logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

rastas, noun

Word analysis
rastaslaji

rastaslaji

rastas

Noun, Singular Nominative

+ laji

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rastas

rastaat

Par

-ta

rastasta

rastaita / rastahia

Gen

-n

rastaan

rastaitten / rastaiden / rastahien / rastahitten

Ill

mihin

rastaaseen

rastaisiin / rastaihin / rastahisin

Ine

-ssa

rastaassa

rastahissa / rastaissa

Ela

-sta

rastaasta

rastahista / rastaista

All

-lle

rastaalle

rastahille / rastaille

Ade

-lla

rastaalla

rastahilla / rastailla

Abl

-lta

rastaalta

rastahilta / rastailta

Tra

-ksi

rastaaksi

rastahiksi / rastaiksi

Ess

-na

rastaana

rastahina / rastaina

Abe

-tta

rastaatta

rastahitta / rastaitta

Com

-ne

-

rastahine / rastaine

Ins

-in

-

rastahin / rastain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rastas

rastaat

Par

-ta

rastasta

rastaita / rastahia

Gen

-n

rastaan

rastaitten / rastaiden / rastahien / rastahitten

Ill

mihin

rastaaseen

rastaisiin / rastaihin / rastahisin

Ine

-ssa

rastaassa

rastahissa / rastaissa

Ela

-sta

rastaasta

rastahista / rastaista

All

-lle

rastaalle

rastahille / rastaille

Ade

-lla

rastaalla

rastahilla / rastailla

Abl

-lta

rastaalta

rastahilta / rastailta

Tra

-ksi

rastaaksi

rastahiksi / rastaiksi

Ess

-na

rastaana

rastahina / rastaina

Abe

-tta

rastaatta

rastahitta / rastaitta

Com

-ne

-

rastahine / rastaine

Ins

-in

-

rastahin / rastain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

thrush sammas, rastas
Show more arrow right
OPUS; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence id 1000; Wikipedia Rastas etsi ruokaa nurmikolta. The bird was looking for food on the lawn. Rastas lensi nopeasti taivaalla. The songbird flew quickly in the sky. Rastas lauloi kauniisti puun oksalla. The thrush sang beautifully on the tree branch. Rastas istui aidalla ja katseli ympärilleen. The thrush sat on the fence and looked around. Rastas laulaa aamulla varhain herättäen minut. The blackbird sings early in the morning, waking me up. Rastas pesi pensaan oksille rakentamassaan pesässä. The bird nested on the branches of the bush in its built nest. Rastas etsii maasta oransseja marjoja syötäväkseen. The robin is looking for orange berries on the ground to eat. Kuulin rastaan laulavan aamulla. I heard the blackbird singing in the morning. Rastastapa on Suomen yleisin laululintu. The song thrush is the most common singing bird in Finland. Rastastapa lehahti lentoon pensaikosta. The thrush fluttered up from the bush. Show more arrow right

Wiktionary

thrush (any of several species of songbirds of the family Turdidae) Show more arrow right From Proto-Finnic rastas, borrowed from Proto-Baltic trazdas, compare Latvian strazds (“starling, thrush”) and Lithuanian strazdas (“thrush”), from Proto-Indo-European trosdos. Show more arrow right

Wikipedia

rastaat
lintuheimo rastaat
lintusuku Rastas
oululainen yhtye Rastas
Reija Kaskiahon kirja vuodelta 2005 Rastas
kortteli Helsingin keskustassa. Anna Rastas
sosiologi ja tietokirjailija Arto Rastas
(s. 1979), keittiömestari Eino Rastas
(1894–1965), kestävyysjuoksija Jarmo Rastas
(s. 1952), balettitanssija Juha Rastas
(s. 1961), drag-artisti Jussi Rastas
(s. 1927), tekniikantutkija, professori Kauko Rastas
(1925–2007), vuorineuvos Miro Rastas
(s. 1997), korkeushyppääjä Perttu Rastas
(s. 1952), media-alan vaikuttaja.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rastaani

