logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pyörätuoli, noun

Word analysis
pyörätuolirampit

pyörätuolirampit

pyörätuoli

Noun, Singular Nominative

+ ramppi

Noun, Plural Nominative

pyörä

Noun, Singular Nominative

+ tuoli

Noun, Singular Nominative

+ ramppi

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörätuoli

pyörätuolit

Par

-ta

pyörätuolia

pyörätuoleja

Gen

-n

pyörätuolin

pyörätuolien

Ill

mihin

pyörätuoliin

pyörätuoleihin

Ine

-ssa

pyörätuolissa

pyörätuoleissa

Ela

-sta

pyörätuolista

pyörätuoleista

All

-lle

pyörätuolille

pyörätuoleille

Ade

-lla

pyörätuolilla

pyörätuoleilla

Abl

-lta

pyörätuolilta

pyörätuoleilta

Tra

-ksi

pyörätuoliksi

pyörätuoleiksi

Ess

-na

pyörätuolina

pyörätuoleina

Abe

-tta

pyörätuolitta

pyörätuoleitta

Com

-ne

-

pyörätuoleine

Ins

-in

-

pyörätuolein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörätuoli

pyörätuolit

Par

-ta

pyörätuolia

pyörätuoleja

Gen

-n

pyörätuolin

pyörätuolien

Ill

mihin

pyörätuoliin

pyörätuoleihin

Ine

-ssa

pyörätuolissa

pyörätuoleissa

Ela

-sta

pyörätuolista

pyörätuoleista

All

-lle

pyörätuolille

pyörätuoleille

Ade

-lla

pyörätuolilla

pyörätuoleilla

Abl

-lta

pyörätuolilta

pyörätuoleilta

Tra

-ksi

pyörätuoliksi

pyörätuoleiksi

Ess

-na

pyörätuolina

pyörätuoleina

Abe

-tta

pyörätuolitta

pyörätuoleitta

Com

-ne

-

pyörätuoleine

Ins

-in

-

pyörätuolein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wheelchair pyörätuoli
Bath chair pyörätuoli
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Se pyörätuoli. That wheelchair... P on pyörätuoli. 'W'is for wheelchair. Missä pyörätuolini on? Where is the wheelchair? Se on pyörätuoli, ei Porsche. It's a wheelchair, Artie, not a Porsche. Olet pyörätuolissa. You' re in a wheelchair. Lpanan pyörätuoli voisi olla juuri sopiva. Hey, this kid' s electric wheelchair might be just what we need. Hän on pyörätuolissa. He's in a wheelchair. Mies pyörätuolissako? The guy in the wheelchair? Hotellissa oli esteetön huone, johon pyörätuoli mahtui hyvin. The hotel had an accessible room that accommodated the wheelchair very well. Järjestän pyörätuolin. I'll arrange for a wheelchair. Show more arrow right

Wiktionary

wheelchair Show more arrow right rullatuoli (colloquial, dated) Show more arrow right pyörä (“wheel”) +‎ tuoli (“chair”) Show more arrow right

Wikipedia

Wheelchair A wheelchair is a chair with wheels, used when walking is difficult or impossible due to illness, injury, problems related to old age, or disability. These can include spinal cord injuries (paraplegia, hemiplegia, and quadriplegia), cerebral palsy, brain injury, osteogenesis imperfecta, motor neurone disease, multiple sclerosis, muscular dystrophy, spina bifida, and more. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyörätuolini

pyörätuolini

pyörätuolisi

pyörätuolisi

pyörätuolinsa

pyörätuolinsa

Par

-ta

pyörätuoliani

pyörätuolejani

pyörätuoliasi

pyörätuolejasi

pyörätuoliansa / pyörätuoliaan

pyörätuolejansa / pyörätuolejaan

Gen

-n

pyörätuolini

pyörätuolieni

pyörätuolisi

pyörätuoliesi

pyörätuolinsa

pyörätuoliensa

Ill

mihin

pyörätuoliini

pyörätuoleihini

pyörätuoliisi

pyörätuoleihisi

pyörätuoliinsa

pyörätuoleihinsa

Ine

-ssa

pyörätuolissani

pyörätuoleissani

pyörätuolissasi

pyörätuoleissasi

pyörätuolissansa / pyörätuolissaan

pyörätuoleissansa / pyörätuoleissaan

Ela

-sta

pyörätuolistani

pyörätuoleistani

pyörätuolistasi

pyörätuoleistasi

pyörätuolistansa / pyörätuolistaan

pyörätuoleistansa / pyörätuoleistaan

All

-lle

pyörätuolilleni

pyörätuoleilleni

pyörätuolillesi

pyörätuoleillesi

pyörätuolillensa / pyörätuolilleen

pyörätuoleillensa / pyörätuoleillean

Ade

-lla

pyörätuolillani

pyörätuoleillani

pyörätuolillasi

pyörätuoleillasi

pyörätuolillansa / pyörätuolillaan

pyörätuoleillansa / pyörätuoleillaan

Abl

-lta

pyörätuoliltani

pyörätuoleiltani

pyörätuoliltasi

pyörätuoleiltasi

pyörätuoliltansa / pyörätuoliltaan

pyörätuoleiltansa / pyörätuoleiltaan

Tra

-ksi

pyörätuolikseni

pyörätuoleikseni

pyörätuoliksesi

pyörätuoleiksesi

pyörätuoliksensa / pyörätuolikseen

pyörätuoleiksensa / pyörätuoleikseen

Ess

-na

pyörätuolinani

pyörätuoleinani

pyörätuolinasi

pyörätuoleinasi

pyörätuolinansa / pyörätuolinaan

pyörätuoleinansa / pyörätuoleinaan

Abe

-tta

pyörätuolittani

pyörätuoleittani

pyörätuolittasi

pyörätuoleittasi

pyörätuolittansa / pyörätuolittaan

pyörätuoleittansa / pyörätuoleittaan

Com

-ne

-

pyörätuoleineni

-

pyörätuoleinesi

-

pyörätuoleinensa / pyörätuoleineen

Singular

Plural

Nom

-

pyörätuolini

pyörätuolisi

pyörätuolinsa

pyörätuolini

pyörätuolisi

pyörätuolinsa

Par

-ta

pyörätuoliani

pyörätuoliasi

pyörätuoliansa / pyörätuoliaan

pyörätuolejani

pyörätuolejasi

pyörätuolejansa / pyörätuolejaan

Gen

-n

pyörätuolini

pyörätuolisi

pyörätuolinsa

pyörätuolieni

pyörätuoliesi

pyörätuoliensa

Ill

mihin

pyörätuoliini

pyörätuoliisi

pyörätuoliinsa

pyörätuoleihini

pyörätuoleihisi

pyörätuoleihinsa

Ine

-ssa

pyörätuolissani

pyörätuolissasi

pyörätuolissansa / pyörätuolissaan

pyörätuoleissani

pyörätuoleissasi

pyörätuoleissansa / pyörätuoleissaan

Ela

-sta

pyörätuolistani

pyörätuolistasi

pyörätuolistansa / pyörätuolistaan

pyörätuoleistani

pyörätuoleistasi

pyörätuoleistansa / pyörätuoleistaan

All

-lle

pyörätuolilleni

pyörätuolillesi

pyörätuolillensa / pyörätuolilleen

pyörätuoleilleni

pyörätuoleillesi

pyörätuoleillensa / pyörätuoleillean

Ade

-lla

pyörätuolillani

pyörätuolillasi

pyörätuolillansa / pyörätuolillaan

pyörätuoleillani

pyörätuoleillasi

pyörätuoleillansa / pyörätuoleillaan

Abl

-lta

pyörätuoliltani

pyörätuoliltasi

pyörätuoliltansa / pyörätuoliltaan

pyörätuoleiltani

pyörätuoleiltasi

pyörätuoleiltansa / pyörätuoleiltaan

Tra

-ksi

pyörätuolikseni

pyörätuoliksesi

pyörätuoliksensa / pyörätuolikseen

pyörätuoleikseni

pyörätuoleiksesi

pyörätuoleiksensa / pyörätuoleikseen

Ess

-na

pyörätuolinani

pyörätuolinasi

pyörätuolinansa / pyörätuolinaan

pyörätuoleinani

pyörätuoleinasi

pyörätuoleinansa / pyörätuoleinaan

Abe

-tta

pyörätuolittani

pyörätuolittasi

pyörätuolittansa / pyörätuolittaan

pyörätuoleittani

pyörätuoleittasi

pyörätuoleittansa / pyörätuoleittaan

Com

-ne

-

-

-

pyörätuoleineni

pyörätuoleinesi

pyörätuoleinensa / pyörätuoleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyörätuolimme

pyörätuolimme

pyörätuolinne

pyörätuolinne

pyörätuolinsa

pyörätuolinsa

Par

-ta

pyörätuoliamme

pyörätuolejamme

pyörätuolianne

pyörätuolejanne

pyörätuoliansa / pyörätuoliaan

pyörätuolejansa / pyörätuolejaan

Gen

-n

pyörätuolimme

pyörätuoliemme

pyörätuolinne

pyörätuolienne

pyörätuolinsa

pyörätuoliensa

Ill

mihin

pyörätuoliimme

pyörätuoleihimme

pyörätuoliinne

pyörätuoleihinne

pyörätuoliinsa

pyörätuoleihinsa

Ine

-ssa

pyörätuolissamme

pyörätuoleissamme

pyörätuolissanne

pyörätuoleissanne

pyörätuolissansa / pyörätuolissaan

pyörätuoleissansa / pyörätuoleissaan

Ela

-sta

pyörätuolistamme

pyörätuoleistamme

pyörätuolistanne

pyörätuoleistanne

pyörätuolistansa / pyörätuolistaan

pyörätuoleistansa / pyörätuoleistaan

All

-lle

pyörätuolillemme

pyörätuoleillemme

pyörätuolillenne

pyörätuoleillenne

pyörätuolillensa / pyörätuolilleen

pyörätuoleillensa / pyörätuoleillean

Ade

-lla

pyörätuolillamme

pyörätuoleillamme

pyörätuolillanne

pyörätuoleillanne

pyörätuolillansa / pyörätuolillaan

pyörätuoleillansa / pyörätuoleillaan

Abl

-lta

pyörätuoliltamme

pyörätuoleiltamme

pyörätuoliltanne

pyörätuoleiltanne

pyörätuoliltansa / pyörätuoliltaan

pyörätuoleiltansa / pyörätuoleiltaan

Tra

-ksi

pyörätuoliksemme

pyörätuoleiksemme

pyörätuoliksenne

pyörätuoleiksenne

pyörätuoliksensa / pyörätuolikseen

pyörätuoleiksensa / pyörätuoleikseen

Ess

-na

pyörätuolinamme

pyörätuoleinamme

pyörätuolinanne

pyörätuoleinanne

pyörätuolinansa / pyörätuolinaan

pyörätuoleinansa / pyörätuoleinaan

Abe

-tta

pyörätuolittamme

pyörätuoleittamme

pyörätuolittanne

pyörätuoleittanne

pyörätuolittansa / pyörätuolittaan

pyörätuoleittansa / pyörätuoleittaan

Com

-ne

-

pyörätuoleinemme

-

pyörätuoleinenne

-

pyörätuoleinensa / pyörätuoleineen

Singular

Plural

Nom

-

pyörätuolimme

pyörätuolinne

pyörätuolinsa

pyörätuolimme

pyörätuolinne

pyörätuolinsa

Par

-ta

pyörätuoliamme

pyörätuolianne

pyörätuoliansa / pyörätuoliaan

pyörätuolejamme

pyörätuolejanne

pyörätuolejansa / pyörätuolejaan

Gen

-n

pyörätuolimme

pyörätuolinne

pyörätuolinsa

pyörätuoliemme

pyörätuolienne

pyörätuoliensa

Ill

mihin

pyörätuoliimme

pyörätuoliinne

pyörätuoliinsa

pyörätuoleihimme

pyörätuoleihinne

pyörätuoleihinsa

Ine

-ssa

pyörätuolissamme

pyörätuolissanne

pyörätuolissansa / pyörätuolissaan

pyörätuoleissamme

pyörätuoleissanne

pyörätuoleissansa / pyörätuoleissaan

Ela

-sta

pyörätuolistamme

pyörätuolistanne

pyörätuolistansa / pyörätuolistaan

pyörätuoleistamme

pyörätuoleistanne

pyörätuoleistansa / pyörätuoleistaan

All

-lle

pyörätuolillemme

pyörätuolillenne

pyörätuolillensa / pyörätuolilleen

pyörätuoleillemme

pyörätuoleillenne

pyörätuoleillensa / pyörätuoleillean

Ade

-lla

pyörätuolillamme

pyörätuolillanne

pyörätuolillansa / pyörätuolillaan

pyörätuoleillamme

pyörätuoleillanne

pyörätuoleillansa / pyörätuoleillaan

Abl

-lta

pyörätuoliltamme

pyörätuoliltanne

pyörätuoliltansa / pyörätuoliltaan

pyörätuoleiltamme

pyörätuoleiltanne

pyörätuoleiltansa / pyörätuoleiltaan

Tra

-ksi

pyörätuoliksemme

pyörätuoliksenne

pyörätuoliksensa / pyörätuolikseen

pyörätuoleiksemme

pyörätuoleiksenne

pyörätuoleiksensa / pyörätuoleikseen

Ess

-na

pyörätuolinamme

pyörätuolinanne

pyörätuolinansa / pyörätuolinaan

pyörätuoleinamme

pyörätuoleinanne

pyörätuoleinansa / pyörätuoleinaan

Abe

-tta

pyörätuolittamme

pyörätuolittanne

pyörätuolittansa / pyörätuolittaan

pyörätuoleittamme

pyörätuoleittanne

pyörätuoleittansa / pyörätuoleittaan

Com

-ne

-

-

-

pyörätuoleinemme

pyörätuoleinenne

pyörätuoleinensa / pyörätuoleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ramppi

rampit

Par

-ta

ramppia

ramppeja

Gen

-n

rampin

ramppien

Ill

mihin

ramppiin

ramppeihin

Ine

-ssa

rampissa

rampeissa

Ela

-sta

rampista

rampeista

All

-lle

rampille

rampeille

Ade

-lla

rampilla

rampeilla

Abl

-lta

rampilta

rampeilta

Tra

-ksi

rampiksi

rampeiksi

Ess

-na

ramppina

ramppeina

Abe

-tta

rampitta

rampeitta

Com

-ne

-

ramppeine

Ins

-in

-

rampein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ramppi

rampit

Par

-ta

ramppia

ramppeja

Gen

-n

rampin

ramppien

Ill

mihin

ramppiin

ramppeihin

Ine

-ssa

rampissa

rampeissa

Ela

-sta

rampista

rampeista

All

-lle

rampille

rampeille

Ade

-lla

rampilla

rampeilla

Abl

-lta

rampilta

rampeilta

Tra

-ksi

rampiksi

rampeiksi

Ess

-na

ramppina

ramppeina

Abe

-tta

rampitta

rampeitta

Com

-ne

-

ramppeine

Ins

-in

-

rampein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

ramp ramppi, ajoluiska, hidastustöyssy, lentokoneportaat
slipway ramppi, liukualusta
slip lipsahdus, ramppi, liukastuminen, alushame, lappu, liuska
slip road ramppi
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Ramppi johdattaa museoon. The ramp leads to the museum. Entä ramppi? Next year. Laske ramppi. Lower the ramp. Kiipeä portaat tai käytä ramppi. Take the stairs or use the ramp. Ramppi oli liukas sateen vuoksi. The ramp was slippery because of the rain. Uusi ramppi tehtiin esteettömäksi. The new ramp was made accessible. Miten olisi ramppi? How are we doing? Ramppi oli liian jyrkkä pyörätuolille. The ramp was too steep for the wheelchair. Ramppi auttaa liikkumaan pyörätuolilla. The ramp helps with wheelchair access. Rampilla seisoo mies. There is a man standing on the ramp. Show more arrow right

Wiktionary

ramp (inclined surface that connects two levels) apron, ramp (area for parking, servicing, loading and unloading aircraft at an airport) way (timbers of shipyard stocks that slope into the water and along which a ship or large boat is launched) Show more arrow right (inclined surface): luiska(area at an airport): asemataso Show more arrow right ramppikuume ramppivalo Show more arrow right < English ramp Show more arrow right

Wikipedia

luiska
kalteva rakennelma, joka helpottaa liikkumista tai raskaiden kuormien siirtoa eri korkeudella olevien tasanteiden välillä ramppi
eritasoliittymässä eri suuntiin johtavien teiden välinen lyhyt liityntäkaista ramppi
extreme-urheilussa käytetty kourumainen rakennelma ramppi
hornussauksessa käytettävä kevyt metallista ja teräksestä tehty peliväline, josta nouss-kiekko lyödään matkaan ramppi
veneenlaskupaikalla oleva viistosti veteen johtava luiska Ramppi teatteri
harrastajateatteri Kangasalla Vaasan Ylioppilasteatteri Ramppi
ajoluiska
(myös ajosilta tai ramppi), ajoneuvon tai pyörillä olevan laitteen kulkua eri tasojen välillä helpottava kiinteä tai siirreltävä rakennelma asemataso
(myös ramppi), lentokentän alue, jossa lentokoneiden lastaus, tankkaus, sekä parkkaus tapahtuu
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ramppini

ramppini

ramppisi

ramppisi

ramppinsa

ramppinsa

Par

-ta

ramppiani

ramppejani

ramppiasi

ramppejasi

ramppiansa / ramppiaan

ramppejansa / ramppejaan

Gen

-n

ramppini

ramppieni

ramppisi

ramppiesi

ramppinsa

ramppiensa

Ill

mihin

ramppiini

ramppeihini

ramppiisi

ramppeihisi

ramppiinsa

ramppeihinsa

Ine

-ssa

rampissani

rampeissani

rampissasi

rampeissasi

rampissansa / rampissaan

rampeissansa / rampeissaan

Ela

-sta

rampistani

rampeistani

rampistasi

rampeistasi

rampistansa / rampistaan

rampeistansa / rampeistaan

All

-lle

rampilleni

rampeilleni

rampillesi

rampeillesi

rampillensa / rampilleen

rampeillensa / rampeillean

Ade

-lla

rampillani

rampeillani

rampillasi

rampeillasi

rampillansa / rampillaan

rampeillansa / rampeillaan

Abl

-lta

rampiltani

rampeiltani

rampiltasi

rampeiltasi

rampiltansa / rampiltaan

rampeiltansa / rampeiltaan

Tra

-ksi

rampikseni

rampeikseni

rampiksesi

rampeiksesi

rampiksensa / rampikseen

rampeiksensa / rampeikseen

Ess

-na

ramppinani

ramppeinani

ramppinasi

ramppeinasi

ramppinansa / ramppinaan

ramppeinansa / ramppeinaan

Abe

-tta

rampittani

rampeittani

rampittasi

rampeittasi

rampittansa / rampittaan

rampeittansa / rampeittaan

Com

-ne

-

ramppeineni

-

ramppeinesi

-

ramppeinensa / ramppeineen

Singular

Plural

Nom

-

ramppini

ramppisi

ramppinsa

ramppini

ramppisi

ramppinsa

Par

-ta

ramppiani

ramppiasi

ramppiansa / ramppiaan

ramppejani

ramppejasi

ramppejansa / ramppejaan

Gen

-n

ramppini

ramppisi

ramppinsa

ramppieni

ramppiesi

ramppiensa

Ill

mihin

ramppiini

ramppiisi

ramppiinsa

ramppeihini

ramppeihisi

ramppeihinsa

Ine

-ssa

rampissani

rampissasi

rampissansa / rampissaan

rampeissani

rampeissasi

rampeissansa / rampeissaan

Ela

-sta

rampistani

rampistasi

rampistansa / rampistaan

rampeistani

rampeistasi

rampeistansa / rampeistaan

All

-lle

rampilleni

rampillesi

rampillensa / rampilleen

rampeilleni

rampeillesi

rampeillensa / rampeillean

Ade

-lla

rampillani

rampillasi

rampillansa / rampillaan

rampeillani

rampeillasi

rampeillansa / rampeillaan

Abl

-lta

rampiltani

rampiltasi

rampiltansa / rampiltaan

rampeiltani

rampeiltasi

rampeiltansa / rampeiltaan

Tra

-ksi

rampikseni

rampiksesi

rampiksensa / rampikseen

rampeikseni

rampeiksesi

rampeiksensa / rampeikseen

Ess

-na

ramppinani

ramppinasi

ramppinansa / ramppinaan

ramppeinani

ramppeinasi

ramppeinansa / ramppeinaan

Abe

-tta

rampittani

rampittasi

rampittansa / rampittaan

rampeittani

rampeittasi

rampeittansa / rampeittaan

Com

-ne

-

-

-

ramppeineni

ramppeinesi

ramppeinensa / ramppeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ramppimme

ramppimme

ramppinne

ramppinne

ramppinsa

ramppinsa

Par

-ta

ramppiamme

ramppejamme

ramppianne

ramppejanne

ramppiansa / ramppiaan

ramppejansa / ramppejaan

Gen

-n

ramppimme

ramppiemme

ramppinne

ramppienne

ramppinsa

ramppiensa

Ill

mihin

ramppiimme

ramppeihimme

ramppiinne

ramppeihinne

ramppiinsa

ramppeihinsa

Ine

-ssa

rampissamme

rampeissamme

rampissanne

rampeissanne

rampissansa / rampissaan

rampeissansa / rampeissaan

Ela

-sta

rampistamme

rampeistamme

rampistanne

rampeistanne

rampistansa / rampistaan

rampeistansa / rampeistaan

All

-lle

rampillemme

rampeillemme

rampillenne

rampeillenne

rampillensa / rampilleen

rampeillensa / rampeillean

Ade

-lla

rampillamme

rampeillamme

rampillanne

rampeillanne

rampillansa / rampillaan

rampeillansa / rampeillaan

Abl

-lta

rampiltamme

rampeiltamme

rampiltanne

rampeiltanne

rampiltansa / rampiltaan

rampeiltansa / rampeiltaan

Tra

-ksi

rampiksemme

rampeiksemme

rampiksenne

rampeiksenne

rampiksensa / rampikseen

rampeiksensa / rampeikseen

Ess

-na

ramppinamme

ramppeinamme

ramppinanne

ramppeinanne

ramppinansa / ramppinaan

ramppeinansa / ramppeinaan

Abe

-tta

rampittamme

rampeittamme

rampittanne

rampeittanne

rampittansa / rampittaan

rampeittansa / rampeittaan

Com

-ne

-

ramppeinemme

-

ramppeinenne

-

ramppeinensa / ramppeineen

Singular

Plural

Nom

-

ramppimme

ramppinne

ramppinsa

ramppimme

ramppinne

ramppinsa

Par

-ta

ramppiamme

ramppianne

ramppiansa / ramppiaan

ramppejamme

ramppejanne

ramppejansa / ramppejaan

Gen

-n

ramppimme

ramppinne

ramppinsa

ramppiemme

ramppienne

ramppiensa

Ill

mihin

ramppiimme

ramppiinne

ramppiinsa

ramppeihimme

ramppeihinne

ramppeihinsa

Ine

-ssa

rampissamme

rampissanne

rampissansa / rampissaan

rampeissamme

rampeissanne

rampeissansa / rampeissaan

Ela

-sta

rampistamme

rampistanne

rampistansa / rampistaan

rampeistamme

rampeistanne

rampeistansa / rampeistaan

All

-lle

rampillemme

rampillenne

rampillensa / rampilleen

rampeillemme

rampeillenne

rampeillensa / rampeillean

Ade

-lla

rampillamme

rampillanne

rampillansa / rampillaan

rampeillamme

rampeillanne

rampeillansa / rampeillaan

Abl

-lta

rampiltamme

rampiltanne

rampiltansa / rampiltaan

rampeiltamme

rampeiltanne

rampeiltansa / rampeiltaan

Tra

-ksi

rampiksemme

rampiksenne

rampiksensa / rampikseen

rampeiksemme

rampeiksenne

rampeiksensa / rampeikseen

Ess

-na

ramppinamme

ramppinanne

ramppinansa / ramppinaan

ramppeinamme

ramppeinanne

ramppeinansa / ramppeinaan

Abe

-tta

rampittamme

rampittanne

rampittansa / rampittaan

rampeittamme

rampeittanne

rampeittansa / rampeittaan

Com

-ne

-

-

-

ramppeinemme

ramppeinenne

ramppeinensa / ramppeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörä

pyörät

Par

-ta

pyörää

pyöriä

Gen

-n

pyörän

pyörien

Ill

mihin

pyörään

pyöriin

Ine

-ssa

pyörässä

pyörissä

Ela

-sta

pyörästä

pyöristä

All

-lle

pyörälle

pyörille

Ade

-lla

pyörällä

pyörillä

Abl

-lta

pyörältä

pyöriltä

Tra

-ksi

pyöräksi

pyöriksi

Ess

-na

pyöränä

pyörinä

Abe

-tta

pyörättä

pyörittä

Com

-ne

-

pyörine

Ins

-in

-

pyörin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörä

pyörät

Par

-ta

pyörää

pyöriä

Gen

-n

pyörän

pyörien

Ill

mihin

pyörään

pyöriin

Ine

-ssa

pyörässä

pyörissä

Ela

-sta

pyörästä

pyöristä

All

-lle

pyörälle

pyörille

Ade

-lla

pyörällä

pyörillä

Abl

-lta

pyörältä

pyöriltä

Tra

-ksi

pyöräksi

pyöriksi

Ess

-na

pyöränä

pyörinä

Abe

-tta

pyörättä

pyörittä

Com

-ne

-

pyörine

Ins

-in

-

pyörin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wheel pyörä, ratti, rengas, ohjauspyörä, laikka, kiekko
bike pyörä, polkupyörä, prätkä
castor pyörä, rulla, sirotin
roller rulla, tela, jyrä, valssi, pyörä, maininki
caster pyörä, rulla, sirotin
pushbike fillari, pyörä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; opensubtitles2; Common Crawl Kiva pyörä. Nice bike. Sama pyörä. So you kept it? Pyörä on keltaisen värinen. The bike is yellow. Laita pyörä pyörätelineeseen. Put the bike on the bike rack. Otetaan pyöräni. We' il take my bike. Se on vai pyörä. It's just a bike. Minä ostaa pyörä. I buy wheel. Laita pyörä taakse. Bike in the back. Pyörä varastettiin pyörätelineestä. The bike was stolen from the bike rack. Maailman paras pyörä. The best bike in the world. Show more arrow right

Wiktionary

wheel - caster (wheeled assembly) huonekalupyörä, kalustepyörä, rullapyörä Short for polkupyörä (“bicycle”). - Short for moottoripyörä (“motorcycle”). - Show more arrow right pyöreäpyöriäinenpyöriskelläpyörrepyörähtääpyörähdelläpyöräilläpyöräilijäpyöräilypyöräinenpyörällinen Show more arrow right apupyöräaurinkopyöräautonpyöräenduropyöräetupyörähammaspyörähihnapyöräjuoksupyöräkannuspyöräkaupunkipyöräkehäpyöräketjupyöräkierukkapyöräkilpapyöräkilpapyöräilijäkitkapyöräkolmipyöräkrossipyöräkumipyöräkuntopyöräkärrynpyöräkäsipyöräköysipyörälevypyöräläskipyörämaailmanpyörämaastopyörämatkapyörämiestenpyörämoottoripolkupyörämoottoripyörämummopyöränaistenpyöränelipyöräluisunelipyörävetonelipyörävetoinennokkapyöräohjauspyöräonnenpyöräoravanpyöräparipyöräplaneettapyöräpolkupyöräpuupyöräpyöräkelkkapyöräkuormainpyörälaukkupyöränakselipyöränjälkipyöränkehäpyöränkumipyörännapapyöränpinnapyöränpuolapyöränripustuspyöränsarvipyöräntuentapyöränvannepyöräparipyöräpoliisipyöräretkipyörärikkopyörätelinepyörätiepyörätraktoripyörätuolipyörätuolipotilaspyörävarkausratapyörärattaanpyöräretkipyörärukinpyöräruuvipyöräsiipipyöräsähköpyörätaikinapyörätakapyöräteilipyörätukipyöräurheilupyörätuolivaihdepyörävarapyörävauhtipyörävesipyöräväkipyörä Show more arrow right From Proto-Finnic pöörä, from Proto-Finno-Ugric peŋerä. Show more arrow right

Wikipedia

Wheel In its primitive form, a wheel is a circular block of a hard and durable material at whose center has been bored a hole through which is placed an axle bearing about which the wheel rotates when torque is applied to the wheel about its axis. The wheel and axle assembly can be considered one of the six simple machines. When placed vertically under a load-bearing platform or case, the wheel turning on the horizontal axle makes it possible to transport heavy loads. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyöräni

pyöräni

pyöräsi

pyöräsi

pyöränsä

pyöränsä

Par

-ta

pyörääni

pyöriäni

pyörääsi

pyöriäsi

pyöräänsä

pyöriänsä / pyöriään

Gen

-n

pyöräni

pyörieni

pyöräsi

pyöriesi

pyöränsä

pyöriensä

Ill

mihin

pyörääni

pyöriini

pyörääsi

pyöriisi

pyöräänsä

pyöriinsä

Ine

-ssa

pyörässäni

pyörissäni

pyörässäsi

pyörissäsi

pyörässänsä / pyörässään

pyörissänsä / pyörissään

Ela

-sta

pyörästäni

pyöristäni

pyörästäsi

pyöristäsi

pyörästänsä / pyörästään

pyöristänsä / pyöristään

All

-lle

pyörälleni

pyörilleni

pyörällesi

pyörillesi

pyörällensä / pyörälleen

pyörillensä / pyörilleän

Ade

-lla

pyörälläni

pyörilläni

pyörälläsi

pyörilläsi

pyörällänsä / pyörällään

pyörillänsä / pyörillään

Abl

-lta

pyörältäni

pyöriltäni

pyörältäsi

pyöriltäsi

pyörältänsä / pyörältään

pyöriltänsä / pyöriltään

Tra

-ksi

pyöräkseni

pyörikseni

pyöräksesi

pyöriksesi

pyöräksensä / pyöräkseen

pyöriksensä / pyörikseen

Ess

-na

pyöränäni

pyörinäni

pyöränäsi

pyörinäsi

pyöränänsä / pyöränään

pyörinänsä / pyörinään

Abe

-tta

pyörättäni

pyörittäni

pyörättäsi

pyörittäsi

pyörättänsä / pyörättään

pyörittänsä / pyörittään

Com

-ne

-

pyörineni

-

pyörinesi

-

pyörinensä / pyörineen

Singular

Plural

Nom

-

pyöräni

pyöräsi

pyöränsä

pyöräni

pyöräsi

pyöränsä

Par

-ta

pyörääni

pyörääsi

pyöräänsä

pyöriäni

pyöriäsi

pyöriänsä / pyöriään

Gen

-n

pyöräni

pyöräsi

pyöränsä

pyörieni

pyöriesi

pyöriensä

Ill

mihin

pyörääni

pyörääsi

pyöräänsä

pyöriini

pyöriisi

pyöriinsä

Ine

-ssa

pyörässäni

pyörässäsi

pyörässänsä / pyörässään

pyörissäni

pyörissäsi

pyörissänsä / pyörissään

Ela

-sta

pyörästäni

pyörästäsi

pyörästänsä / pyörästään

pyöristäni

pyöristäsi

pyöristänsä / pyöristään

All

-lle

pyörälleni

pyörällesi

pyörällensä / pyörälleen

pyörilleni

pyörillesi

pyörillensä / pyörilleän

Ade

-lla

pyörälläni

pyörälläsi

pyörällänsä / pyörällään

pyörilläni

pyörilläsi

pyörillänsä / pyörillään

Abl

-lta

pyörältäni

pyörältäsi

pyörältänsä / pyörältään

pyöriltäni

pyöriltäsi

pyöriltänsä / pyöriltään

Tra

-ksi

pyöräkseni

pyöräksesi

pyöräksensä / pyöräkseen

pyörikseni

pyöriksesi

pyöriksensä / pyörikseen

Ess

-na

pyöränäni

pyöränäsi

pyöränänsä / pyöränään

pyörinäni

pyörinäsi

pyörinänsä / pyörinään

Abe

-tta

pyörättäni

pyörättäsi

pyörättänsä / pyörättään

pyörittäni

pyörittäsi

pyörittänsä / pyörittään

Com

-ne

-

-

-

pyörineni

pyörinesi

pyörinensä / pyörineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyörämme

pyörämme

pyöränne

pyöränne

pyöränsä

pyöränsä

Par

-ta

pyöräämme

pyöriämme

pyöräänne

pyöriänne

pyöräänsä

pyöriänsä / pyöriään

Gen

-n

pyörämme

pyöriemme

pyöränne

pyörienne

pyöränsä

pyöriensä

Ill

mihin

pyöräämme

pyöriimme

pyöräänne

pyöriinne

pyöräänsä

pyöriinsä

Ine

-ssa

pyörässämme

pyörissämme

pyörässänne

pyörissänne

pyörässänsä / pyörässään

pyörissänsä / pyörissään

Ela

-sta

pyörästämme

pyöristämme

pyörästänne

pyöristänne

pyörästänsä / pyörästään

pyöristänsä / pyöristään

All

-lle

pyörällemme

pyörillemme

pyörällenne

pyörillenne

pyörällensä / pyörälleen

pyörillensä / pyörilleän

Ade

-lla

pyörällämme

pyörillämme

pyörällänne

pyörillänne

pyörällänsä / pyörällään

pyörillänsä / pyörillään

Abl

-lta

pyörältämme

pyöriltämme

pyörältänne

pyöriltänne

pyörältänsä / pyörältään

pyöriltänsä / pyöriltään

Tra

-ksi

pyöräksemme

pyöriksemme

pyöräksenne

pyöriksenne

pyöräksensä / pyöräkseen

pyöriksensä / pyörikseen

Ess

-na

pyöränämme

pyörinämme

pyöränänne

pyörinänne

pyöränänsä / pyöränään

pyörinänsä / pyörinään

Abe

-tta

pyörättämme

pyörittämme

pyörättänne

pyörittänne

pyörättänsä / pyörättään

pyörittänsä / pyörittään

Com

-ne

-

pyörinemme

-

pyörinenne

-

pyörinensä / pyörineen

Singular

Plural

Nom

-

pyörämme

pyöränne

pyöränsä

pyörämme

pyöränne

pyöränsä

Par

-ta

pyöräämme

pyöräänne

pyöräänsä

pyöriämme

pyöriänne

pyöriänsä / pyöriään

Gen

-n

pyörämme

pyöränne

pyöränsä

pyöriemme

pyörienne

pyöriensä

Ill

mihin

pyöräämme

pyöräänne

pyöräänsä

pyöriimme

pyöriinne

pyöriinsä

Ine

-ssa

pyörässämme

pyörässänne

pyörässänsä / pyörässään

pyörissämme

pyörissänne

pyörissänsä / pyörissään

Ela

-sta

pyörästämme

pyörästänne

pyörästänsä / pyörästään

pyöristämme

pyöristänne

pyöristänsä / pyöristään

All

-lle

pyörällemme

pyörällenne

pyörällensä / pyörälleen

pyörillemme

pyörillenne

pyörillensä / pyörilleän

Ade

-lla

pyörällämme

pyörällänne

pyörällänsä / pyörällään

pyörillämme

pyörillänne

pyörillänsä / pyörillään

Abl

-lta

pyörältämme

pyörältänne

pyörältänsä / pyörältään

pyöriltämme

pyöriltänne

pyöriltänsä / pyöriltään

Tra

-ksi

pyöräksemme

pyöräksenne

pyöräksensä / pyöräkseen

pyöriksemme

pyöriksenne

pyöriksensä / pyörikseen

Ess

-na

pyöränämme

pyöränänne

pyöränänsä / pyöränään

pyörinämme

pyörinänne

pyörinänsä / pyörinään

Abe

-tta

pyörättämme

pyörättänne

pyörättänsä / pyörättään

pyörittämme

pyörittänne

pyörittänsä / pyörittään

Com

-ne

-

-

-

pyörinemme

pyörinenne

pyörinensä / pyörineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuoli

tuolit

Par

-ta

tuolia

tuoleja

Gen

-n

tuolin

tuolien

Ill

mihin

tuoliin

tuoleihin

Ine

-ssa

tuolissa

tuoleissa

Ela

-sta

tuolista

tuoleista

All

-lle

tuolille

tuoleille

Ade

-lla

tuolilla

tuoleilla

Abl

-lta

tuolilta

tuoleilta

Tra

-ksi

tuoliksi

tuoleiksi

Ess

-na

tuolina

tuoleina

Abe

-tta

tuolitta

tuoleitta

Com

-ne

-

tuoleine

Ins

-in

-

tuolein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuoli

tuolit

Par

-ta

tuolia

tuoleja

Gen

-n

tuolin

tuolien

Ill

mihin

tuoliin

tuoleihin

Ine

-ssa

tuolissa

tuoleissa

Ela

-sta

tuolista

tuoleista

All

-lle

tuolille

tuoleille

Ade

-lla

tuolilla

tuoleilla

Abl

-lta

tuolilta

tuoleilta

Tra

-ksi

tuoliksi

tuoleiksi

Ess

-na

tuolina

tuoleina

Abe

-tta

tuolitta

tuoleitta

Com

-ne

-

tuoleine

Ins

-in

-

tuolein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

chair tuoli, puheenjohtaja, professuuri, puhemies, oppituoli, pikkutuoli
seat istuin, paikka, istuinosa, tuoli, istumapaikka, penkki
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3 Tuoli on musta. The chair is black. Tuoli on mukava istua. The chair is comfortable to sit in. Hakekaa tuoli! Get the chair! Tuoli on vihreä. The chair is green. Todella mukava tuoli. This thing is cozy. Max, tuo isillesi tuoli. Max, bring your dad a chair. Onko sinulla tyhjä tuoli? Do you have an empty chair? Carver, hae minulle tuoli. Carver, get me a chair. Kuuntele, tuoli on juuttunut. Listen, the chair is stuck. Hei, Robert, se on Rayn tuoli. Hey £ ¬ Robert £ ¬ this is Ray's chair. Show more arrow right

Wiktionary

chair Show more arrow right aurinkotuolibaarituolikansituolikantotuolikattotuolikeinutuolikeittiötuolikiikkutuoliklaffituoliklahvituolikorituolikultatuolikustavilaistuolilepakkotuolilepotuolinimikkotuolinojatuoliohjaajantuolioppituolipallotuoliparturintuolipianotuolipinnatuolipottatuolipuutarhatuolipuutuolipyörätuolirantatuoliriipputuolirippituolirokokootuolirottinkituolirullatuolisaarnastuolisaarnatuolisafarituolisiirtotuolisyöttötuolisähkötuolisäkkituolitelttatuolituolihissituolinistuintuolinjalkatuolinkarmituolinpäällinentuolinselkätuolinselkämystuolinselustuolinselustatuolirivityötuoliurheilupyörätuoliwieniläistuoli Show more arrow right Borrowed from Old Swedish stōl. The older form stuoli can still be found in some compounds (such as saarnastuoli). Show more arrow right

Wikipedia

Chair One of the basic pieces of furniture, a chair is a type of seat. Its primary features are two pieces of a durable material, attached as back and seat to one another at a 90° or slightly greater angle, with usually the four corners of the horizontal seat attached in turn to four legs—or other parts of the seat's underside attached to three legs or to a shaft about which a four-arm turnstile on rollers can turn—strong enough to support the weight of a person who sits on the seat (usually wide and broad enough to hold the lower body from the buttocks almost to the knees) and leans against the vertical back (usually high and wide enough to support the back to the shoulder blades). The legs are typically high enough for the seated person's thighs and knees to form a 90° or lesser angle. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuolini

tuolini

tuolisi

tuolisi

tuolinsa

tuolinsa

Par

-ta

tuoliani

tuolejani

tuoliasi

tuolejasi

tuoliansa / tuoliaan

tuolejansa / tuolejaan

Gen

-n

tuolini

tuolieni

tuolisi

tuoliesi

tuolinsa

tuoliensa

Ill

mihin

tuoliini

tuoleihini

tuoliisi

tuoleihisi

tuoliinsa

tuoleihinsa

Ine

-ssa

tuolissani

tuoleissani

tuolissasi

tuoleissasi

tuolissansa / tuolissaan

tuoleissansa / tuoleissaan

Ela

-sta

tuolistani

tuoleistani

tuolistasi

tuoleistasi

tuolistansa / tuolistaan

tuoleistansa / tuoleistaan

All

-lle

tuolilleni

tuoleilleni

tuolillesi

tuoleillesi

tuolillensa / tuolilleen

tuoleillensa / tuoleillean

Ade

-lla

tuolillani

tuoleillani

tuolillasi

tuoleillasi

tuolillansa / tuolillaan

tuoleillansa / tuoleillaan

Abl

-lta

tuoliltani

tuoleiltani

tuoliltasi

tuoleiltasi

tuoliltansa / tuoliltaan

tuoleiltansa / tuoleiltaan

Tra

-ksi

tuolikseni

tuoleikseni

tuoliksesi

tuoleiksesi

tuoliksensa / tuolikseen

tuoleiksensa / tuoleikseen

Ess

-na

tuolinani

tuoleinani

tuolinasi

tuoleinasi

tuolinansa / tuolinaan

tuoleinansa / tuoleinaan

Abe

-tta

tuolittani

tuoleittani

tuolittasi

tuoleittasi

tuolittansa / tuolittaan

tuoleittansa / tuoleittaan

Com

-ne

-

tuoleineni

-

tuoleinesi

-

tuoleinensa / tuoleineen

Singular

Plural

Nom

-

tuolini

tuolisi

tuolinsa

tuolini

tuolisi

tuolinsa

Par

-ta

tuoliani

tuoliasi

tuoliansa / tuoliaan

tuolejani

tuolejasi

tuolejansa / tuolejaan

Gen

-n

tuolini

tuolisi

tuolinsa

tuolieni

tuoliesi

tuoliensa

Ill

mihin

tuoliini

tuoliisi

tuoliinsa

tuoleihini

tuoleihisi

tuoleihinsa

Ine

-ssa

tuolissani

tuolissasi

tuolissansa / tuolissaan

tuoleissani

tuoleissasi

tuoleissansa / tuoleissaan

Ela

-sta

tuolistani

tuolistasi

tuolistansa / tuolistaan

tuoleistani

tuoleistasi

tuoleistansa / tuoleistaan

All

-lle

tuolilleni

tuolillesi

tuolillensa / tuolilleen

tuoleilleni

tuoleillesi

tuoleillensa / tuoleillean

Ade

-lla

tuolillani

tuolillasi

tuolillansa / tuolillaan

tuoleillani

tuoleillasi

tuoleillansa / tuoleillaan

Abl

-lta

tuoliltani

tuoliltasi

tuoliltansa / tuoliltaan

tuoleiltani

tuoleiltasi

tuoleiltansa / tuoleiltaan

Tra

-ksi

tuolikseni

tuoliksesi

tuoliksensa / tuolikseen

tuoleikseni

tuoleiksesi

tuoleiksensa / tuoleikseen

Ess

-na

tuolinani

tuolinasi

tuolinansa / tuolinaan

tuoleinani

tuoleinasi

tuoleinansa / tuoleinaan

Abe

-tta

tuolittani

tuolittasi

tuolittansa / tuolittaan

tuoleittani

tuoleittasi

tuoleittansa / tuoleittaan

Com

-ne

-

-

-

tuoleineni

tuoleinesi

tuoleinensa / tuoleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuolimme

tuolimme

tuolinne

tuolinne

tuolinsa

tuolinsa

Par

-ta

tuoliamme

tuolejamme

tuolianne

tuolejanne

tuoliansa / tuoliaan

tuolejansa / tuolejaan

Gen

-n

tuolimme

tuoliemme

tuolinne

tuolienne

tuolinsa

tuoliensa

Ill

mihin

tuoliimme

tuoleihimme

tuoliinne

tuoleihinne

tuoliinsa

tuoleihinsa

Ine

-ssa

tuolissamme

tuoleissamme

tuolissanne

tuoleissanne

tuolissansa / tuolissaan

tuoleissansa / tuoleissaan

Ela

-sta

tuolistamme

tuoleistamme

tuolistanne

tuoleistanne

tuolistansa / tuolistaan

tuoleistansa / tuoleistaan

All

-lle

tuolillemme

tuoleillemme

tuolillenne

tuoleillenne

tuolillensa / tuolilleen

tuoleillensa / tuoleillean

Ade

-lla

tuolillamme

tuoleillamme

tuolillanne

tuoleillanne

tuolillansa / tuolillaan

tuoleillansa / tuoleillaan

Abl

-lta

tuoliltamme

tuoleiltamme

tuoliltanne

tuoleiltanne

tuoliltansa / tuoliltaan

tuoleiltansa / tuoleiltaan

Tra

-ksi

tuoliksemme

tuoleiksemme

tuoliksenne

tuoleiksenne

tuoliksensa / tuolikseen

tuoleiksensa / tuoleikseen

Ess

-na

tuolinamme

tuoleinamme

tuolinanne

tuoleinanne

tuolinansa / tuolinaan

tuoleinansa / tuoleinaan

Abe

-tta

tuolittamme

tuoleittamme

tuolittanne

tuoleittanne

tuolittansa / tuolittaan

tuoleittansa / tuoleittaan

Com

-ne

-

tuoleinemme

-

tuoleinenne

-

tuoleinensa / tuoleineen

Singular

Plural

Nom

-

tuolimme

tuolinne

tuolinsa

tuolimme

tuolinne

tuolinsa

Par

-ta

tuoliamme

tuolianne

tuoliansa / tuoliaan

tuolejamme

tuolejanne

tuolejansa / tuolejaan

Gen

-n

tuolimme

tuolinne

tuolinsa

tuoliemme

tuolienne

tuoliensa

Ill

mihin

tuoliimme

tuoliinne

tuoliinsa

tuoleihimme

tuoleihinne

tuoleihinsa

Ine

-ssa

tuolissamme

tuolissanne

tuolissansa / tuolissaan

tuoleissamme

tuoleissanne

tuoleissansa / tuoleissaan

Ela

-sta

tuolistamme

tuolistanne

tuolistansa / tuolistaan

tuoleistamme

tuoleistanne

tuoleistansa / tuoleistaan

All

-lle

tuolillemme

tuolillenne

tuolillensa / tuolilleen

tuoleillemme

tuoleillenne

tuoleillensa / tuoleillean

Ade

-lla

tuolillamme

tuolillanne

tuolillansa / tuolillaan

tuoleillamme

tuoleillanne

tuoleillansa / tuoleillaan

Abl

-lta

tuoliltamme

tuoliltanne

tuoliltansa / tuoliltaan

tuoleiltamme

tuoleiltanne

tuoleiltansa / tuoleiltaan

Tra

-ksi

tuoliksemme

tuoliksenne

tuoliksensa / tuolikseen

tuoleiksemme

tuoleiksenne

tuoleiksensa / tuoleikseen

Ess

-na

tuolinamme

tuolinanne

tuolinansa / tuolinaan

tuoleinamme

tuoleinanne

tuoleinansa / tuoleinaan

Abe

-tta

tuolittamme

tuolittanne

tuolittansa / tuolittaan

tuoleittamme

tuoleittanne

tuoleittansa / tuoleittaan

Com

-ne

-

-

-

tuoleinemme

tuoleinenne

tuoleinensa / tuoleineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

pyörätuoli

pyörätuolit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pyörätuolien

Solve

Ill

mihin

pyörätuoleihin

Solve

Ine

-ssa

pyörätuolissa

Solve

Ela

-sta

pyörätuolista

pyörätuoleista

All

-lle

pyörätuolille

pyörätuoleille

Ade

-lla

pyörätuolilla

pyörätuoleilla

Abl

-lta

pyörätuoleilta

Solve

Tra

-ksi

pyörätuoliksi

Solve

Ess

-na

pyörätuolina

pyörätuoleina

Abe

-tta

pyörätuolitta

pyörätuoleitta

Com

-ne

-

pyörätuoleine

Ins

-in

-

pyörätuolein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörätuoli

pyörätuolit

Par

-ta

Gen

-n

pyörätuolien

Ill

mihin

pyörätuoleihin

Ine

-ssa

pyörätuolissa

Ela

-sta

pyörätuolista

pyörätuoleista

All

-lle

pyörätuolille

pyörätuoleille

Ade

-lla

pyörätuolilla

pyörätuoleilla

Abl

-lta

pyörätuoleilta

Tra

-ksi

pyörätuoliksi

Ess

-na

pyörätuolina

pyörätuoleina

Abe

-tta

pyörätuolitta

pyörätuoleitta

Com

-ne

-

pyörätuoleine

Ins

-in

-

pyörätuolein

Singular

Plural

Nom

-

ramppi

rampit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ramppien

Solve

Ill

mihin

ramppeihin

Solve

Ine

-ssa

rampissa

Solve

Ela

-sta

rampista

rampeista

All

-lle

rampille

rampeille

Ade

-lla

rampilla

rampeilla

Abl

-lta

rampeilta

Solve

Tra

-ksi

rampiksi

Solve

Ess

-na

ramppina

ramppeina

Abe

-tta

rampitta

rampeitta

Com

-ne

-

ramppeine

Ins

-in

-

rampein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ramppi

rampit

Par

-ta

Gen

-n

ramppien

Ill

mihin

ramppeihin

Ine

-ssa

rampissa

Ela

-sta

rampista

rampeista

All

-lle

rampille

rampeille

Ade

-lla

rampilla

rampeilla

Abl

-lta

rampeilta

Tra

-ksi

rampiksi

Ess

-na

ramppina

ramppeina

Abe

-tta

rampitta

rampeitta

Com

-ne

-

ramppeine

Ins

-in

-

rampein

Singular

Plural

Nom

-

pyörä

pyörät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pyörien

Solve

Ill

mihin

pyöriin

Solve

Ine

-ssa

pyörässä

Solve

Ela

-sta

pyörästä

pyöristä

All

-lle

pyörälle

pyörille

Ade

-lla

pyörällä

pyörillä

Abl

-lta

pyöriltä

Solve

Tra

-ksi

pyöräksi

Solve

Ess

-na

pyöränä

pyörinä

Abe

-tta

pyörättä

pyörittä

Com

-ne

-

pyörine

Ins

-in

-

pyörin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörä

pyörät

Par

-ta

Gen

-n

pyörien

Ill

mihin

pyöriin

Ine

-ssa

pyörässä

Ela

-sta

pyörästä

pyöristä

All

-lle

pyörälle

pyörille

Ade

-lla

pyörällä

pyörillä

Abl

-lta

pyöriltä

Tra

-ksi

pyöräksi

Ess

-na

pyöränä

pyörinä

Abe

-tta

pyörättä

pyörittä

Com

-ne

-

pyörine

Ins

-in

-

pyörin

Singular

Plural

Nom

-

tuoli

tuolit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tuolien

Solve

Ill

mihin

tuoleihin

Solve

Ine

-ssa

tuolissa

Solve

Ela

-sta

tuolista

tuoleista

All

-lle

tuolille

tuoleille

Ade

-lla

tuolilla

tuoleilla

Abl

-lta

tuoleilta

Solve

Tra

-ksi

tuoliksi

Solve

Ess

-na

tuolina

tuoleina

Abe

-tta

tuolitta

tuoleitta

Com

-ne

-

tuoleine

Ins

-in

-

tuolein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuoli

tuolit

Par

-ta

Gen

-n

tuolien

Ill

mihin

tuoleihin

Ine

-ssa

tuolissa

Ela

-sta

tuolista

tuoleista

All

-lle

tuolille

tuoleille

Ade

-lla

tuolilla

tuoleilla

Abl

-lta

tuoleilta

Tra

-ksi

tuoliksi

Ess

-na

tuolina

tuoleina

Abe

-tta

tuolitta

tuoleitta

Com

-ne

-

tuoleine

Ins

-in

-

tuolein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept