logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

rastas, noun

Word analysis
rastastapa

rastastapa

rastas

Noun, Singular Nominative

+ tapa

Noun, Singular Nominative

rastas

Noun, Singular Partitive, Focus clitic with suffix pa

rasta

Noun, Singular Elative, Focus clitic with suffix pa

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rastas

rastaat

Par

-ta

rastasta

rastaita / rastahia

Gen

-n

rastaan

rastaitten / rastaiden / rastahien / rastahitten

Ill

mihin

rastaaseen

rastaisiin / rastaihin / rastahisin

Ine

-ssa

rastaassa

rastahissa / rastaissa

Ela

-sta

rastaasta

rastahista / rastaista

All

-lle

rastaalle

rastahille / rastaille

Ade

-lla

rastaalla

rastahilla / rastailla

Abl

-lta

rastaalta

rastahilta / rastailta

Tra

-ksi

rastaaksi

rastahiksi / rastaiksi

Ess

-na

rastaana

rastahina / rastaina

Abe

-tta

rastaatta

rastahitta / rastaitta

Com

-ne

-

rastahine / rastaine

Ins

-in

-

rastahin / rastain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rastas

rastaat

Par

-ta

rastasta

rastaita / rastahia

Gen

-n

rastaan

rastaitten / rastaiden / rastahien / rastahitten

Ill

mihin

rastaaseen

rastaisiin / rastaihin / rastahisin

Ine

-ssa

rastaassa

rastahissa / rastaissa

Ela

-sta

rastaasta

rastahista / rastaista

All

-lle

rastaalle

rastahille / rastaille

Ade

-lla

rastaalla

rastahilla / rastailla

Abl

-lta

rastaalta

rastahilta / rastailta

Tra

-ksi

rastaaksi

rastahiksi / rastaiksi

Ess

-na

rastaana

rastahina / rastaina

Abe

-tta

rastaatta

rastahitta / rastaitta

Com

-ne

-

rastahine / rastaine

Ins

-in

-

rastahin / rastain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

thrush sammas, rastas
Show more arrow right
OPUS; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence id 1000; Wikipedia Rastas etsi ruokaa nurmikolta. The bird was looking for food on the lawn. Rastas lensi nopeasti taivaalla. The songbird flew quickly in the sky. Rastas lauloi kauniisti puun oksalla. The thrush sang beautifully on the tree branch. Rastas istui aidalla ja katseli ympärilleen. The thrush sat on the fence and looked around. Rastas laulaa aamulla varhain herättäen minut. The blackbird sings early in the morning, waking me up. Rastas pesi pensaan oksille rakentamassaan pesässä. The bird nested on the branches of the bush in its built nest. Rastas etsii maasta oransseja marjoja syötäväkseen. The robin is looking for orange berries on the ground to eat. Kuulin rastaan laulavan aamulla. I heard the blackbird singing in the morning. Rastastapa on Suomen yleisin laululintu. The song thrush is the most common singing bird in Finland. Rastastapa lehahti lentoon pensaikosta. The thrush fluttered up from the bush. Show more arrow right

Wiktionary

thrush (any of several species of songbirds of the family Turdidae) Show more arrow right From Proto-Finnic rastas, borrowed from Proto-Baltic trazdas, compare Latvian strazds (“starling, thrush”) and Lithuanian strazdas (“thrush”), from Proto-Indo-European trosdos. Show more arrow right

Wikipedia

rastaat
lintuheimo rastaat
lintusuku Rastas
oululainen yhtye Rastas
Reija Kaskiahon kirja vuodelta 2005 Rastas
kortteli Helsingin keskustassa. Anna Rastas
sosiologi ja tietokirjailija Arto Rastas
(s. 1979), keittiömestari Eino Rastas
(1894–1965), kestävyysjuoksija Jarmo Rastas
(s. 1952), balettitanssija Juha Rastas
(s. 1961), drag-artisti Jussi Rastas
(s. 1927), tekniikantutkija, professori Kauko Rastas
(1925–2007), vuorineuvos Miro Rastas
(s. 1997), korkeushyppääjä Perttu Rastas
(s. 1952), media-alan vaikuttaja.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rastaani

rastaani

rastaasi

rastaasi

rastaansa

rastaansa

Par

-ta

rastastani

rastaitani / rastahiani

rastastasi

rastaitasi / rastahiasi

rastastansa / rastastaan

rastaitansa / rastaitaan / rastahiansa / rastahiaan

Gen

-n

rastaani

rastaitteni / rastaideni / rastahieni / rastahitteni

rastaasi

rastaittesi / rastaidesi / rastahiesi / rastahittesi

rastaansa

rastaittensa / rastaidensa / rastahiensa / rastahittensa

Ill

mihin

rastaaseeni

rastaisiini / rastaihini / rastahisini

rastaaseesi

rastaisiisi / rastaihisi / rastahisisi

rastaaseensa

rastaisiinsa / rastaihinsa / rastahisinsa

Ine

-ssa

rastaassani

rastahissani / rastaissani

rastaassasi

rastahissasi / rastaissasi

rastaassansa / rastaassaan

rastahissansa / rastahissaan / rastaissansa / rastaissaan

Ela

-sta

rastaastani

rastahistani / rastaistani

rastaastasi

rastahistasi / rastaistasi

rastaastansa / rastaastaan

rastahistansa / rastahistaan / rastaistansa / rastaistaan

All

-lle

rastaalleni

rastahilleni / rastailleni

rastaallesi

rastahillesi / rastaillesi

rastaallensa / rastaalleen

rastahillensa / rastahillean / rastaillensa / rastaillean

Ade

-lla

rastaallani

rastahillani / rastaillani

rastaallasi

rastahillasi / rastaillasi

rastaallansa / rastaallaan

rastahillansa / rastahillaan / rastaillansa / rastaillaan

Abl

-lta

rastaaltani

rastahiltani / rastailtani

rastaaltasi

rastahiltasi / rastailtasi

rastaaltansa / rastaaltaan

rastahiltansa / rastahiltaan / rastailtansa / rastailtaan

Tra

-ksi

rastaakseni

rastahikseni / rastaikseni

rastaaksesi

rastahiksesi / rastaiksesi

rastaaksensa / rastaakseen

rastahikseen / rastahiksensa / rastaikseen / rastaiksensa

Ess

-na

rastaanani

rastahinani / rastainani

rastaanasi

rastahinasi / rastainasi

rastaanansa / rastaanaan

rastahinansa / rastahinaan / rastainansa / rastainaan

Abe

-tta

rastaattani

rastahittani / rastaittani

rastaattasi

rastahittasi / rastaittasi

rastaattansa / rastaattaan

rastahittansa / rastahittaan / rastaittansa / rastaittaan

Com

-ne

-

rastahineni / rastaineni

-

rastahinesi / rastainesi

-

rastahineen / rastahinensa / rastaineen / rastainensa

Singular

Plural

Nom

-

rastaani

rastaasi

rastaansa

rastaani

rastaasi

rastaansa

Par

-ta

rastastani

rastastasi

rastastansa / rastastaan

rastaitani / rastahiani

rastaitasi / rastahiasi

rastaitansa / rastaitaan / rastahiansa / rastahiaan

Gen

-n

rastaani

rastaasi

rastaansa

rastaitteni / rastaideni / rastahieni / rastahitteni

rastaittesi / rastaidesi / rastahiesi / rastahittesi

rastaittensa / rastaidensa / rastahiensa / rastahittensa

Ill

mihin

rastaaseeni

rastaaseesi

rastaaseensa

rastaisiini / rastaihini / rastahisini

rastaisiisi / rastaihisi / rastahisisi

rastaisiinsa / rastaihinsa / rastahisinsa

Ine

-ssa

rastaassani

rastaassasi

rastaassansa / rastaassaan

rastahissani / rastaissani

rastahissasi / rastaissasi

rastahissansa / rastahissaan / rastaissansa / rastaissaan

Ela

-sta

rastaastani

rastaastasi

rastaastansa / rastaastaan

rastahistani / rastaistani

rastahistasi / rastaistasi

rastahistansa / rastahistaan / rastaistansa / rastaistaan

All

-lle

rastaalleni

rastaallesi

rastaallensa / rastaalleen

rastahilleni / rastailleni

rastahillesi / rastaillesi

rastahillensa / rastahillean / rastaillensa / rastaillean

Ade

-lla

rastaallani

rastaallasi

rastaallansa / rastaallaan

rastahillani / rastaillani

rastahillasi / rastaillasi

rastahillansa / rastahillaan / rastaillansa / rastaillaan

Abl

-lta

rastaaltani

rastaaltasi

rastaaltansa / rastaaltaan

rastahiltani / rastailtani

rastahiltasi / rastailtasi

rastahiltansa / rastahiltaan / rastailtansa / rastailtaan

Tra

-ksi

rastaakseni

rastaaksesi

rastaaksensa / rastaakseen

rastahikseni / rastaikseni

rastahiksesi / rastaiksesi

rastahikseen / rastahiksensa / rastaikseen / rastaiksensa

Ess

-na

rastaanani

rastaanasi

rastaanansa / rastaanaan

rastahinani / rastainani

rastahinasi / rastainasi

rastahinansa / rastahinaan / rastainansa / rastainaan

Abe

-tta

rastaattani

rastaattasi

rastaattansa / rastaattaan

rastahittani / rastaittani

rastahittasi / rastaittasi

rastahittansa / rastahittaan / rastaittansa / rastaittaan

Com

-ne

-

-

-

rastahineni / rastaineni

rastahinesi / rastainesi

rastahineen / rastahinensa / rastaineen / rastainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rastaamme

rastaamme

rastaanne

rastaanne

rastaansa

rastaansa

Par

-ta

rastastamme

rastaitamme / rastahiamme

rastastanne

rastaitanne / rastahianne

rastastansa / rastastaan

rastaitansa / rastaitaan / rastahiansa / rastahiaan

Gen

-n

rastaamme

rastaittemme / rastaidemme / rastahiemme / rastahittemme

rastaanne

rastaittenne / rastaidenne / rastahienne / rastahittenne

rastaansa

rastaittensa / rastaidensa / rastahiensa / rastahittensa

Ill

mihin

rastaaseemme

rastaisiimme / rastaihimme / rastahisimme

rastaaseenne

rastaisiinne / rastaihinne / rastahisinne

rastaaseensa

rastaisiinsa / rastaihinsa / rastahisinsa

Ine

-ssa

rastaassamme

rastahissamme / rastaissamme

rastaassanne

rastahissanne / rastaissanne

rastaassansa / rastaassaan

rastahissansa / rastahissaan / rastaissansa / rastaissaan

Ela

-sta

rastaastamme

rastahistamme / rastaistamme

rastaastanne

rastahistanne / rastaistanne

rastaastansa / rastaastaan

rastahistansa / rastahistaan / rastaistansa / rastaistaan

All

-lle

rastaallemme

rastahillemme / rastaillemme

rastaallenne

rastahillenne / rastaillenne

rastaallensa / rastaalleen

rastahillensa / rastahillean / rastaillensa / rastaillean

Ade

-lla

rastaallamme

rastahillamme / rastaillamme

rastaallanne

rastahillanne / rastaillanne

rastaallansa / rastaallaan

rastahillansa / rastahillaan / rastaillansa / rastaillaan

Abl

-lta

rastaaltamme

rastahiltamme / rastailtamme

rastaaltanne

rastahiltanne / rastailtanne

rastaaltansa / rastaaltaan

rastahiltansa / rastahiltaan / rastailtansa / rastailtaan

Tra

-ksi

rastaaksemme

rastahiksemme / rastaiksemme

rastaaksenne

rastahiksenne / rastaiksenne

rastaaksensa / rastaakseen

rastahikseen / rastahiksensa / rastaikseen / rastaiksensa

Ess

-na

rastaanamme

rastahinamme / rastainamme

rastaananne

rastahinanne / rastainanne

rastaanansa / rastaanaan

rastahinansa / rastahinaan / rastainansa / rastainaan

Abe

-tta

rastaattamme

rastahittamme / rastaittamme

rastaattanne

rastahittanne / rastaittanne

rastaattansa / rastaattaan

rastahittansa / rastahittaan / rastaittansa / rastaittaan

Com

-ne

-

rastahinemme / rastainemme

-

rastahinenne / rastainenne

-

rastahineen / rastahinensa / rastaineen / rastainensa

Singular

Plural

Nom

-

rastaamme

rastaanne

rastaansa

rastaamme

rastaanne

rastaansa

Par

-ta

rastastamme

rastastanne

rastastansa / rastastaan

rastaitamme / rastahiamme

rastaitanne / rastahianne

rastaitansa / rastaitaan / rastahiansa / rastahiaan

Gen

-n

rastaamme

rastaanne

rastaansa

rastaittemme / rastaidemme / rastahiemme / rastahittemme

rastaittenne / rastaidenne / rastahienne / rastahittenne

rastaittensa / rastaidensa / rastahiensa / rastahittensa

Ill

mihin

rastaaseemme

rastaaseenne

rastaaseensa

rastaisiimme / rastaihimme / rastahisimme

rastaisiinne / rastaihinne / rastahisinne

rastaisiinsa / rastaihinsa / rastahisinsa

Ine

-ssa

rastaassamme

rastaassanne

rastaassansa / rastaassaan

rastahissamme / rastaissamme

rastahissanne / rastaissanne

rastahissansa / rastahissaan / rastaissansa / rastaissaan

Ela

-sta

rastaastamme

rastaastanne

rastaastansa / rastaastaan

rastahistamme / rastaistamme

rastahistanne / rastaistanne

rastahistansa / rastahistaan / rastaistansa / rastaistaan

All

-lle

rastaallemme

rastaallenne

rastaallensa / rastaalleen

rastahillemme / rastaillemme

rastahillenne / rastaillenne

rastahillensa / rastahillean / rastaillensa / rastaillean

Ade

-lla

rastaallamme

rastaallanne

rastaallansa / rastaallaan

rastahillamme / rastaillamme

rastahillanne / rastaillanne

rastahillansa / rastahillaan / rastaillansa / rastaillaan

Abl

-lta

rastaaltamme

rastaaltanne

rastaaltansa / rastaaltaan

rastahiltamme / rastailtamme

rastahiltanne / rastailtanne

rastahiltansa / rastahiltaan / rastailtansa / rastailtaan

Tra

-ksi

rastaaksemme

rastaaksenne

rastaaksensa / rastaakseen

rastahiksemme / rastaiksemme

rastahiksenne / rastaiksenne

rastahikseen / rastahiksensa / rastaikseen / rastaiksensa

Ess

-na

rastaanamme

rastaananne

rastaanansa / rastaanaan

rastahinamme / rastainamme

rastahinanne / rastainanne

rastahinansa / rastahinaan / rastainansa / rastainaan

Abe

-tta

rastaattamme

rastaattanne

rastaattansa / rastaattaan

rastahittamme / rastaittamme

rastahittanne / rastaittanne

rastahittansa / rastahittaan / rastaittansa / rastaittaan

Com

-ne

-

-

-

rastahinemme / rastainemme

rastahinenne / rastainenne

rastahineen / rastahinensa / rastaineen / rastainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
habit tapa, tottumus, munkinpuku, nunnanpuku
manner tapa, käytös, elintavat, esiintymistapa, hyvät tavat, käyttäytymistapa
practice käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa
wont tapa
custom tapa, asiakassuhde, käytäntö, asiakkaat, tottumus, käytänne
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, tapa
trick temppu, jekku, keino, juoni, juju, tapa
touch kosketus, ripaus, tuntoaisti, tuntuma, yhteys, tapa
fashion muoti, tapa, kuosi
tack nasta, nupi, halssi, menettelytapa, tapa, naula
wise tapa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Europarl8 Tapa hänet. Kill him. Tapa hänet! Kill her! Perheen tapa. Family tradition. Et tapa häntä. You're not going to kill him. Tapa minut myös. Kill me too. Tapa yhtiökumppanisi. Kill your partners. Tapa ei ollut kummoinen. The way was not great. Tämä on väärä tapa toimia. No, that is the wrong way to go about it. Tiedoksi: tapa. Information. Se on hieno tapa ajatella sitä! That's a nice way of looking at it. Show more arrow right

Wiktionary

custom habit manner way (to do a thing) Show more arrow right Meillä oli sunnuntaisin tapana mennä rannalle.We used to go to the beach on Sundays.We would go to the beach on Sundays. Show more arrow right Adjectives tavallinentavatontavanomainenepätavallinentapainen Verbs tavoittaatavoitella (way) jolla(k)in tavalla = by some meanssomehow Show more arrow right ajattelutapaajatustapaehtotapaelämäntapaesiintymistapaesitystapahallitustapahovitavathäätapaihmistavatilmaisutapajuomatapakansantapakatsantotapakatsomustapakauppatapakirjoitustapakuvaamistapakuvaustapakäsittelytapakäsitystapakäskytapakäyttäytymistapakäyttötapakäytöstapalaatutapalaskutapalaulutapalehtitapaliiketapalisääntymistapalukutapalähestymistapamahtotapamenettelytapamerimiestapamerkintätapamuodostumistapanäkemistapaperimätapaperinnäistapapuhetapapuhuttelutapapöytätaparankaisutaparatkaisutapareaktiotapasanontatapaseuratapasuhtautumistapasuoritustapatapainkuvaustapaintuomaritapainturmelustapakasvatustapakristillinentapakristillisyystapakristittytapakulttuuritapaluokkatapaoikeustaparikollinentaparikollisuustapatietotapaturmatekotapatoimintatapatositapatulkintatapatyöskentelytapatyötapavaalitapaviljelytapaääntämistapa Show more arrow right From Proto-Finnic tapa, from Baltic. Show more arrow right

Wikipedia

tottumus
käytöstavat
hyvä tapa
vakiintunut, vallitseviin arvostuksiin perustuva käytäntö maan tapa, toissijainen oikeuslähde instituutio
Tapa
epäitsenäinen kaupunki ja samannimisen kunnan keskus Virossa Tapan kunta
kunta Virossa Marcel Utembi Tapa
(s. 1959), kinhasankongolainen katolinen arkkipiispa Tampereen Palloilijat
(TaPa), tamperelainen urheiluseura
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapani

tapasi

tapasi

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapojani

tapaasi

tapojasi

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapojeni

tapasi

tapojesi

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapoihini

tapaasi

tapoihisi

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavoissani

tavassasi

tavoissasi

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavoistani

tavastasi

tavoistasi

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavoilleni

tavallesi

tavoillesi

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavoillani

tavallasi

tavoillasi

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavoiltani

tavaltasi

tavoiltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavoikseni

tavaksesi

tavoiksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapoinani

tapanasi

tapoinasi

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavoittani

tavattasi

tavoittasi

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoineni

-

tapoinesi

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapasi

tapansa

tapani

tapasi

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapojani

tapojasi

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapasi

tapansa

tapojeni

tapojesi

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapoihini

tapoihisi

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavassasi

tavassansa / tavassaan

tavoissani

tavoissasi

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavastasi

tavastansa / tavastaan

tavoistani

tavoistasi

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavallesi

tavallensa / tavalleen

tavoilleni

tavoillesi

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavallasi

tavallansa / tavallaan

tavoillani

tavoillasi

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavaltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltani

tavoiltasi

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavaksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoikseni

tavoiksesi

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapanasi

tapanansa / tapanaan

tapoinani

tapoinasi

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavattasi

tavattansa / tavattaan

tavoittani

tavoittasi

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoineni

tapoinesi

tapoinensa / tapoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapamme

tapanne

tapanne

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapojamme

tapaanne

tapojanne

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapojemme

tapanne

tapojenne

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapoihimme

tapaanne

tapoihinne

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavoissamme

tavassanne

tavoissanne

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavoistamme

tavastanne

tavoistanne

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavoillemme

tavallenne

tavoillenne

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavoillamme

tavallanne

tavoillanne

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavoiltamme

tavaltanne

tavoiltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavoiksemme

tavaksenne

tavoiksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapoinamme

tapananne

tapoinanne

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavoittamme

tavattanne

tavoittanne

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoinemme

-

tapoinenne

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapanne

tapansa

tapamme

tapanne

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapojamme

tapojanne

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapanne

tapansa

tapojemme

tapojenne

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapoihimme

tapoihinne

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavassanne

tavassansa / tavassaan

tavoissamme

tavoissanne

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavastanne

tavastansa / tavastaan

tavoistamme

tavoistanne

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavallenne

tavallensa / tavalleen

tavoillemme

tavoillenne

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavallanne

tavallansa / tavallaan

tavoillamme

tavoillanne

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavaltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltamme

tavoiltanne

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavaksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksemme

tavoiksenne

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapananne

tapanansa / tapanaan

tapoinamme

tapoinanne

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavattanne

tavattansa / tavattaan

tavoittamme

tavoittanne

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoinemme

tapoinenne

tapoinensa / tapoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rastaspa

rastaatpa

Par

-ta

rastastapa

rastaitapa / rastahiapa

Gen

-n

rastaanpa

rastaittenpa / rastaidenpa / rastahienpa / rastahittenpa

Ill

mihin

rastaaseenpa

rastaisiinpa / rastaihinpa / rastahisinpa

Ine

-ssa

rastaassapa

rastahissapa / rastaissapa

Ela

-sta

rastaastapa

rastahistapa / rastaistapa

All

-lle

rastaallepa

rastahillepa / rastaillepa

Ade

-lla

rastaallapa

rastahillapa / rastaillapa

Abl

-lta

rastaaltapa

rastahiltapa / rastailtapa

Tra

-ksi

rastaaksipa

rastahiksipa / rastaiksipa

Ess

-na

rastaanapa

rastahinapa / rastainapa

Abe

-tta

rastaattapa

rastahittapa / rastaittapa

Com

-ne

-

rastahinepa / rastainepa

Ins

-in

-

rastahinpa / rastainpa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rastaspa

rastaatpa

Par

-ta

rastastapa

rastaitapa / rastahiapa

Gen

-n

rastaanpa

rastaittenpa / rastaidenpa / rastahienpa / rastahittenpa

Ill

mihin

rastaaseenpa

rastaisiinpa / rastaihinpa / rastahisinpa

Ine

-ssa

rastaassapa

rastahissapa / rastaissapa

Ela

-sta

rastaastapa

rastahistapa / rastaistapa

All

-lle

rastaallepa

rastahillepa / rastaillepa

Ade

-lla

rastaallapa

rastahillapa / rastaillapa

Abl

-lta

rastaaltapa

rastahiltapa / rastailtapa

Tra

-ksi

rastaaksipa

rastahiksipa / rastaiksipa

Ess

-na

rastaanapa

rastahinapa / rastainapa

Abe

-tta

rastaattapa

rastahittapa / rastaittapa

Com

-ne

-

rastahinepa / rastainepa

Ins

-in

-

rastahinpa / rastainpa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

thrush sammas, rastas
Show more arrow right
OPUS; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence id 1000; Wikipedia Rastas etsi ruokaa nurmikolta. The bird was looking for food on the lawn. Rastas lensi nopeasti taivaalla. The songbird flew quickly in the sky. Rastas lauloi kauniisti puun oksalla. The thrush sang beautifully on the tree branch. Rastas istui aidalla ja katseli ympärilleen. The thrush sat on the fence and looked around. Rastas laulaa aamulla varhain herättäen minut. The blackbird sings early in the morning, waking me up. Rastas pesi pensaan oksille rakentamassaan pesässä. The bird nested on the branches of the bush in its built nest. Rastas etsii maasta oransseja marjoja syötäväkseen. The robin is looking for orange berries on the ground to eat. Kuulin rastaan laulavan aamulla. I heard the blackbird singing in the morning. Rastastapa on Suomen yleisin laululintu. The song thrush is the most common singing bird in Finland. Rastastapa lehahti lentoon pensaikosta. The thrush fluttered up from the bush. Show more arrow right

Wiktionary

thrush (any of several species of songbirds of the family Turdidae) Show more arrow right From Proto-Finnic rastas, borrowed from Proto-Baltic trazdas, compare Latvian strazds (“starling, thrush”) and Lithuanian strazdas (“thrush”), from Proto-Indo-European trosdos. Show more arrow right

Wikipedia

rastaat
lintuheimo rastaat
lintusuku Rastas
oululainen yhtye Rastas
Reija Kaskiahon kirja vuodelta 2005 Rastas
kortteli Helsingin keskustassa. Anna Rastas
sosiologi ja tietokirjailija Arto Rastas
(s. 1979), keittiömestari Eino Rastas
(1894–1965), kestävyysjuoksija Jarmo Rastas
(s. 1952), balettitanssija Juha Rastas
(s. 1961), drag-artisti Jussi Rastas
(s. 1927), tekniikantutkija, professori Kauko Rastas
(1925–2007), vuorineuvos Miro Rastas
(s. 1997), korkeushyppääjä Perttu Rastas
(s. 1952), media-alan vaikuttaja.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rastaanipa

rastaanipa

rastaasipa

rastaasipa

rastaansapa

rastaansapa

Par

-ta

rastastanipa

rastaitanipa / rastahianipa

rastastasipa

rastaitasipa / rastahiasipa

rastastansapa / rastastaanpa

rastaitansapa / rastaitaanpa / rastahiansapa / rastahiaanpa

Gen

-n

rastaanipa

rastaittenipa / rastaidenipa / rastahienipa / rastahittenipa

rastaasipa

rastaittesipa / rastaidesipa / rastahiesipa / rastahittesipa

rastaansapa

rastaittensapa / rastaidensapa / rastahiensapa / rastahittensapa

Ill

mihin

rastaaseenipa

rastaisiinipa / rastaihinipa / rastahisinipa

rastaaseesipa

rastaisiisipa / rastaihisipa / rastahisisipa

rastaaseensapa

rastaisiinsapa / rastaihinsapa / rastahisinsapa

Ine

-ssa

rastaassanipa

rastahissanipa / rastaissanipa

rastaassasipa

rastahissasipa / rastaissasipa

rastaassansapa / rastaassaanpa

rastahissansapa / rastahissaanpa / rastaissansapa / rastaissaanpa

Ela

-sta

rastaastanipa

rastahistanipa / rastaistanipa

rastaastasipa

rastahistasipa / rastaistasipa

rastaastansapa / rastaastaanpa

rastahistansapa / rastahistaanpa / rastaistansapa / rastaistaanpa

All

-lle

rastaallenipa

rastahillenipa / rastaillenipa

rastaallesipa

rastahillesipa / rastaillesipa

rastaallensapa / rastaalleenpa

rastahillensapa / rastahilleanpa / rastaillensapa / rastailleanpa

Ade

-lla

rastaallanipa

rastahillanipa / rastaillanipa

rastaallasipa

rastahillasipa / rastaillasipa

rastaallansapa / rastaallaanpa

rastahillansapa / rastahillaanpa / rastaillansapa / rastaillaanpa

Abl

-lta

rastaaltanipa

rastahiltanipa / rastailtanipa

rastaaltasipa

rastahiltasipa / rastailtasipa

rastaaltansapa / rastaaltaanpa

rastahiltansapa / rastahiltaanpa / rastailtansapa / rastailtaanpa

Tra

-ksi

rastaaksenipa

rastahiksenipa / rastaiksenipa

rastaaksesipa

rastahiksesipa / rastaiksesipa

rastaaksensapa / rastaakseenpa

rastahikseenpa / rastahiksensapa / rastaikseenpa / rastaiksensapa

Ess

-na

rastaananipa

rastahinanipa / rastainanipa

rastaanasipa

rastahinasipa / rastainasipa

rastaanansapa / rastaanaanpa

rastahinansapa / rastahinaanpa / rastainansapa / rastainaanpa

Abe

-tta

rastaattanipa

rastahittanipa / rastaittanipa

rastaattasipa

rastahittasipa / rastaittasipa

rastaattansapa / rastaattaanpa

rastahittansapa / rastahittaanpa / rastaittansapa / rastaittaanpa

Com

-ne

-

rastahinenipa / rastainenipa

-

rastahinesipa / rastainesipa

-

rastahineenpa / rastahinensapa / rastaineenpa / rastainensapa

Singular

Plural

Nom

-

rastaanipa

rastaasipa

rastaansapa

rastaanipa

rastaasipa

rastaansapa

Par

-ta

rastastanipa

rastastasipa

rastastansapa / rastastaanpa

rastaitanipa / rastahianipa

rastaitasipa / rastahiasipa

rastaitansapa / rastaitaanpa / rastahiansapa / rastahiaanpa

Gen

-n

rastaanipa

rastaasipa

rastaansapa

rastaittenipa / rastaidenipa / rastahienipa / rastahittenipa

rastaittesipa / rastaidesipa / rastahiesipa / rastahittesipa

rastaittensapa / rastaidensapa / rastahiensapa / rastahittensapa

Ill

mihin

rastaaseenipa

rastaaseesipa

rastaaseensapa

rastaisiinipa / rastaihinipa / rastahisinipa

rastaisiisipa / rastaihisipa / rastahisisipa

rastaisiinsapa / rastaihinsapa / rastahisinsapa

Ine

-ssa

rastaassanipa

rastaassasipa

rastaassansapa / rastaassaanpa

rastahissanipa / rastaissanipa

rastahissasipa / rastaissasipa

rastahissansapa / rastahissaanpa / rastaissansapa / rastaissaanpa

Ela

-sta

rastaastanipa

rastaastasipa

rastaastansapa / rastaastaanpa

rastahistanipa / rastaistanipa

rastahistasipa / rastaistasipa

rastahistansapa / rastahistaanpa / rastaistansapa / rastaistaanpa

All

-lle

rastaallenipa

rastaallesipa

rastaallensapa / rastaalleenpa

rastahillenipa / rastaillenipa

rastahillesipa / rastaillesipa

rastahillensapa / rastahilleanpa / rastaillensapa / rastailleanpa

Ade

-lla

rastaallanipa

rastaallasipa

rastaallansapa / rastaallaanpa

rastahillanipa / rastaillanipa

rastahillasipa / rastaillasipa

rastahillansapa / rastahillaanpa / rastaillansapa / rastaillaanpa

Abl

-lta

rastaaltanipa

rastaaltasipa

rastaaltansapa / rastaaltaanpa

rastahiltanipa / rastailtanipa

rastahiltasipa / rastailtasipa

rastahiltansapa / rastahiltaanpa / rastailtansapa / rastailtaanpa

Tra

-ksi

rastaaksenipa

rastaaksesipa

rastaaksensapa / rastaakseenpa

rastahiksenipa / rastaiksenipa

rastahiksesipa / rastaiksesipa

rastahikseenpa / rastahiksensapa / rastaikseenpa / rastaiksensapa

Ess

-na

rastaananipa

rastaanasipa

rastaanansapa / rastaanaanpa

rastahinanipa / rastainanipa

rastahinasipa / rastainasipa

rastahinansapa / rastahinaanpa / rastainansapa / rastainaanpa

Abe

-tta

rastaattanipa

rastaattasipa

rastaattansapa / rastaattaanpa

rastahittanipa / rastaittanipa

rastahittasipa / rastaittasipa

rastahittansapa / rastahittaanpa / rastaittansapa / rastaittaanpa

Com

-ne

-

-

-

rastahinenipa / rastainenipa

rastahinesipa / rastainesipa

rastahineenpa / rastahinensapa / rastaineenpa / rastainensapa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rastaammepa

rastaammepa

rastaannepa

rastaannepa

rastaansapa

rastaansapa

Par

-ta

rastastammepa

rastaitammepa / rastahiammepa

rastastannepa

rastaitannepa / rastahiannepa

rastastansapa / rastastaanpa

rastaitansapa / rastaitaanpa / rastahiansapa / rastahiaanpa

Gen

-n

rastaammepa

rastaittemmepa / rastaidemmepa / rastahiemmepa / rastahittemmepa

rastaannepa

rastaittennepa / rastaidennepa / rastahiennepa / rastahittennepa

rastaansapa

rastaittensapa / rastaidensapa / rastahiensapa / rastahittensapa

Ill

mihin

rastaaseemmepa

rastaisiimmepa / rastaihimmepa / rastahisimmepa

rastaaseennepa

rastaisiinnepa / rastaihinnepa / rastahisinnepa

rastaaseensapa

rastaisiinsapa / rastaihinsapa / rastahisinsapa

Ine

-ssa

rastaassammepa

rastahissammepa / rastaissammepa

rastaassannepa

rastahissannepa / rastaissannepa

rastaassansapa / rastaassaanpa

rastahissansapa / rastahissaanpa / rastaissansapa / rastaissaanpa

Ela

-sta

rastaastammepa

rastahistammepa / rastaistammepa

rastaastannepa

rastahistannepa / rastaistannepa

rastaastansapa / rastaastaanpa

rastahistansapa / rastahistaanpa / rastaistansapa / rastaistaanpa

All

-lle

rastaallemmepa

rastahillemmepa / rastaillemmepa

rastaallennepa

rastahillennepa / rastaillennepa

rastaallensapa / rastaalleenpa

rastahillensapa / rastahilleanpa / rastaillensapa / rastailleanpa

Ade

-lla

rastaallammepa

rastahillammepa / rastaillammepa

rastaallannepa

rastahillannepa / rastaillannepa

rastaallansapa / rastaallaanpa

rastahillansapa / rastahillaanpa / rastaillansapa / rastaillaanpa

Abl

-lta

rastaaltammepa

rastahiltammepa / rastailtammepa

rastaaltannepa

rastahiltannepa / rastailtannepa

rastaaltansapa / rastaaltaanpa

rastahiltansapa / rastahiltaanpa / rastailtansapa / rastailtaanpa

Tra

-ksi

rastaaksemmepa

rastahiksemmepa / rastaiksemmepa

rastaaksennepa

rastahiksennepa / rastaiksennepa

rastaaksensapa / rastaakseenpa

rastahikseenpa / rastahiksensapa / rastaikseenpa / rastaiksensapa

Ess

-na

rastaanammepa

rastahinammepa / rastainammepa

rastaanannepa

rastahinannepa / rastainannepa

rastaanansapa / rastaanaanpa

rastahinansapa / rastahinaanpa / rastainansapa / rastainaanpa

Abe

-tta

rastaattammepa

rastahittammepa / rastaittammepa

rastaattannepa

rastahittannepa / rastaittannepa

rastaattansapa / rastaattaanpa

rastahittansapa / rastahittaanpa / rastaittansapa / rastaittaanpa

Com

-ne

-

rastahinemmepa / rastainemmepa

-

rastahinennepa / rastainennepa

-

rastahineenpa / rastahinensapa / rastaineenpa / rastainensapa

Singular

Plural

Nom

-

rastaammepa

rastaannepa

rastaansapa

rastaammepa

rastaannepa

rastaansapa

Par

-ta

rastastammepa

rastastannepa

rastastansapa / rastastaanpa

rastaitammepa / rastahiammepa

rastaitannepa / rastahiannepa

rastaitansapa / rastaitaanpa / rastahiansapa / rastahiaanpa

Gen

-n

rastaammepa

rastaannepa

rastaansapa

rastaittemmepa / rastaidemmepa / rastahiemmepa / rastahittemmepa

rastaittennepa / rastaidennepa / rastahiennepa / rastahittennepa

rastaittensapa / rastaidensapa / rastahiensapa / rastahittensapa

Ill

mihin

rastaaseemmepa

rastaaseennepa

rastaaseensapa

rastaisiimmepa / rastaihimmepa / rastahisimmepa

rastaisiinnepa / rastaihinnepa / rastahisinnepa

rastaisiinsapa / rastaihinsapa / rastahisinsapa

Ine

-ssa

rastaassammepa

rastaassannepa

rastaassansapa / rastaassaanpa

rastahissammepa / rastaissammepa

rastahissannepa / rastaissannepa

rastahissansapa / rastahissaanpa / rastaissansapa / rastaissaanpa

Ela

-sta

rastaastammepa

rastaastannepa

rastaastansapa / rastaastaanpa

rastahistammepa / rastaistammepa

rastahistannepa / rastaistannepa

rastahistansapa / rastahistaanpa / rastaistansapa / rastaistaanpa

All

-lle

rastaallemmepa

rastaallennepa

rastaallensapa / rastaalleenpa

rastahillemmepa / rastaillemmepa

rastahillennepa / rastaillennepa

rastahillensapa / rastahilleanpa / rastaillensapa / rastailleanpa

Ade

-lla

rastaallammepa

rastaallannepa

rastaallansapa / rastaallaanpa

rastahillammepa / rastaillammepa

rastahillannepa / rastaillannepa

rastahillansapa / rastahillaanpa / rastaillansapa / rastaillaanpa

Abl

-lta

rastaaltammepa

rastaaltannepa

rastaaltansapa / rastaaltaanpa

rastahiltammepa / rastailtammepa

rastahiltannepa / rastailtannepa

rastahiltansapa / rastahiltaanpa / rastailtansapa / rastailtaanpa

Tra

-ksi

rastaaksemmepa

rastaaksennepa

rastaaksensapa / rastaakseenpa

rastahiksemmepa / rastaiksemmepa

rastahiksennepa / rastaiksennepa

rastahikseenpa / rastahiksensapa / rastaikseenpa / rastaiksensapa

Ess

-na

rastaanammepa

rastaanannepa

rastaanansapa / rastaanaanpa

rastahinammepa / rastainammepa

rastahinannepa / rastainannepa

rastahinansapa / rastahinaanpa / rastainansapa / rastainaanpa

Abe

-tta

rastaattammepa

rastaattannepa

rastaattansapa / rastaattaanpa

rastahittammepa / rastaittammepa

rastahittannepa / rastaittannepa

rastahittansapa / rastahittaanpa / rastaittansapa / rastaittaanpa

Com

-ne

-

-

-

rastahinemmepa / rastainemmepa

rastahinennepa / rastainennepa

rastahineenpa / rastahinensapa / rastaineenpa / rastainensapa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rastapa

rastatpa

Par

-ta

rastaapa

rastojapa

Gen

-n

rastanpa

rastojenpa

Ill

mihin

rastaanpa

rastoihinpa

Ine

-ssa

rastassapa

rastoissapa

Ela

-sta

rastastapa

rastoistapa

All

-lle

rastallepa

rastoillepa

Ade

-lla

rastallapa

rastoillapa

Abl

-lta

rastaltapa

rastoiltapa

Tra

-ksi

rastaksipa

rastoiksipa

Ess

-na

rastanapa

rastoinapa

Abe

-tta

rastattapa

rastoittapa

Com

-ne

-

rastoinepa

Ins

-in

-

rastoinpa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rastapa

rastatpa

Par

-ta

rastaapa

rastojapa

Gen

-n

rastanpa

rastojenpa

Ill

mihin

rastaanpa

rastoihinpa

Ine

-ssa

rastassapa

rastoissapa

Ela

-sta

rastastapa

rastoistapa

All

-lle

rastallepa

rastoillepa

Ade

-lla

rastallapa

rastoillapa

Abl

-lta

rastaltapa

rastoiltapa

Tra

-ksi

rastaksipa

rastoiksipa

Ess

-na

rastanapa

rastoinapa

Abe

-tta

rastattapa

rastoittapa

Com

-ne

-

rastoinepa

Ins

-in

-

rastoinpa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rasta
for Rasta
at Rasta
of Rasta
Show more arrow right
Europarl; OPUS; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; JRC-Acquis Parallel Corpus; Uppsala University Finnish-English Parallel Corpus Rastastapa pedi on aivan pehmeä. The bedding is as soft as a rastastapa feather. Rastastapa keväällä on kaunis lintu. The thrush in the spring is a beautiful bird. Rastastapa lauloi kauniisti aamuhämärässä. The thrush sang beautifully in the early morning twilight. Ei rastoja. No dreadlock. Rasta laulaa puussa. Blackbird is singing in the tree. Rastoja, velhoja. Dreadlocks, warlocks. Rasta pesii pensaan oksalla. The thrush nests on the branch of a bush. Onko tuo rasta vai satakieli? Is that a blackbird or a nightingale? Rasta Nevillen pihalla. Over at rasta neville's yard. Rasta laulaa kauniisti aamulla. The thrush sings beautifully in the morning. Show more arrow right

Wiktionary

rasta, Rastafarian (person) dreadlock (single strand of dreadlocks) Show more arrow right (rasta): rastafari Show more arrow right rastatukka Show more arrow right English rasta Show more arrow right

Wikipedia

rastafariuskonnon
tai -elämäntavan harjoittaja rastat
eli rastatukka tai dreadlocks, hiustyyli Rasta
valkovenäläinen yhtye St Rasta
helsinkiläinen yhtye
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rastanipa

rastanipa

rastasipa

rastasipa

rastansapa

rastansapa

Par

-ta

rastaanipa

rastojanipa

rastaasipa

rastojasipa

rastaansapa / rastaaanpa

rastojansapa / rastojaanpa

Gen

-n

rastanipa

rastojenipa

rastasipa

rastojesipa

rastansapa

rastojensapa

Ill

mihin

rastaanipa

rastoihinipa

rastaasipa

rastoihisipa

rastaansapa

rastoihinsapa

Ine

-ssa

rastassanipa

rastoissanipa

rastassasipa

rastoissasipa

rastassansapa / rastassaanpa

rastoissansapa / rastoissaanpa

Ela

-sta

rastastanipa

rastoistanipa

rastastasipa

rastoistasipa

rastastansapa / rastastaanpa

rastoistansapa / rastoistaanpa

All

-lle

rastallenipa

rastoillenipa

rastallesipa

rastoillesipa

rastallensapa / rastalleenpa

rastoillensapa / rastoilleanpa

Ade

-lla

rastallanipa

rastoillanipa

rastallasipa

rastoillasipa

rastallansapa / rastallaanpa

rastoillansapa / rastoillaanpa

Abl

-lta

rastaltanipa

rastoiltanipa

rastaltasipa

rastoiltasipa

rastaltansapa / rastaltaanpa

rastoiltansapa / rastoiltaanpa

Tra

-ksi

rastaksenipa

rastoiksenipa

rastaksesipa

rastoiksesipa

rastaksensapa / rastakseenpa

rastoiksensapa / rastoikseenpa

Ess

-na

rastananipa

rastoinanipa

rastanasipa

rastoinasipa

rastanansapa / rastanaanpa

rastoinansapa / rastoinaanpa

Abe

-tta

rastattanipa

rastoittanipa

rastattasipa

rastoittasipa

rastattansapa / rastattaanpa

rastoittansapa / rastoittaanpa

Com

-ne

-

rastoinenipa

-

rastoinesipa

-

rastoinensapa / rastoineenpa

Singular

Plural

Nom

-

rastanipa

rastasipa

rastansapa

rastanipa

rastasipa

rastansapa

Par

-ta

rastaanipa

rastaasipa

rastaansapa / rastaaanpa

rastojanipa

rastojasipa

rastojansapa / rastojaanpa

Gen

-n

rastanipa

rastasipa

rastansapa

rastojenipa

rastojesipa

rastojensapa

Ill

mihin

rastaanipa

rastaasipa

rastaansapa

rastoihinipa

rastoihisipa

rastoihinsapa

Ine

-ssa

rastassanipa

rastassasipa

rastassansapa / rastassaanpa

rastoissanipa

rastoissasipa

rastoissansapa / rastoissaanpa

Ela

-sta

rastastanipa

rastastasipa

rastastansapa / rastastaanpa

rastoistanipa

rastoistasipa

rastoistansapa / rastoistaanpa

All

-lle

rastallenipa

rastallesipa

rastallensapa / rastalleenpa

rastoillenipa

rastoillesipa

rastoillensapa / rastoilleanpa

Ade

-lla

rastallanipa

rastallasipa

rastallansapa / rastallaanpa

rastoillanipa

rastoillasipa

rastoillansapa / rastoillaanpa

Abl

-lta

rastaltanipa

rastaltasipa

rastaltansapa / rastaltaanpa

rastoiltanipa

rastoiltasipa

rastoiltansapa / rastoiltaanpa

Tra

-ksi

rastaksenipa

rastaksesipa

rastaksensapa / rastakseenpa

rastoiksenipa

rastoiksesipa

rastoiksensapa / rastoikseenpa

Ess

-na

rastananipa

rastanasipa

rastanansapa / rastanaanpa

rastoinanipa

rastoinasipa

rastoinansapa / rastoinaanpa

Abe

-tta

rastattanipa

rastattasipa

rastattansapa / rastattaanpa

rastoittanipa

rastoittasipa

rastoittansapa / rastoittaanpa

Com

-ne

-

-

-

rastoinenipa

rastoinesipa

rastoinensapa / rastoineenpa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rastammepa

rastammepa

rastannepa

rastannepa

rastansapa

rastansapa

Par

-ta

rastaammepa

rastojammepa

rastaannepa

rastojannepa

rastaansapa / rastaaanpa

rastojansapa / rastojaanpa

Gen

-n

rastammepa

rastojemmepa

rastannepa

rastojennepa

rastansapa

rastojensapa

Ill

mihin

rastaammepa

rastoihimmepa

rastaannepa

rastoihinnepa

rastaansapa

rastoihinsapa

Ine

-ssa

rastassammepa

rastoissammepa

rastassannepa

rastoissannepa

rastassansapa / rastassaanpa

rastoissansapa / rastoissaanpa

Ela

-sta

rastastammepa

rastoistammepa

rastastannepa

rastoistannepa

rastastansapa / rastastaanpa

rastoistansapa / rastoistaanpa

All

-lle

rastallemmepa

rastoillemmepa

rastallennepa

rastoillennepa

rastallensapa / rastalleenpa

rastoillensapa / rastoilleanpa

Ade

-lla

rastallammepa

rastoillammepa

rastallannepa

rastoillannepa

rastallansapa / rastallaanpa

rastoillansapa / rastoillaanpa

Abl

-lta

rastaltammepa

rastoiltammepa

rastaltannepa

rastoiltannepa

rastaltansapa / rastaltaanpa

rastoiltansapa / rastoiltaanpa

Tra

-ksi

rastaksemmepa

rastoiksemmepa

rastaksennepa

rastoiksennepa

rastaksensapa / rastakseenpa

rastoiksensapa / rastoikseenpa

Ess

-na

rastanammepa

rastoinammepa

rastanannepa

rastoinannepa

rastanansapa / rastanaanpa

rastoinansapa / rastoinaanpa

Abe

-tta

rastattammepa

rastoittammepa

rastattannepa

rastoittannepa

rastattansapa / rastattaanpa

rastoittansapa / rastoittaanpa

Com

-ne

-

rastoinemmepa

-

rastoinennepa

-

rastoinensapa / rastoineenpa

Singular

Plural

Nom

-

rastammepa

rastannepa

rastansapa

rastammepa

rastannepa

rastansapa

Par

-ta

rastaammepa

rastaannepa

rastaansapa / rastaaanpa

rastojammepa

rastojannepa

rastojansapa / rastojaanpa

Gen

-n

rastammepa

rastannepa

rastansapa

rastojemmepa

rastojennepa

rastojensapa

Ill

mihin

rastaammepa

rastaannepa

rastaansapa

rastoihimmepa

rastoihinnepa

rastoihinsapa

Ine

-ssa

rastassammepa

rastassannepa

rastassansapa / rastassaanpa

rastoissammepa

rastoissannepa

rastoissansapa / rastoissaanpa

Ela

-sta

rastastammepa

rastastannepa

rastastansapa / rastastaanpa

rastoistammepa

rastoistannepa

rastoistansapa / rastoistaanpa

All

-lle

rastallemmepa

rastallennepa

rastallensapa / rastalleenpa

rastoillemmepa

rastoillennepa

rastoillensapa / rastoilleanpa

Ade

-lla

rastallammepa

rastallannepa

rastallansapa / rastallaanpa

rastoillammepa

rastoillannepa

rastoillansapa / rastoillaanpa

Abl

-lta

rastaltammepa

rastaltannepa

rastaltansapa / rastaltaanpa

rastoiltammepa

rastoiltannepa

rastoiltansapa / rastoiltaanpa

Tra

-ksi

rastaksemmepa

rastaksennepa

rastaksensapa / rastakseenpa

rastoiksemmepa

rastoiksennepa

rastoiksensapa / rastoikseenpa

Ess

-na

rastanammepa

rastanannepa

rastanansapa / rastanaanpa

rastoinammepa

rastoinannepa

rastoinansapa / rastoinaanpa

Abe

-tta

rastattammepa

rastattannepa

rastattansapa / rastattaanpa

rastoittammepa

rastoittannepa

rastoittansapa / rastoittaanpa

Com

-ne

-

-

-

rastoinemmepa

rastoinennepa

rastoinensapa / rastoineenpa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept