rabbikoulu |
Noun, Singular Nominative |
|
+ koulu |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
rabbi |
rabbit |
Par |
-ta |
rabbia |
rabbeja |
Gen |
-n |
rabbin |
rabbien |
Ill |
mihin |
rabbiin |
rabbeihin |
Ine |
-ssa |
rabbissa |
rabbeissa |
Ela |
-sta |
rabbista |
rabbeista |
All |
-lle |
rabbille |
rabbeille |
Ade |
-lla |
rabbilla |
rabbeilla |
Abl |
-lta |
rabbilta |
rabbeilta |
Tra |
-ksi |
rabbiksi |
rabbeiksi |
Ess |
-na |
rabbina |
rabbeina |
Abe |
-tta |
rabbitta |
rabbeitta |
Com |
-ne |
- |
rabbeine |
Ins |
-in |
- |
rabbein |
Singular
Plural
Nom
-
rabbi
rabbit
Par
-ta
rabbia
rabbeja
Gen
-n
rabbin
rabbien
Ill
mihin
rabbiin
rabbeihin
Ine
-ssa
rabbissa
rabbeissa
Ela
-sta
rabbista
rabbeista
All
-lle
rabbille
rabbeille
Ade
-lla
rabbilla
rabbeilla
Abl
-lta
rabbilta
rabbeilta
Tra
-ksi
rabbiksi
rabbeiksi
Ess
-na
rabbina
rabbeina
Abe
-tta
rabbitta
rabbeitta
Com
-ne
-
rabbeine
Ins
-in
-
rabbein
| rabbi | rabbi, rabbiini |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
rabbi |
rabbi |
rabbi |
rabbi |
rabbi |
rabbi |
Par |
-ta |
rabbia |
rabbeja |
rabbia |
rabbeja |
rabbia |
rabbeja |
Gen |
-n |
rabbi |
rabbie |
rabbi |
rabbie |
rabbi |
rabbie |
Ill |
mihin |
rabbii |
rabbeihi |
rabbii |
rabbeihi |
rabbii |
rabbeihi |
Ine |
-ssa |
rabbissa |
rabbeissa |
rabbissa |
rabbeissa |
rabbissa |
rabbeissa |
Ela |
-sta |
rabbista |
rabbeista |
rabbista |
rabbeista |
rabbista |
rabbeista |
All |
-lle |
rabbille |
rabbeille |
rabbille |
rabbeille |
rabbille |
rabbeille |
Ade |
-lla |
rabbilla |
rabbeilla |
rabbilla |
rabbeilla |
rabbilla |
rabbeilla |
Abl |
-lta |
rabbilta |
rabbeilta |
rabbilta |
rabbeilta |
rabbilta |
rabbeilta |
Tra |
-ksi |
rabbikse |
rabbeikse |
rabbikse |
rabbeikse |
rabbikse |
rabbeikse |
Ess |
-na |
rabbina |
rabbeina |
rabbina |
rabbeina |
rabbina |
rabbeina |
Abe |
-tta |
rabbitta |
rabbeitta |
rabbitta |
rabbeitta |
rabbitta |
rabbeitta |
Com |
-ne |
- |
rabbeine |
- |
rabbeine |
- |
rabbeine |
Singular
Plural
Nom
-
rabbi
rabbi
rabbi
rabbi
rabbi
rabbi
Par
-ta
rabbia
rabbia
rabbia
rabbeja
rabbeja
rabbeja
Gen
-n
rabbi
rabbi
rabbi
rabbie
rabbie
rabbie
Ill
mihin
rabbii
rabbii
rabbii
rabbeihi
rabbeihi
rabbeihi
Ine
-ssa
rabbissa
rabbissa
rabbissa
rabbeissa
rabbeissa
rabbeissa
Ela
-sta
rabbista
rabbista
rabbista
rabbeista
rabbeista
rabbeista
All
-lle
rabbille
rabbille
rabbille
rabbeille
rabbeille
rabbeille
Ade
-lla
rabbilla
rabbilla
rabbilla
rabbeilla
rabbeilla
rabbeilla
Abl
-lta
rabbilta
rabbilta
rabbilta
rabbeilta
rabbeilta
rabbeilta
Tra
-ksi
rabbikse
rabbikse
rabbikse
rabbeikse
rabbeikse
rabbeikse
Ess
-na
rabbina
rabbina
rabbina
rabbeina
rabbeina
rabbeina
Abe
-tta
rabbitta
rabbitta
rabbitta
rabbeitta
rabbeitta
rabbeitta
Com
-ne
-
-
-
rabbeine
rabbeine
rabbeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
rabbi |
rabbi |
rabbi |
rabbi |
rabbi |
rabbi |
Par |
-ta |
rabbia |
rabbeja |
rabbia |
rabbeja |
rabbia |
rabbeja |
Gen |
-n |
rabbi |
rabbie |
rabbi |
rabbie |
rabbi |
rabbie |
Ill |
mihin |
rabbii |
rabbeihi |
rabbii |
rabbeihi |
rabbii |
rabbeihi |
Ine |
-ssa |
rabbissa |
rabbeissa |
rabbissa |
rabbeissa |
rabbissa |
rabbeissa |
Ela |
-sta |
rabbista |
rabbeista |
rabbista |
rabbeista |
rabbista |
rabbeista |
All |
-lle |
rabbille |
rabbeille |
rabbille |
rabbeille |
rabbille |
rabbeille |
Ade |
-lla |
rabbilla |
rabbeilla |
rabbilla |
rabbeilla |
rabbilla |
rabbeilla |
Abl |
-lta |
rabbilta |
rabbeilta |
rabbilta |
rabbeilta |
rabbilta |
rabbeilta |
Tra |
-ksi |
rabbikse |
rabbeikse |
rabbikse |
rabbeikse |
rabbikse |
rabbeikse |
Ess |
-na |
rabbina |
rabbeina |
rabbina |
rabbeina |
rabbina |
rabbeina |
Abe |
-tta |
rabbitta |
rabbeitta |
rabbitta |
rabbeitta |
rabbitta |
rabbeitta |
Com |
-ne |
- |
rabbeine |
- |
rabbeine |
- |
rabbeine |
Singular
Plural
Nom
-
rabbi
rabbi
rabbi
rabbi
rabbi
rabbi
Par
-ta
rabbia
rabbia
rabbia
rabbeja
rabbeja
rabbeja
Gen
-n
rabbi
rabbi
rabbi
rabbie
rabbie
rabbie
Ill
mihin
rabbii
rabbii
rabbii
rabbeihi
rabbeihi
rabbeihi
Ine
-ssa
rabbissa
rabbissa
rabbissa
rabbeissa
rabbeissa
rabbeissa
Ela
-sta
rabbista
rabbista
rabbista
rabbeista
rabbeista
rabbeista
All
-lle
rabbille
rabbille
rabbille
rabbeille
rabbeille
rabbeille
Ade
-lla
rabbilla
rabbilla
rabbilla
rabbeilla
rabbeilla
rabbeilla
Abl
-lta
rabbilta
rabbilta
rabbilta
rabbeilta
rabbeilta
rabbeilta
Tra
-ksi
rabbikse
rabbikse
rabbikse
rabbeikse
rabbeikse
rabbeikse
Ess
-na
rabbina
rabbina
rabbina
rabbeina
rabbeina
rabbeina
Abe
-tta
rabbitta
rabbitta
rabbitta
rabbeitta
rabbeitta
rabbeitta
Com
-ne
-
-
-
rabbeine
rabbeine
rabbeine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
koulu |
koulut |
Par |
-ta |
koulua |
kouluja |
Gen |
-n |
koulun |
koulujen |
Ill |
mihin |
kouluun |
kouluihin |
Ine |
-ssa |
koulussa |
kouluissa |
Ela |
-sta |
koulusta |
kouluista |
All |
-lle |
koululle |
kouluille |
Ade |
-lla |
koululla |
kouluilla |
Abl |
-lta |
koululta |
kouluilta |
Tra |
-ksi |
kouluksi |
kouluiksi |
Ess |
-na |
kouluna |
kouluina |
Abe |
-tta |
koulutta |
kouluitta |
Com |
-ne |
- |
kouluine |
Ins |
-in |
- |
kouluin |
Singular
Plural
Nom
-
koulu
koulut
Par
-ta
koulua
kouluja
Gen
-n
koulun
koulujen
Ill
mihin
kouluun
kouluihin
Ine
-ssa
koulussa
kouluissa
Ela
-sta
koulusta
kouluista
All
-lle
koululle
kouluille
Ade
-lla
koululla
kouluilla
Abl
-lta
koululta
kouluilta
Tra
-ksi
kouluksi
kouluiksi
Ess
-na
kouluna
kouluina
Abe
-tta
koulutta
kouluitta
Com
-ne
-
kouluine
Ins
-in
-
kouluin
| school | koulu, koulunkäynti, koulukunta, yliopisto, parvi, opisto |
| training school | koulu, ammattikoulu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koulu |
koulu |
koulu |
koulu |
koulu |
koulu |
Par |
-ta |
koulua |
kouluja |
koulua |
kouluja |
koulua |
kouluja |
Gen |
-n |
koulu |
kouluje |
koulu |
kouluje |
koulu |
kouluje |
Ill |
mihin |
kouluu |
kouluihi |
kouluu |
kouluihi |
kouluu |
kouluihi |
Ine |
-ssa |
koulussa |
kouluissa |
koulussa |
kouluissa |
koulussa |
kouluissa |
Ela |
-sta |
koulusta |
kouluista |
koulusta |
kouluista |
koulusta |
kouluista |
All |
-lle |
koululle |
kouluille |
koululle |
kouluille |
koululle |
kouluille |
Ade |
-lla |
koululla |
kouluilla |
koululla |
kouluilla |
koululla |
kouluilla |
Abl |
-lta |
koululta |
kouluilta |
koululta |
kouluilta |
koululta |
kouluilta |
Tra |
-ksi |
koulukse |
kouluikse |
koulukse |
kouluikse |
koulukse |
kouluikse |
Ess |
-na |
kouluna |
kouluina |
kouluna |
kouluina |
kouluna |
kouluina |
Abe |
-tta |
koulutta |
kouluitta |
koulutta |
kouluitta |
koulutta |
kouluitta |
Com |
-ne |
- |
kouluine |
- |
kouluine |
- |
kouluine |
Singular
Plural
Nom
-
koulu
koulu
koulu
koulu
koulu
koulu
Par
-ta
koulua
koulua
koulua
kouluja
kouluja
kouluja
Gen
-n
koulu
koulu
koulu
kouluje
kouluje
kouluje
Ill
mihin
kouluu
kouluu
kouluu
kouluihi
kouluihi
kouluihi
Ine
-ssa
koulussa
koulussa
koulussa
kouluissa
kouluissa
kouluissa
Ela
-sta
koulusta
koulusta
koulusta
kouluista
kouluista
kouluista
All
-lle
koululle
koululle
koululle
kouluille
kouluille
kouluille
Ade
-lla
koululla
koululla
koululla
kouluilla
kouluilla
kouluilla
Abl
-lta
koululta
koululta
koululta
kouluilta
kouluilta
kouluilta
Tra
-ksi
koulukse
koulukse
koulukse
kouluikse
kouluikse
kouluikse
Ess
-na
kouluna
kouluna
kouluna
kouluina
kouluina
kouluina
Abe
-tta
koulutta
koulutta
koulutta
kouluitta
kouluitta
kouluitta
Com
-ne
-
-
-
kouluine
kouluine
kouluine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koulu |
koulu |
koulu |
koulu |
koulu |
koulu |
Par |
-ta |
koulua |
kouluja |
koulua |
kouluja |
koulua |
kouluja |
Gen |
-n |
koulu |
kouluje |
koulu |
kouluje |
koulu |
kouluje |
Ill |
mihin |
kouluu |
kouluihi |
kouluu |
kouluihi |
kouluu |
kouluihi |
Ine |
-ssa |
koulussa |
kouluissa |
koulussa |
kouluissa |
koulussa |
kouluissa |
Ela |
-sta |
koulusta |
kouluista |
koulusta |
kouluista |
koulusta |
kouluista |
All |
-lle |
koululle |
kouluille |
koululle |
kouluille |
koululle |
kouluille |
Ade |
-lla |
koululla |
kouluilla |
koululla |
kouluilla |
koululla |
kouluilla |
Abl |
-lta |
koululta |
kouluilta |
koululta |
kouluilta |
koululta |
kouluilta |
Tra |
-ksi |
koulukse |
kouluikse |
koulukse |
kouluikse |
koulukse |
kouluikse |
Ess |
-na |
kouluna |
kouluina |
kouluna |
kouluina |
kouluna |
kouluina |
Abe |
-tta |
koulutta |
kouluitta |
koulutta |
kouluitta |
koulutta |
kouluitta |
Com |
-ne |
- |
kouluine |
- |
kouluine |
- |
kouluine |
Singular
Plural
Nom
-
koulu
koulu
koulu
koulu
koulu
koulu
Par
-ta
koulua
koulua
koulua
kouluja
kouluja
kouluja
Gen
-n
koulu
koulu
koulu
kouluje
kouluje
kouluje
Ill
mihin
kouluu
kouluu
kouluu
kouluihi
kouluihi
kouluihi
Ine
-ssa
koulussa
koulussa
koulussa
kouluissa
kouluissa
kouluissa
Ela
-sta
koulusta
koulusta
koulusta
kouluista
kouluista
kouluista
All
-lle
koululle
koululle
koululle
kouluille
kouluille
kouluille
Ade
-lla
koululla
koululla
koululla
kouluilla
kouluilla
kouluilla
Abl
-lta
koululta
koululta
koululta
kouluilta
kouluilta
kouluilta
Tra
-ksi
koulukse
koulukse
koulukse
kouluikse
kouluikse
kouluikse
Ess
-na
kouluna
kouluna
kouluna
kouluina
kouluina
kouluina
Abe
-tta
koulutta
koulutta
koulutta
kouluitta
kouluitta
kouluitta
Com
-ne
-
-
-
kouluine
kouluine
kouluine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net