logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

raunio, noun

Word analysis
rauniokummun

rauniokummun

raunio

Noun, Singular Nominative

+ kumpu

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raunio

rauniot

Par

-ta

rauniota

raunioita

Gen

-n

raunion

raunioitten / raunioiden

Ill

mihin

raunioon

raunioihin

Ine

-ssa

rauniossa

raunioissa

Ela

-sta

rauniosta

raunioista

All

-lle

rauniolle

raunioille

Ade

-lla

rauniolla

raunioilla

Abl

-lta

rauniolta

raunioilta

Tra

-ksi

raunioksi

raunioiksi

Ess

-na

rauniona

raunioina

Abe

-tta

rauniotta

raunioitta

Com

-ne

-

raunioine

Ins

-in

-

raunioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raunio

rauniot

Par

-ta

rauniota

raunioita

Gen

-n

raunion

raunioitten / raunioiden

Ill

mihin

raunioon

raunioihin

Ine

-ssa

rauniossa

raunioissa

Ela

-sta

rauniosta

raunioista

All

-lle

rauniolle

raunioille

Ade

-lla

rauniolla

raunioilla

Abl

-lta

rauniolta

raunioilta

Tra

-ksi

raunioksi

raunioiksi

Ess

-na

rauniona

raunioina

Abe

-tta

rauniotta

raunioitta

Com

-ne

-

raunioine

Ins

-in

-

raunioin

ruined pilalla, tuhoutunut, raunioitunut, hukassa, täysin pilalla, raunio-
the ruins
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus; SETIMES2 Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; jw2019 Raunio oli täynnä vanhoja esineitä. The ruin was full of old objects. Mutta raunio kostaa. But... the little ruin will get her revenge. Raunio näytti pelottavalta pimeässä. The ruin looked scary in the dark. Raunio oli koristeellinen ja vanhanaikainen. The ruin was ornate and old-fashioned. Rakennuksen raunio oli täynnä romua ja roskia. The ruins of the building were filled with debris and garbage. Raunio on säilynyt hyvin satojen vuosien ajan. The ruin has been preserved well for hundreds of years. Paikalla oli vanha raunio muinaisesta linnasta. There was an old ruin of an ancient castle at the site. Paikalla näkyi vielä paljon raunioita. There were still many ruins visible at the site. Rauniot kertoivat sodan kauhut. The ruins told of the horrors of war. Ja kunnostan sen rauniot. And I will restore its ruins; Show more arrow right

Wiktionary

ruin (remains of destroyed or dilapidated construction) Show more arrow right hermoraunioihmisraunioraunioittaarauniokaupunkirauniokoiraraunioyrtti Show more arrow right rauna +‎ -io, derived from a borrowing from Old Norse hraun. Related to Ingrian raunio, Karelian raunivo and Votic raunio. Show more arrow right

Wikipedia

Ruins Ruins (from Latin ruina 'a collapse') are the remains of a civilization's architecture: structures that were once intact have fallen, as time went by, into a state of partial or total disrepair, due to lack of maintenance or deliberate acts of destruction. Natural disaster, war and population decline are the most common root causes, with many structures becoming progressively derelict over time, due to long-term weathering and scavenging. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raunioni

raunioni

rauniosi

rauniosi

raunionsa

raunionsa

Par

-ta

rauniotani

raunioitani

rauniotasi

raunioitasi

rauniotansa / rauniotaan

raunioitansa / raunioitaan

Gen

-n

raunioni

raunioitteni / raunioideni

rauniosi

raunioittesi / raunioidesi

raunionsa

raunioittensa / raunioidensa

Ill

mihin

rauniooni

raunioihini

raunioosi

raunioihisi

raunioonsa

raunioihinsa

Ine

-ssa

rauniossani

raunioissani

rauniossasi

raunioissasi

rauniossansa / rauniossaan

raunioissansa / raunioissaan

Ela

-sta

rauniostani

raunioistani

rauniostasi

raunioistasi

rauniostansa / rauniostaan

raunioistansa / raunioistaan

All

-lle

rauniolleni

raunioilleni

rauniollesi

raunioillesi

rauniollensa / rauniolleen

raunioillensa / raunioillean

Ade

-lla

rauniollani

raunioillani

rauniollasi

raunioillasi

rauniollansa / rauniollaan

raunioillansa / raunioillaan

Abl

-lta

raunioltani

raunioiltani

raunioltasi

raunioiltasi

raunioltansa / raunioltaan

raunioiltansa / raunioiltaan

Tra

-ksi

rauniokseni

raunioikseni

raunioksesi

raunioiksesi

raunioksensa / rauniokseen

raunioiksensa / raunioikseen

Ess

-na

raunionani

raunioinani

raunionasi

raunioinasi

raunionansa / raunionaan

raunioinansa / raunioinaan

Abe

-tta

rauniottani

raunioittani

rauniottasi

raunioittasi

rauniottansa / rauniottaan

raunioittansa / raunioittaan

Com

-ne

-

raunioineni

-

raunioinesi

-

raunioinensa / raunioineen

Singular

Plural

Nom

-

raunioni

rauniosi

raunionsa

raunioni

rauniosi

raunionsa

Par

-ta

rauniotani

rauniotasi

rauniotansa / rauniotaan

raunioitani

raunioitasi

raunioitansa / raunioitaan

Gen

-n

raunioni

rauniosi

raunionsa

raunioitteni / raunioideni

raunioittesi / raunioidesi

raunioittensa / raunioidensa

Ill

mihin

rauniooni

raunioosi

raunioonsa

raunioihini

raunioihisi

raunioihinsa

Ine

-ssa

rauniossani

rauniossasi

rauniossansa / rauniossaan

raunioissani

raunioissasi

raunioissansa / raunioissaan

Ela

-sta

rauniostani

rauniostasi

rauniostansa / rauniostaan

raunioistani

raunioistasi

raunioistansa / raunioistaan

All

-lle

rauniolleni

rauniollesi

rauniollensa / rauniolleen

raunioilleni

raunioillesi

raunioillensa / raunioillean

Ade

-lla

rauniollani

rauniollasi

rauniollansa / rauniollaan

raunioillani

raunioillasi

raunioillansa / raunioillaan

Abl

-lta

raunioltani

raunioltasi

raunioltansa / raunioltaan

raunioiltani

raunioiltasi

raunioiltansa / raunioiltaan

Tra

-ksi

rauniokseni

raunioksesi

raunioksensa / rauniokseen

raunioikseni

raunioiksesi

raunioiksensa / raunioikseen

Ess

-na

raunionani

raunionasi

raunionansa / raunionaan

raunioinani

raunioinasi

raunioinansa / raunioinaan

Abe

-tta

rauniottani

rauniottasi

rauniottansa / rauniottaan

raunioittani

raunioittasi

raunioittansa / raunioittaan

Com

-ne

-

-

-

raunioineni

raunioinesi

raunioinensa / raunioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rauniomme

rauniomme

raunionne

raunionne

raunionsa

raunionsa

Par

-ta

rauniotamme

raunioitamme

rauniotanne

raunioitanne

rauniotansa / rauniotaan

raunioitansa / raunioitaan

Gen

-n

rauniomme

raunioittemme / raunioidemme

raunionne

raunioittenne / raunioidenne

raunionsa

raunioittensa / raunioidensa

Ill

mihin

raunioomme

raunioihimme

raunioonne

raunioihinne

raunioonsa

raunioihinsa

Ine

-ssa

rauniossamme

raunioissamme

rauniossanne

raunioissanne

rauniossansa / rauniossaan

raunioissansa / raunioissaan

Ela

-sta

rauniostamme

raunioistamme

rauniostanne

raunioistanne

rauniostansa / rauniostaan

raunioistansa / raunioistaan

All

-lle

rauniollemme

raunioillemme

rauniollenne

raunioillenne

rauniollensa / rauniolleen

raunioillensa / raunioillean

Ade

-lla

rauniollamme

raunioillamme

rauniollanne

raunioillanne

rauniollansa / rauniollaan

raunioillansa / raunioillaan

Abl

-lta

raunioltamme

raunioiltamme

raunioltanne

raunioiltanne

raunioltansa / raunioltaan

raunioiltansa / raunioiltaan

Tra

-ksi

raunioksemme

raunioiksemme

raunioksenne

raunioiksenne

raunioksensa / rauniokseen

raunioiksensa / raunioikseen

Ess

-na

raunionamme

raunioinamme

raunionanne

raunioinanne

raunionansa / raunionaan

raunioinansa / raunioinaan

Abe

-tta

rauniottamme

raunioittamme

rauniottanne

raunioittanne

rauniottansa / rauniottaan

raunioittansa / raunioittaan

Com

-ne

-

raunioinemme

-

raunioinenne

-

raunioinensa / raunioineen

Singular

Plural

Nom

-

rauniomme

raunionne

raunionsa

rauniomme

raunionne

raunionsa

Par

-ta

rauniotamme

rauniotanne

rauniotansa / rauniotaan

raunioitamme

raunioitanne

raunioitansa / raunioitaan

Gen

-n

rauniomme

raunionne

raunionsa

raunioittemme / raunioidemme

raunioittenne / raunioidenne

raunioittensa / raunioidensa

Ill

mihin

raunioomme

raunioonne

raunioonsa

raunioihimme

raunioihinne

raunioihinsa

Ine

-ssa

rauniossamme

rauniossanne

rauniossansa / rauniossaan

raunioissamme

raunioissanne

raunioissansa / raunioissaan

Ela

-sta

rauniostamme

rauniostanne

rauniostansa / rauniostaan

raunioistamme

raunioistanne

raunioistansa / raunioistaan

All

-lle

rauniollemme

rauniollenne

rauniollensa / rauniolleen

raunioillemme

raunioillenne

raunioillensa / raunioillean

Ade

-lla

rauniollamme

rauniollanne

rauniollansa / rauniollaan

raunioillamme

raunioillanne

raunioillansa / raunioillaan

Abl

-lta

raunioltamme

raunioltanne

raunioltansa / raunioltaan

raunioiltamme

raunioiltanne

raunioiltansa / raunioiltaan

Tra

-ksi

raunioksemme

raunioksenne

raunioksensa / rauniokseen

raunioiksemme

raunioiksenne

raunioiksensa / raunioikseen

Ess

-na

raunionamme

raunionanne

raunionansa / raunionaan

raunioinamme

raunioinanne

raunioinansa / raunioinaan

Abe

-tta

rauniottamme

rauniottanne

rauniottansa / rauniottaan

raunioittamme

raunioittanne

raunioittansa / raunioittaan

Com

-ne

-

-

-

raunioinemme

raunioinenne

raunioinensa / raunioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kumpu

kummut

Par

-ta

kumpua

kumpuja

Gen

-n

kummun

kumpujen

Ill

mihin

kumpuun

kumpuihin

Ine

-ssa

kummussa

kummuissa

Ela

-sta

kummusta

kummuista

All

-lle

kummulle

kummuille

Ade

-lla

kummulla

kummuilla

Abl

-lta

kummulta

kummuilta

Tra

-ksi

kummuksi

kummuiksi

Ess

-na

kumpuna

kumpuina

Abe

-tta

kummutta

kummuitta

Com

-ne

-

kumpuine

Ins

-in

-

kummuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kumpu

kummut

Par

-ta

kumpua

kumpuja

Gen

-n

kummun

kumpujen

Ill

mihin

kumpuun

kumpuihin

Ine

-ssa

kummussa

kummuissa

Ela

-sta

kummusta

kummuista

All

-lle

kummulle

kummuille

Ade

-lla

kummulla

kummuilla

Abl

-lta

kummulta

kummuilta

Tra

-ksi

kummuksi

kummuiksi

Ess

-na

kumpuna

kumpuina

Abe

-tta

kummutta

kummuitta

Com

-ne

-

kumpuine

Ins

-in

-

kummuin

hillock kumpu, kumpare, töyry, mäennyppylä, kankare
mound röykkiö, hautakumpu, kasa, kumpu, kukkula, kiviröykkiö
knoll kumpu, kumpare
hump kyssä, kyttyrä, kohouma, töyssy, kumpu, masennus
hummock mätäs, mäennyppylä, kumpu
rise nousu, kasvu, kohoaminen, lisääntyminen, ylämäki, kumpu
prominence ulkonema, huomattava asema, näkyvä asema, kohouma, kumpu
prominency näkyvä asema, ulkonema, kohouma, kumpu, huomattava asema
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; opensubtitles2; Europarl; jw2019; OPUS Kumpu vihertää keväisin. The hill turns green in spring. Wildcatin kumpu. Wildcat's hill. Tuo kumpu tuolla noin? That hill right here? Kumpu oli peitetty värikkäillä kukilla. The mound was covered with colorful flowers. Tuo kumpu näyttää sopivalta. Now, this ridge here seems a good bet. Kumpu kohosi metsän yläpuolelle. The hill rose above the forest. Tämä korkea kumpu hallitsee ympäröivää maisemaa. This high mound dominates the surrounding area. Kumpu häämötti horisontissa auringonlaskun aikaan. The hill loomed on the horizon at sunset. Tell [mon. tulul] tel (raunio) kumpu. Tell [tulul, pl.]. Kumpusi oli täynnä villiyrttejä ja marjoja. The kumpu was full of wild herbs and berries. Show more arrow right

Wiktionary

hummock, hillock (small natural elevation of earth, generally smaller than kukkula (“hill”) and larger than kumpare (“knoll”)) mound (small, rounded, artificial elevation of earth) Show more arrow right Verbs kummuta Show more arrow right hautakumpu kumpupilvi Outokumpu syöttökumpu Show more arrow right From Proto-Finnic kumpu, probably from Proto-Uralic kumpa (“wave”), whence also Hungarian hab (“foam”). Contains a -u suffix which is not seen in the earlier derivation kumpare. The Finnic root has also been compared with Proto-Germanic humpaz (whence English hump), possibly hinting that it is borrowed from Germanic instead. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kumpuni

kumpuni

kumpusi

kumpusi

kumpunsa

kumpunsa

Par

-ta

kumpuani

kumpujani

kumpuasi

kumpujasi

kumpuansa / kumpuaan

kumpujansa / kumpujaan

Gen

-n

kumpuni

kumpujeni

kumpusi

kumpujesi

kumpunsa

kumpujensa

Ill

mihin

kumpuuni

kumpuihini

kumpuusi

kumpuihisi

kumpuunsa

kumpuihinsa

Ine

-ssa

kummussani

kummuissani

kummussasi

kummuissasi

kummussansa / kummussaan

kummuissansa / kummuissaan

Ela

-sta

kummustani

kummuistani

kummustasi

kummuistasi

kummustansa / kummustaan

kummuistansa / kummuistaan

All

-lle

kummulleni

kummuilleni

kummullesi

kummuillesi

kummullensa / kummulleen

kummuillensa / kummuillean

Ade

-lla

kummullani

kummuillani

kummullasi

kummuillasi

kummullansa / kummullaan

kummuillansa / kummuillaan

Abl

-lta

kummultani

kummuiltani

kummultasi

kummuiltasi

kummultansa / kummultaan

kummuiltansa / kummuiltaan

Tra

-ksi

kummukseni

kummuikseni

kummuksesi

kummuiksesi

kummuksensa / kummukseen

kummuiksensa / kummuikseen

Ess

-na

kumpunani

kumpuinani

kumpunasi

kumpuinasi

kumpunansa / kumpunaan

kumpuinansa / kumpuinaan

Abe

-tta

kummuttani

kummuittani

kummuttasi

kummuittasi

kummuttansa / kummuttaan

kummuittansa / kummuittaan

Com

-ne

-

kumpuineni

-

kumpuinesi

-

kumpuinensa / kumpuineen

Singular

Plural

Nom

-

kumpuni

kumpusi

kumpunsa

kumpuni

kumpusi

kumpunsa

Par

-ta

kumpuani

kumpuasi

kumpuansa / kumpuaan

kumpujani

kumpujasi

kumpujansa / kumpujaan

Gen

-n

kumpuni

kumpusi

kumpunsa

kumpujeni

kumpujesi

kumpujensa

Ill

mihin

kumpuuni

kumpuusi

kumpuunsa

kumpuihini

kumpuihisi

kumpuihinsa

Ine

-ssa

kummussani

kummussasi

kummussansa / kummussaan

kummuissani

kummuissasi

kummuissansa / kummuissaan

Ela

-sta

kummustani

kummustasi

kummustansa / kummustaan

kummuistani

kummuistasi

kummuistansa / kummuistaan

All

-lle

kummulleni

kummullesi

kummullensa / kummulleen

kummuilleni

kummuillesi

kummuillensa / kummuillean

Ade

-lla

kummullani

kummullasi

kummullansa / kummullaan

kummuillani

kummuillasi

kummuillansa / kummuillaan

Abl

-lta

kummultani

kummultasi

kummultansa / kummultaan

kummuiltani

kummuiltasi

kummuiltansa / kummuiltaan

Tra

-ksi

kummukseni

kummuksesi

kummuksensa / kummukseen

kummuikseni

kummuiksesi

kummuiksensa / kummuikseen

Ess

-na

kumpunani

kumpunasi

kumpunansa / kumpunaan

kumpuinani

kumpuinasi

kumpuinansa / kumpuinaan

Abe

-tta

kummuttani

kummuttasi

kummuttansa / kummuttaan

kummuittani

kummuittasi

kummuittansa / kummuittaan

Com

-ne

-

-

-

kumpuineni

kumpuinesi

kumpuinensa / kumpuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kumpumme

kumpumme

kumpunne

kumpunne

kumpunsa

kumpunsa

Par

-ta

kumpuamme

kumpujamme

kumpuanne

kumpujanne

kumpuansa / kumpuaan

kumpujansa / kumpujaan

Gen

-n

kumpumme

kumpujemme

kumpunne

kumpujenne

kumpunsa

kumpujensa

Ill

mihin

kumpuumme

kumpuihimme

kumpuunne

kumpuihinne

kumpuunsa

kumpuihinsa

Ine

-ssa

kummussamme

kummuissamme

kummussanne

kummuissanne

kummussansa / kummussaan

kummuissansa / kummuissaan

Ela

-sta

kummustamme

kummuistamme

kummustanne

kummuistanne

kummustansa / kummustaan

kummuistansa / kummuistaan

All

-lle

kummullemme

kummuillemme

kummullenne

kummuillenne

kummullensa / kummulleen

kummuillensa / kummuillean

Ade

-lla

kummullamme

kummuillamme

kummullanne

kummuillanne

kummullansa / kummullaan

kummuillansa / kummuillaan

Abl

-lta

kummultamme

kummuiltamme

kummultanne

kummuiltanne

kummultansa / kummultaan

kummuiltansa / kummuiltaan

Tra

-ksi

kummuksemme

kummuiksemme

kummuksenne

kummuiksenne

kummuksensa / kummukseen

kummuiksensa / kummuikseen

Ess

-na

kumpunamme

kumpuinamme

kumpunanne

kumpuinanne

kumpunansa / kumpunaan

kumpuinansa / kumpuinaan

Abe

-tta

kummuttamme

kummuittamme

kummuttanne

kummuittanne

kummuttansa / kummuttaan

kummuittansa / kummuittaan

Com

-ne

-

kumpuinemme

-

kumpuinenne

-

kumpuinensa / kumpuineen

Singular

Plural

Nom

-

kumpumme

kumpunne

kumpunsa

kumpumme

kumpunne

kumpunsa

Par

-ta

kumpuamme

kumpuanne

kumpuansa / kumpuaan

kumpujamme

kumpujanne

kumpujansa / kumpujaan

Gen

-n

kumpumme

kumpunne

kumpunsa

kumpujemme

kumpujenne

kumpujensa

Ill

mihin

kumpuumme

kumpuunne

kumpuunsa

kumpuihimme

kumpuihinne

kumpuihinsa

Ine

-ssa

kummussamme

kummussanne

kummussansa / kummussaan

kummuissamme

kummuissanne

kummuissansa / kummuissaan

Ela

-sta

kummustamme

kummustanne

kummustansa / kummustaan

kummuistamme

kummuistanne

kummuistansa / kummuistaan

All

-lle

kummullemme

kummullenne

kummullensa / kummulleen

kummuillemme

kummuillenne

kummuillensa / kummuillean

Ade

-lla

kummullamme

kummullanne

kummullansa / kummullaan

kummuillamme

kummuillanne

kummuillansa / kummuillaan

Abl

-lta

kummultamme

kummultanne

kummultansa / kummultaan

kummuiltamme

kummuiltanne

kummuiltansa / kummuiltaan

Tra

-ksi

kummuksemme

kummuksenne

kummuksensa / kummukseen

kummuiksemme

kummuiksenne

kummuiksensa / kummuikseen

Ess

-na

kumpunamme

kumpunanne

kumpunansa / kumpunaan

kumpuinamme

kumpuinanne

kumpuinansa / kumpuinaan

Abe

-tta

kummuttamme

kummuttanne

kummuttansa / kummuttaan

kummuittamme

kummuittanne

kummuittansa / kummuittaan

Com

-ne

-

-

-

kumpuinemme

kumpuinenne

kumpuinensa / kumpuineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept