positivismia |
Noun, Singular Partitive |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
positivismi |
positivismit |
Par |
-ta |
positivismeja |
|
Gen |
-n |
positivismin |
positivismien |
Ill |
mihin |
positivismiin |
positivismeihin |
Ine |
-ssa |
positivismissa |
positivismeissa |
Ela |
-sta |
positivismista |
positivismeista |
All |
-lle |
positivismille |
positivismeille |
Ade |
-lla |
positivismilla |
positivismeilla |
Abl |
-lta |
positivismilta |
positivismeilta |
Tra |
-ksi |
positivismiksi |
positivismeiksi |
Ess |
-na |
positivismina |
positivismeina |
Abe |
-tta |
positivismitta |
positivismeitta |
Com |
-ne |
- |
positivismeine |
Ins |
-in |
- |
positivismein |
Singular
Plural
Nom
-
positivismi
positivismit
Par
-ta
positivismeja
Gen
-n
positivismin
positivismien
Ill
mihin
positivismiin
positivismeihin
Ine
-ssa
positivismissa
positivismeissa
Ela
-sta
positivismista
positivismeista
All
-lle
positivismille
positivismeille
Ade
-lla
positivismilla
positivismeilla
Abl
-lta
positivismilta
positivismeilta
Tra
-ksi
positivismiksi
positivismeiksi
Ess
-na
positivismina
positivismeina
Abe
-tta
positivismitta
positivismeitta
Com
-ne
-
positivismeine
Ins
-in
-
positivismein
positivism |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
positivismi |
positivismi |
positivismi |
positivismi |
positivismi |
positivismi |
Par |
-ta |
positivismia |
positivismeja |
positivismia |
positivismeja |
positivismia |
positivismeja |
Gen |
-n |
positivismi |
positivismie |
positivismi |
positivismie |
positivismi |
positivismie |
Ill |
mihin |
positivismii |
positivismeihi |
positivismii |
positivismeihi |
positivismii |
positivismeihi |
Ine |
-ssa |
positivismissa |
positivismeissa |
positivismissa |
positivismeissa |
positivismissa |
positivismeissa |
Ela |
-sta |
positivismista |
positivismeista |
positivismista |
positivismeista |
positivismista |
positivismeista |
All |
-lle |
positivismille |
positivismeille |
positivismille |
positivismeille |
positivismille |
positivismeille |
Ade |
-lla |
positivismilla |
positivismeilla |
positivismilla |
positivismeilla |
positivismilla |
positivismeilla |
Abl |
-lta |
positivismilta |
positivismeilta |
positivismilta |
positivismeilta |
positivismilta |
positivismeilta |
Tra |
-ksi |
positivismikse |
positivismeikse |
positivismikse |
positivismeikse |
positivismikse |
positivismeikse |
Ess |
-na |
positivismina |
positivismeina |
positivismina |
positivismeina |
positivismina |
positivismeina |
Abe |
-tta |
positivismitta |
positivismeitta |
positivismitta |
positivismeitta |
positivismitta |
positivismeitta |
Com |
-ne |
- |
positivismeine |
- |
positivismeine |
- |
positivismeine |
Singular
Plural
Nom
-
positivismi
positivismi
positivismi
positivismi
positivismi
positivismi
Par
-ta
positivismia
positivismia
positivismia
positivismeja
positivismeja
positivismeja
Gen
-n
positivismi
positivismi
positivismi
positivismie
positivismie
positivismie
Ill
mihin
positivismii
positivismii
positivismii
positivismeihi
positivismeihi
positivismeihi
Ine
-ssa
positivismissa
positivismissa
positivismissa
positivismeissa
positivismeissa
positivismeissa
Ela
-sta
positivismista
positivismista
positivismista
positivismeista
positivismeista
positivismeista
All
-lle
positivismille
positivismille
positivismille
positivismeille
positivismeille
positivismeille
Ade
-lla
positivismilla
positivismilla
positivismilla
positivismeilla
positivismeilla
positivismeilla
Abl
-lta
positivismilta
positivismilta
positivismilta
positivismeilta
positivismeilta
positivismeilta
Tra
-ksi
positivismikse
positivismikse
positivismikse
positivismeikse
positivismeikse
positivismeikse
Ess
-na
positivismina
positivismina
positivismina
positivismeina
positivismeina
positivismeina
Abe
-tta
positivismitta
positivismitta
positivismitta
positivismeitta
positivismeitta
positivismeitta
Com
-ne
-
-
-
positivismeine
positivismeine
positivismeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
positivismi |
positivismi |
positivismi |
positivismi |
positivismi |
positivismi |
Par |
-ta |
positivismia |
positivismeja |
positivismia |
positivismeja |
positivismia |
positivismeja |
Gen |
-n |
positivismi |
positivismie |
positivismi |
positivismie |
positivismi |
positivismie |
Ill |
mihin |
positivismii |
positivismeihi |
positivismii |
positivismeihi |
positivismii |
positivismeihi |
Ine |
-ssa |
positivismissa |
positivismeissa |
positivismissa |
positivismeissa |
positivismissa |
positivismeissa |
Ela |
-sta |
positivismista |
positivismeista |
positivismista |
positivismeista |
positivismista |
positivismeista |
All |
-lle |
positivismille |
positivismeille |
positivismille |
positivismeille |
positivismille |
positivismeille |
Ade |
-lla |
positivismilla |
positivismeilla |
positivismilla |
positivismeilla |
positivismilla |
positivismeilla |
Abl |
-lta |
positivismilta |
positivismeilta |
positivismilta |
positivismeilta |
positivismilta |
positivismeilta |
Tra |
-ksi |
positivismikse |
positivismeikse |
positivismikse |
positivismeikse |
positivismikse |
positivismeikse |
Ess |
-na |
positivismina |
positivismeina |
positivismina |
positivismeina |
positivismina |
positivismeina |
Abe |
-tta |
positivismitta |
positivismeitta |
positivismitta |
positivismeitta |
positivismitta |
positivismeitta |
Com |
-ne |
- |
positivismeine |
- |
positivismeine |
- |
positivismeine |
Singular
Plural
Nom
-
positivismi
positivismi
positivismi
positivismi
positivismi
positivismi
Par
-ta
positivismia
positivismia
positivismia
positivismeja
positivismeja
positivismeja
Gen
-n
positivismi
positivismi
positivismi
positivismie
positivismie
positivismie
Ill
mihin
positivismii
positivismii
positivismii
positivismeihi
positivismeihi
positivismeihi
Ine
-ssa
positivismissa
positivismissa
positivismissa
positivismeissa
positivismeissa
positivismeissa
Ela
-sta
positivismista
positivismista
positivismista
positivismeista
positivismeista
positivismeista
All
-lle
positivismille
positivismille
positivismille
positivismeille
positivismeille
positivismeille
Ade
-lla
positivismilla
positivismilla
positivismilla
positivismeilla
positivismeilla
positivismeilla
Abl
-lta
positivismilta
positivismilta
positivismilta
positivismeilta
positivismeilta
positivismeilta
Tra
-ksi
positivismikse
positivismikse
positivismikse
positivismeikse
positivismeikse
positivismeikse
Ess
-na
positivismina
positivismina
positivismina
positivismeina
positivismeina
positivismeina
Abe
-tta
positivismitta
positivismitta
positivismitta
positivismeitta
positivismeitta
positivismeitta
Com
-ne
-
-
-
positivismeine
positivismeine
positivismeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net