rastaani

rastaasi

rastaasi

rastaansa

rastaansa

Par

-ta

rastastani

rastaitani / rastahiani

rastastasi

rastaitasi / rastahiasi

rastastansa / rastastaan

rastaitansa / rastaitaan / rastahiansa / rastahiaan

Gen

-n

rastaani

rastaitteni / rastaideni / rastahieni / rastahitteni

rastaasi

rastaittesi / rastaidesi / rastahiesi / rastahittesi

rastaansa

rastaittensa / rastaidensa / rastahiensa / rastahittensa

Ill

mihin

rastaaseeni

rastaisiini / rastaihini / rastahisini

rastaaseesi

rastaisiisi / rastaihisi / rastahisisi

rastaaseensa

rastaisiinsa / rastaihinsa / rastahisinsa

Ine

-ssa

rastaassani

rastahissani / rastaissani

rastaassasi

rastahissasi / rastaissasi

rastaassansa / rastaassaan

rastahissansa / rastahissaan / rastaissansa / rastaissaan

Ela

-sta

rastaastani

rastahistani / rastaistani

rastaastasi

rastahistasi / rastaistasi

rastaastansa / rastaastaan

rastahistansa / rastahistaan / rastaistansa / rastaistaan

All

-lle

rastaalleni

rastahilleni / rastailleni

rastaallesi

rastahillesi / rastaillesi

rastaallensa / rastaalleen

rastahillensa / rastahillean / rastaillensa / rastaillean

Ade

-lla

rastaallani

rastahillani / rastaillani

rastaallasi

rastahillasi / rastaillasi

rastaallansa / rastaallaan

rastahillansa / rastahillaan / rastaillansa / rastaillaan

Abl

-lta

rastaaltani

rastahiltani / rastailtani

rastaaltasi

rastahiltasi / rastailtasi

rastaaltansa / rastaaltaan

rastahiltansa / rastahiltaan / rastailtansa / rastailtaan

Tra

-ksi

rastaakseni

rastahikseni / rastaikseni

rastaaksesi

rastahiksesi / rastaiksesi

rastaaksensa / rastaakseen

rastahikseen / rastahiksensa / rastaikseen / rastaiksensa

Ess

-na

rastaanani

rastahinani / rastainani

rastaanasi

rastahinasi / rastainasi

rastaanansa / rastaanaan

rastahinansa / rastahinaan / rastainansa / rastainaan

Abe

-tta

rastaattani

rastahittani / rastaittani

rastaattasi

rastahittasi / rastaittasi

rastaattansa / rastaattaan

rastahittansa / rastahittaan / rastaittansa / rastaittaan

Com

-ne

-

rastahineni / rastaineni

-

rastahinesi / rastainesi

-

rastahineen / rastahinensa / rastaineen / rastainensa

Singular

Plural

Nom

-

rastaani

rastaasi

rastaansa

rastaani

rastaasi

rastaansa

Par

-ta

rastastani

rastastasi

rastastansa / rastastaan

rastaitani / rastahiani

rastaitasi / rastahiasi

rastaitansa / rastaitaan / rastahiansa / rastahiaan

Gen

-n

rastaani

rastaasi

rastaansa

rastaitteni / rastaideni / rastahieni / rastahitteni

rastaittesi / rastaidesi / rastahiesi / rastahittesi

rastaittensa / rastaidensa / rastahiensa / rastahittensa

Ill

mihin

rastaaseeni

rastaaseesi

rastaaseensa

rastaisiini / rastaihini / rastahisini

rastaisiisi / rastaihisi / rastahisisi

rastaisiinsa / rastaihinsa / rastahisinsa

Ine

-ssa

rastaassani

rastaassasi

rastaassansa / rastaassaan

rastahissani / rastaissani

rastahissasi / rastaissasi

rastahissansa / rastahissaan / rastaissansa / rastaissaan

Ela

-sta

rastaastani

rastaastasi

rastaastansa / rastaastaan

rastahistani / rastaistani

rastahistasi / rastaistasi

rastahistansa / rastahistaan / rastaistansa / rastaistaan

All

-lle

rastaalleni

rastaallesi

rastaallensa / rastaalleen

rastahilleni / rastailleni

rastahillesi / rastaillesi

rastahillensa / rastahillean / rastaillensa / rastaillean

Ade

-lla

rastaallani

rastaallasi

rastaallansa / rastaallaan

rastahillani / rastaillani

rastahillasi / rastaillasi

rastahillansa / rastahillaan / rastaillansa / rastaillaan

Abl

-lta

rastaaltani

rastaaltasi

rastaaltansa / rastaaltaan

rastahiltani / rastailtani

rastahiltasi / rastailtasi

rastahiltansa / rastahiltaan / rastailtansa / rastailtaan

Tra

-ksi

rastaakseni

rastaaksesi

rastaaksensa / rastaakseen

rastahikseni / rastaikseni

rastahiksesi / rastaiksesi

rastahikseen / rastahiksensa / rastaikseen / rastaiksensa

Ess

-na

rastaanani

rastaanasi

rastaanansa / rastaanaan

rastahinani / rastainani

rastahinasi / rastainasi

rastahinansa / rastahinaan / rastainansa / rastainaan

Abe

-tta

rastaattani

rastaattasi

rastaattansa / rastaattaan

rastahittani / rastaittani

rastahittasi / rastaittasi

rastahittansa / rastahittaan / rastaittansa / rastaittaan

Com

-ne

-

-

-

rastahineni / rastaineni

rastahinesi / rastainesi

rastahineen / rastahinensa / rastaineen / rastainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rastaamme

rastaamme

rastaanne

rastaanne

rastaansa

rastaansa

Par

-ta

rastastamme

rastaitamme / rastahiamme

rastastanne

rastaitanne / rastahianne

rastastansa / rastastaan

rastaitansa / rastaitaan / rastahiansa / rastahiaan

Gen

-n

rastaamme

rastaittemme / rastaidemme / rastahiemme / rastahittemme

rastaanne

rastaittenne / rastaidenne / rastahienne / rastahittenne

rastaansa

rastaittensa / rastaidensa / rastahiensa / rastahittensa

Ill

mihin

rastaaseemme

rastaisiimme / rastaihimme / rastahisimme

rastaaseenne

rastaisiinne / rastaihinne / rastahisinne

rastaaseensa

rastaisiinsa / rastaihinsa / rastahisinsa

Ine

-ssa

rastaassamme

rastahissamme / rastaissamme

rastaassanne

rastahissanne / rastaissanne

rastaassansa / rastaassaan

rastahissansa / rastahissaan / rastaissansa / rastaissaan

Ela

-sta

rastaastamme

rastahistamme / rastaistamme

rastaastanne

rastahistanne / rastaistanne

rastaastansa / rastaastaan

rastahistansa / rastahistaan / rastaistansa / rastaistaan

All

-lle

rastaallemme

rastahillemme / rastaillemme

rastaallenne

rastahillenne / rastaillenne

rastaallensa / rastaalleen

rastahillensa / rastahillean / rastaillensa / rastaillean

Ade

-lla

rastaallamme

rastahillamme / rastaillamme

rastaallanne

rastahillanne / rastaillanne

rastaallansa / rastaallaan

rastahillansa / rastahillaan / rastaillansa / rastaillaan

Abl

-lta

rastaaltamme

rastahiltamme / rastailtamme

rastaaltanne

rastahiltanne / rastailtanne

rastaaltansa / rastaaltaan

rastahiltansa / rastahiltaan / rastailtansa / rastailtaan

Tra

-ksi

rastaaksemme

rastahiksemme / rastaiksemme

rastaaksenne

rastahiksenne / rastaiksenne

rastaaksensa / rastaakseen

rastahikseen / rastahiksensa / rastaikseen / rastaiksensa

Ess

-na

rastaanamme

rastahinamme / rastainamme

rastaananne

rastahinanne / rastainanne

rastaanansa / rastaanaan

rastahinansa / rastahinaan / rastainansa / rastainaan

Abe

-tta

rastaattamme

rastahittamme / rastaittamme

rastaattanne

rastahittanne / rastaittanne

rastaattansa / rastaattaan

rastahittansa / rastahittaan / rastaittansa / rastaittaan

Com

-ne

-

rastahinemme / rastainemme

-

rastahinenne / rastainenne

-

rastahineen / rastahinensa / rastaineen / rastainensa

Singular

Plural

Nom

-

rastaamme

rastaanne

rastaansa

rastaamme

rastaanne

rastaansa

Par

-ta

rastastamme

rastastanne

rastastansa / rastastaan

rastaitamme / rastahiamme

rastaitanne / rastahianne

rastaitansa / rastaitaan / rastahiansa / rastahiaan

Gen

-n

rastaamme

rastaanne

rastaansa

rastaittemme / rastaidemme / rastahiemme / rastahittemme

rastaittenne / rastaidenne / rastahienne / rastahittenne

rastaittensa / rastaidensa / rastahiensa / rastahittensa

Ill

mihin

rastaaseemme

rastaaseenne

rastaaseensa

rastaisiimme / rastaihimme / rastahisimme

rastaisiinne / rastaihinne / rastahisinne

rastaisiinsa / rastaihinsa / rastahisinsa

Ine

-ssa

rastaassamme

rastaassanne

rastaassansa / rastaassaan

rastahissamme / rastaissamme

rastahissanne / rastaissanne

rastahissansa / rastahissaan / rastaissansa / rastaissaan

Ela

-sta

rastaastamme

rastaastanne

rastaastansa / rastaastaan

rastahistamme / rastaistamme

rastahistanne / rastaistanne

rastahistansa / rastahistaan / rastaistansa / rastaistaan

All

-lle

rastaallemme

rastaallenne

rastaallensa / rastaalleen

rastahillemme / rastaillemme

rastahillenne / rastaillenne

rastahillensa / rastahillean / rastaillensa / rastaillean

Ade

-lla

rastaallamme

rastaallanne

rastaallansa / rastaallaan

rastahillamme / rastaillamme

rastahillanne / rastaillanne

rastahillansa / rastahillaan / rastaillansa / rastaillaan

Abl

-lta

rastaaltamme

rastaaltanne

rastaaltansa / rastaaltaan

rastahiltamme / rastailtamme

rastahiltanne / rastailtanne

rastahiltansa / rastahiltaan / rastailtansa / rastailtaan

Tra

-ksi

rastaaksemme

rastaaksenne

rastaaksensa / rastaakseen

rastahiksemme / rastaiksemme

rastahiksenne / rastaiksenne

rastahikseen / rastahiksensa / rastaikseen / rastaiksensa

Ess

-na

rastaanamme

rastaananne

rastaanansa / rastaanaan

rastahinamme / rastainamme

rastahinanne / rastainanne

rastahinansa / rastahinaan / rastainansa / rastainaan

Abe

-tta

rastaattamme

rastaattanne

rastaattansa / rastaattaan

rastahittamme / rastaittamme

rastahittanne / rastaittanne

rastahittansa / rastahittaan / rastaittansa / rastaittaan

Com

-ne

-

-

-

rastahinemme / rastainemme

rastahinenne / rastainenne

rastahineen / rastahinensa / rastaineen / rastainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laji

lajit

Par

-ta

lajia

lajeja

Gen

-n

lajin

lajien

Ill

mihin

lajiin

lajeihin

Ine

-ssa

lajissa

lajeissa

Ela

-sta

lajista

lajeista

All

-lle

lajille

lajeille

Ade

-lla

lajilla

lajeilla

Abl

-lta

lajilta

lajeilta

Tra

-ksi

lajiksi

lajeiksi

Ess

-na

lajina

lajeina

Abe

-tta

lajitta

lajeitta

Com

-ne

-

lajeine

Ins

-in

-

lajein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laji

lajit

Par

-ta

lajia

lajeja

Gen

-n

lajin

lajien

Ill

mihin

lajiin

lajeihin

Ine

-ssa

lajissa

lajeissa

Ela

-sta

lajista

lajeista

All

-lle

lajille

lajeille

Ade

-lla

lajilla

lajeilla

Abl

-lta

lajilta

lajeilta

Tra

-ksi

lajiksi

lajeiksi

Ess

-na

lajina

lajeina

Abe

-tta

lajitta

lajeitta

Com

-ne

-

lajeine

Ins

-in

-

lajein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

species laji, tyyppi
kind laji, laatu
genre laji
variety valikoima, lajike, moninaisuus, vaihtelevuus, varietee, laji
event tapahtuma, tapaus, laji, merkkitapaus
breed rotu, laji, siitos, tyyppi
description kuvaus, laji, tuntomerkit, laatu
sort laji, laatu
genus suku, laji
ilk suku, laji
brand merkki, tavaramerkki, laatu, polttomerkki, kekäle, laji
stripe raita, juova, nauha, piirto, rantu, laji
department osasto, departementti, ministeriö, hallintoalue, laji, hallinnon haara
persuasion suostuttelu, kuppikunta, taivuttelu, vakuuttelu, vakaumus, laji
kidney munuainen, laji, laatu
Show more arrow right
not-set; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 518570.; OPUS - Finnish-English, Tatoeba 3820509.;  Europarl Parallel Corpus v7, sentence 213719.; JRC-Acquis; Europarl Parallel Corpus v7, sentence 166398.; EurLex-2; Europarl k a) rikoksen laji;. "(ka) the type of offence;"; Tämä laji elää pääasiassa kosteikoissa. This species mainly inhabits wetlands. Tämä laji on huomattavan harvinainen Suomessa. This species is remarkably rare in Finland. Kyseinen laji on vaarantunut monilla alueilla. The said species is endangered in many areas. Tämä laji on erittäin suosittu metsästyskohde. This species is a highly popular hunting target. Laji on osa luontoa, joka on täysin rauhoitettu. Species is part of nature that is completely protected. Laji n:o. Form No. Laji on tärkeä suojella sukupuuttoon kuolemiselta. Species need to be protected from extinction. Laji: Lestikalat. Species : Grenadiers. Laji: Rauskukalat. Species : Skates and rays. Show more arrow right

Wiktionary

kind, sort Fin:Minkä lajin mies hän on?Eng:What kind of man is he? (biology, taxonomy) species Fin:uusi lintulajiEng:a new bird species (sports) sport (certain type of sport, such as football or javelin, as opposed to sports in general) Fin:Lajejani ovat jääkiekko ja jalkapallo.Eng:My sports are ice hockey and soccer. genre Show more arrow right (kind): -lainen(sport): urheilulaji Show more arrow right maalaji juustolaji voimalaji Show more arrow right Borrowed from Old Swedish slagh (whence Swedish slag (“kind, sort”)), from Old Norse slag, from Proto-Germanic slagiz. Show more arrow right

Wikipedia

Species In biology, a species is the basic unit of classification and a taxonomic rank of an organism, as well as a unit of biodiversity. A species is often defined as the largest group of organisms in which any two individuals of the appropriate sexes or mating types can produce fertile offspring, typically by sexual reproduction. Other ways of defining species include their karyotype, DNA sequence, morphology, behaviour or ecological niche. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lajini

lajini

lajisi

lajisi

lajinsa

lajinsa

Par

-ta

lajiani

lajejani

lajiasi

lajejasi

lajiansa / lajiaan

lajejansa / lajejaan

Gen

-n

lajini

lajieni

lajisi

lajiesi

lajinsa

lajiensa

Ill

mihin

lajiini

lajeihini

lajiisi

lajeihisi

lajiinsa

lajeihinsa

Ine

-ssa

lajissani

lajeissani

lajissasi

lajeissasi

lajissansa / lajissaan

lajeissansa / lajeissaan

Ela

-sta

lajistani

lajeistani

lajistasi

lajeistasi

lajistansa / lajistaan

lajeistansa / lajeistaan

All

-lle

lajilleni

lajeilleni

lajillesi

lajeillesi

lajillensa / lajilleen

lajeillensa / lajeillean

Ade

-lla

lajillani

lajeillani

lajillasi

lajeillasi

lajillansa / lajillaan

lajeillansa / lajeillaan

Abl

-lta

lajiltani

lajeiltani

lajiltasi

lajeiltasi

lajiltansa / lajiltaan

lajeiltansa / lajeiltaan

Tra

-ksi

lajikseni

lajeikseni

lajiksesi

lajeiksesi

lajiksensa / lajikseen

lajeiksensa / lajeikseen

Ess

-na

lajinani

lajeinani

lajinasi

lajeinasi

lajinansa / lajinaan

lajeinansa / lajeinaan

Abe

-tta

lajittani

lajeittani

lajittasi

lajeittasi

lajittansa / lajittaan

lajeittansa / lajeittaan

Com

-ne

-

lajeineni

-

lajeinesi

-

lajeinensa / lajeineen

Singular

Plural

Nom

-

lajini

lajisi

lajinsa

lajini

lajisi

lajinsa

Par

-ta

lajiani

lajiasi

lajiansa / lajiaan

lajejani

lajejasi

lajejansa / lajejaan

Gen

-n

lajini

lajisi

lajinsa

lajieni

lajiesi

lajiensa

Ill

mihin

lajiini

lajiisi

lajiinsa

lajeihini

lajeihisi

lajeihinsa

Ine

-ssa

lajissani

lajissasi

lajissansa / lajissaan

lajeissani

lajeissasi

lajeissansa / lajeissaan

Ela

-sta

lajistani

lajistasi

lajistansa / lajistaan

lajeistani

lajeistasi

lajeistansa / lajeistaan

All

-lle

lajilleni

lajillesi

lajillensa / lajilleen

lajeilleni

lajeillesi

lajeillensa / lajeillean

Ade

-lla

lajillani

lajillasi

lajillansa / lajillaan

lajeillani

lajeillasi

lajeillansa / lajeillaan

Abl

-lta

lajiltani

lajiltasi

lajiltansa / lajiltaan

lajeiltani

lajeiltasi

lajeiltansa / lajeiltaan

Tra

-ksi

lajikseni

lajiksesi

lajiksensa / lajikseen

lajeikseni

lajeiksesi

lajeiksensa / lajeikseen

Ess

-na

lajinani

lajinasi

lajinansa / lajinaan

lajeinani

lajeinasi

lajeinansa / lajeinaan

Abe

-tta

lajittani

lajittasi

lajittansa / lajittaan

lajeittani

lajeittasi

lajeittansa / lajeittaan

Com

-ne

-

-

-

lajeineni

lajeinesi

lajeinensa / lajeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lajimme

lajimme

lajinne

lajinne

lajinsa

lajinsa

Par

-ta

lajiamme

lajejamme

lajianne

lajejanne

lajiansa / lajiaan

lajejansa / lajejaan

Gen

-n

lajimme

lajiemme

lajinne

lajienne

lajinsa

lajiensa

Ill

mihin

lajiimme

lajeihimme

lajiinne

lajeihinne

lajiinsa

lajeihinsa

Ine

-ssa

lajissamme

lajeissamme

lajissanne

lajeissanne

lajissansa / lajissaan

lajeissansa / lajeissaan

Ela

-sta

lajistamme

lajeistamme

lajistanne

lajeistanne

lajistansa / lajistaan

lajeistansa / lajeistaan

All

-lle

lajillemme

lajeillemme

lajillenne

lajeillenne

lajillensa / lajilleen

lajeillensa / lajeillean

Ade

-lla

lajillamme

lajeillamme

lajillanne

lajeillanne

lajillansa / lajillaan

lajeillansa / lajeillaan

Abl

-lta

lajiltamme

lajeiltamme

lajiltanne

lajeiltanne

lajiltansa / lajiltaan

lajeiltansa / lajeiltaan

Tra

-ksi

lajiksemme

lajeiksemme

lajiksenne

lajeiksenne

lajiksensa / lajikseen

lajeiksensa / lajeikseen

Ess

-na

lajinamme

lajeinamme

lajinanne

lajeinanne

lajinansa / lajinaan

lajeinansa / lajeinaan

Abe

-tta

lajittamme

lajeittamme

lajittanne

lajeittanne

lajittansa / lajittaan

lajeittansa / lajeittaan

Com

-ne

-

lajeinemme

-

lajeinenne

-

lajeinensa / lajeineen

Singular

Plural

Nom

-

lajimme

lajinne

lajinsa

lajimme

lajinne

lajinsa

Par

-ta

lajiamme

lajianne

lajiansa / lajiaan

lajejamme

lajejanne

lajejansa / lajejaan

Gen

-n

lajimme

lajinne

lajinsa

lajiemme

lajienne

lajiensa

Ill

mihin

lajiimme

lajiinne

lajiinsa

lajeihimme

lajeihinne

lajeihinsa

Ine

-ssa

lajissamme

lajissanne

lajissansa / lajissaan

lajeissamme

lajeissanne

lajeissansa / lajeissaan

Ela

-sta

lajistamme

lajistanne

lajistansa / lajistaan

lajeistamme

lajeistanne

lajeistansa / lajeistaan

All

-lle

lajillemme

lajillenne

lajillensa / lajilleen

lajeillemme

lajeillenne

lajeillensa / lajeillean

Ade

-lla

lajillamme

lajillanne

lajillansa / lajillaan

lajeillamme

lajeillanne

lajeillansa / lajeillaan

Abl

-lta

lajiltamme

lajiltanne

lajiltansa / lajiltaan

lajeiltamme

lajeiltanne

lajeiltansa / lajeiltaan

Tra

-ksi

lajiksemme

lajiksenne

lajiksensa / lajikseen

lajeiksemme

lajeiksenne

lajeiksensa / lajeikseen

Ess

-na

lajinamme

lajinanne

lajinansa / lajinaan

lajeinamme

lajeinanne

lajeinansa / lajeinaan

Abe

-tta

lajittamme

lajittanne

lajittansa / lajittaan

lajeittamme

lajeittanne

lajeittansa / lajeittaan

Com

-ne

-

-

-

lajeinemme

lajeinenne

lajeinensa / lajeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept