinemme

ruandoinenne

ruandoinensa / ruandoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept