reagoiko |
Verb, Present, 3rd person singular Question clitic |
|
reagoiko |
Verb, Imperfect, 3rd person singular Question clitic |
|
reagoiko |
Verb, Imperative singular |
| to respond to | reagoida, olla herkkä jllek |
| to react to | reagoida |
| to act up | oikutella, reagoida, käyttäytyä, konstailla |
| to rise to | reagoida |
| to be responsive to | reagoida, olla altis jllek |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoinko |
|
ii |
reagoitko |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoimmeko / reagoidaanko |
|
ii |
reagoitteko |
|
iii |
reagoivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoinko |
|
ii |
reagoitko |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoimmeko / reagoitiinko |
|
ii |
reagoitteko |
|
iii |
reagoivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen reagoinutko |
en ole reagoinutko |
ii |
olet reagoinutko |
et ole reagoinutko |
iii |
on reagoinutko |
ei ole reagoinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme reagoineetko |
emme ole reagoineetko |
ii |
olette reagoineetko |
ette ole reagoineetko |
iii |
ovat reagoineetko |
eivät ole reagoineetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin reagoinutko |
en ollut reagoinutko |
ii |
olit reagoinutko |
et ollut reagoinutko |
iii |
oli reagoinutko |
ei ollut reagoinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme reagoineetko |
emme olleet reagoineetko |
ii |
olitte reagoineetko |
ette olleet reagoineetko |
iii |
olivat reagoineetko |
eivät olleet reagoineetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoisinko |
|
ii |
reagoisitko |
|
iii |
reagoisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoisimmeko |
|
ii |
reagoisitteko |
|
iii |
reagoisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin reagoinutko |
en olisi reagoinutko |
ii |
olisit reagoinutko |
et olisi reagoinutko |
iii |
olisi reagoinutko |
ei olisi reagoinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme reagoineetko |
emme olisi reagoineetko |
ii |
olisitte reagoineetko |
ette olisi reagoineetko |
iii |
olisivat reagoineetko |
eivät olisi reagoineetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoinenko |
en reagoineko |
ii |
reagoinetko |
et reagoineko |
iii |
reagoineeko |
ei reagoineko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoinemmeko |
emme reagoineko |
ii |
reagoinetteko |
ette reagoineko |
iii |
reagoinevatko |
eivät reagoineko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen reagoinutko |
en liene reagoinutko |
ii |
lienet reagoinutko |
et liene reagoinutko |
iii |
lienee reagoinutko |
ei liene reagoinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme reagoineetko |
emme liene reagoineetko |
ii |
lienette reagoineetko |
ette liene reagoineetko |
iii |
lienevät reagoineetko |
eivät liene reagoineetko |
Singular
i |
- |
ii |
reagoi |
iii |
reagoikoon |
Plural
i |
reagoikaamme |
ii |
reagoikaa |
iii |
reagoikoot |
Nom |
- |
reagoidako |
Tra |
-ksi |
reagoidaksensako / reagoidakseenko |
Ine |
-ssa |
reagoidessako |
Ins |
-in |
reagoidenko |
Ine |
-ssa |
reagoitaessako (passive) |
Ill |
mihin |
reagoimaanko |
Ine |
-ssa |
reagoimassako |
Ela |
-sta |
reagoimastako |
Ade |
-lla |
reagoimallako |
Abe |
-tta |
reagoimattako |
Ins |
-in |
reagoimanko |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
reagoiminenko |
Par |
-ta |
reagoimistako |
reagoimaisillaanko / reagoimaisillansako |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
reagoidaanko |
ei reagoidako |
Imperfect |
reagoitiinko |
ei reagoituko |
Potential |
reagoitaneenko |
ei reagoitaneko |
Conditional |
reagoitaisiinko |
ei reagoitaisiko |
Imperative Present |
reagoitakoonko |
älköön reagoitakoko |
Imperative Perfect |
olkoon reagoituko |
älköön reagoituko |
Positive
Negative
Present
reagoidaanko
ei reagoidako
Imperfect
reagoitiinko
ei reagoituko
Potential
reagoitaneenko
ei reagoitaneko
Conditional
reagoitaisiinko
ei reagoitaisiko
Imperative Present
reagoitakoonko
älköön reagoitakoko
Imperative Perfect
olkoon reagoituko
älköön reagoituko
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
reagoivako |
reagoitavako |
2nd |
reagoinutko |
reagoituko |
3rd |
reagoimako |
- |
| to respond to | reagoida, olla herkkä jllek |
| to react to | reagoida |
| to act up | oikutella, reagoida, käyttäytyä, konstailla |
| to rise to | reagoida |
| to be responsive to | reagoida, olla altis jllek |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoin |
|
ii |
reagoit |
|
iii |
reagoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoimme / reagoidaan |
|
ii |
reagoitte |
|
iii |
reagoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoin |
|
ii |
reagoit |
|
iii |
reagoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoimme / reagoitiin |
|
ii |
reagoitte |
|
iii |
reagoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen reagoinut |
en ole reagoinut |
ii |
olet reagoinut |
et ole reagoinut |
iii |
on reagoinut |
ei ole reagoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme reagoineet |
emme ole reagoineet |
ii |
olette reagoineet |
ette ole reagoineet |
iii |
ovat reagoineet |
eivät ole reagoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin reagoinut |
en ollut reagoinut |
ii |
olit reagoinut |
et ollut reagoinut |
iii |
oli reagoinut |
ei ollut reagoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme reagoineet |
emme olleet reagoineet |
ii |
olitte reagoineet |
ette olleet reagoineet |
iii |
olivat reagoineet |
eivät olleet reagoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoisin |
|
ii |
reagoisit |
|
iii |
reagoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoisimme |
|
ii |
reagoisitte |
|
iii |
reagoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin reagoinut |
en olisi reagoinut |
ii |
olisit reagoinut |
et olisi reagoinut |
iii |
olisi reagoinut |
ei olisi reagoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme reagoineet |
emme olisi reagoineet |
ii |
olisitte reagoineet |
ette olisi reagoineet |
iii |
olisivat reagoineet |
eivät olisi reagoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoinen |
en reagoine |
ii |
reagoinet |
et reagoine |
iii |
reagoinee |
ei reagoine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
reagoinemme |
emme reagoine |
ii |
reagoinette |
ette reagoine |
iii |
reagoinevat |
eivät reagoine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen reagoinut |
en liene reagoinut |
ii |
lienet reagoinut |
et liene reagoinut |
iii |
lienee reagoinut |
ei liene reagoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme reagoineet |
emme liene reagoineet |
ii |
lienette reagoineet |
ette liene reagoineet |
iii |
lienevät reagoineet |
eivät liene reagoineet |
Singular
i |
- |
ii |
reagoi |
iii |
reagoikoon |
Plural
i |
reagoikaamme |
ii |
reagoikaa |
iii |
reagoikoot |
Nom |
- |
reagoida |
Tra |
-ksi |
reagoidaksensa / reagoidakseen |
Ine |
-ssa |
reagoidessa |
Ins |
-in |
reagoiden |
Ine |
-ssa |
reagoitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
reagoimaan |
Ine |
-ssa |
reagoimassa |
Ela |
-sta |
reagoimasta |
Ade |
-lla |
reagoimalla |
Abe |
-tta |
reagoimatta |
Ins |
-in |
reagoiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
reagoiminen |
Par |
-ta |
reagoimista |
reagoimaisillaan / reagoimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
reagoidaan |
ei reagoida |
Imperfect |
reagoitiin |
ei reagoitu |
Potential |
reagoitaneen |
ei reagoitane |
Conditional |
reagoitaisiin |
ei reagoitaisi |
Imperative Present |
reagoitakoon |
älköön reagoitako |
Imperative Perfect |
olkoon reagoitu |
älköön reagoitu |
Positive
Negative
Present
reagoidaan
ei reagoida
Imperfect
reagoitiin
ei reagoitu
Potential
reagoitaneen
ei reagoitane
Conditional
reagoitaisiin
ei reagoitaisi
Imperative Present
reagoitakoon
älköön reagoitako
Imperative Perfect
olkoon reagoitu
älköön reagoitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
reagoiva |
reagoitava |
2nd |
reagoinut |
reagoitu |
3rd |
reagoima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net